PDA

View Full Version : Έφαγα στούκα!!!



Panopticon7
29/03/2010, 20:14
Πότε δε περίμενα να μου συμβεί κάτι τέτοιο..Αλλά τελικά ποτέ μη λες ποτέ..
Γυρνάω από την δουλειά μου σε δρόμο διπλής κυκλοφορίας (Ιφιγενείας Ν.Ιωνία) και έχει κίνηση φουλ. Σαν κλασικός μηχανόβιος προσπερνάω κουτιά σταματημένα.
Ξαφνικά μια κ@ριόλα αποφασίζει να στρίψει αριστερά, προφανώς για να γλιτώσει την κίνηση.
Πατάω φρένο αλλά ο δρομός λιωμένος, και έτσι δεν προλάβαινα. Ευτυχώς έσκασα στη ρόδα της και έγινα super man, σκάζοντας με το κεφάλι στο έδαφος.
Το ωραίο είναι ότι όταν συνήλθα είδα την μηχανή μου, σφινωμένη στο θόλο του αυτοκινήτου όρθια. Γλιτώσα τις γρατζούνιες τουλάχιστον.
Δυστυχώς από ότι μαθαίνω θα χρειαστεί να της κάνω δήλωση μιας και οι νόμοι μας είναι έτσι.

Απολογισμός:
Χτυπημένος ώμος και καρπός (ας είναι καλά το κράνος).

Αυτά από εμένα σήμερα. Ευχαριστώ!

chris_honda
29/03/2010, 20:16
Περαστικά αγορίνα... Ας είναι μέχρι εδώ...

nio1981
29/03/2010, 20:16
perastika....afou eisai kala xese ta ipoloipa...:wave2: :wave2: :wave2:

DrEvil
29/03/2010, 20:19
Περαστικα κ αγυριστα!

SVX
29/03/2010, 20:22
Περαστικα...


99% οι σφηνες ειναι "ανθυγιεινες" :wave2:

castoras
29/03/2010, 20:22
Περαστικά κι αγύριστα!!:wave2:

Hiro
29/03/2010, 20:31
Στην Ιφιγενείας σπινιάρει και πάπια είναι παροιμιώδες γλιστερό το οδόστρωμα. Με εκπλήσει κάθε φορά που περνάω.
Περαστικά σου και με αφορμή αυτό το περιστατικό να περιμένεις τα πάντα και να 'σαι προετοιμασμένος για όλα.:wave2:

makis206
29/03/2010, 20:36
Ας είναι η τελευταία αναποδιά..:beer:

Ichigo
29/03/2010, 20:41
Περαστικά και τα σίδερα ξαναματαφτιάχνονται. :beer:

2stroker
29/03/2010, 20:46
περαστικα και αγυριστα να ναι φιλε:wave2:

nikos_abel
29/03/2010, 20:50
Από δω και πέρα όρθιος παλικάρι...:a15: :a15:

nasosR
29/03/2010, 21:05
περαστικα και να ναι τα τελευταια....:wave2:

Tpap
29/03/2010, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
...

Καλά, εσύ δεν νηστεύεις...? :rotflmao:










Περαστικά φιλαράκι, ευτυχώς όλα καλά.... :beer: :beer: :beer:

camen
29/03/2010, 21:09
Περαστικα ρε αγορινα...:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Εσυ δεν εισαι με το hornet που εχανε λαδια και μετα σου κλεψαν και την πανω ταπα:confused: :rolleyes:

TROOPER
29/03/2010, 21:36
περαστικα :sick:

JZER40
29/03/2010, 21:39
ναναι η τελευταία ασχημη......περαστικα

BLiTzER
29/03/2010, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7

Ξαφνικά μια κ@ριόλα αποφασίζει να στρίψει αριστερά, προφανώς για να γλιτώσει την κίνηση.

Δυστυχώς από ότι μαθαίνω θα χρειαστεί να της κάνω δήλωση μιας και οι νόμοι μας είναι έτσι.


Ισχύει? Εκείνη άλλαξε λωρίδα. Δε βγαίνει έστω συνυπαιτιότητα?

Περαστικά :)

Ιznogood
30/03/2010, 06:43
Περαστικα και αγυριστα φιλε...!

:wave2:

XJR_Billy
30/03/2010, 09:00
Περαστικά κι αγύριστα φίλε.
Φτηνά τη γλύτωσες...:sick:

VANDA
30/03/2010, 09:09
Περαστικά σου. :wave2:

djspy21
30/03/2010, 10:03
Κάτοικος Νέοου Ηρακλείου, και χρησιμοποιώ συνέχεια την Ιφιγενείας,,,οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα. :bigcry: :bigcry:

Είναι δραματική η κατάσταση...και στο τέλος της, στο φανάρι του Βλάχου, είναι τίγκα στις λακούβες.

Να φανταστώ εσύ το έπαθες προς την αντίθετη πλευρά, πριν το φανάρι που έχει για Ηρακλείου, γιατί κόβουν αριστερά για να αποφύγουν την κίνηση.

Περαστικά και προσοχή...

mikes
30/03/2010, 10:10
σιδερενιος φιλε...!! και ποτε ξανα!

Gandalf dr685sm
30/03/2010, 10:10
Ισχύει? Εκείνη άλλαξε λωρίδα. Δε βγαίνει έστω συνυπαιτιότητα?


ο συγκεκριμένος δρόμος είναι μιας λωρίδας μόνος...ο φίλος μας ήταν άτυχος.

Γρήγορα όρθιος αδερφέ.


Gandalf

vangelis 64
30/03/2010, 10:10
Περαστικά σου και ΜΗΝ κάνεις θετική δήλωση.Απευθύνσου σε δικηγόρο.:wave2:

harris_x
30/03/2010, 11:00
Περαστικά και αγύριστα :wave2:

dark1n
30/03/2010, 11:04
Περαστικά.. :sick:

Gi_4ce
30/03/2010, 13:03
περαστικα "γειτονα"...

Εχω οικοπεδο εξω απο τη domino's εκει.

την ειδα τελευταια στιγμη και ειπα να πλασαρω το σκουτερακι και να ανεβω motard στο πεζοδρομιο.

Ε γλυστρησα πριν καν ακουμπησω το πεζοδρομιο.

Panopticon7
30/03/2010, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Περαστικά σου και ΜΗΝ κάνεις θετική δήλωση.Απευθύνσου σε δικηγόρο.:wave2:

Δεν εκανα, καθως ο αστυνομικος μου ειπε οτι απο την εμπειρια του σε τετοιες περιπτωσεις φταιει το οχημα που εκανε τον ελιγμο.

Panopticon7
30/03/2010, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
Κάτοικος Νέοου Ηρακλείου, και χρησιμοποιώ συνέχεια την Ιφιγενείας,,,οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα. :bigcry: :bigcry:

Είναι δραματική η κατάσταση...και στο τέλος της, στο φανάρι του Βλάχου, είναι τίγκα στις λακούβες.

Να φανταστώ εσύ το έπαθες προς την αντίθετη πλευρά, πριν το φανάρι που έχει για Ηρακλείου, γιατί κόβουν αριστερά για να αποφύγουν την κίνηση.

Περαστικά και προσοχή...

ακριβως !

Panopticon7
30/03/2010, 13:16
Η ζημια της μηχανης ξεπερναει τα 2.000 ευρωπουλα και θα το ψαξω το θεμα, αν εχετε καποια αποψη οι γνωστες δεκτη.

reinmeister
30/03/2010, 13:29
εφ οσον διατηρεις σταθερη ευθεια πορεια και συγκρουστεις με οχημα προπορευομενο λογω αλλαγης της πορειας του ειναι απολυτως ξεκαθαρα υπαιτιο το οχημα που αλλαξε κατευθυνση...αδιαφορο αν προειδοποιησε με φλας η οχι...υποχρεουται να ελεγξει πριν πραγματοποιησει τον ελιγμο...

δικηγορο και θα της παρεις ακομη και το στρινγκ...

djspy21
30/03/2010, 13:55
Ακριβώς...και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να το κυνηγήσεις....ρώτα και τον ασφαλιστή σου....κάτι παραπάνω θα ξέρει...:winka:

Panopticon7
30/03/2010, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εφ οσον διατηρεις σταθερη ευθεια πορεια και συγκρουστεις με οχημα προπορευομενο λογω αλλαγης της πορειας του ειναι απολυτως ξεκαθαρα υπαιτιο το οχημα που αλλαξε κατευθυνση...αδιαφορο αν προειδοποιησε με φλας η οχι...υποχρεουται να ελεγξει πριν πραγματοποιησει τον ελιγμο...

δικηγορο και θα της παρεις ακομη και το στρινγκ...

Ναι αλλα ο δρομος ειναι διπλης κατευθυνσης φιλε, αυτο ισχυει και οταν προσπερναμε (εμεις οι μηχανοβιοι) σταματημενα αυτοκινητα ?

Για δικηγορο ρε παιδια που να παω, δε θα θελει λεφτα αυτος...

BLiTzER
30/03/2010, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Δεν εκανα, καθως ο αστυνομικος μου ειπε οτι απο την εμπειρια του σε τετοιες περιπτωσεις φταιει το οχημα που εκανε τον ελιγμο.

Κάτι τέτοιο εννοούσα. Μην της τη χαρίσεις, μόνο και μόνο γιατί αν καθαρίσει τόσο εύκολα και ανώδυνα, θα το ξανακάνει χωρίς δισταγμό.

reinmeister
30/03/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Ναι αλλα ο δρομος ειναι διπλης κατευθυνσης φιλε, αυτο ισχυει και οταν προσπερναμε (εμεις οι μηχανοβιοι) σταματημενα αυτοκινητα ?

Για δικηγορο ρε παιδια που να παω, δε θα θελει λεφτα αυτος...

ναι ισχυει μια και θεωρειται ως παραλληλη κινηση δυο οχηματων στον ιδιο δρομο,προς την ιδια κατευθυνση...

θα θελει,αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις η αμοιβη του ειναι το 20% των απολαβων...

θα ζητησεις τα των ζημιων καθως και ηθικη βλαβη...θα φτιαξει αγωγη ο δικηγορος και θα συζητησει επ αυτης με τον αντιστοιχο της ασφαλιστικης...

αν ειναι γατα με κονε το θεμα θα κλεισει εξωδικαστικα με διακανονισμο μεταξυ των δικηγορων...

υ.γ. πες μου οτι σου κοψε και πηγες νοσοκομειο και οτι εχεις γνωματευσεις γιατρων καθως και μαρτυρες του συμβαντος και του οτι εχασες τις αισθησεις σου...

Panopticon7
30/03/2010, 15:09
(για το υστερογραφο) Εδωσα χαρτι στην αστυνομια απο γιατρο που λεει για κακκωσεις απο το ατυχημα.

Το κρατησαν για το αστικο δικαστηριο, δεν εχασα τις αισθησεις μου, παρ ολο που εσκασα με το κεφαλι.

Υπεγραψα οτι δεν επιθυμω μοινηκη διωξη για σωματικες βλαβες ή ζημιες της μηχανης.

Δεν πηγα απλως νοσοκομειο... Με πηρε το ασθενοφορο και με πηγε νοσοκομειο.

hector
30/03/2010, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ναι ισχυει μια και θεωρειται ως παραλληλη κινηση δυο οχηματων στον ιδιο δρομο,προς την ιδια κατευθυνση...




....ναι αλλα μηπως ο φιλος μας πατουσε διαχωριστηκη ή ακομα χειροτερα μηπως ειχε περασει εστω και λιγο στο αντιθετο ρευμα;

Panopticon7
30/03/2010, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
....ναι αλλα μηπως ο φιλος μας πατουσε διαχωριστηκη ή ακομα χειροτερα μηπως ειχε περασει εστω και λιγο στο αντιθετο ρευμα;

δεν εχει διαχωριστηκη εκει φιλε, απλως απαγορευεται το προσπερασμα.

tsioy600
30/03/2010, 15:13
Περαστικα φιλος.Στον ιδιο δρομο με τον ιδιο τροπο τρακαρε φιλαρακι πριν λιγο καιρο.Τυπος στριβει αριστερα χωρις φλας (το αναψε με την ιδια κινηση που στριβεις το τιμονι....) και οπως προσπερναει η μηχανη τον κοβει ο μ@λ@κ@ς.Τεσπα για να μην πολυλογω το τρακαρισμα βγηκε κατα της μηχανης.Ουτε καν η συνυπαιτιοτητα μιας και ο εν λογω δρομος ειναι μιας λωριδας ανα κατ/νση και δεν προβλεπεται προσπεραση..

reinmeister
30/03/2010, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7


Υπεγραψα οτι δεν επιθυμω μοινηκη διωξη για σωματικες βλαβες ή ζημιες της μηχανης.

Δεν πηγα απλως νοσοκομειο... Με πηρε το ασθενοφορο και με πηγε νοσοκομειο.

κακως...πολυ κακως...

Panopticon7
30/03/2010, 15:27
δηλαδη ? Αυριο θα μαθω το τηλεφωνο δικηγορου που ειδικευεται στα τροχαια.

Εχω ελπιδες δηλαδη λετε αν το παω ετσι ?

camen
30/03/2010, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
δηλαδη ? Αυριο θα μαθω το τηλεφωνο δικηγορου που ειδικευεται στα τροχαια.

Εχω ελπιδες δηλαδη λετε αν το παω ετσι ?

Eγω παλι δεν καταλαβαινω αν ΟΝΤΩΣ φταις,γτ να το κυνηγησεις...:rolleyes:
Αν εισαι στο αντιθετο ρευμα παρανομα και προσπερνας παρανομα τοτε φταις...

Μπορει να φταιει και το αυτοκινητο που δεν κοιταξε καθρεφτη ή δεν εβγαλε φλας αλλα αυτο δεν ειναι τιποτα μπροστα στην δικη σου παρανομια...Κ στο κατω κατω αντε εσυ να αποδειξεις οτι αυτη δεν εβγαλε φλας ή δεν κοιταξε καθρεφτη.Ενω αυτη μπορει ανετα να αποδειξει οτι προσπερνουσες παρανομα...:(

Αν οντως το προσπερασμα σου ηταν παρανομο...:winka:

camen
30/03/2010, 16:02
ΣΣ.:Με τον ΚΟΚ δεν τα παω πολυ καλα και δεν ξερω τι ΑΚΡΙΒΩΣ οριζει και τι παραθυρακια υπαρχουν...Κ ελπιζω να μην χρειαστει ποτε να μαθω δλδ...:D
Απλα,ετσι οπως το σκεφτομαι στο λεω...:beer: :wave2:

Cpt. Haddock
30/03/2010, 16:04
περαστικά και καλά ξεμπερδέματα

:beer: :beer: :beer:

borbos
30/03/2010, 18:43
Περαστικα man

tsioy600
30/03/2010, 19:05
Ξεχασα να σου αναφερω οτι η Ιφιγενειας, θεωρητικα παντα, εχει διπλη διαχωριστικη γραμμη.(ασχετα αν ο δρομος ειναι γυαλι και μονο διαγραμμιση δεν εχει!!)Τι να σου πω ψαξτο και μονος σου.Η ελπιδα πεθαινει τελευταια..Καλα ξεμπερδεματα

lostmember
30/03/2010, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κακως...πολυ κακως...

μου φαινεται μπορει να ανακαλεσει σε ευλογο χρονικο διαστημα
αν οχι χανει ισχυρο οπλο (δεν ειμαι δικηγορος)
προς γνωση παντα μετα απο πεσιμο στο νοσοκομειο
το μονο που θα ζητησετε απο τους τροχαιους να καταγραψουν αναλυτικα τον εξοπλισμο σας για οποιαδηποτε, εστω κι μικροζημια, επαθε
τωρα για το ποιος φταιει εδω δεν ξερω γιατι δε ξερω το δρομο

Αμαν πια με αυτες τις γυναικες
οι περισσοτερες τουλαχιστον
ΑΡΓΕΣ κι ΑΠΡΟΣΕΚΤΕΣ
(εξαιρουνται οι παρουσες μηχανοβιες)

devil's animal
30/03/2010, 19:34
περαστικα και καλα ξεμπερδεματα αδερφε!!
:sick: :sick:

ducpilot
30/03/2010, 19:37
Περαστικα φιλε μου.

drspeed
30/03/2010, 20:31
Σε ανάλογο σκηνικό αλλά με Ζητά ακριβώς πίσω μου έσκασα επάνω σε ένα Yaris πριν κάτι χρόνια.Μετά αγόρασα καινούρια μηχανή με τα λεφτά της ασφάλειας και καινούριο εξοπλισμό.Μόνο να σου πώ ότι τράκαρα με TDR και μετά αγόρασα CB500.Καλά παραλίγο να τον βουτήξει τον τύπο ο Ζητάς γιατί την έφαγε και αυτός την σουπίτσα του από την τρομάρα του.
Υπόγραψε κατευθείαν φιλική δήλωση με δικιά του υπαιτιότητα 100%.Καλά άμα ήθελε ας έκανε και αλλιώς , έτοιμος να τον βουτήξει ήταν ο άλλος......

TOLISTOLAROS
30/03/2010, 22:55
Περεσατικά και καλά ξεμπερδέματα

Αρχικά δημιουργήθηκε από lostmember
μου φαινεται μπορει να ανακαλεσει σε ευλογο χρονικο διαστημα

3 μήνες

Panopticon7
31/03/2010, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Eγω παλι δεν καταλαβαινω αν ΟΝΤΩΣ φταις,γτ να το κυνηγησεις...:rolleyes:
Αν εισαι στο αντιθετο ρευμα παρανομα και προσπερνας παρανομα τοτε φταις...

Μπορει να φταιει και το αυτοκινητο που δεν κοιταξε καθρεφτη ή δεν εβγαλε φλας αλλα αυτο δεν ειναι τιποτα μπροστα στην δικη σου παρανομια...Κ στο κατω κατω αντε εσυ να αποδειξεις οτι αυτη δεν εβγαλε φλας ή δεν κοιταξε καθρεφτη.Ενω αυτη μπορει ανετα να αποδειξει οτι προσπερνουσες παρανομα...:(

Αν οντως το προσπερασμα σου ηταν παρανομο...:winka:












Εφ οσον μου ειπε ο μπατσος (off the record φυσικα) οτι εμπειρικα, φταιει αυτος που κανει τον ελιγμο... Δεν ειναι δυνατον να το αφησω ετσι.

Αυριο παιρνω το χαρτι της αστυνομιας για το συμβαν και πηγαινω σε δικηγορο.

camen
31/03/2010, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Εφ οσον μου ειπε ο μπατσος (off the record φυσικα) οτι εμπειρικα, φταιει αυτος που κανει τον ελιγμο... Δεν ειναι δυνατον να το αφησω ετσι.

Αυριο παιρνω το χαρτι της αστυνομιας για το συμβαν και πηγαινω σε δικηγορο.

Σιγουρα ψαχτο λιγο,αλλα αν δεις οτι δεν σε περνει τοτε μην το τραβηξεις γτ θα βγεις χαμενος...:winka:
Ετσι κι αλλιως για αυτο τις εχουμε τις ασφαλεις,για να πληρωνουν τα σπασμενα...:beer: :wave2:

Panopticon7
31/03/2010, 15:03
Αυριο που θα παρω το χαρτι της αστυνομιας με το συμβαν και θα μιλησω με ειδικο, πιστευω θα εχω μια ξεκαθαρη αποψη.

BLiTzER
31/03/2010, 16:52
Ίσως λίγο εκτός θέματος, αλλά δε θέλω να ανοίγω νέο.

Αν κάποιος από εσάς μπορεί να μου βρει που είναι ασφαλισμένο ένα όχημα (έχω την πινακίδα του και λοιπά στοιχεία), ας μου στείλει ένα πμ. Είναι ψιλοεπείγον. Θενκς.

ΥΓ: Στο σύστημα της ασφαλιστικής μου φαίνεται σαν ανασφάλιστο (έκλεισε η εταιρεία), αλλά πιθανότατα έχει ασφαλιστεί κάπου από τότε, γιατί είναι εταιρικό.

Panopticon7
01/04/2010, 13:29
Εχω νεα λοιπον, θα κανω αγωγη για ηθικη βλαβη, σωματικη βλαβη και υλικες ζημιες.


Η υπαιτιοτητα θα παιξει απο 50% και πανω (Υπερ μου)

Σε καθε περιπτωση δηλαδη θα καλυψει τις υλικες ζημιες της μηχανης μου.


Η πλακα ειναι οτι τωρα που μιλησα με τον αντρα της ξανθιας, μου ειπε οτι ουσιαστικα αυτη πηγε να στριψει ανεμελη και βγηκε ο χαρος παγανια... (εγω δηλαδη χαχαχαχαχαχα)


Τα ιδια ελεγε και η "ξανθια" οταν εγω ημουν στο εδαφος και πονουσα και γυρισε ο αστυνομικος και της ειπε

"τι θελετε να πειτε κυρια μου, οτι πηγαινατε ευθεια και ηρθε το παλικαρι και σας χτυπησε ?" "στριψατε ή δεν στριψατε ?. ειδατε πισω ? ΟΧΙ, ε μην μιλατε."

Panopticon7
01/04/2010, 17:43
Ολα καλα βεβαια, αισιοδοξα.

Αλλα. Μηπως εχει καποιος να προτεινει δικηγορο ΜΟΝΟ για τροχαια ατυχηματα ?

Καθε βοηθεια με πμ ευπροσδεκτη και ευχαριστω για τον χρονο σας