PDA

View Full Version : CBF250 και μοντίφες



SnakeMJK
15/06/2005, 00:17
Επειδή σύντομα (άντε ντε!!!!!) θα το αποκτήσω τι μοντίφες έχετε δει/κάνει; Μιλάμε πάντα για πράγματα που μπορούν να γίνουν στην Ελλάδα! Μην ψάχνω για την καρίνα που είδατε σε ένα site στη Βραζιλία. Απ οτι βλέπετε μιλάω και για εμφανισιακές κ για μηχανικές αλλαγές.

Αρχικά σκεφτόμουν κάτι σε φιλτροεξάτμιση! Η εισαγωγή αέρα που είναι ακριβώς; Υπάρχουν πιο ελεύθερα φίλτρα ή πας για χοάνη; Επίσης, έχει αλλάξει κάποιος εξάτμιση; Αν ναι, με τι κ πόσο του κόστισε.

Από εργοστάσιο (ή αδελφό μηχανάκι) έχουμε τίποτα καλούδια; Φέρινγκ, χούφτες, θερμαινόμενα γκριπ, οτιδήποτε!

Επίσης, έχει βγάλει κανείς το πλαστικό της πινακίδας κ να την βάλει από "κάτω"; Μετά την επέμβαση τον πιάνουν τα νερά; Τα σίδερα που πιάνεται ο συνεπιβάτης πάντως θα είναι το πρώτο πράγμα που θα βγάλω!!

Διπλός δίσκος μπαίνει μπροστά; Η αλλαγή ταμπούρου με δισκόφρενο είναι εύκολο; Κόστος; Από aftermarket προιόντα έχουμε τίποτα καλό; Στάνταρ θα αλλάξω τα "πατάκια" του συνοδηγού σε μεταλλικά..

Αυτάααααα!!

ΥΓ: Εϊμαι πολύ καγκούρι;

johnpan
15/06/2005, 00:24
ναι

Alchimistis
15/06/2005, 00:43
Tι το περνεις το ριμαδι αφου δε σου αρεσει???????

oulas
15/06/2005, 01:20
Με τοσα που σκεφτεσαι να ξοδεψεις, παιρνεις απο την αρχη μεγαλυτερο! :hypnotize

Δεν σου αρεσει το 250; Δεν ειμαι μηχανκι για να κανεις φιγουρα παντος, και με γκαζια!:nono:

Καλυτερα μαζεψε λευτα, και παρε κατι αλλο!

SnakeMJK
15/06/2005, 15:34
Χαλαρώστε ρε! Δεν είπα ότι θα τα βάλω όλα αυτά!!! Το μόνο που σκέφτομαι να κάνω τον πρώτο χρόνο είναι λίγο να βελτιώσω την εισαγωγή-εξαγωγή όπου πάνω από 100 ευρώ δεν θα πάει.

Κ σίγουρα το συγκεκριμένο δεν είναι για φιγούρα κ γκάζια. Αν ζητούσα κάτι τέτοιο, δεν θα το έπαιρνα!

Τες παντων, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Rezeguet
15/06/2005, 19:37
λοιπον φιδακι δεν λεει να κανεις τοσα πραγματα στο μηχανκι. Συμβουλη μου στρωσε το και μετα αποφασισε αν θες να πειραξεις οτιδηποτε στο μηχανακι.

:wave2: :wave2:

NSC
23/06/2005, 23:24
Παντως καιεγω που το κοιταω για αγορα το ταμπουρο ειναι μια ξενερα και θα ηθελα να μαθω αν γινεται καμια καγκουρια για δισκοφρενο με αλλαγη ζαντας η οπως αλλιως......γιατι ειναι οντως πολυ καλη μηχανη!

Alexander
16/07/2005, 16:04
Προχθές είδα ένα μαύρο CBF250 με φιμέ ζελατίνα, παρόμοια με αυτή που βάζουν στα FZ6naked αν μπόρεσα να διακρίνω καλά. Του πήγαινε πιστεύω, αν και δεν νομίζω ότι θα έβαζα...

Επίσης, κανένα νέο για bagster για το CBF250. Έχουν λέει σκοπό να βγάλουν αλλά δεν ξέρουν πότε...
Ίσως όταν το πουλήσω...:sick:

Rezeguet
18/07/2005, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από NSC
Παντως καιεγω που το κοιταω για αγορα το ταμπουρο ειναι μια ξενερα και θα ηθελα να μαθω αν γινεται καμια καγκουρια για δισκοφρενο με αλλαγη ζαντας η οπως αλλιως......γιατι ειναι οντως πολυ καλη μηχανη!

to na allakseis ta frena sigoura DEN einai kagouria oute ''tuning'' me tin ennoia tis beltiosis apodosis. Einai beltiosi tis energitikis ASFALEIAS tis mixanis kai einai panta eyprosdekti :winka: .

Pantos ksere oti
1) to tampouraki piso kanei poly kala tin douleia tou
2) me diskofreno mallon 8a mplokarei polu eykola o piso troxos
3) Einai vasika petamena lefta giati den 8a deis simantiki allagi, tin stigmi pou to olo systima zantas-frenou paei sta minimum 300E, kai prepei na allakseis pi8anos kai mprosta zanta diladi pas sta 500E
4) Kai min ksexnas oti mporei na sou topo8etisoun kakis poiotitas zanta i/kai diskofreno kai meta na pigaineis poly xeirotera po prin kai na eisai elafryteros kata 500E....

:wave2:

oulas
18/07/2005, 12:48
Παντος εγω Ρεζ που ειμαι 130 κιλα βοδι, και οταν αναιβαζω δευτερο ατομο, καπου 80 κιλα και μπακαζιερα αλλα 10 = 220,
τοτε το πισω φρενο τα χρειαζεται.

Επισης πρεπει να βαλω καμποση δυναμη για να πιασει.

Εγω θα περιμενα να πιανει καλυτερα, το θετικο ομως ειναι οτι δεν μπλοκαρει. Τουλαχιστον μεχρι τωρα εχω κανει 2500 χλμ, και δεν εχω μπλοκαρει ποτε.

Μονο μια φορα εφυγε το μπροστινο για λιγο, με 40χλμ, που εκανα δοκιμαστικα φρεναρισματα.

Το λαστιχακι το μαμα της Pireli, καλο μου φενεται. Μηπως ομως ειναι λιγο σκληρο;

johnpan
18/07/2005, 13:02
όσο σκληρό χρειάζεται για να μπορείς να το μαυρίζεις μέχρι την άκρη ακόμα και μετά από 9.000 χλμ!! Ναι, ανέβηκα Καλάβρυτα χτες. Μεγάλη αναβάθμιση έχουν κάνει στο δρόμο. :wave2:

SnakeMJK
18/07/2005, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
to na allakseis ta frena sigoura DEN einai kagouria oute ''tuning'' me tin ennoia tis beltiosis apodosis. Einai beltiosi tis energitikis ASFALEIAS tis mixanis kai einai panta eyprosdekti :winka: .

Pantos ksere oti
1) to tampouraki piso kanei poly kala tin douleia tou
2) me diskofreno mallon 8a mplokarei polu eykola o piso troxos
3) Einai vasika petamena lefta giati den 8a deis simantiki allagi, tin stigmi pou to olo systima zantas-frenou paei sta minimum 300E, kai prepei na allakseis pi8anos kai mprosta zanta diladi pas sta 500E
4) Kai min ksexnas oti mporei na sou topo8etisoun kakis poiotitas zanta i/kai diskofreno kai meta na pigaineis poly xeirotera po prin kai na eisai elafryteros kata 500E....

:wave2:

Σαν πολλά δεν τα βγάζεις;; 500 ευρώ είναι η τιμή για να βάλω στο αμάξι πίσω δίσκους (δισκους, δαγκάνες, πίσω άξονας, τακάκια, τοποθέτηση)!! Γνωστός με innova πέρασε δισκάκι πίσω με 100 ευρώ. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι πιο εύκολα τα πράγματα εκεί. Και απο περιέργεια... Γιατί χρειάζεται να αλλάξεις ζάντα; Κ πρέπει να αλλάξεις ΚΑΙ την μπροστά;

Alexander
18/07/2005, 14:24
Το ταμπούρο υποτίθεται ότι είναι πιο δυνατό από το δισκόφρενο. Τα μειονεκτήματά του έναντι του δισκόφρενου είναι η εμφάνιση και ότι ζεσταίνεται και χάνει την απόδοσή του εύκολα.

Αν οδηγείτε συντηρητικά και ανησυχείτε μόνο για το φρενάρισμα πανικού για αποφυγή τρακαρίσματος τότε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Το ταμπούρο θα σας καλύψει μια χαρά.

Θα σας απογοητεύσει όμως σε καταβάσεις.

Εμένα συνέχεια ζωγραφίζει ο πίσω τροχός. Βέβαια είμαι 70kg σε αντίθεση με τα 130 του oula.

Ο μπροστινός δεν έχει κοκκαλώσει ακόμα ποτέ...

oulas
18/07/2005, 14:26
Βρε φιδακι, το ταμπουρο ειναι μεσα στην, ζαντα. Αν δεν το θες πρεπει να αλλαξεις ζαντα. Αν αλλαξεις την πισω ζαντα, δεν πρεπει να αλλαξεις και την μπροστα; Θα ναι κακασχημο!

Εγω που ειχα αλλαξει ζαντα στο gilera runner poy eixa, eixa dvsei 120 eyro. Δεν θα εχει παραπανω για το CBF; Βαλε και το δισκο και τα εργατικα να δουμε ποσο θα παει. Καλυτερα να παρεις ενα μηχανακι με δισκο πισω, να υσηχασης αν σου ειναι τοσο μεγαλο προβλημα. Εγω οταν το οδηγαω μονος μου χωρις δευτερο ατομο, ειναι ενταξη, οχι ομως οτι λεο ειναι και γαμω τα φρενα! Σταματαει ομως!

oulas
18/07/2005, 14:38
Επισης φιδακι εχει απολυτο δικαιο σε αυτα που λεει ο Αlexander.

Οταν, πηγα Αμοργο πριν λιγες μερες, και ενω ειχα λιγες μερες την μηχανη στα χερια μου, σε καταβαση απο το βουνο, και ενω ειχα συνηθηση να παταω πολυ πιω φρενο, απο το scooter μου, το ταμπουρο μετα απο καποια ωρα ενοιωσα, να χανει αποδοση και να γινετε ολο και πιο μαλακο!

(μην ανησηχιτητς, εχω καταφερει να ζεστανω τοσο πολυ, δισκοφρενο απο καταβαση σε βουνο απο gilera runner, μεχρι σε σημειο να μην πιανει καθολου!)

Ετσι αλλαξα τακτικη, και εμθα να καταινβαινω το βουνο με κατεβασματα στις ταχυτητες, και με μπροστινο φρενο.

Πλεον, φρεναρω κυριος με κατεβασματα, και λιγο μπροστινο. Το πισω σχεδον το παταω μονο σε αποτομο φρεναρισμα.



Επισης τα 60 κιλα παραπανω που εχω απο τον Alexander ειναι και ο λογος που δεν εχω μπλοκαρει ποτε με το πισινο!

SnakeMJK
18/07/2005, 16:18
Ε δεν ήξερα ότι το ταμπούρο πάει με τη ζάντα. Είμαι άσχετος από μηχανές! Αλλά η μαμά honda δεν θα έχει ζαντικό με δίσκο; ή τουλάχιστον άπο άλλο μεγαλύτερο αδελφάκι που να έχει πανομοιότυπες ζάντες (σε χρώμα κ σχέδιο);

τεεεεεεεεεες πα! Κάτσε να πάρω το μηχανάκι (γιατί ακόμα παλέυω να πουλήσω το ινόβα) και ας είμαι κ με ταμπούρο στο μπροστινό!!! Πάντως η διαφορά στο αμάξι μεταξύ ταμπούρου και δίσκου είναι ότι το ταμπούρο μπλοκάρει τον τροχό πολύ πιο εύκολα. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο κ στις μηχανές.

oulas
18/07/2005, 20:56
Βρε φιδακι το CBF εχεο μονο πισω ταμπουρο. Μπροστα εχει δισκο

Rezeguet
19/07/2005, 10:26
που να βρεις τωρα ζαντες παρομοιες με της cbf.... ασε, μην το ψαχνεις δεν θα βρεις τιποτα (εκτος αν εχεις κονε με τον soichiro honda :lol: :lol: :lol: )

Και δεν ειναι μονο η εμφανιση που θα μοιαζει με μπουρδελο η μηχανη, αλλα αλλαζει και η γεωμετρια (πιθανως προς το χειροτερο) αν εχεις δυο διαφορετικες μεταξυ τους ζαντες η και δυο ιδιες μη εργοστασιακες ζανες. :winka:

Transalper_696
19/07/2005, 11:27
99% Δεν σε συμφερει να βαλεις δισκοπλακα πισω,εκτος και αν .....
1. Βρεις τσαμπα τα πραγματα ( τσαμπα = πολυ φτηνα )
2.Βρεις ποιο ψαλιδι με βαση για δαγκανα ταιριαζει.
3.Εχεις πατερα-αδερφο-κολλητο μηχανικο και δεν σου παρει φραγκο για την μοντιφια.
Για δισκοφρενο πισω χρειαζεσαι
Ζαντα με δισκοπλακα,δαγκανα-σωληνακι τρομπα,βαση στο ψαλιδι που να μπαινει η δαγκανα και οι γνωστες κοντρες.
Μπροστα διπλο δισκοφρενο μπαινει πιο ευκολα αλλα παλι κοστιζει ακριβα.
Σαν ιδεα ειναι υλοποιησιμη αλλα δεν ξερω αν σε συμφερει.
Τωρα θα μου πεις μιλαω εγω που εβαλα μονομπρατσο σε Transalp ?
Απλα μιλαω ως παθων-μαθων.
Αν μαζεψεις ολα τα ανταλλακτικα να υπολογιζεις και αλλα τοσσα τουλαχιστον για το κοστος τις μετατροπης.

SnakeMJK
20/07/2005, 11:54
ok, to ksexname to extra diskaki :)

simera mpike i aggelia gia to papi... idi exoun parei 4... k tora pou plisiazei i ora na paro to cbf ir8e ena allo dilima...... 250 or 500? apla me to 500ari 8a mpo poli mesa, 8a me kraksoun oi goneis k 8a ime k paranomos mexri ton noemvrio pou ginete aneksartito to diploma.

StarSailor
20/07/2005, 12:05
Μοντίφες?? :yuck: Cangoo style :rolleyes:

oulas
20/07/2005, 13:59
Και εγω το 500 αρι θα επαιρνα, αλλα δεν επαιζε χρημα. Κοιταξε να παρεις ενα μηχανακι το οποιο να μην σου στερει και την πολοιπη ζωη σου.

Αν εισαι καργα στα χρειει, και δεν εχεις να το γεμησεις, να πας βολτουλες, εκδρομουλες, κλπ, τοτε τι να το κανεις;

Ετσι και εγω καταληξα στο 250, ενω αρχικα θα ηθελα το 500.

Δεν πειραζει σε 2-3 χρονια παω για 650 και πανω.

Υπομονη!

SnakeMJK
24/08/2005, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Αρχικά σκεφτόμουν κάτι σε φιλτροεξάτμιση! Η εισαγωγή αέρα που είναι ακριβώς; Υπάρχουν πιο ελεύθερα φίλτρα ή πας για χοάνη; Επίσης, έχει αλλάξει κάποιος εξάτμιση; Αν ναι, με τι κ πόσο του κόστισε.

Από εργοστάσιο (ή αδελφό μηχανάκι) έχουμε τίποτα καλούδια; Φέρινγκ, χούφτες, θερμαινόμενα γκριπ, οτιδήποτε!

Επίσης, έχει βγάλει κανείς το πλαστικό της πινακίδας κ να την βάλει από "κάτω"; Μετά την επέμβαση τον πιάνουν τα νερά; Τα σίδερα που πιάνεται ο συνεπιβάτης πάντως θα είναι το πρώτο πράγμα που θα βγάλω!!

Διπλός δίσκος μπαίνει μπροστά; Η αλλαγή ταμπούρου με δισκόφρενο είναι εύκολο; Κόστος; Από aftermarket προιόντα έχουμε τίποτα καλό; Στάνταρ θα αλλάξω τα "πατάκια" του συνοδηγού σε μεταλλικά..

ΥΓ: Εϊμαι πολύ καγκούρι;

To parapano to eixa grapsei protou paro to mixanaki... 2 mines meta..........

eleu8ero filtro? an vro, 8a to valo AMESOS. pistevo 8a dosei liiiigo parapano bam (kai ena mpasaki sto full gkazi).

eksatmisi? oxi akoma... ine poli noris gia tetia. ase oti den goustaro tin poli fasaria. an vro kapoia ri8mizomeni, isos, se kana xrono..

fering,mering,xouftes,aidies? den mpanei tipota fisika. to moro ine kavla sketo... gimno. :smilea:

pinakida undertail? oxi, den 8elo na ime paranomos.

aftermarket vasi pinakidas? oxi, giati idi me to markoutsi pou exei apo ergostasio psiloleronete o sinodigos. elaxista, alla ginete. an k de mou aresei ka8olou i ergostasiaki... i aftermarket vaseis ine poli pio omorfes, alla ti na kanoume... 8a doume..

ta sidera pou pianete o sinepivatis? menoun fisika, giati den exo pou na deno tis valitses sta taksidia :cool:

diskofrena klp? ergostasiaka :yuck:

siderenia patakia? 8a kanoun glin-glong apo to pera-do8e, opote 8a parameino me ta ergostasiaka.

alles montifes pou exoun perasei ap to mialo mou ine karina (na kleisei ligo to keno pou exei ekei kato), undertail eksatmisi kai ftero (ap tis eikones tou rezeguet). to mixanaki ginete poli mpompa! alla den ksero an aksizei ton kopo, giati eidika gia tin undertail eksatmisi 8a 8elei ta trela fragka k den exo skopo na dia8eso gia malakies tosa.

simperasma?
paramenoume ergostasiaki kai mamisioi

:lol: :rotflmao: :lol:

oulas
24/08/2005, 14:51
εγω φιδακι σκεφτομουνα για την καρινα, με την εννοια οτι δεν θα λερονονται τα ποδια μου. Αυτο που δεν ξερω ειναι μηπως δεν ψυχεται καλα το μηχανακι:(

SnakeMJK
24/08/2005, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
εγω φιδακι σκεφτομουνα για την καρινα, με την εννοια οτι δεν θα λερονονται τα ποδια μου. Αυτο που δεν ξερω ειναι μηπως δεν ψυχεται καλα το μηχανακι:(

to http://www.fibrasul.com/ ananeose ta periexomena tou gia to cbf... exei 2-3 karinakia... ta 2 apo afta (ta mikra) den yparxei periptosi na epireazoun tin psiksi, ka8os pianoun poli xamila k kaliptoun elaxisto xoro k mono sta plagia... o aeras pou 8a erxete apo mprosta 8a xtipaei ekei pou prepei!

oulas
24/08/2005, 15:15
Εγω για αυτο σκεφτομε, με 65 $. Λετε να μας γλιτωσει απο τα πολλα νερα στα ποδια; πως το βλεπετε; Λετε να κανουμε καμια παραγγελια; βεβαια πρεπει να βρεθει καποιος να μεταφρασει το γαμωσαιτ τους!


22216

SnakeMJK
24/08/2005, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Εγω για αυτο σκεφτομε, με 65 $. Λετε να μας γλιτωσει απο τα πολλα νερα στα ποδια; πως το βλεπετε; Λετε να κανουμε καμια παραγγελια; βεβαια πρεπει να βρεθει καποιος να μεταφρασει το γαμωσαιτ τους!

to metefrasa to site meso tou translate tou altavista.com (portoguese to english)

k ego gia afto psinomoun.... den nomizo na se glitosei apo stagona nero... oti itan na fas apo nero... 8a to fas! mono apo pleuras emfanisis... kleinei ligo to keno...

an riksoume kamia maziki paraggelia 8a pesei ais8ita i timi kai 8a moirastoume k ta eksoda metaforas.

SnakeMJK
24/08/2005, 15:22
episis k to piso ftero tous ine poli oreo! an figei to stirigma tis pinakidas, ine aparetito!

oulas
24/08/2005, 15:26
Orea imaste 2 lipon gia to mikro to spoiler. Kanenas allos? pos lei to site oti ginete i pliromi, kai poses meres paradosi?