PDA

View Full Version : ΠΑΕΙ Η ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ



pilotos_xtreme
05/04/2010, 13:01
και εκει που γυρναω σημερα απο μαραθωνος ακουω ενα κρακ απο το μοτερ.
επειτα δεν ανεβαζε στροφες ευκολα και πηγαινε σαν 250
ακουγοτανε και πολυ διαφορετικα , λες κ απο καπου εμπαινε αερας.
υποψιαζομαι πως ο τεντοτηρας της καδενας που χτυπουσε και δε τον αλλαξα , προφανως εφυγε και τα σπασε μεσα.....
αλλα κραταει ρελαντι κανονικα

μιλαμε για cbr 600f 1999 με 80000κμ


καμια γνωμη ετσι αν κ αυριο παει μηχανικο αμα δε καταφερω να βρω τη εχει εγω...

kawazoyras
05/04/2010, 13:21
öoxi ρε μεγάλε τι είπες τώρα κατ αρχήν κρίμα για τη ζημιά. το οτι κρατάει ρελαντί σημαίνει οτι το καδενάκι είναι στη θέση του κάτι άλλο η κάπου αλλού πρέπει να συγκετωθείς;) ;) :wave2:

ego_o_idios
05/04/2010, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
και εκει που γυρναω σημερα απο μαραθωνος ακουω ενα κρακ απο το μοτερ.
επειτα δεν ανεβαζε στροφες ευκολα και πηγαινε σαν 250
ακουγοτανε και πολυ διαφορετικα , λες κ απο καπου εμπαινε αερας.
υποψιαζομαι πως ο τεντοτηρας της καδενας που χτυπουσε και δε τον αλλαξα , προφανως εφυγε και τα σπασε μεσα.....
αλλα κραταει ρελαντι κανονικα

μιλαμε για cbr 600f 1999 με 80000κμ


καμια γνωμη ετσι αν κ αυριο παει μηχανικο αμα δε καταφερω να βρω τη εχει εγω...

xriazese manometro piesis gia na tsekaris tin simpiesi stous kilindrous an mpeni ke to daxtilo sou stin tripa tou mpouzi mporis na ta vgazis ena ena ke piezontas tis tripa na dis an exi apolia piesis se sxesi me kapio diplano kilindro

ala profanos den xorane ta daxtila sou ine den ine poli makria gia n ftasoun stin tripa xoris na to ksero sigoura


otan doulevi ides ti kapno vgazi i eksatmisi?
ine aspros-mavros?

an ine aspros sou anevazi ladia ston kilindro spasmeno elatirio mpistoniou mexri ke tripa sto mpistoni ala poli diskolo sakatemeni kapia valvida...

pote den ise sigouros oti ine ena pragma ton mixaniko den ton glitonis


to sigouro ine oti exis provlima stin simpiesi

an ine apo kampilater exis provlima na anevasi strofes mpoukoni ke vgazi mavro kapno


ti na leme tora prepi kapios na to di

pilotos_xtreme
05/04/2010, 16:22
δοξα το θεο , ειχε βγει το αριστερο μπουζι και πεταξε και το πιπακι με αποτελεσμα να γινει τρικυλινδρο :lol:

το βαλαμε με ενα φιλαρακι κ ολα καλα,δουλευει κομπλε , απλα θα παω αυριο να δω αμα εχει φαει τις βολτες κ αμα εχει πατησει καλα γτ δεν ειχαμε κ τα καταλληλα εργαλεια.

ευχαριστω για τις υποδειξεις παντως

SVX
05/04/2010, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
δοξα το θεο , ειχε βγει το αριστερο μπουζι


το Μπουζι ειχε ξεβιδωθει? κοιτα το να μην εχει πεταξει κανα κομματι απο το σημειο που εχει τις βολτες (μεταλλο οχι πορσελανη....))


Και τα μπουζι τα εσφιξε αυτος που κανει το Service....Πεςτονα εχει χαλασμενο ροποκλειδο :evil:

camen
05/04/2010, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ροποκλειδο :evil:

Οι περισσοτεροι μαστοροι δεν ξερουν καν τι ειναι αυτο... :look: :look: :look:

SVX
05/04/2010, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οι περισσοτεροι μαστοροι δεν ξερουν καν τι ειναι αυτο... :look: :look: :look:

nai ρε ..γιαυτο το λεω ....ειρωνικα...


Αμα πεις τον μαστορα για ροποκλειδα ειναι σα να πας στον μπαρμπερη και τον πεις κουρεψε με με χαρακα... :cry:

Gandalf dr685sm
05/04/2010, 18:53
φτιάξε και την καδένα αν χτυπάει , καθώς μπορεί αυτό να ήταν πρώιμο σημάδι απο την "κούκλα" σου οτι θέλει παραπάνω φροντίδα.

Gandalf

goumis hornet
05/04/2010, 19:45
:eyepop: :eyepop:

Πως στην ευχη λυθηκε το μπουζι ρε Παναγιωτη;:confused:

Μαλλον θελει ''αλλαγη'' και ο μαστορας σου:alien:
εκτος και αν τα ειχες βαλει εσυ,οποτε θες ξεκουραση:winka:

chris_honda
05/04/2010, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
φτιάξε και την καδένα αν χτυπάει , καθώς μπορεί αυτό να ήταν πρώιμο σημάδι απο την "κούκλα" σου οτι θέλει παραπάνω φροντίδα.

Gandalf

:beer:

Cpt. Haddock
05/04/2010, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οι περισσοτεροι μαστοροι δεν ξερουν καν τι ειναι αυτο... :look: :look: :look:


Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
nai ρε ..γιαυτο το λεω ....ειρωνικα...
Αμα πεις τον μαστορα για ροποκλειδα ειναι σα να πας στον μπαρμπερη και τον πεις κουρεψε με με χαρακα... :cry:

Ρε παίδες...

Σε τί μαστορες πηγαίνετε τα μηχανάκια σας και δεν ξέρουν το ροπόκλειδο; :look: :confused:

BLACKGAS
05/04/2010, 22:01
Στους μάστορες που υπάρχουν και επιτρέπεται να λειτουργούν συνεργεία στο Ελλάντα, you know: έλα μωρέ εγώ είχα παπί από 12 ετών, μια πλεξούδα από CBR δεν μπορώ να φτιάξω 40 χρόνια μετά? Το πολύ πολύ να την κάνω 2 κοτσιδάκια!:lol: :lol: :lol:

pilotos_xtreme
05/04/2010, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
:eyepop: :eyepop:

Πως στην ευχη λυθηκε το μπουζι ρε Παναγιωτη;:confused:

Μαλλον θελει ''αλλαγη'' και ο μαστορας σου:alien:
εκτος και αν τα ειχες βαλει εσυ,οποτε θες ξεκουραση:winka:


ασε νικο και πηγα να παθω εγκεφαλικο!
το μηχανακι το χω 2 χρονια περιπου κ δεν ειχα ασχοληθει καθολου με μπουζι μιας κ δε χρειαστηκε.
ο προηγουμενος ιδιοκτητης πριν μου το δωσει ειχε πει οτι τα αλλαξε,οποτε τη μαλακια την εκανε αυτος η ο μαστορας του.

η αληθεια ειναι οτι ακουγα απο κατω αριστερα ενα τικ τικ τοσο καιρο αλλα δεν εδωσα σημασια μιας κ νομιζα οτι ειναι ο τεντωτηρας.
τωρα πια δεν ακουγετε τιποτα !

μακαρι να μην εχουν χαλασει η βολτες αλλιως.... σας βρισκετε κανα καπακι και μαστορας με κεφι κ μερακι? :lol:


υ.γ. χρηστος ανεστη σε ολους.
νικο πως τα περασες αγορινα?

pilotos_xtreme
05/04/2010, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οι περισσοτεροι μαστοροι δεν ξερουν καν τι ειναι αυτο... :look: :look: :look:



ροποκλειδο? γουατς δατ???

μη τους βαζετε δυσκολα.
ξερεις ποσο δυσκολο ειναι να ανοιξεις το μανουαλ κ να δεις με ποσα νιουτον πρεπει να σφιξεις πχ το καπακι???

απαπαπα

αυτοι ξερουν την τεχνικη ''με το ματι''

οπως ελεγε κ ενας καθηγητης μου σε ενα πειραμα στη σχολη-->

' κυριε καθηγητα ποσα ml αμμωνια να βαλω?'
'ελα βρε με το ματι κ θα βγει'

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MIXALHS 400SF R
06/04/2010, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme


οπως ελεγε κ ενας καθηγητης μου σε ενα πειραμα στη σχολη-->

' κυριε καθηγητα ποσα ml αμμωνια να βαλω?'
'ελα βρε με το ματι κ θα βγει'

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

... και θα βγει το μάτι...

kawazoyras
06/04/2010, 10:14
σιγά ρε παιδιά (μάθαμε να μαστορεύμε κ γαμώ το μαστορά μου;)πώς την είδατε ποιός μάστορας σε συνεργείο θα σφίξει μπουζί με ροπόκλειδο; μάλλον οι άσχετοι κ αυτοί που μάθανε ότι υπάρχει κ ένα κλειδί πού λέγετε ροπόκλειδο, η (δυναμόκλειδο στη καθομηλουμένη ελληνική..):nono: :nono:

megalexandros
07/04/2010, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
nai ρε ..γιαυτο το λεω ....ειρωνικα...


Αμα πεις τον μαστορα για ροποκλειδα ειναι σα να πας στον μπαρμπερη και τον πεις κουρεψε με με χαρακα... :cry:
Μαστορας:προερχεται απο το Βυζαντινο <μαϊστορ> που προερχεται απο το Λατινικο <μαγιστρος> που προερχεται απο το Ελληνικο <μεγιστος> :cool: Εξ' ου master-Αγγλικα, maestro-Ιταλικα, maitr-Γαλλικα.Το νοημα στη συνχρονη καθομιλουμενη ειναι ο εξειδικευμενος τεχνιτης.Ροποκλειδο:ειναι <κλειδη> που ρυθμιζοντας το κανει ενα χαρακτηριστικο <κλικ> στο βαθμο ροπης στρεψης που το εχεις ρυθμισει.ΠΡΟΣΟΧΗ: συνεχιζει να βιδονει ακομα και μετα το κλικ(αν δε προσεξεις/δε γνωριζεις) αρα ανετα μπορει να κοψει βιδα,μπουζονι κτλ.Το γνωριζουν πολλοι, το εχουν λιγοι( μαστοροι) ξερουν να το χειριζονται λιγοτεροι(μαστοροι) και φυσικα το χρησιμοποιουν ελαχιστοι(εξειδικευμενοι τεχνιτες):rotflmao: Μπαρμπερης:κουρεας. Προερχεται απο το barba(γενιαδα).Οσο για τον χαρακα ειναι για να χαρασει.
Ειμαι μπαρμπερης, ξερω απο ροποκλειδα και φυσικα δε κουρευω ....με χαρακα.
Καλο ειναι να προσεχουμε τους μαστορους, να ξερουμε σε ποιους μαστορους εχουν παει τις μοτοσυκλετες πριν τις αγορασουμε και να αποκτησουμε μια φιλικη σχεση με το κουρεα μας.:)

chris_honda
07/04/2010, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από megalexandros
Μαστορας:προερχεται απο το Βυζαντινο <μαϊστορ> που προερχεται απο το Λατινικο <μαγιστρος> που προερχεται απο το Ελληνικο <μεγιστος> :cool: Εξ' ου master-Αγγλικα, maestro-Ιταλικα, maitr-Γαλλικα.Το νοημα στη συνχρονη καθομιλουμενη ειναι ο εξειδικευμενος τεχνιτης.Ροποκλειδο:ειναι <κλειδη> που ρυθμιζοντας το κανει ενα χαρακτηριστικο <κλικ> στο βαθμο ροπης στρεψης που το εχεις ρυθμισει.ΠΡΟΣΟΧΗ: συνεχιζει να βιδονει ακομα και μετα το κλικ(αν δε προσεξεις/δε γνωριζεις) αρα ανετα μπορει να κοψει βιδα,μπουζονι κτλ.Το γνωριζουν πολλοι, το εχουν λιγοι( μαστοροι) ξερουν να το χειριζονται λιγοτεροι(μαστοροι) και φυσικα το χρησιμοποιουν ελαχιστοι(εξειδικευμενοι τεχνιτες):rotflmao: Μπαρμπερης:κουρεας. Προερχεται απο το barba(γενιαδα).Οσο για τον χαρακα ειναι για να χαρασει.
Ειμαι μπαρμπερης, ξερω απο ροποκλειδα και φυσικα δε κουρευω ....με χαρακα.
Καλο ειναι να προσεχουμε τους μαστορους, να ξερουμε σε ποιους μαστορους εχουν παει τις μοτοσυκλετες πριν τις αγορασουμε και να αποκτησουμε μια φιλικη σχεση με το κουρεα μας.:)

Με τον Μπαμπινιώτη καμοιά συγγένεια;; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vaska
08/04/2010, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
ασε νικο και πηγα να παθω εγκεφαλικο!
το μηχανακι το χω 2 χρονια περιπου κ δεν ειχα ασχοληθει καθολου με μπουζι μιας κ δε χρειαστηκε.
ο προηγουμενος ιδιοκτητης πριν μου το δωσει ειχε πει οτι τα αλλαξε,οποτε τη μαλακια την εκανε αυτος η ο μαστορας του.

η αληθεια ειναι οτι ακουγα απο κατω αριστερα ενα τικ τικ τοσο καιρο αλλα δεν εδωσα σημασια μιας κ νομιζα οτι ειναι ο τεντωτηρας.
τωρα πια δεν ακουγετε τιποτα !

μακαρι να μην εχουν χαλασει η βολτες αλλιως.... σας βρισκετε κανα καπακι και μαστορας με κεφι κ μερακι? :lol:


υ.γ. χρηστος ανεστη σε ολους.
νικο πως τα περασες αγορινα?

Έχεις το μηχανάκι 2 χρόνια και δεν έχεις ασχοληθεί με τα μπουζί και φταίει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ή μάστοράς του????????
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Δλδ για να καταλάβω εσύ πότε θα φταίς? αν μετά από πέντε χρόνια κοπεί η αλυσίδα ας πούμε?

Ήμαρτον κύριε Πρόεδρε, τα μηχανάκια μας τα καβαλάμε και πάμε τις βολτούλες μας αλλά που και που τους ρίχνουμε και καμιά ματιά (λέω εγώ τώρα).
Φιλικά, ακόμα κι αν ο προηγούμενος ιδικτήτης μου έλεγε ότι έκανε service πριν μου το δώσει, εγώ θα το ξανακοίταγα. Η δικιά μου ζωή είναι σε ρίσκο όχι του προηγούμενου ιδιοκτήτη.

pektis
15/04/2010, 18:43
Τα μπουζι δεν κρατανε για παντα...Μια φορα το χρονο αξιζει ενα service και η μηχανη...
(Φιλικα,χωρις παρεξηγηση):wave2:

mivvo
16/04/2010, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ήμαρτον κύριε Πρόεδρε, τα μηχανάκια μας τα καβαλάμε και πάμε τις βολτούλες μας αλλά που και που τους ρίχνουμε και καμιά ματιά (λέω εγώ τώρα).
Φιλικά, ακόμα κι αν ο προηγούμενος ιδικτήτης μου έλεγε ότι έκανε service πριν μου το δώσει, εγώ θα το ξανακοίταγα. Η δικιά μου ζωή είναι σε ρίσκο όχι του προηγούμενου ιδιοκτήτη.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου,πολλοι πωλητές μοτοσυκλετων προκειμενου να πουλησουν την μοτοσυκλετα λενε οτι εχουν κανει και τα σερβις και τα παντα,οποτε οταν αγοραζουμε εμεις την μοτοσυκλετα πρεπει ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ και μετα να κανουμε ενα Service. ;)