PDA

View Full Version : λάδια για ktm lc4 640 2004



ktm lc4 640 s/m
07/04/2010, 13:10
ρε παιδιά επιδί εχω μπερδεύτη λιγο!!!θέλω να ρωτήσω κάτι εχω πάρει ενα ktm lc4 640 s\m 2004!!! αυτός που το είχε μου είπε έβαζε λάδι (10w/50 motorex full synthetic ) αλλα εγώ νομίζω απ’ οτι διάβασα οτι πέρνει (20w/50 full synthetic) και επίσεις καποιος μηχανίκος μου είπε οτι ακόμα καλύτερα για τωρα το καλοκαίρι να βάλω (10w/60 motorex power synt full synthetic)!!! ελπίζω να μπορέσει καποιος να με βοηθείση!!!! και κατι ακόμα όταν αλλάζεις λάδια πρεπει να τα κάνεις εκσαέροση μετά???

DUKASII
07/04/2010, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm lc4 640 s/m
ρε παιδιά επιδί εχω μπερδεύτη λιγο!!!θέλω να ρωτήσω κάτι εχω πάρει ενα ktm lc4 640 s\m 2004!!! αυτός που το είχε μου είπε έβαζε λάδι (10w/50 motorex full synthetic ) αλλα εγώ νομίζω απ’ οτι διάβασα οτι πέρνει (20w/50 full synthetic) και επίσεις καποιος μηχανίκος μου είπε οτι ακόμα καλύτερα για τωρα το καλοκαίρι να βάλω (10w/60 motorex power synt full synthetic)!!! ελπίζω να μπορέσει καποιος να με βοηθείση!!!! και κατι ακόμα όταν αλλάζεις λάδια πρεπει να τα κάνεις εκσαέροση μετά??? ρωτα reinmaster η οldman για λαδακια.

konkost
07/04/2010, 14:42
Στo δικο μου lc4 '99 mont του εβαζα motul 5100 10-40 Αλλαγη καθε 3000χλμ και καθε 6000 χλμ φιλτρο Πουληθηκε με 65000χλμ χωρις κανενα προβλημα στον κινητηρα
Και ναι θελει εξαερωση!

DUKASII
07/04/2010, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από konkost
Στo δικο μου lc4 '99 mont του εβαζα motul 5100 10-40 Αλλαγη καθε 3000χλμ και καθε 6000 χλμ φιλτρο Πουληθηκε με 65000χλμ χωρις κανενα προβλημα στον κινητηρα
Και ναι θελει εξαερωση! +1 για τα λαδια..αυτα εβαζα κ εγω στο δουκα το μικρο κ εκανε 58 κ χωρις κιχ.

OldMan
07/04/2010, 14:44
Άμα κάνεις; εξαέρωση, ότι λάδια και να βάλεις δεν πειράζει ...

PERIPETEIAS
07/04/2010, 14:50
τι ειναι η εξαερωση λαδιων?

ktm lc4 640 s/m
07/04/2010, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από konkost
Στo δικο μου lc4 '99 mont του εβαζα motul 5100 10-40 Αλλαγη καθε 3000χλμ και καθε 6000 χλμ φιλτρο Πουληθηκε με 65000χλμ χωρις κανενα προβλημα στον κινητηρα
Και ναι θελει εξαερωση!



και πως κάνω εξαέρωση τα λάδια και απο που? εχει κάποια βαλβίδα εξαέρωσης? μπορείς να μου εξηγησεις ακριβος πως να το κανω? γιατι το μηχανακί τώρα το πήρα και πρώτη φορά θα αλλάξω λάδια σε ktm!!!!

KaTaNaS
07/04/2010, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από PERIPETEIAS
τι ειναι η εξαερωση λαδιων?

παιδιά, ψαχτε καλά το υποφορουμ ... εχουν μπεί πολυ χρήσιμες πληροφοριες για τα μηχανακια μας... ειδικα για τα 640 εχουν σχεδον εξαντληθει ολα, ποσο μαλλον κατι τοσο σημαντικο και κοινοτυπο!

αφιερωστε χρονο και διαβαστε επικοδομητικα πριν ανοιξετε νεα θεματα!


θα κατσω καποια στιγμη να τα οργανωσω ολα με ενα ευρετηριο για να μπορουμε να αντρεχουμε πιο ευκολα γρηγορα και αποτελεσματικα!

KaTaNaS
07/04/2010, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm lc4 640 s/m
και πως κάνω εξαέρωση τα λάδια και απο που? εχει κάποια βαλβίδα εξαέρωσης? μπορείς να μου εξηγησεις ακριβος πως να το κανω? γιατι το μηχανακί τώρα το πήρα και πρώτη φορά θα αλλάξω λάδια σε ktm!!!!


ευτυχως που παρενεβει ο σοφος Oldman δηλαδη και σε εσωσε!

προσεξε καλα φιλε Κοζανίτη!

Το μηχανακι που πηρες δεν ειναι γιαπωνεζικο, ανοιγω ταπα καρτερ , αδειαζω, γεμιζω τελειωσαμε...

γενικοτερα χρειαζεται στοργη προδερμ και καλη γνωση της μοτο! Το πιο φρονιμο και ώριμο είναι να ψαξεις να βρεις το manual της μοτο σου και να το διαβασεις μια φορα όλο και αργοτερα να αντρεχεις σε αυτο διατηρωντας τα γραφωμενα του σαν ευαγγελιο.

Το μηχανακι που πηρες επαναλαμβανω δεν ειναι της σειρας γιαπωνεζικο... μην επιβεβαιωσεις τον κανονα της επαρχιας (όπου οι εξουσιοδοτημενοι ειναι πιο αραιοι) και οι μεγαλυτερες ζημιες γινονται απο λανθασμενη ή ελλειπης συντηρηση!

είσαι τυχερος γιατι εχει το ιδιο μηχανακι με τον CAMEN που ψαχνεται πολυ και μπορει να σε βοηθησει, και θα σε συμβουλευα το ιδιο να κανεις κι εσυ!

Επίσης αφου σου ξηγηθηκε τζαμι οπως εγραψες ο μηχανικος στην πτολεμαϊδα, πηγαινε να κανεις την πρωτη αλλαγη λαδιων εκει, να τον τιμησεις κιολας... και αν σου πεφτει μακρυα καθε τοσο να τρεχεις παρακολουθα τον , για να την κανεις μονος σου μετα!

KaTaNaS
07/04/2010, 21:19
και floodaρωντας προκειμενου να μην κλαιμε κανενα ρουλεμαν στροφαλου να τα ξαναγραψω ακομα μια φορα πολυ περιληπτικα


αδειαζουμε τα λαδια απο το καρτερ. ξεβιδωνουμε μονο την μεγαλη ταπα, την μικρη (που περιεχει μονο μαγνητακι) την αφηνουμε ανεπαφη μην κανει και κλοτσησει καμμια βολτα! αλλωστε ειναι πλεονασμος... την μικρη αλενοβιδα αυτη ειναι που δεν την πειραζουμε ποτε των ποτων!

ξεβιδωνουμε το φιλτρο λαδιου. ξεβιδωνουμε την αλενοβιδα απο κατω ή την 13αρα απο τα πλαγια (αναλογα με την χρονολογια της μοτο) να χυθει το λαδακι που ειναι μεσα στο σκελετο της μοτο (μιας και χρησιμοποιειται η μπροστινη κολωνα του πλαισιου σαν ψυγειο λαδιου)

τα αφηνουμε ανοιχτα να στραγγιξουν , και τις κλεινουμε, αλλαζοντας και το μεταλλικο φιλτρο λαδιου!

στα πλαγια της μοτο διπλα απο το πενταλ του πισω φρενου υπαρχει το καπακι του χαρτινου φιλτρου. το ανοιγουμε και το αλλαζουμε κι αυτο .

εδω να σημειωσω πως παντα μεταλλικο φιλτρο μαμα ΚΤΜ για να απελευθερωνεται το ελατηριο του στην σωστη πιεση!

επισης πλεον η ΚΤΜ δινει ολο το σετ αλλαγης φιλτρων (χαρτινο , μεταλλικο, και φλαντζες και ορινγκ) πολυ πολυ φθηνα.

το μηχανακι παιρνει οπως γραφει το μανιουαλ 2.2 λιτρα

στο λαιμο του σκελετου στα δεξια θα δεις μια βιδα 13αρα. την λυνεις και βαζεις μεσα με την βοηθεια μιας συρριγας 50ml (την μεγαλυτερη που δινει ενα φαρμακειο) και ενα κομματι αλφαδολαστιχο 0.6 λιτρα.

αφηνεις την βιδα ξεβιδωτη.

βαζεις στην ταπα του κινητηρα 1.4 λιτρα λαδακι και σφιγγεις.

βαζεις μπρος σε ρελαντι και την μοτο σε ορθια θεση και περιμενεις να σταξει λαδακι απο το σκελετο στην θεση της βιδας που λειπει. μολις σταξει (θα παρει 18-20 δευτερολεπτα) σβηνεις και σφιγγεις την 13αρα στη θεση της.

ξαναβαζεις μπρος αφηνεις να δουλεψει για 5 λεπτα ρελαντι.

σβηνεις περιμενεις για 5-6 λεπτα .

σε ορθια θεση την μοτο ελεγχεις σταθμη, και συμπληρωνεις τα ενδεχωμενα 0.2 λιτρα που υπολειπονται.




θα ελεγχεις την σταθμη του λαδιου και το παραφλου καθε μερα πριν βαλεις μπρος, αν σου γινει συνηθεια, δεν θα φοβασαι ποτε τιποτα και δεν θα βρεθεις ποτε προ εκπλήξεως...

ktm lc4 640 s/m
07/04/2010, 22:37
ευχαριστώ φιλαράκι!!!!

KaTaNaS
07/04/2010, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm lc4 640 s/m
ευχαριστώ φιλαράκι!!!!

ξεχασα να πω για λαδακι...

σε ιξωδες χρησιμοποιησε καλυτερα 15W50 τωρα που καλοκαιριαζει κιολας...


σε εταιρεια αν ειναι MOTUL προτιμησε το φουλ συνθετικο 300V ester, θα το καιει λιγακι παραπανω αλλα ειναι αλλης ποιοτητας σε σχεση με το απλο 5100.


και η μοτορεξ εχει καλο λαδακι, και η torco και η castrol και πολλες αλλες... τη σταθμη κοιταζε εσυ, και αλλαγες καθε 2500 μαζι με φιλτρα

και βαλβιδες ρυθμιση καθε 5000.

τωρα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο πανε πτολεμαϊδα για βαλβιδες φιλτρα και λαδακια και ξεκινα να μετρας χιλιομετρα για τα επομενα.

το φιλτρο αερα να το πλενεις αρκετα συχνα με καθαριστικο φιλτρου, βουτηγμα, στραγγισμα (οχι περιστροφικο στιψιμο παρα μονο πιεζωντας το),φυσικο στεγνωμα και παρε το λαδακι φιλτρου σε σπρεύ της denicol ή της motorex και ψεκασε το απο μεσα!


:wave2:

PERIPETEIAS
08/04/2010, 07:55
Ωραιος ο KaTaNaS!!:beer:

ktm lc4 640 s/m
08/04/2010, 10:52
ευχαριστώ είσαι πολύ αναλητικός!!!!

KaTaNaS
08/04/2010, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm lc4 640 s/m
ευχαριστώ είσαι πολύ αναλητικός!!!!

:( palia μου ελεγαν πως ημουν αλήτικος! χαλασα... :(

sober
09/04/2010, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ποτων!

ξεβιδωνουμε το φιλτρο λαδιου. ξεβιδωνουμε την αλενοβιδα απο κατω ή την 13αρα απο τα πλαγια (αναλογα με την χρονολογια της μοτο) να χυθει το λαδακι που ειναι μεσα στο σκελετο της μοτο ..

και παρακολουθουμε τις φουσκαλιτσες μεσα στο σωληνακι που βγαινουν μαζι με το λαδακι...:blush:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

KaTaNaS
09/04/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
και παρακολουθουμε τις φουσκαλιτσες μεσα στο σωληνακι που βγαινουν μαζι με το λαδακι...:blush:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


χαχαχαχαχαχχα ειδες που μπερδεψες τις εξαερωσεις;

στην παραθεση που μου εκανες μιλαω για εξαερωση στο κυκλωμα λιπανσης του κινητηρα στα 640.

και για να συνοψίσω , σε ενα LC4 μπορεις να κανεις 4 ειδων εξαερωσεις:

1. εξαερωση στα φρενα (αυτο για το οποιο μιλας Ζαχη) , απο εγκλωβισμενο αερα (φυσαλιδες) στα υγρα των φρενων.

2. εξαερωση κατα την αλλαγη λαδιων, στο συστημα λιπανσης (αυτο στο οποιο αναφερομαι στο παρων θρεντ) απο τον αερα που μπηκε στο σκελετο της μοτοκατα το αδειασμα των παλαιων λαδιών.

3. εξαερωση του κυκλώματος ψυξης, των ψυγειων δηλαδη απο αερα εγκλωβισμενο στο παραφλου.

4. εξαερωση στο πηρουνι, απεγκλωβισμο της περισσειας αερα που συσσωρευθηκε απο τις αναθυμιασεις και φθορες στις τσιμουχες) απο τις μπουκαλες ριχνοντας την πίεση του αερα στις μπουκαλες στο 1bar.



:wave2:

sober
09/04/2010, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
χαχαχαχαχαχχα

:wave2:


Η παρα8εση ειναι το λιγοτερο..εδω μπερδεψα τα λαδια με υγρα φρενων!!:bawl:
πρεπει να πεσει διαααβααασμααα...:rolleyes: :wave2:

paranoid
10/04/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


2. εξαερωση κατα την αλλαγη λαδιων, στο συστημα λιπανσης (αυτο στο οποιο αναφερομαι στο παρων θρεντ) απο τον αερα που μπηκε στο σκελετο της μοτοκατα το αδειασμα των παλαιων λαδιών.



Αυτό ισχύει και για τα 690.??:confused: Στο manual δεν έχω βρεί κάτι σχετικό...

KaTaNaS
10/04/2010, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
Αυτό ισχύει και για τα 690.??:confused: Στο manual δεν έχω βρεί κάτι σχετικό...

για να μην μπερδευομαστε, το 640 με το 690 ειναι τελειως διαφορετικα μηχανακια.

το 690 εχει σχεδιαστει εξολοκλήρου απο λευκο χαρτι, οποτε και δεν εχει καμμια σχεση με τον προκατοχο του!

δεν εχω 690 (δυστηχως) και δεν ξερω τιποτα για αυτο. :wave2:

αφου διαβαζεις το μανιουαλ, ακολουθησε τις οδηγιες που αυτο σου παρεχει. εχουμε πει, πρωτα το μανιουαλ και μετα οποιοσδηποτε αλλος! :wave2:

PERIPETEIAS
10/04/2010, 10:58
οχι το 690 εχει υγρο καρτερ και ειναι συμβατικη η αλλαγη λαδιων - αναλυτικα την αλλαγη την εχει στο μανουαλ...

paranoid
11/04/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από PERIPETEIAS
οχι το 690 εχει υγρο καρτερ και ειναι συμβατικη η αλλαγη λαδιων - αναλυτικα την αλλαγη την εχει στο μανουαλ...

Ναι, επειδή την διάβασα και μου φάνηκε συμβατική γιαυτο ρωτάω.:wave2:

ktm lc4 640 s/m
13/04/2010, 23:50
παιδιά μπορεί να σας φανεί βλακεία αλλα θέλω να ρωτήσω!!! αυτά τα λάδια που έχω στη φοτο βάζω στη μηχανή και οχι τα cross εεε?????


195326

camen
14/04/2010, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm lc4 640 s/m
παιδιά μπορεί να σας φανεί βλακεία αλλα θέλω να ρωτήσω!!! αυτά τα λάδια που έχω στη φοτο βάζω στη μηχανή και οχι τα cross εεε?????


Αυτα ναι...Αυτα εβαζα και εγω...Αν τα πηρες δοκιμασε τα και μετα παραγγηλε TORCO...:D
Τα motorex δεν ειναι πλεον τοσο καλα οσο παλια...Εμενα στα 2500km αλλαγη και με ηπια χρηση εβγαιναν νερο:( :(



:wave2:

ktm lc4 640 s/m
14/04/2010, 23:15
ok θα τα δοκιμάσω και θα σας πω!!!αν έμεινα ευχαριστημένος!!!!

camen
14/04/2010, 23:17
Θα στο ξαναπω για να το εμπεδωσεις:
Η αλλαγη να γινει οπως ΑΚΡΙΒΩΣ λεει το manual!!!!!
Αν στην κανει μηχανικος μην δεχτεις κατι αλλο...:winka: 600ml στον σκελετο και 1300ml στο καρτερ...ΟΧΙ ολο στο καρτερ και περιμενεις να ανεβασει η τρομπα...:winka:








:beer: :beer: :beer: :wave2:

ktm lc4 640 s/m
15/04/2010, 15:16
οχι εντάξη το παιδί στην πτολεμα'ι'δα ειναι πολυ ενταξη!!!!! μου τα εξήγησε ολα!!!

yiannis172
24/05/2010, 04:28
Εγω στο δικο μου ακολουθουσα αυτην ακριβως την διαδικασια,με τη διαφορα οτι ξεβιδωνα και το ,αριστερα του λαιμου ,ρακορ ,για να κανω την εξαερωση.

katemhs
31/07/2010, 13:56
να πω κατι για την αλλαγη λαδιων.ktm lc4 640
την αλλαγη λαδιων την εκανα μονος μου επειδη σε τοπικο συνεργειο που το πηγενα στην αρχη(εξουσιοδοτημενο το ποιο κοντινο ειναι 110χλμ)δεν μου την εκαναν σωστα(μια φορα μου ριξε τα λαδια ολα στο καρτερ κ την αλλη δεν εβγαλε τη μικρη αλενοβιδα στο σκελετο κατω απο το φιλτρο κ ειχε μεσα αντι για 1,9λ πανω2.5λ)κ ετσι αρχισα να τις κανω μονος μου.
αλλα επειδη ειμαι ψειρας με τα λαδια κ τα αλλαζα καθε 800χλμ-1200χλμ(δεν θυμαμαι καν ποσες αλλαγες εχω κανει)κ το εκανα οπως ακριβως ελεγε το manual(εβγαζα κ την μικρη βιδα με το μαγνητακι για να βλεπω τι γινετε απο γρεζια)το αποτελεσμα ηταν στην προηγουμενη αλλαγη να μου πεταξει τα πασα η μικρη βιδα με το μαγνητακι.:eek: :bigcry:
εβαλα τεφλον την εσφηξα οσο επαιρνε κ εβαλα κ φλατζοκολα γιατι δακριζε...:bawl: (κ γω μαζι μολις πεταξε το πασο)
λυση υπαρχει με κολαουζο ή την επαθα ασχημα???

daculas
01/08/2010, 04:45
Πέρασέ του ένα helicoil, και πάρε και μια καινούργια τάπα. Δεν θα έχει ποτέ πια πρόβλημα:wave2:

katemhs
01/08/2010, 09:29
πολυ καλη λυση!!!
η ταπα ειναι κομπλε μονο το πασο απο το καρτερ χαλασε.λογικα με το Helicoil γινετε να μπει η ιδια ταπα.
το θεμα ειναι ομως εαν τα τσακαλια που εχουμε εδω για μαστορια ξερουν καταρχην τι ειναι το Helicoil...
σε ευχαριστω πολυ:)

katemhs
01/08/2010, 11:56
Και κατι αλλο..
μου ηρθε μια βλακια στο κεφαλι..εβγαλα ξανα την ταπα κ την τυλιξα με τεφλον για να σταματησω το δακρυσμα.θελει να κανω ξανα εξαερωση ή δεν χρειαζεται?

KaTaNaS
01/08/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από katemhs
Και κατι αλλο..
μου ηρθε μια βλακια στο κεφαλι..εβγαλα ξανα την ταπα κ την τυλιξα με τεφλον για να σταματησω το δακρυσμα.θελει να κανω ξανα εξαερωση ή δεν χρειαζεται?

αν adeiases ta ladia και τα ξαναβαλες θελει, αν εριξες το μηχανακι κατω και την ξεβιδωσες διχως να χυθουν δεν θελει.


helicoil μπορεις να περασεις και μονςο σου.

οταν το φτιαξεις μη την ξαναλυσεις, απλα καθαριζε το μαγνητακι της κεντρικής ταπας και εισαι οκ.

katemhs
01/08/2010, 14:23
ω ρε γαμοτο.
τα αδειασα κ τα ξαναεβαλα.
καλα μου φανηκαν με το ματι παραπανο απο 1.3l.
ευχαριστω παιδια.

υ.γ απλα επειδη ειμαι επαρχεια δεν ξερω καν αν θα βρω helicoil.θα παω σε κανα συνεργειο αυτοκινητων μηπως εχουν.
ευχαριστω κ παλι.

daculas
01/08/2010, 15:59
Πήγαινε σε μαγαζί με βιομηχανικά είδη, θα βρεις σίγουρα. Ακόμα κι αν δεν έχει τη διάσταση που θέλεις, εύκολα θα την φέρει. Μετά που θα το φτιάξεις δεν έχει φόβο να ξαναχαλάσει, όσες φορές και να λύσεις την τάπα. Η τάπα μπορεί να χαλάσει, το helicoil όχι.

soksok
13/08/2010, 19:38
Ρε παδιά η εξαέρωση (αλλαγή λαδιών) πως γίνεται; Δεν κατάλαβα...

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά όπως καταλαβαίνετε έχω απορίες. Ρίχνω πολύ διάβασμα αλλά... Τουλάχιστον δεν ανοίγω νέα topic. :lol:

edit: Το βρήκα (μάλλον) από απόσπασμα του Katana.
"σε γενικες γραμμες, βαζεις 600ml στο σκελετο με συριγγα και τα υπολοιπα στο καρτερ, αφηνεις την βιδα απ'όπου εβαλες τα λαδια στο πλαισιο ξεταπωτη, βαζεις μπρος με ρελαντι γκαζι και περιμενεις να δακρυσει λαδι οπότε και βιδωνεις την βιδα (στα δεξια του λαιμου του παλισιου). ο σωστος χρονος που θα δακρυσει ειναι απο 15 μεχρι 22 δευτερολεπτα!"

Δηλαδή το θέμα είναι να δακρύσει πρώτα λάδι και μετά να κλείσεις την τάπα!

camen
14/08/2010, 03:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok

Δηλαδή το θέμα είναι να δακρύσει πρώτα λάδι και μετά να κλείσεις την τάπα!

Ναι.Στην ουσια δεν θα δακρυσει απλως.Θα "φτυσει" λαδι και αν δεν εισαι γρηγορος να το σβησεις και να βιδωσεις γρηγορα την ταπα θα το κανει λιγο μ0υν1 το μηχανακι...:winka:

Με το που θα αρχισει να "φτυνει" σβηνεις μοτερ και βιδωνεις γρηγορα...Η ταπα εχει και ενα χαλκινο δαχτυλιδι που θελει αλλαγη.Περιλαμβανεται στο σετ με τα φιλτρα της ΚΤΜ.Μην το ξεχασεις !!!


:beer: :wave2:

soksok
14/08/2010, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Περιλαμβανεται στο σετ με τα φιλτρα της ΚΤΜ.Μην το ξεχασεις !!!


:beer: :wave2:

Ευχαριστώ camen! Πόσο κοστίζει το σετάκι με τα φίλτρα;

camen
15/08/2010, 04:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
Ευχαριστώ camen! Πόσο κοστίζει το σετάκι με τα φίλτρα;

22Ε και εχει τα 2 φιλτρα,την φλαντζα απο το καπακι του εσωτερικου φιλτρου,και ενα σακουλακι με διαφορα χαλκινα δαχτυλιδια και 1 o-ring.Απο το σακουλακι θα χρειαστεις μονο το χαλκινο δαχτυλιδι της ταπας του σκελετου .


:wave2:

soksok
15/08/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
22Ε και εχει τα 2 φιλτρα,την φλαντζα απο το καπακι του εσωτερικου φιλτρου,και ενα σακουλακι με διαφορα χαλκινα δαχτυλιδια και 1 o-ring.Απο το σακουλακι θα χρειαστεις μονο το χαλκινο δαχτυλιδι της ταπας του σκελετου .


:wave2:

Ευχαριστώ και πάλι man!
:wave2:

reinmeister
15/08/2010, 10:33
spam on...

παρτε τζαπαν να ησυχασει το κεφαλι σας...:D

spam off...

ktmlc4640
09/02/2021, 20:00
και floodaρωντας προκειμενου να μην κλαιμε κανενα ρουλεμαν στροφαλου να τα ξαναγραψω ακομα μια φορα πολυ περιληπτικα


αδειαζουμε τα λαδια απο το καρτερ. ξεβιδωνουμε μονο την μεγαλη ταπα, την μικρη (που περιεχει μονο μαγνητακι) την αφηνουμε ανεπαφη μην κανει και κλοτσησει καμμια βολτα! αλλωστε ειναι πλεονασμος... την μικρη αλενοβιδα αυτη ειναι που δεν την πειραζουμε ποτε των ποτων!

ξεβιδωνουμε το φιλτρο λαδιου. ξεβιδωνουμε την αλενοβιδα απο κατω ή την 13αρα απο τα πλαγια (αναλογα με την χρονολογια της μοτο) να χυθει το λαδακι που ειναι μεσα στο σκελετο της μοτο (μιας και χρησιμοποιειται η μπροστινη κολωνα του πλαισιου σαν ψυγειο λαδιου)

τα αφηνουμε ανοιχτα να στραγγιξουν , και τις κλεινουμε, αλλαζοντας και το μεταλλικο φιλτρο λαδιου!

στα πλαγια της μοτο διπλα απο το πενταλ του πισω φρενου υπαρχει το καπακι του χαρτινου φιλτρου. το ανοιγουμε και το αλλαζουμε κι αυτο .

εδω να σημειωσω πως παντα μεταλλικο φιλτρο μαμα ΚΤΜ για να απελευθερωνεται το ελατηριο του στην σωστη πιεση!

επισης πλεον η ΚΤΜ δινει ολο το σετ αλλαγης φιλτρων (χαρτινο , μεταλλικο, και φλαντζες και ορινγκ) πολυ πολυ φθηνα.

το μηχανακι παιρνει οπως γραφει το μανιουαλ 2.2 λιτρα

στο λαιμο του σκελετου στα δεξια θα δεις μια βιδα 13αρα. την λυνεις και βαζεις μεσα με την βοηθεια μιας συρριγας 50ml (την μεγαλυτερη που δινει ενα φαρμακειο) και ενα κομματι αλφαδολαστιχο 0.6 λιτρα.

αφηνεις την βιδα ξεβιδωτη.

βαζεις στην ταπα του κινητηρα 1.4 λιτρα λαδακι και σφιγγεις.

βαζεις μπρος σε ρελαντι και την μοτο σε ορθια θεση και περιμενεις να σταξει λαδακι απο το σκελετο στην θεση της βιδας που λειπει. μολις σταξει (θα παρει 18-20 δευτερολεπτα) σβηνεις και σφιγγεις την 13αρα στη θεση της.

ξαναβαζεις μπρος αφηνεις να δουλεψει για 5 λεπτα ρελαντι.

σβηνεις περιμενεις για 5-6 λεπτα .

σε ορθια θεση την μοτο ελεγχεις σταθμη, και συμπληρωνεις τα ενδεχωμενα 0.2 λιτρα που υπολειπονται.




θα ελεγχεις την σταθμη του λαδιου και το παραφλου καθε μερα πριν βαλεις μπρος, αν σου γινει συνηθεια, δεν θα φοβασαι ποτε τιποτα και δεν θα βρεθεις ποτε προ εκπλήξεως...
poso ladi prepei na exei mesa? kapoy sthn mesh h pio katw (kryo)

o teos
10/02/2021, 09:57
425374

:D

Shinigami Ryuk
10/02/2021, 10:04
poso ladi prepei na exei mesa? kapoy sthn mesh h pio katw (kryo)

Αστο να δουλεψει για 4-5 λεπτα και επειτα σε ορθια θεση πρεπει να ειναι αναμεσα απο τις γραμμες στο τζαμακι που εχει απο τα αριστερα