PDA

View Full Version : Αγγελίες ή εκτος πραγματικότητας



donjuan
31/03/2010, 09:28
Καλημέρα σε όλους. Ενα προβληματισμό θέλω να εκφράσω γιατι μάλλον εγω ζω σε άλλο τοπο.
Καθημερινά διαβάζω τις αγγελίες των μοτο και εδω αλλα και σε site πωλήσεων οπως το car.gr νομίζω οτι καποιοι τουλάχιστον αιθεροβατούν.
Και ρωτάω τωρα εγώ? Οι μτχ μοτοσυκλέτες έχουν γεμίσει την αγορα. Οι καινουριες εχουν πέσει αισθητα. Το οικονομικό πρόβλημα υφίσταται και μάλλον μεγαλώνει οσο περνάει ο καιρός. Είναι λογικο να πουλάει καποιος μοτο 10ετίας και 8ετίας να θέλει τα ιδια χρήματα όπως το 07 ή το 08.
Ρωτώ και ξαναρωτώ ποιος τις αγοράζει? Οι περισσότεροι έμποροι δεν αγοράζουν. Ποιος τις αγοραζει?:confused: :confused:

Cpt. Haddock
31/03/2010, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από donjuan
Ρωτώ και ξαναρωτώ ποιος τις αγοράζει? Οι περισσότεροι έμποροι δεν αγοράζουν. Ποιος τις αγοραζει?:confused: :confused:

Αυτός που δεν γνωρίζει/δεν ψαχνει...

Caveat emptor ( = ας πρόσεχε ο αγοραστής). Εαν εγώ βάλω μια αγγελία τον Τιγρη 25 χιλιαρικα και βρεθεί ανθρωπος να το αγοράσει, εγώ φταίω;


:wave2:

ggs
31/03/2010, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από donjuan
Καλημέρα σε όλους. Ενα προβληματισμό θέλω να εκφράσω γιατι μάλλον εγω ζω σε άλλο τοπο.
Καθημερινά διαβάζω τις αγγελίες των μοτο και εδω αλλα και σε site πωλήσεων οπως το car.gr νομίζω οτι καποιοι τουλάχιστον αιθεροβατούν.
Και ρωτάω τωρα εγώ? Οι μτχ μοτοσυκλέτες έχουν γεμίσει την αγορα. Οι καινουριες εχουν πέσει αισθητα. Το οικονομικό πρόβλημα υφίσταται και μάλλον μεγαλώνει οσο περνάει ο καιρός. Είναι λογικο να πουλάει καποιος μοτο 10ετίας και 8ετίας να θέλει τα ιδια χρήματα όπως το 07 ή το 08.
Ρωτώ και ξαναρωτώ ποιος τις αγοράζει? Οι περισσότεροι έμποροι δεν αγοράζουν. Ποιος τις αγοραζει?:confused: :confused:

Ρε φίλε ο καθένας μπορεί να ζηταει ότι λεφτά θέλει…
ΑΝ θα το πουλήσει ποτέ , είναι άλλο θέμα….
:lol: :lol: :lol:

donjuan
31/03/2010, 09:33
ναι ρε friend κανεις δεν φταιει αλλα όλοι σχεδόν ετσι πουλάνε. Δεν ειναι μια εξαιρεση όπως αυτη που λες εσυ. Εσυ θα αγοραζες μοτο 10ετιας με 70-80000 χλμ 5-6000?

donjuan
31/03/2010, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ρε φίλε ο καθένας μπορεί να ζηταει ότι λεφτά θέλει…
ΑΝ θα το πουλήσει ποτέ , είναι άλλο θέμα….
:lol: :lol: :lol:

ναι βρε οκ αλλα ποιος τα αγοράζει? υπαρχει κανεις που αγορασε bmw του 2000-2002 1150 gs με 6000 ευρω εδω μέσα?

sapila racing
31/03/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από donjuan
ναι βρε οκ αλλα ποιος τα αγοράζει? υπαρχει κανεις που αγορασε bmw του 2000-2002 1150 gs με 6000 ευρω εδω μέσα?

Α!!! Για τα GS μιλαγες λοιπόν. Πες το απ την αρχή κι εσυ βρε παιδί μου. :D

nobody
31/03/2010, 09:38
οπως σου ειπανε πιο πανω,ο καθενας κοστολογει το μηχανημα του οσο θελει

απο κει και μετα,αν θα βρει και αγοραστη ειναι αλλο θεμα

επισης,καποιες τιμες ειναι συζητησιμες(αν και δεν το αναφερουν παντα)

παντως,κι εμενα μου εχουν κανει εντυπωση αρκετες αγγελιες η αληθεια ειναι σε βαθμο που εχω σκεφτει να τους παρω τηλεφωνο κιολας!αλλα μετα λεω,δικαιωμα του ειναι

donjuan
31/03/2010, 09:41
τα gs παραδειγμα ήταν. απλα είναι ίσως το πιο χαρακτηριστικο.
Δεν συζητάμε για το δικαιωμα καθενος να πουλάει οτι θέλει οσο θέλει. Συζηταμε για το αν η ελληνικη πραγματικότητα μπορει να υποστηριξει αυτες τις τιμες και με ποια λογικη εχουν διαμορφωθει και παραμεινει ετσι.

makis206
31/03/2010, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από donjuan
Συζηταμε για το αν η ελληνικη πραγματικότητα μπορει να υποστηριξει αυτες τις τιμες και με ποια λογικη εχουν διαμορφωθει και παραμεινει ετσι.
Μόνος σου απαντάς στο ερώτημα που θέτεις..:p

Αρχικά δημιουργήθηκε από donjuan
το δικαιωμα καθενος να πουλάει οτι θέλει οσο θέλει.
Από'κεί και μετά είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο, όσο υπάρχουν ευκαιρίες καλές, άλλο τόσο θα υπάρχουν και τα "θύματα" στο ελεύθερο εμπόριο..:winka:

makis206
31/03/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εαν εγώ βάλω μια αγγελία τον Τιγρη 25 χιλιαρικα και βρεθεί ανθρωπος να το αγοράσει, εγώ φταίω;

Παγκάρι για παγκάρι δεν αφήνει άκλεφτο τούτος... :lol: :rotflmao:

SVX
31/03/2010, 09:55
φιλε μου....... Μη νομιζεις οτι οποιος εβαλε αγγελια για το "μονακριβο" του γνωριζει τους νομους της αγορας(προσφορα-ζητηση) ή οτι εκατσε να ψαξει τα παρομοια 'προ'ι'όντα' σε ΤΙ ΤΙΜΕΣ κυμαινονται........


Μερικοι το κοστολογουν το μοτο τους αναλογα με το ποσο το 'αγαπανε' και το προσεχαν...οποτε αφου το προσεχαν για χαρη του επομενου ιδιοκτητη....ο υποψηφιος αγοραστης υποτιθεται πως πρεπει να το ΕΚΤΙΜΗΣΕΙ αυτο και να το πληρωσει και απο πανω!!!




εμενα μου τη δινουν αυτοι που κανουν λιστα με τα ΑΞΕΣΟΥΑΡ που ΟΙ ΙΔΙΟΙ εκριναν οτι η αγορα "αναβαθμιζει" και βελτιωνει την μοτοσυκλετα.....


Οταν ρε π@π@ρα ψιλικατζη μπουρδέμπορα της κακιας ωρας μου κανεις λιστα με τα αξεσουαρ και την τιμη που ειχαν οταν τα αγορασες ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ....σημαινει οτι με υποχρεωνεις να τα αγορασΩ! :evil: μαλακοπιτουρες.... Μηχανη πουλανε η μπικουτι στο μοναστηρακι??

εμενα μπορει να με αρεσουν οι LEOvince και οχι oi REMUS .....να τις κρατησει προικα για την κορη του ...να τις κανει ανθοδοχειο η πεθερα του!


:a29: :a29: :a29: αμαν ΠιΑΑΑΑ!

stavrouliasp
31/03/2010, 16:53
Μήπως ήθελες να παρεις εσύ το BMW και χαλάστηκες επειδή το έδινε ακριβά..?

Χωρίς πλάκα πάντως συμφωνώ οτι μερικοί ζητάνε ότι να ναι, και συνήθως έχουν ή BMW ή Africa...Από εκεί και πέρα βέβαια δικαίωμά τους είναι...

BELZEBOYLIS
31/03/2010, 17:34
αν το δώσεις πιο φτηνά θα νομίζουν οτι είναι χαλασμένο ....\



αν πχ δώσω την bmw μου κάτω απο 6000 ,θα νομίζουν οτι είναι προβληματικό ή ότι είναι ταλαιπωρημένο :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:







πέρα απο την πλάκα ,ο καθένας γενικά κάνει ότι του καπνίσει ! Βγάζουμε ''κανόνες'' κατά το δοκούν και πράττουμε ανάλογα !!! Γιατί στις Αγγελίες να λειτουργούν διαφορετικά ????

Μικρή Λουλού
31/03/2010, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS


αν πχ δώσω την bmw μου κάτω απο 6000 ,θα νομίζουν οτι είναι προβληματικό ή ότι είναι ταλαιπωρημένο :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:







ti krima na mhn mporoun na agorasoun moto kai oi tyfloi.
8a eixes terasties pi8anothtes!! :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
31/03/2010, 19:51
Πουλάω το ΧΤΧ μου 15.000 ευρώ... χωρις αξεσουάρ το δίνω 4000.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Έλα ρε παιδιά τώρα που δεν καταλαβαίνουν πόσο κοστίζει η μηχανή τους στην αγορά... αν το μηχανάκι σου έχει 8000 καινούριο , είναι δυνατόν να ζητάς για το δικο σου με δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα , μοντέλο πενταετίας 7000;;;

Μα δεν θέλει και πολύ μυαλό.... απλά κορόιδα ψάχνουν... που με την κρίση είναι είδος υπό εξαφάνιση πλέον.

Gandalf

Ιznogood
31/03/2010, 20:20
1. Το πως θα εκτιμησει καποιος το προιον που πουλαει ειναι δικαιωμα του, οπως δικαιωμα του ειναι να μην ΕΚΠΟΙΗΣΕΙ τη περιουσια του.
2. Συμφερον του αγοραστη ειναι να ΓΝΩΡΙΖΕΙ τις τιμες και να τις συγκρινει με το προσφερομενο προιον.
3. Σε αυτες τις αγοραπωλησιες το παζαρι παιζει πρωταρχικο ρολο. Δηλ. ο πωλητης εκτιμα..., ο αγοραστης εκτιμα.. και τελος συμφωνουν σε τελικη τιμη ή παμε για αλλα.

Ολα τα αλλα που λετε ειναι μετα συγχωρησεως μαλακιες.

el_hymador
31/03/2010, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood


Ολα τα αλλα που λετε ειναι μετα συγχωρησεως μαλακιες.


Ναι αλλα ειναι τζαμπα...φαντασου να σου ζηταγαμε 500? για να τις διαβασεις...:winka:

SVX
31/03/2010, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood


Ολα τα αλλα που λετε ειναι μετα συγχωρησεως μαλακιες.


Συμφωνα λοιπον με την δικια μου εκτιμηση....αν παρω 3000 ενα μπουρδελο....


ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΗΣΩ καπως ετσι ως πωλητης....

Μηχανακι 3000 (αριστο προσεγμενο με τα καλυτερα λαδια καθε 15οο χλμ κλπ κλπ)


+100 ευρω σωληνακια υψηλης
+ 330 δισκοπλακες τυπου μαργαριτα
+ 70 εμπρος ελατηρια WP
+45 CNC μασπιε
+ 150 Aftermarket Τελικο
+ 140 ψηλη ζελατινα



Υπερτουμπανο Συνολο = 3835


Πωλειται και εργοστασιακο στα 2800 :wacko: Καπως ετσι δεν παει?

Ιznogood
31/03/2010, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ναι αλλα ειναι τζαμπα...φαντασου να σου ζηταγαμε 500? για να τις διαβασεις...:winka:
Αυτο απαιτει συναινεση...:winka:
Ο πωλητης δεν απαιτει να αγορασεις..., επιθυμει...:wave2:

Ιznogood
31/03/2010, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Συμφωνα λοιπον με την δικια μου εκτιμηση....αν παρω 3000 ενα μπουρδελο....


ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΗΣΩ καπως ετσι ως πωλητης....
[/COLOR] [/B]
Συμφωνα με την δικη μου εκτιμηση ΠΗΡΑ ενα μηχανακι 13500? κοιτω ποσο κανει τωρα το μοντελο ...6000?
προσθετω τα κοστη αγορας απο πραγματικα upgrade που προσθετει μια aftermarket εξατμιση... οπως αυξηση υποδυναμης, χαμηλοτερη θερμοκρασια λειτουργιας, γεματες χαμηλομεσαιες...+ ενα ολοκληρο κοστουμι (αχρειαστο ναναι) και μαλιστα υποτιμολογημενο... (δεν σου βαλα ραδιοκασετοφωνο... :lol: ) Αν κρινεις οτι η τιμη ειναι υπερβολικη δεν ασχολησε καν, αν πιστευεις οτι ειναι κοντα στις πραγματικες απαιτησεις περνεις τηλ. και προσπαθεις να πιεσεις προς οφελος σου. Αν εισαι ανωμαλος περνεις τηλ. και απαιτεις να μαθεις τον λογο που καποιος εκτιμα ετσι τη περιουσια του...!

Στη τελικη παρε ενα καινουριο ΧΤ ... !

toyar
31/03/2010, 21:09
Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όλες οι μηχανές που πουλιούνται είναι ατρακάριστες, αγρατζούνιστες, δεν έχουν πέσει ποτέ, έχουν τα διπλάσια σέρβις από αυτά που ζητάει ο κατασκευαστής κλπ. Που τις κυκλοφορείτε ρε γαμώτο, στο μικρό σπίτι στο λειβάδι; :confused:

Ιznogood
31/03/2010, 21:16
Γιαυτο περνουμε τηλ. αν μας ενδιαφερει κατι, περνουμε και ενα φιλο μαζι που ξερει απο το συγκεκριμενο μηχανακι και το πατε σε ΔΙΚΟ ΣΟΥ μηχανικο.
Πολλα χλμ. φιλε μου εχουν τα ταξιδιαρικα TDM, Vstrom και τετοια. Τα SS, motard και λοιπα ειναι για διασκεδαση σε πιστα και πολυ μικρες αποστασεις για ξεπετες, μερικοι πανε μονο στη καφετερια...ακομη λιγοτερα χλμ δηλ...:ZZZ:

Κατι τελευταιο ..., οποιος πουλαει μηχανακι μεσα σε φορουμ, συνηθως τον ξερουν τουλαχιστον καμια 20αρια ατομα, λες να μπορει να γραψει "ατρακαριστο" χωρις να ειναι?

ego_o_idios
31/03/2010, 21:23
ta exete kani ola stravomeno dikano gia apofraksis:lol:

re magkes gia mia stigmi

an sas po oti iparxi africana me miden xiliometra se magazi apouliti ke polite 9.000 ine pola?

an vlepate ena xt 500 tou 1982 me ta grasa stis ntizes apo tin mama kenourio opos tin proti mera
posa 8a dinate?

honda cb 750 k5 kouta me 30.000 euro?

kitate mono ta saravaliasmena pou kikloforoun ke milate?

panta iparxoun ekseresis ke i times aforoun isos to idio mixanaki me to diko sas ala den exi kamia sxesi me to diko sas

pezi ke afto min treleneste

ego_o_idios
31/03/2010, 21:27
gia aftin tin paliatzoura posa 8a dinate?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


194189

Ιznogood
31/03/2010, 21:31
αξια; ανεκτιμητη...:D

donjuan
31/03/2010, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood
Γιαυτο περνουμε τηλ. αν μας ενδιαφερει κατι, περνουμε και ενα φιλο μαζι που ξερει απο το συγκεκριμενο μηχανακι και το πατε σε ΔΙΚΟ ΣΟΥ μηχανικο.
Πολλα χλμ. φιλε μου εχουν τα ταξιδιαρικα TDM, Vstrom και τετοια. Τα SS, motard και λοιπα ειναι για διασκεδαση σε πιστα και πολυ μικρες αποστασεις για ξεπετες, μερικοι πανε μονο στη καφετερια...ακομη λιγοτερα χλμ δηλ...:ZZZ:

Κατι τελευταιο ..., οποιος πουλαει μηχανακι μεσα σε φορουμ, συνηθως τον ξερουν τουλαχιστον καμια 20αρια ατομα, λες να μπορει να γραψει "ατρακαριστο" χωρις να ειναι?

Αδερφε η εναρξη μιας τετοιας συζητησης δεν εχει να κάνει με οδηγιες αγορας, ουτε κακιζουμε τον 'πωλητη'. Το μέτρο ψαχνουμε να βρουμε και καποιο οριο.

konsttanttinos
01/04/2010, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Συμφωνα λοιπον με την δικια μου εκτιμηση....αν παρω 3000 ενα μπουρδελο....


ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΗΣΩ καπως ετσι ως πωλητης....

Μηχανακι 3000 (αριστο προσεγμενο με τα καλυτερα λαδια καθε 15οο χλμ κλπ κλπ)


+100 ευρω σωληνακια υψηλης
+ 330 δισκοπλακες τυπου μαργαριτα
+ 70 εμπρος ελατηρια WP
+45 CNC μασπιε
+ 150 Aftermarket Τελικο
+ 140 ψηλη ζελατινα



Υπερτουμπανο Συνολο = 3835


Πωλειται και εργοστασιακο στα 2800 :wacko: Καπως ετσι δεν παει?


Τωρα περιμενεις απαντηση στο προφανες?
Αλλοι τα βαφουν ή βαζουν αλλο πολυεστερικο κοστουμι και double bubble ζελατινα φιμε για να κρυβονται οι φθορες και τα πουλανε μια περιουσια γιατι ειναι ''καλοσυντηρημενα'' ''χωρις χλμ στην πολη'' ,λες και φτανουν στην εθνικη πετωντας, ή προσγειωνονται για να πιουνε καφε.
Απλα, γνωμη μου ηταν και ειναι, εδω οι αγγελιες να εχουν εναν πιο προσωπικο χαρακτηρα, και να επιτρεπονται καποια σχολια για καλο του υποψηφιου αγοραστη, αλλα και για να ανοιγουν τα ματια των υπολοιπων οσον αφορα την τιμη, καποια πτωση, βλαβη, υποψια απατης, κτλ.Ετσι ο καθε πονηρηδης θα ειναι υποψιασμενος πριν ποσταρει το σαπιο του με καινουρια πλαστικα, και θα υπαρχει και μια ποιοτητα σε βαθος χρονου - υποθετω.

Αλλωστε, υπαρχουν και site που ειναι αυστηρα για αγγελιες,χωρις δυνατοτητα up ή σχολιασμου, ωπου ο καθενας μπορει να βαλει ο,τι θελει οσο θελει.

spyro
01/04/2010, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood
Συμφωνα με την δικη μου εκτιμηση ΠΗΡΑ ενα μηχανακι 13500? κοιτω ποσο κανει τωρα το μοντελο ...6000?
προσθετω τα κοστη αγορας απο πραγματικα upgrade που προσθετει μια aftermarket εξατμιση... οπως αυξηση υποδυναμης, χαμηλοτερη θερμοκρασια λειτουργιας, γεματες χαμηλομεσαιες...+ ενα ολοκληρο κοστουμι (αχρειαστο ναναι) και μαλιστα υποτιμολογημενο... (δεν σου βαλα ραδιοκασετοφωνο... :lol: ) Αν κρινεις οτι η τιμη ειναι υπερβολικη δεν ασχολησε καν, αν πιστευεις οτι ειναι κοντα στις πραγματικες απαιτησεις περνεις τηλ. και προσπαθεις να πιεσεις προς οφελος σου. Αν εισαι ανωμαλος περνεις τηλ. και απαιτεις να μαθεις τον λογο που καποιος εκτιμα ετσι τη περιουσια του...!

Στη τελικη παρε ενα καινουριο ΧΤ ... !

Δικιο έχει φιλε μου αλλά εσυ το μηχανάκι σου το πουλάς σε κανονική τιμή (για τα extra δεν ξέρω τι τιμές πιανουν) αλλά ο φίλος στο αρχικό ποστ δεν αναφερόταν σε εσένα και περιπτώσεις σαν την δικιά σου. Αναφερόταν σε κατι περιπτώσεις που βγάζουν μάτια.

και επείδη με μηχανές ασχολούμαστε καθημερινά είναι εύλογα τα ερωτήματα που γεννιούνται όταν βλέπεις κατί 8ετίας μηχανάκια να πουλιούνται 6.500 ευρώ.

Εδώ καθόμαστε και μιλάμε σε ατέλειωτες σελίδες για ότι μπορείς να φανταστείς σε αυτό το forum, δεν θα συζητήσουμε για ένα απο τα πιο βασικά θέματα της καψούρας μας, δηλαδή τα ευτράπελα και τα παράλογα με την τιμή της?

:wave2:

zezes
01/04/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood
αξια; ανεκτιμητη...:D

Φιλε μου δεν υπαρχει περιπτωση να εχω τα χρηματα να το παρω, αν και πολυ θα το ηθελα (το κλασικο μου ειναι CB200 '76) αλλα και τι δεν θα εδινα να το κανω βολτα !!!!!!:a8: :a19:

donjuan
01/04/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Τωρα περιμενεις απαντηση στο προφανες?
Αλλοι τα βαφουν ή βαζουν αλλο πολυεστερικο κοστουμι και double bubble ζελατινα φιμε για να κρυβονται οι φθορες και τα πουλανε μια περιουσια γιατι ειναι ''καλοσυντηρημενα'' ''χωρις χλμ στην πολη'' ,λες και φτανουν στην εθνικη πετωντας, ή προσγειωνονται για να πιουνε καφε.
Απλα, γνωμη μου ηταν και ειναι, εδω οι αγγελιες να εχουν εναν πιο προσωπικο χαρακτηρα, και να επιτρεπονται καποια σχολια για καλο του υποψηφιου αγοραστη, αλλα και για να ανοιγουν τα ματια των υπολοιπων οσον αφορα την τιμη, καποια πτωση, βλαβη, υποψια απατης, κτλ.Ετσι ο καθε πονηρηδης θα ειναι υποψιασμενος πριν ποσταρει το σαπιο του με καινουρια πλαστικα, και θα υπαρχει και μια ποιοτητα σε βαθος χρονου - υποθετω.

Αλλωστε, υπαρχουν και site που ειναι αυστηρα για αγγελιες,χωρις δυνατοτητα up ή σχολιασμου, ωπου ο καθενας μπορει να βαλει ο,τι θελει οσο θελει.


Συμφωνω απολυτα φιλε μαζι σου και πιστευω οτι θα επρεπε να ειναι βασικη μας επιδιωξη. Τουλαχιστον να προστατευουμε ο ενας τον αλλο οσο μπορουμε.
Βεβαια σε αυτη τη χωρα απο αλληλεγγυη αλλο τιποτα. Βαζει ο αλλος τον καφε 8 ευρω και αμεσως εμεις να τον πληρωσουμε. Δεν μπορει αναγκη θα τα εχει ο ανθρωπος:lol: :lol:
Πας να φας δυο μπουκιες εξω να ξεσκασεις 8 ευρω το νερο. Λες μετα ειδες ο αλλος με τον καφε φτηνος ηταν, μη σου πω οτι τον πιασαμε και κοτσο εδω ο αλλος 8 ευρω το νερο.
Πουλαει ο αλλος dr800 του 93 2000 να μην το βοηθησουμε? Τοσα χρονια το ειχε ο ανθρωπος και το εβλεπε αλλιως δεν εξηγουνται τα 40,000 χλμ.
Εχουμε χασει τελειως την μπαλα:rotflmao: :rotflmao:

SVX
01/04/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από donjuan
Πουλαει ο αλλος dr800 του 93 2000 να μην το βοηθησουμε? Τοσα χρονια το ειχε ο ανθρωπος και το εβλεπε αλλιως δεν εξηγουνται τα 40,000 χλμ.
Εχουμε χασει τελειως την μπαλα:rotflmao: :rotflmao:

παλευεις κι εσυ με τα απωθημενα βλεπω..ε? :wacko:

donjuan
01/04/2010, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
παλευεις κι εσυ με τα απωθημενα βλεπω..ε? :wacko:


χαχα @@μησε τα:beer: :beer:

sapila racing
01/04/2010, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από donjuan
Πουλαει ο αλλος dr800 του 93 2000 να μην το βοηθησουμε? Τοσα χρονια το ειχε ο ανθρωπος και το εβλεπε αλλιως δεν εξηγουνται τα 40,000 χλμ.
Εχουμε χασει τελειως την μπαλα:rotflmao: :rotflmao:

Αυτό ειναι πολύ πιθανόν να είναι αλήθεια, πας το βλέπεις και κρίνεις αν ειναι παραμύθι.
Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους μπορεί μια μοτοσυκλέτα να μην εχει κάνει χιλιόμετρα. :winka:

dimr1
01/04/2010, 12:07
Στο θέμα πώλησης αξιόπιστης μεταχειρισμένης μηχανής υπάρχουν δύο σχολές κατά τη γνώμη μου, όλα τα άλλα είναι ενδιάμεσα.
Η πρώτη λέει δώσε φθηνότερα το μηχανάκι να φύγει πιο γρήγορα από τον ανταγωνισμό και η δεύτερη προσπάθησε για καλή τιμή και περίμενε με ρίσκο να μην πουληθεί.
Είναι λογικό ο πωλητής να υπερεκτιμεί κάτι για το οποίο έχει μοχθήσει κι έχει δεθεί ενδεχομένως , στο κάτω κάτω αν πλησιάσει κάποιος 100 γυναίκες κάποια θα του κάτσει :evil: , όπως κι ο αγοραστής να πιέσει για καλύτερη τιμή.
Τελικά οι ανάγκες και ο τρόπος σκέψης μας καθορίζουν ότι κάνουμε.

Ιznogood
01/04/2010, 12:28
Το θεμα ειναι να μην κατηγορουμε συλληβδην μια κατηγορια ανθρωπων που ουτος ή αλλιως ολοι μας ειμαστε αναγκασμενοι να βρεθουμε...!
Εχω δει πολλες αγγελιες που ειναι πραγματι πολυ καλες ευκαιριες, αντι αυτου ασχοληθηκαμε με το κολλημα καποιου-ων να ζητησει υπερμετρα πολλα και να κατηγοριοποιησουμε την αγορα μεταχειρισμενου βασει αυτων που στο κατω-κατω της γραφης...το ξαναγραφω...δεν σας υποχρεωνει κανεις να ασχοληθειτε μαζι τους.


Αρχικά δημιουργήθηκε από donjuan
Αδερφε η εναρξη μιας τετοιας συζητησης δεν εχει να κάνει με οδηγιες αγορας, ουτε κακιζουμε τον 'πωλητη'. Το μέτρο ψαχνουμε να βρουμε και καποιο οριο.

Τα ποστ πριν απο μενα δεν εδωσαν τετοιο στιγμα. Περα απο αυτο ομως οφειλουμε να γνωριζουμε πως το οριο τιθετε απο δυο πλευρες ΚΑΙ απο τον εκαστοτε αγοραστη λοιπον!

SVX
01/04/2010, 13:15
Μιλαμε παντα για το "υπερβολικο"


Αν καποιος πηρε το TTR 600 και εδωσε 2500 σε Ohlins + BERINGER δε μπορει να κοστολογει το μηχανακι του ΟΣΟ ΤΟ ΠΗΡΕ + 2500 χιλιαρικα...



Ο αλλος μπορει να βαλει Zwarofski στο CBR ...επειδη εχει μαλακια γουστο πρεπει να πουληθει κιολας το γουστο του??


Οι νομοι της αγορας ειναι οι ιδιοι ΚΑΙ στα αυτοκινητα ΚΑΙ στις μηχανες....

Αν σου δωσω εγω ενα IBIZA 1400 μετατροπη σε Cupra και σε βρω υποψηφιο αγοραστη και αρχισω "- θα μου δωσεις 6000 για το IBIZA, 150 ευρω για την σκουπα , 360 ευρω για το προγραμμα το revo 15 ευρω για τα πατακια τα νικελα......"

ΠΡΕΠΕΙ να παρουμε αποφαση πως ΟΤΙ λεφτα ριχνουμε ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗ πανε χαμενα και ΔΕΝ τα παιρνουμε πισω..... ΑΝ εγω για το ματρακα μου εχω καβατζα 2ο κοστουμι πολυεστερικο....είναι σωστό να το φορτόσω στον επομενο αγοραστη και να επιβαρυνω την τιμη?

donjuan
01/04/2010, 13:22
Το θεμα είναι οτι η αγορα αυτοκινητου ειναι πιο συνειδητοποιημενη και εκει ειναι διαφορετικα τα πραγματα. Στις μοτο ο καθενας κανει οτι να'ναι.

Μικρή Λουλού
01/04/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από donjuan
Το θεμα είναι οτι η αγορα αυτοκινητου ειναι πιο συνειδητοποιημενη






:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
as me purovolisei kapoios na stamatisw na gelaw giati 8a paw apo riksi splaxnwn!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mpa se kalo sou meshmeriatika..:smokin:

BELZEBOYLIS
01/04/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από donjuan
Το θεμα είναι οτι η αγορα αυτοκινητου ειναι πιο συνειδητοποιημενη και εκει ειναι διαφορετικα τα πραγματα. Στις μοτο ο καθενας κανει οτι να'ναι.


και στα ποδήλατα είναι συνειδητοποιημένοι ...
στα πατίνια πάλι ,είναι οτι να'ναι :lol: :wave2:

donjuan
01/04/2010, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
as me purovolisei kapoios na stamatisw na gelaw giati 8a paw apo riksi splaxnwn!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mpa se kalo sou meshmeriatika..:smokin:

το ξερω μικρη μου οτι σου ειναι δυσκολο να το παραδεχτεις αλλα ετσι ειναι:D

donjuan
01/04/2010, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
και στα ποδήλατα είναι συνειδητοποιημένοι ...
στα πατίνια πάλι ,είναι οτι να'ναι :lol: :wave2:

φιλε διαφωνω καθετα εχεις ψαξει για ποδηλατο του '05 με καινουρια τακακια και εξτρα τη βαση για το νερο? πανακριβα τα δινουν;) ;)

GiannisBlessed
01/04/2010, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Μιλαμε παντα για το "υπερβολικο"


Αν καποιος πηρε το TTR 600 και εδωσε 2500 σε Ohlins + BERINGER δε μπορει να κοστολογει το μηχανακι του ΟΣΟ ΤΟ ΠΗΡΕ + 2500 χιλιαρικα...



Ο αλλος μπορει να βαλει Zwarofski στο CBR ...επειδη εχει μαλακια γουστο πρεπει να πουληθει κιολας το γουστο του??


Οι νομοι της αγορας ειναι οι ιδιοι ΚΑΙ στα αυτοκινητα ΚΑΙ στις μηχανες....

Αν σου δωσω εγω ενα IBIZA 1400 μετατροπη σε Cupra και σε βρω υποψηφιο αγοραστη και αρχισω "- θα μου δωσεις 6000 για το IBIZA, 150 ευρω για την σκουπα , 360 ευρω για το προγραμμα το revo 15 ευρω για τα πατακια τα νικελα......"

ΠΡΕΠΕΙ να παρουμε αποφαση πως ΟΤΙ λεφτα ριχνουμε ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗ πανε χαμενα και ΔΕΝ τα παιρνουμε πισω..... ΑΝ εγω για το ματρακα μου εχω καβατζα 2ο κοστουμι πολυεστερικο....είναι σωστό να το φορτόσω στον επομενο αγοραστη και να επιβαρυνω την τιμη?

εγω πιστευω οτι μπορεις να κανεις οτι θες στο μηχανακι σου.να βαλεις οτι θες.
νταξει το να θες να τα παρεις ολα πισω δεν γινεται.αλλα οχι να πανε και χαμενα:sick:
εχεις ενα μηχανακι που κανει μαμα πανω κατω στα μεταχειρο 4κ
εσυ εχεις ριξει σε αναρτησεις 1κ
δωστο 4800.
εγω θα το προτειμουσα απο ενα μαμα.
γιατι ουτως η αλλως θα τα εριχνα τα 1000 μετα εγω οποτε με 800 ειμαι και κερδισμενος.
καποιος μπορει να μην γουσταρει.απλα μην το αγορασει.να πα να παρει ενα μαμα και να αφησει τα τουμπανα ησυχα:lol:
γιατι να μην παρω ενα μοτο με σωλυνακια υψηλης,καλα λαστιχα,ισως αλλο μπροστινο??

BLACKGAS
04/04/2010, 22:46
Παίδες περιμένετε το φθινόπωρο και αν πουλιέται έστω και ....R1 του 08, 4Κ τα ξαναλέμε. ¨Οσο για τη συμπαθή κάστα των μαντράδων, βλέπω να μειώνονται αισθητά. Θα μείνουν μόνο οι τράπεζες που θα πουλάνε τα κατασχεμένα. Ειλικρινά εύχομαι να κάνω λάθος, αν και πολύ θα ήθελα αυτό το R1!!!

devil's animal
04/04/2010, 23:54
ρε μαγκες παιζουν παρα πολλα ρολο...

1) η εμπορικοτητα του μοντελου
2) η κατασταση του
3) τα χλμ του
..ακομα και ο ιδιοκτητης του...


γιατι δλδ τα ss χανουν την μιση τους σχεδον αξια μετα απο 1 χρονο?

γιατι εχει επικρατησει η αποψη οτι τα παιρνουν κ@υλογκαζι και τα πανε τερμα παντου...

ετσι κρατανε τιμη τα v-strom και τα tdm... :rolleyes:


γιατι οταν λεει καποιος οτι το μηχανακι εχει πεσει,να σε κοιταει ο αλλος με μισο ματι?

φυσικα και τα μηχανακια πεφτουν. και ειναι το 90% ψεμματα αυτων που λενε οτι ειναι απεφτα.


και εννοειτε οτι θα συνυπολογιστουν τα εξτρα μεχρι ενος σημειου.

γιατι ενα μηχανακι "φορτωμενο" να δινετε το ιδιο με ενα γυμνο?

αν και σε αυτη την περιπτωση το καλυτερο ειναι να γδυνεται και να πωλουνται ξεχωριστα τα εξτρα και ας παιρνει καποιο χρονο παραπανω. ειναι σιγουρο οτι και ο πωλητης θα βγει πιο κερδισμενος και θα εκτιμηθουν περισσοτερο τα εξτρα.:winka:


ολα ειναι σχετικα.
ακομα και το κατα ποσο καποιος εχει αναγκη τα λεφτα. αν δεν σε νοιαζει το εχεις αγγελια 2-3 χρονια και περιμενεις το θυμα. αν θες να το δωσεις θα κατεβασεις τιμη και θα πας με την αγορα και ισως και λιγο πιο κατω...


για συναισθηματικες αξιες να μην ακουω εκτος αν μιλαμε για συλλεκτικα κομματια, που ουτως ή αλλως, εκτιμωνται διαφορετικα...
:wave2:

donjuan
07/04/2010, 12:58
xaxaxaaxaxaxa

sorry ρε παιδια αλλα δεν κρατηθηκα!!!!!!!!!!!!

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/650556/:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

SVX
07/04/2010, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal


γιατι ενα μηχανακι "φορτωμενο" να δινετε το ιδιο με ενα γυμνο?



Γιατι να μπαινει "συνεταιρος" ο επομενος ιδιοκτητης στα γουστα που εχει ο καθε καγκουρας στα αξεσουαρ ; Με ρωτησες εμενα αμα μου αρεσει η VALTERMOTO? ΘΕΛΩ EVOTECH....

ΜΕ ρωτησες εμενα αν μ'αρεσουν τα καγκελα στον κινητηρα? ΘΕΛΩ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ....


κι οταν παιρνεις ανθρακονηματινο φτερο 150 ευρω και προσθετεις 150 ευρω στην τελικη τιμη (ΟΣΟ το πηρες καινουριο οταν "στολιζες") συγνωμη αλλα παει πολυ.........


δεν μπορει να βαλω εγω μια ψηλη ζελατινα και απο τα 80 ευρω που εδωσα να περιμενω ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ της "επενδυσης" πισω......


:smokin:

nikos1400
07/04/2010, 23:19
Πολλοι προτιμουν απειραχτο και "μαμα" μηχανακι.
Για ευνοητους λογους.
:wave2:

veletzas
14/04/2010, 12:41
"ρεαλισμος" παντως ειναι να βαζεις τιμη οσα ακριβως θα εδινες κ εσυ να παρεις την συγκεκριμενη μοτο που πουλας ουτε πανω ουτε κατω...

βεβαια στο μυαλο του καθε αγοραστη που δεν θελει την "συγκεκριμενη" μοτο δεν μπορεις να μπεις γι' αυτο μπορεις να ακουσεις κ το "τι λες ρε φιλε που θα δωσω 5000 για xr π.χ " αφου με αυτα τα χρηματα παιρνω busa, σκαφος, γκομενα, οικοπεδο."

( btw το ιδιο ισχυει κ για τις αγοραπωλησιες-ενοικιασεις σπιτων νομιζω)

EVI
14/04/2010, 12:52
Λογο οικονομικων δυσκολιων ειπα να δωσω το Ζ πριν λιγο καιρο(αλλα δε το εδωσα) , ερχετε ενα κατα ταλλα πολυ ευγενικο παλλικαρακι που δεν ειχε μηχανη πριν (μηχανακι εχει) και το βλεπει (@@ το ειδε εγω του ελεγα τι να κοιταξει) αρχισε τα γαματο κλπ μου λεει 4000 του λεω οχι μου λεει σκεψου το , του λεω δες και αλλα.

Οντως μερες μετα συνεχιζει ο ιδιος να παιρνει τηλ πολλα να ζηταει τη μηχανη.Του λεω 4 δε το δινω 4500 οκ αλλιως θα βγαλω το ολινς πισω και θα αφησω ΟΛΑ τα υπολοιπα....

αυτος ομως ΕΚΕΙ ειχε σκαλωσει....ειδε ohlins και το θελε.Αρχισε το αναθεματισμενο υφακι <<ελα τωρα στα δινω στο χερι >> που ΠΟΣΟ ΜΕ ΤΣΑΝΤΙΖΕΙ του λεω οχι ... μου λεει <<μα τα αλλα ιδια με το δικο σου τοσο τα δινουν>> του απαντω <<ωραια πηγαινε παρε τα αλλα>>
<<μα το δικο σου εχει λιγα χιλιομετρα και αρκετα αφτερ μαρκετ, τα αλλα εχουν πολλα χιλιομετρα και ειναι μαμα>> ..... <<Ε ΩΡΑΙΑ και τι θες?να παρεις ενα μαμα με 40.000+χλμ την ιδια τιμη με το δικο μου που ειναι λιγα χιλιομετρα και με ενα καρο πραγματα?>> .... <<εχμ, ναι αλλα ΣΤΑ ΔΙΝΩ ΣΤΟ ΧΕΡΙ Ε?(παλι με υφακι)>>/

Ε ΟΧΙ ΡΕ ΔΕ ΤΟ ΔΙΝΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟΜΟΥΤΟΤΡΑΓΙΟΛΕΣΚΑΙΘΕΛΩΝΑΤΟΔΩΣΩΘΑΤΟΧΡΩΣΤΑΩΡΕΤΕ ΛΟΣ

:smokin:



υσ ¨οταν βλεπεις εναν αγνωστο να βαζει μπρος τη μηχανη σου για να τη δοκιμασει.....δε ξερω ρε παιδια αλλα,.....:hypnotize :uplate: :eyepop: :mad:

Εχετλαίος
14/04/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
υσ ¨οταν βλεπεις εναν αγνωστο να βαζει μπρος τη μηχανη σου για να τη δοκιμασει.....δε ξερω ρε παιδια αλλα,.....:hypnotize :uplate: :eyepop: :mad:

Δεν υπάρχει στο μοτο-κόσμο χειρότερο συναίσθημα...
Όσο συνειδητοποιημένος και αν είσαι για μια πώληση του μηχανακιού σου, παίρνεις μια γερή γροθιά στο στομάχι, πάντα...
Η στιγμή που μισούσα περισσότερο και απ όταν ολοκληρωνόταν η πώληση...

VGER
14/04/2010, 13:05
Εγώ πιστεύω ότι είναι ακόμα χειρότερη η στιγμή όταν τον βλέπεις και φεύγει με αυτή...:sick:

veletzas
14/04/2010, 13:05
υσ ¨οταν βλεπεις εναν αγνωστο να βαζει μπρος τη μηχανη σου για να τη δοκιμασει.....δε ξερω ρε παιδια αλλα,.....:hypnotize :uplate: :eyepop: :mad: [/B][/QUOTE]


εχω την εικονα με το πρωτο μου μοτο να φευγει με τον καινουργιο του ιδιοκτητη κ να θελω να τον σταματησω, ηταν βλακας το παιδι,δεν εκανε, σιγουρα θα μου το χαλασε:smokin: ..
απο τοτε κ επειδη εχω ακομα την εικονα, δεν θελω να πουλαω σε τυπους που δεν μου κανουν...

Man7
22/04/2010, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
δεν θελω να πουλαω σε τυπους που δεν μου κανουν...

Έχεις την επιλογή συνήθως;

Μ.

vaska
22/04/2010, 19:15
Θα δώσω (μάλλον - ίσως - πιθανά - σίγουρα) το BMW μου με 7500 χλμ και θα περάσω απ' όλα τα παραπάνω στάδια και θα νιώσω και το συναίσθημα της γροθιάς στο στομάχι.
Μήπως θα πρέπει να σας ρωτήσω πόσο θα το πουλήσω?

camen
22/04/2010, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Θα δώσω (μάλλον - ίσως - πιθανά - σίγουρα) το BMW μου με 7500 χλμ και θα περάσω απ' όλα τα παραπάνω στάδια και θα νιώσω και το συναίσθημα της γροθιάς στο στομάχι.
Μήπως θα πρέπει να σας ρωτήσω πόσο θα το πουλήσω?

Δωστο σε εμενα και θα τα βρουμε τα οικονομικα...:a38: :a38: :a38: