Σελίδα 92 από 105 ΠρώτοΠρώτο ... 42828788899091929394959697102 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.366 έως 1.380 από 1564

Θέμα: Honda Bros

  1. #1366
    Νέο μέλος Το avatar του/της MICK
    Εγγραφή
    04/07/2002
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimpapakonou Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα!
    Η καρινα απο ποια μοτο ειναι; Που ακριβως την στηριξες κ με ποιο τροπο; Θα εκτιμουσα ιδιαιτερως μια απαντηση σου! Πολυ καλη οπτικα η ολη εμφανιση της μοτο σου!
    After market. Powerbronze ειναι η μάρκα από αγγλία αλλά πάνε πολλά χρόνια που το έχω και δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα. Είνα για Revere αλλά μπένει με το λαμάκια που δίνει η εταιρία. Θέλει μόνο λίγο ψάξιμο (πατεντούλα) αν βγ'αλεις τη μαμά εξάτμηση, με το στοπ του διπλού σταν.
    Easy Come Easy Go!!!

  2. #1367
    Νέο μέλος Το avatar του/της jimpapakonou
    Εγγραφή
    22/03/2015
    Μηνύματα
    7
    Ευχαριστώ για την πληροφορία!

  3. #1368
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariskats Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε όλους! Είμαι και εγω πλέον κατοχος μιας Honda Bros 400 την οποία μου χάρισε ενας φίλος. Είχε το λόγο του....

    Η μηχανη ειναι ένα project, μιας και είχε "πνιγεί" μέσα σε ενα γκαράζ πριν απο πολύ καιρό...
    Μετά απο 1.5 χρόνο περίπου ακινησίας και πολύ νερό μέσα στο μοτέρ, αλλαγή λαδιών, αλλαγή μπουζί, καθαρισμόυ των carbs και κόλληση των μεμβράνων, κατάφερα να το βάλω bros...

    Το μηχανάκι δούλεψε και όταν λέμε δούλεψε, δουλέψαν όλα (φώτα, θερμοστάτης, βεντιλατέρ)....

    Αφού άλλαξα 4 φορές τα λάδια δουλεύοντάς το μέχρι να ζεσταθεί (δεν ήξερα για τα διαφορα χημικά που υπάρχουν) και ενώ δούλευε κανονικά, άναψε το φωτάκι της πίεσης του λαδιού. Αφού διαπίστωσα ότι δεν είναι το σένσορας του λαδιού, πήγα στην αντλία...

    Προφανώς, είτε έχει βουλώσει το strainer από τις λάσπες που είχε μέσα μοτέρ από τη βροχή, είτε οι ανοχές της αντλίας μεγάλωσαν από το χώμα που την έφαγε όσο δούλεψε (3 ώρες περίπου αφότου πήρε μπροστά) και δεν έχει συμπίεση. Μέτρησα την πίεση του λαδιού και ενώ με κρύο λάδι ήταν περίπου στα 5 bar, μόλις τα λάδια ζεσταίνονταν, η πίεση έπεφτε στο 0.5 bar.

    Άνοιξα το καπάκι της καμπάνας (δεξιά μεριά) και δεν βρήκα παρά μόνο λίγη λασπη στα σημεία που μπορεί να κάτσει στάσιμη, αλλά γενικά όλα μέσα στο μοτέρ μετά από τόσες αλλαγές λαδιών γυαλίζουν ακόμα. Παρόλο αυτά δεν έχω πρόσβαση, ώστε να βγάλω την αντλία λαδιού.

    Από το manual, έτσι όπως το κατάλαβα διαβάζοντάς το, έχω την εντύπωση πως για να αφαιρέσω την αντλία θα πρέπει το μοτέρ να κατέβει και να ανοιχτεί ολόκληρο... Μου φαίνεται λίγο δύσκολο για μια τέτοια δουλειά να χρειάζεται κάτι τέτοιο.

    Θα ήθελα τα φόντα σας για το πως αφαιρούμε την αντλία.

    Ευχαριστώ εξ΄αρχής για τις απαντήσεις σας.
    ναι πρεπει να ανοιχτει ολο.
    αλλα νομιζω το προβλημα σου μπορει να ειναι αλλου.
    ισως η βαλβιδα ρυθμισης πιεσης εχει κολλησει ανοιχτη.

  4. #1369
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.643
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimpapakonou Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα!
    Η καρινα απο ποια μοτο ειναι; Που ακριβως την στηριξες κ με ποιο τροπο; Θα εκτιμουσα ιδιαιτερως μια απαντηση σου! Πολυ καλη οπτικα η ολη εμφανιση της μοτο σου!
    Σε ποιόν απευθύνεσαι;

    Καλό θα ήταν να πατάς "Απάντηση με παράθεση" όταν απευθύνεσαι σε κάποιον συγκεκριμένα.

    Καλώς ήρθες

  5. #1370
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2015
    Μηνύματα
    3

    Μπαταρία για Honda Bros 400

    Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία με μπαταρίες. Αντί για Yuasa (Taiwan) YTX9-BS κάποιος μου πρότεινε να πάρω την YTZ-10S, που έχει παραπάνω ρεύμα εκκίνησης (190A αντί για 135Α). Τι λέτε; 60 αντί για 40ευρώ

  6. #1371
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αν οι διαστάσεις είναι ίδιες παρτην.

  7. #1372
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2015
    Μηνύματα
    3
    Σε ευχαριστώ πολύ, Shooter045!

  8. #1373
    Νέο μέλος Το avatar του/της MICK
    Εγγραφή
    04/07/2002
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Αν οι διαστάσεις είναι ίδιες παρτην.
    Easy Come Easy Go!!!

  9. #1374
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2015
    Μηνύματα
    6
    Brosάδες καλησπέρα.

    Ένα μήνα τώρα κυκλοφορώ την εν λόγω μηχανή(400) και ήδη φαντασιόνομαι ότι μετατροπή κατευάζει η φαντασία μου. Επειδή όμως αυτά θέλουν χρόνο και χρήμα λέω να βάλω τα πράγματα σε μια σειρά και να αρχίσω συμμαζεύοντάς την κ' ύστερα βλέπουμε...
    Οπότε να σας περιγράψω λίγο την κατάσταση:
    1)Αρ. πλαισίου NC25-1053696
    2)Αρ. μοτέρ NC25E-1103700
    3)Δεξιά μεριά(όπως την καβαλάς) και κάτω, κοντά στο μαρσπιέ φτύνει λίγο λάδια. Απο πού δε ξέρω ακριβώς
    4)Αμορτισέρ μπρός-πίσω τέρμα μαλακά(όταν κάθεται 2ος πίσω πέφτει υπερβολικά. Δε βρίσκει όμως στο θόλο)
    5)Στα απότομα βυθίσματα του μπροστινού ακούω ένα τάκ το οποίο νοιώθω και στα χέρια μου
    6)Με σταθερό γκάζι κάνει σκασίματα(συνήθως σε χαμηλές ταχύτητες)
    7)Απο 1η σε 2α δε κάνει καλό πέρασμα καθώς καμιά φορά μένει σε νεκρά. Όλες οι υπόλοιπες κουμπόνουν μια χαρά
    8)Όταν πατάω συμπλέκτη ακούω ένα ανεπαίσθητο κουδούνισμα(σα ducati αλλα ίσα που το ακούς)
    9)Τα τακάκια πίσω είναι φαγομένα και μάλλον έχει πάρει και το δίσκο η μπάλα
    10)Η σκανδάλη για να πετάς τα μεγάλα φώτα δε δουλεύει
    11)Στο αριστερό τιμόνι έχει 2 βίσματα. Όταν είναι κ τα 2 μέσα το πίσω φανάρι μένει πάντα αναμένο.
    Όταν είναι 1 απ τα 2 συνδεδεμένο ανάβει με πίσο φρένο μόνο(που δε πιάνει άρα δε χρησιμοποιώ)
    Όταν δέν ειναι κανένα...δε δουλεύει τπτ
    12)Η αριστερή βάση(τρίγωνο)του μαρσπιέ έχει σπάσει
    13)Θέλει τσόκ πάντα(και καλοκαίρι)στο ξεκίνημα αλλιώς σβήνει

    ουφ. νομίζω τα θυμήθηκα όλα. Είναι το πρώτο μου μηχανάκι και κάποιες απορίες ίσως να είναι κοτσάνες αλλα θα ήθελα τη βοήθειά σας. Πώς συνεχίζω? Πού να δώσω προτεραιότητα? Τι λευτά χρειάζομαι? Ποιές είναι οιγνώμες σας?

    Ευχαριστώ προκάτ,Μενέλαος

  10. #1375
    Νέο μέλος Το avatar του/της MICK
    Εγγραφή
    04/07/2002
    Μηνύματα
    29
    Brosάδες καλησπέρα.

    Ένα μήνα τώρα κυκλοφορώ την εν λόγω μηχανή(400) και ήδη φαντασιόνομαι ότι μετατροπή κατευάζει η φαντασία μου. Επειδή όμως αυτά θέλουν χρόνο και χρήμα λέω να βάλω τα πράγματα σε μια σειρά και να αρχίσω συμμαζεύοντάς την κ' ύστερα βλέπουμε...
    Οπότε να σας περιγράψω λίγο την κατάσταση:
    1)Αρ. πλαισίου NC25-1053696
    2)Αρ. μοτέρ NC25E-1103700
    3)Δεξιά μεριά(όπως την καβαλάς) και κάτω, κοντά στο μαρσπιέ φτύνει λίγο λάδια. Απο πού δε ξέρω ακριβώς

    (Πλύσιμο καλό και βλέπεις)

    4)Αμορτισέρ μπρός-πίσω τέρμα μαλακά(όταν κάθεται 2ος πίσω πέφτει υπερβολικά. Δε βρίσκει όμως στο θόλο)

    (Ελατήρια σίγουρα και λάδια δεν το σηζητάμε)

    5)Στα απότομα βυθίσματα του μπροστινού ακούω ένα τάκ το οποίο νοιώθω και στα χέρια μου

    ( Ρουλεμάν λαιμού, βάλε κονικά)

    6)Με σταθερό γκάζι κάνει σκασίματα(συνήθως σε χαμηλές ταχύτητες)

    (Καρμιρατέρ καθαρισμα - ρύθμηση ΣΟΣ)

    7)Απο 1η σε 2α δε κάνει καλό πέρασμα καθώς καμιά φορά μένει σε νεκρά. Όλες οι υπόλοιπες κουμπόνουν μια χαρά

    ( ΛΑΔΙΑ ΛΑΔΙΑ ΛΑΔΙΑ και αν δεν κοιτάμε δίσκους)

    8)Όταν πατάω συμπλέκτη ακούω ένα ανεπαίσθητο κουδούνισμα(σα ducati αλλα ίσα που το ακούς)

    (Μετά από λίγο σταματάει, όταν μπεί λάδι ανάμεσα στους δίσκους!!!)

    9)Τα τακάκια πίσω είναι φαγομένα και μάλλον έχει πάρει και το δίσκο η μπάλα

    ( Τακάκια FERODO CP πράσινα με πάστα (πρέπει να έχει ΠΑΑΑρα πόλλά χιλιόμετρα)

    10)Η σκανδάλη για να πετάς τα μεγάλα φώτα δε δουλεύει

    (Άνοιγμα WD40 δούλεμα) κοίτα και καλώδια.

    11)Στο αριστερό τιμόνι έχει 2 βίσματα. Όταν είναι κ τα 2 μέσα το πίσω φανάρι μένει πάντα αναμένο.
    Όταν είναι 1 απ τα 2 συνδεδεμένο ανάβει με πίσο φρένο μόνο(που δε πιάνει άρα δε χρησιμοποιώ)
    Όταν δέν ειναι κανένα...δε δουλεύει τπτ

    ( δεν γίνεσαι κατανοητός)

    12)Η αριστερή βάση(τρίγωνο)του μαρσπιέ έχει σπάσει

    ( ΜΟΝΟ μεταχειρο δεν υπάρχει καινούρια 90-100 γυμνή 130 κομπλέ (Από αμερική καινούρια))

    13)Θέλει τσόκ πάντα(και καλοκαίρι)στο ξεκίνημα αλλιώς σβήνει

    (Κάρμπ είπαμεεεε και μπουζί ειδικά το εμπρός αριστερά δεν το αλλάζουν!!!!!)

    ουφ. νομίζω τα θυμήθηκα όλα. Είναι το πρώτο μου μηχανάκι και κάποιες απορίες ίσως να είναι κοτσάνες αλλα θα ήθελα τη βοήθειά σας. Πώς συνεχίζω? Πού να δώσω προτεραιότητα? Τι λευτά χρειάζομαι? Ποιές είναι οιγνώμες σας?

    Ευχαριστώ προκάτ,Μενέλαος
    Τελευταία τροποποίηση από MICK; 28/06/2015 στις 00:27. Αιτία: Καλοπισμός
    Easy Come Easy Go!!!

  11. #1376
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2013
    Μηνύματα
    3
    Γεια σας φιλοι μου.Είμαι καινούργιος στο forum και στο κόσμο της μηχανής.Πριν ένα χρόνο αγόρασα ένα bros 400 σε κακή κατάσταση θα το έλεγα αλλα αγάπη να υπάρχει.Όλο αυτό το χρόνο δουλευα να το σουλουπώσω και να το κάνω cafe racer.Μετά από πολλά φράγκα τα κατάφερα σχεδόν,αν και έχω ακόμα κάποιες δουλειές.Τα βασικά προβλήματα που έχω τώρα είναι το τεπόζιτο που έχεις λίγες σκουριές μέσα και το ότι το σωληνάκι για το νερό κοντά στη τάπα είναι τρύπιο.Πράγμα που έφταιξε για της σκουριές.Μετά το επόμενο είναι ότι σκούριασε το καζανάκι της εξάτμισης λογικά αφού είναι και παλιό μοντέλο και μου πέταξε όλο το φίλτρο από μέσα.Γενικότερα μόλις μαζέψω τα φράγκα θα τα φτιάξω εύκολα αυτά τα δυο.Βρήκα εξάτμιση motorsport που κουμπώνει κατευθείαν και ένας σιδεράς θα μου "ανοηξει" το τεπόζιτο από κάτω και θα μου περάσει σωληνάκι καινούργιο πιο χοντρό.Όταν το πρώτο πήρα το μηχανάκι το πήγα για ένα γενικό service και μετά από κάτι μήνες το καθάρισα και το "καρμπυλατερ".Αυτό ήταν ακριβώς μόλις κατάλαβα τι έτρεχε με το τεπόζιτο.Το μηχανάκι τώρα δουλεύει ρολοι.Αυτά ξεκίνησα να σας τα λέω για να έχετε μια βασική ιδέα του τι τρέχει.Το βασικό μου θέμα.Αυτό που με έκανε να σας γράψω είναι ότι αν και άλλαξα γρανάζια και αλυσίδα και ενώ τα λαδώνω συχνά.Έχω θέμα στο ότι πολλές φορες με κλωτσάει.Με κλωτσάει στο σημείο του όταν έχω τρίτη στο κιβώτιο και έχουν πέσει οι στροφές για δευτερα.Και πάει λέγοντας.Να σας πω ότι είμαι 20 χρόνον είναι η πρώτη μηχανή μου που την αγόρασα μονος μου και επειδή έχω πολύ λίγη εμπειρία θα θελα να μου πείτε αν είναι απολύτως φυσιολογικό η αν όχι τι μπορώ να κάνω για να το φτιάξω.Το λέω αυτό γιατί έχω οδηγήσει και παπάκια που είχαν πολύ λιγότερα άλογα και πάλι δεν κλωτσούσαν έτσι και ήταν λες και είχαν περισσότερη δύναμη.

  12. #1377
    Νέο μέλος Το avatar του/της MICK
    Εγγραφή
    04/07/2002
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teoulito Προβολή μηνύματος
    Γεια σας φιλοι μου.Είμαι καινούργιος στο forum και στο κόσμο της μηχανής.Πριν ένα χρόνο αγόρασα ένα bros 400 σε κακή κατάσταση θα το έλεγα αλλα αγάπη να υπάρχει.Όλο αυτό το χρόνο δουλευα να το σουλουπώσω και να το κάνω cafe racer.Μετά από πολλά φράγκα τα κατάφερα σχεδόν,αν και έχω ακόμα κάποιες δουλειές.Τα βασικά προβλήματα που έχω τώρα είναι το τεπόζιτο που έχεις λίγες σκουριές μέσα και το ότι το σωληνάκι για το νερό κοντά στη τάπα είναι τρύπιο.Πράγμα που έφταιξε για της σκουριές.Μετά το επόμενο είναι ότι σκούριασε το καζανάκι της εξάτμισης λογικά αφού είναι και παλιό μοντέλο και μου πέταξε όλο το φίλτρο από μέσα.Γενικότερα μόλις μαζέψω τα φράγκα θα τα φτιάξω εύκολα αυτά τα δυο.Βρήκα εξάτμιση motorsport που κουμπώνει κατευθείαν και ένας σιδεράς θα μου "ανοηξει" το τεπόζιτο από κάτω και θα μου περάσει σωληνάκι καινούργιο πιο χοντρό.Όταν το πρώτο πήρα το μηχανάκι το πήγα για ένα γενικό service και μετά από κάτι μήνες το καθάρισα και το "καρμπυλατερ".Αυτό ήταν ακριβώς μόλις κατάλαβα τι έτρεχε με το τεπόζιτο.Το μηχανάκι τώρα δουλεύει ρολοι.Αυτά ξεκίνησα να σας τα λέω για να έχετε μια βασική ιδέα του τι τρέχει.Το βασικό μου θέμα.Αυτό που με έκανε να σας γράψω είναι ότι αν και άλλαξα γρανάζια και αλυσίδα και ενώ τα λαδώνω συχνά.Έχω θέμα στο ότι πολλές φορες με κλωτσάει.Με κλωτσάει στο σημείο του όταν έχω τρίτη στο κιβώτιο και έχουν πέσει οι στροφές για δευτερα.Και πάει λέγοντας.Να σας πω ότι είμαι 20 χρόνον είναι η πρώτη μηχανή μου που την αγόρασα μονος μου και επειδή έχω πολύ λίγη εμπειρία θα θελα να μου πείτε αν είναι απολύτως φυσιολογικό η αν όχι τι μπορώ να κάνω για να το φτιάξω.Το λέω αυτό γιατί έχω οδηγήσει και παπάκια που είχαν πολύ λιγότερα άλογα και πάλι δεν κλωτσούσαν έτσι και ήταν λες και είχαν περισσότερη δύναμη.
    Αυτό το "κλωτσάει" δεν είναι κατανοήτο. "Πηδάει" δόντια ενοείς ή κανει πηδηματάκια μέχρι να περάσει τις 3, 3500 στροφές? (Τα παπακια δεν έχουν τέτοια προβλήματα γιατι πατηνάρουν έτσι κι αλλιώς)
    Easy Come Easy Go!!!

  13. #1378
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2013
    Μηνύματα
    3

    bros

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MICK Προβολή μηνύματος
    Αυτό το "κλωτσάει" δεν είναι κατανοήτο. "Πηδάει" δόντια ενοείς ή κανει πηδηματάκια μέχρι να περάσει τις 3, 3500 στροφές? (Τα παπακια δεν έχουν τέτοια προβλήματα γιατι πατηνάρουν έτσι κι αλλιώς)
    ναι αυτό ακριβώς. επίσης μου είπε ένας μηχανικός που τον ρώτησα ότι λογικά μπορεί να φταίει και η εξάτμιση τώρα γιατί είναι ελευθέρας και δεν κάνει συμπίεση. συγγνώμη αν από αυτά που λέω είναι τίποτα λάθος όπως είπα είμαι πρωτάρης

  14. #1379
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    κανονικα δεν θα επρεπε να γραφω εδω, μιας κ ειμαι της αντιπαλης ομαδας (!), αλλα αυτα που γραφεις teoulito, μου θυμιζουν τα δικα μου.
    εννοεις οτι αν εχεις σταθερο γκαζι με τριτη π.χ., αυτο ριχνει αποτομη,κοφτη γκαζια μονο του?
    γιατι αν οντως ειναι ετσι κ δεν παει βημα οπως λες....δεν ειναι καλα τα νεα!
    Εχεις κοιταξει μην τυχον κ δουλευεις τρικυλινδρος? Οταν ειναι ζεστο , ψεκασε με ενα ψεκαστηρι λιγο νερο στους λαιμους της εξατμισης.
    Αν γινει ατμος με το που ακουμπησει κ στους 4 λαιμους, καλως.. αν οχι... εδω ειμαστε...

  15. #1380
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.643
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από roukos_x Προβολή μηνύματος
    κανονικα δεν θα επρεπε να γραφω εδω, μιας κ ειμαι της αντιπαλης ομαδας (!), αλλα αυτα που γραφεις teoulito, μου θυμιζουν τα δικα μου.
    εννοεις οτι αν εχεις σταθερο γκαζι με τριτη π.χ., αυτο ριχνει αποτομη,κοφτη γκαζια μονο του?
    γιατι αν οντως ειναι ετσι κ δεν παει βημα οπως λες....δεν ειναι καλα τα νεα!
    Εχεις κοιταξει μην τυχον κ δουλευεις τρικυλινδρος? Οταν ειναι ζεστο , ψεκασε με ενα ψεκαστηρι λιγο νερο στους λαιμους της εξατμισης.
    Αν γινει ατμος με το που ακουμπησει κ στους 4 λαιμους, καλως.. αν οχι... εδω ειμαστε...
    το bros είναι δικύλινδρο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Bros 400 ???
    από Anritsu στο forum Honda
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2011, 12:15
  2. Honda Bros
    από plutonas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2005, 21:15
  3. Honda Bros
    από empemp στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 10:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF