PDA

View Full Version : Ερώτηση για γάντια!!



bikersonly
26/01/2004, 09:10
Πάντα και με ΟΣΟ κρύο και αν είχε έβγαινα με την μοτό μου!ΠΟΤΕ σχεδόν δεν κρύωνα.Αλλά αυτά τα δάχτυλα και ειδικά στις άκρες με πέθαιναν!Έχω δοκιμάσει πολλά διαφορετικά γάντια αλλά πάντα το ίδιο.Αν σκεφτόμουν κάτι ήταν ο αβάσταχτος πόνος στις άκρες των δαχτύλων.Και για φαντάσου να έχεις να κάνεις χιλιόμετρα με αυτόν τον πόνο.Χώρια που είναι και άδικο.Να μην κρυώνεις πουθενά αλλου παρά μόνο στα δάχτυλα στις άκρες.

Δοκίμασα πρόσφατα χειρουργικά γάντια από μέσα και από έξω τα δερμάτινα αλλά τίποτα.Μην πω χειρότερα.
Μια φορά μόνο δεν είχα πρόβλημα αλλά φόραγα γάντια για σκι!!!Που σημαίνει ότι δεν μπορείς να οδηγήσεις!

Για πείτε ρε παιδιά υπάρχει κάνα κολπάκι ή τέλος πάντων κάνα γάντι που να κάνει δουλειά??

Julius
26/01/2004, 09:31
Δυστυχώς όσο ποιο ζεστό είναι ένα γάντι τόσο ποιο χοντρό (μειωμένη αίσθηση) πρέπει να δώσεις πολλά χρήματα για να πάρεις καλό γάντι με αίσθηση αν και πάλι όλο και κάπου θα μπάζει.

Μια καλή λύση είναι το πλαστικό γάντι κουζίνας - εργασίας!!! (και πριν ξεκινήσετε τα ζαρζαβατικά εξηγούμε) Πάς σε ένα καλό Σούπερ Μαρκετ ή κανένα πράκτικερ και παίρνεις γάντια πλαστικά το μεγαλύτερο νούμερο (υπάρχουνε και σε μαύρο), τα οποία τα φοράς ΕΠΑΝΩ από το κανονικό, το πλαστικό δεν αφήνει τον αέρα και το νερό να περάσουνε και είναι πάρα πολύ ανθεκτικό.

Το κόλπο είναι endurαδικο δοκιμασμένο με πολύ κρύο και πολύ νερό και πάντα με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα. Και το σημαντικότερο δεν χάνεις σε αίσθηση και δεν γλιστράει από τα γκριπ.

SpyrosTDM
26/01/2004, 11:09
ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΕΔΩΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΛΛΑ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΓΑΝΤΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΚΡΑΤΑΝΕ ΖΕΣΤΟ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΝΩ ΤΑ ΑΚΡΟΔΑΚΤΥΛΑ ΜΟΥ ΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ ΓΑΝΤΙΑ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΥΛΙΑΖΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΥΩΝΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΓΑΝΤΙ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΩΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΕ ΚΑΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ SPIDI H2OUT.
ΕΙΝΑΙ 100% ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΖΕΣΤΟ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΔΙΚΗ ΜΕΜΒΡΑΝΗ ΣΑΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΟ ΓΑΝΤΙ ΜΕΣΑ.
ΑΠΟ ΑΙΣΘΗΣΗ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΝΖΕΣΤΑ.ΑΠΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ 2 ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΧΑΝΟΥΝ ΣΕ ΑΙΣΘΗΣΗ ΛΟΓΩ ΠΑΧΟΥΣ.
ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΑ ΚΡΥΑ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ...
Υ.Σ ΑΠΟ ΗΝ ΑΛΛΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΑ GRIP.
ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΠΟΤΕ ΣΑΝ ΛΥΣΗ?

bikersonly
26/01/2004, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv5byt
Υ.Σ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΑ GRIP.
ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΠΟΤΕ ΣΑΝ ΛΥΣΗ?

Το χω σκεφτεί σαν λύση Σπύρο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει δουλειά.Πόσο να ζεσταίνει ένα γκριπ!Εκτός αυτού το πρόβλημα επικεντρώνεται κυρίως στο μπροστά και πάνω μέρος των δαχτυλων και στα νύχια.Οπότε θα είναι το κάτω μέρος ζεστό και το πάνω...
Και μην ξεχνάμε ότι έρχεται ο αέρας ΠΟΛΥ πιο κρύος και "σκάει" στα δάχτυλα κατευθείαν.Γιατί μιλάμε για πολύ κρύο.Αλλά δεν μπορεί να μην υπάρχει μηχανόβιος εξοπλισμός για τα χέρια.Δηλαδή κάποιος που θέλει να κάνει μακρινό ταξίδι στην ευρώπη π.χ τι κάνει?
Πάντως θα το ψάξω αυτό με τα θερμαινόμενα γκριπ.Αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία ας απαντήσει.;)

SpyrosTDM
26/01/2004, 13:41
ΜΙΧΑΛΗ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΑΣ ΑΓΓΛΙΑΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ΕΙΧΑΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΟΛΟΤΟ ΧΕΡΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ GRIP. EINAI ΟΜΩΣ ΚΑΠΩΣ ΑΝΤΙΑΙΣΘΗΤΙΚΑ.
ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΜΟΝΟ ΧΕΡΙΑ.
Η ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ . ΑΝ ΒΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΘΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ


638

SpyrosTDM
26/01/2004, 13:47
ΜΙΧΑΛΗ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ
ΠΑΡΕ ΦΩΤΟ
ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΕΘΥΝΣΗhttp://www.highriders.co.uk/catalog/product_207_MUFFS.html

bikersonly
26/01/2004, 13:50
Καλή φάση φαίνεται.Και έχει μια λογική τέλος πάντων.Τα προστατεύεις από τον αέρα και με τα θερμαινόμενα γκριπ από μέσα κάτι γίνεται.Αφού μου λες ότι έχεις δει μόνο για τα χέρια και όχι όπως στην φωτό όλο αυτό το πράμα :p πρέπει να κάνει δουλειά και να μπαινοβγαίνει εύκολα.Τώρα για την ομορφιά ειλικρινά εγώ την βάζω πιο πίσω μερικές φορές.;)

Υποθέτω θα έχει ελεύθερη κίνηση το χέρι σε περίπτωση κινδύνου ειδικά.ΚΑταλαβαίνεις τι εννοώ.Μην κάνουμε καμιά ώρα αν το βγάλουμε!Χα!:D :eek:

Thanks Σπύρο πάντως.’ντε να βρούμε καμιά λύση!:cool:

SpyrosTDM
26/01/2004, 13:52
ΣΤΟ ΙΔΙΟ SITE ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΑ GRIP ΣΤΑ 58 ΕΥΡΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟΥΔΙΑ.

Θάνος
26/01/2004, 17:13
Από φίλους που συνταξιδέψαμε στο καταχείμωνο και είχαν θερμαινόμενα grip είδα ότι φορούσαν καλοκαιρινό γάντι!!

Κάποιος μάλιστα μου είπε ότι είναι απίστευτο πόσο πιο άνετα αισθάνεσαι γενικά και στο υπόλοιπο σώμα έχοντας τα χέρια σου ζεστά με τα θερμαινόμενα grip...

Εγώ δεν τα έχω δοκιμάσει πάντως και αν και το σκέφτομαι τους δύο τελευταίους χειμώνες δεν το έχω αποφασίσει ακόμα. Πόσο να κρατήσει το κρύο...;

asmar
26/01/2004, 20:21
Θερμαινόμενα γκριπ όπως είπαν πολλά παιδιά, ένα γάντι απο goretex με ενισχύσεις και το μυστικό όταν βρέχει ένα έξτρα κάτι σαν νάϊλον αδιάβροχο και αντιανεμικό, έδω εις τας Αγγλίας βρίσκεις σχετικά εύκολα αλλά και στην Αθήνα όλο και κάπου θα έχει.

Δοκιμασμένη λύση, μια και μοναδική.