PDA

View Full Version : F800gs Οδική συμπεριφορά σε ταχύτητα 160+



0ldb0y
28/03/2010, 22:01
Γυρνώντας χθες από Εθνική Αθηνών Κορίνθου παρατήρησα το εξής "περίεργο":

Ταξιδεύοντας μέχρι 140-150 όλα ήταν μια χαρά, με το που έπιανα 160 και πάνω η μοτό μου έδινε μια πολύ περίεργη αίσθηση. Το τιμόνι έγινε πολύ ελαφρύ και έχω την εντύπωση ότι έτρεμε και λίγο. Το τρέμουλο δεν ήταν τόσο έντονο αλλά το ελάφρωμα του τιμονιού με παραξένεψε.
Δεν ξέρω αν το περιγράφω πολύ καλά αλλά η γενική αίσθηση ήταν ότι η μηχανή από τα 160 και πάνω είναι αρκετά ασταθής.

Ξέρω ότι το GS800 είναι ON-OFF και δεν έχει κατασκευαστεί με σκοπό να πηγαίνει με πολύ υψηλές ταχύτητες. Άλλα είναι τα χαρακτηριστικά και τα πλεονεκτήματά του.
Όμως από τη στιγμή που έχει τελική ταχύτητα λίγο πάνω από 200 km/h θεωρώ λογικό να μπορείς να ταξιδεύεις με 160 σταθερά και με ασφάλεια.

Η μηχανή έχει 1200 χλμ. και σε μια βδομάδα θα την πάω για το πρώτο της service.

Θα ήθελα την άποψη σας αν μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα που μπορώ να ελέγξω ή αν είναι φυσιολογικό π.χ. λόγω του ύψους της μοτό ή του 21 τροχού μπροστά.

giannis21
28/03/2010, 23:33
Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που μπορουν να επηρεασουν την ευσταθεια της μοτο,ειδικα σε υψηλες ταχυτητες.Πλευρικοι ανεμοι,τυπος ελαστικου,υψος ζελατινας,ο τροπος που καθεσαι κ.τ.λ.
Πριν αρχισεις να ανυσηχεις,πειραματισου λιγο με αυτα που σου ανεφερα πιο πανω(χωρις να θετεις σε κινδυνο τη σωματικη σου ακαιρεοτητα..!)
Το θεμα το αντιμετωπισα και εγω και με μια αλαγη ζελατινας που εκανα ειδα δραματικη βελτιωση..
Ελπιζω να βοηθησα.

Nontas
29/03/2010, 00:53
Αν έχεις κεντρική μπαγαζιέρα και ειδικά μεγάλη 48 lt κλπ, δοκίμασε πρώτα να την βγάλεις. Πολλές φορές δημιουργεί στροβιλισμούς στον αέρα με αποτέλεσμα να τρέμει το τιμόνι ή να αισθάνεσαι ότι "κοσκινίζει". Αν έχεις δοκίμασε να την βγάλεις και ξαναδοκίμασε στην ίδια ταχύτητα.


Υ.Γ. Τα 160 χλμ δεν είναι και το καλύτερο πράγμα για on off...

0ldb0y
29/03/2010, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis21
Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που μπορουν να επηρεασουν την ευσταθεια της μοτο,ειδικα σε υψηλες ταχυτητες.Πλευρικοι ανεμοι,τυπος ελαστικου,υψος ζελατινας,ο τροπος που καθεσαι κ.τ.λ.
Πριν αρχισεις να ανυσηχεις,πειραματισου λιγο με αυτα που σου ανεφερα πιο πανω(χωρις να θετεις σε κινδυνο τη σωματικη σου ακαιρεοτητα..!)
Το θεμα το αντιμετωπισα και εγω και με μια αλαγη ζελατινας που εκανα ειδα δραματικη βελτιωση..
Ελπιζω να βοηθησα.

Το θέμα του ανέμου το σκέφτηκα κι εγώ. Γιαυτό το λόγο το δοκίμασα σε δυο-τρία διαφορετικά σημεία της εθνικής. Το πρόβλημα ήταν παντού το ίδιο.
Ζελατίνα θα βάλω σίγουρα και μια μεγαλύτερη από τη "μαμά" και βλέπουμε...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Nontas
Αν έχεις κεντρική μπαγαζιέρα και ειδικά μεγάλη 48 lt κλπ, δοκίμασε πρώτα να την βγάλεις. Πολλές φορές δημιουργεί στροβιλισμούς στον αέρα με αποτέλεσμα να τρέμει το τιμόνι ή να αισθάνεσαι ότι "κοσκινίζει". Αν έχεις δοκίμασε να την βγάλεις και ξαναδοκίμασε στην ίδια ταχύτητα.


Υ.Γ. Τα 160 χλμ δεν είναι και το καλύτερο πράγμα για on off...

Μπαγκαζιέρα δεν είχα...

road spirit
29/03/2010, 10:20
πηγαίνω με 160 σε εθνική και/ή αττική οδό απροβλημάτιστα με το δικό μου 800 ...

το ότι ελαφρώνει λίγο το μπροστινό, αυτό ναι... το θεωρώ όμως απόλυτα φυσιολογικό για μια μοτοσυκλέτα με 21'' τροχό

μπαγκαζιέρα λες δεν έχεις...

Μπορεί να δέχεσαι αρκετή πίεση απο τον αέρα οπότε σφίγγεσαι και κρατιέσαι απο το τιμόνι με δύναμη. Αυτό είναι αρκετό για να σου δώσει αίσθηση ασάφειας και αστάθειας στο μπροστινό με αυτά τα χ.α.ω.

Δοκίμασε σε αυτές τις ταχύτητες να κρατιέσαι όσο το δυνατόν λιγότερο απο το τιμόνι. Σφίγγε τα πόδια σου στο ψευδορεζερβουάρ αντί να σφίγγεις το τιμόνι

SeNNinhA
29/03/2010, 10:20
Πολλές φορές δημιουργείς εσύ ο ίδιος το πρόβλημα αυτό με τα χέρια σου.

Οι ζελατίνες πολλές φορές οδηγούν τον αέρα στους όμους σου και η πίεση αυτή μεταφέρεται από τα χέρια σου στο τιμόνι και αυτό κοσκινίζει.

Δοκίμασε να ακουμπάς ελλάχιστα τα γκριπ και δες αν εξακολουθεί το ίδιο.

Τα τακούνια στα λάστιχα πάλι δημιουργούν το ίδιο. Και όσο πιο μεγάλα, τόσο μικρότερες οι ταχύτητες που αρέσκονται.

Στο F 650 GS Dakar που και αυτό ήταν ψηλό, δεν είχα πρόβλημα με πολιτικά λάστιχα ούτε στα 170-180. Όταν τα άλλαξα σε λίγο πιο χωμάτινα είχα κοσκίνισμα από τα 140-150. Και όταν φόρεσα ακόμη πιο χωμάτινα το έβλεπα από τα 120 σχεδόν.

Greg_950 S
29/03/2010, 15:44
Πέρα από όλες τις παραπάνω σωστές παρατηρήσεις των συναδέλφων , τσέκαρε για σιγουριά και τις πιέσεις των ελαστικών, ειδικά του μπροστινού. Κάποιες φορές λόγω των 21", η μη σωστή πίεση δημιουργεί αστάθεια πάνω από 140-160 Km, ανάλογα με το βάρος του κάθε "εργαλείου"....:wave2:

DrBig
29/03/2010, 16:03
μια και δεν το λεει κανεις αλλος, κοιτα και τις ρυθμισεις της πισω αναρτησης...

0ldb0y
29/03/2010, 17:04
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας!:beer:

Θα δοκιμάσω ό,τι μου γράψατε παραπάνω (πίεση ελαστικών, θέση οδήγησης, ψηλότερη ζελατίνα) και θα επανέλθω με νεώτερα.

Την πίσω ανάρτηση την είχα στη μέση και την έσφιξα κι άλλο χωρίς να δω διαφορά.

DrBig
29/03/2010, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από 0ldb0y
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας!:beer:

Θα δοκιμάσω ό,τι μου γράψατε παραπάνω (πίεση ελαστικών, θέση οδήγησης, ψηλότερη ζελατίνα) και θα επανέλθω με νεώτερα.

Την πίσω ανάρτηση την είχα στη μέση και την έσφιξα κι άλλο χωρίς να δω διαφορά.

αποσβεση, οχι προφορτιση!

castor
29/03/2010, 17:13
ΚΥΡΙΟΙ!!!!!!!Το προβλημα ειναι το εξης!!!!!Αφου ειναι καινουρια η μηχανη,θελει σφιξιμο ο λαιμος!!!!Το λενε ολα τα μανιουαλ!!Στο πρωτο σερβις σφιγκουμε το λαιμο,γιατι πατανε τα ρουλεμαν και χαλαρωνει η βιδα!!!!!!!:a30: :a30: :a30:

αιγαιοπλόος
30/03/2010, 08:07
Πολύ πιθανόν να θέλει σφίξιμο ο λαιμός, όπως είπε παραπάνω και ο Castor.

irinia
30/03/2010, 08:30
TI ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...........




Μήν ψάχνεις άδικα,τό έψαξαν πολλοί πρίν άπό σένα.
ON-OFF μηχανάκι είναι.
Έδώ τό Βαραντέρο όλόκληρη μαούνα 270 κιλών καί μετά τά 160-170
χορεύει καλαματιανό.....!!!
Άν πήρες αύτό τό μηχανάκι γιά νά ταξιδεύεις μέ 180+
ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΘΟΣ......!!!
Πάει μέν.............ΑΛΛΑ ΔΕ
Όπότε μήν ψάχνεις ούτε λαιμούς ,ούτε λάστιχα, ούτε άναρτήσεις ,ούτε μπαγκαζιέρες......!!!!
Τά δέ πρότυπα άσφαλείας τού καθενός μας, είναι τελείως ύποκειμενικό πράμμα..
Άλλον θά τόν τρομάζουν τά 160 + τής bmw σου καί άλλον θά τού φαίνονται.......ΤΡΑΙΝΟ....!!!
Όλα αύτά τά μηχανάκια ταξιδεύουν καλά τό πολύ όπως διαπίστωσες καί σύ
μέχρι έκεί....
Άπό κεί και πάνω,ναυτία καί δραμαμίνη....!!!!
Άπόλαυσε τό μηχανάκι σου γιά αύτά πού σού προσφέρει,άν όμως ήθελες νά κινείσαι
μέ ταχύτητες κοντά στά 200 έκανες.........ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ...
ΕΙΣΑΙ..........ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΔΡΟΜΟΥ....μέ πάνω άπό 100 άλογα




:wave2:

SeNNinhA
30/03/2010, 09:11
Ρε Terens, αλλ΄αντ΄αλλων είσαι.

800cc δικυλινδρο εχι πάρει ο άνθρωπος και φοράει τον ίδιο κινητήρα που φοράει και το αντίστοιχο street της BMW. Δεν πήρε κανένα 400αρακι enduro ο άνθρωπος. Δεν δικαιολογείται να παίζει το τιμόνι στα 160. Ένα ελαφρωμα θα το έχει, αλλά τίποτε επικυνδινο. Εάν αυτό εξελισεται τότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Έχουμε 2010 και τα πλαίσια και οι αναρτήσεις και οι κινητήρες και όλο το σύνολο έχουν εξελιχθεί πολύ. Μην μένεις σε πράγματα που τα λέγαμε πριν 20 χρόνια. Αφού με το Dakar, μηχανή πριν 10 χρόνια με 30 άλογα λιγότερα και το ίδιο ψηλή στο στήσιμο πήγαινα με 160-170 σε ΟΛΑ μου τα ταξίδια και με μπαγκαζιερα 50αρα πίσω και δεν είχα πρόβλημα ούτε με σταθερότητα, ούτε με πλαγιους ανέμους ούτε με τίποτε άλλο είτε ημουν φορτωμενος φουλ είτε όχι.

0ldb0y
30/03/2010, 11:18
Μια μικρή διευκρίνηση. Πριν το 800 έχουν περάσει από την κατοχή μου ένα F650GS του 2001, Kawasaki Versys και Aprilia Shiver. Δεν ισχυρίζομαι ότι γνωρίζω τα πάντα πάνω στις μοτό αλλά δεν είμαι και παντελώς άσχετος!

Αγόρασα συνειδητά το 800 και δεν έχω (νομίζω) υπερβολικές απαιτήσεις από αυτό. Εκτός και αν είναι υπερβολικό να θέλω να ταξιδεύω κατά διαστήματα και όπου μου το επιτρέπει ο δρόμος με αίσθηση ασφάλειας με ταχύτητα γύρω στα 160.

Την ερώτηση την έκανα πιο πολύ για να πάρω και κάποιες άλλες γνώμες επί του θέματος.

Έτσι την Τρίτη του Πάσχα που θα το πάω για το πρώτο service θα τους το αναφέρω και θα ζητήσω να μου ελέγξουν το μπροστά ελαστικό(τοποθέτηση και ζυγοστάθμιση), το ρουλεμάν τιμονιού και ό,τι άλλο από κει και πέρα νομίζουν ότι μπορεί να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.

Και μετά βλέπουμε. Ελπίζω να διορθωθεί. Αν όχι θα δοκιμάσω τις ρυθμίσεις της ανάρτησης, ζελατίνα, θέση οδήγησης κτλ.

DrBig
30/03/2010, 11:22
χαμηλωσε λιγο πισω προφορτιση και σφιξε λιγο πισω αποσβεση, θα σου παρει 1 λεπτο.

Konti
30/03/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από 0ldb0y
Μια μικρή διευκρίνηση. Πριν το 800 έχουν περάσει από την κατοχή μου ένα F650GS του 2001, Kawasaki Versys και Aprilia Shiver. Δεν ισχυρίζομαι ότι γνωρίζω τα πάντα πάνω στις μοτό αλλά δεν είμαι και παντελώς άσχετος!

Αγόρασα συνειδητά το 800 και δεν έχω (νομίζω) υπερβολικές απαιτήσεις από αυτό. Εκτός και αν είναι υπερβολικό να θέλω να ταξιδεύω κατά διαστήματα και όπου μου το επιτρέπει ο δρόμος με αίσθηση ασφάλειας με ταχύτητα γύρω στα 160.

Την ερώτηση την έκανα πιο πολύ για να πάρω και κάποιες άλλες γνώμες επί του θέματος.

Έτσι την Τρίτη του Πάσχα που θα το πάω για το πρώτο service θα τους το αναφέρω και θα ζητήσω να μου ελέγξουν το μπροστά ελαστικό(τοποθέτηση και ζυγοστάθμιση), το ρουλεμάν τιμονιού και ό,τι άλλο από κει και πέρα νομίζουν ότι μπορεί να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.

Και μετά βλέπουμε. Ελπίζω να διορθωθεί. Αν όχι θα δοκιμάσω τις ρυθμίσεις της ανάρτησης, ζελατίνα, θέση οδήγησης κτλ.

Ίσως μετα το service να βελτιωθει... Γιατι κι εγω την Κυριακή (που είχε τρελό αέρα) ταξίδευα με ταχύτητα περίπου 160 (το service των 1000χλμ το είχα ήδη κάνει) και δεν αισθάνθηκα κανένα κούνημα-κοσκίνισμα στο τιμόνι! Ένοιωθα απόλυτη ασφάλεια!

Α! Και το μηχανάκι ταξιδεύει άνετα στα 160+....!




Υ.Γ. Είσαι στο στρώσιμο και το ανεβάζεις πάνω απ'τις 5000rmp?

0ldb0y
30/03/2010, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
χαμηλωσε λιγο πισω προφορτιση και σφιξε λιγο πισω αποσβεση, θα σου παρει 1 λεπτο.

Thanks Drbig!:D

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Στους τροχούς με ακτίνες δεν γίνεται ζυγοστάθμιση?
Έλεγξα τον μπροστινό τροχό και δεν είδα πουθενά μολύβι. Δεν είναι περίεργο?


Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Υ.Γ. Είσαι στο στρώσιμο και το ανεβάζεις πάνω απ'τις 5000rmp?

Έχω φτάσει 1200 χλμ. Το άνοιξα μετά τα 1000.

Konti
30/03/2010, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από 0ldb0y
Thanks Drbig!:D

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Στους τροχούς με ακτίνες δεν γίνεται ζυγοστάθμιση?
Έλεγξα τον μπροστινό τροχό και δεν είδα πουθενά μολύβι. Δεν είναι περίεργο?



Έχω φτάσει 1200 χλμ. Το άνοιξα μετά τα 1000.

Μολύβι έχει κανονικά ρε! Στην αριστερή μεριά του τροχού, πάνω στην ζάντα όχι στις ακτίνες :) (τουλάχιστον το δικό μου...)!

Νομίζω ότι θα έπρεπε πρώτα να κάνεις τον έλενγχο και το service και μετα να το ανοίξεις (νομίζω ε?)!

DrBig
30/03/2010, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από 0ldb0y

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Στους τροχούς με ακτίνες δεν γίνεται ζυγοστάθμιση?
Έλεγξα τον μπροστινό τροχό και δεν είδα πουθενά μολύβι. Δεν είναι περίεργο?


Δεν εχω δει ποτε σε καινουργιο, αλλα κανονικα θα επρεπε. Μπορει να παιζει κι αυτο ρολο στην ασταθεια. Η οποια παρεπιπτοντως εχει παρατηρηθει απο μεγαλο ποσοστο κατοχων.

Δήμιος
30/03/2010, 18:14
Μαλλον κατι πρεπει να συμβαινει, το εχω δοκιμασει το 800αρι και δεν εκανε τετοια, τουλαχιστον μεχρι 180 που ταξιδευα. Στην αντιπροσωπεια νομιζω θα βρεθει η λυση, παντως η ελαττωση της προφορτισης που συνιστα ο φιλος δε νομιζω να βοηθησει γιατι θα χαμηλωσει και αλλο η μηχανη πισω και επομενως θα φορτιζεται ακομα λιγοτερο ο μπροστινος τροχος...

DrBig
30/03/2010, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Δήμιος
Μαλλον κατι πρεπει να συμβαινει, το εχω δοκιμασει το 800αρι και δεν εκανε τετοια, τουλαχιστον μεχρι 180 που ταξιδευα. Στην αντιπροσωπεια νομιζω θα βρεθει η λυση, παντως η ελαττωση της προφορτισης που συνιστα ο φιλος δε νομιζω να βοηθησει γιατι θα χαμηλωσει και αλλο η μηχανη πισω και επομενως θα φορτιζεται ακομα λιγοτερο ο μπροστινος τροχος...

Τα κοσκινισματα του μπροστινου εχουν να κανουν με φαινομενα συντονισμου και σπανια οφειλονται σε 'ελαφρωμα'. Συνηθως εχουν να κανουν με γωνια καστερ, ελαστικα, πιεσεις, και πανω απ'ολα, αποσβεσεις. Προτεινα να χαμηλωσει το πισω λιγο ωστε να χαλαρωσει λιγο η γεωμετρια. Ακομα κι αυτο να μην ειναι, καλο ειναι να ξερει ωστε να αποκλειει εναν εναν τους παραγοντες.

0ldb0y
08/04/2010, 19:57
Λύθηκε το μυστήριο!:D

Την σωστή απάντηση είχε δώσει ο DrBig!:beer:

Την Τρίτη πήγα για το πρώτο service στον Παναγιωτόπουλο.
Εξήγησα το πρόβλημα μου στον κύριο Αντώνη (το αφεντικό) και είπε να ελέγξουν το ρουλεμάν του τιμονιού καθώς και τις ρυθμίσεις των αναρτήσεων. Στο ρουλεμάν ήταν όλα εντάξει. Έσφιξαν αρκετά την απόσβεση, χαμηλώνοντας παράλληλα και την προφόρτιση.
Η μηχανή απέκτησε αρκετά πιο "σφιχτή" αίσθηση. Σήμερα την δοκίμασα στην Εθνική στα 160 και λίγο παραπάνω και ήταν άψογη.

Όλα καλά λοιπόν!:sun: