PDA

View Full Version : Για έχετε λίγο τον νου σας....



dirtbird
06/04/2010, 07:45
no comments.....

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=21179&catid=4

Gallos
06/04/2010, 08:06
Για αυτό αγοράστε όλοι το νέο multistrada με το electronic key :)
Έχουμε ξεφύγει πάρα πολύ όμως.Σου κλέβουν την μηχανή και σε σπάνε και στο ξύλο.....

KaTaNaS
06/04/2010, 08:33
αυτο στην αγιας Αννης σταντέ εγινε απο γυφτακια της περιοχης. Γενικοτερα οι τσιγγανοι της περιοχης με την κατασκευη του γηπεδου και την απομακρυνση πολλων μεταφορικων εταιρειων εχουν αποσαθρηνθεί τελειως, μπαίνουν στις εναπομείναντες εταιρειες για καταστροφες και πλιάτσικο...

σημειωθηκε επισης το εξης: Έφθασε περιπολικο σε "ανοιγμενο" εργοστάσιο υστερα απο κληση... και βρηκαν τον φυλακα φιμωμενο και αναποδα κρεμασμενο στην εισοδο του εργοστασιου!

JZER40
06/04/2010, 08:36
και ακόμα εχουμε να δούμε.........

Gandalf dr685sm
06/04/2010, 08:39
Αυτό με τις ενέδρες γινόταν χρόνια στο Ζεφύρι... αν τύχαινε και πέρναγε κανάς άτυχος με παπί σε στυλ courier κτλ.. τον πλάκωναν στο ξύλο και του έπαιρναν μέχρι και τα παπούτσια... είναι όντως τακτική των γύφτων αυτή.

Αυτό με το περίστροφο γίνεται συνήθως απο υποψήφιους ληστές τραπεζών ή τρομοκράτες που θα κάνουν χρήση τους σε κάποια δράση τους. Είναι τακτική που είναι πολύ γνωστή στην ΕΛ.ΑΣ

Αλλά για να κλέψουν μηχανές με περίστροφο μόνο για την αξία της μηχανής , είναι πάρα πολύ σπάνιο. Είναι αντίθετα κοινή τακτική στο εξωτερικό και εδώ πλέον για ακριβά Ι.Χ.

Gandalf

Pardalotzatziki
06/04/2010, 09:36
Gandalf οταν λες εξωτερικο που εννοεις?

p@nos
06/04/2010, 09:40
:sick:


μαλλον πρεπει να παρουμε κανα κουμπουρι δε παει αλλο

p@nos
06/04/2010, 09:41
θα θελα να δω τη φατσα του μολις του το μοστραρεις

:winka: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


194462

Vstrommer71
06/04/2010, 11:05
Θα σε κανει απλα σουρωτηρι με το Καλασνικοφ(ειναι πιο αποτελεσματικο...):sick:
Δεν λυνονται μαγκες ετσι τα θεματα αυτα,οπου υπαρχει φτωχεια,πανε παρεα με την εγκληματικοτητα.
Και σε μια χωρα που ο ορος δικαιοσυνη υπαρχει μονο στα λεξικα,να λετε και μη χειροτερα...

p@nos
06/04/2010, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Θα σε κανει απλα σουρωτηρι με το Καλασνικοφ(ειναι πιο αποτελεσματικο...):sick:
Δεν λυνονται μαγκες ετσι τα θεματα αυτα,οπου υπαρχει φτωχεια,πανε παρεα με την εγκληματικοτητα.
Και σε μια χωρα που ο ορος δικαιοσυνη υπαρχει μονο στα λεξικα,να λετε και μη χειροτερα...


πετρα μολυβι ψαλιδι το ξερεις?

δε μιλαω για καλασνικοφ...



αλλα το .50 κερδιζει το καδρονι:D :evil:

ego_o_idios
06/04/2010, 11:57
ama doume ta skoura 8a topo8etisoume klidia vismata tipou jet ski sindedemeno me ta rouxa otan fevgis apo tin mixani na svini na min perni mprosta mpas ke kati kanis ke tin glitosis ena pou mporis na kanis ine na tripas me kati ta lastixa sou...

:look:

KaTaNaS
06/04/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
ama doume ta skoura 8a topo8etisoume klidia vismata tipou jet ski sindedemeno me ta rouxa otan fevgis apo tin mixani na svini

εσυ το πας φυρι φυρι εκτος απο το bastard να χασεις και το δερματινο! :lol:

ego_o_idios
06/04/2010, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
εσυ το πας φυρι φυρι εκτος απο το bastard να χασεις και το δερματινο! :lol:

to dermatino kala ine min to exo se kamia zoni ke mino me ta sovraka stin mesi tou dromou...
:rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
06/04/2010, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71

Και σε μια χωρα που ο ορος δικαιοσυνη υπαρχει μονο στα λεξικα,να λετε και μη χειροτερα... Ίσως θα βγω λίγο εκτός,αλλά...

Έλεος ρε παιδιά μ' αυτό το πράγμα.Σε κάθε ευκαιρία βρίσκετε αφορμή να τα χώσετε στην Ελλάδα,ακόμα και σ' έναν τομέα που είμαστε πολύ πίσω(και εκεί),στην εγκληματικότητα.

Να την βράσω εγώ τη δικαιοσύνη όταν κυκλοφορώ ανάμεσα σε γκάνγκστερς.
Δηλαδή τι;Θα ζούσα καλύτερα στην Αμερική πχ,που εκεί οπλοφορούν από τα 5 τους,και θα ένιωθα καλά ξέροντας ότι,άμα με ληστέψουν-σκοτώσουν,υπάρχει δικαιοσύνη;

Αισθάνονται ασφαλείς δηλαδή οι "πολιτισμένοι";Πλάκα κάνουμε τώρα;:sick:

makis206
06/04/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ίσως θα βγω λίγο εκτός,αλλά...

Τι ίσως...:dizzy:

Τι λίγο...:uplate:



Συμφωνώ πάντως :lol:

JZER40
06/04/2010, 13:41
Δεν ξέρω φίλε αν αισθάνονται πιό ασφαλείς ..αλλά σίγουρα αισθάνονται πιό δικαιωμένοι....

Φυσικά αν επιτραπεί η οπλοκατοχή θα αισθάνονται και πιό ασφαλείς.....

vangelis 64
06/04/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
Δεν ξέρω φίλε αν αισθάνονται πιό ασφαλείς ..αλλά σίγουρα αισθάνονται πιό δικαιωμένοι....

Φυσικά αν επιτραπεί η οπλοκατοχή θα αισθάνονται και πιό ασφαλείς..... :eek: :eek: :cry: :cry: ..Δεν μεταδίδω άλλο:sad:

ego_o_idios
06/04/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ίσως θα βγω λίγο εκτός,αλλά...

Έλεος ρε παιδιά μ' αυτό το πράγμα.Σε κάθε ευκαιρία βρίσκετε αφορμή να τα χώσετε στην Ελλάδα,ακόμα και σ' έναν τομέα που είμαστε πολύ πίσω(και εκεί),στην εγκληματικότητα.

Να την βράσω εγώ τη δικαιοσύνη όταν κυκλοφορώ ανάμεσα σε γκάνγκστερς.
Δηλαδή τι;Θα ζούσα καλύτερα στην Αμερική πχ,που εκεί οπλοφορούν από τα 5 τους,και θα ένιωθα καλά ξέροντας ότι,άμα με ληστέψουν-σκοτώσουν,υπάρχει δικαιοσύνη;

Αισθάνονται ασφαλείς δηλαδή οι "πολιτισμένοι";Πλάκα κάνουμε τώρα;:sick:

re file gia katse kala
nomizis oti mas endiaferi to 8ema epi prosopikou?
ama skoto8is esi i ego ti 8a gini 8a xasi i xora to eksexon melos tis?
statistika to vlepoume to 8ema
ama den skoto8i kapios den ti8ete 8ema dikeosinis
den prepi na gini enas skotomos gia na to analisoume to 8ema?
8a sizitame xoris antikimeno?

ke ka8e skotomos exi tin idieterotita tou
prepi na skoto8oun prota tosoi oses ke oi plevres tou 8ematos
gia na apoktisoume tin empiria pou exoume anagki gia na mporoume na krinoume.....


asto dialo re mas evales ke leme malakies giati 8ovase na skoto8is...

xesti e xesti..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
06/04/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
Δεν ξέρω φίλε αν αισθάνονται πιό ασφαλείς ..αλλά σίγουρα αισθάνονται πιό δικαιωμένοι....

Φυσικά αν επιτραπεί η οπλοκατοχή θα αισθάνονται και πιό ασφαλείς.....

Συγνώμη για την διακοπή αλλά στην χώρα του τίποτα, του δήθεν και του ποτέ (η Ελλάδα είναι αυτή, για τους ανυποψίαστους) αν επιτραπεί η οπλοφορία θα σκοτωθούμε όλοι είτε από τον μλκ τον γείτονα, είτε από πανηγυρτζίδικο πυροβολισμό, είτε από πυρά από συμπλοκή άσχετη με εμάς.

Και μην μου αρχίσεις τα μα και μου.... τα έχουμε ξαναπεί αυτά..... σε χώρα που κι η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που τα έχουν λόγω της δουλειάς τους (αστυνομία, λιμενικό, στρατός, ασφάλειες διαφόρων κλπ) ήτα κατέχουν νόμιμα για άμυνα, δεν ξέρουν να τα χρησιμοποιούν αλλά τα κουβαλάνε σαν Βακέρος, ή φοβούνται ότι αν τους την πέσει κανένας και τα χάσουν θα πληρώσουν 3.000Ε (λες κι αυτό είναι το μοναδικό θέμα στην υπόθεση - άλλη μεγάλη κουβέντα αυτή αλλά για άλλο φόρουμ), τότε το να δώσεις στον Μπαρμπα Μήτσο ένα 9ρι αντί για αίσθημα ασφάλειας θα δημιουργήσει αίσθημα φόβου..... τουλάχιστον σε όσους γνωρίζουν το τι γίνεται στα Ιεροσόλυμα...

Cpt. Haddock
06/04/2010, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Συγνώμη για την διακοπή αλλά στην χώρα του τίποτα, του δήθεν και του ποτέ (η Ελλάδα είναι αυτή, για τους ανυποψίαστους) αν επιτραπεί η οπλοφορία θα σκοτωθούμε όλοι είτε από τον μλκ τον γείτονα, είτε από πανηγυρτζίδικο πυροβολισμό, είτε από πυρά από συμπλοκή άσχετη με εμάς...

+1050

Μια χαρά σκοτωνόμαστε και τώρα που "απαγορεύεται"...

Είδες τί έγινε στην Πέλλα πασχαλιάτικα; :sick:

sniper
06/04/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
....

Είδες τί έγινε στην Πέλλα πασχαλιάτικα; :sick:

Έπαθε κάτι ο Αλέξανδρος; :hypnotize

Cpt. Haddock
06/04/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Έπαθε κάτι ο Αλέξανδρος; :hypnotize

(περιπου)


Νεκρός από «μπαλωθιές» στην Πέλλα

Θεσσαλονίκη
Με αίμα βάφτηκε το Πασχαλινό τραπέζι μιας οικογένειας στο δήμο Μεγάλου Αλεξάνδρου Πέλλας, όταν η κυνηγετική καραμπίνα που κρατούσε 48χρονος εκπυρσοκρότησε και σκότωσε 44χρονο εξάδελφό του.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της αστυνομικής διεύθυνσης Πέλλας, δράστης και θύμα διασκέδαζαν μαζί με την υπόλοιπη οικογένεια, στην αυλή του σπιτιού τους, ψήνοντας και τρώγωντας. Σε κατάσταση ευθυμίας ο 48χρόνος δράστης πήρε την κυνηγετική καραμπίνα, τύπου "χράπα χρούπα", που κατείχε νόμιμα η 44xρoνη σύζυγός του, και άρχισε να πυροβολεί στον αέρα. Από τις επαναλαμβανόμενες "μπαλωθιές" όμως, το όπλο παρουσίασε εμπλοκή και την ώρα που προσπαθούσε να το ξεμπλοκάρει, πλησίασε ο 44χρoνος εξάδελφός του ζητώντας να το πάρει για να πυροβολήσει κι αυτός. Τη στιγμή εκείνη η καραμπίνα εκπυρσοκρότησε με αποτέλεσμα ο 44χρόνος, που βρισκόταν σε απόσταση περίπου δύο μέτρων, να πέσει νεκρός.

Το ανδρόγυνο με την καραμπίνα συνελήφθη και παραπέμφθηκε στον εισαγγελέα για ανθρωποκτονία εξ αμελείας, ενώ το κυνηγετικό όπλο κατασχέθηκε.

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=148371

sniper
06/04/2010, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(περιπου)



http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=148371


Εμ...... είπαμε: Κράτος του τίποτα, του δήθεν και του ποτέ (βλ. την κοινή έκφραση "αργότερα").

Ο καθένας έχει ότι θέλει, νόμιμο ή μη, χωρίς παιδεία, γνώσεις, ΑΥΣΤΗΡΗ πειθαρχία κλπ κλπ κλπ....

Διάβαζα ότι κυκλοφορούν περίπου 1.5 εκατομμύρια παράνομα όπλα στην Ελλάδα και με έπιασε σύγκρυο..... δλδ ο ένας στους 10 είναι πιθανό να κουβαλάει πάνω του κάτι.... και ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει κάτι τριγύρω μου.... κι εγώ που έχω νόμιμα χρεωμένα όπλα για σκοποβολή πρέπει να τα έχω λυμένα στα κουτιά τους όταν τα μεταφέρω και δεν μπορώ να έχω άδεια οπλοφορίας στην περίπτωση που μου την πέσουν για να τα πάρουν..... τι να λέμε... το θέατρο του παραλόγου....

ΜΟΡΦΕΑΣ
06/04/2010, 14:15
Don't do it my friend. My name is EAGLE, DESERT EAGLE (0.50), and your new home will be the sea.....:a13:


194484

sniper
06/04/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΡΦΕΑΣ
Don't do it my friend. My name is EAGLE, DESERT EAGLE (0.50), and your new home will be the sea.....:a13:

Έχεις ιδέα αυτή η ΜΑΛΑΚΙΑ πόσο μεγάλη είναι και πόσο ζυγίζει; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Λεωνίδας
06/04/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εμ...... είπαμε: Κράτος του τίποτα, του δήθεν και του ποτέ (βλ. την κοινή έκφραση "αργότερα").

Ο καθένας έχει ότι θέλει, νόμιμο ή μη, χωρίς παιδεία, γνώσεις, ΑΥΣΤΗΡΗ πειθαρχία κλπ κλπ κλπ....

Διάβαζα ότι κυκλοφορούν περίπου 1.5 εκατομμύρια παράνομα όπλα στην Ελλάδα και με έπιασε σύγκρυο..... δλδ ο ένας στους 10 είναι πιθανό να κουβαλάει πάνω του κάτι.... και ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει κάτι τριγύρω μου.... κι εγώ που έχω νόμιμα χρεωμένα όπλα για σκοποβολή πρέπει να τα έχω λυμένα στα κουτιά τους όταν τα μεταφέρω και δεν μπορώ να έχω άδεια οπλοφορίας στην περίπτωση που μου την πέσουν για να τα πάρουν..... τι να λέμε... το θέατρο του παραλόγου.... μην ανησυχείς ρε το 1,4 εκ. είναι σε ένα νησί :lol:

makis206
06/04/2010, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
μην ανησυχείς ρε το 1,4 εκ. είναι σε ένα νησί :lol:

Έλα ρε, που; Στη Μύκονο;:bawl:

vangelis 64
06/04/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
μην ανησυχείς ρε το 1,4 εκ. είναι σε ένα νησί :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
06/04/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
μην ανησυχείς ρε το 1,4 εκ. είναι σε ένα νησί :lol:

Αμ δεν είναι.... γι αυτό κι ανησυχώ.... όταν δεν ακούς ένα νούμερο, που προέρχεται από την αρμόδια υπηρεσία που κάνει την μελέτη-έρευνα, πάντα το πολλαπλασιάζεις με κάποιο συντελεστή πάνω του 1... ή του 2....

Γιατί πως μπορείς να υπολογίζεις ποσα παράνομα όπλα κυκλοφορούν αν δεν ξέρεις τον ρυθμό εισαγωγής τους; Κι αν τον ξέρεις πως τον ξέρεις; Κι αφού τον ξέρεις γιατί δεν τον σταματάς;

Λεωνίδας
06/04/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Έλα ρε, που; Στη Μύκονο;:bawl: ναι ακριβώς, ο Γαλάτης από τις μπαλωθιές φοράει silpad τα τελευταία χρόνια :rotflmao:

sniper
06/04/2010, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Έλα ρε, που; Στη Μύκονο;:bawl:

Στην Μύκονο το 1 Μ.Β. κυκλοφορούν με άλλα όπλα.....

ΜΟΡΦΕΑΣ
06/04/2010, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Έχεις ιδέα αυτή η ΜΑΛΑΚΙΑ πόσο μεγάλη είναι και πόσο ζυγίζει; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

1950gr, 7+1 φυσίγγια χωρητικότητα, 26 (περίπου) εκατοστά μήκος με 6 ιντσών κάνη. Στον χέρι σου φαίνεται κατανεμημένο σωστά το βάρος, αρκεί να κάνεις λίγο εκπαίδευση στην σκόπευση.:a13:

ΜΟΡΦΕΑΣ
06/04/2010, 14:28
Φίλος (λογω δουλειάς) έχει πάρει και κυκλοφορεί με αυτό:
(0.45 - 12+1 - 25 εκ. μήκος - 1450γρ βάρος)


194485

sniper
06/04/2010, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΡΦΕΑΣ
1950gr, 7+1 φυσίγγια χωρητικότητα, 26 (περίπου) εκατοστά μήκος με 6 ιντσών κάνη. Στον χέρι σου φαίνεται κατανεμημένο σωστά το βάρος, αρκεί να κάνεις λίγο εκπαίδευση στην σκόπευση.:a13:

ok..... δεν με αφήνετε και ν' αγιάσω....

Σκοπευτικά είναι κορυφαίο αφού δουλεύει με αέρια κι όχι με επανατατικό ελατήριο κι άρα έχεις καλύτερο follow shot από τα υπόλοιπα.... Η ένσταση ήταν στο μέγεθός του.... εκτός αν το κουβαλάς φόρα πατρίδα να το βλέπουν όλοι να σκιάζονται... Βέβαια, τώρα όλα αυτά είναι άσχετα με το θέμα μας...

sniper
06/04/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΡΦΕΑΣ
Φίλος (λογω δουλειάς) έχει πάρει και κυκλοφορεί με αυτό:
(0.45 - 12+1 - 25 εκ. μήκος - 1450γρ βάρος)

USP SOCOM.... Και τι δουλειά κάνει το φιλαράκι σου που θέλει mil spec όπλο έτοιμο για σιγαστήρα;
Εκτός αν είναι γιατρός, οπότε πάσο.... :lol:

ΜΟΡΦΕΑΣ
06/04/2010, 14:33
Το θέμα είναι να μην φτάσουμε να κυκλοφορούμε όλοι έτσι γιατί μετα, για ψύλλου πήδημα θα έχουμε .................................... Χάρες και πανηγύρια στον Κάτω κόσμο. :a39:

Greg_950 S
06/04/2010, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+1050

Μια χαρά σκοτωνόμαστε και τώρα που "απαγορεύεται"...

Είδες τί έγινε στην Πέλλα πασχαλιάτικα; :sick:

Το κακό έχει ήδη συντελεστεί με τα άφθονα κυνηγετικά όπλα, όπου εξασφαλίζεις νόμιμη άδεια, σχετικά εύκολα και χωρίς καμμία εκπαίδευση- υπενθύμιση των μέτρων ασφαλείας. Αποτέλεσμα τα τραγικά δυστυχήματα στο κυνήγι, στο γλέντι, στο σπίτι από τα παιδιά που τα βρίσκουν, στο δρόμο "εν βρασμώ" ψυχής, κλπ

Φανταστείτε να γεμίσουμε και με νόμιμες άδειες για εννιάρια, 45άρια, 0,357" magnum, ΑΚ 47 ή 74 και πάει λέγοντας....:cool:

sniper
06/04/2010, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg_950 S
Το κακό έχει ήδη συντελεστεί με τα άφθονα κυνηγετικά όπλα, όπου εξασφαλίζεις νόμιμη άδεια, σχετικά εύκολα και χωρίς καμμία εκπαίδευση- υπενθύμιση των μέτρων ασφαλείας. Αποτέλεσμα τα τραγικά δυστυχήματα στο κυνήγι, στο γλέντι, στο σπίτι από τα παιδιά που τα βρίσκουν, στο δρόμο "εν βρασμώ" ψυχής, κλπ

Φανταστείτε να γεμίσουμε και με νόμιμες άδειες για εννιάρια, 45άρια, 0,357" magnum, ΑΚ 47 ή 74 και πάει λέγοντας....:cool:

το τραγικό φίλε μου είναι ότι μέχρι πριν κάποια χρόνια, τα κυνηγετικά τα δήλωνες στο Δασαρχείο της περιοχής σου.... κι όταν πέρασε ο έλεγχος στην ΕΛΑΣ, αντί να πάει το ανύπαρκτο και διαλυμένο κράτος στο Δασαρχείο να πάρει τις καταστάσεις, περίμενε από τους κατόχους των όπλων να πάνε οικειοθελώς στα οικεία τμήματα ασφαλείας να τα δηλώσουν... αποτέλεσμα να υπάρχουν όπλα (τι όπλα δλδ, σε σύγκριση με τα πιστόλια μιλάμε για κανόνια) που κανένας δεν ξέρει ότι υπάρχουν και ποιος το έχει... Το είχε ο παππούς κάποτε, το πήρε τώρα ο εγγονός κι άντε βγάλε τώρα άκρη....

Εγώ όταν βλέπω πάντως όπλα σε χώρους που δεν θα έπρεπε κάνω μεταβολή και γεια σας....

Gandalf dr685sm
06/04/2010, 15:18
Sniper... τι να την κάνουν την νόμιμη οπλοκατοχή πυροβόλων όπλων όταν όπως πολύ σωστά ανέφερες , παίρνεις ενα λειόκανο κυνηγετικό που σκοτώνει ελέφαντα με διασπορά στα 30 μέτρα και --- ΓΕΙΑ ΣΑΣ---.

Για την ιστορία πάντως, το έχω δηλώσει άλλωστε, είμαι υπέρ της κατοχής και νόμιμης αυτοάμυνας ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΕΙΑΣ. Έτσι και αλλιώς πλέον όποιος κακοποιός θέλει με 300-500 ευρώ παίρνει ενα περίστροφο-πιστόλι και κάνει την δουλειά του. Ο μόνος που πλήγεται απο το μη-νόμιμο κατοχής είναι το θύμα.

Αν νομίζετε οτι ο κάθε ψυχοπαθής εγκληματίας περιμένει άδεια για να βγάλει όπλο είστε γελασμένοι. Το ίδιο ισχύει για τον οποιοδήποτε πολίτη.

Εδώ έχουν αρχίσει και κυκλοφορούν όλοι με όπλα πλέον , πυροβόλα και μη , ...

Υ.Γ. το 1,500,000 όπλων είναι καταγραφή της δεκαετίας του 1990 και αφορά κυρίως εποχή που είχε πέσει το καθεστώς Μπερίσα και τα ΑΚ47 τα πούλαγαν για κρεμάστρες και τις χειροβομβίδες για κολοκύθες προς σπορά , ώς συχνότητα. Σήμερα υπολογίζεται κάπως μικρότερος ο αριθμός τους. Τουλάχιστον ο επίσημος αριθμός τους και δεν βάζω μέσα αεροβόλα ισχυρής βολής και αυτοσχέδια.

Gandalf

sniper
06/04/2010, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Sniper... τι να την κάνουν την νόμιμη οπλοκατοχή πυροβόλων όπλων όταν όπως πολύ σωστά ανέφερες , παίρνεις ενα λειόκανο κυνηγετικό που σκοτώνει ελέφαντα με διασπορά στα 30 μέτρα και --- ΓΕΙΑ ΣΑΣ---.



Τεχνικά δεν τα λες καλά αλλά πιάνουμε το νόημα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Για την ιστορία πάντως, το έχω δηλώσει άλλωστε, είμαι υπέρ της κατοχής και νόμιμης αυτοάμυνας ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΕΙΑΣ.


Εντός οικίας δεν χρειάζεται οπλοκατοχή. Χρειάζεται να υπάρχει ασφάλεια εκτός αυτού. Και δηλαδή να δουλεύει το κράτος αποτελεσματικά. Εκτός αν δεν μπορεί οπότε να μας το πει να λάβουμε τα μέτρα μας.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Έτσι και αλλιώς πλέον όποιος κακοποιός θέλει με 300-500 ευρώ παίρνει ενα περίστροφο-πιστόλι και κάνει την δουλειά του. Ο μόνος που πλήγεται απο το μη-νόμιμο κατοχής είναι το θύμα.


Παλαιόθεν....


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Αν νομίζετε οτι ο κάθε ψυχοπαθής εγκληματίας περιμένει άδεια για να βγάλει όπλο είστε γελασμένοι. Το ίδιο ισχύει για τον οποιοδήποτε πολίτη.


Δεν νομίζουμε τίποτα. Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι εμείς οι μαλκες που πάμε να βγάλουμε χαρτιά γατρών κανονικά κι όχι με 50ρικάκι στο χέρι, μας βγαίνει η πίστη ανάποδα. Κι ο κάθε μαγκάκος παίρνει στην Ομόνοια το όποιο μη ανιχνεύσιμο όπλο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Εδώ έχουν αρχίσει και κυκλοφορούν όλοι με όπλα πλέον , πυροβόλα και μη , ...


Υπερβάλλεις λιγάκι εδώ αλλά κοντά είσαι.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Υ.Γ. το 1,500,000 όπλων είναι καταγραφή της δεκαετίας του 1990 και αφορά κυρίως εποχή που είχε πέσει το καθεστώς Μπερίσα και τα ΑΚ47 τα πούλαγαν για κρεμάστρες και τις χειροβομβίδες για κολοκύθες προς σπορά , ώς συχνότητα. Σήμερα υπολογίζεται κάπως μικρότερος ο αριθμός τους. Τουλάχιστον ο επίσημος αριθμός τους και δεν βάζω μέσα αεροβόλα ισχυρής βολής και αυτοσχέδια.

Gandalf

Εδώ είσαι από αισιόδοξος μέχρι ονειροπόλος.... Όταν έχει διαλυθεί ολόκληρη η Αν. Ευρώπη εδώ και χρόνια, κι ακόμα στην εκεί αλλά και πέριξ περιοχή τα όπλα είναι φτηνότερα από μια φρατζόλα ψωμί, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το διεθνές κύκλωμα εμπορίας όπλων έχει εξαιρέσει την Ελλάδα από το δίκτυο πωλήσεων;

Τεσπα, το συμπέρασμα του θρεντ είναι ότι όταν καβαλάμε να μην σταματάμε στα φανάρια αν δεν είμαστε μόνοι και δεν έχουμε ελένξει προσεκτικά τον περιβάλλοντα χώρο;

:smokin:

Cpt. Haddock
06/04/2010, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τεσπα, το συμπέρασμα του θρεντ είναι ότι όταν καβαλάμε να μην σταματάμε στα φανάρια αν δεν είμαστε μόνοι και δεν έχουμε ελένξει προσεκτικά τον περιβάλλοντα χώρο;

:smokin:

το συμπέρασμα του θρεντ ειναι να μην περνάμε το ποτάμι :smokin:

Gandalf dr685sm
06/04/2010, 15:57
sniper...

για τον αριθμό δεν το λέω εγώ... το λέει η τελευταία αναφορά του Υπουργείου σχετικά με τον οπλισμό "που κυκλοφορεί" στην Ελλάδα. 450.000 είναι τα νόμιμα κυνηγετικά με δικαιολογητικά , 35.000 εκείνα που έχουν ιδιώτες σκοπευτές, περί τα 4500 είναι εκείνα που έχουν εταιρίες και άνθρωποι προστασίας VIP ... τα παράνομα υπολογίζονται περίπου στο διπλάσιο με την διαφορά όμως οτι πολλά εξ αυτών θα είναι σε αχρηστεία.


Για το να έχεις ασφάλεια εκτός οικίας... είναι άλλο τεράστιο θέμα αλλά εκεί όντως αν γίνει νόμιμη η οπλοφορία σαν το Dallas, θα έχουμε δράματα με γιαγιάδες και παπούδες να βγάζουν το 45ari σαν τον Κάλαχαν....:lol: :lol: :lol:

Για εντός οικίας απλά να σε πληροφορήσω οτι δεν υπάρχει ουσιαστικά νόμιμη αυτοάμυνα, καθώς ακόμα και αν έχεις νόμιμα όπλο (πυροβόλο ή μη .. υπενθυμίζω οτι όπλο θεωρείται και το ρόπαλο και άλλα παρόμοια) και το χρησιμοποιήσεις, θα περάσεις απο κυκεώνα ανακριτικό και στο τέλος θα καταδικαστείς αλλά με αναστολή που σημαίνει οτι απλά δεν πας μέσα.

Είναι μια μαύρη τρύπα νομική που την συζητάμε κατά κόρον "απέναντι".

Gandalf

sniper
06/04/2010, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
sniper...

για τον αριθμό δεν το λέω εγώ... το λέει η τελευταία αναφορά του Υπουργείου σχετικά με τον οπλισμό "που κυκλοφορεί" στην Ελλάδα. 450.000 είναι τα νόμιμα κυνηγετικά με δικαιολογητικά , 35.000 εκείνα που έχουν ιδιώτες σκοπευτές, περί τα 4500 είναι εκείνα που έχουν εταιρίες και άνθρωποι προστασίας VIP ... τα παράνομα υπολογίζονται περίπου στο διπλάσιο με την διαφορά όμως οτι πολλά εξ αυτών θα είναι σε αχρηστεία.



Και ποιοι είμαστε εμείς να διαφωνίσουμε με το Υπουργείο;


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Για το να έχεις ασφάλεια εκτός οικίας... είναι άλλο τεράστιο θέμα αλλά εκεί όντως αν γίνει νόμιμη η οπλοφορία σαν το Dallas, θα έχουμε δράματα με γιαγιάδες και παπούδες να βγάζουν το 45ari σαν τον Κάλαχαν....:lol: :lol: :lol:


Αυτό μας έλλειπε...... ΔΕΝ έχουμε την δική τους παιδεία εμείς εδώ.... Αρκεί να σκεφτούμε πως οδηγούμε για να καταλάβουμε τι θα γίνει αν έχουμε όλοι πάνω μας όπλα.... το μακελιό δεν λεει τίποτα σαν λέξη.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Για εντός οικίας απλά να σε πληροφορήσω οτι δεν υπάρχει ουσιαστικά νόμιμη αυτοάμυνα, καθώς ακόμα και αν έχεις νόμιμα όπλο (πυροβόλο ή μη .. υπενθυμίζω οτι όπλο θεωρείται και το ρόπαλο και άλλα παρόμοια) και το χρησιμοποιήσεις, θα περάσεις απο κυκεώνα ανακριτικό και στο τέλος θα καταδικαστείς αλλά με αναστολή που σημαίνει οτι απλά δεν πας μέσα.


Μάγε; Έπιασα πρώτη φορά M1911A1 στα χέρια μου το 1973.... κι από τότε σιγά σιγά ασχολούμε με το ΑΘΛΗΜΑ από διάφορους ρόλους.... Δεν χρειάζεται να με πληροφορήσεις για κάτι... ειδικά όταν και έχω αρκετά κοντινή νομική υποστήριξη :D

Να σε πληροφορήσω λοιπόν εγώ ότι υπάρχει νόμιμη άμυνα όταν "ο κίνδυνος είναι παρόν, άμεσος και μη αλλιώς αποτρεπτός". Και μετά μπλέκεις με το είδος της βίας που άσκησες, αν είχε την ιδια βαρύτητα με του άλλου (πηροβόλησες κάποιον που σε απειλούσε με κουτάλι κλπ), τις συνθήκες (αν υπήρχε κι άλλο μέλος της οικογενείας σου στο χώρο, όπως ένα μωρό ας πούμε) κλπ κλπ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Είναι μια μαύρη τρύπα νομική που την συζητάμε κατά κόρον "απέναντι".

Gandalf

Απέναντι και μεταξύ σας μπορείτε να κουβεντιάζετε ότι θέλετε. Αν συνφωνείτε κιόλας μια χαρα! :lol: :lol:

Gandalf dr685sm
06/04/2010, 17:05
Να σε πληροφορήσω λοιπόν εγώ ότι υπάρχει νόμιμη άμυνα όταν "ο κίνδυνος είναι παρόν, άμεσος και μη αλλιώς αποτρεπτός". Και μετά μπλέκεις με το είδος της βίας που άσκησες, αν είχε την ιδια βαρύτητα με του άλλου (πηροβόλησες κάποιον που σε απειλούσε με κουτάλι κλπ), τις συνθήκες (αν υπήρχε κι άλλο μέλος της οικογενείας σου στο χώρο, όπως ένα μωρό ας πούμε) κλπ κλπ.


Δεν είπα το αντίθετο... η κατάληξη όμως είναι πάντα μία... καταδίκη με αναστολή. Ποτέ δεν έχει υπάρξει δικαστικά, απαλλαγή. Μπορείς να ρωτήσεις αν θες. Νόμιμη αυτοάμυνα σημαίνει πως τον κλέφτη που μπήκε σπίτι, ανεξάρτητα αν κράταγε μαχαίρι , πηρούνι ή μπαζούκα, τον αντιμετώπισα με δικό μου οπλισμό και δεν καταδικάζομαι για αυτό... σαφώς ελέγχομαι όμως για το περιστατικό.

Εδώ όπως είπες αν κρατάει μαχαίρι και τον πυροβολήσω , πάω σούμπιτος μέσα καθώς χρησιμόποιησα μέσο με μεγαλύτερη ικανότητα/βαρύτητα απέναντι στον κλέφτη και πάντα βέβαια υπό το πρίσμα οτι δεν θα μου κάνει μήνυση ο κλέφτης για σωματική βλάβη...(ναι έχει γίνει και αυτό).

Είναι τόσο δαιδαλώδες το νομικό πλαίσιο που αν καθαρίσεις κάποιον μέσα στο σπίτι σου ακόμα και αν κράταγε όπλο , καλύτερα να τον φυτέψεις και να μην τον βρούν ποτέ, παρά να το δηλώσεις πλέον.

Πιάσαμε όμως χοντρή συζήτηση και σεβόμενος οτι δεν έχει δίκυκλο μέσα, λέω να το παρατήσω εδώ και να μην το συνεχίσω. Επί της ουσίας πάντως δεν διαφωνώ... έχουμε καταντήσει σαν κομμάντο σε ειδική αποστολή εκεί έξω πάνω στις μηχανές... Ι.Χ. , πεζοί , γατιά, λακκούβες, υπόνομοι, ... τώρα και ενέδρες.. καλά πάμε.

Gandalf

vaska
06/04/2010, 17:07
Χρόνια Πολλά κατ αρχήν. Άντε και στο θέμα μας. Το λοιπόν πήραμε ο καθένας από ένα όπλο, βγήκαμε βολτούλα παρεούλα όλοι μαζί και σταματήσαμε να βάλουμε βενζίνη. Και ο βενζινάς κοίταξε τα μπούτια της δικιάς και πήρα τον τσαμπουκά επάνω μου κι επειδή είμαστε παρέα ήρθατε όλοι εσείς να συνδράμετε. Ο Χ φίλος μας συνταξιδευτής είναι και θερμοκέφαλος κι έχει και το σιδερικό που του δίνει παραπάνω μπόι και μαγκιά. Και μετά αρχίζουν τα όργανα. Δεν λύνονται έτσι ρε παλικάρια τα θέματα. Επίσης όλοι αυτοί που πάνε με σκοπό να κλέψουν το οτιδήποτε, και το κάνουν μέρα μεσημέρι είναι πιό έτοιμοι από μάς που είμαστε χαλαροί. Έχουν σχεδιάσει και την ασφαλή διαφυγή τους και σίγουρα δεν είναι στις προτεραιότητές τους η δική μας σωματική ακεραιότητα. Αν σου την πέσουν κάνε το μαλάκα και χάσε μόνο τη μηχανή σου γιατί αλλιώς θα χάσεις και τη ζωή σου. Αυτά. :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
06/04/2010, 17:15
Επίσης όλοι αυτοί που πάνε με σκοπό να κλέψουν το οτιδήποτε, και το κάνουν μέρα μεσημέρι είναι πιό έτοιμοι από μάς που είμαστε χαλαροί.

Δεν ισχύει πάντα... αλλά δεν το επεκτείνω.. θα με βαρέσουν οι άλλοι. Υποσχέθηκα να μην επεκταθώ..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

mikros boudas
06/04/2010, 17:19
η μονη βλακεια ειναι πως τα νομιμα καλασνικοφ ειναι ημιαυτοματα και ειναι βλακεια να χανεις την εγγυηση πειραζοντας το

idi
06/04/2010, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Θα σε κανει απλα σουρωτηρι με το Καλασνικοφ(ειναι πιο αποτελεσματικο...):sick:
Δεν λυνονται μαγκες ετσι τα θεματα αυτα,οπου υπαρχει φτωχεια,πανε παρεα με την εγκληματικοτητα.
Και σε μια χωρα που ο ορος δικαιοσυνη υπαρχει μονο στα λεξικα,να λετε και μη χειροτερα...

και εγω φτωχος και ανεργος ειμαι αλλα δε κλεβω...

mparmpanik
06/04/2010, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
[ Αν σου την πέσουν κάνε το μαλάκα και χάσε μόνο τη μηχανή σου γιατί αλλιώς θα χάσεις και τη ζωή σου. Αυτά. :beer: :beer: [/B]


εγω νομιζω θα συμφωνησω με το παραπανω..

απλα και μονο γιατι δεν θελω να γινω ειδηση στα δελτια των οκτω
οτι προσπαθησε να αποτρεψει την ληστεια κι ο ληστης τον πυροβολησε καταστηθα.


να ρωτησω και κατι που δεν εχω καταλαβει..

τις ειδικες δυναμεις εχετε τελειωσει ολοι και εχετε τοση ανεση με τα κουμπουρια?

και πως στα κομματια ξερετε που μπορεις να βρεις μη ανιχνευσιμο κουμπουρι,
ποσο κανει, ποιος τα πουλαει κτλ..

πολλα κονε βλεπω στις γκριζες ζωνες..

Cpt. Haddock
06/04/2010, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
[...]τις ειδικες δυναμεις εχετε τελειωσει ολοι και εχετε τοση ανεση με τα κουμπουρια?
και πως στα κομματια ξερετε που μπορεις να βρεις μη ανιχνευσιμο κουμπουρι,
ποσο κανει, ποιος τα πουλαει κτλ..
πολλα κονε βλεπω στις γκριζες ζωνες..

καλά, μην τα πιστεύεις κι όλα... :winka:

tai
06/04/2010, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
και εγω φτωχος και ανεργος ειμαι αλλα δε κλεβω...

εσυ εκτος απο κοτα εισαι και αφηρημένος.:a029: Θα ξεχάσεις γιατι τον εριξες κατω :a22:

zzr2005
07/04/2010, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αυτό με τις ενέδρες γινόταν χρόνια στο Ζεφύρι... αν τύχαινε και πέρναγε κανάς άτυχος με παπί σε στυλ courier κτλ.. τον πλάκωναν στο ξύλο και του έπαιρναν μέχρι και τα παπούτσια... είναι όντως τακτική των γύφτων αυτή.



:eek: :eek:
περνάω χρονια απο τον κεντρικο δρομο του Ζεφυριου και ποτέ δεν αντιμετώπισα προβλημα ...
ουτε εχω ακουσει κατι αναλογο ως πρωην κατοικος της περιοχής επι μακρον...

απλα οταν περναγα απο εκει ηξερα οτι οι γυφτοι εχουν πάντα προτεραιότητα:lol: :lol:

super_toto
07/04/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ίσως θα βγω λίγο εκτός,αλλά...

Έλεος ρε παιδιά μ' αυτό το πράγμα.Σε κάθε ευκαιρία βρίσκετε αφορμή να τα χώσετε στην Ελλάδα,ακόμα και σ' έναν τομέα που είμαστε πολύ πίσω(και εκεί),στην εγκληματικότητα.

Να την βράσω εγώ τη δικαιοσύνη όταν κυκλοφορώ ανάμεσα σε γκάνγκστερς.
Δηλαδή τι;Θα ζούσα καλύτερα στην Αμερική πχ,που εκεί οπλοφορούν από τα 5 τους,και θα ένιωθα καλά ξέροντας ότι,άμα με ληστέψουν-σκοτώσουν,υπάρχει δικαιοσύνη;

Αισθάνονται ασφαλείς δηλαδή οι "πολιτισμένοι";Πλάκα κάνουμε τώρα;:sick:

Δεν είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη φίλε. Η Αμερική είναι μια χαωτική χώρα, με 300 εκ πληθυσμό. Σε κάθε πολιτεία ισχύουν διαφορετικοί νόμοι, είτε για την οπλοκατοχή, είτε για τις ποινές.
Υπάρχουν μέρη, στα οποία κοιμάσαι με την πόρτα ανοιχτή και άλλα μέρη που δεν κοιμάσαι καθόλου αν θες να μείνεις ζωτανός.

Αυτό που σίγουρα ισχύει όμως είναι ότι υπάρχει ισονομία. Όχι απόλυτη βέβαια, πουθενά δεν μπορεί να ισχύει απόλυτη ισονομία. Όμως δεν υπάρχει καμία συγκριση με το τσιφλίκι του δικαστικού κυκλώματος που υπάρχει στην Ελλάδα. Εδώ σκοτώνεις και σε 5 χρόνια είσαι έξω για να ξανασκοτώσεις.

Αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι όχι η σύγκριση με άλλες χώρες (πολυ περισσότερο δε με χώρες μη συγκρίσιμες με την Ελλάδα). Θα έπρεπε να μας απασχολεί η σύγκριση με την ίδια τη χώρα 15-20 χρόνια πρίν. Γιατί η διαφορά είναι εξωφρενική.

Cpt. Haddock
07/04/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
[...]απασχολεί είναι όχι η σύγκριση με άλλες χώρες (πολυ περισσότερο δε με χώρες μη συγκρίσιμες με την Ελλάδα). Θα έπρεπε να μας απασχολεί η σύγκριση με την ίδια τη χώρα 15-20 χρόνια πρίν. Γιατί η διαφορά είναι εξωφρενική.

+1050 :sad:

Gandalf dr685sm
07/04/2010, 14:14
και πως στα κομματια ξερετε που μπορεις να βρεις μη ανιχνευσιμο κουμπουρι,
ποσο κανει, ποιος τα πουλαει κτλ..

πολλα κονε βλεπω στις γκριζες ζωνες..

Κάνεις πλάκα έτσι;

Κρήτη.. αν ρωτήσεις το κατάλληλο άτομο θα βρείς.
Αθήνα... πίσω απο το τρίγωνο του διαβόλου όπως το ονομάζει η ΕΛ.ΑΣ (αν έχεις τα κουράγια να πας εκεί)
Απο το web... δεν βάζω λεπτομέρειες.

Μη ανιχνεύσιμο = σβυσμένο σειριακό του όπλου , ή αγορά καθαρού απο εξωτερικό (παραγγελία στην μαύρη ) που θα σου πάει πολύ ακριβά όμως.

Είναι πιο εύκολο να πάρεις κάτι παράνομο παρά να το πάρεις νόμιμο.

zzr2005 ... στην αφετηρία της γραμμής του ΟΑΣΑ , δύο περιστατικά (το ένα μπροστά στα μάτια μου) όπου πιτσιρικάς πετάχτηκε μπροστά σε παπί , το παληκάρι φρενάρει με όσα και το κοκκαλώνει και σε χρόνο dt τον κοπανήσαν και του πήραν μέχρι και τα παπούτσια!!!! γύρω στα 6-7 άτομα. Μέχρι να τον φτάσουμε έιχαν γίνει καπνός. Το παληκάρι είχε σοκαριστεί και τον πήγε ενας άλλος άνθρωπος με το Ι.Χ. του στο τμήμα για τα περαιτέρω.




Gandalf

Εχετλαίος
07/04/2010, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Κρήτη.. αν ρωτήσεις το κατάλληλο άτομο θα βρείς.

Και μη κατάλληλο να ρωτήσεις, πάλι θα βρεις...
:lol: