PDA

View Full Version : Τι μας αρέσει......



bikersonly
26/01/2004, 07:56
Όλοι μας εδώ μέσα έχουμε μια κοινή αγάπη.Την μοτοσυκλέτα μας και όλα τα συναφή.Ταξίδια,γρήγορες βόλτες κτλ κτλ.

Από εκεί και πέρα τι άλλο σας αρέσει να κάνετε??? Τι χόμπυ έχετε ή με τι σας αρέσει να ασχολείστε εκτός από την μοτό σας ή παράλληλα με αυτήν?

Προσωπικά με ελκύει τόσο πολύ η μοτό που απλά δεν άφηνα χώρο για τίποτα άλλο.Απλά έκανα ο,τι είχε σχέση με την μοτό μου.
Κατά καιρούς έχω αποκτήσει κάποια άλλα ενδιαφέροντα τα οποία όμως δεν μπορώ να τα αποκαλέσω χόμπυ.

Για παράδειγμα κάποτε μου άρεσε το διάβασμα.Διάβαζα αρκετά βιβλία.Κάποτε ζωγράφιζα.Ξέφευγα μέσω των πινέλων μου!Μου άρεσε ο μοντελισμός, καθόμουν με τις ώρες και έφτιαχνα μοντέλα από όλα τα είδη.Μαζευόμασταν στον κολλητό μου όλη η παρέα επειδή είχε αποθήκη και όλοι μαζί φτιάχναμε ο καθένας το δικό του.Δεν αναφέρω για το κόλλημα με το Subuteo το θυμάστε??Είχαμε φτιάξει ο καθένας μας σπίτι του γηπεδάκι και κάθε Κυριακή είχαμε το πρωτάθλημα μας.Πολύ γέλιο!’λλωτε είχα κολλήσει με τα παζλ.

Όσο μεγάλωνα όμως τα ξέχναγα.Έτσι απλά στον ελεύθερο χρόνο άκουγα μουσική και σερφάριζα στο Νet.Παιχνίδια στο PC ειδικά Multiplayer ή ξαπλωμένος στο κρεββάτι μετά μουσικής να ονειρεύομαι!!

Σήμερα στον λίγο ελεύθερο χρόνο μου, έμαθα το Cinema.Πάντα με έλκυε αλλά οι συγκοιρίες ήταν τέτοιες και σπάνια πήγαινα.Αυτό που ευχαριστιέμαι πλέον είναι να δω κάποια ταινία είτε στο Cinema είτε σπίτι DVD παρέα με την κοπέλα μου.

Λοιπόν?Εσείς με τι άλλο "ξεφεύγετε" εκτός από την μοτό σας?Τι άλλο σας ευχαριστεί να κάνετε στον ελεύθερο χρόνο σας?

DUKASII
26/01/2004, 08:17
LOIPON..

SEX!!!! Kai ypno!!



kai xabale ston xtmpam [palto ] otan paizoyme mpalitsa!

kalgeorge
26/01/2004, 08:24
Αν και τελευταια γινεται χαμος στην δουλια, και ο ελεύθερος χρονος ειναι πολυτελεια, ασχολουμε με :
α) Ποδοσφαιρο.Επαιζα ημιεπαγγελματικα αλλα εξαιτιας φορτου εργασιας λιγοστεψαν οι επαφες μου με το αθλημα,
β ) Προπονηση στις πολεμικες τεχνες και συγκεκριμενα kick-box.
c ) Σε περιπτωση που ακομα εχω ελευθερο χρονο, μου αρεσει να πηγαινω για καφε με τους φιλους μου.
ΑΥΤΑ, ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

almalibera
26/01/2004, 08:46
...Αρχικά να πω οτι στο θέμα "κολλημενος με την μοτο" δεν εισαι ο μονος. Για ενα χρονο, περίπου, ήμουν και εγω κολλημένη με τις μηχανές και ό,τι κανονιζόταν ήταν με βαση τις μηχανες! Αποδεχόμουν μια πρόταση εαν έπαιζε μεσα το θεμα "μηχανή". Με αποτέλεσμα να αφήσω πίσω καποιους ανθρώπους, οι οποίοι δεν είχαν μηχανή, και να βγαίνω με τους αλλους...(τί νοοτροπία κι αυτή...).

Π.Μ.Ε. (Προ Μηχανής Εποχή) λοιπόν, μου άρεσε ο κινηματογραφος και το διαβασμα.
Τα καλοκαιρια με εβλεπες στην παραλία με ενα βιβλίο στο χερι. Αντηλιακό,γυαλια, καπέλο (τί λεω χειμωνιάτικα...:rolleyes: ) και ενα βιβλίο. Τώρα που ο ελεύθερος χρόνος είναι ελάχιστος το εχω ξεχασει. Πολλές φορές προτιμώ μια βολτα με μηχανες παρα ενα βιβλίο.

Μια αλλη αγαπη ειναι οι ταινίες(το χεις καταλαβει αυτό φανταζομαι). Ειμαι ικανή να μην βγω καθόλου προκειμένου να δω ταινίες! Τ ρ ε λ α!!!! Το χειμώνα ειδικά, κατι με πιάνει με αυτές!! Μου αρέσει να μαζευόμαστε σπίτι παρέα και να βλεπουμε ταινίες ή να πηγαίνουμε σινεμά!! Πολλές φορές ομως αυτο το "μαζευόμαστε σπιτι και βλεπουμε ταινία" το ξεχναγα προκειμένου να παρω τη μοτο και να παμε σε καποιο σινεμα να δουμε ταινία.

Τα επιτραπεζια με την προϋπόθεση να υπαρχει και παρέα (γιατί μόνος σου δεν μπορείς να παίξεις).

Ομως, οπως προείπα, ο ελευθερος χρόνος ειναι ελαχιστος και για αυτό πρεπει να βαζουμε προτεραιότητες!! Βασική προτεραιότητα για μενα ειναι να ειμαι με το αγόρι μου και και να κανουμε πράγματα που μας αρέσουν ;)


Αντε καλημερα μας!!:)

NLS
26/01/2004, 08:50
ώωωωωρε μεγάλο κεφάλαιο...

συνήθως βαριέμαι να θυμάμαι τα χόμπι μου (πρώην και νυν) γιατί είναι μάλλον αρκετά και γιατί καμιά φορά σκέφτομαι πόσο μα.άκας είμαι με κάποια να μην ασχολούμαι πια...

ας αρχίσω από πέρα προς τα δώθε...

χμμμ

μικρός (δημοτικό/γυμνάσιο)... στρατιωτάκια :) ...ξέρετε αυτά τα τοσοδούλια όχι αυτά που μέγεθος 4-5 εκατοστά! (νομίζω ήταν μέγεθος HO από ότι έμαθα μετά που έπαιξα λίγο με τα συναρμολογούμενα)

κάπου πιο μετά ξεκινάν δυο μεγάλα κεφάλαια της ζωής μου... TaeKwon-Do (πιο μετά) και κομπιούτερς (πιο πριν 2-3 χρόνια)... (μιλάμε ότι έχω ιστορία 20 ετών στα computers νεούδια μου... το "Start" είναι ΠΡΟΣΦΑΤΗ εξέλιξη για μένα)

με το πρώτο έμελε να ασχοληθώ αρκετά (μέχρι πρόσφατα - πριν 3-4 χρόνια), να περάσω από αγώνες κλπ.

με το δεύτερο έμελε να γίνει και δουλειά μου (τρομάρα μου - δεν γινόμουν ψαράς; ) ...αυτό διέπει και ότι άλλο έκανα (πχ. σχεδόν ότι βλέπετε πιο κάτω σαν χόμπι, έχει "μηχανογραφηθεί" με τον ένα ή τον άλλο τρόπο)

όσο μεγάλωνα διάφορα πέρασαν από τα χέρια μου σαν χόμπι...

τρενάκι lima... :) έχω ένα (μαζέψει κομάτι κομάτι) σε δυο κούτες πια... που όμως απλωμένο θέλει ένα δωμάτιο (με γέφυρες, σταθμούς, διαβάσεις κλπ.)

συναρμολογούμενα... όχι κακός σε αυτό... απλά ήθελε πολύ χρόνο για μένα

αυτοκίνητα και μηχανές 1:18... έχω καμιά 25αριά σύνολο (και θα μπουν και σε βιτρίνα στο νέο σπίτι αλλά το έχω αμελίσει)

γενικά συλλογούλες έκανα... από μαλακίες (μπαλάκια, μπρελόκ) μέχρι γυναίκες (έπιασα ένα καλό αριθμό πριν μπω ισόβια - περίεργο γιατί γενικά αν ήμουν γυναίκα δεν με θεωρώ και τίποτα ιδιαίτερο)

γενικά το χέρι μου έπιανε και στο κολητήρι όταν χρειαζόταν, αλλά δεν μπορώ να πω ότι το έκανα χόμπι, φρόντισα να έχω τις βασικές γνώσεις πάντως για να μην μου το παίζει κάθε ηλεκτρολόγος και ηλεκτρονικός του κώλου "ρολογάς" (τι; 40000; τι λες ρε μεγάλε, το ολοκληρωμένο τάδε έχει καεί, άλλαξε το να τελειώνουμε)

τι άλλο... γενικά ότι hi-tech με τραβούσε ΜΕΝ, αλλά είχα οικονομική αυτοσυγκράτηση δε (πχ. δεν έχω ακόμα ψηφιακή, ενώ η MiniDV Sony μου είναι από δώρο) - πάντα όμως μέσα στο χώρο να ξέρω τι παίζει

άλλο... α γενικά γουστάρω εξτρίμ καταστάσεις ΑΑΑΑΑΝ με "σύρει" άλλος να πάω να τις βρω...

έτσι έχω ασχοληθεί με το paintball ελάχιστα (θα ήθελα λίγο περισσότερο - εκεί ανακάλυψα πόσο "στην τύχη" ζει κάποιος σε έναν πόλεμο), έχω κάνει αλεξίπτωτα (από το στρατό γαρ) κ.α. αλλά ΑΝ δεν με τραβήξει κάποιος από τα μαλλιά (για να ξεκολήσω από το σπίτι όχι για να ξεψαρώσω) μπορεί να πάω για ότι σας έρθει (μπάντζι, παρά 5, ράφτιν, να πάω να πάρω κάνα άστρο στις καταδύσεις, ντάμα, τρίλιζα)

αυτά...

ααα και τα αυτοκίνητα :D (χεχεχε τώρα παίφτει μούτζα)

μέχρι που ανακάλυψα ότι μου αρέσουν και οι δυο τροχοί (δίπλωμα μηχανή έχω δυο μήνες ΠΡΙΝ πάρω δίπλωμα για αυτοκίνητο πάντως! τότε στα 18)

όσο αφορά το τώρα... χέστε μέσα... προσπαθώ να με πείσω να ξαναπάω στην άσκηση (να πέσουν και κιλά) και να βρω άτομα να με σπρώξουν σε ταξιδάκια (ειδικά δίτροχα αλλά όχι μόνο)

γιατί η ζωή κυλάει... ότι και να κάνουμε... τουλάχιστον η απόχη να κρατάει και τίποτα

sniper
26/01/2004, 09:25
Αν εξαιρέσουμε λοιπόν το πάθος για την μηχανή, εγώ προσωπικά ασχολούμαι αθλητικά με την πρακτική σκοποβολή (δεν είναι τυχαίο το snipper αν και ανορθόγραφο).

Και, αν και τώρα δεν εχω χρόνο αλλα και χόρο, όταν μπορώ συνεχίζω να εξασκούμαι στο Aikido.

Το διάβασμα και ο υπολογιστής δεν μπαινει στα χόμπυ γιατί με αυτά βγάζουμε το ψωμάκι μας. :cool:

Μακάρι να είχαμε τον χρόνο να κάναμε ότι μας αρέσει.....

NLS
26/01/2004, 09:39
με το διάβασμα βγάζεις ψωμί;

τι είσαι; Κριτικός;

sniper
26/01/2004, 09:46
Μακάρι να είμουν......

Όχι, όχι.... Μάλλον δεν κατάλαβες... Με τον Η/Υ βγάζουμε το ψωμί μας και αναγκαστικά διαβάζουμε...

NLS
26/01/2004, 09:54
αααα

Julius
26/01/2004, 10:07
enduro, ψαροτουφεκο, τρέξιμο, γυμναστήριο, παλιότερα έκανα πολύ περισσότερα αλλά…… δουλειά.

σε γενικές γραμμές γουστάρω αθλήματα ατομικά και όχι ομαδικά αν και για ένα 5Χ5 θα πήγαινα

SpyrosTDM
26/01/2004, 10:19
ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΔΙΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ (ΣΗΜΑΤΑ ΜΟΡΣ, ΡΑΔΙΟΛΟΓΙΑ Κ.Τ.Λ).
ΑΚΡΙΒΟ ΧΟΜΠΥ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΤΥΧΕΣ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΑΚΡΙΒΟ...

flavor
26/01/2004, 19:10
όπως τα έχω καταφέρει τα τελευταία χρόνια δεν μου μένει και πολύ ελεύθερος χρόνος για να κανω αυτά που θέλω και με γεμίζουν.
εκτός από τις μοτοσυκλέτες και τις όλες σχετικές δραστηριότητες που έχουν να κάνουν με αυτην μου αρέσει να κατεβένω τις πλαγιές των χιονοδρομικών με μία σανίδα του snowboard.
γενικά με φτιάχνει πολύ το βουνό γιαυτό τρελαίνομαι για εντουρο αν και νυν στρητάς.
μία από τις μεγάλες μου αγάπες είναι και ο κινηματογράφος που λόγω έλλειψης χρόνου το έχουμε γυρίσει στα dvd

asmar
26/01/2004, 19:18
Εδω και 8 περίπου χρόνια το πιο "πορωμένο" χόμπι που έχω είναι η αναρρίχηση βράχου και πάγου.
Σε 2η φάση έρχεται η μοτοσικλέτα, σε 3η η φωτογραφία, σε 4η το μπάσκετ-τρέξιμο και 5η το linux :)
Δυστηχώς ή ευτυχώς πορώνομαι πολύ με τα χόμπι και το έχω πληρώσει πολλές φορές στο παρελθόν....κοινώς κάνω μαλακίες, δεν μεγαλώνω ποτέ αλλά γουστάρω!

tatoo23
26/01/2004, 22:06
φοβερο θεμα για συζητηση
αυτο που παρατηρω παντως σε ολους μας ειναι οτι γενικως δεν εχουμε και πολυ χρονο ελευθερο φανταζομαι λογω δουλιεας και αυτο ειναι χοντρο πακετο παιδες.
τα δικα μου χομπυ ειναι πολλα αλλα κυριως μου αρεσουν οι ταινιες κυριως να μαζευομαστε παιδια σε κανα σπιτι χειμωνα τζακι και ταινια!

Electra
27/01/2004, 01:39
Λοιπόν, εκτός από τις μοτοσυκλέτες που υπεραγαπώ, ασχολούμαι με τον μηχανοκίνητο αθλητισμό και συγκεκριμένα με το Rally Acropolis -WRC- που διεξάγεται κάθε χρόνο. Αυτό το διάστημα θα δώσω εξετάσεις για να γίνω κριτής αγώνων αυτοκινήτου και μηχανής. Τελευταία μου αρέσει να διαβάζω Μηχανολογία Αυτοκινήτου τον ελεύθερο χρόνο μου...
Από την άλλη σαρώνω τα video club για ταινίες. Cinema πηγαίνω μόνο σε ταινίες με κάνα καλό εφέ!!! Ζωγραφίζω όταν έχω έμπνευση και ακούω πολλή μουσική.
Τέλος, μου αρέσει η αστρονομία και όποτε ο καιρός το επιτρέπει στήνω το τηλεσκόπιό μου και μελετάω...
Γενικώς ότι μου κινεί το ενδιαφέρον, το ακολουθώ.

foti
27/01/2004, 03:27
καλημερουδια σε ολους! εμενα 2 πραγματα με γεμιζουν! το ενα ειναι σιγουρα η ταχυτητα μεσα απο τις μηχανες (και οχι μονο).λατρευω τις μηχανες! με τρελαινουν! με στελνει ο ηχος τους! οδηγαω και οτι κι αν με προβληματιζει ή με απασχολει η ταχυτητα τα αφηνει πισω! η δευτερη αγαπη μου το χομπυ μου κ αυτο που θα ασχοληθω επαγγελματικα στο μελλον ειναι η αρχιτεκτονικη!σε οποιαδηποτε μορφη! στην αρχαιολογια,στη διακοσμηση,στην ανακαινιση!επισης η παραδοσιακη αρχιτεκτονικη μας εχει τρομερο ενδιαφερον! στον ελευθερο μου χρονο διαβαζω βιβλια με αντιστοιχη θεματολογια!ιστορια της τεχνης,της αρχιτεκτονικης κτλ! ταινιες εποχης! ακομη οταν εχω χρονο σχεδιαζω!το καλλιεργει η σχολη ετσι κ αλλιως! τελος γυμναστηριο καθε μερα γιατι ειναι πορωση! αλλα οι βολτες και τα ταξιδια με μηχανες δεν συγκρινονται με τπτ!!!!!! μια αναβαση στο πηλιο... αυτα μου ρχονται ετσι προχειρα! καλημερα σας! :o :o :)

NLS
27/01/2004, 07:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra

Τέλος, μου αρέσει η αστρονομία και όποτε ο καιρός το επιτρέπει στήνω το τηλεσκόπιό μου και μελετάω...
Γενικώς ότι μου κινεί το ενδιαφέρον, το ακολουθώ.

να σου πω, δεν μένεις Ψυχικό ε;
θυμάμαι εκεί μια κοπελιά που είχαμε μελετήσει τον ουρανό με το τηλεσκόπιο της (στον πάνω όροφο και κάτω η μαμά της)

αχ τι μου θύμισες

Electra
27/01/2004, 12:18
Τόσο πολύ τη θυμάσαι τη κοπελιά που ρωτάς άν είμαι εγώ?????

superfour
27/01/2004, 12:23
Μουσική, μουσική και .... μουσική

Κάποτε ήταν και οι κομπιούτορες (που τους έκανα κι επάγγελμα ο .μ!@#$%!@κας)αλλά πλέον θα αρχίζω να φεύγω από το χώρο με .... ελαφρά!!

Γιατί ζωή άνευ μελωδικών γραμμών είναι .... ζωή χωρίς αξίες

Ακούω, μαθαίνω, παίζω, διαβάζω μουσική και γενικότερα... συζώ με τη μουσική... τώρα θα μου πείς... "Ρε καραγκιοζάκο,δεν μπας να συζησείς με καμιά γυναίκα κοτζαμ μαντράχαλος...?!" ... τίποτα δεν συγκρίνεται με τις 2 αγάπες μου.... μουσική και μηχανή.... όλα τα άλλα απλά... ΕΠΟΝΤΑΙ!

Keep on rockin' folks!


σ.σ. Asmar, πλέον είναι προτέρημα το να μη μεγαλώνεις! Απλά απόλαυσέ το
Snipper, θα σε τουφεκίσω στην Υλίκη.....:p

fastheo
01/02/2004, 14:55
ΝΑΙ!!! Θέλω να γίνω σφίχτης και γιαυτό πάω γυμναστήριο.
Γουστάρω επίσης να φτιάχνω μεγάλα παζλ.
Internet σχεδόν καθημερινά.
Μου αρέσει να ασχολούμαι με τα φυτά μου και με το ενυδρείο μου.
Κάνω πάσης φύσεως μαστορέματα.
Και τέλος, γουστάρω να μαγειρεύω.
Τελευταία μάλιστα, τοποθέτησα κι ένα πινέλο στην απόληξη του παχέως εντέρου μου ώστε να βάφω και τίποτα άμα λάχει.

stefanos
01/02/2004, 17:35
Με τις πολλές ώρες που κάθομαι έχω πάρα πολλά χόμπυ.
Πάντως 2 αγάπες έχω απο πολύ παλιά.
Θαλασσα, και μηχανές.
Πέτυχα να μην κάνω κανένα απο τα 2 επάγγελμα, αν και έχω ενα συνεργείο τελικά στο υπόγειο.
Παντως είναι σπαστικό,
οταν δεν είχα λεφτά είχα διαθεση και ώρα.Τώρα που έχω δυνατότητα οικονομικά δεν έχω ώρα.
Προχθές πέρασα απο ένα μαγαζί να δώ τι παίζεται στα RC μοντέλα
και καλά για το παιδί λέω να πάρω ένα αεροπλανάκι.

skor-billys
01/02/2004, 22:48
Boltes kai ta3idia me thn mhxanh ayto den prepei na to leei kanenas alla oloi na to ennoune. Kai opios einai edo sto forum upo8eto oti den skotonei thn ora tou.
Trelenomai me thn 8alassa, psarema kataduseis klp

Epishs pa8iazomai me ton montelismo. RC Cars kai full ta gazia kai ekei me thn duxronila kai to nitro.

kai alla polla akoma, alla auta einai to top mou.

TITANIUM
02/02/2004, 23:19
1 aniath as8enia me tis motosykletes kai oti synepagete gyrw apo aytes!!
(ta3idia stunds strofilikia parea ktl)
para polu mousikh of any kind

paint ball
polu cinema
to gymnasthrio to kopsa giati prepi n abgalw tis lames apo to kolotroxaio
(pali kala pou perpataw)
kai trelenomai gi abouna me elata kai genika adventure!!!