PDA

View Full Version : Ειναι ολες οι ελευθερες εξατμισεις ιδιες?



Xrated
31/03/2010, 18:37
Ισχυει οτι ολες οι ανοιχτες εξατμισεις ειναι στην ουσια οι ιδιοι σωληνες με μονη διαφορα την μαρκα?(Ενοειτε οτι συγκρινονται ιδιου υλικου).Πχ μια ελευθερη akrapovic τιτανιου ειναι καλυτερη απο μια ελευθερη remus τιτανιου και γιατι?

nikos1400
31/03/2010, 20:03
Δεν ειναι ολες οι διαμετροι σωληνων ιδιες.
Δεν ειναι ολες οι διαμετροι τελικων (καζανακι) ιδιες.
Δεν ειναι ολες οι γωνιες στις κουρμπες ιδιες.
Δεν ειναι ολα τα μηκη των σωληνων ιδια.
Δεν ειναι ολα τα μηκη των τελικων ιδια.
Δεν ειναι.

Τωρα, αν μιλας ΜΟΝΟ για τελικο, εκει ειναι παρομοιες νομιζω.
Γι'αυτο οι εταιρειες που δημοσιευουν δυναμομετρηση, αμα τις δεις, πρεπει να'ναι σχεδον ιδιες.
Και με ελαχιστη ή καθολου διαφορα στα αλογα.

Αλλα κατσε να απαντησει καποιος πιο ειδικος απο μενα.
:wave2:

Xrated
01/04/2010, 00:11
ευχαριστω για την απαντηση σου.Ξεχασα να διευκρινισω οτι ενοουσα τελικο μονο.

MAG/FMX
01/04/2010, 00:17
Η μαγκια της καθε εταιριας , ειναι να μην ειναι ιδιες , π.χ αμα δεις th leptomeria k fynirisma exoyn h αρατα , θα παθεις πλακα , ενω σε κατι αλλες φενοντε οι κολησεις. Ο ογκος , η σωστη διαμετρος , το υλικο κ οι θερμοκρασιες που ανεβαζει..........

ego_o_idios
01/04/2010, 00:22
oxi den ine ales ine pio elef8eres apo ales pou den ine toso elef8eres oso i ales

camen
01/04/2010, 00:27
Mεγαλη κουβεντα ανοιγεται και θα τα μπλεξΟμε τα μπουτακια μας Μεγαλη Εβδομαδα...:rolleyes:

DUKASII
01/04/2010, 07:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Ισχυει οτι ολες οι ανοιχτες εξατμισεις ειναι στην ουσια οι ιδιοι σωληνες με μονη διαφορα την μαρκα?(Ενοειτε οτι συγκρινονται ιδιου υλικου).Πχ μια ελευθερη akrapovic τιτανιου ειναι καλυτερη απο μια ελευθερη remus τιτανιου και γιατι? ΟΛΕΣ ΙΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΑΜΠΕΛΑΚΑΚΑΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝΕ ΠΙΑΣΕΙ ΚΟΤΣΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚΣ Κ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ..
σιγα μην αλλαζανε σωληνα για καθε μπουρδελο.

spyro
01/04/2010, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΟΛΕΣ ΙΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΑΜΠΕΛΑΚΑΚΑΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝΕ ΠΙΑΣΕΙ ΚΟΤΣΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚΣ Κ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ..
σιγα μην αλλαζανε σωληνα για καθε μπουρδελο.

:beer:

zezes
01/04/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΟΛΕΣ ΙΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΑΜΠΕΛΑΚΑΚΑΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝΕ ΠΙΑΣΕΙ ΚΟΤΣΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚΣ Κ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ..
σιγα μην αλλαζανε σωληνα για καθε μπουρδελο.

ΣΩΣΤΟΣ!!!! Γιαυτο και εγώ έφτιαξα χειροποίητη ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ τη θέλω :D

camen
01/04/2010, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΟΛΕΣ ΙΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΑΜΠΕΛΑΚΑΚΑΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝΕ ΠΙΑΣΕΙ ΚΟΤΣΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚΣ Κ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ..
σιγα μην αλλαζανε σωληνα για καθε μπουρδελο.

Συμφωνω και εγω,ισως οχι απολυτα,αλλα συμφωνω...:wave2:

nikos1400
01/04/2010, 18:34
Συμπερασμα:

Διαλεγεις αυτη που σου αρεσει ! (στο ματι και το αυτι)
:ninja:

nikos1400
01/04/2010, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1400
Συμπερασμα:

Διαλεγεις αυτη που σου αρεσει ! (στο ματι και το αυτι)
:ninja:




ωπα, και την τσεπη...

VIDAS
02/04/2010, 00:30
Ιδιες δεν ειναι ολες , π.χ για το DRZ400 βγαζουν πολλες εταιριες , η Υoshimura εχει βγαλει 4 διαφορετικες(απο λαιμο οχι μονο τελικο) εξατμισεις γι'αυτο , οι πιο γνωστες ειναι οι RS3 , RS2 , TRC(+TRS , οι TRS ειναι ιδιες με τις ΤRC εκτως απο την αποληξη του τελικου τους) .
Οι RS3 + RS2 ειναι ιδιες , απλα στην RS2 αλλαξε το σχημα του τελικου .
Η TRC + το παλιοτερο μοντελο TRS ειναι ιδιες μεταξυ τους , ειναι απο τιτανιο , αλλα σε σχεση με τις αλλες δυο ο λαιμος και το εσωτερικο του τελικου ειναι η μερα με τη νυχτα σε σχεση με τις RS3+2 , με την TRC θα βγει ολη η κρυμενη δυναμη , με τις αλλες δυο θα βγει αλλα οχι και τοση σε σχεση με την TRC-TRS .
Στις TRC+TRS ο λαιμος αρχιζει στα 41χιλ. εξωτερικη διαμετρο και τελειωνει εκει που αρχιζει το τελικο στα 57χιλ. !
Αυτη που εχω εγω στο δικο μου η MRD/Ssw ειναι ιδια φαση την TRC+TRS απο 41 μεχρι στα 57 , απλα δεν ειναι τιτανιο ειναι ανοξιδοτος λαιμος + τελικου αλουμινιου , σε σχεση με το τελικο Akrapovic + λαιμο Fmf ειδα διαφορα!

Οι πιο "απατη" ειναι αυτες που ο λαιμος τους αρχιζει και τελιωνει με την ιδια διαμετρο , για θορυβο καλες ειναι ! Μονο απο μαμα μπορει να ειναι καλυτερες .

Τα τελικα Υοshi που ειναι bolt on για καποια gsxr μπαινουν κουτι στις TRC+TRS , εχουν κι αυτα εσωτερικη διαμετρο 2in .

MAG/FMX
02/04/2010, 00:34
Πεστα ρε Βιδα , που βλεπω καποιους κ λενε , ολες ιδιες ειναι , ε τοτε ας φτιαξω μια ............. Το θεμα ειναι ολοκληρη επιστημη , με τους στροβυλισμους των αεριων εξαγωγης κλπ.........

camen
02/04/2010, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
ειναι ολοκληρη επιστημη , με τους στροβυλισμους των αεριων εξαγωγης κλπ.........

Θα τα μπλεξουμε τα μπουτακια μας και ειναι και Big Friday αυριο :smokin: :rolleyes:

VIDAS
02/04/2010, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Πεστα ρε Βιδα , που βλεπω καποιους κ λενε , ολες ιδιες ειναι , ε τοτε ας φτιαξω μια ............. Το θεμα ειναι ολοκληρη επιστημη , με τους στροβυλισμους των αεριων εξαγωγης κλπ.........

Καλα κοιτα καποιες εταιριες εχουν το ιδιο τελικο και απλα αλλαζει ο ενδιαμεσος σωληνας για να ενωνει με τη μαμα εξατμιση , π.χ η Leovince εχει σχεδον το ιδιο τελικο για τα φηλοφτερα και αλλαζει το ενδιαμεσο , το ιδιο και η Fmf και πολλεεες αλλες , αυτες ναι ειναι "ιδιες" .
Τωρα κατι Yoshi TRC+TRS και MRD/Ssw για drz400 τουλαχιστον ειναι κορυφη κι ασε τον σκορπιο να σφυριζει..!
Οπως και στο δικο σου , δεν ειναι π.χ ιδιες οι Leovince , GPR κ.α με αυτες που φορας εσυ !




Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Θα τα μπλεξουμε τα μπουτακια μας και ειναι και Big Friday αυριο :smokin: :rolleyes:

Ναι δεν εχεις κι αδικο..!

menelaos46
02/04/2010, 00:43
Εγω εχω ενα φιλο μου παντως που στο town mate εκοψε τη μαμα και κολησε πανω της μια αλλη και τωρα το μηχανακι σκιζει.....:alien:

VIDAS
02/04/2010, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Εγω εχω ενα φιλο μου παντως που στο town mate εκοψε τη μαμα και κολησε πανω της μια αλλη και τωρα το μηχανακι σκιζει.....:alien:

Αάά! Αμα δεν ειναι η Ζεμπριγκ η νγησια δε κανει τιποτα πες του :lol:

menelaos46
02/04/2010, 00:52
Αάά! Αμα δεν ειναι η Ζεμπριγκ η νγησια δε κανει τιποτα πες του

Σε γελασαν! Τι να κλασει η σεμπρινγκ μπροστα στη χειροποιητη...

DUKASII
02/04/2010, 07:23
Kala koritsa plaka ekana....
den einai idies oyte kan sta telika.