PDA

View Full Version : Πληροφορίες για Αμοργό - Κουφονήσια



Nik0s
15/06/2005, 11:28
Τηρώντας μια συμφωνία που έχω κάνει με τον εαυτό μου, να
πηγαίνω κάθε χρόνο σε τουλάχιστον ένα μέρος της Ελλάδας στο
οποίο δεν έχω ξαναπάει, αποφάσισα να επισκεφτώ την Αμοργό και
τα Κουφονήσια.

Σε 15 μέρες περίπου, φεύγω, δικάβαλος με το Africa. Αν και η μισή
μαγεία βέβαια είναι να ανακαλύπτεις τα πράγματα μόνος σου, πιστεύω
οτι πάντα μπορούν να φανούν χρήσιμα μερικά tips για περίεργα μέρη,
μυστήριες κουζίνες, κρυμμένες μαγικές παραλίες....

Το θέμα διαμονής κτλ το έχω λύσει, καθότι έχω ήδη κλείσει που θα
μείνω.

Οποιαδήποτε λοιπόν συμβουλή, ιδέα, πρόταση, από κάποιον που
έχει πάει, πόσο μάλλον με τη μηχανή, είναι ευπρόσδεκτη !

:wave2:

sas
15/06/2005, 12:08
Καταρχήν καλά να περάσεις όπου και αν πας.

Για την Αμοργό μπορώ να σου πω κανά δυό πραγματάκια.
Δεν έχει μεγάλες αποστάσεις και οι χωμάτινες διαδρομές είναι λίγες και μικρές.
Να προσέχεις ιδιαίτερα τους δρόμους από αιγειάλη μέχρι την χώρα.
Δεν είναι επικίνδυνος σαν δρόμος, έχει όμως πολλά κατσίκια που την αράζουν όπου γουστάρουν (πάνω στις στροφές π.χ.).
Από παραλίες δεν έχει πολλές (έχει κάποιες καλές αλλά χρειάζονται ποδάρια για να τις δεις).
Το νησί αυτό έχει έναν διαφορετικό αέρα....μια ηρεμία...και ήσυχο τρόπο διασκέδασης.π.χ. σε ταβερνάκι στην αιγειάλη (στο λιμανι) κατά καιρούς παίζουν διάφορα καλόπαιδα και το κλίμα είναι παρεϊστικο με το ρακόμελο να ρέει.
Στην παραλία έχει και ένα rockoμπαρο στην άμμο (δεν είχε κόσμο όμως).

Για φαϊ θα πας (δε θυμάμαι πως το λένε) ψηλά στην αιγειάλη. Έχει ένα καφέ-ταβέρνα με πολύ ωραία θέα.
Επίσης να επισκεφτείς τα χωριά πάνω από την αιγειάλη για ΦΑΙ (καλόοοοοο και οικονομικό)

Και εννοείται ότι θα επισκεφτείς την χοζοβιώτισσα

:wave2:

Nik0s
15/06/2005, 12:20
Ευχαριστώ Γιάννη :D

Να σου πω..., το άφρικα ανεβαίνει τα σκαλιά της χοζοβιώτισσας
γιατί έχω ακούσει οτι είναι πολλά και απότομα :hypnotize :look: :lol:

Στην Αιγειάλη θα μένω πάντως. :wave2:

matmat
15/06/2005, 17:47
Ταξίδι στο ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!
Για την Αμοργο δεν ξέρω να σου πω ... ειναι απο τα μέρη που θέλω να πάω.
Τωρα στα Κουφονήσια μόνο το πάνω Κουφονήσι ειναι κατοικημένο και η μηχανή σου ειναι άχρηστη δεν εχει οδικό δύκτιο
ενα χωματόδρομο 2 κμ ολα κι ολα,
ησυχο μέρος και ειδικά αυτη την εποχή.
Για πολυ ηρεμες καταστάσεις και για καφέ η καμια ποικιλία με ούζο ( χταπόδι λιαστο )θα πας στον Μυλο ,θεα ολο το Κουφονήσι,μέχρι την Νάξο...
καταπληκτικό ηλιοβασίλεμα...
για φαι εχει μια ταβέρνα με φρεσκα ψάρια και θαλασσινα αριστερά απο το λιμάνι (οπως βλεπης την χώρα!!)και λίγο ποιο ψηλα ο τύπος εχει δικό του καϊκι και βγαινη καθε μέρα .
(Γενικα το μέρος εχει καλο και σχετικα φτηνο φαί)<ζήτα τον Παναή>
Για αστακό μπροστα στην παραλία απέναντι απο τον Τύμβο!!!(ρώτα να μάθης)
Παραλίες για μπάνιο πολές και με αμμο, δεξια απο το λιμάνι.(ειναι ποδαράτες η αν εχεις σκάφος ) προσφέρετε και για ψαροντούφεκο(το καλύτερο μέρος μετα την Αστυπάλαια!!!)
Αυτά και καλα να περάσεις

:wave2: :beer:







Ζηλεύω ρε γμτ τι μου θύμισες τώρα..... :beer: :beer: :beer: :beer:

Alexander
16/06/2005, 10:17
Εάν κάτσεις αρκετές μέρες δεν χρειάζεται νομίζω να ξέρεις κάτι αφού τα νησιά είναι μικρά και έτσι κι αλλιώς θα τα γυρίσεις ολόκληρα. Το μόνο που χρειάζεται να ξέρει κανείς γι'αυτά τα νησιά είναι ότι πρέπει να τα επισκεφθεί !!!

Στην Αμοργό είχα πάει πριν από αρκετά χρόνια και ήταν πανέμορφη. Και μιας και είπε ο matmat για Απέραντο Γαλάζιο, υπάρχει ένα μαγαζί κάπου στο νησί το οποίο προβάλλει συνέχεια την ταινεία Le Grand Bleu μερικά γυρίσματα της οποίας έχουν γίνει στην Αμοργό.

Καλά να περάσεις και πάρε κανένα σκόρδο γιατί θα σε φάμε εμείς που θα μείνουμε πίσω... :p

:sun:

latris mixanis
16/06/2005, 11:05
Αμοργός: Για μπανάκι θα πας στην Αγιάλη,Παραδείσια,Νησάκια Νικουριά και Γραμβούσσα τουλάχιστον αυτές τους άρεσαν για φαι μέσα στη χώρα αλλά δεν θυμάμαι που και στο βιτσέντζο,για καφέ εκέι που είπε και ο αλέξανδρος αλλά και στου Πρέκα. Δεν θυμάμαι άλλα. Κουφονήσια λίγο ακριβά μου είπαν για μπανάκι πάνω Κουφονήσι,στο Πορί,στην Ιταλίδα για καφέ στο σορόκο

x-rider
16/06/2005, 13:35
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
[B]Εάν κάτσεις αρκετές μέρες δεν χρειάζεται νομίζω να ξέρεις κάτι αφού τα νησιά είναι μικρά και έτσι κι αλλιώς θα τα γυρίσεις ολόκληρα. Το μόνο που χρειάζεται να ξέρει κανείς γι'αυτά τα νησιά είναι ότι πρέπει να τα επισκεφθεί !!!


ΣΩΣΤΟΝ!!!



Στην Αμοργό είχα πάει πριν από αρκετά χρόνια και ήταν πανέμορφη. Και μιας και είπε ο matmat για Απέραντο Γαλάζιο, υπάρχει ένα μαγαζί κάπου στο νησί το οποίο προβάλλει συνέχεια την ταινεία Le Grand Bleu μερικά γυρίσματα της οποίας έχουν γίνει στην Αμοργό.


ΝΑΙ αλλα ειναι λιγο ξενερωτο, ενω διπλα ειναι ενα καφε -μπαρ της

ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ με ισκιο απο ενα μεγαλο δεντρο ενα καναπε (αν τον

προλαβεις και δεν καθεται κανεις!)ολα τα λεφτα


ΔΥΣΚΟΛΟ!

αν σου αρεσει πεζοπορια πανω απο την ΑΙΓΙΑΛΗ ειναι ενα μονοπατι

που μετα απο 3-4 χλμ σε βγαζει σε ενα οροπεδιο με μοναστηρι που

βλεπεις και απο τις δυο μεριες το νησι(Ρωτας ειναι στο δρομο για

ΚΡΟΥΓΚΕΛΛΟ)

ΔΙΑΔΡΟΜΗ!

Αιγιαλη - Καταπολα βραδυ με φεγγαρι!

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ

:wave2:

ΕΙΝΑΙ ΝΗΣΙ ΓΙΑ ΗΡΕΜΙΑ

νομιζω οτι το ξερεις γιατι αλλιως καπως θα σου 'ρθει!

Nik0s
16/06/2005, 15:27
Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους σας !
Θα πέσει print και θα το πάρω μαζί μου γιατί να τα θυμάμαι
όλα αποκλείεται...:rolleyes:

Άντε να δούμε....

:sun: :wave2:

Spike
16/06/2005, 19:25
Amorgos pantos kata tin diarkeia tis imeras den exei oute ena dentro na katseis apo kato gia skia ... to psilotero dentro einai oi...thamnoi !!!!!
Pantos apo thallasa i meria apo opou brisketai to monastiri einai katapliktiki !!!
Min anoixteis pantos poly giati ta reumata ekei einai poly dynata (ekana psarontoufeko ekei kai mou bgike to ladi sto kolympi...)
Na pas stin xora kai na pareis rakomelo kai na pas kai sto monastiri na miliseis me tous monaxous kai na ta tsouxete mazi.

pepenaxos1
21/06/2005, 19:27
Καλη η Αμοργος καλο και το Κουφονησι. Στο Κουφονησι εχει τις ταβερνουλες που διαβασα παραπανω και επισης θα πας και στο μπαρακι "καρετα", το εχει ο Νικητας και εχει πολλη γνωση στην μουσικη το παλικαρι. Την μηχανη βαλτη στην ακρη και τραβα με τα ποδια ομως γιατι η μονη αποσταση που μπορεις να κανεις ειναι μεχρι τον Φοινικα και το Πορί.
Καλα μπανια

:smilea: