PDA

View Full Version : ΕνωσηΕξατμισηςΜεΤηνΣωληνα



DeusEx
30/03/2010, 18:21
Γεια σας,

Εχω ξαναβαλει εδω κ καιρο τον καταλυτη στο fz6 μου (υστερα απο προτροπη των συμφορουμητων) αλλα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.

Η σωληνα του χταποδιου ειναι μικροτερης διαμετρου απο την σωληνα των τελικων leovince, με αποτελεσμα να χανει απο το κενο ... κ να ακουγεται σαφως κ δυνατοτερα.

Δοκιμασα με ενα στρογγυλο σφιγγτιρα μεταλλικο με βιδα να το σφιξω αλλα δεν ειδα διαφορα αισθητη...

Τι να κανω?



:confused:

plz help

Viking
30/03/2010, 19:15
Νομίζω πώς σε κάθε ένωση που υπάρχει σφιγκτήρας στις εξατμίσεις υπάρχουν κάτι παχιές ροδέλες από μόλυβδο που μπαίνουν πχ στη σωλήνα μικρότερης διατομής και έρχεται και κουμπώνει η μεγαλύτερη διατομή πάνω, μετά σφίγγεις το σφιγκτήρα και εκείνη ο ροδελίτσα προστατεύει από τέτοιες "διαρροές". Δυστυχώς η leovince δεν το παρέχει και πρέπει να παραγγείλεις από την αντιπροσωπεία, είναι φτηνό μην ανησυχείς.
Ψάχνω και φωτό να σου δείξω πώς ακριβώς είναι..

McGyver
30/03/2010, 19:18
To ζητάς ως "ζουάν" εξάτμισης...

DeusEx
30/03/2010, 19:19
που θα μπορουσα να βρω , εδω Αθηνα , αν ξερεις ?

κ πες τις ζηταω ?!

μια φοτο θα βοηθουσε πολυ!

:wave2:

edit : με προλαβες ! μα καλα ποιος εισαι ? ο μακγκαιβερ?!

Viking
30/03/2010, 19:28
Πχ αυτό εδώ ήταν για την VFR μου :beer:


194028

Viking
30/03/2010, 19:31
Και έτσι για ολοκληρωμένες δουλειές τσίμπα το λινκ που θα σε βοηθήσει να βρεις ακριβώς το part number αυτού που ζητάς!!!

http://www.motosport.com/motorcycle/oem-parts/YAMAHA/2005/FZ6%20%28FZ6ST%29/?modelyearid=2109&typeid=3&groupId=95404

;)

DeusEx
30/03/2010, 20:21
σε ευχαριστω φιλε viking,

ησουν κατι παραπανω απο κατατοπιστικοτατος!

Πιστευεις οτι το μαμα ζοαν θα κανει και για την leovince ή παιζει να χρειαστω κανενα παχυτερο ?

ΥΣ: Οποτε εισαι στα μερη μου, στειλε πμ να σε κερασω μια μπυρα ! :beer:

Viking
30/03/2010, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
σε ευχαριστω φιλε viking,

ησουν κατι παραπανω απο κατατοπιστικοτατος!

Πιστευεις οτι το μαμα ζοαν θα κανει και για την leovince ή παιζει να χρειαστω κανενα παχυτερο ?

ΥΣ: Οποτε εισαι στα μερη μου, στειλε πμ να σε κερασω μια μπυρα ! :beer:

Δεν κάνει τίποτα!!! Πιστεύω θα ταιριάζει, όπως βλέπεις είναι παχιά ροδελίτσα, αν όμως το κενό είναι όντως αρκετά μεγάλο, θα ρωτούσα και σε κανένα εξατμισάδικο, ίσως εκεί έχουν διάφορα μεγέθη και πολύ πιο φτηνά..

Προσωπικά δεν αγόρασα και άφησα ότι απέμεινε από το προηγούμενο μαμά. Στην αρχή είχα μια ελάχιστη πολύ μικρούλα διαρροή, αλλά μετά από λίγα χλμ και επανασφίξιμο όλα ήταν μια χαρά. :beer:

OldMan
31/03/2010, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
To ζητάς ως "ζουάν" εξάτμισης...
Αν νομίζεις ότι είναι δίχρονο το μηχανάκι σου ...

McGyver
31/03/2010, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν νομίζεις ότι είναι δίχρονο το μηχανάκι σου ...

To Varaderάκι μου 4χρονο ήταν, ζουάν ζήτησα, ροδελίτσα σαν την άνωθεν εικονιζόμενη πήρα...

Φιλάκια...

OldMan
31/03/2010, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
To Varaderάκι μου 4χρονο ήταν, ζουάν ζήτησα, ροδελίτσα σαν την άνωθεν εικονιζόμενη πήρα...

Μάλλον λόγω απίστευτης οξυδέρκειας αυτού που σε εξυπηρέτησε...

(αν και εδώ που τα λέμε, δεν χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια για να καταλάβει κάποιος πόσο ντιριντάχτα είσαι...) :smokin:

McGyver
31/03/2010, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μάλλον λόγω απίστευτης οξυδέρκειας αυτού που σε εξυπηρέτησε...

(αν και εδώ που τα λέμε, δεν χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια για να καταλάβει κάποιος πόσο ντιριντάχτα είσαι...) :smokin:

:blush:

camen
31/03/2010, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν νομίζεις ότι είναι δίχρονο το μηχανάκι σου ...

Oλοι την ιδια ονομασια χρησιμοποιουν γεροντα...Αντιπροσωπιες,μαστορια,εμεις...:D
Κ απο την στιγμη που περνουμε αυτο που θελουμε,γτ να το αλλαξουμε:confused: :smokin:

OldMan
31/03/2010, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κ απο την στιγμη που περνουμε αυτο που θελουμε,γτ να το αλλαξουμε:confused: :smokin:
Έτσι έλεγα και εγώ μέχρι που γνώρισα τον Κρούκη μου ...!!! :blush:

Gi_4ce
31/03/2010, 14:05
Καλα, και στα τετραχρονα "ζουαν" εχει επικρατησει να το λενε...

Πηγαινε και σε κανεναν εξατμισα αυτοκινητων... Ολο και κατι θα εχουν.

DeusEx
01/04/2010, 10:46
τελικα ψαχουλεψα τις μαμα εξατμισεις οπως εκανε ο viking και μεσα βρικα την ροδελιτσα την παλια σφηνωμενη! αγνοουσα παντελως την υπαρξη της..την εβγαλα με μια μικρη πενσα κ την εβαλα στην leovince με μικρα χτυπηματακια και χωρεσε ακριβως! διαρροη τελος! δεν χρειστηκε καν να βαλω τον σφιγγτηρα!Ευχαριστω παιδια για την πολυτιμη βοηθεια, το προβλημα λυθηκε με τον αγαπημενο μου τροπο.. απο τα χερακια μου κ δωρεν!!!

:D :beer: