PDA

View Full Version : H αλήτικη καθηγητική μαφία



SpeakeasyBlues
07/04/2010, 20:57
Αυτο για τα νεα παιδια που σπουδαζουν η' προσπαθουν να σπουδασουν σ'αυτην την δυσκολη πιστα.
Τα θεματα αυτα με ενδιαφερουν οχι μονον για τα δικα μου παιδια που θα τα βρουν μπροστα τους, αλλα γιατι αυτες οι καταστασεις αρωσταινουν τους νεους ανθρωπους...ασχετα εαν η κοπελλα στο αρθρο ειναι μεγαλυτερης ηλικιας, η ουσια ειναι τα απανταχου παροντα κυκλωματα και εν προκειμενω οι αγαμητοι πανεπιστημιακοι πορνογεροι...

http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=1562


H αλήτικη καθηγητική μαφία
http://greekrider.blogspot.com/2010/04/blog-post_1505.html#more


Έχω μια φίλη 42 ετών η οποία είναι, ας πούμε, ερευνήτρια καριέρας, που σπούδαζε επίσημα μέχρι τα 33 της και τα τελευταία 9 περίπου χρόνια αποφάσισε να επιστρέψει στην Ελλάδα για να εργαστεί σε κάποιο πανεπιστήμιο ή κάτι παρόμοιο, άλλωστε το αντικείμενο σπουδών της δεν έχει άλλη επαγγελματική διέξοδο. Παρόλες τις δημοσιεύσεις της σε μεγάλα επιστημονικά περιοδικά του τομέα της, την διδακτική της εμπειρία, το postdoc της, τα βιβλία της και τις σημαντικές αναφορές άλλων προς αυτήν, περιφέρεται από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο στην Ελλάδα και βλέπει τις θέσεις να καλύπτονται από διδάκτορες συνήθως ελληνικών πανεπιστημίων και σε πολλές περιπτώσεις συγγενείς καθηγητών ή κολλητούς. Κάπου μάλιστα της είπαν και ευθέως να μην κάνει αίτηση γιατί οι θέσεις είναι μιλημένες, τόση αυτοπεποίθηση νιώθουν ορισμένοι.


Συνεπώς, εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με το στερεότυπο μιας κορεσμένης ακαδημαϊκής αγοράς αλλά με το φαινόμενο μιας αλήτικης καθηγητικής μαφίας, με οικογένειες και φατρίες. Άλλες φορές λένε ότι οι μεν είναι με το ΠΑΣΟΚ και οι δε με τη ΝΔ, άλλες φορές ότι οι μεν είναι αριστεροί και οι δε κάτι άλλο, ή ότι οι μεν είναι με το τάδε ευρύτερο κλάμπ (όνομα ενός καθηγητή πιο ευρέως γνωστού) και οι δε με κάποιο άλλο. Άλλες φορές είναι ολυμπιακοί έναντι παναθηναικών ή αλλιώς απλά πλακώνονται με οποιαδήποτε αφορμή γιατί όσα πτυχία και να έχουν, σαν άνθρωποι είναι υπανάπτυκτοι και καθυστερημένοι με την κακή έννοια της πολιτισμικής καθυστέρησης.

Έτσι η κοπέλα έχει περάσει από 5 διαφορετικά πανεπιστήμια και 7-8 διαφορετικά τμήματα ως 407 και συχνά με μισθούς πείνας και υποαπασχολήσεις, έχει κάνει άπειρες αγγαρείες και έχει υπομείνει τα πάντα.

Όλο αυτό το διάστημα η κοπέλα πήγαινε σε συνέδρια στο εξωτερικό, συνέχισε να γράφει επιστημονικά άρθρα και βιβλία. Είναι πλέον σαφές ότι δεν φταίνε τα ακαδημαϊκά της προσόντα αλλά οι γνωριμίες της. Ενώ είναι πολύ ήπιος χαρακτήρας στις διαπροσωπικές της σχέσεις, και ποτέ δεν γίνεται δύστροπη, δεν έχει αυτό το "σπίρτο" της κοινωνικής διαδικτύωσης. Και έπεσε στην περίπτωση! Εδώ στην Ελλάδα αυτό είναι το Α και το Ω για τα πάντα. Ιδίως οι ακαδημαικοί είναι όλο υπονοούμενα και στρατηγική, έτσι μιλάνε, έτσι φέρονται. Αν παρακολουθήσουν μια διάλεξή σου και θέλουν να σε πικάρουν θα σου πουν : "Πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία" και μόνο αυτό. Πολιτικάντηδες δηλαδή και ευθύτητα μηδέν ενώ πετάνε άδεια για να πιάσουν γεμάτα και λοιπές χαζοεπικοινωνιακές τεχνικές. που δεν ταιριάζουν σε ανεξάρτητους και υπερήφανους ανθρώπους. Και ιδίως για την περίπτωση που μιλάμε, να προτείνουν δηλαδή κάποιοι κάποιον για μια θέση λέκτορα, αξιολογούν πρωταρχικά τελείως άλλα πράγματα από τα ακαδημαικά για να νιώσουν ασφάλεια και μετά όλα τα άλλα. Συνεπώς κάποια στιγμή κάποιοι μπορεί να της είπαν κάτι εννοώντας κάτι άλλο και η κοπέλα να μην το κατάλαβε ποτέ!

Πάρε το αυγό και κούρευτο, που λένε στο χωριό μου....

Έτσι η κοπέλα έφτασε και ξεπέρασε αισίως τα 40+ και σήμερα είναι εντελώς άνεργη. Εγώ της προτείνω να φύγει και πάλι στο εξωτερικό αλλά μου λέει ότι, και αυτή, πέρασε το δικό της"point of no return". Πριν λίγες μέρες μου έλεγε ότι στη θέση που είχε κάνει πέρυσι αίτηση πήραν μια συγγενή ενός συγκεκριμένου καθηγητή που μόλις πριν λίγους μήνες είχε τελειώσει το διδακτορικούλι της, χωρίς επιστημονικό έργο και μάλιστα ενώ η φίλη μου ζήτησε τα πρακτικά της συνεδρίασης δεν της τα δείχνουν....

Καμιά φορά την ρωτάνε οι συγγενείς της με τι ασχολείται και αναγκάζεται πλέον να τους λέει ότι είναι άνεργη (και απάντρευτη). Οι συγγενείς της βέβαια νομίζουν ότι έχει κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα για να είναι άνεργη και απάντρευτη. Δεν μπορούν να εξηγήσουν αλλιώς λογικά το ότι ένα παιδάκι που ήταν αριστούχος σε όλες τις τάξεις του σχολείου, που σπούδασε όλα τα χρόνια με υποτροφίες και για τις προπτυχιακές και για τις μεταπτυχιακές, διδακτορικές και μεταδιδακτορικές σπουδές της, που πήρε το πτυχίο της με 9,5 και τα ντοκτορά σε μεγάλα πανεπιστήμια με άριστα, είναι σήμερα σε τέτοια χάλια. Κρίμα τις δημοσιεύσεις της, τα βιβλία της που έχουν εκδώσει γνωστοί οίκοι του εξωτερικού ακόμη και μέσα στην οικονομική κρίση (το δεύτερο). Και κρίμα τα ξενύχτια της και τη ζωή της όλη.

Έφτασε στο σημείο η κοπέλα να μην έχει χρήματα να ζήσει αφού όλα τα προηγούμενα χρόνια ήταν από αεροπλάνο σε αεροπλάνο με μισθούς πείνας.

Ωστόσο στην Ελλάδα ανά 1 εκατομμύριο κατοίκους έχουμε μόνο 44 πιστοποιημένες ευρεσιτεχνίες όταν η Γερμανία για τον ίδιο πληθυσμό έχει 517 ευρεσιτεχνίες και η Ν.Κορέα 2180. Και μιλάω για την Κορέα των 1,5 εκατομμυρίων θυμάτων που όπου και να έσκαβες στα χώματά της μετά τον πόλεμο θα έβρισκες είτε πτώματα, είτε διαμελισμένα ανθρώπινα μέλη, είτε νάρκες και βόμβες.

Δεν θα έπρεπε λοιπόν να στείλουμε ένα μέρος του λογαριασμού της τρέχουσας οικονομικής κρίσης ΚΑΙ στο πανεπιστημιακό-ερευνητικό κατεστημένο της χώρας αυτής;

Εχετλαίος
07/04/2010, 21:02
Έλα, μην κάνεις έτσι...Παθών και η αφεντιά μου προ υπερδεκαετίας, αλλά μην κάνεις έτσι!
Έρχεται η πράσινη ανάπτυξη και όλα αυτά θα διορθωθούν. Μας το είπανε ξεκάθαρα.
:yuck:

SpeakeasyBlues
07/04/2010, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Έλα, μην κάνεις έτσι...Παθών και η αφεντιά μου προ υπερδεκαετίας, αλλά μην κάνεις έτσι!
Έρχεται η πράσινη ανάπτυξη και όλα αυτά θα διορθωθούν. Μας το είπανε ξεκάθαρα.
:yuck:

Αυτοι και πολλοι αλλοι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι "χαλασμενοι", καμια ελπιδα απ' αυτους, χρειαζονται νεοι ανθρωποι...παντου...

Εχετλαίος
07/04/2010, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
νεοι ανθρωποι...παντου...

Και στους εκλογικούς καταλόγους, γιατί και το "κατεστημένο" κάποιος το ψηφίζει και το συντηρεί.
Νο?

perastikos
07/04/2010, 21:42
Επειδή και εγώ τα έχω δει, αν όχι από μέσα, άλλα από πολύ κοντά τα πράγματα αν το εκλεκτορικό είναι "κανονισμένο" (για όσους δεν ξέρουν μιλάμε για 11μελή επιτροπή!) πολύ δύσκολα μπορείς να κάνεις κάτι, ακόμη και αν έχεις έρθει από το Stanford ή το MIT με διδακτορικά, citations κλπ κλπ :sad:

Επίσης για τους διδάσκοντες με βάση το Π.Δ. 407.... τα χρήματα είναι απλά ξεφτίλα. Σε κάποιο ΤΕΙ ως έκτακτος τα χρήματα είναι πολύ καλύτερα!

Πάντως όταν τα παραπάνω (κλίκες, κολλητοί, "κουμπάροι", αδιαφάνεια, αναξιοκρατία κλπ) τα συναντάς σε όλη την Ελληνική κοινωνία το περίεργο θα ήταν να ισχύει κάτι διαφορετικό για την τριτοβάθμια εκπαίδευση...

konsttanttinos
07/04/2010, 21:50
Νεοι ανθρωποι γονοι πολιτικων , εχοντων και κατεχοντων, απο την στιγμη που γεννιουνται εχουν το τελειο μελλον.
Νεοι ανθρωποι , οι υπολοιποι εμεις, παλευουμε ανελλιπως σε εναν στημενο στοιβο, σε εναν σικε αγωνα, προκειμενου να εχουμε ενα ..καποιο.. μελλον.
Τα παντα δουλευουν τελεια σε ενα συστημα διαφορας, καλολαδωμενο με ατελειωτα ευρω και με συντηρητες τους πιο αριστους διεφθαρμενους.

Τι μπορουμε να κανουμε γι'αυτο?
ΤΙΠΟΤΑ, εκτος κι αν γινουμε μελος της καλοστημενης μηχανης της διαφθορας, της βρωμιας, των κλεμμενων, της ανηθικοτητας, των ατελειωτων ευρω.

Οποιος εχει να προτεινει κατι καλυτερο, με αμεσα αποτελεσματα, ειμαι ολος αυτια.

Allst@rf
07/04/2010, 21:54
ντροπή,αίσχος ,ξεφτίλα είναι οι λέξεις που ταιριάζουν σε ένα κρατος(;!) στο οποίο κερδίζει η λαμογια,τα τζάκια ,το μέσο(ακόμα και στο μαναβη να πας και να μην σε ξέρει θα σου δώσει τα δευτέρα ενώ στο κολλητό θα δώσει τα καλα),ο τσαμπουκάς και όλα αυτα που ζουμε όλοι μας καθημερινά.είχα μια συζήτηση την μ.πέμπτη με ένα πελάτη μου που είναι κάτοικος αυστρίας και έρχετε εδώ μόνο για διακοπές και μου έλεγε ότι το καλύτερο που εχω να κάνω είναι να σηκωθώ να φύγω από δω και να παω στην αυστρία να ζήσω και να κάνω οικογένεια εκεί.
Και ύστερα βλέπω το παραπάνω και αναρωτιέμαι γιατί η φιλη σου έχει πιάσει πλέον το point of no return;δεν λυπάται τις σπουδές τις και τους κόπους τις που πάνε χαμένοι σε αυτό το μπούρδελο που ορισμένοι το υπερασπίζονται κιόλας ,λες μας έχει μείνει τίποτα όρθιο ,ευγενικό,τίμιο και καθαρό που αξίζει να πεθάνεις;όταν κάθε μέρα ο ένας θέλει να βγάλει το μάτι του αλλού ακόμα και για την ασήμαντη αφορμή ,για ένα παρκάρισμα,για την καθημερινή μας ανάγκη για μετακίνηση;
δε ξέρω φίλε,βαλε τα δίνατα σου και πείσε την κοπέλα να φύγει από δω να πάει έξω πάλι...
Η κατάσταση πλέον για αυτή τη χώρα έχει φτάσει σε απροχώρητο σημείο.δε βλέπω κανένα μέλλον πλέον πια εδώ πέρα,και όση αισιοδοξία εχω ,μέρα με την μέρα σβήνει...

SpeakeasyBlues
07/04/2010, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Νεοι ανθρωποι γονοι πολιτικων , εχοντων και κατεχοντων, απο την στιγμη που γεννιουνται εχουν το τελειο μελλον.
Νεοι ανθρωποι , οι υπολοιποι εμεις, παλευουμε ανελλιπως σε εναν στημενο στοιβο, σε εναν σικε αγωνα, προκειμενου να εχουμε ενα ..καποιο.. μελλον.
Τα παντα δουλευουν τελεια σε ενα συστημα διαφορας, καλολαδωμενο με ατελειωτα ευρω και με συντηρητες τους πιο αριστους διεφθαρμενους.

Τι μπορουμε να κανουμε γι'αυτο?
ΤΙΠΟΤΑ, εκτος κι αν γινουμε μελος της καλοστημενης μηχανης της διαφθορας, της βρωμιας, των κλεμμενων, της ανηθικοτητας, των ατελειωτων ευρω.

Οποιος εχει να προτεινει κατι καλυτερο, με αμεσα αποτελεσματα, ειμαι ολος αυτια.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου, τι μπορουμε να κανουμε?
Ας ακουσουμε λιγους ακομη και θα τα ξαναπουμε.

SpeakeasyBlues
07/04/2010, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ντροπή,αίσχος ,ξεφτίλα είναι οι λέξεις που ταιριάζουν σε ένα κρατος(;!) στο οποίο κερδίζει η λαμογια,τα τζάκια ,το μέσο(ακόμα και στο μαναβη να πας και να μην σε ξέρει θα σου δώσει τα δευτέρα ενώ στο κολλητό θα δώσει τα καλα),ο τσαμπουκάς και όλα αυτα που ζουμε όλοι μας καθημερινά.είχα μια συζήτηση την μ.πέμπτη με ένα πελάτη μου που είναι κάτοικος αυστρίας και έρχετε εδώ μόνο για διακοπές και μου έλεγε ότι το καλύτερο που εχω να κάνω είναι να σηκωθώ να φύγω από δω και να παω στην αυστρία να ζήσω και να κάνω οικογένεια εκεί.
Και ύστερα βλέπω το παραπάνω και αναρωτιέμαι γιατί η φιλη σου έχει πιάσει πλέον το point of no return;δεν λυπάται τις σπουδές τις και τους κόπους τις που πάνε χαμένοι σε αυτό το μπούρδελο που ορισμένοι το υπερασπίζονται κιόλας ,λες μας έχει μείνει τίποτα όρθιο ,ευγενικό,τίμιο και καθαρό που αξίζει να πεθάνεις;όταν κάθε μέρα ο ένας θέλει να βγάλει το μάτι του αλλού ακόμα και για την ασήμαντη αφορμή ,για ένα παρκάρισμα,για την καθημερινή μας ανάγκη για μετακίνηση;
δε ξέρω φίλε,βαλε τα δίνατα σου και πείσε την κοπέλα να φύγει από δω να πάει έξω πάλι...
Η κατάσταση πλέον για αυτή τη χώρα έχει φτάσει σε απροχώρητο σημείο.δε βλέπω κανένα μέλλον πλέον πια εδώ πέρα,και όση αισιοδοξία εχω ,μέρα με την μέρα σβήνει...

Η κοπελα δεν εχει καμια σχεση με μενα, το αρθρο το διαβασα στο http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=1562

Εγω ειμαι town boy και θα μεινω να δωσω την μαχη.

BLACKGAS
07/04/2010, 22:24
Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να βρεθούν σε θέσεις εξουσίας άνθρωποι με μη πεπερασμένο τρόπο σκέψης. Δυστηχώς δεν ξέρω κανέναν που να είναι και να θέλει!

SpeakeasyBlues
07/04/2010, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να βρεθούν σε θέσεις εξουσίας άνθρωποι με μη πεπερασμένο τρόπο σκέψης. Δυστηχώς δεν ξέρω κανέναν που να είναι και να θέλει!

Και ομως! πες μου απο που...θα τους μαθεις, ποιος θα τους προβαλει?

BLACKGAS
07/04/2010, 22:49
Φίλε με το net πλέον το να δημιουργήσεις ένα προσωπικό think tank και να διαδώσεις πέντε ιδέες είναι απλό. Το να υπάρξει διάχυση αυτών σε ευρείες ομάδες πληθυσμού εξαρτάται από από τις ίδιες τις ιδέες και τη γλώσσα αναγραφής τους. Δυστηχώς στην Ελλάδα έχουμε χορτάσει και καταστραφεί από εκ του ασφαλούς επαναστάτες και αυτόκλητους σωτήρες. Πολιτικοί, συνδικαλιστές, ενταγμένοι, ανένταχτοι, ακρο-δεξιοί, ακρο-αριστεροί, πνευματικοί ηγέτες του κ*λου, όλοι για το καλό μας αγωνίζονται. Έλεος

giannis21
07/04/2010, 22:51
χτες πετυχα μπροστα σε ενα σκηνικο οπου μια κυρια εδινε συμβουλες στις δυο ανηψιες της.επι λεξη τους ελεγε:"επειδη στην ελλαδα δεν υπαρχει σωστος επαγγελματικος προσανατολισμος,η καλυτερη λυση ειναι να πας ειτε στην αστυνομια ή στον στρατο.." για να συμπληρωσει πολυ σωστα η μια κοπελιτσα "εκτος αν εχεις καποιον γνωστο και βολευτεις."Τα κοριτσακια δεν ηταν πανω απο 14-15.
Μεγαλωμενα προφανως με αγνη Ελληνικη νοοτροπια.Αν δεν αλαξουμε αυτον τον τροπο σκεψης μας,δεν προκειτε ποτε να αλαξει τιποτα.

koulis19
07/04/2010, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Νεοι ανθρωποι γονοι πολιτικων , εχοντων και κατεχοντων, απο την στιγμη που γεννιουνται εχουν το τελειο μελλον.
Νεοι ανθρωποι , οι υπολοιποι εμεις, παλευουμε ανελλιπως σε εναν στημενο στοιβο, σε εναν σικε αγωνα, προκειμενου να εχουμε ενα ..καποιο.. μελλον.
Τα παντα δουλευουν τελεια σε ενα συστημα διαφορας, καλολαδωμενο με ατελειωτα ευρω και με συντηρητες τους πιο αριστους διεφθαρμενους.

Τι μπορουμε να κανουμε γι'αυτο?
ΤΙΠΟΤΑ, εκτος κι αν γινουμε μελος της καλοστημενης μηχανης της διαφθορας, της βρωμιας, των κλεμμενων, της ανηθικοτητας, των ατελειωτων ευρω.

Οποιος εχει να προτεινει κατι καλυτερο, με αμεσα αποτελεσματα, ειμαι ολος αυτια. :a013: :a013: :a013: :a013: :a19:

DrBig
07/04/2010, 23:17
Μα δεν ειναι φυσικο, το ο,τι αφου 'άυτα' συμβαινουν σε καθε επιπεδο της κοινωνικο-πολιτικης ζωης, θα συμβαινουν και στα πανεπιστημια?
Για μενα παντως επι του συγκεκριμενου, το θεμα ειναι απλο. Η χωρα ειναι μονο για ηλιο και καφε. Απο την αλλη, οι ανθρωποι εχουν χασει αυτο που παλια λεγαμε 'φιλοτιμο' και το μονο που μενει ειναι το 'παθος' , το οποιο ομως εχει μεινει χωρις πυξιδα.
Μετα απο 13 χρονια επεστρεψα στην ελλαδα και οσα αναφερει ο συντακτης του αρθρου, τα εζησα με το πιο γλαφυρο τροπο στο ΙΤΕ (τσι κρητης). Το αποτελεσμα ηταν να παραιτηθω και σκεφτομαι πολυ σοβαρα για να την κανω απο κει που ηρθα.
Θα μου λειψει ο καφες με ηλιο, αλλα τιποτε παραπανω.

koulis19
07/04/2010, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μα δεν ειναι φυσικο, το ο,τι αφου 'άυτα' συμβαινουν σε καθε επιπεδο της κοινωνικο-πολιτικης ζωης, θα συμβαινουν και στα πανεπιστημια?
Για μενα παντως επι του συγκεκριμενου, το θεμα ειναι απλο. Η χωρα ειναι μονο για ηλιο και καφε. Απο την αλλη, οι ανθρωποι εχουν χασει αυτο που παλια λεγαμε 'φιλοτιμο' και το μονο που μενει ειναι το 'παθος' , το οποιο ομως εχει μεινει χωρις πυξιδα.
Μετα απο 13 χρονια επεστρεψα στην ελλαδα και οσα αναφερει ο συντακτης του αρθρου, τα εζησα με το πιο γλαφυρο τροπο στο ΙΤΕ (τσι κρητης). Το αποτελεσμα ηταν να παραιτηθω και σκεφτομαι πολυ σοβαρα για να την κανω απο κει που ηρθα.
Θα μου λειψει ο καφες με ηλιο, αλλα τιποτε παραπανω. Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα οπως το αναφερεις παντως.Αμα ηταν ετσι μεγαλο ποσοστο νεων παιδιων θα την εκαναν απο την χωρα αυτη.Μπορει να ειμαστε σαν κρατος σκατα αλλα σαν ανθρωποι ειμαστε και γαμω τα παιδια.:beer:

DrBig
07/04/2010, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα οπως το αναφερεις παντως.Αμα ηταν ετσι μεγαλο ποσοστο νεων παιδιων θα την εκαναν απο την χωρα αυτη.Μπορει να ειμαστε σαν κρατος σκατα αλλα σαν ανθρωποι ειμαστε και γαμω τα παιδια.:beer:

1) Συμφωνα με προσφατες δημοσκπησεις (δεν θυμαμαι που και πως), 2 στους 5 το σκεφτονται.

2) Ποια η διαφορα μεταξυ ανθρωπων και κρατους? Το ενα ειναι αντανακλαση του αλλου.

SpeakeasyBlues
07/04/2010, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μα δεν ειναι φυσικο, το ο,τι αφου 'άυτα' συμβαινουν σε καθε επιπεδο της κοινωνικο-πολιτικης ζωης, θα συμβαινουν και στα πανεπιστημια?


Ε ναι, αλλα αυτο το "φυσικο" δεν πρεπει να ανατραπει?



Για μενα παντως επι του συγκεκριμενου, το θεμα ειναι απλο. Η χωρα ειναι μονο για ηλιο και καφε.


Φαντασου να ταχεις κονομησει κιολας! Απο τα καλυτερα μερη του κοσμου με διευκολυνσεις banalite kai bananite!



Απο την αλλη, οι ανθρωποι εχουν χασει αυτο που παλια λεγαμε 'φιλοτιμο' και το μονο που μενει ειναι το 'παθος' , το οποιο ομως εχει μεινει χωρις πυξιδα.
Μετα απο 13 χρονια επεστρεψα στην ελλαδα και οσα αναφερει ο συντακτης του αρθρου, τα εζησα με το πιο γλαφυρο τροπο στο ΙΤΕ (τσι κρητης). Το αποτελεσμα ηταν να παραιτηθω και σκεφτομαι πολυ σοβαρα για να την κανω απο κει που ηρθα.
Θα μου λειψει ο καφες με ηλιο, αλλα τιποτε παραπανω.


Δωσε την μαχη "κατω απο τον ηλιο", βεβαια ευκολα το λες δυσκολα το κανεις...

koulis19
07/04/2010, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
1) Συμφωνα με προσφατες δημοσκπησεις (δεν θυμαμαι που και πως), 2 στους 5 το σκεφτονται.

2) Ποια η διαφορα μεταξυ ανθρωπων και κρατους? Το ενα ειναι αντανακλαση του αλλου. Ενταξει ο καθενας εχει την γνωμη του.Αυτο που λες για την αντανακλαση κρατους και πολιτων μπορει να ισχυει αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο οπως εξω.Και επιμενω σε αυτο,οι Ελληνες παντα θα ειναι μαμακες την ημερα των εκλογων αλλα τις υπολοιπες ημερες ειμαστε πολυ καλυτεροι απο αλλους.Παρτο οπως θες.Στο θεμα της οικογενειας,της φιλιας,των εθιμων και αλλα πολλα.Οσο για τις δημοσκοπησεις λογικο ειναι αφου πολλοι θελουν να σπουδασουν στο εξωτερικο.Το μεγαλυτερο μερος αυτων ομως γυριζουν πισω.

PreGeoLude
07/04/2010, 23:48
τα διαβαζω ολα αυτα με μεγαλη λυπη και στενοχωρια. Ειμαι και εγω ενας απο τους θεωρητικα 'αδικημενους' αυτου του κρατους, αυτου του τοπου και της παθογενειας που το διακατεχει. Μπορει να απεχω σαν υποθεση απο αυτη της κοπελλας αλλα κατα καποιο τροπο με εχει πληξει και εμενα αυτη η αρρωστη νοοτροπια που υπαρχει στον τοπο μου. Αποφασισα λοιπον να σπουδασω πριν αρκετα χρονια στο εξωτερικο και εγω σαν νεος με ονειρα και προσδοκιες για ενα καλυτερο μελλον. Για οποιον προτρεξει και μου πει οτι δηθεν εφυγα απο εδω γιατι δεν πετυχα στις εξετασεις, απλα να ενημερωσω οτι εγινε κατοπιν ωριμου σκεψης. Αλλωστε τα οικονομικα της οικογενειας μου δεν ηταν αυτα που επετρεπαν και μεγαλη ανεση. Σπουδασα λοιπον στο 4ο καλυτερο πανεπιστημιο χημικων μηχανικων του ηνωμενου βασιλειου αλλα και ολοκληρωσα με επιτυχια ενα μεταπτυχιακο τιτλο ο οποιος το 2005 εκανε την παρθενικη του εμφανιση στην ευρωπη. Για να μη μακρυγορω και οντας αναγνωρισμενος χημικος μηχανικος σε ολο το κοσμο, μονο η δικη μου χωρα μου ζητα να καθησω παλι στα θρανεια και να αποδειξω τι? Οτι οι σπουδες μου στην αγγλια δεν ηταν επαρκεις? Οτι προσπαθησα λιγοτερο απο τους φοιτητες του ΕΜΠ? Ακομα βασανιζω το μυαλο μου και ακομα αναθεματιζω την ωρα και τη στιγμη που γυρισα πισω γιατι αγαπω τη χωρα μου και το σπιτι μου. Αρα στα 32 πια καθομαι παλι να διαβασω για να παρω την ισοτιμια των 2!!! πτυχιων μου που μεσω πολυς προσπαθειας θα ειναι ισοτιμα με 1. καληνυχτα σας

DrBig
07/04/2010, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Ενταξει ο καθενας εχει την γνωμη του.Αυτο που λες για την αντανακλαση κρατους και πολιτων μπορει να ισχυει αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο οπως εξω.Και επιμενω σε αυτο,οι Ελληνες παντα θα ειναι μαμακες την ημερα των εκλογων αλλα τις υπολοιπες ημερες ειμαστε πολυ καλυτεροι απο αλλους.Παρτο οπως θες.Στο θεμα της οικογενειας,της φιλιας,των εθιμων και αλλα πολλα.Οσο για τις δημοσκοπησεις λογικο ειναι αφου πολλοι θελουν να σπουδασουν στο εξωτερικο.Το μεγαλυτερο μερος αυτων ομως γυριζουν πισω.


Δεν ξερω τι βλεπεις (η τι παιρνεις :D ) και μας βλεπεις τοσο γαματους, αλλα εγω ειλικρινα διαφωνω. Ο καθενας παντως βλεπει διαφορετικα πραγματα, ολοι φοραμε τα προσωπικα γυαλια μας και τα βλεπουμε απο την δικη μας σκοπια...

DrBig
07/04/2010, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από PreGeoLude
τα διαβαζω ολα αυτα με μεγαλη λυπη και στενοχωρια. Ειμαι και εγω ενας απο τους θεωρητικα 'αδικημενους' αυτου του κρατους, αυτου του τοπου και της παθογενειας που το διακατεχει. Μπορει να απεχω σαν υποθεση απο αυτη της κοπελλας αλλα κατα καποιο τροπο με εχει πληξει και εμενα αυτη η αρρωστη νοοτροπια που υπαρχει στον τοπο μου. Αποφασισα λοιπον να σπουδασω πριν αρκετα χρονια στο εξωτερικο και εγω σαν νεος με ονειρα και προσδοκιες για ενα καλυτερο μελλον. Για οποιον προτρεξει και μου πει οτι δηθεν εφυγα απο εδω γιατι δεν πετυχα στις εξετασεις, απλα να ενημερωσω οτι εγινε κατοπιν ωριμου σκεψης. Αλλωστε τα οικονομικα της οικογενειας μου δεν ηταν αυτα που επετρεπαν και μεγαλη ανεση. Σπουδασα λοιπον στο 4ο καλυτερο πανεπιστημιο χημικων μηχανικων του ηνωμενου βασιλειου αλλα και ολοκληρωσα με επιτυχια ενα μεταπτυχιακο τιτλο ο οποιος το 2005 εκανε την παρθενικη του εμφανιση στην ευρωπη. Για να μη μακρυγορω και οντας αναγνωρισμενος χημικος μηχανικος σε ολο το κοσμο, μονο η δικη μου χωρα μου ζητα να καθησω παλι στα θρανεια και να αποδειξω τι? Οτι οι σπουδες μου στην αγγλια δεν ηταν επαρκεις? Οτι προσπαθησα λιγοτερο απο τους φοιτητες του ΕΜΠ? Ακομα βασανιζω το μυαλο μου και ακομα αναθεματιζω την ωρα και τη στιγμη που γυρισα πισω γιατι αγαπω τη χωρα μου και το σπιτι μου. Αρα στα 32 πια καθομαι παλι να διαβασω για να παρω την ισοτιμια των 2!!! πτυχιων μου που μεσω πολυς προσπαθειας θα ειναι ισοτιμα με 1. καληνυχτα σας


Εχω γνωρισει πολλους στη θεση σου. Ισως θα επρεπε να δεις την ευρωπη (η το κοσμο ολο) σα το σπιτι σου και οχι την ελλαδα μονο.

iosif
08/04/2010, 08:13
καταρχην ποτε δεν προκειται να ανεβει σε θεση εξουσιας καποιος διαφορετικος μιας και το υπαρχον συστημα εξουσιας αναπαραγει τον εαυτο του. παγκοσμιως

και αν ακομη υπαρχει χαραμαδα να ξεπιδησει καποιος, αμεσως η χαραμαδα σιλικονεται. κοινως
σορρυ, αλλα το συστημα ΔΕΝ αλλαζει εκ των εσω

οι αλλαγες συμβαινουν μονο με εναν τροπο που μακαρι να μην , αλλα ιστορικα παντα, δεν ειναι αναιμακτος-ειτε κυριολεκτικα ειτε μεταφορικα.

πειτε με μηδενιστη (που δεν ειμαι καν φιλος αυτου του τοσο σημαντικου φιλοσοφικου κινηματος) αλλα και ο τσαρουχης τοχε πει σωστα: "στην ελλαδα που μελλοντος ευεργετης δεν θαναι αυτος που κτιζει αλλα αυτος που γκρεμιζει" -και δεν εννοουσε μονο τα κτιρια


και οσο περναει ο καιρος απλη και αληθινη σκεψη και πραξη δεν βρισκω περα απο κατι πιτσιρικαδες......και εξακολουθω να βρισκω επικαιρη τη κατωθι φωτο

iosif
08/04/2010, 08:17
α


194636

DrBig
08/04/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Δωσε την μαχη "κατω απο τον ηλιο", βεβαια ευκολα το λες δυσκολα το κανεις...

μαχη για να υπερασπισεις τι?

dirtbird
08/04/2010, 10:41
Όσοι μπορείτε κάντε την.
Όλα τα άλλα είναι για να χαιδεύουμε τ'αυτιά μας.

+ σε όλα με τον doctor.

.
.
.

LOUKILOUK
08/04/2010, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από PreGeoLude
τα διαβαζω ολα αυτα με μεγαλη λυπη και στενοχωρια. Ειμαι και εγω ενας απο τους θεωρητικα 'αδικημενους' αυτου του κρατους, αυτου του τοπου και της παθογενειας που το διακατεχει. Μπορει να απεχω σαν υποθεση απο αυτη της κοπελλας αλλα κατα καποιο τροπο με εχει πληξει και εμενα αυτη η αρρωστη νοοτροπια που υπαρχει στον τοπο μου. Αποφασισα λοιπον να σπουδασω πριν αρκετα χρονια στο εξωτερικο και εγω σαν νεος με ονειρα και προσδοκιες για ενα καλυτερο μελλον. Για οποιον προτρεξει και μου πει οτι δηθεν εφυγα απο εδω γιατι δεν πετυχα στις εξετασεις, απλα να ενημερωσω οτι εγινε κατοπιν ωριμου σκεψης. Αλλωστε τα οικονομικα της οικογενειας μου δεν ηταν αυτα που επετρεπαν και μεγαλη ανεση. Σπουδασα λοιπον στο 4ο καλυτερο πανεπιστημιο χημικων μηχανικων του ηνωμενου βασιλειου αλλα και ολοκληρωσα με επιτυχια ενα μεταπτυχιακο τιτλο ο οποιος το 2005 εκανε την παρθενικη του εμφανιση στην ευρωπη. Για να μη μακρυγορω και οντας αναγνωρισμενος χημικος μηχανικος σε ολο το κοσμο, μονο η δικη μου χωρα μου ζητα να καθησω παλι στα θρανεια και να αποδειξω τι? Οτι οι σπουδες μου στην αγγλια δεν ηταν επαρκεις? Οτι προσπαθησα λιγοτερο απο τους φοιτητες του ΕΜΠ? Ακομα βασανιζω το μυαλο μου και ακομα αναθεματιζω την ωρα και τη στιγμη που γυρισα πισω γιατι αγαπω τη χωρα μου και το σπιτι μου. Αρα στα 32 πια καθομαι παλι να διαβασω για να παρω την ισοτιμια των 2!!! πτυχιων μου που μεσω πολυς προσπαθειας θα ειναι ισοτιμα με 1. καληνυχτα σας


Το έκανες κατόπιν ωρίμου σκέψης (και ενώ είχες πετύχει να μπεις και εδώ ...? αυτό δεν το κατάλαβα ...διευκρινησέ το σε παρακαλώ) και δεν γνώριζες ότι για να αναγνωριστεί το πτυχίο σου θα έδινες εξετάσεις? δεν γνώριζες ότι με 4 έτοι σπουδών στο εξωτερικό (3 + 1 μεταπτυχιακό) είσαι ισότιμος ελληνικού ΑΕΙ τετραετούς φοιτησης?(αντίστοιχα και για ΕΜΠ....)
Γιατί είναι δύσκολο να περάσεις τις εξετάσεις ενώ είσαι κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου και μάλιστα από το 4ο καλύτερο πανεπιστήμιο του Ηνωμένου Βασιλείου?
Και εγώ έχω μεταπτυχιακό από πανεπιστήμιο του Ηνωμένου Βασιλείου και κατέχω τα της κατάστασης...
Δεν με ενδιαφέρει η προσωπική κόντρα αλλά μην συγκρίνουμε καταστάσεις που καμία σχέση δεν έχουν μεταξύ τους.... :nono:

konstantinos, iosif, DrBig κτλ ...συμφωνούμε αλλά πρέπει πλέον να κάνουμε και κάτι...

κouli19 ξαναδιαβασε με προσοχή τι γράφεις και θα καταλάβεις το λάθος σου... η μέρα των εκλογών καθορίζει μια τετραετία... και δείχνει μια ολόκληρη στάση ζωής και την παιδεία του κάθε λαού...:winka: :bigcry:
Όσο γαι τα υπόλοιπα που γράφεις θα χρειαστείς μια εμπειρία ζωής από το εξωτερικό για να καταλάβεις ότι δεν είναι έτσι απλά όπως τα νομίζεις....:beer: :wave2:
Ρώτα και την κοπέλα του άρθρου...:winka: :sad:

koulis19
08/04/2010, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δεν ξερω τι βλεπεις (η τι παιρνεις :D ) και μας βλεπεις τοσο γαματους, αλλα εγω ειλικρινα διαφωνω. Ο καθενας παντως βλεπει διαφορετικα πραγματα, ολοι φοραμε τα προσωπικα γυαλια μας και τα βλεπουμε απο την δικη μας σκοπια... Με την λογικη σου ειμαστε μαλακες που καθομαστε εδω περα ετσι?Λες να ειμαστε ολοι τοσο χαζοι ή και τοπολατρες που δεν γουστραρουμε αλλες χωρες?Καμια σχεση.Απλα πιστευω πως αμα ο καθενας παλεψει μονος του για τον εαυτο του θα βρει την ακρη να μεινει εδω περα.Αυτη ειναι η γνωμη μου και μπορει να ειμαι λαθος.:beer:

konsttanttinos
08/04/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK


konstantinos, iosif, DrBib κτλ ...συμφωνούμε αλλά πρέπει πλέον να κάνουμε και κάτι...

:sad:

Το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να προσπαθησω να πεισω την γυναικα μου να φυγουμε στην σουηδια, σε εταιρια ερευνας και αναπτυξης προνοσοκομειακης φροντιδας, μια κι εχω αντιστοιχους τιτλους σπουδων, αλλα επειδη η αγαπη στην οικογενεια μου υπερισχυει του χρηματος, εκατσα να παιδευομαι απο τα ΤΕΠ στο ΕΚΑΒ και απο εκει σε εργαστηριο αρτοποιας μεχρι να διοριστω:lol: :lol: .
Φυσικα παλευω στα 29 μου για επιπλεον τιτλους, οπως και πολλοι απο εδω, και σιγουρα δεν προκειται να φτασω εκει που φτανει ενα παιδι μεγαλης-γνωστης-πλουσιας οικογενειας.
Τα τζακια εκαναν παντα κουμαντο στην ελλαδα, και οι εξυπνοι βαφτισαν την λασπη φιλοδοξια, και το θρασος φιλοτιμο.
Αν ακομη καποιος περιμενει να αλλαξει κατι στην ελλαδα τοτε πλαναται πλανην οικτραν.
Η ελλαδα τρωει τα παιδια της με ευχαριστηση και υστερα γλυφει το σκατο της.

Πλεον ο καθενας για την παρτη του και την οικογενεια του μεχρι να φαγωθουμε μεταξυ μας εξω απο την βουλη...και δεν θα υπαρχει ουτε παντεσπανι.:smokin:

TROOPER
08/04/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Όσοι μπορείτε κάντε την.
Όλα τα άλλα είναι για να χαιδεύουμε τ'αυτιά μας.

+ σε όλα με τον doctor.

.
.
.

και αλλα τοσα απο μενα.

koulis19
08/04/2010, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
και αλλα τοσα απο μενα. Μακαρι να ηταν τοσο ευκολο να την κανουμε.Λετε να ειμαι τοσο τουβλο που γουσταρω να ζω καπου που δεν εχω την ευκαιρια να ζω οπως αρμοζει σε καθε ανθρωπο?(Και εννοω σωστες σπουδες και επαγγελματικη αποκατασταση στην αγορα εργασιας).Μακαρι να γινοταν τοσο ευκολα.

TROOPER
08/04/2010, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Μακαρι να ηταν τοσο ευκολο να την κανουμε.Λετε να ειμαι τοσο τουβλο που γουσταρω να ζω καπου που δεν εχω την ευκαιρια να ζω οπως αρμοζει σε καθε ανθρωπο?(Και εννοω σωστες σπουδες και επαγγελματικη αποκατασταση στην αγορα εργασιας).Μακαρι να γινοταν τοσο ευκολα.

πες μου τι σε κολαει.

koulis19
08/04/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
πες μου τι σε κολαει. Ο φοβος για αυτα που ανεφερα παραπανω.Με το που παω στο εξωτερικο θα μου ανοιξουν διαπλατα τις πορτες τους?

super_toto
08/04/2010, 14:03
Συγγνώμη αλλά σιγά τα ωά.

Έχουν γίνει πολύ χειρότερα. Δεν θυμάστε τι έγινε με τον Νανόπουλο? Μιλάμε για έναν από τους πλέον κορυφαίους φυσικούς παγκοσμίως.

Αντιγράφω από wikipedia (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%9D%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE %BB%CE%BF%CF%82)

Το 1998 υπήρξε πρωτοβουλία ομάδας 32 πανεπιστημιακών (κυρίως μέλη ΔΕΠ) του τμήματος Φυσικής του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών για την μετάκληση του (του Νανόπουλου) στο συγκεκριμένο τμήμα. Το εντεκαμελές εκλεκτορικό σώμα που κλήθηκε να αποφασίσει απέριψε την πρόταση με ψήφους 6-4. Κατά ψήφισαν οι Νίκος Αντωνίου, Ανδρέας Κοντογούρης, Χρήστος Κτορίδης, Απόστολος Παναγιώτου, Κωνσταντίνος Παπανικόλας και Ανδρέας Πολύδωρος ενω υπέρ οι Δημοσθένης Ασημακόπουλος, Αθανάσιος Λαχανάς, Γεώργιος Παπαδόπουλος και Λεωνίδας Ρεσβάνης. Ο κ. Παναγιώτης Βαρώτσος ήταν απών.

Γενικά οι πανεπιστημιακοί στην Ελλάδα αποτελούν ένα από τα πιο κλειστά και αηδιαστικά λόμπυ. Για να μπείς στο χώρο πρέπει να έχεις γερό δόντι, ή να φας τη μισή σου ζωή γλύφοντας και προσφέροντας τη δουλειά σου σε άλλους αμισθί.

Τώρα για την Ελλάδα. Νομίζω ότι έχουμε τελειώσει σαν λαός. Αμφιβάλλω αν σε μερικές δεκάδες χρόνια, θα υπάρχουμε. Βασικά πιστεύω ότι ήδη δεν υπάρχουμε. Το ισοζύγιο μεταξύ αλητείας και αρετής γέρνει απελπιστικά υπέρ του πρώτου.

TROOPER
08/04/2010, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Ο φοβος για αυτα που ανεφερα παραπανω.Με το που παω στο εξωτερικο θα μου ανοιξουν διαπλατα τις πορτες τους?

καλο ειναι να αντιμετωπιζουμε τους φοβους μας καποια στιγμη.αλλιως θα ειναι εκει για παντα και τελικα κλεισμενοι σε εναν μικροκοσμο να χανουμε την ελευθερια μας.

τωρα αν περιμενεις οτι θα πας εξω και θα κατεβασουν τα βρακια τους ολοι...το χασες το ματσακι.απλα πας σε οργανωμενες κοινωνιες με μεγαλυτερο αισθημα δικαιου απ οτι εδω που η μαγκια παιζει τον πρωτο ρολο.

απλουστατα η ακτη ελεφαντοστου ειναι χειροτερη απο την ελλαδα και η ελλαδα χειροτερη απο αλλες χωρες (για να μη συγκρινω με κατι συγκεκριμενο και αρχισουμε αλλη κουβεντα).

την οικογενεια μου θα την βλεπω συγχνοτερα αν ειμαι καπου στην ευρωπη απ οτι αν ημουνα στη λημνο για παραδειγμα.το ιδιο τους φιλους μου.τα εθιμα προσωπικα τα χω χεσμενα.αρα εγω τα προβληματα μου τα ελυσα :winka:

TheFace
08/04/2010, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δεν ξερω τι βλεπεις (η τι παιρνεις :D ) και μας βλεπεις τοσο γαματους, αλλα εγω ειλικρινα διαφωνω. Ο καθενας παντως βλεπει διαφορετικα πραγματα, ολοι φοραμε τα προσωπικα γυαλια μας και τα βλεπουμε απο την δικη μας σκοπια...

Κι εγω στην ηλικια του (και πριν ζησω στο εξωτερικο), μια χαρα τα εβλεπα...:winka:

Εχετλαίος
08/04/2010, 14:22
Να φύγει ο ένας, να φύγει ο άλλος...
Και να τους παραδώσουμε την ομορφότερη χώρα αμαχητί, έτσι;
Όι μωρέ κοπέλια, δεν αξίζει τους!
Εγώ δεν πάω ποθενά!
Α που θέλει ας φύγει, στο καλό. Εγώ θα μείνω και θα πολεμώ ακόμα και μονάχος να μείνω.
Δεν κατασκοτωθήκανε οι προγονοί μου για να τους παραδώσω εγώ τη γη ετούτηνέ να την αποκάμουνε σαν τα μούτρα τους.
:mad:

koulis19
08/04/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
καλο ειναι να αντιμετωπιζουμε τους φοβους μας καποια στιγμη.αλλιως θα ειναι εκει για παντα και τελικα κλεισμενοι σε εναν μικροκοσμο να χανουμε την ελευθερια μας.

τωρα αν περιμενεις οτι θα πας εξω και θα κατεβασουν τα βρακια τους ολοι...το χασες το ματσακι.απλα πας σε οργανωμενες κοινωνιες με μεγαλυτερο αισθημα δικαιου απ οτι εδω που η μαγκια παιζει τον πρωτο ρολο.

απλουστατα η ακτη ελεφαντοστου ειναι χειροτερη απο την ελλαδα και η ελλαδα χειροτερη απο αλλες χωρες (για να μη συγκρινω με κατι συγκεκριμενο και αρχισουμε αλλη κουβεντα).

την οικογενεια μου θα την βλεπω συγχνοτερα αν ειμαι καπου στην ευρωπη απ οτι αν ημουνα στη λημνο για παραδειγμα.το ιδιο τους φιλους μου.τα εθιμα προσωπικα τα χω χεσμενα.αρα εγω τα προβληματα μου τα ελυσα :winka: Σκεψου ομως Γιωργο οτι εσυ εισαι 30 χρονων και εγω 20.Εχεις εμπειριες ζωης που εγω δεν εχω προλαβει ακομα να ζησω.Ξερεις πως θα συμπεριφερθεις,εχεις μια εργαισια ταδε(δεν ειναι το ζητημα αυτο),παρατηρεις και μπορεις να προσαρμοστεις πολυ καλυτερα απ'οτι εγω.Ειμαι 20 χρονων,εχω 2 χρονια που τελειωσα το σχολειο και τωρα αρχιζω σιγα σιγα να προσαρμοζομαι στις εργασιακες συνθηκες.Καταλαβες τωρα γιατι υπαρχει ο εσωτερικος φοβος?

super_toto
08/04/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Να φύγει ο ένας, να φύγει ο άλλος...
Και να τους παραδώσουμε την ομορφότερη χώρα αμαχητί, έτσι;
Όι μωρέ κοπέλια, δεν αξίζει τους!
Εγώ δεν πάω ποθενά!
Α που θέλει ας φύγει, στο καλό. Εγώ θα μείνω και θα πολεμώ ακόμα και μονάχος να μείνω.
Δεν κατασκοτωθήκανε οι προγονοί μου για να τους παραδώσω εγώ τη γη ετούτηνέ να την αποκάμουνε σαν τα μούτρα τους.
:mad:

Εσύ καλά τα λες. Ίσως επειδή είσαι Κρητικός. Αλλά η πλειοψηφία δεν τα βλέπει έτσι. Δεν νιώθει ότι ανήκει κάπου, ούτε ότι έχει καμία υποχρέωση σε κανένα. Ο κόσμος προτιμά να ζήσει σαν ξένος κάπου αλλού.
Βέβαια αυτό δεν είναι και τόσο απλό. Όλες οι σοβαρές χώρες έχουν και σοβαρή μεταναστευτική πολιτική. Δεν έχουν όρεξη να φορτώνονται μετανάστες πολυτελείας από την Ελλάδα. Αν δεν αξίζεις πραγματικά, δεν σε δέχονται που να χτυπάς τον κώλο σου κάτω. Στην ΕΕ βέβαια είναι αλλιώς τώρα. Αλλά ποιος ξερει για πόσο.

LOUKILOUK
08/04/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να προσπαθησω να πεισω την γυναικα μου να φυγουμε στην σουηδια, σε εταιρια ερευνας και αναπτυξης προνοσοκομειακης φροντιδας, μια κι εχω αντιστοιχους τιτλους σπουδων, αλλα επειδη η αγαπη στην οικογενεια μου υπερισχυει του χρηματος, εκατσα να παιδευομαι απο τα ΤΕΠ στο ΕΚΑΒ και απο εκει σε εργαστηριο αρτοποιας μεχρι να διοριστω:lol: :lol: .
Φυσικα παλευω στα 29 μου για επιπλεον τιτλους, οπως και πολλοι απο εδω, και σιγουρα δεν προκειται να φτασω εκει που φτανει ενα παιδι μεγαλης-γνωστης-πλουσιας οικογενειας.
Τα τζακια εκαναν παντα κουμαντο στην ελλαδα, και οι εξυπνοι βαφτισαν την λασπη φιλοδοξια, και το θρασος φιλοτιμο.
Αν ακομη καποιος περιμενει να αλλαξει κατι στην ελλαδα τοτε πλαναται πλανην οικτραν.
Η ελλαδα τρωει τα παιδια της με ευχαριστηση και υστερα γλυφει το σκατο της.

Πλεον ο καθενας για την παρτη του και την οικογενεια του μεχρι να φαγωθουμε μεταξυ μας εξω απο την βουλη...και δεν θα υπαρχει ουτε παντεσπανι.:smokin:

Κωσταντίνε θα συμφωνήσω σε όλα εκτός από το "να φαγωθούμε μεταξύ μας..."
Νομίζω ότι αν ο καθένας μας έκανε τον δικό του προσωπικό αγώνα πατώντας πάνω σε αρχές που όλοι συμφωνούμε...ισονομία, αξιοκρατία, δικαιοσύνη ...κ.τ.λ., αν δηλαδή ο καθένας μας προσπαθούσε να γίνει καλύτερος απλά αποφευγοντας να κάνει αυτά τα οποία δεν θα ήθελε να του κάνουν ίσως να κάναμε μια καλή αρχή...Αλλά ποιος είναι έτοιμος για θυσίες και ζόρια?
Τεσπά τουλάχιστον το να τα αναδυκνίουμε αυτά τα θέματα είναι μια αρχή...
:wave2:

TROOPER
08/04/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Να φύγει ο ένας, να φύγει ο άλλος...
Και να τους παραδώσουμε την ομορφότερη χώρα αμαχητί, έτσι;


για ελλαδα μιλαμε ρε οχι για κρητη :lol: :lol: :lol:

TROOPER
08/04/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Σκεψου ομως Γιωργο οτι εσυ εισαι 30 χρονων και εγω 20.Εχεις εμπειριες ζωης που εγω δεν εχω προλαβει ακομα να ζησω.Ξερεις πως θα συμπεριφερθεις,εχεις μια εργαισια ταδε(δεν ειναι το ζητημα αυτο),παρατηρεις και μπορεις να προσαρμοστεις πολυ καλυτερα απ'οτι εγω.Ειμαι 20 χρονων,εχω 2 χρονια που τελειωσα το σχολειο και τωρα αρχιζω σιγα σιγα να προσαρμοζομαι στις εργασιακες συνθηκες.Καταλαβες τωρα γιατι υπαρχει ο εσωτερικος φοβος?

κανεις δεν γεννηθηκε με εμπειριες και ετοιμες συμπεριφορες κουλη.

:wave2:

Εχετλαίος
08/04/2010, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
για ελλαδα μιλαμε ρε οχι για κρητη :lol: :lol: :lol:

Bασικά το νομό Χανίων εννοούσα (και μάλιστα μια συγκεκριμένη περιοχή του) :D :D :D

Εχετλαίος
08/04/2010, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Αλλά η πλειοψηφία δεν τα βλέπει έτσι.

Ναι γιατί κάνουν όλοι το παν να νιώθεις ξένος στη χώρα σου...
Ξένος με το δημόσιο, ξένος με την παιδεία, ξένος με το συνάνθρωπο, ξένος με τον εαυτό σου...
Αυτοί είναι οι ξένοι, αυτοί πρέπει να εξοβελιστούν μπας και ζήσουμε σαν αθρώποι κάποτε (ή τα κοπέλια μας μπάρεμου...)

koulis19
08/04/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κανεις δεν γεννηθηκε με εμπειριες και ετοιμες συμπεριφορες κουλη.

:wave2: Αυτο αναφερω και εγω.Πως σταδιακα αποκτας εμπειριες ειτε καλες ειτε κακες που σε βοηθανε να μπορεσεις στην καθημερινοτητα που ζεις.Αλλιως βλεπει τα δρωμενα ενας 10χρονος σε σχεση με εμενα και αλλιως εγω σε σχεση με εσενα.

Orfeus
08/04/2010, 14:53
καπου αναφερθηκε η παιδεια....
Πριν 2 βδομαδες πηγα στη βιβλιοθηκη της σχολης μου να αναζητησω κανα βιβλιο παραπανω,μπας και βγαλω ακρη σε ενα μαθημα που χρωσταω.Βιβλιο δεν βρηκα στο ευρετηριο,αλλα καποια ηλεκτρονικα συγγραμματα.Παω να συνδεθω για να δω τι λενε και μου πεταει "το συγγραμμα που επιλέξατε δεν ειναι διαθεσιμο".Αυτο μου το εκανε σε ολα ηταν συναφη με το αντικειμενο που εψαχνα...
Η απαντηση της βιβλιοθηκονομου γιατι συμβαινει αυτο,ειναι οτι γιναν καποιες "περικοπες¨ λογω της κρισης :confused: και πλεον θα μεινουν σταδιακα μονο τα hard copies που εχουν ηδη αγοραστει,γιατι τα αλλα πανε με ετησιες συνδρομες...
Κ μιλαμε οτι αυτα συμβαινουν σε σχολη που το μεταπτυχιακο κοστιζει απο 7Κ και πανω...

Akatanomastos
08/04/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Orfeus
καπου αναφερθηκε η παιδεια....
Πριν 2 βδομαδες πηγα στη βιβλιοθηκη της σχολης μου να αναζητησω κανα βιβλιο παραπανω,μπας και βγαλω ακρη σε ενα μαθημα που χρωσταω.Βιβλιο δεν βρηκα στο ευρετηριο,αλλα καποια ηλεκτρονικα συγγραμματα.Παω να συνδεθω για να δω τι λενε και μου πεταει "το συγγραμμα που επιλέξατε δεν ειναι διαθεσιμο".Αυτο μου το εκανε σε ολα ηταν συναφη με το αντικειμενο που εψαχνα...
Η απαντηση της βιβλιοθηκονομου γιατι συμβαινει αυτο,ειναι οτι γιναν καποιες "περικοπες¨ λογω της κρισης :confused: και πλεον θα μεινουν σταδιακα μονο τα hard copies που εχουν ηδη αγοραστει,γιατι τα αλλα πανε με ετησιες συνδρομες...
Κ μιλαμε οτι αυτα συμβαινουν σε σχολη που το μεταπτυχιακο κοστιζει απο 7Κ και πανω...

παιδια πρεπει να παραδεχτουμε και μεις

οτι ψαχνουμε δικαιολογιες πολλες φορες


δεν αμφισβητω το παραδειγμα σου φιλε, και γω εχω ζησει παρομοια,

αλλα αν θες πραγματικα να βρεις κατι και να μαθεις θα το βρεις και θα μαθεις..


ανθρωποι που ειναι τωρα 50 χρονων καθηγητες σε πανεπιστημια
ειχαν παρα πολυ λιγοτερα μέσα απο εμας και ομως τα καταφεραν..

atom_smasher
08/04/2010, 15:01
Εγω την εκανα. Πριν απο 14 μηνες. Το παλευω. μαθαινω την γλωσσα και σπουδαζω και κατι ακομα, να ναι καλα η Ε.Ε. και ελπιζω να βρεθει και για μενα μια δουλιτσα. Δεν ειναι οτι δεν νοιαζομαι για την Ελλαδα ή οτι δεν το παλεψα και εκει ή οσο μπορουσα δεν απεφευγα την "ελληνικη" νοοτροπια. Αλλα κάποια στιγμη ειπα να δοκιμασω την τυχη μου μπας και κανω και κατι καλο και για μενα. Βεβαια σημαντικο ρολο παιζει η κοπελα μου που μου εθεσε τελεσιγραφο. Εγω φευγω. Εσυ κανε οτι νομιζεις. ε και ως γνωστον αν δεις καραβι στο βουνο...χαχα. Αυτη ηταν η αφορμη. Δεν μετανιωνω ακομα και αν φαω τα μουτρα μου και γυρισω.

DrBig
08/04/2010, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Με την λογικη σου ειμαστε μαλακες που καθομαστε εδω περα ετσι?

Ουτε εννοησα ουτε ειπα κατι τετοιο.
Αυτο ομως που εννοησα και δεν ειπα, ειναι οτι ειμαστε μαλακες που καναμε τη χωρα σα τα μουτρα μας.

Τοπολατρες ειμαστε, αλλα του κωλου, διοτι οταν δε μας κοιταει κανεις πεταμε σκουπιδια οπου βρουμε, δεν ανακυκλωνουμε, βγαζουμε τους καταλυτες απο τα μηχανακια μας, μπαζωνουμε ρεματα, εχουμε χωματερες, δεν εχουμε βιολογικους καθαρισμους, καιμε δαση, κλεβουμε την εφορια, εχουμε φτιαξει ενα κρατος κουασιμοδο, και γενικα δεν κανουμε ΤΙΠΟΤΑ σε εθνικο επιπεδο που να μας αξιζει να λεμε οτι εχουμε ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.

Ενα ματσο ΣΚΑΤΑ ειμαστε, και ισως το καλλιτερο μαθημα που παιρνει κανεις αν ζησει εξω και εχει λιγο τα ματια του ανοιχτα ωστε να ξεφυγει απο στερεοτυπα του στυλ 'αδερφες' και 'κρυοκωλοι', ειναι το ποσο μα ποσο πισω ειμαστε σε σχεση με τον 'ανταγωνισμο'.

koulis19
08/04/2010, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ουτε εννοησα ουτε ειπα κατι τετοιο.
Αυτο ομως που εννοησα και δεν ειπα, ειναι οτι ειμαστε μαλακες που καναμε τη χωρα σα τα μουτρα μας.

Τοπολατρες ειμαστε, αλλα του κωλου, διοτι οταν δε μας κοιταει κανεις πεταμε σκουπιδια οπου βρουμε, δεν ανακυκλωνουμε, βγαζουμε τους καταλυτες απο τα μηχανακια μας, μπαζωνουμε ρεματα, εχουμε χωματερες, δεν εχουμε βιολογικους καθαρισμους, καιμε δαση, κλεβουμε την εφορια, εχουμε φτιαξει ενα κρατος κουασιμοδο, και γενικα δεν κανουμε ΤΙΠΟΤΑ σε εθνικο επιπεδο που να μας αξιζει να λεμε οτι εχουμε ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.

Ενα ματσο ΣΚΑΤΑ ειμαστε, και ισως το καλλιτερο μαθημα που παιρνει κανεις αν ζησει εξω και εχει λιγο τα ματια του ανοιχτα ωστε να ξεφυγει απο στερεοτυπα του στυλ 'αδερφες' και 'κρυοκωλοι', ειναι το ποσο μα ποσο πισω ειμαστε σε σχεση με τον 'ανταγωνισμο'. Δεν εχω απαντηση τωρα.Ετσι ακριβως ειναι.:beer: :beer:

Orfeus
08/04/2010, 15:20
Πηγα Ουτρεχτη κ ενιωσα πραγματικα οτι στερουμαι πραγματα σε σχεση με την Ελλαδα.Βιβλιοθηκες ναααααααα...Πανεπιστημιο με εγκαταστασεις να...Καθηγητες που φερονται οπως πρεπει με ανθρωπινο προσωπο κ προοπτικες για δουλεια και ας εισαι αλλοδαπος.Γιατι ρε π@υστη μου εγω να μαι εδω με βυσματιες που οταν θελω να ρωτησω κατι μου λενε οτι "κανουν διαλεξη" και οτι ερωτησεις εχω στο γραφειο τους με ραντεβου??Στο ΙΚΑ ειμαι,ή θα δω τον πρωθυπουργο?
Ανθρωπους που τους αρεσει η ταξη και η σκληρη εργασια που θα ανταμοιφθει,πρεπει να την κανουν για εξω.Να μεινει μια χωρα με λαμογια και κανιβαλλους.Δεν ειμαι ανθελληνας,αλλα δε μου αρεσει η νοοτροπια μας.
Ακατανομαστε δε λεω οτι εχεις αδικο,αλλα σου στερουν διοδους μαθησης και αντιλαμβανεσαι οτι κανεις δεν ενδιαφερεται...
Ατομ ευχαριστησε την κοπελα σου(με τα δεοντα:rotflmao:)και να ξερεις οτι τα καλυτερα ερχονται....

Akatanomastos
08/04/2010, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Orfeus

Ακατανομαστε δε λεω οτι εχεις αδικο,αλλα σου στερουν διοδους μαθησης και αντιλαμβανεσαι οτι κανεις δεν ενδιαφερεται...


και γω δεν λεω οτι εχεις αδικο

απλα δινω και την αλλη ενοχλητικη οψη της χωρας της δικαιολογιας(ΕΛλαδα)




επισης, και σε πολλα πανεπιστημια στο εξωτερικο
διαφοροι καθηγητες θελουν ραντεβου για να σε δουν..
αυτο ειναι περισσοτερο θεμα ανθρωπου..


και τελος, απο την μικρη προσωπικη εμπειρια που εχω,

το καλητερο ειναι να ζησεις ο ιδιος πραγματα για να καταλαβεις..και να δεις την δικια σου αληθεια..
στο μυαλο σου εχεις (και ειχα) πολυ διαφορετικη εικονα απο την πραγματικη..

δεν ειναι ολα καλητερα εξω, αλλα ουτε και ολα χειροτερα..

DrBig
08/04/2010, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK

konstantinos, iosif, DrBig κτλ ...συμφωνούμε αλλά πρέπει πλέον να κάνουμε και κάτι...

Τι να σου πω ρε Λουκι. Ο καθε ανθρωπος ως προιον μιας βιολογικης εξελικτικης πορειας (creationists, please excuse me), εχει δυο ενστικτα, της επιβιωσης και της ηδονης. Μερικες χιλιαδες χρονια πριν φτιαξαμε και κοινωνιες, και συνεπως χρειαστηκε να αναπτυξουμε και μια βερσιον των παραπανω ενστικτων σε συλογικο επιπεδο. Εμεις αυτο το τελευταιο δεν το εχουμε καταφερει ακομα.

Πιστευω ακραδαντα, οτι αν ολοι καναμε αυτο που πρεπει να κανουμε στην καθημερινοτητα μας με ποιοτητα, τοτε δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα. Τετοιου ειδους σαπιλα και ξεκιναει και γιατρευεται μονο απο κατω προς τα πανω. Οποτε, για να καταληξω, το 'κατι πρεπει να κανουμε' δε το βλεπω σαν κατι μεγαλο, ασαφες και δυσκολο. Ειναι εδω, το βλεπουμε καθημερινα και καθε μερα που περναει εχουμε την ευκαιρια να το κανουμε.

Το θεμα ειναι αν εχει καποιος την υπομονη να τρωει το σκατο στη μαπα....εγω, νομιζω οχι.

TROOPER
08/04/2010, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Αυτο αναφερω και εγω.Πως σταδιακα αποκτας εμπειριες ειτε καλες ειτε κακες που σε βοηθανε να μπορεσεις στην καθημερινοτητα που ζεις.Αλλιως βλεπει τα δρωμενα ενας 10χρονος σε σχεση με εμενα και αλλιως εγω σε σχεση με εσενα.

δεν διαφωνουμε.αρα μαλλον συμφωνουμε :lol: :lol:

Orfeus
08/04/2010, 15:30
δεν ειναι δικαιολογια,αλλα εγω γιατι να πρεπει να ταξιδεψω σε αλλη σχολη,να το βρω 'η να παω να σκασω 100ε για να το αγορασω??
Κ δεν αναφερθηκε ως δικαιολογια,αλλα σημαδι των καιρων.Που αντι να ενισχυσεις την παιδεια που θα φερει καρπους μακροπροθεσμα,καθεσαι και κοβεις απο αυτη....
Ειδα χθες διαφημιση,λογαριασμος της εθνικης τραπεζας που ανοιχτηκε για την μειωση του δημοσιου χρεους....
Πλακα μου κανουν???Εμ και σου παιρνουν πραγματα,εμ και σου ζητανε να δωσεις και απο πανω...Δεν ξερω,εμενα δε μου φαινονται λογικα...
ΥΓ:Το να μου κλεισει ραντεβου,μου φαινεται οκ,αλλα τελειως ακυρο για να μου λυσει μια απορια της στιγμης,που αν δεν το κανει αμεσα θα μου χαρισει ενα 45λεπτο παραδοσης με ασυναρτησιες...

SpeakeasyBlues
08/04/2010, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
μαχη για να υπερασπισεις τι?

Την "υποθεση" μενω εδω και το παλευω.

SpeakeasyBlues
08/04/2010, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τι να σου πω ρε Λουκι. Ο καθε ανθρωπος ως προιον μιας βιολογικης εξελικτικης πορειας (creationists, please excuse me), εχει δυο ενστικτα, της επιβιωσης και της ηδονης. Μερικες χιλιαδες χρονια πριν φτιαξαμε και κοινωνιες, και συνεπως χρειαστηκε να αναπτυξουμε και μια βερσιον των παραπανω ενστικτων σε συλογικο επιπεδο. Εμεις αυτο το τελευταιο δεν το εχουμε καταφερει ακομα.

Πιστευω ακραδαντα, οτι αν ολοι καναμε αυτο που πρεπει να κανουμε στην καθημερινοτητα μας με ποιοτητα, τοτε δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα. Τετοιου ειδους σαπιλα και ξεκιναει και γιατρευεται μονο απο κατω προς τα πανω. Οποτε, για να καταληξω, το 'κατι πρεπει να κανουμε' δε το βλεπω σαν κατι μεγαλο, ασαφες και δυσκολο. Ειναι εδω, το βλεπουμε καθημερινα και καθε μερα που περναει εχουμε την ευκαιρια να το κανουμε.

Το θεμα ειναι αν εχει καποιος την υπομονη να τρωει το σκατο στη μαπα....εγω, νομιζω οχι.


Πολυ οργη και σε πνιγει, οι αμερικανοι λενε (ναι καμμια φορα!) "to a man with a hummer everything looks like a nail"

DrBig
08/04/2010, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Πολυ οργη και σε πνιγει, οι αμερικανοι λενε (ναι καμμια φορα!) "to a man with a hummer everything looks like a nail"


Το χαμερ το πουλησα, τωρα εχω καγιεν!

Σοβαρα τωρα, οχι, δεν ειμαι οργισμενος, παραειμαι ηδονιστης για να μου το επιτρεψω.
Τωρα αν αναψα λιγο διαβαζοντας το θρεντ, ε τι να κανουμε μου το συγχωρω και ελπιζω κι εσεις! :D

SpeakeasyBlues
08/04/2010, 20:24
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
[B]Το χαμερ το πουλησα, τωρα εχω καγιεν!



πουλα το και παρε...hammer...αλλο φρουτο

iosif
09/04/2010, 09:35
για μενα καθε πιτσιρικας που ψαχνεται οφειλει να σηκωθει να φυγει απο δω. ας ζησει λιγο εξω ειτε για σπουδες ειτε ψαχνοντας το ονειρο του. η χωρα εχει κλεισει. προσωπικα εψαχνα 4 χρονια μεταπτυχιακο ωσπου το εκανα γιατι μου το πληρωσε η τοτε δουλεια. και με δεχτηκαν επειδη με προτεινε η εταιρεια σε ανα φορεα οπου ενα χρονο πριν ειχα κανει αιτηση σαν ιδιωτης (και με 7,5 χιλιαρικα ετσι) και με απερριψαν

οπως σε σχεδον ολα τα πραγματα η ελλαδα δουλευει με βισμα

και εχετλαιε

εχεις την τυχη να ζεις ισως στην ομορφοτερη περιοχη της χωρας. ισως καποια σημεια του πηλιου , της σαμοθρακης και της ικαριας σε συναγωνιζονται.

αλλα φιλε η χωρα εχει ηδη παραδοθει.και οι παραγωγικοι της ποροι επισης. εδω και χρονια. σε καποιες "επωνυμες" οικογενειες, σε καποια απροσωπα funds αλλα δεν εχει καμια σημασια η εθνικοτητα αυτων που μας την εχουν στερησει. ηδη σε πολλα χιλιομετρα ακτογραμμων δεν μπορει καν να μπεις στην θαλασσα διοτι εχουν δοθει για εκμεταλευση και ποσως με ενδιαφερει εαν τον αστερα βουλιαγμενης πχ τον διαχειριζονται ελληνες ή πολωνοι.

χθες πορεια κατα των ασφαλιστικων, των φορολογικων κλπ μετρων ειχε 1000 ατομα και 1000 ατομα κκεδες. στην μεγαλυτερη μειωση αποδοχων και κλοπης εισοδηματος η γσεε απαντησε με 1 (μια) ημερα απεργια.
ο κουγιας προσπαθει να βγαλει εναν δολοφονο ο οποιος ουτε συγνωμη δεν ζητησε περιπου σαν ηρωα που απαλαξε τη χωρα απο εναν 15χρονο τρομοκρατη. και ο κουγιας κυκλοφορει και μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις τον κραζουν.
ο προεδρος της κρατικης ερτ (η οποια παρολες τις επιχορηγησεις διαφημισεις και τελος υπερ της εχει ζημιες καπου 10 εκ / ετησιως) εξακολουθει να αμοιβεται με μισθο τριπλασιο του προεδρου του αριου παγου


μια θεοσταλτη ομορφια εχουμε σε αυτη τη χωρα, εναν ηλιο, ενα φως και κανουμε οτι μπορουμε να τα εξαφανισουμε μεσα σε πετρελαια του sea diamond και ορυχεια χρυσου.
δατς γκρις. δεν μας αξιζει αυτη η χωρα

ή οπως ειπε ο τσαρουχης 'η ελλαδα ειναι υπεροχη χωρα αλλα δυστυχως κατοικειται απο νεοελληνες"

LOUKILOUK
09/04/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τι να σου πω ρε Λουκι. Ο καθε ανθρωπος ως προιον μιας βιολογικης εξελικτικης πορειας (creationists, please excuse me), εχει δυο ενστικτα, της επιβιωσης και της ηδονης. Μερικες χιλιαδες χρονια πριν φτιαξαμε και κοινωνιες, και συνεπως χρειαστηκε να αναπτυξουμε και μια βερσιον των παραπανω ενστικτων σε συλογικο επιπεδο. Εμεις αυτο το τελευταιο δεν το εχουμε καταφερει ακομα.

Πιστευω ακραδαντα, οτι αν ολοι καναμε αυτο που πρεπει να κανουμε στην καθημερινοτητα μας με ποιοτητα, τοτε δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα. Τετοιου ειδους σαπιλα και ξεκιναει και γιατρευεται μονο απο κατω προς τα πανω. Οποτε, για να καταληξω, το 'κατι πρεπει να κανουμε' δε το βλεπω σαν κατι μεγαλο, ασαφες και δυσκολο. Ειναι εδω, το βλεπουμε καθημερινα και καθε μερα που περναει εχουμε την ευκαιρια να το κανουμε.

Το θεμα ειναι αν εχει καποιος την υπομονη να τρωει το σκατο στη μαπα....εγω, νομιζω οχι.

Νομίζω ότι με αυτά που έγραψα ποιο πάνω, μιλώντας για καθημερηνότητα και εγώ, φαίνεται να συμφωνούμε... :beer: :wave2:

υ.γ. τελικά αυτός ο τσαρούχης έχε πει πολλά...:beer: :a19: :a23:

LsKostas
09/04/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif


αλλα φιλε η χωρα εχει ηδη παραδοθει.και οι παραγωγικοι της ποροι επισης. εδω και χρονια. σε καποιες "επωνυμες" οικογενειες, σε καποια απροσωπα funds αλλα δεν εχει καμια σημασια η εθνικοτητα αυτων που μας την εχουν στερησει. ηδη σε πολλα χιλιομετρα ακτογραμμων δεν μπορει καν να μπεις στην θαλασσα διοτι εχουν δοθει για εκμεταλευση και ποσως με ενδιαφερει εαν τον αστερα βουλιαγμενης πχ τον διαχειριζονται ελληνες ή πολωνοι.

χθες πορεια κατα των ασφαλιστικων, των φορολογικων κλπ μετρων ειχε 1000 ατομα και 1000 ατομα κκεδες. στην μεγαλυτερη μειωση αποδοχων και κλοπης εισοδηματος η γσεε απαντησε με 1 (μια) ημερα απεργια.
ο κουγιας προσπαθει να βγαλει εναν δολοφονο ο οποιος ουτε συγνωμη δεν ζητησε περιπου σαν ηρωα που απαλαξε τη χωρα απο εναν 15χρονο τρομοκρατη. και ο κουγιας κυκλοφορει και μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις τον κραζουν.
ο προεδρος της κρατικης ερτ (η οποια παρολες τις επιχορηγησεις διαφημισεις και τελος υπερ της εχει ζημιες καπου 10 εκ / ετησιως) εξακολουθει να αμοιβεται με μισθο τριπλασιο του προεδρου του αριου παγου


μια θεοσταλτη ομορφια εχουμε σε αυτη τη χωρα, εναν ηλιο, ενα φως και κανουμε οτι μπορουμε να τα εξαφανισουμε μεσα σε πετρελαια του sea diamond και ορυχεια χρυσου.
δατς γκρις. δεν μας αξιζει αυτη η χωρα

ή οπως ειπε ο τσαρουχης 'η ελλαδα ειναι υπεροχη χωρα αλλα δυστυχως κατοικειται απο νεοελληνες"


Ποσο δικιο εχεις ...

Εχετλαίος
09/04/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
αλλα φιλε η χωρα εχει ηδη παραδοθει.και οι παραγωγικοι της ποροι επισης. εδω και χρονια. σε καποιες "επωνυμες" οικογενειες, σε

Eγώ, Σήφη μου, δεν επαρέδωσα πράμα και σε κανένα κερατά. Και βαστώ και πολεμώ όπως και όπου μπορώ. Και το περιθώριο το έφαγα στη μάπα, και τον αποκλεισμό για το "παραστράτημα" από το κοπάδι, και ούλα. Αλλά δεν έσκυψα το κεφάλι ποθές!
Αλίμονο, ακόμη και όντε ζούσα στην Αθήνα βήμα οπίσω δεν έκαμα στο σωστό και στο ηθικό και στο αθρώπινο.
Εγώ δεν παραδίδω πράμα. Τουλάχιστον, όσο περνά από τη χέρα μου, δεν παραδίδω πράμα.

:wave2:

nikos1400
09/04/2010, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ουτε εννοησα ουτε ειπα κατι τετοιο.
Αυτο ομως που εννοησα και δεν ειπα, ειναι οτι ειμαστε μαλακες που καναμε τη χωρα σα τα μουτρα μας.

Τοπολατρες ειμαστε, αλλα του κωλου, διοτι οταν δε μας κοιταει κανεις πεταμε σκουπιδια οπου βρουμε, δεν ανακυκλωνουμε, βγαζουμε τους καταλυτες απο τα μηχανακια μας, μπαζωνουμε ρεματα, εχουμε χωματερες, δεν εχουμε βιολογικους καθαρισμους, καιμε δαση, κλεβουμε την εφορια, εχουμε φτιαξει ενα κρατος κουασιμοδο, και γενικα δεν κανουμε ΤΙΠΟΤΑ σε εθνικο επιπεδο που να μας αξιζει να λεμε οτι εχουμε ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.

Ενα ματσο ΣΚΑΤΑ ειμαστε, και ισως το καλλιτερο μαθημα που παιρνει κανεις αν ζησει εξω και εχει λιγο τα ματια του ανοιχτα ωστε να ξεφυγει απο στερεοτυπα του στυλ 'αδερφες' και 'κρυοκωλοι', ειναι το ποσο μα ποσο πισω ειμαστε σε σχεση με τον 'ανταγωνισμο'.

+1
δυστυχως...
:sick: