PDA

View Full Version : end of debate? (wd-40 vs o-rings)



aakkuan
31/03/2010, 16:38
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=345397

δεν ξερω αμα εχει ξαναμπει αλλα απ οτι φαινεται τελικα και το wd-40 ειναι ακινδυνο οσον αφορα τα o-rings. η κηροζινη παραμενει το απολυτα απολυτα ασφαλες καθαριστικο αλλα και το νταμπλιγιου ντι μια χαρα τα πηγε...

camen
31/03/2010, 18:35
Koιτα τι καθονται και κανουν τα ατομα να πουμε:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


Μπραβο του παντως...:beer: :beer: :beer:

Shaolin Monk
31/03/2010, 18:45
Πολυ ωραια, παντως εχει φοβερη υπομονη...:uplate:

jimmis5
31/03/2010, 22:45
Ωραιοι αυτοι ειναι ερευνα σωστη και με αποτελεσματα και δεν χωραει και αμφιβολιες:beer: :beer: :wave2:

CBRIDHS
31/03/2010, 22:59
Εεεε χμ...... μια σκεψη ομως.....επειδη δεν ειδα πουθενα να λεει για o-ring σιλικονης μπορει να ειναι λιγακι ακυρο το test.Τα σιλικονης(τα οποια εχουν οι περισσοτερες αλυσιδες πλεον)αντεχουν πολλα περισσοτερα χημεικα κ πολυ μεγαλυτερες θερμοκρασιες.Οποτε μπορει καποιο απο τα υγρα να μη μας πειραζει κ τοσο στην αλυσιδα.Παντος μπραβο του για την υπομονη του!!!!

DrBig
31/03/2010, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=345397

δεν ξερω αμα εχει ξαναμπει αλλα απ οτι φαινεται τελικα και το wd-40 ειναι ακινδυνο οσον αφορα τα o-rings. η κηροζινη παραμενει το απολυτα απολυτα ασφαλες καθαριστικο αλλα και το νταμπλιγιου ντι μια χαρα τα πηγε...

ειναι ομως ακρως επικινδυνο γι'αυτο που υπρχει μεσα απο τα o-rings!

giannis21
31/03/2010, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBRIDHS
Εεεε χμ...... μια σκεψη ομως.....επειδη δεν ειδα πουθενα να λεει για o-ring σιλικονης μπορει να ειναι λιγακι ακυρο το test.Τα σιλικονης(τα οποια εχουν οι περισσοτερες αλυσιδες πλεον)αντεχουν πολλα περισσοτερα χημεικα κ πολυ μεγαλυτερες θερμοκρασιες.Οποτε μπορει καποιο απο τα υγρα να μη μας πειραζει κ τοσο στην αλυσιδα.Παντος μπραβο του για την υπομονη του!!!!

κατι αναφερει για σιλικονη..

Ρωταει καποιος:

Rubber or silicon o-ring or ??? material? All o-rings are not created alike..maybe I missed it in your test...

Απανταει ο τυπος:

Quote:
Originally Posted by Wallowa
Rubber or silicon o-ring or ??? material? All o-rings are not created alike..maybe I missed it in your test...
Wallowa,
The O-rings were from manufacture DID and were from spare master links (what I had available). I do not know their material composition. I assume some type of rubber compound and that all vendors O-rings would be fairly material consistant. If you can tell me a (simple) way to test the spare O-ring to determine it's compound let me know and/or perhaps other members will chime in.

και ξαναλεει ο αλλος:

Quote:
Originally Posted by klm4755
Wallowa,
The O-rings were from manufacture DID and were from spare master links (what I had available). I do not know their material composition. I assume some type of rubber compound and that all vendors O-rings would be fairly material consistant. If you can tell me a (simple) way to test the spare O-ring to determine it's compound let me know and/or perhaps other members will chime in.
Keithm

No I don't but a number of years [20] ago the o-rings I used to use in my profession went to silicon from rubber...silicon lasts a lot longer and less UV damage..that is why I asked..just curiosity..you are correct I will bet that all o-ring chain manuf use the same material and I will also bet it is silicon..

Good job on test...but you have WAY too much spare time!
Keithm

και ρωταω εγω τωρα,wd 40 για καθαρισμο αλυσιδας και λαδωμα μαζι?γιατι τοσα χρονια το θεωρουσαμε λαθος..

DrBig
31/03/2010, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis21

και ρωταω εγω τωρα,wd 40 για καθαρισμο αλυσιδας και λαδωμα μαζι?γιατι τοσα χρονια το θεωρουσαμε λαθος..

Γιατι ΕΙΝΑΙ λαθος.

aakkuan
31/03/2010, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
ειναι ομως ακρως επικινδυνο γι'αυτο που υπρχει μεσα απο τα o-rings!

τι εννοεις?? για τα πειρακια?? εγω μια ζωη ακουγα οτι το νταμπλιγιου ντι ειναι επικινδυνο για τα ο-ρινγκς....

camen
31/03/2010, 23:38
Συγνωμη ,αλλα το παραφινελαιο που με 2Ε περνεις μπετονι ολοκληρο γτ δεν σας κανει?!:rolleyes:
Κ σιγουρα δεν κανει ζημια και καθαριζει απλα ΓΑΜΑΤΑ!!!!!!!!!!

Κ θελετε WD-40 με 5-6Ε το μικρο το σπρει:confused:


:wave2:

DrBig
31/03/2010, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
τι εννοεις?? για τα πειρακια?? εγω μια ζωη ακουγα οτι το νταμπλιγιου ντι ειναι επικινδυνο για τα ο-ρινγκς....

ειναι επικινδυνο για το γρασσο στα πειρακια, τα ορινγκς δεν τα πειραζει. Ο μονος τροπος που μπορεις να το χρησιμοποιησεις ειναι να ψεκασεις πανι και με αυτο να τριψεις απο εξω την αλυσιδα για καθαρισμα. ΠΟΤΕ για λιπανση!

aakkuan
31/03/2010, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis21
[

και ρωταω εγω τωρα,wd 40 για καθαρισμο αλυσιδας και λαδωμα μαζι?γιατι τοσα χρονια το θεωρουσαμε λαθος.. [/B]

ρε φιλε οχι και λαδωμα! ειπαμε! χαχα δεν ξερω εγω δεν το χω ακουσει ποτε οτι κανει και δεν νομιζω δηλαδή για λαδωμα οχι απο αποψη οτι χαλαει την αλυσιδα αλλα οτι δεν τη λαδωνει επαρκως...

DrBig
31/03/2010, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
ρε φιλε οχι και λαδωμα! ειπαμε! χαχα δεν ξερω εγω δεν το χω ακουσει ποτε οτι κανει και δεν νομιζω δηλαδή για λαδωμα οχι απο αποψη οτι χαλαει την αλυσιδα αλλα οτι δεν τη λαδωνει επαρκως...

δηλαδη την λαδωνει μερικως?
ΤΟ WD40 διαπερναει τα o-rings και διαλυει το γρασσο μεσα, το οποιο λαδωνει την αλυσιδα εξ αρχης μεχρι καταστροφης. Τα σπρευ το μονο που κανουν ειναι να κρατανε τα ορινγκ υγρα να μην ξεραθουν. Η αλυσιδα δεν χρειαζεται λιπανση, τα ορινγκς χρειαζονται.

giannis21
31/03/2010, 23:57
ΤΟ WD40 διαπερναει τα o-rings και διαλυει το γρασσο μεσα, το οποιο λαδωνει την αλυσιδα εξ αρχης μεχρι καταστροφης. Τα σπρευ το μονο που κανουν ειναι να κρατανε τα ορινγκ υγρα να μην ξεραθουν. Η αλυσιδα δεν χρειαζεται λιπανση, τα ορινγκς χρειαζονται. [/B][/QUOTE]

ευχαριστω για την επεξηγηση.νομιζω οτι αυτη η απαντηση καλυπτει επαρκως ολες τις αποριες.:beer:

georgio
01/04/2010, 00:17
Υπάρχει και Part II εδώ (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=350310) όπου τα έχει αφήσει μέσα για 15 μέρες και μετά μετράει την αντοχή των o-ring.
Το wd-40 δείχνει ότι έχει μειώσει την αντοχή τους.

Σχετικά με το λάδωμα εγώ ήξερα ότι χωρίζεται στο εσωτερικό λάδωμα στα πειράκια με το γράσσο που έχουν από τον κατασκευαστή και δευτερευόντως στο εξωτερικό λάδωμα για την επαφή μεταξύ της αλυσίδας και των γραναζιών.

Το wd-40 έχει λιπαντικές ιδιότητες αλλά δεν είναι λιπαντικό οπότε αποκλείεται για την εξωτερική λίπανση. Για την εσωτερική ούτως ή άλλως δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να φροντίσεις να μείνουν όσο το δυνατόν σε καλύτερη κατάσταση τα o-rings ώστε να παραμείνει το γράσσο ως έχει.
Το γράσσο θα χαλάσει σίγουρα αν έρθει σε επαφή με το wd-40, οπότε το ερώτημα είναι αν το wd-40 θα διαπεράσει το o-ring δεδομένου ότι δεν το χαλάει.
*Δική μου εκτίμηση είναι ότι, εφόσον το o-ring είναι σε καλή κατάσταση, δεν θα περάσει μέσα το wd-40 για τον ίδιο λόγο που και το γράσσο δεν βγαίνει έξω.

Πάντως σίγουρα αν πέσει wd-40 στην αλυσίδα δεν "την κάτσαμε" όπως πχ αν πέσει υγρό φρένων σε βαμμένη επιφάνεια.

Προσωπικά θα επέλεγα wd-40 σε πανί, όπως είπε και ο DrBig, για σβέλτο καθάρισμα και τα "χοντρά" και μετά παραφινέλαιο.

DrBig
01/04/2010, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio

*Δική μου εκτίμηση είναι ότι, εφόσον το o-ring είναι σε καλή κατάσταση, δεν θα περάσει μέσα το wd-40 για τον ίδιο λόγο που και το γράσσο δεν βγαίνει έξω.


Το wd-40 εχει πολυ μικρο ιξωδες, το γρασσο αντιθετα, πολυ μεγαλο. Αρα το δευτερο δεν συνεπαγεται και το πρωτο.

georgio
01/04/2010, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Το wd-40 εχει πολυ μικρο ιξωδες, το γρασσο αντιθετα, πολυ μεγαλο. Αρα το δευτερο δεν συνεπαγεται και το πρωτο.

Ναι όντως... το σκέφτηκα μόλις πάτησα το "αποστολή". :wave2:

camen
01/04/2010, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ναι όντως... το σκέφτηκα μόλις πάτησα το "αποστολή". :wave2:

Αλλωστε αυτη ειναι η δουλεια του WD-40...Να εισχωρει παντου και να ξεφρακαρει...:winka: :winka: :winka:

LogOutGoRide
01/04/2010, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
δηλαδη την λαδωνει μερικως?
ΤΟ WD40 διαπερναει τα o-rings και διαλυει το γρασσο μεσα, το οποιο λαδωνει την αλυσιδα εξ αρχης μεχρι καταστροφης. Τα σπρευ το μονο που κανουν ειναι να κρατανε τα ορινγκ υγρα να μην ξεραθουν. Η αλυσιδα δεν χρειαζεται λιπανση, τα ορινγκς χρειαζονται.

Χρησιμοποιώ WD 40 απο την πρώτη μέρα που έχω στα χέρια μου την μηχανή,δλδ απο Ιούνιο 2007.
Έχω κάνει 21.000 χλμ και λαδώνω την αλυσίδα ΜΟΝΟ μετά απο καθάρισμα με WD 40.
Έχω ρυθμίσει τον αντίστροφο χιλιομετρητή στα 500 χλμ.Άρα κάθε πεντακόσια χλμ (ή μετά απο κάθε πλύσιμο της μοτο) καθαρίζω την αλυσίδα με ΚΕΤΕΝΜΑX και WD 40.
Αποτέλεσμα, η αλυσίδα (D.I.D. OEM) είναι σε άριστη κατάσταση χωρίς κολλημένους κρίκους ,χωρίς ίχνος σκουριάς και χρειάστηκε τέντωμα μόνο 2 φορές .

Και για να κάνω διαφήμιση το σπρέυ που χρησιμοποιώ για λίπανση είναι Repsol.

Έχεις χαλάσει αλυσίδα και ο υπαίτιος να ήταν το WD 40;

DrBig
01/04/2010, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Χρησιμοποιώ WD 40 απο την πρώτη μέρα που έχω στα χέρια μου την μηχανή,δλδ απο Ιούνιο 2007.
Έχω κάνει 21.000 χλμ και λαδώνω την αλυσίδα ΜΟΝΟ μετά απο καθάρισμα με WD 40.
Έχω ρυθμίσει τον αντίστροφο χιλιομετρητή στα 500 χλμ.Άρα κάθε πεντακόσια χλμ (ή μετά απο κάθε πλύσιμο της μοτο) καθαρίζω την αλυσίδα με ΚΕΤΕΝΜΑX και WD 40.
Αποτέλεσμα, η αλυσίδα (D.I.D. OEM) είναι σε άριστη κατάσταση χωρίς κολλημένους κρίκους ,χωρίς ίχνος σκουριάς και χρειάστηκε τέντωμα μόνο 2 φορές .

Και για να κάνω διαφήμιση το σπρέυ που χρησιμοποιώ για λίπανση είναι Repsol.

Έχεις χαλάσει αλυσίδα και ο υπαίτιος να ήταν το WD 40;


Ομολογω μπερδευτηκα...

LogOutGoRide
01/04/2010, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ομολογω μπερδευτηκα...

οκ

3 χρόνια περίπου έχω την μηχανή

20000 χλμ (και κάτι παραπάνω)

καθάρισμα κάθε 500 χλμ (ή μετά απο κάθε πλύσιμο) με WD 40

Αλυσίδα D.I.D. μαμά

Κατάσταση αλυσίδας τέλεια



:beer:

DrBig
01/04/2010, 09:10
:rotflmao:

αυτα τα καταλαβα, αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι τα εγραψες ως απαντηση σε ποστ μου, την στιγμη που και εσυ χρησιμοποιεις το εν λογω μαντζουνι μονο για καθαρισμα και οχι λιπανση, την στιγμη που ολοι συμφωνουμε πως καθαριζει μια χαρα...

LogOutGoRide
01/04/2010, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
:rotflmao:

αυτα τα καταλαβα, αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι τα εγραψες ως απαντηση σε ποστ μου, την στιγμη που και εσυ χρησιμοποιεις το εν λογω μαντζουνι μονο για καθαρισμα και οχι λιπανση, την στιγμη που ολοι συμφωνουμε πως καθαριζει μια χαρα...

:blush:

Δεν μου πάει καλά σήμερα

Ξανά

:beer:

aakkuan
01/04/2010, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
:rotflmao:

αυτα τα καταλαβα, αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι τα εγραψες ως απαντηση σε ποστ μου, την στιγμη που και εσυ χρησιμοποιεις το εν λογω μαντζουνι μονο για καθαρισμα και οχι λιπανση, την στιγμη που ολοι συμφωνουμε πως καθαριζει μια χαρα...

ρε παιδια γιατι το πατε κατευθειαν στη λιπανση;; :lol: εγω μιλαω για ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ με wd-40 και πλαγια της αλυσιδας αλλα ΚΑΙ από το πανω μερος της αλυσιδας, μετα κατευθειαν ξεβλαγμα με νερο και μετα λαδωμα με λιπαντικο. είναι κακο αυτό;;

DrBig
01/04/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
ρε παιδια γιατι το πατε κατευθειαν στη λιπανση;; :lol: εγω μιλαω για ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ με wd-40 και πλαγια της αλυσιδας αλλα ΚΑΙ από το πανω μερος της αλυσιδας, μετα κατευθειαν ξεβλαγμα με νερο και μετα λαδωμα με λιπαντικο. είναι κακο αυτό;;

Οχι, αλλα ειπες προηγουμεως οτι δεν την 'λαδωνει επαρκως' ενω εγω νομιιζω οτι ουσιαστικα την ξε-λαδωνει.

fantacid
01/04/2010, 15:44
το θεμα ειναι το wd40 δεν φθειρει τα ορινκς αρα δε καταστρεφει την αλυσιδα

ναι μεν μπορει να λαδωσει ενα σκουριασμενο μεντεσε αλλα προφανως δεν ειναι ικανο προσφερει την απαιτουμενη λιπανση σε κατι τοσο απαιτητικο οπως η αλυσιδα
αν ηταν πανακεια σε καθε αλλαγη λαδιων θα πετουσαμε μεσα κ δυο σπρει wd40 κ θα ειχαμε το κεφαλι μας ησυχο....:D

georgio
02/04/2010, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
το θεμα ειναι το wd40 δεν φθειρει τα ορινκς αρα δε καταστρεφει την αλυσιδα

Βασικά τα o-rings αυτά καθ' αυτά δεν μας απασχολούν, το θέμα είναι να συγκρατούν μέσα το γράσσο και έξω όλα τα υπόλοιπα. Αυτό που είπαμε πριν με τον DrBig είναι ότι μπορεί να περνάει από τα o-rings παρόλο -που δεν τα καταστρέφει- λόγω μικρού ιξώδους, και να χαλάει το γράσσο που υπάρχει. Άρα χαλάει και η αλυσίδα! :D

Για λίπανση προφανώς όχι. Για μεντεσέδες όπως λες και για τις ντίζες μια χαρά είναι. Αλλά για την αλυσίδα... Εξάλλου υπάρχουν ειδικά λιπαντικά για αυτή τη δουλειά.


Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
...ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ με wd-40 και πλαγια της αλυσιδας αλλα ΚΑΙ από το πανω μερος της αλυσιδας, μετα κατευθειαν ξεβλαγμα με νερο και μετα λαδωμα με λιπαντικο...

Όταν λες ξέβγαλμα;; Δεν το θες το νερό στην αλυσίδα σου, πόσο μάλλον πριν το λιπαντικό. Δεν αναμιγνύονται μεταξύ τους οπότε αν είναι βρεγμένη η αλυσίδα δεν αφήνει το λιπαντικό να "κάτσει" πάνω της. Κατά τη γνώμη μου καθαρίζεις, σκουπίζεις καλά με ένα πανί και μετά λιπαίνεις. :wave2:

aakkuan
03/04/2010, 01:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Βασικά τα o-rings αυτά καθ' αυτά δεν μας απασχολούν, το θέμα είναι να συγκρατούν μέσα το γράσσο και έξω όλα τα υπόλοιπα. Αυτό που είπαμε πριν με τον DrBig είναι ότι μπορεί να περνάει από τα o-rings παρόλο -που δεν τα καταστρέφει- λόγω μικρού ιξώδους, και να χαλάει το γράσσο που υπάρχει. Άρα χαλάει και η αλυσίδα! :D

Για λίπανση προφανώς όχι. Για μεντεσέδες όπως λες και για τις ντίζες μια χαρά είναι. Αλλά για την αλυσίδα... Εξάλλου υπάρχουν ειδικά λιπαντικά για αυτή τη δουλειά.



Όταν λες ξέβγαλμα;; Δεν το θες το νερό στην αλυσίδα σου, πόσο μάλλον πριν το λιπαντικό. Δεν αναμιγνύονται μεταξύ τους οπότε αν είναι βρεγμένη η αλυσίδα δεν αφήνει το λιπαντικό να "κάτσει" πάνω της. Κατά τη γνώμη μου καθαρίζεις, σκουπίζεις καλά με ένα πανί και μετά λιπαίνεις. :wave2:

ναι το ξεβγαλμα το παρελειψα ως αυτονοητο. συγκεκριμενα εγω κανω μια βολτα στο τετραγωνο να φυγουν τα πολλα νερα και μετα ενα περασμα με στεγνο πανι για στεγνωσει τελειως:winka: