PDA

View Full Version : AΣΦΑΛΕΙΑ ΣΕ ΜΟΤΟ;



loz
30/03/2010, 18:50
παιδια ριχτε ιδεες για ασφαλιστικη
Με ενδιαφερει να εχει τα απλα + οδικη βοηθεια
εσεις με τα 650 τι πληρωνεται;

Gandalf dr685sm
31/03/2010, 09:23
εξαρτάται την ασφάλεια ... απο 200 -300 ευρώ ετησίως υπολόγισε τα.

Gandalf

ego_o_idios
31/03/2010, 10:01
elate re 200 300 euro exete xazepsi?
pigenete na vrite asfalistiko grafio stin eparxia meso internet sas asfalizoun stis idies asfalistikes peripou 40% ftinotera

Gandalf dr685sm
31/03/2010, 10:07
και παίρνεις τα @@@ τους αν ποτέ τους χρειαστείς... άστο.. προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω και να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο.

Ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία.


Gandalf

ego_o_idios
31/03/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
και παίρνεις τα @@@ τους αν ποτέ τους χρειαστείς... άστο.. προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω και να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο.

Ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία.


Gandalf

pia @@@? ke giati esi exis tria e?:rotflmao:

re file se asfalistikes edo stin a8ina pas to idio ine pantou
an ise stin comersial (pou eklise) as poume pas edo ke kanis doulia ine san tis trapezes

ma pou zis xrisi mou?:rotflmao:

zolotas
31/03/2010, 10:16
Εχει δικιο ο κυριος για την επαρχια .

McGyver
31/03/2010, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
Εχει δικιο ο κυριος για την επαρχια .

O "κύριος" είναι ο aftos_o_idios;;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nostra
31/03/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
elate re 200 300 euro exete xazepsi?
pigenete na vrite asfalistiko grafio stin eparxia meso internet sas asfalizoun stis idies asfalistikes peripou 40% ftinotera

ρε καραφλοπίτουρα (:a07: ) αν σου κανουν την έκπτωση επαρχίας (το -40% όπως λες) και έχεις κάνα χοντρό ατύχημα στην Αττική (μεγάλο ποσό αποζημίωσης) όπου (στην Αττική εννοΑω) ζεις και εργάζεσαι ΔΕΝ σε καλύπτουν. Για να σου κάνουν την έκπτωση υπάρχει όρος να μένεις μόνιμα στην επαρχία και αν κάνεις ψευδή δήλωση (με λογαριασμούς συγγενών κλπ.) και το ψάξουν (είπαμε... αν είναι πολλά τα λεφτά) θα πάρεις τα τρία του μάγου αποπάνω... :winka:


:D

zolotas
31/03/2010, 10:44
εφαγα τρακο ,ειχα ασφαλεια στην επαρχια με 160Ε με οδικη .......εδω μου ζητουσαν 220-240 για εξαμηνα ........... και μου το εφτιαξαν κουφετο ,αλλαξα και 2 σπασμενα παρμπριζ .Ειμαι πολυ ευχαριστημενος και θα συνεχισω επαρχια .Μονο στην οδικη δηλωνεις εδρα εκει που θες να σε καλυψει

Sapadak
31/03/2010, 10:47
Προς ενημερωση αν δηλωσετε παραμεθωριο εχει μεγαλυτερη εκπτωση :alien:

Gandalf dr685sm
31/03/2010, 10:50
Η οδική καλύπτει την μετακίνηση μόνο εντός νομού έδρας σου, απλά για να το γνωρίζεις , γιατί και εγώ δεν το ήξερα.

Δήλαδή αν ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ πάθεις κάτι, θα σε πάνε σε συνεργείο ή εκεί που έπαθες το ατύχημα, ή στην έδρα που έχεις δηλώσει. Δηλαδή αν έχεις δηλώσει Κορινθία ας πούμε , και πάθεις ατύχημα στην Πάτρα (χτύπα ξύλο λέμε), θα σε πάνε είτε κάπου εκεί κοντά , είτε στην Κόρινθο... οχι στην Αθήνα που πιθανόν να μένεις.

Δεν το ήξερα και εγώ.. μου το είπαν όταν είχα το ατύχημα με το Tigra.

Για την κάλυψη απο ζημιά , είναι αυτό που είπε ο Nostra. Μην τύχει και ψαχτούν.

Gandalf

ego_o_idios
31/03/2010, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
O "κύριος" είναι ο aftos_o_idios;;;

:

i ali8ia ine pos ke ego to kitaga ke mperdeftika ipa les?:confused:
meta omos apo afto pou grafis sigoureftika...:wacko:


pios kirios re?:mad:
pion ipes kirio re?:mad:

pame ta IP number mas ekso na logariastoume:mad:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ego_o_idios
31/03/2010, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ρε καραφλοπίτουρα (:a07: ) αν σου κανουν την έκπτωση επαρχίας (το -40% όπως λες) και έχεις κάνα χοντρό ατύχημα στην Αττική (μεγάλο ποσό αποζημίωσης) όπου (στην Αττική εννοΑω) ζεις και εργάζεσαι ΔΕΝ σε καλύπτουν. Για να σου κάνουν την έκπτωση υπάρχει όρος να μένεις μόνιμα στην επαρχία και αν κάνεις ψευδή δήλωση (με λογαριασμούς συγγενών κλπ.) και το ψάξουν (είπαμε... αν είναι πολλά τα λεφτά) θα πάρεις τα τρία του μάγου αποπάνω... :winka:


:D

ti les mori xamilopipitsa?

diladi an ime asfalismenos stin a8ina ke exo atixima stin eparxia den me kaliptoun?:rotflmao:
i saxla 8es tin akous..

diladi ixa pai gia 6 mines stin larisa gia doulies elikse i asfalia mou oso imoun eki ekan kenouria asfalia eki ke tora pou epa8a atixima stin stadiou meta apo 8 mines den me kalipti i asfalia?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



afto ke an ine radio arvila:rotflmao: :rotflmao:

ego_o_idios
31/03/2010, 11:11
ego exo odiki voi8ia gia oli tin elada ksexorista apo tin asfalia me 40 euro ton xrono ke opou ke na pa8o zomia me kouvalane ke as meno ston ploutona leme
ke tora 8a tin metatrepso se panevropaiki
ti odiki voi8ia leme etsi?

ali8ia ti sxesi exi i odiki voi8ia me ta odika ptina?:rolleyes:

camen
31/03/2010, 13:59
Αντιγραφω ακριβως την παραγραφο απο την οδικη της ΥΔΡΟΓΕΙΟΥ:

3. Τη μεταφορά του οχήματος στο πλησιέστερο εξουσιοδοτημένο συνεργείο ή στο συνεργείο επιλογής του ασφαλισμένου, πάντοτε όμως εντός των ορίων του νομού, που ακινητοποιήθηκε το όχημα. Ο Ασφαλιστής δεν υποχρεούται σε άλλη ρυμούλκηση, (π.χ. από συνεργείο σε συνεργείο). Εάν το συνεργείο είναι κλειστό λόγω αργίας ή Σαββατοκύριακου, ο Ασφαλιστής οργανώνει και αναλαμβάνει τη φύλαξη του οχήματος για την περίοδο αναμονής, έως ότου να μπορεί να μεταφερθεί το όχημα στο συνεργείο με μέγιστο όριο φύλαξης τις 3 ημέρες.


Προφανως,αν ακολουθειται ο κανονας κατα γραμμα ,αν μεινεις στον νομο Αχαιας και θες να το πας στην Αθηνα,δεν στο πανε...Θα στο πανε στην Πατρα για παραδειγμα...
Αλλα δεν ξερω αν αυτο το κανουν στην πραγματικοτητα ή αν τους ριξεις κανενα καντηλι στο πανε οπου θες...:rolleyes:

ego_o_idios
31/03/2010, 14:05
kitakse ama ise stin aleksandroupoli ke exis mia ptosi me spasmeno kapaki moter ke levie taxititon to proto pou skeftese ine


ama pos 8a to pao ston vaggeli ton xlempoura na mou to ftiaksi sta kato patisia?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


se xalai sto eksousiodotimeno ?

ala ksero 8a skeftese oti sto vaggeli 8a pao na tou klafto ke den exo re vaggo tora 8a sta fero se 10 meres ke tetia eno sto eksousiodotimeno sto pou8ena prepi na plirosis....


ne tora mpika:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

camen
31/03/2010, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
kitakse ama ise stin aleksandroupoli ke exis mia ptosi me spasmeno kapaki moter ke levie taxititon to proto pou skeftese ine


ama pos 8a to pao ston vaggeli ton xlempoura na mou to ftiaksi sta kato patisia?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


se xalai sto eksousiodotimeno ?

ala ksero 8a skeftese oti sto vaggeli 8a pao na tou klafto ke den exo re vaggo tora 8a sta fero se 10 meres ke tetia eno sto eksousiodotimeno sto pou8ena prepi na plirosis....


ne tora mpika:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δεν ειναι αυτο το θεμα ρε...Για να στο φτιαξουν στην Αλεξανδρουπολη θα πρεπει να μεινει το μηχανακι εκει ποιος ξερει για ποσο καιρο...Εσυ τι θα κανεις,θα κατεις εκει να περιμενεις:confused: :rolleyes: Η θα το παρατησεις και θα φυγεις?!
Εγω σιγουρα προτιμω να το πανε στον ΔΙΚΟ μου μαστορα παντως...

Δεν μιλαω για ενα σκασμενο ελαστικο...Εκει στα @ρχ1δ1@ σου,σε πανε σε ενα λαστιχαδικο,το φτιαχνεις και φευγεις...:winka:

jimmis5
31/03/2010, 22:51
Ας το βαλω και εδω μπας και γνωριζει καποιος :confused:

Μιας και εκλεισε η commerscial και εληξε ταυτοχρονα και το συμβολαιο πρεπει να κανω καινουργια πλεον ασφαλεια και μου εχουν προταθει 2 η σχετικα φθηνες
Η Proton γυρω στα 159 ? το χρονο και μετα η EUROSTAR 189? και η Ατε στα 245?
Επισης εχει κανει κανεις ασφαλεια στο asfalistra.gr ειναι εγκυρο να κανεις ασφαλεια εκει

Καμια ιδεα βρε παιδια σκεφτομουν την proton αλλα σε προυγουμενες σελιδες διαβασα οτι ειναι και αυτη επιφοβη εχει κανεις καμια πληροφορια γιατι απο σημερα ειμαι ανασφαλιστος:confused:

camen
31/03/2010, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Ας το βαλω και εδω μπας και γνωριζει καποιος :confused:

Μιας και εκλεισε η commerscial και εληξε ταυτοχρονα και το συμβολαιο πρεπει να κανω καινουργια πλεον ασφαλεια και μου εχουν προταθει 2 η σχετικα φθηνες
Η Proton γυρω στα 159 ? το χρονο και μετα η EUROSTAR 189? και η Ατε στα 245?
Επισης εχει κανει κανεις ασφαλεια στο asfalistra.gr ειναι εγκυρο να κανεις ασφαλεια εκει

Καμια ιδεα βρε παιδια σκεφτομουν την proton αλλα σε προυγουμενες σελιδες διαβασα οτι ειναι και αυτη επιφοβη εχει κανεις καμια πληροφορια γιατι απο σημερα ειμαι ανασφαλιστος:confused:

Τζιμακο περνεις μεγαλο ρισκο με αυτες τις εταιριες που αναφερεις...Δεν τις ξερει ουτε η μανα τους...:rolleyes: Εγω που ψαχνω τοσο καιρο τι θα κανω δεν τις συναντησα πουθενα...!

Γτ δεν κοιτας της Υδρογειο που ειναι καλη εταιρια?Η απλη ασφαλεια εχει 90Ε το εξαμηνο δλδ 180Ε το χρονο(για 625cc αλλα νομιζω το ιδιο ειναι και για εσενα...)...Ισως να σου παει λιγακι πιο πανω αν την βγαλεις Πατρα λογω ζωνης επικινδυνοτητας...Δεν ειναι κ η πιο φθηνη αλλα θα εισαι πιο σιγουρος...:winka:

Για τις 2 πρωτες που ανεφερες μιλαω...Η Εθνικη στην Πατρα ειναι 260 τον χρονο πληροφοριακα...


:beer: :wave2:

SpeakeasyBlues
01/04/2010, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
elate re 200 300 euro exete xazepsi?
pigenete na vrite asfalistiko grafio stin eparxia meso internet sas asfalizoun stis idies asfalistikes peripou 40% ftinotera


Οταν θα ερθει η στιγμη της ζημιας (στη σοβαρη να δεις) ελα να τα πουμε ΕΛΛΗΝΑΡΑ που προτεινεις ανευθυνα σ'ολη την Αθηνα να γραφτει Επαρχια χωρις να γνωριζεις τις συνεπειες.

granazi
01/04/2010, 07:54
AIG η CHARTIS οπως μετονομαστηκε μετα απο καποια συγχωνευση. εχει παραμετρικη τιμολογηση αναλογα την ηλικια περιοχη ετη διπλωματος κτλ αλλα συμφερει αναμφισβητητα. δινει και κλοπη (ολικη) απο την INTERAMERICAN με ιδιες καλυψεις μου βγηκε στα μισα. αυτα τα κολπα με επαρχιες καλυτερα οχι. αλλο να κανεις δηλωση 100-500 ευρω για απλη ζημια κ αλλο (χτυπα ξυλο) οτι εριξες κατω τη γιαγια και εσπασε λεκανη............50000 ευρω............τοτε ψαχνουν οι εταιρειες μεχρι και αν ειχες φαει μπαμιες και οδηγουσες φουσκωμενος..............στον δρομο ποτε δεν ξερεις τι θα συμβει.............:wave2:

drspeed
01/04/2010, 09:10
Δηλαδή μου λέτε τώρα ότι εγώ που το έχω ασφαλισμένο το αμάξι σε νησί άμα γίνει καμία στραβή δεν θα μου πάνε το αμάξι 30 χιλιόμετρα μέχρι την LION αλλά θα το πάνε στο νησί που δεν υπάρχει καν εξουσιοδοτημένο.Το ίδιο και την μηχανή.
Για να σοβαρευτούμε.έχεις πάντα την επιλογή να πας στην πλησιέστερη αντιπροσωπία στον τόπο κατοικίας ή στον κοντινότερο ως προς τον τόπο του ατυχήματος αντιπρόσωπο.Αυτό είναι αποκλειστικά δικό σου θέμα και δεν μπορεί κανείς να σου πει τίποτα.
Εγώ τους έχω πάρει να έρθουν από το σπίτι Αθήνα να πάνε το αμάξι για service γιατί δεν έπαιρνε μπροστά λόγο μπαταρίας. Μία χαρά ήρθαν και το πήραν.

gixxerpap
01/04/2010, 09:16
ρε στειλτε μου ένα πμ να ξεμπερδεύετε με τις ασφάλειες και ενημερωθείτε σωστα πριν διαλέξετε εταιρεία για να μη χτυπάτε το κεφάλι σας σε λίγο καιρό ...

camen
01/04/2010, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Δηλαδή μου λέτε τώρα ότι εγώ που το έχω ασφαλισμένο το αμάξι σε νησί άμα γίνει καμία στραβή δεν θα μου πάνε το αμάξι 30 χιλιόμετρα μέχρι την LION αλλά θα το πάνε στο νησί που δεν υπάρχει καν εξουσιοδοτημένο.Το ίδιο και την μηχανή.
Για να σοβαρευτούμε.έχεις πάντα την επιλογή να πας στην πλησιέστερη αντιπροσωπία στον τόπο κατοικίας ή στον κοντινότερο ως προς τον τόπο του ατυχήματος αντιπρόσωπο.Αυτό είναι αποκλειστικά δικό σου θέμα και δεν μπορεί κανείς να σου πει τίποτα.
Εγώ τους έχω πάρει να έρθουν από το σπίτι Αθήνα να πάνε το αμάξι για service γιατί δεν έπαιρνε μπροστά λόγο μπαταρίας. Μία χαρά ήρθαν και το πήραν.

Ναι αυτο ισχυει...Το λεει καθαρα...
Στον κοντινοτερο αντιπροσωπο ή συνεργειο της επιλογης ΑΛΛΑ στον νομο που εχεις ξεμεινει...:winka:

gixxerpap
01/04/2010, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
AIG η CHARTIS οπως μετονομαστηκε μετα απο καποια συγχωνευση. εχει παραμετρικη τιμολογηση αναλογα την ηλικια περιοχη ετη διπλωματος κτλ αλλα συμφερει αναμφισβητητα. δινει και κλοπη (ολικη) απο την INTERAMERICAN με ιδιες καλυψεις μου βγηκε στα μισα. αυτα τα κολπα με επαρχιες καλυτερα οχι. αλλο να κανεις δηλωση 100-500 ευρω για απλη ζημια κ αλλο (χτυπα ξυλο) οτι εριξες κατω τη γιαγια και εσπασε λεκανη............50000 ευρω............τοτε ψαχνουν οι εταιρειες μεχρι και αν ειχες φαει μπαμιες και οδηγουσες φουσκωμενος..............στον δρομο ποτε δεν ξερεις τι θα συμβει.............:wave2:


η κλοπη στην chartis σου βγαίνει πολύ φθηνότερα, γιατί υπάρχει απαλλαγή 25%....το οποίο σημαίνει ότι σε περίπτωση κλοπης, η εταιρεία αποζημιώνει το με το 75% της τρέχουσας μέσης εμπορικής αξίας...


κατα τ΄άλλα, είναι όντως φθηνότερη συγκριτικά με τις υπόλοιπες.

ego_o_idios
03/04/2010, 01:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Οταν θα ερθει η στιγμη της ζημιας (στη σοβαρη να δεις) ελα να τα πουμε ΕΛΛΗΝΑΡΑ που προτεινεις ανευθυνα σ'ολη την Αθηνα να γραφτει Επαρχια χωρις να γνωριζεις τις συνεπειες.


opa ti egine pesame se asfalisti?:lol:

katarxin pio ipes elinara re?

ke pies ine i sinepies 8a mas stilis tou mpravous?:lol:

den mas xezis re palikari exo ksaderfo ke kolito asfalistes ke otan milao ksero ti leo
ke den iparxi kanena provlima apolitos

fovaste min xasete tou pelates ke ftoxinete?

etis ke alios mia kompina ton xrimatistiriakon eterion ine ta asfalistra gia na vriskoun sinexos esoda na ependioun

ke exoun anagkasi ke tous kosmous na tous plironoun me nomous


as min itane ipoxreotikes ke to sizitagame...

chr1s_86
03/04/2010, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
. αυτα τα κολπα με επαρχιες καλυτερα οχι. αλλο να κανεις δηλωση 100-500 ευρω για απλη ζημια κ αλλο (χτυπα ξυλο) οτι εριξες κατω τη γιαγια και εσπασε λεκανη............50000 ευρω............τοτε ψαχνουν οι εταιρειες μεχρι και αν ειχες φαει μπαμιες και οδηγουσες φουσκωμενος..............στον δρομο ποτε δεν ξερεις τι θα συμβει.............:wave2:


Δηλαδή αν η ασφάλεια είναι από πχ Αλεξανδρούπολη και ρίξεις τη γιαγιά στην Καλαμάτα ποιο είναι το πρόβλημα ακριβώς δεν κατάλαβα;;; :confused: Δεν θα καλύψει κανονικά;; Αφού για όλη την Ελλάδα ισχύουν....

granazi
04/04/2010, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Δηλαδή αν η ασφάλεια είναι από πχ Αλεξανδρούπολη και ρίξεις τη γιαγιά στην Καλαμάτα ποιο είναι το πρόβλημα ακριβώς δεν κατάλαβα;;; :confused: Δεν θα καλύψει κανονικά;; Αφού για όλη την Ελλάδα ισχύουν....
αν εισαι κατοικος αλεξανδρουπολης ναι αλλα αν η εταιρεια αποδειξει οτι δεν εχεις καμια σχεση με τη πολη που δηλωνεις κ το εκανες για χαμηλοτερο ασφαλιστρο εχεις θεμα. ενας γνωστος μου δηλωνε ροδο επι χρονια χωρις να εχει παει καν στη ροδο. αυτο εννοω.

ego_o_idios
04/04/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
αν εισαι κατοικος αλεξανδρουπολης ναι αλλα αν η εταιρεια αποδειξει οτι δεν εχεις καμια σχεση με τη πολη που δηλωνεις κ το εκανες για χαμηλοτερο ασφαλιστρο εχεις θεμα. ενας γνωστος μου δηλωνε ροδο επι χρονια χωρις να εχει παει καν στη ροδο. αυτο εννοω.

diladi pai o asfalistis stin rodo ke rotai tous gitonous an emenes eki?
:lol:

lostmember
05/04/2010, 09:43
πριν λιγο κοιταζα τα ασφαλιστρα στην anytime της ιντεραμερικαν κι για το Vstrom 650 ειναι 120 ευρω το εξαμηνο ΜΕ ΟΔΙΚΗ
μου φαινεται εκει θα κατευθυνθω σε λιγες μερες
στο 150 ειναι 100 το εξαμηνο 200 το χρονο κι δεν φαινεται να συμφερει!!!
ομως δε θυμαμαι κι ποσο ειναι οι πιο φθηνες




http://www.anytimeonline.gr (http://)

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ

camen
05/04/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
αν εισαι κατοικος αλεξανδρουπολης ναι αλλα αν η εταιρεια αποδειξει οτι δεν εχεις καμια σχεση με τη πολη που δηλωνεις κ το εκανες για χαμηλοτερο ασφαλιστρο εχεις θεμα.

Γτ να εχεις θεμα δλδ?!:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Σε υποχρεωνει κανενας ορος στο συμβολαιο ή σου λεει κανενας οτι πρεπει να πληρωσεις οσα περισσοτερα γινεται?!

Δε νομιζω να ισχυει κατι τετοιο...:nono: Αν ισχυε θα σου ζητουσαν και πιστοποιητικα οταν σου εβγαζαν ασφαλεια για το που μενεις κλπ κλπ...

Εγω μπορει καλιστα να μενω Θεσαλονικη,να εχω παει διακοπες στην Ροδο,η ασφαλεια μου να εληξε οσο ημουν εκει,να γνωρισα ενα τρελο μ0@ν1-ασφαλιστρια στην Ροδο,να μου εκανε πολυ καλη τιμη και να εκανα εκει την ασφαλεια μου.Ποιο ειναι το προβλημα δλδ?!:hypnotize