Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 90

Θέμα: Πρώτη μηχανή ενός καημένου 30άρη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2010
    Μηνύματα
    0

    Πρώτη μηχανή ενός 30άρη

    Καλησπέρα σε όλους!

    Καταρχην να ξεκαθαρίσω ότι έκανα μια αξιοπρεπή αναζήτηση στο φόρουμ μήπως βρω απάντηση στο ερώτημά μου, αν τελικά αυτή υπάρχει κάπου εδώ μέσα, απλά πετάξτε μου μερικά λινκ, δεν θέλω να σας κουράσω!

    Συνοπτικό προσωπικό προφιλ: Στα 30 μου αποφάσισα ότι θέλω μηχανη Το πηρα αποφαση, με μηδενικη εμπειρια στο αντικειμενο (13 χρονια με πανω απο 200.000 χλμ οδηγησης με αυτοκινητο ειναι ολη η εμπειρια μου), εκανα τα μαθηματάκια μου με το ενδιαφέρον cb 400, έκανα περίπου άλλα τόσα παραπάνω από όσα χρειαζόταν για να αποκτήσω μια στοιχείωδη εξοικείωση με το αντικείμενο (ομολογώ έκλανα μπάμιες τις πρώτες φορές που βγήκα όξω - είναι τρομερό πως χάνεις την "άγνοια κινδύνου" όσο σκαρφαλώνεις τα χρόνια), και πήρα το δίπλωμά μου.
    Τα διλλήματα και τα "άγχη" πολλά, αλλά τελικά το αποφάσισα να το κάνω το βήμα και να πάρω το πρώτο μου διτροχο.
    Μετά από αρκετή σκέψη και κουβέντες με αρκετούς μηχανοβιους φιλους, έχοντας ακουσει τα επιχειρηματα και των μεν και των δε, εχω καταλήξει στο ότι ΔΕΝ θελω να παρω σκουτερ. Προβληματιστηκα για το αν ειναι καλυτερη επιλογη για αρχη, αλλα ειμαι 100% σιγουρος οτι θελω μηχανη. Δεν φοβάμαι για το αν θα μπορώ να ελέγχω τον εαυτό μου να μην κάνω μαλακιες - ποτέ δεν έκανα ως οδηγός, και από την μικρη εμπειρια στα μαθηματα, μαλλον κότα θα μαι στον δρομο.

    Χρησεις: - Μεσα στην πολη οχι με πολλες απαιτησεις για σφηνες / αποφυγη κινησης. Δεν ειναι οτι δουλευω στο κεντρο πχ.
    - Λογω δουλειας πηγαινω 2 φορες τη βδομαδα χαλκιδα. Να μπορω να το κανω αξιοπρεπως.

    Επιπλεον "απαιτησεις":
    - Ο,τι δυναμη εχει, ας μη τη βγαζει χαμηλα, μη βρεθουμε ξαπλα με το παραμικρο λαθακι του δεξιου χεριου.
    - Να ειναι ομορφη!
    - Να ναι αναμεσα σε on - off και street.
    - Σε μεταχειρισμενη 3-4 ετιας, να καλυπτεται απο μπατζετ γυρω στα 4Κ
    - Να μην ειναι πολύ βαριά

    Eγω με τις λιγες μου γνωσεις, εχω καταληξει σε κατι μεταξυ fazer (78αρι καλυτερα; ) και GSR 600.

    Ακουω προτάσεις, γνώμες, παρατηρήσεις βάσει των παραπάνω, και σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    καλως τον σχεδον συνομιληκο!

    το θεμα ομορφιας ειναι οπως ξερεις υποκειμενικο,οποτε το αφηνω προς το παρον

    οι επιλογες που προτεινες μονος σου ειναι μια χαρα,οποια απο τις 2

    απο εξοπλισμο τι εχουμε κανει η τι σκεφτομαστε να κανουμε?

    γιατι απορριπτεις αν καταλαβα καλα τα oν-οφφ?μηπως να το ξανασκεφτεις?θα εχεις σαφως μεγαλυτερη ποικιλια και μαλιστα στα χρηματα που λες,χωρις να σε τρομαζουν ιδιαιτερα

    δωσε και λιγο σωματοτυπο,να ξερουμε δηλαδη αν θα βολευεσαι η οχι

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2010
    Μηνύματα
    0
    Σωματοτυπος νορμαλ. 1,80 στα 80 - 85 κιλα.
    Δεν απορριπτω τα on - off, απλα εχω την αισθηση οτι ειναι λιγο πιο βαρια και δυσκολοτερα στο "κουμαντο".

    Εξοπλισμο υπολογιζω επιπλεον με ενα 500 ευρω (επιπλεον των 4Κ). Εχω κανει μια ερευνα, χοντρικα ενα κρανακι fullface με γυρω στα 250 ευρω αποτι εχω δει βρισκεται, και τα υπολοιπα για μπουφανακι + γαντια.

  4. #4
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    suzuki freewind
    kawasaki KLE
    suzuki v-strom
    honda transalp
    kawasaki er-6
    yamaha XT

    Gsr και fazer ειναι μοτοσυκλετες που δεν θα εδινα σε εναν απειρο οδηγο.Το gsr ειναι ποιο ελαφρυ βαση των κριτηρίων που εβαλες το fazer εχει προστασια ομως *με το μπικινι φερινγκ για εθνικη εναντι του gsr που ειναι γυμνο.

    Παρ' ολα αυτα για κανεναν λογο δεν θα εδινα σε απειρο οδηγο τετοια συμβουλη. Τωρα εμενα οτι εισα 30 και εχεις κανει 1 εκκατομυριο χλμτρ με αμαξι δε μου λεει τιποτα.Και εγω 28 ειμαι (σιγα τη διαφορα) και δεν παω και αυτο που λεμε παναγια ΠΑΝΤΑ στο δρομο.

    Για να μην γινομε και παρανοικη *παλι δε σου λεω για παπια η μικρα εντουρακια 250ρια - 400ρια σου εβαλα πανω πανω μια λιστα , τσεκαρε την.

    Επισεις στα 4000 ευρω που εχεις βαλει μπατζετ για αγορα μηχανης να υπολογιζεις και αλλο 1 χιλιαρικο για εξοπλισμο. 3-4 κατοσταρικα κρανος γυρω στα 150 μποτες ...μουμπλε μουμπλε 2-3 κατοσταρικα μπουφαν και κανα 50ρικο γαντακια.

    Καλη αρχη και καλος ορισες




    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    μην ξεχνας μποτες/μποτακια

    οσον αφορα το βαρος,αποτι ειδα το gsr600 που λες ειναι στα ιδια κιλα με το Kawasaki versus για παραδειγμα

    αναφερω τα ον-οφφ,διοτι ειναι κοινο μυστικο οτι ποι περισσοτεροι νεοι οδηγοι ζητουν ενα οσο το δυνατον πολυχρηστικο μοτορι,επομενως ουσιαστικα φωτογραφιζουν τα ον-οφφ.λογικο θα μου πιεις,μιας και δεν εχουνε αλλαξει 4-5 η 6 μηχανες για να εχουν "κατασταλαξει" καπως μοτοσυκλετιστικα και να ξερουν τι ακριβως ζητανε απο μια μηχανη προκειμενου να την απολαυσουν στο μεγιστο βαθμο

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2010
    Μηνύματα
    0
    Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!

    Ευη απο τη λιστα σου, θα απερριπτα το ΧΤ (προσωπικο γουστο), και τα translap / vstrom μου φαινονται ... τεράστια και αρκετά βαριά - κάνω λάθος;

    Freewing και ΚLE, όπως και το er - 6 φαινονται ενδιαφεροντα.

    Για ποιο λογο τα προτεινεις σε σχεση με τα fazer/gsr για απειρο οδηγο;
    (Ρωταω για να μαθαινω.. )

  7. #7
    gsr παρε!!πολυ τιμιο μηχανακι!τα κανει ολα!!εγω απο το ινοβα πηγα σε gsr απροβληματιστα!ειναι πολυ ευκολη και φιλικη μηχανη!!και το γκαζι δεν θα σου λειψει!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    freewind οχι freewing

    μια χαρα μηχανακι το συγκεκριμενο αλλα πιο παλιο(αν δεν απατωμαι δεν εβγαινε μεχρι το 2006-7 που θες εσυ)

    κανονικα θα συμφωνουσα με την EVI,αλλα επειδη και εγω κανω λαθη(ω ναι δεν ειμαι αλανθαστος!χαχαχαχ) και σε μια παρεμφερη συζητηση προσφατα στο φορουμ ειχε αναλυθει αρκετα το θεμα της πρωτης μηχανης σε απειρους οδηγους,δεν θα επεκταθω.ουτε εγω πολυεγκρινω τις μηχανε που προτεινες,αλλα εσυ αποφασιζεις στην τελικη,οχι εγω.

    το τρανσαλπ ειναι πιο βαρυ δεν λεω,αλλα εχει καλη γεωμετρια και κατανομη βαρους απο την αλλη

  9. #9
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
    Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!

    Ευη απο τη λιστα σου, θα απερριπτα το ΧΤ (προσωπικο γουστο), και τα translap / vstrom μου φαινονται ... τεράστια και αρκετά βαριά - κάνω λάθος;

    Freewing και ΚLE, όπως και το er - 6 φαινονται ενδιαφεροντα.

    Για ποιο λογο τα προτεινεις σε σχεση με τα fazer/gsr για απειρο οδηγο;
    (Ρωταω για να μαθαινω.. )
    Παμε (η γνωμη μου ετσι?)

    ελαφριές , ευκολοδηγητες , με κινητήρα που δεν εχει ξεσπασματα ωστε να τρομαζει εναν νεο οδηγο. Με καλη αυτονομια στα καυσιμα , με (πιο) φθηνη συντηρηση .

    Και δεν ειναι οι μονες που υπαρχουν απλα οτι μου ηρθε στο μυαλο σου λεω.

    Απο προσωπικη εμπειρια?????εγω εμαθα να οδηγω (η πρωτη μου μοτοσυκλετα ) σε ενα freewind.

    Αυτο βεβαια ειναι μονοκυλινδρο και ολη του η ιπποδυναμη ειναι στις χαμηλομεσαιες. Με τελίκη καπου στα 150 χαω . Μια στοιχειώδης προστασια απο τον αερα με την ζελατινα του
    (μπορεις να βαλεις αφτερ μαρκετ ψηλοτερη -που ισως να σου προκαλει στροβιλισμο αναλογα το σωματοτυπο σου αλλα εκει παμε σε τεραστιες συζητησεις).

    Με τιμονι που εκοβε περισσοτερο απο παπι μεσα στη κινηση. Δεν με προβληματισε ποτε σε λακουβες/σαμαρακια/πεζοδρομια κλπ. Δεν εκαιγε πολυ βενζινη και ηταν φθηνο στη συντηρηση.

    ΣΕ γενικες γραμμες οσο αναιβενουν οι κυλινδροι ακριβενουν τα σερβις.

    Και βολτουλες μεχρι Χαλκιδα της πηγαινα ανετα χαλαρα και απροβληματιστα.


    Το ιδιο θα κανεις και με το ΚΛΕ.

    Το ερ- 6 τωρα ειναι αλλη ιστορια. Ερχετε σε 2 εκδοσεις την n και την f το γυμνο και το ντυμενο δλδ. Το πρωτο θα ειναι καλυτερο για να γλιτωσεις λεφτα σε τυχων χαζοπτωσεις σε σχεση με το ντυμενο που εχει περισσοτερα πλαστικα.

    Απο την αλλη με το φερινγκ θα εχεις καλυτερη προστασια απο τον αερα.Μια μοτοσυκλετα με πολυ γραμμικο κινητηρα που δεν ΄΄κλοτσαει'΄' πουθενα (αν το αφησεις μαμα εννοειτε ) και πιανει τα 200+.

    Πολυ στενο και μανιτζεβελο δεν κουραζει οπως αλλα στριτ μεσα στην κινηση της πολης και παναλαφρο.

    Επισεις αυτο που λεει και ο νομποντι κανεις μας δεν εχει κανα μανουαλ του πρωτου οδηγου. Ο καθενας λεει την γνωμη του βαση της εμπειρια που εχει. Μπορεις να παρεις και το 14ρι και το μπουσα αν θες....δεν εχει καμμμια διαφορα και εκει πατας συμπλεκτη βαζεις πρωτη αφηνεις συμπλεκτη και τσουλας....ολες οι μοτοσυκλετες οδηγουντε με τον ιδιο τροπο. Τις δυναμεις μας τις ξερουμε μονο εμεις και μαλιστα θα πρεπει να τις δοκιμασουμε για να τις μαθουμε.

    Και στις μηχανες δυστηχως δεν μπορουμε να δοκιμαζουμε με ρισκο γιατι αν χεσεις τα λεφτα *που εγω προσωπικα τα σκευτομε - ειναι και θεμα επιβιωσης (*δεν προστατευεσε στις 2 ροδες)

    Επισεις ΜΗΝ περνας στα ψιλα αυτο που σου ειπα για προστατευτικο εξοπλισμο....τα 500 ευρω που εθεσες οτι θα δωσεις ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ.



    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  10. #10
    Μέλος χωρίς V-Strom Το avatar του/της Hiro
    Εγγραφή
    17/02/2010
    Μηνύματα
    162
    Να με συγχωράτε, μπορώ κι εγώ???
    Θα απέρριπτα αυτοστιγμεί τα μονοκύλιντρα.
    Το παλικάρι είπε αξιοπρεπώς στην εθνικιά οδός. Απλά για να μην τρέμει μετά γι' αυτό το λέω.
    Και μην φοβάσαι τον όγκο μιά ιδέα είναι.
    Και το χιλιοειπωμένο.... ΤΕΣΤ ΡΑΪΝΤ. ΝΤΑΞΕΙ? Ευχαριστώ αυτά.:o
    Experience is something you don't get until just after you need it.
    Παλιά ήμουν αναποφάσιστος αλλά τώρα πια δεν είμαι σίγουρος.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2010
    Μηνύματα
    0
    Eυη θενκς για την αναλυση.
    Δεν περνώ στη ζούλα τον εξοπλισμο. Αν στη πράξη δω οτι χρειαζονται περισσοτερα χρηματα, προφανως δεν θα τσιγκουνευτω εκει.

    Απλα ειπα οτι με ενα πρωτο ψαξιμο, κρανος + μπουφαν βγαινουν στα 500 ευρω περιπου.

    Αν τελικα για αυτα χρειαζονται περισσοτερα, ή αν μαζι με γαντια + μποτες (δεν τις ειχα σκεφτει ως απαραιτητες) παμε για περισσοτερα, τοτε θα δωσουμε περισσοτερα.

    Η ΜΤ-03 θα μπορουσε να ναι μεσα στις επιλογες;

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2010
    Μηνύματα
    0
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI

    Επισεις αυτο που λεει και ο νομποντι κανεις μας δεν εχει κανα μανουαλ του πρωτου οδηγου. Ο καθενας λεει την γνωμη του βαση της εμπειρια που εχει. Μπορεις να παρεις και το 14ρι και το μπουσα αν θες....δεν εχει καμμμια διαφορα και εκει πατας συμπλεκτη βαζεις πρωτη αφηνεις συμπλεκτη και τσουλας....ολες οι μοτοσυκλετες οδηγουντε με τον ιδιο τροπο. Τις δυναμεις μας τις ξερουμε μονο εμεις και μαλιστα θα πρεπει να τις δοκιμασουμε για να τις μαθουμε.

    Και στις μηχανες δυστηχως δεν μπορουμε να δοκιμαζουμε με ρισκο γιατι αν χεσεις τα λεφτα *που εγω προσωπικα τα σκευτομε - ειναι και θεμα επιβιωσης (*δεν προστατευεσε στις 2 ροδες)
    Προφανώς, μανουαλ δεν υπαρχει, ούτε ζητάω τέτοιο, προς θεού.

    Ξέρω όμως οτι..δεν ξερω τίποτα σχεδόν για το θέμα, οπότε πριν πάρω οποιαδήποτε απόφαση, χρειάζομαι.. γνωση
    Οπότε ζητώ τη γνώμη έμπειρων

    Απο κει και περα, ελπιζω να παρω την αποφαση που ελαχιστοποιει το ρισκο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    οι μποτες/μποτακια εκτος του οτι κρατανε το ποδι ζεστο,ισως να ειναι και αδιαβροχες,εχουν προστασια για την αλλαγη ταχυτητων,προστασια για τον αστραγαλο και ακομα και ανακλαστικα σημεια για τους αλλους οδηγους.κι εγω δεν τις ειχα εκτιμησει μεχρι που αγορασα και ειδα διαφορα

    το yamaha mt-03 ειναι μεσα στα λεφτα σου,το ταξιδι μεχρι χαλκιδα το κανει οπως και ολα οσα εχουμε αναφερει βεβαια,ειναι μονοκυλινδρο οποτε καποιους κραδασμους σε υψηλες ταχυτητες στην εθνικη να τους περιμενεις οπως σωστα επιδημαινει ο ηρωας πιο πανω,για μενα πολυ ομορφο,yamaha ειναι οποτε ακριβα ανταλλακτικα ιδιαιτερα δεν εχει και καταναλωση επισης ικανοποιητικη.για μεσα στην πολη αρκετα ευελικτο και παιχνιδιαρικο,ισως οχι οσο ενα super motard θα μου πειτε

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2010
    Μηνύματα
    0
    Αρα μέχρι στιγμης σε οσα εγραψα εξ αρχης εχουμε:

    - Σχετικα με τις μηχανες, οι 2 πρωτες επιλογες μου (fazer / gsr) μαλλον δεν κρινονται καταλληλες για 1η μηχανη.
    Να προτιμησω κατι πιο "ηρεμο".
    Βασει των οσων εχετε γραψει ως τωρα και του δικου μου γουστου, τετοιες μπορει να ναι:
    *Kawasaki er - 6
    *suzuki freewind
    *kawasaki KLE
    *Yamaha mt - 03

    Tα test ride μου θα τα κανω, προφανως, απλα θελω να σχηματισω αποψη πρωτα για τα.. φαβορι.

    - Σχετικα με τον εξοπλισμο, πρεπει να προσθεσω και τις μποτες στο budget.. Για το κρανος πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο; Πιστευετε οτι με ενα ποσο της ταξης των 250-300ων ευρω δεν ειμαι καλυμενος;

  15. #15
    Ενα τιμιο μηχανακι, ιδανικο τοσο για πρωτη μηχανη, οσο και για την συνεχεια (αναλογα τα γουστα), φθηνο στην συντηρηση, με τιμονι που κοβει αρκετα, ελαφρυ (αντιθετα με οτι νομιζεις), ανετο και για δικαβαλα ταξιδια, με πολυ καλη προστασια και ηρεμο απο θεμα δυναμης (εχει οση χρειαζεται για μια χαλαρη βολτα) ειναι το strom.
    Παρ'ολο που εγω προσωπικα το απεχθανομαι, δεν παυω να επικροτω την πολυχρηστικοτητα και την ανεση του.Η σελα του ειναι πολυθρονα, και εφο'σον σου αρεσει η χαλαρη οδηγηση σου το προτεινω.
    Τα τετρακυλινδρα εχουν πλεονεκτηματα που δεν θα εκμεταλευτεις (απο'οσο λες) και μειονεκτηματα που θα σε δυσκολεψουν.
    Ζητας ενα χαλαρο μηχανακι, χωρις συγκλονιστικες επιδοσεις οποτε μην μπαινεις σε ξενα χωραφια (ειδικα μηχανακια) οπως το mt.
    Κανε μερικα test drive και δες ποιο σου ταιριαζει.Συνηθως νομιζουμε οτι εμεις διαλεγουμε την μηχανη, αλλα αν ξεκαθαρισεις τα θελω σου και χαλαρωσεις, ''αυτη'' θα σε διαλεξει.

    Οσο για τον εξοπλισμο, οπως σου ειπαν ολα τα παιδια, και φυσικα εχουν δικιο, το 500αρικο ξεχνα το.
    Αν παλι εχεις σαν οροφη ενα συγκεκριμμενι ποσο, παρε το εξοπλισμο πρωτα, και μετα τραβα για ''νυφοδιαλεγμα''.
    Καλη επιλογη, καλες βολτες και παντα ορθιος!
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF