PDA

View Full Version : zx 9r διακοπες γκαζιου



metaltheo
30/03/2010, 17:35
παιδια θελω την βοηθεια σας. εχω ενα zx 9r 98. σημερα μετα σπο 2 μηνες ακινησιας(ειχα μια πτωση, και δεν την κινουσα μεχρι να μαζεψω τα πλαστικα) την εβαλα μπροστα και ξεκινισα να κανω βολτα.
λοιπον σε ολες τις ταχυτητες το γκαζι κανει δικοπες(δινει σταματαει δινει σταματαει). ας αναφερω τι εχει αλλαχτει εκτος των πλαστικων μπας και εχει να κανει
1)μπουζι της μανας του
2)λαδια
3)κουφαρι συμπλεκτη(μεταχειρισμενο)
4)δισκουσ συμπλεκτη
5)εβαλα οργανα απο 00( απου ηθελαν τραμπες ολα τα καλωδια απο τη φυσα)

τι συμβαινει ρε παιδια πειτε καμια ιδεα.

DeusEx
30/03/2010, 17:44
Δεν ξερω αν εχει σχεση με την περιπτωση σου, αλλα το δικο μου που εκανε κατι τετοια περιεργα ηταν το kill switch που ειχε παρει υγρασια ...

αρα υποθετω οτι κατι ηλεκτρολογικο ειναι ... μηπως σου επεσε προς τα δεξια (προς το kill switch) η μηχανη?

metaltheo
30/03/2010, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Δεν ξερω αν εχει σχεση με την περιπτωση σου, αλλα το δικο μου που εκανε κατι τετοια περιεργα ηταν το kill switch που ειχε παρει υγρασια ...

αρα υποθετω οτι κατι ηλεκτρολογικο ειναι ... μηπως σου επεσε προς τα δεξια (προς το kill switch) η μηχανη?

ναι απο τα δεξια επεσα. στην ταχυτητα που το εμφανιζει λιγοτερο ειναι στην πρωτη, κατα τα αλλα η μηχανη δεν οδηγείται

metaltheo
30/03/2010, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Δεν ξερω αν εχει σχεση με την περιπτωση σου, αλλα το δικο μου που εκανε κατι τετοια περιεργα ηταν το kill switch που ειχε παρει υγρασια ...

αρα υποθετω οτι κατι ηλεκτρολογικο ειναι ... μηπως σου επεσε προς τα δεξια (προς το kill switch) η μηχανη?

αλλα πριν σταματησω να την κινω, ακομα κει μετα την πτωση δουλευε μια χαρα

drspeed
30/03/2010, 17:57
Μπουζί είπες άλλαξες ή άφησες τα ίδια που είχε πριν την τούμπα????(έτσι όπως το έχεις γράψει δεν το πολυκατάλαβα!!!Αν όχι Βάλε καινούρια.
2 μήνες ακούνητο θέλει το κάτι τοις του για να ξεμπουκώσει!!!! Βάλε και κανένα βελτιωτικό καύσης στην βενζίνη μπάς και πάρει τα πάνω του.Έτσι για να φύγει η μάκα

metaltheo
30/03/2010, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Μπουζί είπες άλλαξες ή άφησες τα ίδια που είχε πριν την τούμπα????(έτσι όπως το έχεις γράψει δεν το πολυκατάλαβα!!!Αν όχι Βάλε καινούρια.
2 μήνες ακούνητο θέλει το κάτι τοις του για να ξεμπουκώσει!!!! Βάλε και κανένα βελτιωτικό καύσης στην βενζίνη μπάς και πάρει τα πάνω του.Έτσι για να φύγει η μάκα

αλλαξα και εβαλα της μανας του:wave2:

drspeed
30/03/2010, 18:02
Καρμπιλατεράτο είναι???
Εκεί μέσα καθάρισες τίποτα ή απλά έχει στεγνώσει μέσα ότι είχε???

metaltheo
30/03/2010, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Καρμπιλατεράτο είναι???
Εκεί μέσα καθάρισες τίποτα ή απλά έχει στεγνώσει μέσα ότι είχε???
ναι Καρμπιλατεράτο ειναι, οχι δεν εχω κανει τπτ με τα καρβυρατερ, 2 μηνες πριν πεσω τα ειχα ρυθμισει μονο.

drspeed
30/03/2010, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από metaltheo
ναι Καρμπιλατεράτο ειναι, οχι δεν εχω κανει τπτ με τα καρβυρατερ, 2 μηνες πριν πεσω τα ειχα ρυθμισει μονο.
Τώρα θα ξαναπάς για την ίδια δουλειά + καθαρισμό
Εκτός αν έχεις μουσικό αυτί και τα ρυθμίσεις μόνος σου μετά τον καθαρισμό

metaltheo
30/03/2010, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Τώρα θα ξαναπάς για την ίδια δουλειά + καθαρισμό

αμα βαλουμε τα ρολογια επανω και οι μετρησεις ειναι σωστες δεν συμβαινει κατι τετιο σωστα???
απο την αλλη ο κολλητος μου εχει ενα dt το εβαλε μπροστα μετα απο 9 μηνες και δουλευει.
και τα καρβυρατερ απο τι να βρομισουν μεσα σε δυο μηνες απο την βενζινη?
και στις κουφιεσ γιατι δεν κανει διακοπες?

drspeed
30/03/2010, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από metaltheo
αμα βαλουμε τα ρολογια επανω και οι μετρησεις ειναι σωστες δεν συμβαινει κατι τετιο σωστα???
απο την αλλη ο κολλητος μου εχει ενα dt το εβαλε μπροστα μετα απο 9 μηνες και δουλευει.
και τα καρβυρατερ απο τι να βρομισουν μεσα σε δυο μηνες απο την βενζινη?
και στις κουφιεσ γιατι δεν κανει διακοπες?
1.ΑΝ τα ρολόγια είναι οκ τότε ψάχνεις κάτι άλλο
2.Το DT είναι 2 χρονο και δεν είναι μέτρο σύγκρισης
3.Στις κούφιες δεν έχει φορτίο. για να καταλάβεις που και αν κόβει.Αν έκοβε στις κούφιες τότε με ταχύτητα θα έσβηνε

DeusEx
30/03/2010, 18:23
τσεκαρε κ τα ηλεκτρικα κυκλωματα μηπως καπου δεν κανει καλη επαφη ... ισως ναναι κατι απλο κ να γλυτωσεις την ταλαιπωρια κ τα εξοδα. Φυσες, καλωδια, kill switch

metaltheo
30/03/2010, 20:19
λοιπον εχω πολυ καλα νεα. ξεχασα να σας αναφερω πως εχω βαψει το τεποζιτο. ε ειχαν μηνει μεσα σκονιτσες και τα λοιπα, τα οποια μπηκαν μεσα στα καρμπυρατερ, επεσε ενα καθαρισμα και ολα καλα. καλες βολτες να εχουμε:beer: :beer: :beer:

drspeed
30/03/2010, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από metaltheo
λοιπον εχω πολυ καλα νεα. ξεχασα να σας αναφερω πως εχω βαψει το τεποζιτο. ε ειχαν μηνει μεσα σκονιτσες και τα λοιπα, τα οποια μπηκαν μεσα στα καρμπυρατερ, επεσε ενα καθαρισμα και ολα καλα. καλες βολτες να εχουμε:beer: :beer: :beer:

Καλές βόλτες!!!!!!;)