PDA

View Full Version : Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

blackbusa
02/04/2010, 11:54
στο θεμα και στα γρηγορα...οταν ανοιγω οποιοδηποτε player να δω οποιοδηποτε βιντακι ενω εχει κανονικα ηχο μου βγαζει ΜΟΝΟ λευκη οθονη...αυτο με ολα (wmp...gom...bs) εκτος απο το Divxplayer που τα δειχνει κανονικα...τι σκατα εγινε???
'στωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

:wave2:

vaska
02/04/2010, 12:02
Κατέβασε VLC PLAYER και όλα οκ. Αν θες βάλε και τους http://www.cole2k.net/ και θα παίζουν όλα
:wave2:

pain
02/04/2010, 12:04
η κατέβασε το cccp codec pack www.cccp-project.net

:wave2:

Hillbilly
02/04/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από pain
η κατέβασε το cccp codec pack www.cccp-project.net

:wave2:


cccp?xaxaxaxax καποιοι ειναι πολοι κομουνιστες.αχαχα:beer:

Nostra
02/04/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hillbilly
cccp?xaxaxaxax καποιοι ειναι πολοι κομουνιστες.αχαχα:beer:

ειδικά οι βόρειοι είναι πολύ κρυόκωλοι...

:lol: :lol: :lol: :lol:

BLiTzER
02/04/2010, 12:56
Αυτό που θέλουν να σου πουν οι αποπάνω είναι ότι πιθανότατα σου λείπει κάποιο codec. Η καλύτερη δουλειά είναι να βρεις ποιο ακριβώς χρειάζεσαι και να το εγκαταστήσεις ή να χρησιμοποιείς τον VLC, για τα πιο "δύσκολα" αρχεία. Εγώ, προσωπικά, δεν προτείνω ολόκληρα codec packs γιατί εγκαθιστούν ένα σωρό άχρηστα αρχεία, τα οποία απλά επιβαρύνουν το σύστημα.

camen
02/04/2010, 13:23
Nα ρωτησω και εγω κατι ρε παιδια?!
Σε καποιες ιντερνετικες σελιδες δεν μου παιζει καποια βιντεο που παλια επαιζαν...Το δοκιμαζω ταυτοχρονα απο αλλο pc και παιζουν...:rolleyes:

Συνηθως,οταν παταω το βιντεο και ανοιγει νεα σελιδα, η κατω δεξια πρασινη μπαριτσα του mozilla φορτωνει μεχρι σχεδον το τελος.Μετα κολλαει και μου βγαζει την σελιδα "υπερβαση οριου συνδεσης"!!!Καμια φορα μπορει να συνδεθει αλλα δεν παιζει το βιντεο...Κ ξαναλεω οτι με αλλο Pc και απο την ιδια συνδεση ιντερνετ το παιζει κανονικα...:mad:

Εχω δοκιμασει διαφορα αλλα δεν καταφερα κατι...Ουτε με τον explorer τα παιζει...Εχετε καμια ιδεα:confused:

metalheart
02/04/2010, 13:28
Συνήθισε το Divxplayer. Πιο απλό δεν γίνεται :D :D :D :D

vaska
02/04/2010, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Nα ρωτησω και εγω κατι ρε παιδια?!
Σε καποιες ιντερνετικες σελιδες δεν μου παιζει καποια βιντεο που παλια επαιζαν...Το δοκιμαζω ταυτοχρονα απο αλλο pc και παιζουν...:rolleyes:

Συνηθως,οταν παταω το βιντεο και ανοιγει νεα σελιδα, η κατω δεξια πρασινη μπαριτσα του mozilla φορτωνει μεχρι σχεδον το τελος.Μετα κολλαει και μου βγαζει την σελιδα "υπερβαση οριου συνδεσης"!!!Καμια φορα μπορει να συνδεθει αλλα δεν παιζει το βιντεο...Κ ξαναλεω οτι με αλλο Pc και απο την ιδια συνδεση ιντερνετ το παιζει κανονικα...:mad:

Εχω δοκιμασει διαφορα αλλα δεν καταφερα κατι...Ουτε με τον explorer τα παιζει...Εχετε καμια ιδεα:confused:

Και είσαι και από τη σχολή μου πανάθεμά σε μπαγλαμά. Κάτι λεβέντες σαν και σένα αύριο θα βγούν να διεκδικήσουν κομμάτι της αγοράς. Αλλά τι να περιμένει κανείς? Τον καθένα τον κρίνεις από αυτό που καβαλάει...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

camen
02/04/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Και είσαι και από τη σχολή μου πανάθεμά σε μπαγλαμά. Κάτι λεβέντες σαν και σένα αύριο θα βγούν να διεκδικήσουν κομμάτι της αγοράς. Αλλά τι να περιμένει κανείς? Τον καθένα τον κρίνεις από αυτό που καβαλάει...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δε μου λες τι να κανω καλυτερα:confused: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

vaska
02/04/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δε μου λες τι να κανω καλυτερα:confused: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Άλλαξε μηχανάκι

camen
02/04/2010, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Άλλαξε μηχανάκι

Καταλαβα...:( Κ εσυ ασχετος ε?:mad: :mad: :mad:

vaska
02/04/2010, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δε μου λες τι να κανω καλυτερα:confused: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Πάντως χωρίς πλάκα αν θες δουλειά έχω έναν ανταγωνιστή μου να σου προτείνω. Να πας σε 'κείνον να του πάρω όλη την πελατεία.:bigcry: :bigcry: :bigcry:

camen
02/04/2010, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Πάντως χωρίς πλάκα αν θες δουλειά έχω έναν ανταγωνιστή μου να σου προτείνω. Να πας σε 'κείνον να του πάρω όλη την πελατεία.:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Ρε χαμενε ,εσυ μαθημενος γεννηθηκες:confused: :look:
Αντε θα μου πεις καμια ιδεα τωρα?:bawl: :bawl: :bawl:

BLiTzER
02/04/2010, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
[BΣυνηθως,οταν παταω το βιντεο και ανοιγει νεα σελιδα, η κατω δεξια πρασινη μπαριτσα του mozilla φορτωνει μεχρι σχεδον το τελος.Μετα κολλαει και μου βγαζει την σελιδα "υπερβαση οριου συνδεσης"!!!Καμια φορα μπορει να συνδεθει αλλα δεν παιζει το βιντεο...Κ ξαναλεω οτι με αλλο Pc και απο την ιδια συνδεση ιντερνετ το παιζει κανονικα...:mad:

Εχω δοκιμασει διαφορα αλλα δεν καταφερα κατι...Ουτε με τον explorer τα παιζει...Εχετε καμια ιδεα:confused: [/B]

"Υπέρβαση ορίου σύνδεσης" (γαμώ τα ελληνικά λειτουργικά σας) εννοεί μάλλον ότι έχει υπερβεί το όριο χρηστών ή bandwidth. Βέβαια, αυτό θα υπέθετα ότι συμβαίνει στην άλλη άκρη της σύνδεσης και όχι στον υπολογιστή σου. Παρολαυτά μου λες ότι μόνο ο συγκεκριμένος υπολογιστής το κάνει. Εταιρικός είναι? Τον έχει "κλειδώσει" κάποιος?

camen
02/04/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Εταιρικός είναι? Τον έχει "κλειδώσει" κάποιος?

Oχι ειναι δικος μου και ειναι netbook...Ολα ξεκλειδωτα ειναι...Μεχρι πριν λιγο καιρο επαιζαν ολα κανονικα...Μετα,κατι το βρηκε...:D


Anyway παιδες,θα το παλεψω και θα δω...:beer: :beer: :beer:

BLiTzER
02/04/2010, 14:52
Μήπως απλά "γεμίζει" το site που επισκέπτεσαι, τις συγκεκριμένες ώρες? Δοκίμασε σε ώρες μη αιχμής.

Τι μηχανάκι έχεις, για να κοροιδεύω κι εγώ? :P

camen
02/04/2010, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Μήπως απλά "γεμίζει" το site που επισκέπτεσαι, τις συγκεκριμένες ώρες? Δοκίμασε σε ώρες μη αιχμής.

Τι μηχανάκι έχεις, για να κοροιδεύω κι εγώ? :P

Μπαααααα.Οποτε και να εχω δοκιμασει δεν παιζει...:mad:

ΚΤΜ LC4 640 supermoto...:winka: :D

Σημερα το ξεφορτωθηκα το ρημαδι:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=100354

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

BLiTzER
02/04/2010, 14:59
Ομορφούλι είναι σε λευκό. Κρίμα που τέτοια μηχανάκια είναι μόνο για να τα βλέπεις.

Δεν έχεις κολλήσει κανά αυτοκόλλητο ΚΤΜ πάνω στον υπολογιστή by any chance, ε?

camen
02/04/2010, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Ομορφούλι είναι σε λευκό. Κρίμα που τέτοια μηχανάκια είναι μόνο για να τα βλέπεις.

Δεν έχεις κολλήσει κανά αυτοκόλλητο ΚΤΜ πάνω στον υπολογιστή by any chance, ε?


:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:
Ασημι ειναι ρε:lol: :lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

BLiTzER
02/04/2010, 15:01
Λολ. Το φλας φταίει. Ομορφούλι θα ήταν σε λευκό, πάντως :P

camen
02/04/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Λολ. Το φλας φταίει. Ομορφούλι θα ήταν σε λευκό, πάντως :P

Το εχω δει ολο λευκο και δε με αρεσε...Χανει πολυ στο ματι...:winka:
Η μαυριλα το κανει πολυ κακο,για αυτο και δεν το εχω φορτωσει με γραφικα/αυτοκολλητα κλπ κλπ...:nono: Απλο,λιτο και απαιρητο...:sun:

blackbusa
02/04/2010, 15:28
Λοιπον δοκιμασα και το vlc και @@...απο την αλλη προσεξα οτι με το που παει να παιξει κατι εμφανιζετε για ενα frame η κανονικη εικονα και μετα ασπριζει η μαλακια...ξερει κανεις τι παιζει τελικα???

BLiTzER
02/04/2010, 15:32
Μήπως είναι άσπρο το βίντεο? :P

p@nos
02/04/2010, 15:32
δοκιμασε και το k-lite pack (http://www.free-codecs.com/download/K_lite_codec_pack.htm) και μετα ξαναπες μας...


θα δουλευει για οποιονδηποτε player exeis, ακομα και τον wmp...

filipp0s
02/04/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Λοιπον δοκιμασα και το vlc και @@...απο την αλλη προσεξα οτι με το που παει να παιξει κατι εμφανιζετε για ενα frame η κανονικη εικονα και μετα ασπριζει η μαλακια...ξερει κανεις τι παιζει τελικα???

ειναι M. Παρασκευη :lol: :rotflmao: :lol:

DUKASII
02/04/2010, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
στο θεμα και στα γρηγορα...οταν ανοιγω οποιοδηποτε player να δω οποιοδηποτε βιντακι ενω εχει κανονικα ηχο μου βγαζει ΜΟΝΟ λευκη οθονη...αυτο με ολα (wmp...gom...bs) εκτος απο το Divxplayer που τα δειχνει κανονικα...τι σκατα εγινε???


:wave2: σταματα να βλεπεις τσοντες ρε μα@!@!α ...αυτο εγινε...:lol: :bawl: :rotflmao: :lol: :bawl:

Gandalf dr685sm
02/04/2010, 18:44
K-lite θα έλεγα και εγώ, όπου θα επιλέξεις το "install a lot of stuff".

Τι αρχείο προσπαθείς να δείς και δεν παίζει;

Δηλαδή τι γράμματα είναι τα τρία τελευταία (extensions) που υπάρχουν στο αρχείο;

.flv, avi, .mkv, mov, wmv, mpg2, mpg4, mpeg, xvid;;;

Όσον αφορά το πρόβλημα σου camen το μήνυμα είναι όντως απο τον πάροχο που σου λέει οτι έχει γίνει ψιλοχαμός με συνδέσεις στην συγκεκριμένη σελίδα και δεν μπορεί να σου δώσει και εσένα bandwidth για να δείς αυτό που θες.

Αν είναι στο youtube το μήνυμα, υπάρχει μια πιθανότητα να έχει γίνει corrupted η Java , και το plugin για τον browser σου , που σημαίνει ξήλωμα της και ξαναστήσιμο.

Gandalf

camen
02/04/2010, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Αν είναι στο youtube το μήνυμα, υπάρχει μια πιθανότητα να έχει γίνει corrupted η Java , και το plugin για τον browser σου , που σημαίνει ξήλωμα της και ξαναστήσιμο.

Gandalf

Το εχω κανει και αυτο...:D :mad:
Οχι δεν ειναι youtube...Μα ρε παιδια πως στο δικο μου pc δεν δουλευει και ταυτοχρονα στο διπλα pc δουλευει:confused: Αυτο ειναι που με τρελενει...:evil:

Δεν φταινε τα site,αλλα μαλλον το pc μου...:bawl:

Gandalf dr685sm
02/04/2010, 18:59
Ξήλωσε τον browser σου , καθάρισε "υπολείματα" και ξαναστήστον...

Gandalf

camen
02/04/2010, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ξήλωσε τον browser σου , καθάρισε "υπολείματα" και ξαναστήστον...

Gandalf

Το εχω κανει ηδη και αυτο...:rolleyes: :mad:
Κ τον εσβησα τελειως...:winka:

DeusEx
02/04/2010, 19:01
απο σπουδαγμενο πληροφορικαριο : KMplayer και τελος ...

οσον αφορα το προβλημα σου κατι για codecs μου κανει , αλλα το KMplayer εχει τα δικα του ολα μεσα ... παιζει τα παντα ολα (και τα κοαλα τιποτα)

blackbusa
02/04/2010, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
K-lite θα έλεγα και εγώ, όπου θα επιλέξεις το "install a lot of stuff".

Τι αρχείο προσπαθείς να δείς και δεν παίζει;

Δηλαδή τι γράμματα είναι τα τρία τελευταία (extensions) που υπάρχουν στο αρχείο;

.flv, avi, .mkv, mov, wmv, mpg2, mpg4, mpeg, xvid;;;



Gandalf

λεμε για αρχεια MKV και ΑVi...ολα ειναι ταινιες κατεβασμενα απο Net...κυριως MKV...επαιζαν κανονικα και τωρα μονο λευκη οθονη...η ταινια παιζει κανονικα...ακουγετε ηχος...δειχνει τους υποτιτλους κανονικοτατα...με το που πατας play για ενα frame εχει την κανονικη εικονα και μετα λευκο...και το K-lite το ειχα απο πριν...λεμε επαιζαν κανονικοτατα ολα...εχω σκαναρει για virusesκλπ κλπ και δεν βρηκε τιποτα...το Player ειναι στο lapitopi και οι ταινιες σε εξωτερικο σκληρο δισκο...fuck...:mad: :mad: :mad:

































Φιλλιπακοοοοοοοοο και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις....http://www.youtube.com/watch?v=P0tCJX6FUTk
:wave2:





























:lol: :lol: :lol: :lol:

Gandalf dr685sm
02/04/2010, 19:15
Πάνο,

mkv = matroska compresion = Συνήθως HDTV ταινίες ή Blue-ray ripped ταινίες.

Λογικά κάτι ξήλωσες ή έβαλες και τα έκανε ρόιδο με το συγκεκριμένο codec που έχει βάση φυσικά και στο .avi.

Έχεις δοκιμάσει system restore σε κάποιο προηγούμενο χρονικό σημείο που να έπαιζε σωστά;


Camen,

Τα video που είναι στο youtube είτε είτε mp4 είτε flv... το ίδιο έχει γίνει και στο δικό σου όπως του Πάνου. Κάτι εγκατέστησες ή απεγκατέστησες και τα έκανε μπάχαλο με την registry και τα codec dll.

Δοκίμασε και εσύ με ενα system restore που όλα ήταν καλά μπας και δείς φώς.


Αν δεν παίξει και στους δύο αυτό , φίλοι μου μόνο με ριζική λύση μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα σας (οχι format re...)

Απλά φτιάχνετε ενα νέο χρήστη, περνάτε όλα τα αρχεία σας στο προφίλ του νέου χρήστη και σβύνετε τον παλιό μετά. Τα προγράμματα σας έτσι και αλλιώς θα δούν και τον νέο χρήστη μόνο που θα μπορείτε να κάνετε εκ νέου παραμετροποιήσεις για το καινούριο profile και κατά 90% θα παίξει..


Gandalf

camen
02/04/2010, 19:20
Τα βιντεο στο youtube τα παιζει κανονικα...Δεν ειναι οτι δεν μου παιζει βιντεο...
Ειναι οτι δεν μου φορτωνει ο mozilla καποιες σελιδες ΜΕ βιντεο...:mad:
Ξεκινα να φορτωσει και μετα κολλαει ενω σε αλλο pc φορτωνει κανονικα...:sun:

Gandalf dr685sm
02/04/2010, 19:23
Κάποιο plugin την έχει ακούσει...

Πρέπει να δείς τι αρχείο video είναι για να δοκιμάσεις να απεγκαταστήσεις το σχετικό Plugin και να το ξαναστήσεις... όπως σου είπα όμως.. δοκίμασε και το system restore.

MikeG
02/04/2010, 19:27
http://www.free-codecs.com/download/Codec_Pack_All_In_1.htm

blackbusa
02/04/2010, 19:51
Mε ενα restore τελικα λυθηκε το προβλημα...
ΤΗΝΧ

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

o_gavros
25/04/2015, 14:17
τυμβωρυχώ για να μην ανοίγω καινούριο.
Εδω και κάμποσες μέρες, παρατήρησα ότι όποτε πάω να κάνω δεξί κλικ σε κάποιο φάκελο ή αρχείο ή πρόγραμμα, κολλάνε τα πάντα όλα και γυρνάει σε καλωςταπαιδιά η φτιάξη.
Παραθυρα 8.1 σε κινεζο καλής ποιοτητος Λε Νοβό Gπεντακόσα, με γιωτά επεξεργαστή, τα σπεξ του λαπτοπ.
Δώστε λίγο απο τη φώτιση σας γιατί ενώ μου περισσεύει ένα μπουκάλι παραφίνη και σπίρτα για να το κανω λαμπάδα, δε μου περισσεύουν 4-5 κατοστάρικα για καινουριο.

BLiTzER
25/04/2015, 14:23
Ίσως long shot, αλλά βιάζομαι να φύγω και δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο αυτή τη στιγμή, αν τα στοιχεία που δίνεις είναι σωστά/επαρκή. Εγκατέστησες κάποιο software τελευταία που προσθέτει λειτουργίες στο context menu; Ρίξε μια ματιά και απεγκατάστησέ το. Αν γνωρίζεις από registry, μπορείς να το τσεκάρεις (και να το διορθώσεις) χωρίς καν να απεγκαταστήσεις κάτι.

George_Sp
25/04/2015, 14:27
Να τα γράφετε ανθρώπινα τα τεχνολογικά για να σας καταλαβαίνουμε. :P
Στο δεξί κλικ αρχείου αναλαμβάνει ο δίσκος να διαβάσει τις ιδιότητες του αρχείου (χωρητικότητα και επιλογές ανοίγματος π.χ.)
Το να κολλάει το σύμπαν μπορεί να είναι από σκασμένο δίσκο στα πρώτα στάδια προβλήματος, ή σκασμένη εγκατάσταση windows. ή αν το αρχείο που στα κάνει είναι από εξωτερικό δίσκο, να εστιάζουμε μόνο στην υγεία του εξωτερικού.
Δώσε μια πιο αναλυτική περιγραφή αλλιώς δε βγαίνει άκρη.

BLiTzER
25/04/2015, 14:32
Η διαφορά στον τρόπο σκέψης ενός σοφτγουερά κι ενός χαρντγουερά, κυρίες και κύριοι :P

o_gavros
25/04/2015, 14:39
Ίσως long shot, αλλά βιάζομαι να φύγω και δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο αυτή τη στιγμή, αν τα στοιχεία που δίνεις είναι σωστά/επαρκή. Εγκατέστησες κάποιο software τελευταία που προσθέτει λειτουργίες στο context menu; Ρίξε μια ματιά και απεγκατάστησέ το. Αν γνωρίζεις από registry, μπορείς να το τσεκάρεις (και να το διορθώσεις) χωρίς καν να απεγκαταστήσεις κάτι.

δεν έχω βάλει καινούριο πρόγραμμα εδω και μήνες στο συστημα,οπότε δεν νομίζω να φταίει αυτό.
έκανα και την ψαχτική μου πρωτού ποστάρω. Είδα ότι αυτό αναφερόταν πολύ συχνά ως πιθανή αιτία.


Να τα γράφετε ανθρώπινα τα τεχνολογικά για να σας καταλαβαίνουμε. :P

Δώσε μια πιο αναλυτική περιγραφή αλλιώς δε βγαίνει άκρη.
Δε στα ξηγώ ωραία; (https://www.youtube.com/watch?v=E9cf_FdLbIs)
τι άλλο να περιγράψω αναλυτικότερα;
1,5 ετών λαπτοπ,ιούς δεν έχει πιάσει ποτές,σε μυστήρια σάητς (πλην μοτό.γρ) δε μπαίνω,πίνω το γάλα μου και πηγαινω νωρίς για ύπνο.τι άλλο μένει να ειπωθεί;
βοήθα με να σε βοηθησω πλιζ

George_Sp
25/04/2015, 14:46
Με Αλέφαντους εγώ δε συζητώ! :lol:

Αν δεν έχεις βάλει πρόγραμμα στο σύστημα εδώ και μήνες και είσαι σίγουρος οτι είσαι καθαρός από ιούς κοιτάς για την υγεία του σκληρού.
Hard Disk Sentinel λέγεται το μαγικό προγραμματάκι και θα σου δείξει αν υπάρχει θέμα. Αν το πρόγραμμα δείξει οτι ο σκληρός είναι άψογος, τρέξε και ένα ccleaner registry repair και ένα cleanup να αδειάσει μήπως τον έφτασες στα κόκκινα από χωρητικότητα.
Αν τίποτα από τα παραπάνω, και το format μετά από 1μιση χρόνο κατοχής δεν είναι άσχημη ιδέα :P

o_gavros
25/04/2015, 14:52
όσο σίγουρος μπορεί να είμαι για τους ιούς, εξαρτάται απο το agv antivirus.
τωρα θα μου πει κανείς - και θα΄χει και δίκιο- σε ιταλικό χρέπι εμπιστεύεσαι την υγεία του υπολογιστή σου;
αυτο ήτο τσάμπα όμως.
Δε νομιζω να αρχιζει να τα παίζει ο δίσκος.είναι μεγαλης χωρητικότητας,με το μισό ακόμα διαθέσιμο, και δεν έχει φάει πολλά σβήσεγράψε απο αρχεία (ταινίες κλπ).
θα το δοκιμάσω πάντως το προγραμμα που προτείνεις.

Τελος, άθρωπος που δε δείχνει το δέοντα σεβαζμό στον τιτανοτεράστιο Νίκο Αλέφαντο είναι τουλαχιστον υβρεολόγος.

George_Sp
25/04/2015, 14:55
AGV λέει!!!! :lol:
AVG Αλέφαντε! Καμιά σχέση με Ιταλία.
Η χωρητικότητα δε παίζει κανένα ρόλο. Περισσότερο η θερμοκρασία και τα κοπανήματα του λάπτοπ ενώ λειτουργεί επηρεάζουν την υγεία του σκληρού και σε μικρότερο βαθμό και τα σβήσε γράψε.

Δες το πρόγραμμα και βλέπουμε.

o_gavros
25/04/2015, 15:00
Ειν' καλό δηλαδή μάστορα;
να το 'μπιστεύομαι; :lol:

George_Sp
25/04/2015, 15:06
τελείωνε με το πρόγραμμα υγείας του σκληρού μη σε στείλω αποδυτήρια να γυαλίσεις τις ντουζιέρες! :lol:

o_gavros
25/04/2015, 15:08
Αν δεν έχω κάνει μαλακία,τότε αυτά έβγαλε ως πόρισμα.

334479

τι σου λέει εσένα;

AUFGEBRACHT
25/04/2015, 15:11
όσο σίγουρος μπορεί να είμαι για τους ιούς, εξαρτάται απο το agv antivirus.
τωρα θα μου πει κανείς - και θα΄χει και δίκιο- σε ιταλικό χρέπι εμπιστεύεσαι την υγεία του υπολογιστή σου;
αυτο ήτο τσάμπα όμως.

Tσεχία μεριά εμπιστεύεσαι την υγεία του...

o_gavros
25/04/2015, 15:14
Tσεχία μεριά εμπιστεύεσαι την υγεία του...

απο το κακό στο χειρότερο δηλαδή...
ασε και με έκαψε η Τσεχία φίλος αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης.

George_Sp
25/04/2015, 15:15
για δώσε εικόνα και από την 3η επιλογή που λέει S.M.A.R.T.

o_gavros
25/04/2015, 15:18
έκανα έδιτ στο προηγουμενο ποστ, κι εβαλα καλύετρη φωτο.

να και το επομενο που ζητας.

334480

George_Sp
25/04/2015, 15:23
Ο σκληρός δείχνει οκ. Μάλλον κάτι παίζει με την εγκατάσταση των windows. 1μιση έτος μετά ένα format καλό θα του κάνει. :)

o_gavros
25/04/2015, 15:30
για μια παπαριά με το δεξί κλικ να κάμω φορμάτ;
υπερβολή δεν είναι;
χώρια που δεν έχω και σιντί με τα οριτζιναλ παραθυρα.
πρωτη φορά που δεν πήγα σε πειρατική λύση και να την καταργήσω στον εναμιση χρόνο; δεν μου πάει η καρδιά ρε συ :p

Nikol1979
25/04/2015, 15:34
Το εχω κανει ηδη και αυτο...:rolleyes: :mad:
Κ τον εσβησα τελειως...:winka:

Μια επαναφορα συστηματος ρε παιδια πριν τα σβησει, δεν υπαρχει περιπτωση να βοηθησει??????

o_gavros
25/04/2015, 15:40
φιλενάδα, ξέρω είσαι ρουκι, αλλά στο μέλλον, τσέκαρε και την ημερομηνία του εκάστοτε μηνύματος πριν απαντήσεις.
εκτός κι αν είσαι της σχολής 7τολις οπότε το αμέριστο ρησπέκ μου

George_Sp
25/04/2015, 15:44
για μια παπαριά με το δεξί κλικ να κάμω φορμάτ;
υπερβολή δεν είναι;
χώρια που δεν έχω και σιντί με τα οριτζιναλ παραθυρα.
πρωτη φορά που δεν πήγα σε πειρατική λύση και να την καταργήσω στον εναμιση χρόνο; δεν μου πάει η καρδιά ρε συ :p

Για λίγο γκάπα γκούπα στο κιβώτιο να αλλάξω λάδια? υπερβολή δεν είναι?
:lol:
Εφόσον την έχεις πληρώσει την άδεια και έχεις το αυτοκόλλητο από κάτω από το λάπτοπ, το να βάλεις windows από το "θείο" δεν είναι κάτι κακό ούτε σε κάνει παράνομο. βάζεις και το κλειδί που έχεις ήδη στη τελική.

Παιδιά για να αντιληφθούμε λιγάκι κάποια πράγματα.
Και οι υπολογιστές, laptop, desktop, tablet όλα θέλουν τη συντήρησή τους κάποια στιγμή και όχι όποτε βγάλουν πρόβλημα και μέχρι τότε τα αφήνουμε στη τύχη τους. Το οτι οι εταιρίες βγάζουν updates και ενημερώσεις δεν είναι χωρίς λόγο. Ούτε ο καλοριφερατζής, ψυκτικός, τεχνικός υπάρχει για μόνο όταν δημιουργηθεί το πρόβλημα. Υπάρχει για να σας επισκέπτονται ετησίως ή σε διαστήματα συντήρησης που ορίζονται από τη χρήση και τις συνθήκες που υποβάλλονται όλα.
Προφανώς και μπορείς να συνεχίσεις να δουλεύεις τα Windows με κόλλημα στο δεξί κλικ και για 1μιση χρόνο ακόμα. Είναι καθαρά θέμα δικής σου χρήσης και ευχρηστίας :)

o_gavros
25/04/2015, 15:54
τωρα εσένα αν σου πω ότι εχω απενεργοποιημένα τα απντέητς απο τον πρώτο μήνα, θα πάθεις τεταρταίο;

Δεν έχει αυτοκόλλητο με κλειδί καρντιά μου. είπε ο έμπορας ότι έχει ένα συστημα η λενοβο (ενα κουμπάκι για την ακριβεια) όπου σε ενδεχόμενο φορμάτ δε χάνεις την άδεια (ή κάπως έτσι τςλος παντων).
Για αυτό το λόγο έχει δυο παρτίσιονς ο σκληρός.
μπέρδεμα.

George_Sp
25/04/2015, 15:57
δεκαοχταίο θα πάθω. :lol:
γιατί ρε άνθρωπε κλειστά τα updates? δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου. εφόσον τα στοιχεία της άδειας είναι περασμένα στο partition του σκληρού, υπάρχουν προγράμματα να το ανακτήσεις και να κάνεις κανονικά format και φρέσκια εγκατάσταση.

o_gavros
25/04/2015, 16:10
το σκεπτικό ήταν απόρροια των, εν πειρατεία, συμπερασμάτων χρήσης.
βαραινε πολύ το εκάστοτε σύστημα με τα απντέητ και μιας και εχω σε γενικές γραμμές το νου ως προς τους ιούς και το απο που μπορεί να κολλήσεις, τα έκλεισα και ησύχασα έκτοτε.
όσο για το φορμάτ, δεν έχω το χρόνο για την διαδικασία (την οποία, με το νέο αυτό τρόπο των δυοπαρτίσιον και τηνάδεια κάπου μέσα περασμένη,πρέπει νακάτσω και να μελετήσω λίγο) φιλε.
κάνε φορμάτ,κάτσε ξαναπερνα τα πάντα,φτιάξε τα file associations,κλπ.

Hayate
25/04/2015, 16:15
Έχεις 8-άρια οπότε αν θές απλά κάμε ενα Refresh.Νέα μόντα των 8αρίων σώζει καταστάσεις,εσύ μόνο τα file association θα φτιάξεις και αυτό για να σε διευκολύνει ότι σου απεγκαταστήσει στα σώζει σε ένα HTML στο δεσκτόπιο.Νο φορμάτ νο κόπος. Eδώ (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/restore-refresh-reset-pc) πληροφορίες.Με ασύρματο ποντικάκι το έχεις το λαπτοπι και τρώει σκαλώματα στα δεξά κλίκι κλίκι;

Nikol1979
25/04/2015, 16:28
φιλενάδα, ξέρω είσαι ρουκι, αλλά στο μέλλον, τσέκαρε και την ημερομηνία του εκάστοτε μηνύματος πριν απαντήσεις.
εκτός κι αν είσαι της σχολής 7τολις οπότε το αμέριστο ρησπέκ μου
Ποια ειναι η Σχολη του τολη δηλαδη;;

o_gavros
25/04/2015, 16:29
με δίχως ποντίκι.
τατσπαντ κι έτσι ιζ χαου α ρολλ :p

θα τσεκάρω πάντως.
δεν τρωει ετσι γενικα σκαλωμα στο δεξί κλικ.
μόνο στον φαηλ εξπλόρερ τονε ψιλοπαίρνει.

o_gavros
25/04/2015, 16:30
Ποια ειναι η Σχολη του τολη δηλαδη;;

Ανωτάτη Τυμβωρυχία & Αρχαιολαγνεία.

Hayate
25/04/2015, 16:36
με δίχως ποντίκι.
τατσπαντ κι έτσι ιζ χαου α ρολλ :p

θα τσεκάρω πάντως.
δεν τρωει ετσι γενικα σκαλωμα στο δεξί κλικ.
μόνο στον φαηλ εξπλόρερ τονε ψιλοπαίρνει.

Τζόνι δοκίμασε να κάμεις απντέητ το συνάπτικς...αυτό μου μυρίζει οτι κάνει τη ζημιά.

Nikol1979
25/04/2015, 16:39
Ανωτάτη Τυμβωρυχία & Αρχαιολαγνεία.

Χα χα χα χα χα! Να δω τι θα πει αμα το διαβάσει! (Ναι καμία φορα κι εγω το κανω, και μετα λες: :moutza: στα μούτρα μου....)

o_gavros
25/04/2015, 16:40
Εξόν οτι έχεις μήνυμα στο whatsapp, να σου πω ότι δεν φταιει κάτι στα κουμπιά ή στο λειτουργικό τους.
Δεξίκλικ εχω σε λειτουργία.
όταν προσπαθώ να το κάνω σε κάποιο αρχείο ή πρόγραμμα,τότε κολλάει. (το explorer.exe δηλαδή την ακούει)

o_gavros
25/04/2015, 16:42
Χα χα χα χα χα! Να δω τι θα πει αμα το διαβάσει! (Ναι καμία φορα κι εγω το κανω, και μετα λες: :moutza: στα μούτρα μου....)

δε φτάνει που τονε αναγνωρίζουμε ως Μέγα Πρύτανη,θα πει κιόλας ο μούργος;
Το ατόπημα πάντως έχει συμβεί και στα καλύτερα τα σπίτια, οπότε μη το παίρνεις έτσι βαρέως.

vaska
26/04/2015, 03:04
Πέτα ρε μάστορα το γ@μημένο το AVG και βάλε ένα KIS έστω δοκιμαστικό του 1 μήνα (είναι δωρεάν), σκανάρισε το pc και ίσως τ΄ αποτελέσματα σε εκπλήξουν.

Επίσης μιας και αναφέρεται από πολλούς το "δεν μπαίνω σε παράξενα - ύποπτα σάιτ" ως δικαιολογία για την επιλογή του όχι και τόσο καλού AV που χρησιμοποιούν θα πω δύο πράγματα:

α) άπαξ και ανοίξεις την πόρτα επικοινωνίας με τον έξω κόσμο α.κ.α. Internet ο κίνδυνος μόλυνσης είναι υπαρκτός, μπαίνεις δεν μπαίνεις σε ύποπτα σάιτ, απλά ο χρόνος που θα γίνει διαφέρει.

β) Ένα κακό AV είναι σαν το ληγμένο φάρμακο, το έχεις δεν το έχεις, ένα και το αυτό. Ούτε σαν πλασίμπο δεν λειτουργεί χαχαχα. Μόνον εσύ σαν χρήστης βελτιώνεις την ψυχολογία σου με το να σκέφτεσαι ότι έχεις προστασία, ο καημένος ο υπολογιστής και αγκομαχάει και δουλειά δεν κάνει.

:wave2:

BLiTzER
26/04/2015, 03:16
Αν η μόνη σου προστασία είναι το AVG, ρίξε ένα scan και με malwarebytes.

Τέλος, ξαναλέω, τσέκαρε τι παίζει με το context menu σου στη registry. Ακόμα κι αν δεν εγκατέστησες κάτι σχετικό τελευταία. Αν στο κάνει μόνο στο δεξί κλικ, εκεί είναι το πρόβλημα.

o_gavros
26/04/2015, 09:42
καταρχάς να σας ενημερώσω πως το πρόβλημα ελύθη,via ccleaner. Ειχε καμια 300αρια issues που τακτοποιήθησαν.
Σας μερσώ για τον ενδιαφέρον άπαντες.


Πέτα ρε μάστορα το γ@μημένο το AVG και βάλε ένα KIS έστω δοκιμαστικό του 1 μήνα (είναι δωρεάν), σκανάρισε το pc και ίσως τ΄ αποτελέσματα σε εκπλήξουν.

Επίσης μιας και αναφέρεται από πολλούς το "δεν μπαίνω σε παράξενα - ύποπτα σάιτ" ως δικαιολογία για την επιλογή του όχι και τόσο καλού AV που χρησιμοποιούν θα πω δύο πράγματα:

α) άπαξ και ανοίξεις την πόρτα επικοινωνίας με τον έξω κόσμο α.κ.α. Internet ο κίνδυνος μόλυνσης είναι υπαρκτός, μπαίνεις δεν μπαίνεις σε ύποπτα σάιτ, απλά ο χρόνος που θα γίνει διαφέρει.

β) Ένα κακό AV είναι σαν το ληγμένο φάρμακο, το έχεις δεν το έχεις, ένα και το αυτό. Ούτε σαν πλασίμπο δεν λειτουργεί χαχαχα. Μόνον εσύ σαν χρήστης βελτιώνεις την ψυχολογία σου με το να σκέφτεσαι ότι έχεις προστασία, ο καημένος ο υπολογιστής και αγκομαχάει και δουλειά δεν κάνει.

:wave2:
κοίτα,εσύ που τα ξέρεις καλύτερα,σίγουρα έχεις δίκιο.
εγω εμπερικά και μόνο, συν το γεγονός ότι στα 12-13 που έχω υπολογιστές δεν έχω κολλήσει ποτέ ιό (πλην μιας εξαίρεσης,που κόλλησα τον ιό των μπάτσων,ναι ναι,έτσι λεγόταν ιός της αστυνομίας. Μας κανει πλακίτσα και το ιντερνετ δηλαδη), κρίνω ότι κάνω τη δουλειά μου.
Δεν ειχα πάντα το AGV βέβαια,αλλά όπως είπα, εκ του αποτελέσματος ρολλάρει το πράμα.


Αν η μόνη σου προστασία είναι το AVG, ρίξε ένα scan και με malwarebytes.


το πρότεινε κι ο αδερφός του Καμπαμαρού αυτό το ίδιο και επειδή εσείς οι κα(ϋ)μένοι κομπιουτεραθρωποι την ψάχνετε, θα το δοκιμάσω.

AUFGEBRACHT
26/04/2015, 11:59
Πέτα ρε μάστορα το γ@μημένο το AVG και βάλε ένα KIS έστω δοκιμαστικό του 1 μήνα (είναι δωρεάν)

Μιας και πιάσαμε τα AV και δη το συγκεκριμένο, είναι λίγο βαρύ ή είναι ιδέα μου; Άλλαξα από Norton Internet Security σε KIS 2015 εδώ και 'κανα μήνα και μέχρι τώρα αν και είχα ακούσει τα καλύτερα για το KIS μου φαίνεται πως το Norton ήταν ελαφρύτερο και πιο user friendly... (ξέρω, θα λιθοβοληθώ μετά από τη δήλωση αυτή). Πάντως παρά το κακό όνομα της Norton εγώ από το NIS είχα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος και με είχε σώσει ουκ ολίγες φορές, έπιανε τα πάντα...

vaska
26/04/2015, 12:31
Μιας και πιάσαμε τα AV και δη το συγκεκριμένο, είναι λίγο βαρύ ή είναι ιδέα μου; Άλλαξα από Norton Internet Security σε KIS 2015 εδώ και 'κανα μήνα και μέχρι τώρα αν και είχα ακούσει τα καλύτερα για το KIS μου φαίνεται πως το Norton ήταν ελαφρύτερο και πιο user friendly... (ξέρω, θα λιθοβοληθώ μετά από τη δήλωση αυτή). Πάντως παρά το κακό όνομα της Norton εγώ από το NIS είχα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος και με είχε σώσει ουκ ολίγες φορές, έπιανε τα πάντα...

Αυτά τα πάντα που πιάνει το νόρτον είναι τα αρκουδάκια. Τι βαρύ και κουραφέξαλα μωρέ, αν έχεις ένα κανονικό πισι και όχι τπτ αρχαιολογίες σαν αυτές που έχει ο Oldman μια χαρά είναι.
Ή βάζεις το σωστό ή μη βάζεις καθόλου. Δεν γίνεται να είσαι ψιλοπροστατευμένος ειδικά αν δεν είσαι ο χρήστης "κάνω φορμάτ 2 φορές το μήνα".

vaska
26/04/2015, 12:35
καταρχάς να σας ενημερώσω πως το πρόβλημα ελύθη,via ccleaner. Ειχε καμια 300αρια issues που τακτοποιήθησαν.
Σας μερσώ για τον ενδιαφέρον άπαντες.


κοίτα,εσύ που τα ξέρεις καλύτερα,σίγουρα έχεις δίκιο.
εγω εμπερικά και μόνο, συν το γεγονός ότι στα 12-13 που έχω υπολογιστές δεν έχω κολλήσει ποτέ ιό (πλην μιας εξαίρεσης,που κόλλησα τον ιό των μπάτσων,ναι ναι,έτσι λεγόταν ιός της αστυνομίας. Μας κανει πλακίτσα και το ιντερνετ δηλαδη), κρίνω ότι κάνω τη δουλειά μου.
Δεν ειχα πάντα το AGV βέβαια,αλλά όπως είπα, εκ του αποτελέσματος ρολλάρει το πράμα.



το πρότεινε κι ο αδερφός του Καμπαμαρού αυτό το ίδιο και επειδή εσείς οι κα(ϋ)μένοι κομπιουτεραθρωποι την ψάχνετε, θα το δοκιμάσω.

Μιας και αναφέρθηκε καλό είναι να ξέρετε και την ύπαρξη τούτου δω του μαραφετίου (adwcleaner). Κάνει θαύματα με τα τουλμπαρς που γεμίζουν τους μπράουζερς.
Τσάμπα και πολύ καλό.

AUFGEBRACHT
26/04/2015, 14:07
Αυτά τα πάντα που πιάνει το νόρτον είναι τα αρκουδάκια. Τι βαρύ και κουραφέξαλα μωρέ, αν έχεις ένα κανονικό πισι και όχι τπτ αρχαιολογίες σαν αυτές που έχει ο Oldman μια χαρά είναι.
Ή βάζεις το σωστό ή μη βάζεις καθόλου. Δεν γίνεται να είσαι ψιλοπροστατευμένος ειδικά αν δεν είσαι ο χρήστης "κάνω φορμάτ 2 φορές το μήνα".

Win 8.1 64bit, CPU i-3 3040U και 4GB RAM και δεν έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου φορμάτ σε κανένα PC από όσα έχουν περάσει από τα χέρια μου. Δεν ξέρω για πάντα αρκουδάκια, πάντως και ιούς είχε πιάσει και Trojan και απ΄όλα, όταν έβαλα το KIS και έκανε scan δε βρήκε απολύτως τίποτα, άρα είχε κάνει καλή δουλειά. Ο λόγος που το έβαλα είναι ότι είχα ακούσει και διαβάσει καλά λόγια για το KIS, συν ότι το NIS σταμάτησε σαν προϊόν καθ' αυτό και ήταν και ακριβό η αλήθεια, αλλά όπως προείπα τα λεφτά του τα έβγαλε. Δεν θεωρώ ότι είχα ένα απροστάτευτο PC με το NIS σε κάθε περίπτωση πάντως.

AUFGEBRACHT
03/10/2015, 11:35
Τελικά το Kasperksy :a06: και ιδιαίτερα το φρέσκο KIS2016, γεμάτο bugs και αν και ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι είναι συμβατό με Windows 10, μάλλον συμβαίνει το αντίθετο. Ενώ το 2015 δούλευε στα δεκάρια, μόλις έγινε αναβάθμιση στην έκδοση 2016 απλά τραγικό και με δεκάδες περιορισμούς στη λειτουργία του, καμία συνεργασία με το Firefox, helpdesk με συμβουλές επιπέδου Πλαίσιο, ενώ απ' ό,τι διαβάζω και στο διαδίκτυο τρώνε πολύ κράξιμο οι Ρώσοι... Μάλλον το Bitdefender είναι καλύτερη -και φθηνότερη- λύση, έχε χάρη που ακόμα μένουν 6 μήνες για να λήξει η συνδρομή.

7Tolis
31/05/2016, 15:39
Το pc στη δουλειά της γυναίκας μου μάλλον τη κάνει σιγά σιγά.Πλεόν αργει πολύ να κάνει απλές εντολές,επανεκκινεί μόνο του.Που θα μπορούσα να δώ κάποιες λύσεις ή κάποια αναβάθμιση έστω μπας και πάρει λίγο τα πάνω του;Εχω καιρό να ασχοληθώ με κοκοψίνια και έχω μείνει πίσω.

BLiTzER
31/05/2016, 15:42
Ψηφίζω υπερθέρμανση. Άνοιξε και καθάρισε/έλεγξε.

7Tolis
31/05/2016, 15:48
Τώρα έχει βλέπω pentium dual core e5200 και 2 γιγα ραμ.Υποθέτω αν χρειαστεί να κάνει αναβάθμιση πάμε για επεξεργαστή,μητρική και μνήμες;Εργασία γραφείου είναι το ζήτημα.windows vista αυθεντικά.

BLiTzER
31/05/2016, 15:51
Ε είναι 10ετίας το συγκεκριμένο socket. Αν θες "αναβάθμιση", θα χρειαστείς όλα αυτά που λες (+κάνα σκληρό, δε θα'ναι άσχημα). Πέτα τα vista.

7Tolis
31/05/2016, 15:56
Τα vista δυσκολο να πεταχτούν,αυθεντικα γαρ και ο χωρος επαγγελματικός.Τι θα πρεπει να ψάξω για low budget αναβάθμιση;

BLiTzER
31/05/2016, 15:57
Πόσα λεφτά διαθέτεις; Τελευταία έκανα αναβάθμιση σε ένα εταιρικό πισί με 130-140€. Αν είναι μόνο για δουλειές γραφείου, είναι οκ.

7Tolis
31/05/2016, 15:59
καλά το πας.Για πες σε παρακαλώ.

BLiTzER
31/05/2016, 16:08
Μμ, με ένα πρόχειρο ψάξιμο, ΤΕΛΕΙΩΣ ενδεικτικά, απλά για να πάρεις μια γεύση.

Mobo: http://www.cosmodata.gr/product/261977/
CPU: http://www.techstores.gr/cpu-intel-1151-pentium-g4400-box-3-30g.html
RAM: http://www.inter-eshop.com/crucial/7606-crucial-ddr3l-4-gb-so-dimm-204-pin-1600-mhz-pc3.html

~135€.

Μπορεί σε AMD να βρεις κάτι ακόμα καλύτερο, αλλά έχω περισσότερο καιρό να ασχοληθώ :p

7Tolis
31/05/2016, 16:25
ok,αρα κοιτάζουμε για celeron για δουλειά γραφειου.Κάτι τέτοιο θα παίξει.Οκ,ευχαριστώ πολύ Γιώργο.

duke200
31/05/2016, 16:25
Τα vista δυσκολο να πεταχτούν,αυθεντικα γαρ και ο χωρος επαγγελματικός.Τι θα πρεπει να ψάξω για low budget αναβάθμιση;

βασικα πρωτα πρεπει να εξαντλήσεις τα συμβατικά μεσα (απεγκατάσταση άχρηστων προγραμμάτων, εκκαθαριση δίσκου, defrag και απενεργοποίηση προγραμμάτων στο startup καθως και υπηρεσιών που δεν θες). Αμα γίνουν αυτα και πάλι σέρνεται θελει απλά μια μεγαλύτερη RAM. Για τιποτα παραπάνω ΔΕΝ αξίζει

7Tolis
31/05/2016, 16:27
Οταν λες για τίποτα παραπάνω δεν αξίζει τι ακριβώς εννοείς;

edit:Έγιναν αυτά συν ccleaner.Απο προγράμματα,δεν υπάρχουν περιττά,οτι έχει εγκατεστημένο είναι προς χρήσιν.

thunder ace
31/05/2016, 16:52
περιπου οτι σου ειπε ο BLITZER .....αλλα μιας και θα παρεις τελευταιας γενιας πραγματα παρε με DDR4 οχι DDR3(δεν εχουν διαφορα στα χρηματα)ενδεικτικά:
http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-h110m-a-retail-p-PER.524429
http://www.e-shop.gr/ram-hyperx-hx421c14fb-4-4gb-ddr4-2133mhz-hyperx-fury-p-PER.557303
http://www.e-shop.gr/cpu-intel-pentium-dual-core-g4400-330ghz-lga1151-box-p-PER.558506
και φυσικα απο οποιο μαγαζι θελεις εσυ.

basilis_k6
31/05/2016, 17:13
το σεταπ αυτο παιζει άνετα ολες τις εφαρμογες γραφειου εκτος απο τα βαρια προγραμματα τυπου photoshop που φανταζομαι δεν εχετε. καποιο κομματι του υπολογιστη άρχισε να πεθαινει (ψηφιζω τροφοδοτικο) λογω της πολύωρης χρήσης.

BLiTzER
31/05/2016, 18:22
Διαφωνώ με ddr4. Είναι πολύ νωρίς για να "μείνεις πίσω" και είναι πιο αργές από τις αντίστοιχες ddr3.

thunder ace
31/05/2016, 19:04
πιο αργες δεν ειναι.Οι διαφορες ειναι αμελητεες.Η ραμ που δειχνεις μαλλον ειναι λαθος η φωτο. ( δειχνει για λαπτοπ,οχι για σταθερο)Επειδη ομως δεν γνωριζω και παρα πολλα,να μας πει καποιον που ξερει:μια ραμ DDR3 4Ggiga στα 1600 ειναι πιο γρηγορη απο μια DDR4 4giga στα 2133;

BLiTzER
31/05/2016, 19:44
Ναι, έχεις δίκιο, είναι SO, για λάπτοπ. Από τη βιασύνη. Εδώ η αντίστοιχη για desktop: http://www.inter-eshop.com/crucial/7786-crucial-4gb-ddr3-1600mhz-ct51264ba160bj.html

Κοίτα, για παράδειγμα, τα timings. 11 η παραπάνω, 14 η δική σου. Οι διαφορές είναι αμελητέες όντως, αλλά μιλάμε σε θεωρητικό επίπεδο.

George_Sp
31/05/2016, 20:44
η συχνότητα λειτουργίας δεν είναι το μοναδικό κριτήριο στις μνήμες για το ποια είναι πιο γρήγορη. μεγάλο ρόλο παίζουν και τα timing καθώς και το αν η μνήμη τρέχει σε 1Τ ή 2Τ στη συγκεκριμένη συχνότητα και timings. εδώ μπαίνουμε όμως σε χωράφια που τον καθημερινό χρήστη δεν τον απασχολούν οπότε η λογική κίνηση είναι να πάει σε ddr4 έστω και 20% πιο αργές (αν ας πούμε οι αντίστοιχες ddr3 ήταν οι υπερτούμπανες)

διαφορά δε θα δει με το μάτι παρά μόνο αν είναι καμμένος gamer-ας όπου εκεί θα ψάξει τις καλύτερες μνήμες για να τις συγχρονίσει με το αντίστοιχο overclock και FSB του επεξεργαστή ωστέ το σύστημα να εκμεταλλεύεται πλήρως όλο το διαθέσιμο bandwidth και να βγάλει και το τελευταίο FPS που χρειάζεται.

οπότε πάει σε DDR4 με καλύτερη αξία μεταπώλησης, υποστήριξης και προφανώς τιμής μιας και οι μνήμες είναι πάντα χρηματιστήριο ζήτησης-προσφοράς. όσο παλιώνει μια μνήμη ανεβάζει τιμή και τη βρίσκεις πιο δύσκολα.
οπότε ddr4 all the way.

για το συστηματάκι που αναφέρθηκε πιο πάνω με Ε5200 και DDR2 2GB για απλή χρήση γραφείου μια χαρά δουλειά θα κάνει αρκεί να ξέρεις οτι δε θα ρίξεις χρήμα πάνω του σε ανταλλακτικά παρά μόνο για φορματ καθαρισμό και κόψιμο των άχρηστων startup services και βγάζει 1 χρόνο ακόμα.

Αν υπάρχει βέβαια το μπικικίνι για 150-200 ευρώ υπάρχουν πολλές λύσεις σε έτοιμα συστηματάκια για αναβάθμιση.
http://www.mgmanager.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE% BF%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82/53487-hp-compaq-6000-pro-microtower-core-2-duo-e75004gb250gbw7-professional-gr.html#/μέγεθος_μνήμης-4_gb

σπρώχνεις και το παλιό να φύγει σα ζεστό ψωμί με ένα 70άρι ευρώ και έκανες μια 3ετή αναβάθμιση με 80ευρώ και γνήσια άδεια Windows 7 με έτοιμο σύστημα για windows 10.

kalgeorge
31/05/2016, 21:36
Τώρα έχει βλέπω pentium dual core e5200 και 2 γιγα ραμ.Υποθέτω αν χρειαστεί να κάνει αναβάθμιση πάμε για επεξεργαστή,μητρική και μνήμες;Εργασία γραφείου είναι το ζήτημα.windows vista αυθεντικά.

to pc auto UPERANETA sikwnei ta 7aria na doulepseis xwris anavathmisi.
twra den kserw ti ennois akrivws doulia grafiou, alla ok

an sou pw ti pc estisa prin meres gai logistiko grafio, tha travas ta malia sou

teogtp
31/05/2016, 22:25
to pc auto UPERANETA sikwnei ta 7aria na doulepseis xwris anavathmisi.
twra den kserw ti ennois akrivws doulia grafiou, alla ok

an sou pw ti pc estisa prin meres gai logistiko grafio, tha travas ta malia sou

Τετοιο;

360114

:tooth:

duke200
01/06/2016, 08:13
Οταν λες για τίποτα παραπάνω δεν αξίζει τι ακριβώς εννοείς;

edit:Έγιναν αυτά συν ccleaner.Απο προγράμματα,δεν υπάρχουν περιττά,οτι έχει εγκατεστημένο είναι προς χρήσιν.

ειναι το PC της δουλειας, οπότε δεν έχει τρελές απαιτήσεις εκτός αν η γυναίκα σου έχει βαρια προγράμματα (είναι αρχιτέκτονας) ή είναι όλη μέρα στο FB, και δεν αξιζει να δωσεις λεφτα. Καλός σκληρός έχει 50αρικο το λιγότερο. Μια συμβατή RAM 2G μπορεις να προσθέσεις (σύνολο 4) με πολύ χαμηλό κόστος και μετά θα πετάει.

Αν και με 2G RAM και σVISTA δεν θα πρεπε να χει πρόβλημα, μήπως τρέχει κανα μαιμούνι?


θελει προσοχή γιατι κυκλοφορεί και LOCKY ιός τώρα τελευταία

7Tolis
02/06/2016, 07:01
Θα δείξει δούκα.Αυριο θα αποφασίσει τι να κάνει.Λίγα προγράμματα δουλευει πάντως χωρίς περιττά.

amyroukai
02/06/2016, 08:58
Εργασιακό πισί που το πληρώνει ο εργαζόμενος... ωραία.




Για να μην λερώνει άλλο το νήμα της αγοράς...


Άφησα το pc από χτες να κάνει shutdown μεθ' ενημερώσεων. Από το βράδι, κολλημένο στο 7 από 13. Το νούμερο 13 και μόνο έπρεπε να με υποψιασει.

Σε άλλη απόπειρα όσο δούλευε και είχε αποτύχει να τα περάσει, κατέβασα το ms fixit που θεωρητικά στρωνει τότε αποτυχημένες ενημερώσεις. Έδειξε ότι δούλεψε χωρίς σφάλματα αλλά φευ.


Λύση 1, το περιμένω (για πάντα)
Λύση 2, το σβηνω, παιρνω ότι έχει μέσα (δηλαδη σχεδόν τίποτα) και φορμάτ κλπ με win7 όπως έχει.
Λύση 3, αν εκκινήσει κανονικά το αφήνω να περάσει τα 10αρια που μου τα έχει κάνει τσουρέκια.

Άλλο τι...;

vaska
02/06/2016, 09:11
Ο χρόνος κοστίζει και ειδικά ο προσωπικός χρόνος κοστίζει ακριβά. Παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού που το ανοίγεις και αυτό σαν καλό παιδί θα κλείσει. Βγάλσιμο του δίσκου και αντιγραφή όλων όσων έχει μέσα και χρειάζεσαι, περνάς 10άρια Home 64 (σου στέλνω πμ το λινκ που θα κατεβάσεις το iso) κι ενεργοποιείς με τον κωδικό που είναι στο ταμπελάκι. Και θεωρητικά είσαι άρχοντας. Εγώ βέβαια καλού κακού θα έκανα κι έναν έλεγχο του δίσκου με κάποιο εργαλείο για να δω την κατάστασή του.
:wave2: