PDA

View Full Version : Συσκευη εξοικονομησης ρευματος



mankam
07/04/2010, 15:17
καλησπερα,για ριξτε μια ματια σε αυτο http://www.eco-power.gr/faq.html

υποσχεται μειωση ρευματος αλλα με τις βασικες γνωσεις στα ηλεκτρολογικα που εχω και ειναι αρκετες δεν καταλαβαινω πως μπορει να κανει αυτο που υποσχεται, απλα με ενα κυκλωμα που περιεχει,μαλιστα αναφερουν οτι ειναι πιστοποιημενο προιον!
απατη μου μυριζει και μαλιστα με την ανοχη της ΔΕΗ

το εχει δοκιμασει κανενας απο εμας?

johnnyestia
07/04/2010, 15:30
Τέτοιου είδους συσκευές είναι απάτη.

Τα ρολόγια της ΔΕΗ μετρούν την ενεργό ισχύ που καταναλώνουμε. Οι συσκευές αυτές μειώνουν μόνο την άεργο ισχύ. Πεταμένα λεφτά.

zolotas
07/04/2010, 15:41
αρπαχτη 60Ε και στοχευουν στα κοροιδα

koulis19
07/04/2010, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
στοχευουν στα κοροιδα Οπως παντα συνεβαινε φιλε μου.

mankam
07/04/2010, 15:56
δυστυχως καποιος πρεπει να προστατευσει και τον απλο κοσμο ρε παιδια,δηλαδη ο παπαδακης που χτυπιεται στην εκπομπη του για την αποτελεσματικοτητα του προιοντος και τον βλεπει ο λαουντζικος τι ενημερωση κανει στον κοσμο?

http://adena-gr.blogspot.com/2009/06/ekonomizer-o.html

koulis19
07/04/2010, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
δυστυχως καποιος πρεπει να προστατευσει και τον απλο κοσμο ρε παιδια,δηλαδη ο παπαδακης που χτυπιεται στην εκπομπη του για την αποτελεσματικοτητα του προιοντος και τον βλεπει ο λαουντζικος τι ενημερωση κανει στον κοσμο?

http://adena-gr.blogspot.com/2009/06/ekonomizer-o.html Εγω θα πω οτι,δυστυχως ο κοσμος πρεπει σιγα σιγα να μαθει να προστατευεται απο μονος του γιατι δυστυχως οι παγιαδες και τα λαμογια ειναι πολλοι.:beer:

dond4le
07/04/2010, 16:52
Ολα εχουν να κανουν με το τριγωνο ισχυος. Οταν τα φορτια ειναι επαγωγικα παιζοντας με τον cosφ η το ρευμα προσπαθουμε να ελαχιστοποιησουμε την αεργο ισχυ.

Οταν ειναι χωρητικα ανεβαζουμε την ταση.

Στα σπιτια μας που οι μετρητες μετρανε kwh και η τιμολογιση τους γινεται με διαφορετικο απο αυτον της μεσης τασης της βιομηχανιας αυτο που μας ενδοιαφερει να να ελατωσουμε ειναι η ενεργεια που καταναλωνουμε δλδ. το P*ωρες καταναλωσης.

Το Ρ αυτο αν στο σπιτι μας ολα τα φορτια ηταν αντιστασεις(ωμικα) δεν θα μπορουσαμε να το διωρθοσουμε με κατι.

Ομως τα περισσοτερα φορτια (συσκευες) που υπαρχουν μεσα στο σπιτι ειναι κινητηρες δλδ πηνεια δλδ επαγωγικα φορτια και το cosφ τους δημιουργει αυτο που λεμε αεργη ισχυς.

Ο τυπος της ενεργειας ειναι

1.Ρ=ρευμα *ταση οταν εχουμε μονο ωμικο φορτιο

2. Ρ=ρευμα * ταση * cosφ οταν εχουμε επαγωγικο η χωριτικο φορτιο

Αυτη λοιπον η αεργη ισχυς μαζι με κατι επιστρεφομενα ρευματα,αρμονικες κλπ κλπ εχουν σαν αποτελεσμα να ανεβαζουν την τιμη της ισχυος αρα και της ενεργειας που πληρωνουμε στην ΔΕΗ.

Αν δλδ στα σπιτι σας χρισημοποιειται ασεσουαρ,πληντυριο,κληματιστικο,φραπεδιερα,γκαραζοπο ρτα,αντλιες-πιεστικα αρκετες φορες και για αρκετη ωρα σιγουρα ενα τετοιο μηχανημα θα σας ηταν πολυ χρησιμο και σε μια περιοδο 6 μηνων θα βλεπατε μεγαλη διαφορα στα τιμολογια!!!!

koulis19
07/04/2010, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
Ολα εχουν να κανουν με το τριγωνο ισχυος. Οταν τα φορτια ειναι επαγωγικα παιζοντας με τον cosφ η το ρευμα προσπαθουμε να ελαχιστοποιησουμε την αεργο ισχυ.

Οταν ειναι χωρητικα ανεβαζουμε την ταση.

Στα σπιτια μας που οι μετρητες μετρανε kwh και η τιμολογιση τους γινεται με διαφορετικο απο αυτον της μεσης τασης της βιομηχανιας αυτο που μας ενδοιαφερει να να ελατωσουμε ειναι η ενεργεια που καταναλωνουμε δλδ. το P*ωρες καταναλωσης.

Το Ρ αυτο αν στο σπιτι μας ολα τα φορτια ηταν αντιστασεις(ωμικα) δεν θα μπορουσαμε να το διωρθοσουμε με κατι.

Ομως τα περισσοτερα φορτια (συσκευες) που υπαρχουν μεσα στο σπιτι ειναι κινητηρες δλδ πηνεια δλδ επαγωγικα φορτια και το cosφ τους δημιουργει αυτο που λεμε αεργη ισχυς.

Ο τυπος της ενεργειας ειναι

1.Ρ=ρευμα *ταση οταν εχουμε μονο ωμικο φορτιο

2. Ρ=ρευμα * ταση * cosφ οταν εχουμε επαγωγικο η χωριτικο φορτιο

Αυτη λοιπον η αεργη ισχυς μαζι με κατι επιστρεφομενα ρευματα,αρμονικες κλπ κλπ εχουν σαν αποτελεσμα να ανεβαζουν την τιμη της ισχυος αρα και της ενεργειας που πληρωνουμε στην ΔΕΗ.

Αν δλδ στα σπιτι σας χρισημοποιειται ασεσουαρ,πληντυριο,κληματιστικο,φραπεδιερα,γκαραζοπο ρτα,αντλιες-πιεστικα αρκετες φορες και για αρκετη ωρα σιγουρα ενα τετοιο μηχανημα θα σας ηταν πολυ χρησιμο και σε μια περιοδο 6 μηνων θα βλεπατε μεγαλη διαφορα στα τιμολογια!!!! Ηλεκτρολογος εισαι?Δεν εξηγειται αλλιως ή εγω ειμαι πολυ ασχετος.:beer:

SVX
07/04/2010, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
Αν δλδ στα σπιτι σας χρισημοποιειται ασεσουαρ,πληντυριο,κληματιστικο,φραπεδιερα,γκαραζοπο ρτα,αντλιες-πιεστικα αρκετες φορες και για αρκετη ωρα σιγουρα ενα τετοιο μηχανημα θα σας ηταν πολυ χρησιμο και σε μια περιοδο 6 μηνων θα βλεπατε μεγαλη διαφορα στα τιμολογια!!!!


ο Τέσλα είσαι ? :lol:

dond4le
07/04/2010, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ο Τέσλα είσαι ? :lol:

Ακομα 3 για πτυχιο ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mankam
07/04/2010, 18:09
αν ισχυουν αυτα που λες τοτε η η συσκευη ξεγελαει τον μετρητη και κλεβει την δεη,η οντως ειναι η ενεργειακη επανασταση του αιωνα και αρα θα επρεπε να το εγκαταστησει η δεη υποχρεωτικα σε καθε παροχη για να σωθουμε επιτελους!

johnnyestia
07/04/2010, 19:26
dond4le, καλά ολα αυτά που λές αλλά ξαναλέω πως τα "ρολόγια" της ΔΕΗ μετράνε μόνο την ενεργό ισχύ χωρίς την άεργο. Κwh δηλαδή και όχι Kvarh.

Με αντιστάθμιση cosφ σε οικιακές εγκαταστάσεις δεν γλυτώνεις τίποτα. Αν ήταν αλλιώς τότε θα ήταν υποχρεωτική στις οικιακές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις εδώ και πολλά χρόνια. Δεν είναι όμως.

nic mor
07/04/2010, 21:19
οπως ειπαν και οι προλαλησαντες,ειναι μεγαλη απατη!!
οπως παντα,επεσε το γνωστο χαρτζιλικι,σε καποιο λαμογιο
δημοσιογραφακο το πεταξε εν μεσω κρισης και οτι αρπαξει
ο κωλος μας!!
σαν τη μουφα που και καλα κανει οικονομια καυσιμου!! :yuck:

οχι τιποτε αλλο,αλλα με εχουν παρει και καμια 50αρια ατομα τηλ
και μου εχουν πρηξει τον γκιονη,ασε οι συναδερφοι στη
δουλεια και επιμενουν
"αφου το ειπε και η τηλεοραση"

εγω δεν θα μπω σε τυπους πραξεις κτλ ακαταλαβιστικα
για καποιον μη ηλεκτρολογο,αλλα λεω το εξης,
ρε παλικαρια αν πραγματικα εκανε 20% οχι 40-50% που λενε
δηλαδη και καλα κανει μινιμουμ 200-300? σε ενα μικρο σπιτι
το χρονο θα το πουλαγαν 60?
οχι βεβαια:nono:
αλλα και δεν μπορουν να το πουλησουν και παραπανω γιατι
οι καταγγελιες για απατη θα πανε συννεφο :wave2: :wave2:

Εχετλαίος
07/04/2010, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
σαν τη μουφα που και καλα κανει οικονομια καυσιμου!! :yuck:


Φίλε χαλάρωσε!
Εγώ με τα εν λόγω μαγνητάκια ιονίζω και το καύσιμο, και τον ψεκασμό, και τον αέρα σε ακτίνα 2+ μέτρα από το αμάξι μου, και το αμάξωμα, και τους επιβάτες και έχω δει αυτονομία 10παρσέκ με ένα φούλ τεπόζιτο.
Τις απόψεις σου κράτα τες για εσένα! :mad:

















































Ε, λέμε και καμιά μ@λακία να περνάει η ώρα. :D

nic mor
07/04/2010, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
10παρσέκ


τι ειν τουτο;:confused:

dond4le
07/04/2010, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
οπως ειπαν και οι προλαλησαντες,ειναι μεγαλη απατη!!
οπως παντα,επεσε το γνωστο χαρτζιλικι,σε καποιο λαμογιο
δημοσιογραφακο το πεταξε εν μεσω κρισης και οτι αρπαξει
ο κωλος μας!!
σαν τη μουφα που και καλα κανει οικονομια καυσιμου!! :yuck:

οχι τιποτε αλλο,αλλα με εχουν παρει και καμια 50αρια ατομα τηλ
και μου εχουν πρηξει τον γκιονη,ασε οι συναδερφοι στη
δουλεια και επιμενουν
"αφου το ειπε και η τηλεοραση"

εγω δεν θα μπω σε τυπους πραξεις κτλ ακαταλαβιστικα
για καποιον μη ηλεκτρολογο,αλλα λεω το εξης,
ρε παλικαρια αν πραγματικα εκανε 20% οχι 40-50% που λενε
δηλαδη και καλα κανει μινιμουμ 200-300? σε ενα μικρο σπιτι
το χρονο θα το πουλαγαν 60?
οχι βεβαια:nono:
αλλα και δεν μπορουν να το πουλησουν και παραπανω γιατι
οι καταγγελιες για απατη θα πανε συννεφο :wave2: :wave2:



Ξαναδιαβασε αλλη μια φορα αυτο που γραφω και θα καταλαβεις οτι λεμε τα ιδια πραγματα.

Αυτο το συστημα υπαρχει εδω και 3-4 χρονια σαν πατεντα που κανει δουλεια και το εχω ελενξει ιδιος ομαση. Οπως ομως ισχυει οτι πληρωσεις παιρνεις ετσι και εδω.Υπαρχουν και αλλες μαρκες και αλλες εταιριες που κατασκευαζουν αντιστοιχες συσκευες.


Ριξτε και μια ματια στα παρακατω....

εναλλακτικοι τροποι
http://www.rento.gr/info/tenants/saving_energy

Μια μικρη περιεκτικη επεξιγηση των πραγματων....
http://www.protasis.net.gr/harmonics.html

entouring
07/04/2010, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
καλησπερα,για ριξτε μια ματια σε αυτο http://www.eco-power.gr/faq.html

υποσχεται μειωση ρευματος αλλα με τις βασικες γνωσεις στα ηλεκτρολογικα που εχω και ειναι αρκετες δεν καταλαβαινω πως μπορει να κανει αυτο που υποσχεται, απλα με ενα κυκλωμα που περιεχει,μαλιστα αναφερουν οτι ειναι πιστοποιημενο προιον!
απατη μου μυριζει και μαλιστα με την ανοχη της ΔΕΗ

το εχει δοκιμασει κανενας απο εμας?

Η συσκευη αυτη ευαγγελιζεται την αντισταθμιση του συνφ για οικιακη χρηση, ομως αυτο συμβαινει όπου υπάρχουν επαγωγικά ρεύματα … δηλαδή ρεύματα από μετασχηματιστές μοτέρ κλπ τα οποια δημιουργούν μια ισχύ η οποία χρεώνετε στην ΔΕΗ αλλά δεν καταναλώνεται …
Στις οικιακες καταναλωσεις η βελτιωση που θα δεις ειναι αμελητεα.

Εξαλου για να καταλαβεις αν σου χρειαζετα αυτό το μηχάνημα και για να δουλέψει σωστά πρέπει να υπάρξει πρώτα από όλα μέτρηση του συνημίτονου στην εγκατασταση και να μπει το ανάλογο..

Την μεγαλυτερη οικονομια στα τιμολογια της ΔΕΗ θα την δεις :

α.κανοντας αντικατασταση των λαμπτηρων πυρακτωσεως με αλλους χαμηλοτερης καταναλωσης
και
β.κανοντας σωστη και ορθολογικη χρηση των ηλεκτρικων συσκευων.

fantacid
07/04/2010, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le

Αυτο το συστημα υπαρχει εδω και 3-4 χρονια σαν πατεντα που κανει δουλεια και το εχω ελενξει ιδιος ομαση. Οπως ομως ισχυει οτι πληρωσεις παιρνεις ετσι και εδω.Υπαρχουν και αλλες μαρκες και αλλες εταιριες που κατασκευαζουν αντιστοιχες συσκευες.


δε ξερω αν ειναι πατεντα αλλα στη βαρια βιομηχανία επισημοποιούνται τετοιες συσκες για εξομαλυνση του συνφ, υπαρχουν κ προστιμα εκει!


γιατι ρε παιδια τα βαλατε με τον παππαδακη?
οτι του ειπανε το χαψε οπως κ αλλοι τοσοι που το ειδανε στη τιβι κ το κατεβασαν αμασητο!

60? ομως ειναι πολλα, οι χονγκολεζοι τα δινουν 5? μεσω του Αι-bay!

κ ενα χρησιμο λινκ
http://energystar.custhelp.com/cgi-bin/energystar.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=4941&p_created=1204908170

DrBig
08/04/2010, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
τι ειν τουτο;:confused:

μοναδα μετρησης αστρονομικων αποστασεων, 3.26 ετη φωτος αν θυμαμαι καλα.
προκυπτει απο το υψος του ορθογωνιου τριγωνου που εχει σα γωνια κορυφης 1 δευτερο της μοιρας και μηκος βασης την αποσταση γης-ηλιου.

OldMan
08/04/2010, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
μοναδα μετρησης αστρονομικων αποστασεων, 3.26 ετη φωτος αν θυμαμαι καλα.
προκυπτει απο το υψος του ορθογωνιου τριγωνου που εχει σα γωνια κορυφης 1 δευτερο της μοιρας και μηκος βασης την αποσταση γης-ηλιου.
Ναι ρε φούστη μου και αναρωτιόμουν τόσο καιρό τι είναι αυτό το pc/sec που έχει το κοντέρ στο μηχανάκι μου ...

glargkatzis
08/04/2010, 14:02
δεν σχολιάζω απλά διαβάστε το κράξιμο που έφαγαν σε επιστημονικό σαιτ , όπου μετά από μήνες κανένας δεν έπεισε δεκάδες μηχανολόγους-ηλεκτρολόγους του φόρουμ ...

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=8578&highlight=%F3%F5%F3%EA%E5%F5%DE+%E5%EE%EF%E9%EA%EF%ED%FC%EC%E7%F3%E7+%F1%E5%FD%EC%E1%F4%EF%F2



μου θυμίζει την συσκευή που βάζεις στο σωλήνα καυσίμου του vstrom Και από 5 λίτρα καίει 1.5/100 χλμ με σταθερή 150 χλμ/ώρα :lol: :lol: :lol:

dond4le
08/04/2010, 21:41
http://www.nlcpr.com/Deceptions1.php

Eδω τελικα υπαρχει ολη η αληθεια.

και μονο που παρχει σχετικη ερευνα απο το Νational Institute of Standards and Technology (NIST) δεν υπαρχει καμια αμφιβολια οτι ολα ειναι ψεμα τελικα!!!!




Αρα το μονο που μενει ειναι η ορθλογικη χρηση της ενεργειας.

Βαζω το λινκ ακομα μια φορα γιατι τα λεει ολα μαζεμενα http://www.rento.gr/info/tenants/saving_energy

DrBig
08/04/2010, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι ρε φούστη μου και αναρωτιόμουν τόσο καιρό τι είναι αυτό το pc/sec που έχει το κοντέρ στο μηχανάκι μου ...

εσυ σε ρε που μου βουτηξες το κοντερ απο το διαστημοπλοιο??? :alien:

takis-kk
08/04/2010, 22:29
μοναδα μετρησης αστρονομικων αποστασεων, 3.26 ετη φωτος αν θυμαμαι καλα.
προκυπτει απο το υψος του... ορθογωνιου ....τριγωνου που εχει σα γωνια κορυφης 1 δευτερο της μοιρας και μηκος βασης την αποσταση γης-ηλιου
_______________________________________________


Ισοσκελούς τριγώνου , μήπως?
:wave2:

DrBig
08/04/2010, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk

Ισοσκελούς τριγώνου , μήπως?
:wave2:


το ιδιο πραμα λεμε, το ορθογωνιο τριγωνο που λεω εγω ειναι το μισο του ισοσκελους που λες εσυ. ;)

takis-kk
09/04/2010, 10:20
Σύμφωνοι.
Απλά είναι θέμα διατύπωσης, όταν λέμε "υψος ορθογωνίου τριγώνου" εννοούμε το προς την υποτείνουσα , αντιλαμβάνεσαι γιατί.

(Οταν η επαγγελματική διαστροφή οδηγεί σε spam)

Πάντως το θέμα είναι πολύ εδιαφέρον και το παρακολουθώ, νομίζω ότι αυτες οι συσκευές χρησιμοποιούν πυκνωτές προς "αποθήκευση" του πλεονάζοντος ρεύματος κλπ....

Οι ειδικοί ας μας το εξηγήσουν...:wave2:

dond4le
09/04/2010, 16:23
Καμια σχεση με πυκνωτες παρα με ηλεκτρονικα ισχυος.

Οι πυκνωτες παραμενουν στην βιομηχανια με τιμολογια διαφορετικα απο αυτα που ερχονται στα σπιτια-εξοχικα-μαγαζια μας.

sv9cvk
18/04/2010, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
Ολα εχουν να κανουν με το τριγωνο ισχυος. Οταν τα φορτια ειναι επαγωγικα παιζοντας με τον cosφ η το ρευμα προσπαθουμε να ελαχιστοποιησουμε την αεργο ισχυ.

Οταν ειναι χωρητικα ανεβαζουμε την ταση.

Στα σπιτια μας που οι μετρητες μετρανε kwh και η τιμολογιση τους γινεται με διαφορετικο απο αυτον της μεσης τασης της βιομηχανιας αυτο που μας ενδοιαφερει να να ελατωσουμε ειναι η ενεργεια που καταναλωνουμε δλδ. το P*ωρες καταναλωσης.

Το Ρ αυτο αν στο σπιτι μας ολα τα φορτια ηταν αντιστασεις(ωμικα) δεν θα μπορουσαμε να το διωρθοσουμε με κατι.

Ομως τα περισσοτερα φορτια (συσκευες) που υπαρχουν μεσα στο σπιτι ειναι κινητηρες δλδ πηνεια δλδ επαγωγικα φορτια και το cosφ τους δημιουργει αυτο που λεμε αεργη ισχυς.

Ο τυπος της ενεργειας ειναι

1.Ρ=ρευμα *ταση οταν εχουμε μονο ωμικο φορτιο

2. Ρ=ρευμα * ταση * cosφ οταν εχουμε επαγωγικο η χωριτικο φορτιο

Αυτη λοιπον η αεργη ισχυς μαζι με κατι επιστρεφομενα ρευματα,αρμονικες κλπ κλπ εχουν σαν αποτελεσμα να ανεβαζουν την τιμη της ισχυος αρα και της ενεργειας που πληρωνουμε στην ΔΕΗ.

Αν δλδ στα σπιτι σας χρισημοποιειται ασεσουαρ,πληντυριο,κληματιστικο,φραπεδιερα,γκαραζοπο ρτα,αντλιες-πιεστικα αρκετες φορες και για αρκετη ωρα σιγουρα ενα τετοιο μηχανημα θα σας ηταν πολυ χρησιμο και σε μια περιοδο 6 μηνων θα βλεπατε μεγαλη διαφορα στα τιμολογια!!!!

Στα περισσοτερα συμφωνω αλλα εχω μια αντιρρηση στο τελος φιλε μου
Οι συσκευες που αναφερεις πιο πανω ειναι μεν επαγωγικα φορτια αλλα ολα εχουν (η πρεπει να εχουν συμφωνα με την νομοθεσια) πυκνωτες διορθωσης του cosφ (και επισης στα μονοφασικα μοτερ ο πυκνωτης εκκινησης κανει και διορθωση του cosφ)
Η συσκευη αυτη δεν ειναι τιποτε αλλο απο μερικοι πυκνωτες σε ενα κουτι (εχω ανοιξει μερικα:D )και η παρουσιαση εγινε με επαγωγικο φορτιο (ας εβαζε για καταναλωση λαμπες πυρακτωσεως να δουμε τι διαφορα θα βλεπαμε :wacko: )και η μετρηση του ρευματος ,αν δεν κανω λαθος, εγινε στην εξοδο της συσκευης και οχι στην εισοδο της!!!
Γενικα ειναι απατη γιατι με τον τροπο που γινεται παρουσιαση εμφανιζουν μονο τα θετικα της συσκευης (η οποια παρουσιαζεται σαν θαυματουργη )αλλα δεν γινεται κουβεντα με τις προυποθεσεις (που υπαρχουν πολλες) για να κανει αυτο που λεει η συσκευη αυτη
Αυτα γεια χαρα σε ολους

izzy
19/04/2010, 18:20
:nono: ΑΠΑΤΗ!κοροιδευουν τον κοσμακη !

Banana hammock*
19/04/2010, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
τι ειν τουτο;:confused:

Μπαρτζένγκ εννοούσε. Έπαιζες κι εσύ ναυμαχία όταν είχατε γεωγραφία, ε; :rolleyes:

Banana hammock*
19/04/2010, 18:48
Πάντως ψοφάτε όλοι για μαλακία! :eyepop:

OldMan
20/04/2010, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock*
Πάντως ψοφάτε όλοι για μαλακία! :eyepop:
Πλην ενός που ψοφάει για αλλεπάλληλα bans ... :winka: