PDA

View Full Version : Βοήθεια για κύλινδρο Dt200



johnpan
29/03/2010, 23:07
Σε συνέχεια της περιπέτειάς μου με ένα μάστορα ονόματι Β***** Μ*** στην Πάτρα, την οποία έχω περιγράψει και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=94900) αποφάσισα να φτιάξω μόνος μου ή τουλάχιστο να προσπαθήσω το DT200 μου. Στηρίζομαι στη βοήθειά σας.

Βάζω φωτογραφία ένα κομμάτι από τον κύλινδρο που μπόρεσα να φωτογραφίσω χωρίς να τον βγάλω από το μοτέρ. Αύριο σκοπεύω να τον βγάλω και αυτόν. Έχω βγάλει μόνο την κεφαλή και μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μερικές ερωτήσεις

1. Μπορώ να αφαιρέσω τον κύλινδρο μαζί με το YPVS χωρίς να λύσω τις ντίζες του? Εχω λύσει τις βίδες κ τις επαφές του εγκέφαλου και κρέμεται από το YPVS. (Φυσικά μάλλον τελικά θα πρέπει να βγει αφού φαίνεται ότι θα χρειαστώ κύλινδρο)

2. Μπορεί να βγει μια εκτίμηση της ζημιάς από τις φωτογραφίες? Υπάρχει ρεκτιφιέ για νικασίλ? Βλέπετε αν πρόκειται για νικασίλ?


Αύριο περισσότερες φωτογραφίες αφού έχω τον κύλινδρο στο χέρι. Ευχαριστώ.


193960

johnpan
29/03/2010, 23:08
και φυσικά αύριο θα βάλω και φωτογραφίες από το πιστόνι.


193961

georgis4
29/03/2010, 23:30
Φιλε μου δυστηχως απο τα σημαδια που φαινεται να εχει ο κυλινδρος σου το ρεκτιφιε δεν το γλυτωνεις....:rolleyes:
Το πιστονακι στανταρ θα ειναι σε πιο αθλια κατασταση.....αν ο κυλινδρος ειναι νικασιλ απο οσο ξερω δεν παιρνει ρεκτιφιε γιατι θα φυγει και το νικασιλ..μακαρι να ειναι πολυ επιφανειακα τα σημαδια και να την γλυτωσεις με ενα γυαλισμα του κυλινδρου μονο....παντος το μηχανακι φαινεται σαν να εχει δουλεψει σχεδον με καθολου λαδακι ι λιγοτερο απο οσο χρειαζεται.....ισως και απο κρυα ξεκινηματα ποιος ξερει...

dirtbird
30/03/2010, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan


1. Μπορώ να αφαιρέσω τον κύλινδρο μαζί με το YPVS χωρίς να λύσω τις ντίζες του? Εχω λύσει τις βίδες κ τις επαφές του εγκέφαλου και κρέμεται από το YPVS. (Φυσικά μάλλον τελικά θα πρέπει να βγει αφού φαίνεται ότι θα χρειαστώ κύλινδρο)

2. Μπορεί να βγει μια εκτίμηση της ζημιάς από τις φωτογραφίες? Υπάρχει ρεκτιφιέ για νικασίλ? Βλέπετε αν πρόκειται για νικασίλ?


Αύριο περισσότερες φωτογραφίες αφού έχω τον κύλινδρο στο χέρι. Ευχαριστώ.

1. Mπορείς αλλά δεν είναι τίποτα να βγάλεις το κουτάκι με την τροχαλία του YPVS και τις ντίζες για να μην κρέμονται σαν παπ.... και κάνεις καμιά ζημιά. Όταν έρθει η ώρα να τα ξαναβάλεις θα χρησιμοποιήσεις τη γνωστή μέθοδο του κωλοδάχτυλου για μικρομετρική ρύθμιση του [YPVS].

2.ΔΕΝ βλέπουμε εάν είναι, ξέρουμε ότι ΔΕΝ είναι nicasil (or whatever). Κάνε μας τη χάρη και όταν βγάλεις τον κύλινδρο, βάλε με προσοχή 1 δάχτυλο εκεί που 'βγαίνουν' οι θυρίδες μεταφοράς (αυτές στο πλάι) στο πάνω μέρος του κυλίνδρου, στο χιτώνιο. Προσοχή γιατί εάν παίζει αυτό που υποπτεύομαι, θα κόβουν σαν ξυράφι (πράγμα που δικαιολογεί γιατί έχεις πάρει τ'@@ σου μέχρι τώρα).



Πάντως, DT 200 για να έχει γίνει έτσι η εξαγωγή (με τόσα κολλήματα) ή δεν έχει λάδι ή κάποιος ρεκτιφιατζής (υπό το άγρυπνο βλέμα killer μάστορα) έχει μεγαλουργήσει......

:o :o

dirtbird
30/03/2010, 06:41
και χρειαζόμαστε more photos... τράβα ότι σου'ρθει, τράβα όμως. Με 2 φωτό δεν βλέπουμε τίποτα (stevie WONDER mode)....:cool: :cool:

dirtbird
30/03/2010, 06:44
επίσης τι νουμεράκι γράφει πάνω ο μΠιστόνις?

025, 050, 1....ΤΙ?
Εάν δεν μας πεις, δε σου λέμε εάν η ζωη εδώ τελειώνει....

johnpan
30/03/2010, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
επίσης τι νουμεράκι γράφει πάνω ο μΠιστόνις?

025, 050, 1....ΤΙ?
Εάν δεν μας πεις, δε σου λέμε εάν η ζωη εδώ τελειώνει....

1.50 όπως και τα δύο προηγούμενα που είχε πάνω (αν θυμάσαι την ιστορία)

johnpan
30/03/2010, 11:06
πιστόνι... Τα ελατήρια έχουν σημάδια αλλά ΔΕΝ έχουν κολλήσει ούτε κοπεί.


193976

johnpan
30/03/2010, 11:07
κύλινδρος...


193977

johnpan
30/03/2010, 11:08
αυτές οι φθορές είναι στην πλευρά της εισαγωγής. Υπάρχουν και στην εξαγωγή πιο ήπια σημάδια δεξιά και αριστερά όχι πάνω στην εξαγωγή.

johnpan
30/03/2010, 11:10
Τζόγος στην μπιέλα. :beer:


193978

sapila racing
30/03/2010, 11:11
Arghhhhh!! :bigcry:

johnpan
30/03/2010, 11:13
έτσι μέτρησα ακριβώς τον τζόγο στο ανώτερο σημείο της μπιέλας, παίρνοντας αναφορά από την άκρη της βίδας. Είναι 1.33 χιλιοστά.


193979

Lio
30/03/2010, 11:15
John, παρε και λιγο υλικο για μελετη:

http://www.theultralightplace.com/pistons.htm

και εδω:

http://www.smellofdeath.com/lloydy/piston_diag_guide.htm

Lio
30/03/2010, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
έτσι μέτρησα ακριβώς τον τζόγο στο ανώτερο σημείο της μπιέλας, παίρνοντας αναφορά από την άκρη της βίδας. Είναι 1.33 χιλιοστά.

Τον περα-δωθε τζογο της μπιελας τον μετρας με φιλερ στο κατω μερος. Το σερβις μανιουαλ λεει ποσο πρεπει να ειναι.
Τον πανω-κατω τον μετρας με μικρομετρο (ρολοι). Με το χερι δεν πρεπει να αισθανεσαι καθολου τζογο...

johnpan
30/03/2010, 11:22
ευχαριστώ Lio5...

Και μια φωτο το πάνω μέρος του πιστονιού


193980

johnpan
30/03/2010, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Τον περα-δωθε τζογο της μπιελας τον μετρας με φιλερ στο κατω μερος. Το σερβις μανιουαλ λεει ποσο πρεπει να ειναι.
Τον πανω-κατω τον μετρας με μικρομετρο (ρολοι). Με το χερι δεν πρεπει να αισθανεσαι καθολου τζογο...

πάνω - κάτω δεν αισθάνομαι τίποτα. Καλά που δε χάρισα εκείνα τα φίλερ! Θα μετρήσω και βλέπουμε, αλλά φοβάμαι ότι....

hidefnick
30/03/2010, 11:37
Να ρωτήσω πιά ακριβώς είναι η απορία? Προσωπικά θα τσίμπαγα έναν κύλινδρο και θα τελείωνε εκεί. Φοράει ήδη πιστόνι 1-2 νούμερα παραπάνω και είναι σκισμένος τελείως ο συγκεκριμένος. (έχουμε δει και χειρότερα βέβαια, αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα)

Αν θες πας για άλλο ένα ρεκτιφιέ και θα σου πεί ο ρεκτιφιατζής αν το σηκώνει. Μάλλον πεταμένα λεφτά όπως το κόβω, αλλά δεν ξέρω και την τσέπη σου :wave2:

dirtbird
30/03/2010, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
πάνω - κάτω δεν αισθάνομαι τίποτα. Καλά που δε χάρισα εκείνα τα φίλερ! Θα μετρήσω και βλέπουμε, αλλά φοβάμαι ότι....
Εάν πάνω-κατω δεν κάνει τίποτα και δεν κάνει και κίνηση σαν 'εκκρεμές' στο πάνω μέρος της, τότε γενικώς είναι οΚ........



.....αλλά αυτό δεν είναι μοτέρ, ηλεκτροκόλληση είναι.

Επίσης με 1.5 oversize μάλλον πας για κύλινδρο, ΑΛΛΑ τα μοτέρ των DT έχουν κάποια όρια, δλδ. εάν έχουν ανοίξει οι φωλιές των ρουλεμάν στροφάλου καλύτερα είναι να βρεις κανα μοτεράκι μτχ. (Πάτρα είσαι, εάν δεν μπορείς εκεί, δεν μπορείς πουθενά....).

Π΄;αντως οτυ ξηγιόσουν χωρίς σάλιο ε? Παραδέξου το (και βάλε φωτό από εξαγωγή και κάνε και το τεστ με το δάχτυλο στις θυρίδες να δεις αν κόβουν...)

dirtbird
30/03/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Φοράει ήδη πιστόνι 1-2 νούμερα παραπάνω

.025, .050 και από κει και πέρα ότι έχει ο δράκος και το τέρα του λοχνες, γιατί η μαμα γιαμαπα δεν το συστήνει.....

hidefnick
30/03/2010, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
.025, .050 και από κει και πέρα ότι έχει ο δράκος και το τέρα του λοχνες, γιατί η μαμα γιαμαπα δεν το συστήνει.....

Είπα να είμαι διακριτικός... :lol: :lol: :lol:

johnpan
30/03/2010, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εάν πάνω-κατω δεν κάνει τίποτα και δεν κάνει και κίνηση σαν 'εκκρεμές' στο πάνω μέρος της, τότε γενικώς είναι οΚ........

.....αλλά αυτό δεν είναι μοτέρ, ηλεκτροκόλληση είναι.

Επίσης με 1.5 oversize μάλλον πας για κύλινδρο, ΑΛΛΑ τα μοτέρ των DT έχουν κάποια όρια, δλδ. εάν έχουν ανοίξει οι φωλιές των ρουλεμάν στροφάλου καλύτερα είναι να βρεις κανα μοτεράκι μτχ. (Πάτρα είσαι, εάν δεν μπορείς εκεί, δεν μπορείς πουθενά....).

Π΄;αντως οτυ ξηγιόσουν χωρίς σάλιο ε? Παραδέξου το (και βάλε φωτό από εξαγωγή και κάνε και το τεστ με το δάχτυλο στις θυρίδες να δεις αν κόβουν...)

ένα ένα.

1. Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς κίνηση εκκρεμές. Μάλλον το ίδιο λέμε. Δεξιά-αριστερά. Φυσικά στην άκρη της μπιέλας η απόσταση που διανύει είναι μεγαλύτερη. Αυτό εννοείς εκκρεμές?

2. Γιατί λες αυτό δεν είναι μοτέρ? Βλέπεις κάτι στο στρόφαλο ή αλλού?

3. Πώς θα δω αν έχουν ανοίξει οι φωλιές των ρουλεμάν στροφάλου? Για κύλινδρο που πάω τι θα ζητήσω? Πήρα κάποια τηλέφωνα κ μερικοί μου έλεγαν ότι είναι νικασίλ. Αν θέλω να βάλω πάλι 1.50 πώς γίνεται?

4. Δεν το έσκιζα. Το έστρωσα πολύ ήπια και το άφηνα να ζεσταίνεται. Μακάρι να ήξερα γιατί τα 'παιξε.

5. Αν οι θυρίδες κόβουν τι θα σημαίνει?

ευχαριστώ. και φωτο από εισαγωγή.


193982

dirtbird
30/03/2010, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
ένα ένα.

1. Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς κίνηση εκκρεμές. Μάλλον το ίδιο λέμε. Δεξιά-αριστερά. Φυσικά στην άκρη της μπιέλας η απόσταση που διανύει είναι μεγαλύτερη. Αυτό εννοείς εκκρεμές?

2. Γιατί λες αυτό δεν είναι μοτέρ? Βλέπεις κάτι στο στρόφαλο ή αλλού?

3. Πώς θα δω αν έχουν ανοίξει οι φωλιές των ρουλεμάν στροφάλου? Για κύλινδρο που πάω τι θα ζητήσω? Πήρα κάποια τηλέφωνα κ μερικοί μου έλεγαν ότι είναι νικασίλ. Αν θέλω να βάλω πάλι 1.50 πώς γίνεται?

4. Δεν το έσκιζα. Το έστρωσα πολύ ήπια και το άφηνα να ζεσταίνεται. Μακάρι να ήξερα γιατί τα 'παιξε.

5. Αν οι θυρίδες κόβουν τι θα σημαίνει?

ευχαριστώ. και φωτο από εισαγωγή.

1. Μάλλον κατάλαβες τι εννοώ αλλά δεν εξηγιέται περαιτέρω με λόγια....Στην άκρη της μπιέλας ΔΕΝ θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη η απόσταση. Εάν είναι (κάτι δύσκολο να το δεις εμπειρικά), τότε μάλλον πας και για μπιέλα.

2. βλέπω τα 53 κολλήματα στην εισαγωγή και φαντάζομαι και τα άλλα που δεν μας δείχνεις (της εξαγωγής)...... κολλήματα - ηλεκτροκόληση...το'πιασες?:winka:

3. Δεν μπορείς να δεις. Για κύλινδρο για γιαμάπα ντιτι200 εσύ που νομίζεις ότι πρέπει να τον ζητήσεις (τώρα εάν θα τον πάρεις είναι μία άλλη ιστορία τιμής και περηφάνειας...). Γιατί να ξαναβάλεις πάλι .150? Αυτούς που σΕ είπαν νικασίλ να τους πεις να το κλείσουν το μαγαζί και να παν να πουλάν κουλούρια και χαρφτομαντηλα στα φανάρια.

4. Αυτό κόλλαγε εκεί εσύ... το έστρωνες..... μάλλον χωρίς λάδι.

5. Εάν δεν κόψεις δαχτυλάκι δε σε λέω

Τ ο σωληνάκι που πάει από την τρόμπα λαδιού έφερνε λάδι ή ήταν τρύπιο? Το έβαλες ποτέ να δουλέψει με βγαλμένο το καπάκι της για να δεις αν κάνει πάνω-κάτω το έμβολο της? Τη ρηντοθήκη την έβγαλες για να δεις εάν έχει λαδίλα. Το μότέρ εξωτερικά είναι καθαρό ή μέσα στην μπιχλα (σε περίπτωση που έχανε το σωληνάκι της αντλίας που βρίσκεται μπροστά δεξια μιας που δεν το έχουμε αναφέρει μέχρι τώρα).

Πόσα χλμ πιθανολογείς ότι είχε πριν αυτό το μοτέρ?


Πολύ σοβαρά... Κρίνοντας απ'ότι βλέπω, ΨΑΞΕ να βρεις μοτέρ κομπλέ (εγώ το είχα πάρει ΜΕ καρμπ και εάν δεν ήταν από τρακαρισμένο θα έπαιρνα και τα ψυγεία)

OldMan
30/03/2010, 12:19
Ρε συ Γιάννη, κοιτάζω τόση ώρα την 1η φωτό και ψάχνω να βρω τι δεν μου κολλάει ...
(για τις υπόλοιπες, εκφράστηκε παρασατικότητα ο Σαπίλας...) :winka:

johnpan
30/03/2010, 22:28
Η τελευταία φώτο είναι από εισαγωγή ρε dirtbird.
Το λάδι το κατανάλωνε, γιατί το είχα συνέχεια γεμάτο και το έβλεπα μετά από κάθε βόλτα. Δεν ξέρω αν έπαιρνε τη σωστή ποσότητα αλλά έπαιρνε. Διαρροές δεν υπήρχαν. Στη Γιαμάχα ο κύλινδρος έχει όσο ένα DT. ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΚΥΛΙΝΔΡΟ. Το γράφω κεφαλαία για να το δουν περισσότεροι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Και κάτι άλλο, ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω σωληνάκι διάφανο στη διατομή που έχει στην τρόμπα?

dirtbird
30/03/2010, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Η τελευταία φώτο είναι από εισαγωγή ρε dirtbird.
Το λάδι το κατανάλωνε, γιατί το είχα συνέχεια γεμάτο και το έβλεπα μετά από κάθε βόλτα. Δεν ξέρω αν έπαιρνε τη σωστή ποσότητα αλλά έπαιρνε. Διαρροές δεν υπήρχαν. Στη Γιαμάχα ο κύλινδρος έχει όσο ένα DT. ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΚΥΛΙΝΔΡΟ. Το γράφω κεφαλαία για να το δουν περισσότεροι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Και κάτι άλλο, ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω σωληνάκι διάφανο στη διατομή που έχει στην τρόμπα?

Eννοείς εξαγωγή και δεν την είχα δει από το νετμπουκ γιατί ήταν ψηλή......:winka:

Καντα 60 νασαι μέσα.....:o

johnpan
30/03/2010, 23:32
ναι αυτό εννοώ, τελικά με μπέρδεψες κι εμένα! :rotflmao: 60 εννοάς τι? font?

johnpan
31/03/2010, 11:20
και οι μετρήσεις που λέγαμε...


194151