PDA

View Full Version : Ρύθμιση κλίσης τιμονιού



fonzareli
04/04/2010, 16:40
Πως ακριβώς ρυθμίζουμε την κλίση του τιμονιού:

1) Πως αφαιρούμε τις 4 ταπίτσες που κρύβουν τις αλλεν βίδες που σφίγγουν το τιμόνι;

2) Παρατηρώ ότι οι 2 βίδες είναι στο τέρμα σφιγμένες και οι άλλες δύο όχι. Ποιές λύνω για να το φέρω στη θέση που με βολεύει;

*μόλις κονόμησα μια τενοντίτιδα και ψάχνομαι για μάλλον πιο όρθια σταση. Να το φέρω λίγο προς τα πίσω το τιμόνι.

McGyver
04/04/2010, 20:13
Me ena maxairaki afaireis tis tapes.
Laskareis oles tis vides kai rithmizeis tin klisi opos se volevei.
Elegxeis se full lock na mi briskei se tepozito/zelatina.
Tsekareis kalodia kai solinakia frenon na min einai tsita se full lock.
Sfigeis oles tis vides simfona me tis prodiagrafes toy kataskevasti.

sabayam
04/04/2010, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Πως ακριβώς ρυθμίζουμε την κλίση του τιμονιού:

1) Πως αφαιρούμε τις 4 ταπίτσες που κρύβουν τις αλλεν βίδες που σφίγγουν το τιμόνι;

2) Παρατηρώ ότι οι 2 βίδες είναι στο τέρμα σφιγμένες και οι άλλες δύο όχι. Ποιές λύνω για να το φέρω στη θέση που με βολεύει;

*μόλις κονόμησα μια τενοντίτιδα και ψάχνομαι για μάλλον πιο όρθια σταση. Να το φέρω λίγο προς τα πίσω το τιμόνι.

ωπα μη παρεις φορα και σφιγγεις οτι βρεις πανω τα καβαλετα εχουν βελακια
παντα τα βελακια πανω προς την εμπρος ροδα οπωα καβαλας πατα αρχικα ολες και τερματιζεις τις πανω και μετα τις κατω δε προκειται ποτε να πατησει ολο το καβαλετο εμπρος και πισω αυτο που σε ενδιαφερει περισσοτερο να πατησουν οι εμπρος βιδες τελειως......

fonzareli
04/04/2010, 21:10
ΟΚ, ευχαριστώ.

Βρήκα και εδώ http://www.cartestsoftware.com/fz1/handlebaradjustment.html έναν πολύ ωραίο οδηγό για αλλαγή τιμονιου όπου απαντάει και ακριβώς σε αυτό που απορούσα: Πρώτα τερματίζουμε τις 2 μπροστινές βίδες και μετά σφίγγουμε τις 2 πίσω όσο πάνε.

*Sabayam ποστάραμε ταυτόχρονα...

giovani64
05/04/2010, 01:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
ΟΚ, ευχαριστώ.

Βρήκα και εδώ http://www.cartestsoftware.com/fz1/handlebaradjustment.html έναν πολύ ωραίο οδηγό για αλλαγή τιμονιου όπου απαντάει και ακριβώς σε αυτό που απορούσα: Πρώτα τερματίζουμε τις 2 μπροστινές βίδες και μετά σφίγγουμε τις 2 πίσω όσο πάνε.

*Sabayam ποστάραμε ταυτόχρονα...

φιλε μου το τιμονι σου φαινεται πολυ χαμηλο? εγω παραγγειλα αποστατες και περιμενω να μου ερθουν . φερνουν το τιμονι 2 εκατοστα πανω και λιγο πισω.μολις τα βαλω θα γραψω εντυπωσεις.

fonzareli
05/04/2010, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
φιλε μου το τιμονι σου φαινεται πολυ χαμηλο? εγω παραγγειλα αποστατες και περιμενω να μου ερθουν . φερνουν το τιμονι 2 εκατοστα πανω και λιγο πισω.μολις τα βαλω θα γραψω εντυπωσεις.

Μάλλον τενοντίτιδα και ψάχνομαι.

To κατάλαβα μόλις είδα ότι σφίγγοντας το τιμόνι με πονάνε οι αντίχειρες. Το συνεργείο μου είπε ότι ίσως σφίγγω πολύ το τιμόνι και μου το ρύθμισε λίγο πιο μπροστά και με τις μανέτες λίγο πιο λοξά προς τα κάτω ώστε να μην κάνουν γωνίες τα χέρια στους καρπούς.
Αλλά μάλλον πιο άβολο είναι έτσι τελικά και δεν νομίζω ότι γενικά σφίγγω το τιμόνι πολύ.

Και λέω να κάνω πολλές δοκιμές ώστε να δω αν μπορώ να το φέρω στα μέτρα μου (και αν φταίει αυτό βασικά... )

Γράψε για τους αποστάτες μόλις τους βάλεις! Εδώ ή στο δικό μας θέμα για την xj6.

*Την ψάχνω και με την ανάρτηση διότι μάλλον είναι πολύ σκληρή και ξερή. Την έχω στη θέση 3. Είμαι 82 κιλά. Αν το μπροστινό είναι λίγο τούβλο θέλει άλλα ελλατήρια. Τα ohlins για τη δική μας πάνε 100 ευρώ. Το πίσω είναι μάλλον πανάκριβο. Βλέπω τιμές για καλό-ρυθμιζόμενο από 500-1200 ευρώ!!!!

fonzareli
05/04/2010, 15:52
Λοιπόν δοκιμές τέλος για σήμερα και έμεινα με κάποιες απορίες:

Από τις 4 βίδες λασκάρησα τις 2 προς τον οδηγό και έπαιξα με την κλίση.

Αν το πάω προς τα εμπρός σηκώνεται γύρω στα 4 εκατοστά αλλά φεύγει υπερβολικά μπροστά νομίζω.
Αν το φέρω προς το σώμα τόσο όσο ίσα που να μην βρίσκει ρεζερβουαρ, δεν βολεύει καθόλου στην οδήγηση διότι κοπανάνε τα χέρια στο τεπόζιτο όταν κόβεις όλο το τιμόνι.
Μάλλον θα το πάω σε μια ενδιάμεση θέση.

Παρατηρήσεις:

1) τσεκάρω και τις 2 μπροστά όταν πάω να σφίξω και διαπιστώνω ότι ήταν χαλαρές! Μπορεί να ξεσφίχτηκαν λόγω του ότι έλυσα τις πίσω; Τις έσφιξα αφού πρώτα τους έβαλα λίγη από τη μπλε κόλα που είναι για να μη λύνουν εύκολα. Στις πίσω δεν έβαλα.

2) παρατηρώ ότι οι χαρακιές του τιμονιού (που έχει για να πιάνει στο σφίξιμο) δεν ήταν ζυγισμένες δεξιά-αριστερά. Το τιμόνι ήταν πιό δεξιά μερικά χιλιοστά. Τις κεντράρισα με τη βάση του τιμονιού.

3) υπάρχει μιά μικρή κουκίδα-γουβίτσα σαν να έχουν κάνει ένα μικρό σημάδι στο τιμόνι από κατασκευής. Ενα τέτοιο σημάδι είδα ακριβώς στη βάση του δεξιά καθρέπτη κάτω από το δοχείο του φρένου. Ευθυγραμμισμένο με το κενό που υπάρχει στη βάση του καθρέπτη. Αλλο ένα είδα στο κάτω μέρος του τιμονιού και υποψιάζομαι μήπως πρέπει να ευθυγραμμίζεται με το κενό που μένει όταν σφίγγουμε τις πίσω βίδες της βάσης του τιμονιού. Μήπως δηλαδή δείχνει την σωστή κλίση που προβλέπεται! Ισχύει;


*εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1720114#post1720114 η συνέχεια...