PDA

View Full Version : mhxanaki



pateris99
05/04/2010, 01:11
paidia se 3 mhnes peripou kleinw ta 16 kai exw parei apofash na parw ena mhxanaki.oi goneis mou mourmourizoun kai den 8eloun na parw kai prospa8oun na me pisoun me ka8e tropo omws emena olh h parea mou exei mhxanakia kai egw anagkazomai na ka8omai dikavalia...etsi apofashsa kai egw twra to kalokairi na parw ena mhxanaki metaxeirhsmeno to opoio na kanei peripou 700 alla 8a proteimousa na einai me taythtes...dwste ama mporeitai symvoules gia na phsw tous goneis mou na stamathsoun na einai toso poly kata enos papiou kai ti mhxanaki 8a mou proteinate na parw......


THANKZ

koulis19
05/04/2010, 09:44
Οι γονεις σου καλα κανουν και φοβουνται γιατι ενδιαφερονται για το καλο σου.Οσο για τις συμβουλες εδω περα φιλε μου δεν ειμαστε κεντρο υποστηριξης νεων για να πεισουν τους γονεις τους να αγορασουν παπι..Απο μοτοσυκλετισμο οσες πληροφοριες θες.:beer: :beer:

Cpt. Haddock
05/04/2010, 09:49
εαν υποθέσω οτι η παρέα σου ειναι η κλασσικη πιτσιρικαρία που κυκλοφορεί με τουμπανιασμένες παπιες ολοι ακρανωτοι για να μη φυγει το ζελε, καλα κανουν και ανησυχουν...

:wave2:

koulis19
05/04/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ολοι ακρανωτοι για να μη φυγει το ζελε

:wave2: :lol: :lol: :lol: :lol:

sahara
05/04/2010, 12:29
Είσαι μικρός ακόμα για μηχανάκι φιλαράκι με τις συνθήκες που επικρατούν σήμερα στους ελληνικούς δρόμους.
Περίμενε 2-3 χρόνια ακόμα , ενημερώσου από εδώ μέσα για το πώς πρέπει να οδηγάς και να συμπεριφέρεσαι γενικά στο δρόμο . Ετσι θα σου γίνει βίωμα ο προστατευτικός εξοπλισμός και βασικά το ΚΡΑΝΟΣ.

:beer: :wave2:

castoras
05/04/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
εαν υποθέσω οτι η παρέα σου ειναι η κλασσικη πιτσιρικαρία που κυκλοφορεί με τουμπανιασμένες παπιες ολοι ακρανωτοι για να μη φυγει το ζελε, καλα κανουν και ανησυχουν...

:wave2:

+:beer: :beer: :beer:

pateris99
05/04/2010, 18:34
oxi paidia den einai tetoia h parea mou (alhtakia) o enas exei gilera o allos typhooon kai o allos astrea kai oxi apo ta toumpaniasmena kai oute peiragmena sas parakalw dwste symvoules gia poio mhxanaki na parw kai pws na tous peisw

McGyver
05/04/2010, 18:37
Δίπλωμα έχεις;

vangelis 64
05/04/2010, 19:01
Ελληνικά ξέρεις;:D

AUFGEBRACHT
05/04/2010, 19:08
Για να ζητάς τη συμβουλή μας πάει να πει ότι μας εμπιστεύεσαι.Ε λοιπόν ΟΛΟΙ σου λένε ότι είσαι μικρός ακόμα, οπότε ακολούθησε τη συμβουλή τους και ξαναρώτα σε μερικά χρονάκια:wave2: :wave2:

castoras
05/04/2010, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από pateris99
oxi paidia den einai tetoia h parea mou (alhtakia) o enas exei gilera o allos typhooon kai o allos astrea kai oxi apo ta toumpaniasmena kai oute peiragmena sas parakalw dwste symvoules gia poio mhxanaki na parw kai pws na tous peisw

Δε μίλησε κανείς για αλητάκια αλλά για κράνος....κι εσύ το προσπέρασες!!
Επειδή όμως είμαι σίγουρος ότι κάτι θα πάρεις,θα σου πρότεινα κάποιο παπί για να έχεις και οικονομική συντήρηση

mivvo
05/04/2010, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από pateris99
oxi paidia den einai tetoia h parea mou (alhtakia) o enas exei gilera o allos typhooon kai o allos astrea kai oxi apo ta toumpaniasmena kai oute peiragmena sas parakalw dwste symvoules gia poio mhxanaki na parw kai pws na tous peisw


Δεν νομιζω να μπορεσεις ευκολα να τους πεισεις,βλεπεις καθημερινα τι γινεται εξω,γονεις ειναι και ανησυχουν...

granazi
05/04/2010, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από pateris99
oxi paidia den einai tetoia h parea mou (alhtakia) o enas exei gilera o allos typhooon kai o allos astrea kai oxi apo ta toumpaniasmena kai oute peiragmena sas parakalw dwste symvoules gia poio mhxanaki na parw kai pws na tous peisw
______________________________________________________________________________
μην μας παρεξηγεις παιδι μου. πολλοι εδω μεσα εχουμε ηδη παιδια............ γιους που αυριο μεθαυριο θα μας ζηταν μηχανακι κτλ.
φυσικα και εμεις καποτε ημασταν 16 και δεν πρεπει να ξεχναμε πως ξεκινησαμε και τις δικες μας τρελες...
ΟΜΩΣ περα απο το ωραιο και μαγικο που βλεπεις στον κοσμο των 2 τροχων εχει και αλλη πλευρα το νομισμα. συμβουλες για καποιο μοντελο τεχνικες γενικα η το να ντυνεσαι σωστα κ να φορας κρανος αντε και σου μεταδιδουμε.
το ποσο ποναει ενα σπασμενο κοκαλο ενα εγκαυμα τριβης μια ρηξη σπληνα πςσ μπορουμε να στο μεταδωσουμε?
ακομα χειροτερα τι σημαινει ΑΠΩΛΕΙΑ καποιου (ολοι εδω εχουμε χασει κοσμο κ πολλες φορες αδικα χωρις λογο που ισως με ενα κρανος απλα να μην χαναμε)
διαβαζω ηλικιες 16-17-18................κ τρεμω λεω και εμας μας τα λεγαν αλλα δεν ακουγαμε γμτ..
ειχαμε τυχη εμεις ακομα και αν τη προκαλεσαμε ισως αν θες αλλα βλεπουμε γυρω με αλλο βλεμα πια. μουρχεται να σταματησω τους πιτσιρικαδες στο δρομο κ να φωναζω ρεεεεεεεεεεε τα κεφαλια σας γμτ δεν τα σκεφτεστε? τη μανα σας τον πατερα σας?
μπορει να κουνας το κεφαλι τωρα που τα διαβαζεις η να γελας αλλα διαβασε τα αλλη μια :smilea:
δεν σου λεω να μην παρεις μηχανακι θα ημουν υποκριτης σου λεω καντο σωστα ντυσου σωστα οδηγα για σενα οχι για επιδειξη και καλη τυχη παιδι μου.


επισης γραφε ελληνικα μην μας βγαζεις τα ματια :rotflmao:

koulis19
05/04/2010, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
______________________________________________________________________________
μην μας παρεξηγεις παιδι μου. πολλοι εδω μεσα εχουμε ηδη παιδια............ γιους που αυριο μεθαυριο θα μας ζηταν μηχανακι κτλ.
φυσικα και εμεις καποτε ημασταν 16 και δεν πρεπει να ξεχναμε πως ξεκινησαμε και τις δικες μας τρελες...
ΟΜΩΣ περα απο το ωραιο και μαγικο που βλεπεις στον κοσμο των 2 τροχων εχει και αλλη πλευρα το νομισμα. συμβουλες για καποιο μοντελο τεχνικες γενικα η το να ντυνεσαι σωστα κ να φορας κρανος αντε και σου μεταδιδουμε.
το ποσο ποναει ενα σπασμενο κοκαλο ενα εγκαυμα τριβης μια ρηξη σπληνα πςσ μπορουμε να στο μεταδωσουμε?
ακομα χειροτερα τι σημαινει ΑΠΩΛΕΙΑ καποιου (ολοι εδω εχουμε χασει κοσμο κ πολλες φορες αδικα χωρις λογο που ισως με ενα κρανος απλα να μην χαναμε)
διαβαζω ηλικιες 16-17-18................κ τρεμω λεω και εμας μας τα λεγαν αλλα δεν ακουγαμε γμτ..
ειχαμε τυχη εμεις ακομα και αν τη προκαλεσαμε ισως αν θες αλλα βλεπουμε γυρω με αλλο βλεμα πια. μουρχεται να σταματησω τους πιτσιρικαδες στο δρομο κ να φωναζω ρεεεεεεεεεεε τα κεφαλια σας γμτ δεν τα σκεφτεστε? τη μανα σας τον πατερα σας?
μπορει να κουνας το κεφαλι τωρα που τα διαβαζεις η να γελας αλλα διαβασε τα αλλη μια :smilea:
δεν σου λεω να μην παρεις μηχανακι θα ημουν υποκριτης σου λεω καντο σωστα ντυσου σωστα οδηγα για σενα οχι για επιδειξη και καλη τυχη παιδι μου.


επισης γραφε ελληνικα μην μας βγαζεις τα ματια :rotflmao: Φιλε αν και σε περναω μονο 4 χρονια ο granazi τα ειπε ολα.Ακου την συμβουλη του και ολων των υπολοιπων μοτοσυκλετιστων εδω περα.Εχουν 10000000 περισσοτερες εμπειριες απο εμας.:beer:

CBRIDHS
05/04/2010, 21:44
Το σίγουρο είναι ότι όλοι μας τα περάσαμε αυτά κ κάπως ανησυχούμε μόνο στην ιδέα ενός ακράνοτου πιτσιρικά.Δε πρέπει να ξεχνάμε όμως κ τα δικά μας θέλω αυτής της ηλικίας...Δεν πιστεύω πως υπάρχει τρόπος να πείσεις τους δικούς σου για αυτό που θέλεις,ακόμα κ αν πάρεις μηχανάκι,κάθε φορά που το καβαλάς η καρδιά τους θα πηγαίνει βόλτα μαζί σου.Έτσι είναι οι γονείς.......
Θα σου προτείνω όμως κάτι άλλο....Αν πραγματικά αγαπάς τις μοτοσυκλέτες κ δε θες να πάρεις ένα μηχανάκι απλά για να ρίξεις κάποια γκομενίτσα,πάρε ένα μικρό MX μαζί με τον ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ εξοπλισμό,κ τουλάχιστον για 1 με 2 χρόνια φοίτησε σε κάποια πίστα(αν υπάρχει κοντά σου.....)πιστεύω θα είναι το καλύτερο σχολείο για σένα κ οι γονείς σου θα δουν πως αυτό που κάνεις το κάνεις με τον σωστό τρόπο κ επειδή το αγαπάς πραγματικά.....Ολα αυτά όμως με την προϋπόθεση ότι κάπου κοντά σου υπάρχει πίστα...:winka: :winka: :winka:

Gandalf dr685sm
06/04/2010, 08:22
Στην εφηβεία όλοι περάσαμε την άγνοια κινδύνου... ήμασταν όλοι άτρωτοι στο μυαλό μας... προσωπικά θυμάμαι οτι ετών 19 με ενα Τ90 κατέβαινα μαλιοκούβαρα προς στήλες Ολυμπίου Διός ακράνωτος.

Μέχρι που έσπασα τον πρώτο καρπό με μια χαζοπτώση και κατάλαβα οτι μόνο άτρωτος δεν είμαι και διαπίστωσα οτι καρπός και κρανίο είναι οστά και μπορεί να σπάσουν.

Ο πιτσιρικάς εδώ είναι μέσα στην καύλα και δεν καταλαβαίνει τα "γεροντίστικα" που λέμε εμείς. Ξέρει οτι θα έχει "ρόδα" και θα ρίξει την γκόμενα , πηγαίνοντας στο cafe-bar-παραλία , με γυαλάκι τυπάδικο κτλ κτλ.... αφού την ξέρουμε την ψυχολογία όλοι.. εκεί ήμασταν όλοι..

Και αυτά περί γονιών κτλ... δεν του καίγεται καρφάκι ακόμα γιατί πολύ απλά τα έχει όλα έτοιμα. Κια έτοιμα δεν εννοώ το χαρτζηλίκι μόνο.. εννοώ τα έξοδα συντήρησης και επιβίωσης που έχουμε όλοι μας (ενοίκια, δάνεια, εφορίες, κτλ. ).

Αν μπορούμε να του πούμε κάτι;... φυσικά...

Οτι θα δείχνεις φιλαράκο πολύ πιο "μόστρα/μούρη" με ενα κρανάκι που θα έχει ωραίο σχέδιο και φιμέ ζελατινούλα. Ενα ωραίο μπουφανάκι με προστασίες που θα έχει μια αλεπού (Dainese) ¨η μια αρκούδα (Bering) ή δεν ξέρω τι άλλο πάνω σε κάποιο σημείο του. Θα είσαι πιο ξεχωριστός ρε αδερφέ και θα ανήκεις σε μια ομάδα συνειδητοποιημένων αναβατών μοτοσυκλετιστών , με εξοπλισμό που μοιράζονται κάτι που δεν κατανοούν πολύ. Θα είσαι δηλαδή ξεχωριστός αλλά συνάμα ανάμεσα σε μια ομάδα που θα ξέρει κάτι παραπάνω απο τους περισσότερους που θα σπάνε την μαπα τους στο χώμα/άσφαλτο , ενώ εσύ δεν θα κρυώνεις, δεν θα βρέχεσαι (τόσο πολύ... μηχανή είναι είπαμε), και θα έχεις και περισσότερες πιθανότητες να την σκαπουλάρεις αν χτύπα ξύλο πάθεις κάτι.

Είτε είναι παπί 50cc , είτε είναι Busa 1300 , το κράνος και το μπουφάν πέρα απο το θέμα της ασφάλειας που σίγουρα είναι βαρετό για πάρτη σου... υπάρχει και αυτό που λέμε όσον αφορά την εικόνα ... το ωραίο και αισθησιακό του πράγματος.

Σίγουρα θα έχεις δεί αναβάτη με πλήρη εξοπλισμό και πόσο ταιριαστός δείχνει με την μηχανή του, σε σύγκριση με κάποιον που φοράει ενα φούτερ, σορτσάκι και διχάλα σαγιονάρα πάνω στην όποια μηχανή του.


Κακά τα ψέματα παιδιά...οι νεαροί ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ αυτά που λέμε για ασφάλεια κτλ... είναι "γεροντίστικα" στα αυτιά τους. Ασφάλεια και δεν ξέρω τι άλλο.

Δείχτε τους μια εικόνα όμως με ενα αναβάτη με πλήρη ενδυμασία και θα δείτε οτι θα τους τραβήξετε αμέσως την προσοχή. Μην ξεχνάτε οτι και εμείς ήμασταν πιτσιρικάδες και γουστάραμε να "δείχνουμε" κάτι παραπάνω για να αρέσουμε στην παρέα. Κακός τρόπος ίσως γιατί τονίζει την ματαιοδοξία, αλλά μερικές φορές ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Αν μη τι άλλο τους δίνουμε χρόνο να έχουν μια Α ασφάλεια μέσω της εικόνας... μέχρι να κατανοήσουν οι ίδιοι γιατί πρέπει να είναι ασφαλείς.

Gandalf

koulis19
06/04/2010, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Στην εφηβεία όλοι περάσαμε την άγνοια κινδύνου... ήμασταν όλοι άτρωτοι στο μυαλό μας... προσωπικά θυμάμαι οτι ετών 19 με ενα Τ90 κατέβαινα μαλιοκούβαρα προς στήλες Ολυμπίου Διός ακράνωτος.

Μέχρι που έσπασα τον πρώτο καρπό με μια χαζοπτώση και κατάλαβα οτι μόνο άτρωτος δεν είμαι και διαπίστωσα οτι καρπός και κρανίο είναι οστά και μπορεί να σπάσουν.

Ο πιτσιρικάς εδώ είναι μέσα στην καύλα και δεν καταλαβαίνει τα "γεροντίστικα" που λέμε εμείς. Ξέρει οτι θα έχει "ρόδα" και θα ρίξει την γκόμενα , πηγαίνοντας στο cafe-bar-παραλία , με γυαλάκι τυπάδικο κτλ κτλ.... αφού την ξέρουμε την ψυχολογία όλοι.. εκεί ήμασταν όλοι..

Και αυτά περί γονιών κτλ... δεν του καίγεται καρφάκι ακόμα γιατί πολύ απλά τα έχει όλα έτοιμα. Κια έτοιμα δεν εννοώ το χαρτζηλίκι μόνο.. εννοώ τα έξοδα συντήρησης και επιβίωσης που έχουμε όλοι μας (ενοίκια, δάνεια, εφορίες, κτλ. ).

Αν μπορούμε να του πούμε κάτι;... φυσικά...

Οτι θα δείχνεις φιλαράκο πολύ πιο "μόστρα/μούρη" με ενα κρανάκι που θα έχει ωραίο σχέδιο και φιμέ ζελατινούλα. Ενα ωραίο μπουφανάκι με προστασίες που θα έχει μια αλεπού (Dainese) ¨η μια αρκούδα (Bering) ή δεν ξέρω τι άλλο πάνω σε κάποιο σημείο του. Θα είσαι πιο ξεχωριστός ρε αδερφέ και θα ανήκεις σε μια ομάδα συνειδητοποιημένων αναβατών μοτοσυκλετιστών , με εξοπλισμό που μοιράζονται κάτι που δεν κατανοούν πολύ. Θα είσαι δηλαδή ξεχωριστός αλλά συνάμα ανάμεσα σε μια ομάδα που θα ξέρει κάτι παραπάνω απο τους περισσότερους που θα σπάνε την μαπα τους στο χώμα/άσφαλτο , ενώ εσύ δεν θα κρυώνεις, δεν θα βρέχεσαι (τόσο πολύ... μηχανή είναι είπαμε), και θα έχεις και περισσότερες πιθανότητες να την σκαπουλάρεις αν χτύπα ξύλο πάθεις κάτι.

Είτε είναι παπί 50cc , είτε είναι Busa 1300 , το κράνος και το μπουφάν πέρα απο το θέμα της ασφάλειας που σίγουρα είναι βαρετό για πάρτη σου... υπάρχει και αυτό που λέμε όσον αφορά την εικόνα ... το ωραίο και αισθησιακό του πράγματος.

Σίγουρα θα έχεις δεί αναβάτη με πλήρη εξοπλισμό και πόσο ταιριαστός δείχνει με την μηχανή του, σε σύγκριση με κάποιον που φοράει ενα φούτερ, σορτσάκι και διχάλα σαγιονάρα πάνω στην όποια μηχανή του.


Κακά τα ψέματα παιδιά...οι νεαροί ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ αυτά που λέμε για ασφάλεια κτλ... είναι "γεροντίστικα" στα αυτιά τους. Ασφάλεια και δεν ξέρω τι άλλο.

Δείχτε τους μια εικόνα όμως με ενα αναβάτη με πλήρη ενδυμασία και θα δείτε οτι θα τους τραβήξετε αμέσως την προσοχή. Μην ξεχνάτε οτι και εμείς ήμασταν πιτσιρικάδες και γουστάραμε να "δείχνουμε" κάτι παραπάνω για να αρέσουμε στην παρέα. Κακός τρόπος ίσως γιατί τονίζει την ματαιοδοξία, αλλά μερικές φορές ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Αν μη τι άλλο τους δίνουμε χρόνο να έχουν μια Α ασφάλεια μέσω της εικόνας... μέχρι να κατανοήσουν οι ίδιοι γιατί πρέπει να είναι ασφαλείς.

Gandalf Gandalf αυτα που λες πιστεψε με δεν ακουγονται γεροντιστικα.Περα απο αυτο εχω μια απορια.Ειμαι ο μονος 19χρονος που γουσταρει να φοραει κρανος και μπουφαν?Περα απο την ασφαλεια που ειναι το πρωτευον εγω οταν φοραω τον εξοπλισμο νιωθω οτι δεν οδηγαω παπακι αλλα μηχανη.Και μεσα μου,μου δημιουργει το συναισθημα πως πρεπει να τα φοραω ακομα και οταν δεν ειμαι στον δρομο.Δεν καταλαβαινω ομως μερικους συνομηλικους μου.Πως τους εχει κολλησει αυτο στο μυαλο οτι το κρανος ειναι φλωρια.Και εμενα οταν πηγα να παρω το μπουφαν οι φιλοι μου,μου ελεγαν ελα ρε μηχανοβιε που νομιζεις οτι οδηγας μηχανη κτλ.Ολα ειναι στο μυαλο του καθενος και πανω απο ολα το πως ο ιδιος θα προστατεψει τον εαυτο του.:beer: :beer: :beer:

BELZEBOYLIS
06/04/2010, 10:44
Το να μην ανεβαίνεις στα μηχανάκια των φίλων σου ,είναι ένα καλό διαπραγματευτικό χαρτί ! Το άλλο το πιο σημαντικό είναι να τους πείσεις ότι θα είσαι προσεχτικός και υπεύθυνος ! Οπότε άρχισε να ψάχνεις για κράνος και μπουφάν , έστω και σαν συνοδηγός, σου είναι απαραίτητα και στην συνέχεια βλέπεις για κανένα παπάκι !!!!!:wave2:

Νικος64
06/04/2010, 14:47
@ koulis19 ειμαι και εγω εδω αν μονο 16 φοραω κρανος παντα και οχι μονο επειδη θα με σωσει αλλα γιατι τα γουσταρω(σχεδιακια,χρωματα:D)και μενα μου τη σπαει που χαλαει το μαλλι αλλα προτιμω να εχω το κεφαλι μου ολοκληρο:beer:

koulis19
06/04/2010, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Νικος64
@ koulis19 ειμαι και εγω εδω αν μονο 16 φοραω κρανος παντα και οχι μονο επειδη θα με σωσει αλλα γιατι τα γουσταρω(σχεδιακια,χρωματα:D)και μενα μου τη σπαει που χαλαει το μαλλι αλλα προτιμω να εχω το κεφαλι μου ολοκληρο:beer: Ανεφερα φιλε μου εγω οτι δεν γουσταρω κρανος για το μαλλι?Ετσι και αλλιως δεν φοραω ζελε για να το χαλασω.Εγω ισα ισα που ειπα οτι εχω τετοιο κολλημα που θελω να φοραω κρανος ακομα και οταν περπαταω.:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
06/04/2010, 14:55
Μην αγχώνεστε για το μαλί, σε λιγα χρονακια θα σας έχει πέσει :evil: :D :evil:

Νικος64
06/04/2010, 15:02
κακιες...:D

Gandalf dr685sm
06/04/2010, 15:02
Ρε Καπιτάνιο... μην τα τρομάζεις τα παιδιά... να ήταν μόνο το μαλί που πέφτει απο ενα σημείο και ύστερα...

:a024:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
06/04/2010, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ρε Καπιτάνιο... μην τα τρομάζεις τα παιδιά... να ήταν μόνο το μαλί που πέφτει απο ενα σημείο και ύστερα...

:a024:

Φιλαράκι, το μαλλί πέφτει όσο εκρίνεται τεστοστερόνη να πούμε... :smokin:








εμένα βέβαια σταμάτησε να πέφτει :bigcry: :bigcry: :bigcry:

koulis19
06/04/2010, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Φιλαράκι, το μαλλί πέφτει όσο εκρίνεται τεστοστερόνη να πούμε... :smokin:








Αμα ηταν ετσι καπετανιε θα επρεπε τωρα να ειμαι καραφλος.:cool:

Cpt. Haddock
06/04/2010, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Αμα ηταν ετσι καπετανιε θα επρεπε τωρα να ειμαι καραφλος.:cool:

κανε λιγο υπομονη :wave2:

menos
06/04/2010, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Στην εφηβεία όλοι περάσαμε την άγνοια κινδύνου... ήμασταν όλοι άτρωτοι στο μυαλό μας... προσωπικά θυμάμαι οτι ετών 19 με ενα Τ90 κατέβαινα μαλιοκούβαρα προς στήλες Ολυμπίου Διός ακράνωτος.

Μέχρι που έσπασα τον πρώτο καρπό με μια χαζοπτώση και κατάλαβα οτι μόνο άτρωτος δεν είμαι και διαπίστωσα οτι καρπός και κρανίο είναι οστά και μπορεί να σπάσουν.

Ο πιτσιρικάς εδώ είναι μέσα στην καύλα και δεν καταλαβαίνει τα "γεροντίστικα" που λέμε εμείς. Ξέρει οτι θα έχει "ρόδα" και θα ρίξει την γκόμενα , πηγαίνοντας στο cafe-bar-παραλία , με γυαλάκι τυπάδικο κτλ κτλ.... αφού την ξέρουμε την ψυχολογία όλοι.. εκεί ήμασταν όλοι..

Και αυτά περί γονιών κτλ... δεν του καίγεται καρφάκι ακόμα γιατί πολύ απλά τα έχει όλα έτοιμα. Κια έτοιμα δεν εννοώ το χαρτζηλίκι μόνο.. εννοώ τα έξοδα συντήρησης και επιβίωσης που έχουμε όλοι μας (ενοίκια, δάνεια, εφορίες, κτλ. ).

Αν μπορούμε να του πούμε κάτι;... φυσικά...

Οτι θα δείχνεις φιλαράκο πολύ πιο "μόστρα/μούρη" με ενα κρανάκι που θα έχει ωραίο σχέδιο και φιμέ ζελατινούλα. Ενα ωραίο μπουφανάκι με προστασίες που θα έχει μια αλεπού (Dainese) ¨η μια αρκούδα (Bering) ή δεν ξέρω τι άλλο πάνω σε κάποιο σημείο του. Θα είσαι πιο ξεχωριστός ρε αδερφέ και θα ανήκεις σε μια ομάδα συνειδητοποιημένων αναβατών μοτοσυκλετιστών , με εξοπλισμό που μοιράζονται κάτι που δεν κατανοούν πολύ. Θα είσαι δηλαδή ξεχωριστός αλλά συνάμα ανάμεσα σε μια ομάδα που θα ξέρει κάτι παραπάνω απο τους περισσότερους που θα σπάνε την μαπα τους στο χώμα/άσφαλτο , ενώ εσύ δεν θα κρυώνεις, δεν θα βρέχεσαι (τόσο πολύ... μηχανή είναι είπαμε), και θα έχεις και περισσότερες πιθανότητες να την σκαπουλάρεις αν χτύπα ξύλο πάθεις κάτι.

Είτε είναι παπί 50cc , είτε είναι Busa 1300 , το κράνος και το μπουφάν πέρα απο το θέμα της ασφάλειας που σίγουρα είναι βαρετό για πάρτη σου... υπάρχει και αυτό που λέμε όσον αφορά την εικόνα ... το ωραίο και αισθησιακό του πράγματος.

Σίγουρα θα έχεις δεί αναβάτη με πλήρη εξοπλισμό και πόσο ταιριαστός δείχνει με την μηχανή του, σε σύγκριση με κάποιον που φοράει ενα φούτερ, σορτσάκι και διχάλα σαγιονάρα πάνω στην όποια μηχανή του.


Κακά τα ψέματα παιδιά...οι νεαροί ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ αυτά που λέμε για ασφάλεια κτλ... είναι "γεροντίστικα" στα αυτιά τους. Ασφάλεια και δεν ξέρω τι άλλο.

Δείχτε τους μια εικόνα όμως με ενα αναβάτη με πλήρη ενδυμασία και θα δείτε οτι θα τους τραβήξετε αμέσως την προσοχή. Μην ξεχνάτε οτι και εμείς ήμασταν πιτσιρικάδες και γουστάραμε να "δείχνουμε" κάτι παραπάνω για να αρέσουμε στην παρέα. Κακός τρόπος ίσως γιατί τονίζει την ματαιοδοξία, αλλά μερικές φορές ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Αν μη τι άλλο τους δίνουμε χρόνο να έχουν μια Α ασφάλεια μέσω της εικόνας... μέχρι να κατανοήσουν οι ίδιοι γιατί πρέπει να είναι ασφαλείς.

Gandalf
Απο τα καλύτερα μηνύματα που έχω διαβάσει εδώ και αρκετό καιρό στο Φόρουμ! :a19:

billius
06/04/2010, 16:14
Μια άλλη άποψη είναι να συνειδητοποιήσεις τους λόγους που θέλεις την μηχανή. Αν είναι επιφανειακοί τα αποτελέσματα της επιλογής σου θα φανούν σύντομα με αρνητικές ίσως συνέπειες. Δεν θέλω να κινδυνολογώ, αλλά δεν θέλω κανείς να έρχεται σε δύσκολη θέση όταν οδηγεί και ειδικά να σκέφτεται κατόπιν εορτής το κράνος ή την μπότα ή το μπουφάν που δεν φόρεσε για χ-ψ λόγους ακόμα και αν δεν εμπλακεί σε ατύχημα. Πόσες φορες έχουμε έρθει αντιμέτωποι με οτιδήποτε και δεν μας έχει λούσει κρύος ιδρώτας σκέφτόμενοι αυτό το αν... Αυτό που θέλω να πω είναι να καταλάβεις ότι το κάνεις για σένα επειδή σου αρέσει, έχεις πάθος, οτιδήποτε. Τότε θα καταλάβεις ότι έισαι εσύ αυτός που πρέπει να προστατέψεις τον εαυτό σου με κάθε διαθέσιμο μέσο. Να μην σε νοιάζουν τα οποιαδήποτε σχόλια των φίλων σου. Αν οι γονείς σου δουν οτι συμπεριφέρεσαι ώριμα τότε και εκείνοι δεν θα σε ζαλίζουν στο βαθμο που φαντάζεσαι. Αν όμως είσαι ωχαδερφιστής τότε να ξέρεις ότι διακυβεύεις περισσότερα πράγματα. Χαίρομαι που γνωρίζω ανθρώπους που πρώτα είχαν αγοράσει όλο τον προστατευτικό εξοπλισμό και μετά αγόρασαν και τη μηχανή τους.Και για να κλείσω: Εσύ πόσο κοστολογείς το κεφάλι σου?

Νικος64
06/04/2010, 16:18
+9999999

castoras
06/04/2010, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Και εμενα οταν πηγα να παρω το μπουφαν οι φιλοι μου,μου ελεγαν ελα ρε μηχανοβιε που νομιζεις οτι οδηγας μηχανη κτλ..:beer: :beer: :beer:

Μη νομίζεις,αυτή την παπάρα τη λένε και κάποιοι στην ηλικία μου.........μέχρι που έφαγε δύο απανωτές σούπες και με ρώτησε που και πόσο αγόρασα μπότες-παντελόνι!! ;)

tadi
06/04/2010, 16:29
Εγω παντως θα προτιμουσα τα παιδια μου να οδηγουν δικο τους μηχανακι ωστε να μπορω να δωσω συμβουλες για εξοπλισμο και σωστη οδηγηση παρα να ανεβαινουν στο καθενα που ουτε ξερω πως παει στο δρομο αλλα και σιγουρα δεν θα φορανε κρανος.
Φιλαρακι παρε οτι σου αρεσει μεχρι 125cc (xt-cbr-ybr κλπ) και καλυτερα να εχει συμπλεκτη ωστε αν αποφασισεις αργοτερα οτι θελεις να συνεχισεις να εισαι μοτοσυκλετιστης να περασεις πιο ευκολα σε μεγαλυτερη μοτο.
Δειξε στους γονεις σου οτι θα προσεχεις,οτι θα εισαι ενταξει στις υπολοιπες υποχρεωσεις σου ειτε σχολειο ειναι ειτε εργασια και δωσε τους να καταλαβουν οτι θα εισαι πολυ πιο ασφαλης αν εχεις το δικο σου οχημα.
Επισης αν δεν εχεις καποιο μεγαλυτερο να σου πει καποια πραγματα δοκιμασε μεσα απο καποιο φορουμ (υπαρχουν πολλα) να βρεθεις σε καποιους καφεδες ωστε να σου λυθουν οποιες αποριες εχεις. Η αμεση επαφη ειναι παντα καλυτερη.
Ευχομαι μετα απο πολλα χρονια να σε βλεπω ακομα να γραφεις στα φορουμ για καποια καινουρια μηχανη που πηρες η για καποια ομορφη διαδρομη που εκανες.

:) ;)

mikes
06/04/2010, 16:29
μιας και οτι λεμε για ασφαλεια εσυ τα ακους βερεσε και το μονο που σε νοιαζει ειναι πως θα
πεισεις τους γονεις σου να σε αφησουν να παρεις μηχανακι,(ιδιος εγω στην ηλικια σου), δεν
θα σου πω τιποτα......... αλλα θα σου δειξω!!!!
στη παρακατω φωτο βλεπεις το δεξι μου χερι μετα απο τρακαρισμα με νταλικα (με 50αρι παπι)
και υστερα απο τρεις πλαστικες!! αυτο εγινε πριν απο 13 χρονια και η φωτο ειναι τραβηγμενη
το καλοκαιρι που μας περασε! ελπιζω να καταλαβες τι θελω να σου περασω! συγνωμη αν
σοκαρω καποιους!!


194496

Νικος64
06/04/2010, 16:35
:eyepop: εμεινα.....

mikes
06/04/2010, 16:35
τωρα περα απο εκει ξεκινας με ενα 50αρι ωστε να μπορεις να το οδηγεις νομιμα (εννοειται οτι
θα βγαλεις διπλωμα) και στα 18 σου βγαζεις το πιο μεγαλο και πας στα 250 κυβικα!! με τα λεφτα
που λες αγοραζεις πολυ καλο μηχανακι και ολα τα επνωνυμα ειναι αρκετα αξιοπιστα αν δεν τα
πινεις οπως κανουν ολοιανεξερετως στην ηλικια σου και σιγουρα θα κανεις και εσυ!! τωρα για να πεισεις τους δικου σου, αγορασε πρωτα τον εξοπλισμο (μπουφαν, κρανος) και δειξε τους και κανα δυο ποστ απο εδω μεσα που αναφερουν πτωσεις και ποσο τους προστατευσε ο εξοπλισμος! (στα στραβα και αναποδα θα βρεις ενα σωρο τετοια!)
καλες βολτες και παντα ορθιος!! α! και οταν καβαλας το μυαλο μεσα στο κεφαλι ετσι??

Akatanomastos
06/04/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
η φωτο


η φωτογραφια ειναι ενω πεφτεις για μπαντζι τζαμπινγκ?:look:

mikes
06/04/2010, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
η φωτογραφια ειναι ενω πεφτεις για μπαντζι τζαμπινγκ?:look: οχι!! ειμαι ανεβασμενος σε ενα βραχο στους καταρακτες (ο θεος να τους κανει) του δημοσαρη στο νυδρι λευκαδας!! αν πας προς τα εκει αξιζει τον κοπο να το επισκεφτεις το μερος!

billanti
06/04/2010, 17:39
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά;
Αν με μια μηχανή του χρόνου ξαναγινόμασταν 16 χρονών ποιος από μας δεν θα καβάλαγε
μηχανή;Και με τις εμπειρίες που έχουμε τώρα έτσι;
Επειδή γνωρίζω την απάντηση μήπως πρέπει να επικεντρωθούμε στην ανάγκη εκπαίδευσης
του μικρού και όχι στην αποτροπή αγοράς;
Κάποιοι εντουράδες θα μπορούσαν να τον μυήσουν στο αντικείμενο με ασφάλεια και σωστές συμβουλές.
Ένας μοτοσυκλετιστής γεννιέται.:beer:

mparmpanik
06/04/2010, 18:11
οσα κι αν πουμε, το παλικαρι θα τα ακουει βερεσε.

η αγωνια του ειναι μοναχα πως θα παραμυθιασει τους γονεις του και με ποιο τροπο
θα τους πεισει να πουν το οκ για το μηχανακι.

δεν ειδα καμμια απορια του για το πως θα ειναι ασφαλης πανω στο μηχανακι.

δεν ειδα καμμια αναφορα του για το τι κρανακι φορανε οι φιλοι του,
αντιθετως ξερει ακριβως τι μηχανακι καβαλανε..

παω στοιχημα οτι θα το παρει το μηχανακι..
αργα ή γρηγορα..

ευχομαι μοναχα η πρωτη τουμπα να ειναι ανωδυνη μπας και καταλαβει το ποσο πολυ ποναει
και αποφασισει να κανει τα παντα για να ειναι πιο ασφαλης..