PDA

View Full Version : Τροχαίο - Αποζημίωση



Quantum
06/04/2010, 03:14
Καλημέρα και Χρονια Πολλά σε όλους!

και μπαίνω γρήγορα στο ζουμί... Πριν δύο εβδομάδες είχα ένα ατύχημα με ένα αυτοκίνητο σε μια διαΣταύρωση. Ο οδηγός του αυτοκίνητου δεν είδε οτι είχε παλλόμενο πορτοκαλί και νομίζοντας πως έχει πράσινο με χτύπησε πλαγίως, ευτυχώς μόνο με σχετικα μικρές υλικές ζημιές. Αν και στην ασφάλεια του δήλωσε ότι δεν φέρει 100% ευθύνη με την αιτιολογία ότι έτρεχα παραπάνω από όσο έπρεπε, με βάση την έκθεση της τροχαίας και τα λεγόμενα του ασφαλιστή μου το θέμα αυτό θα τακτοποιηθεί, οπότε προς το παρών το αφήνω το συγκεκριμένο ζήτημα.

κι ερχομαι στο πρόβλημα μου...δεδομένου ότι οι ασφάλιστικές θα τα βρούνε και στα πλαίσια της φιλικής συνεργασίας των δυο ασφαλιστικών από οτι κατάλαβα την κάλυψη της ζημιάς μου θα την αναλάβει η δική μου ασφάλεια. Έπειτα λοιπόν από επικοινωνία μαζί τους μου κλείσανε ραντεβού με έναν πραγματογνώμονα ο οποίος ήρθε και φωτογράφησε την μηχανή, αλλά δεν ήταν σαφής για το τι ακριβώς θα μου καλύψουν. Για παράδειγμα, το κατα-γραντζουνισμένο πλαστικό σε ματ χρώμα που βάφεται δύσκολα μπορώ να το αλλάξω ή στην τελική θα το πληρώσω από την τσέπη μου;

[Β]Ούτε ο μάστορας Ούτε ο πραγματογνώμονας Ούτε ο ασφαλιστής δεν δίνει μια σαφή απάντηση[/Β]. Όλοι λένε ότι πρέπει να αποφασίσω τι θα αλλάξω, να κόψω τιμολόγια, να ΠΛΗΡΩΣΩ ΜΠΡΟΣΤΑ, να στείλω τα τιμολόγια στην ασφαλιστική μου και έπειτα θα δούμε τι θα καλυφθεί. Η μηχανή μου (V-STROM 650) δεν είναι ούτε δύο χρόνων και δεν γουστάρω να βάψω τίποτα. Δώστε λίγο τα φώτα σας ρε παιδιά γιατί έχουμε χάσει τον ύπνο μας.


Παραθέτω μια λίστα με το τι σκέφτομαι να αλλάξω:

Μπροστινό Πλαϊνο Πλαστικό (τεπόζιτο) - δεν έχει σπάσει αλλά πολλές γραντζουνιές
Πισινό Πλαϊνο Πλαστικο (σέλα) - γραντζουνιες και έχει σπασει ενα κούμπωμα
αριστερή χούφτα - σπασμένη
αριστερός καθρέφτης - γραντζουνιες στο πλαστικό τμήμα
κάγκελο μπροστινό αριστερό - στράβωσε και γραντζουνίστηκε
μαρσιπιέ πίσω αριστερά - στράβωσε και γραντζουνίστηκε
αριστερο φλας - σπασμένο

Όλα μαζί κοστίζουν γύρω στο 700 ευρώ χωρίς τα εργατικά. Προς το παρών έχω βάψει και ισιώσει τα καγκελά και το μαρσιπιε πρόχειρα ωστε να μπορώ να κυκλοφορώ την μηχανή αλλά θέλω να τα αλλάξω. τι λέτε λοιπόν;

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων και με συγχωρείτε για το μεγάλο ποστ!!



P.S: Με το κράνος τί γίνεται; ο πραγματογνώμονας μου είπε ότι εφόσων δεν έσπασε δεν γίνεται να ζητήσω καινούργιο. Από οσο ξέρω όμως και για μικρά χτυπήματα το κράνος θέλει αλλαγή γιατί το υλικό απορρόφησης στο σημείο του χτυπήματος σφίγγει και δεν πλέον ασφαλές. Το κράνος μου είναι ένα SHOEI XR-1000.

tadi
06/04/2010, 06:43
Kανονικα το μηχανακι παει στο συνεργειο και εκει ο μαστορας δειχνει στο πραγματογνωμονα τι χρειαζεται αντικατασταση και γιατι και αφου συμφωνησουν αυτοι οι δυο ξεκιναει η επισκευη την οποια πληρωνεις και μετα με τα τιμολογια παιρνεις τα λεφτα σου απο την ασφαλιστικη. Δυο χρονων μηχανη θεωρειται καινουρια οποτε μη δεχτεις καμια βαφη η επιδιορθωση. Αν δεν σου καλυψουν αυτα που θελεις πας δικαστικως.

Nikos988
06/04/2010, 11:48
Ο πραγματογνώμονας θα πρέπει να συμφωνήσει με το συνεργείο το κόστος της εργασίας. Από εκεί και πέρα και από τη στιγμή που η μηχανή δεν είναι ούτε δύο χρονών, θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση όλων των χτυπημένων μερών ακόμα και των απλά γρατζουνισμένων!
Μη δεχτείς κάτι άλλο!!! Πες τους ότι σε άλλη περίπτωση, θα κινηθείς δικαστικά και θα ζητήσεις και μείωση της αγοραστικής αξίας της μηχανής σου!
Όσο για το κράνος, βρες ποιος διακανονιστής έχει τον φάκελό σου και επικοινώνησε μαζί του και πες του ότι απαιτείς την αντικατάσταση του κράνους καθώς από την αντιπροσωπία σου είπαν ότι μετά από πτώση θέλει αντικατάσταση!

Ποια ασφαλιστική έχεις εσύ???

988
Υ.Γ. φρόντισε να αλλάξεις ασφαλιστή! Αυτός πρέπει να προστατεύει τα συμφέροντά σου και όχι οι άλλοι!

Quantum
06/04/2010, 12:23
Η δική μου ασφαλιστική είναι η ΑΙG. Τώρα πρέπει να έχει μετονομαστεί σε CHARTIS. Θα πάρω σε λίγο τον διακανονιστή να του πώ για το κράνος. Το πρωί παράγγειλα ήδη κάποια από τα πλαστικά αλλα δίστασα να τα αλλάξω όλα γιατί τα χρηματα είναι αρκετά. Αλλά από ότι κατάλαβα πρέπει να το κυνηγήσω γιατί μπορώ να διεκδικήσω πολλά.

tnx guys

Nikos988
06/04/2010, 12:29
Υπήρξε καθόλου τραυματισμός???
Αν ναι, τότε δε θα ισχύσει ο φιλικός διακανονισμός και θα αποζημιωθείς από την ασφαλιστική του υπαίτιου.
'Εχε υπόψη σου ότι έχεις 2 μήνες περιθώριο για δήλωση τραυματισμού. Μιας και χτύπησες στο κεφάλι, μπορεί "τυχόν" πονοκέφαλοι να προέρχονται από το ατύχημα!!!
Αν σου κάνει μαγκιές η ασφαλιστική, πήγαινε μία βόλτα από ένα κρατικό νοσοκομείο για "έλεγχο"!!!
Δεν το προτείνω παρά ως έσχατη λύση! Κρίνεις από τη συμπεριφορά τους!!!
Απλά, τους πληρώνουμε και είναι υποχρεωμένοι να μας αποζημιώσουν. Μη μας πιάνου και μ*****ς!!!

988

Quantum
06/04/2010, 12:48
Δεν υπήρξε τραυματισμός. Μόνο μερικοί μυικοί πόνοι στην πλάτη και στο χέρι αλλά έκανα εξετάσεις και ακτινογραφίες και δεν ήταν τπτ σοβαρό.

Πήρα μόλις στον Τσορτζόπουλο για το κράνος και μου είπανε ότι πρέπει να το στείλω για πιστοποίηση σε αυτούς. Δυστυχώς πλέον μένω Καβάλα και θα πάρει μέρες αυτή η διαδικασία. Για τις υλικες ζημίες υπάρχει κάποιος περιορισμός χρόνου μέχρι να δηλώσω την ζημιά;

Nikos988
06/04/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Quantum
Δεν υπήρξε τραυματισμός. Μόνο μερικοί μυικοί πόνοι στην πλάτη και στο χέρι αλλά έκανα εξετάσεις και ακτινογραφίες και δεν ήταν τπτ σοβαρό.

Πήρα μόλις στον Τσορτζόπουλο για το κράνος και μου είπανε ότι πρέπει να το στείλω για πιστοποίηση σε αυτούς. Δυστυχώς πλέον μένω Καβάλα και θα πάρει μέρες αυτή η διαδικασία. Για τις υλικες ζημίες υπάρχει κάποιος περιορισμός χρόνου μέχρι να δηλώσω την ζημιά;

Μίλα πρώτα με τον διακανονιστή και πες του ότι απαιτείς αποζημίωση για το κράνος (αν δεχτεί, να ξέρεις ότι θα σου κόψει χρήματα λόγω παλαιότητας και φυσικά θα σου κρατήσουν και το κράνος) και ότι δεν του βάζεις μέσα στις ζημιές παντελόνι, μπουφάν, γάντια κ.λ.π. Για το κράνος όμως δε το συζητάς!!!!
Μην στείλεις τίποτα στον Τζωρτζό αν δεν σου απαντήσει ο διακανονιστής!
Όταν κληθείς να εισπράξεις από την ασφαλιστική, θα υπογράψεις ότι δεν έχεις άλλη απαίτηση.
Από εκείνη τη στιγμή δε μπορείς να απαιτήσεις κάτι άλλο. Το κράνος λοιπόν, πρέπει να στο έχει ήδη υπολογίσει στην αποζημίωση.


988

Infini
20/05/2010, 11:13
Μήπως τελικά γι' αυτό είναι τόσο φθηνή η chartis; Σου πλήρωσαν όλα όσα έδωσες ή ακόμα περιμένεις;