PDA

View Full Version : Motorbikes & women..



Σελίδες : [1] 2

xranna
15/06/2005, 22:32
Καλησπέρα,
Εδώ και καιρό σκεφτόμουν να βγάλω δίπλωμα για αμάξι.. ώσπου μου μπήκε το μικρόβιο της μηχανής. Το αμάξι ποτέ δε με ενθουσίαζε.. και η ιδέα της μηχανής φαίνετε ο,τι καλύτερο ,για μένα τουλάχιστον!!
Το θέμα είναι ότι πολύ γνωστοί μου με έχουν αποθαρρύνει , με τη λογική ότι είναι αδύνατον να ξεκινήσει μια γυναίκα κατευθείαν με μια μεγάλη μηχανή (Σκέφτομαι τη honda cbr 125) , και ότι πρέπει πρώτα να ξεκινήσω με κάτι σε στυλ παπάκι 50αρι και μετά βλέπουμε...
Είναι εύκολo κάποια χωρίς μεγάλη σωματική δύναμη να μπορέσει να μάθει σε μια τέτοια μηχανή; Υπάρχει κάποια άλλη μηχανή σε αυτό το στυλ, σε αυτά τα χρήματα , να μου προτείνετε? Αν είναι πιο χαμηλή ακόμα καλύτερα.. Υπάρχει τίποτα σε αυτόματο σε αυτό το στυλ? Γενικώς είμαι άσχετη.. και ναι μεν θελω κάτι εύκολο στην οδήγηση, αλλά έχω κολλήσει και με το styl της honda cbr.
Τέλος, άκουσα ότι για το δίπλωμα χρειάζονται 20 πρακτικά και 30 θεωρητικά... τα πρακτικά συνήθως σε τι μηχανή γίνονται; (αν έχετε να προτείνετε κάποιο υπομονετικο δάσκαλο στο κέντρο Αθήνας, ακόμα καλύτερα..!!)
Ευχαριστώ

AFTER
15/06/2005, 22:39
Εγω θα σου πω μονο οτι γενικα θεωσω πιο ικανη μια γυναικα που οδηγαει μηχανακι/μοτοσυκλετα,και φυσικα δεν εννοω την κυρατσα που παιρνει το χιλιοτρακαρισμενο παπι για να παρει τα ψωνια απο την λαικη...

Κοιτα το cbr125 ειναι αρκετα ελαφρυ(δεν ξερω και το σωματοτυπο σου),αλλα θα σε δυσκολεψει μαλλον αρχικα ο συμπλεκτης και ισως σε τρομαξει(ισως) το γκαζι που εχει για την απειρια σου!

Θα σου προτινα να ξεκινησεις με καποιο παπι 100 ή με καποιο scooter τετραχρονο 125,που και ''σχολεια'' ειναι και ευκολα μεταπωλουνται!
Αλλωστε δεν χρειαζεται να το κρατησεις και χρονια για να παρεις τα ''μαθηματα'' σου!

Βεβαια δοκιμασε να οδηγησεις και με συμπλεκτη και αν βρισκεις τον εαυτο σου ανετα πανω σε αυτο,τοτε...καλοριζικο :wave2:

sonic22
15/06/2005, 22:42
οχι παντος καλυτερα να ξεκινησεισ με μικρη μηχανη παρα με παπι...

αλλα θα σου ελεγα να ξεκινησεισ με καπιο endurακι ή supermotardaki πιο φτυνα απο cbr και μεγαλα σχολεια...


πω πω... θα πεσει πολυ

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

(μην τρομαξεισ παντοσ... θα γελασεισ και εσυ πολυ εδωμεσα...
:beer: :beer:

xranna
15/06/2005, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Εγω θα σου πω μονο οτι γενικα θεωσω πιο ικανη μια γυναικα που οδηγαει μηχανακι/μοτοσυκλετα,και φυσικα δεν εννοω την κυρατσα που παιρνει το χιλιοτρακαρισμενο παπι για να παρει τα ψωνια απο την λαικη...

Κοιτα το cbr125 ειναι αρκετα ελαφρυ(δεν ξερω και το σωματοτυπο σου),αλλα θα σε δυσκολεψει μαλλον αρχικα ο συμπλεκτης και ισως σε τρομαξει(ισως) το γκαζι που εχει για την απειρια σου!

Θα σου προτινα να ξεκινησεις με καποιο παπι 100 ή με καποιο scooter τετραχρονο 125,που και ''σχολεια'' ειναι και ευκολα μεταπωλουνται!
Αλλωστε δεν χρειαζεται να το κρατησεις και χρονια για να παρεις τα ''μαθηματα'' σου!

Βεβαια δοκιμασε να οδηγησεις και με συμπλεκτη και αν βρισκεις τον εαυτο σου ανετα πανω σε αυτο,τοτε...καλοριζικο :wave2:


Με απογοητευσες, .. scooter papia, μου φαινονται απαισια... για να κανεις τη δουλεια σου βεβαια ειναι μια χαρα,αλλα να δωσω λεφτα που μαζευω τοσο καιρο για κατι τετοιο... δε μου παει...!

xranna
15/06/2005, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
οχι παντος καλυτερα να ξεκινησεισ με μικρη μηχανη παρα με παπι...

αλλα θα σου ελεγα να ξεκινησεισ με καπιο endurακι ή supermotardaki πιο φτυνα απο cbr και μεγαλα σχολεια...


πω πω... θα πεσει πολυ

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

(μην τρομαξεισ παντοσ... θα γελασεισ και εσυ πολυ εδωμεσα...
:beer: :beer:
Aς γελασετε οσο θελετε, εγω να καταληξω καπου!!!
λοιπον τι ειναι το supermotardaki??!?! Δεν εχω ιδεα!!!

crs-k
15/06/2005, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από xranna
Aς γελασετε οσο θελετε, εγω να καταληξω καπου!!!
λοιπον τι ειναι το supermotardaki??!?! Δεν εχω ιδεα!!!

Ειναι ενα Εντουρακι με μικροτερες ροδες και ασφαλτινα λαστιχα (σε γενικες γραμμες) ... :wacko:

BTW ...

Καλως Ηρθες! :wave2:

pissaman
15/06/2005, 23:01
Καλως ήρθες και από εμένα,
α. μηχανάκι, να πάρεις ότι σου αρέσει! Αν δεν σου αρέσει, δε θα σου κάνει κέφι να το καβαλήσεις!
β. Το μηχανάκι θέλει μόνο μυαλό και όχι δύναμη! Αρκεί να ξέρεις πως θα το πας! Και ψηλό να είναι, με λίγη εξάσκηση (και αν το γουστάρεις) θα το φτάσεις ...
γ. dont worry, πάντα υπάρχει ένας ποιο άσχετος με μηχανάκι.
Το cbaraki μου ακούγετε μια χαρά! Υπόψιν, ότι είναι παρα πολύ κοντό. Δε νομίζω να σου χρειάζετε κάτι ποιο κοντό!

Για δάσκαλο, ξέρω αλλά όχι στο κεντρο!

Καλως ήρθες και πάλι! ;)

sonic22
15/06/2005, 23:07
Xριστινα να ζητησω συγνομη αν ακουστικα λιγακι παραξενος αλλα μου ηρθε αποτομα...

τωρα.. το μοταρδακι που σου ειπα δεν εχει καμια σχεση με το cbr αρα ειναι πολυ πιθανο να μην σου αρεσει..

οπωτε περιμενουμε την γνομη σου για να κανουμε πρωτασεις...

:D :beer: :D

xranna
15/06/2005, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
εστι εστι .. πεσ τα ρε χριστινα!!

αντε να φευγουν οσοι δεν ξερουν...

:lol: :rotflmao: :lol:


Χριστινα ??? το Δελεαρ ξερεισ που ειναι??
:lol: :rotflmao: :lol:


(οχι δεν σε δουλευω... θα καταλαβεισ σε λιγο... εχω λιωσει στο γελιο παντος)

αα ριξε και μια ματια στο post νεα και α-μηχανη :) και θα καταλαβεις πολλα...

:lol: :rotflmao: :lol: :bigcry: :bawl: :lol: :rotflmao:


hehe... .kati arxizw na ipopsiazomai.. gia steile mou pou akrivws vriskete to post nea kai a-mhxanh, na riksw mia matia...

sonic22
15/06/2005, 23:25
ουφ και νομιζα πωσ σε τσαντισα και την εκανεσ... :uplate: :uplate:

θα με ξεσκιζανε στα μπινελικια και θα ειχαν δικιο

για άλλη μια φορα sorry

το post αυτό είναι στο :

Moto Forum > Αναβάτης > Αναζητήσεις - Σκέψεις - Προβληματισμοί > νέα και α-μήχανη :)


αν καποιος ξερει ας το κανει link.

:wave2:

sonic22
15/06/2005, 23:27
super motard :look:


17026

xranna
15/06/2005, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
ουφ και νομιζα πωσ σε τσαντισα και την εκανεσ... :uplate: :uplate:

θα με ξεσκιζανε στα μπινελικια και θα ειχαν δικιο

για άλλη μια φορα sorry

το post αυτό είναι στο :

Moto Forum > Αναβάτης > Αναζητήσεις - Σκέψεις - Προβληματισμοί > νέα και α-μήχανη :)


αν καποιος ξερει ας το κανει link.

:wave2:


LMAO... :D telika eixes dikio ,ligo diavasa kai katalava!!!... telika de tha xreiastoun mallon polles apanthseis edw, tha diavasw aplws to palio link... nea kai a-mixanh!!

sonic22
15/06/2005, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από xranna
LMAO... :D telika eixes dikio ,ligo diavasa kai katalava!!!... telika de tha xreiastoun mallon polles apanthseis edw, tha diavasw aplws to palio link... nea kai a-mixanh!!

ναι για διαβασε λιγο... :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

δεν το κανω επιτηδες αλλα δεν μπορω, ειναι πολυ αστειο για να συγκρατηθω...

για δικια σου πληροφορηση το post αυτο εχει δεχτει 957 απαντησεισ και 6520 επισκεψεις... μεσα σε μια βδομαδα αν τα λεω σωστα...

καλο κουραγιο... :beer: :wacko:

Multijohn
16/06/2005, 00:01
Καλησπέρα και καλώς ήλθες!
κατ'αρχάς πιάσε μια:beer:
Κατά δεύτερο και εγώ συμφωνώ με τα παιδιά οτι το cbr(αν και...Honda!!)είναι μια χαρά για σένα.Μικρό,ελαφρύ ευέλικτο(σχετικά)και όμορφο.Οσα μαθήματα και να κάνεις όμως,στην αρχή,όταν θα πάρεις το μηχανάκι φρόντισε να έχεις πολλούς φίλους(με μηχανές)και πιο έμπειρους,στις πρώτες σου διαδρομές.Πρίν δύο μέρες πήρε η κοπέλα μου ένα Transalp 600 και όταν κυκλοφορεί στο δρόμο,την περικυκλώνουμε οι υπόλοιποι και δεν περνάει τίποτα.Είναι λίγο άσχημο ώς προς τους άλλους(στα κουτιά ιδιώς!)αλλά ''ψήνετε''στο δρόμο χωρίς να την νοιάζει ο κάθε π@π@ρης που πλακώνεται στην κόρνα μόλις κάποιος πάει πιο αργά απο εκείνον.Και εξάλλου εκείνοι που μας ενδιαφέρουν(υπόλοιπες μηχανές στο δρόμο)περνάνε και πολύ άνετα μάλιστα έχωντας και εμάς να τον προστατεύουμε απο την φίλη μας.Ειναι η καλύτερη(αν και λίγο ανορθόδωξη!)λύση!:wave2: :wave2:

SeNNinhA
16/06/2005, 00:07
Καλά ρε τι λέτε πάλι?

CBR 125 μια χαρά είναι για να ξεκινήσεις. Μην το σκέπτεσαι καθόλου. Άλλοι εδώ μέσα ξεκινούν με 600 Super Sport και πάλι πρόβλημα δεν έχουν.

Το CBR μια χαρά είναι. Ουτε πολύ δυνατό να σε τρομάξει, ούτε και βαρύ. Αν σου είναι εντάξει και το ύψος της σέλας πήγαινε πάρτο και καλορίζικο.

rd350lc
16/06/2005, 01:09
welcome
oso gia to proto sou moto rikse mia matia kai sto GTR 50 (nomizo tha sou aresei) den ksero an to exoun prothnei kai sthn a-mhxanh (an to dei to post as riksei kai auth mia matia) alla mou kanei gia proto moto se gunaika odhgo.

kai epishs mhn allazeis sunexeia apo greeklish se ellhnika giati mou mpenoun psilh sta autia kai den mporo na ta katharizo braduatika
:wave2:

sonic22
16/06/2005, 11:05
to pio swsto!!

pare opoio mixanaki se ftiaxnei emfanisiaka...
goustareis dld kai mono pu to vlepeis...

to poli poli to allazeis gia kati kalytero meta apo kanena xrono..

:sun: :beer: :sun:

an kai an diavase to post tis a-mixanis den tin vlepw na xanaerxete... :uplate: :look: :lol:

:sun: :beer: :sun:

sniper
16/06/2005, 11:38
Καλωήρθες :wave2:

Το cbr125 είναι μια χαρά μηχανάκι. Και ελαφρύ και χαμηλό και δεν έχει και γκάζι που θα σε τρομάξει (ρε AFTER τι λες στην κοπέλα; )

Άσε τα motard για αργότερα όμως :winka:

Βγάλε δίπλωμα για μεγάλη μηχανή κατευθείαν..... Στις σχολές συνήθως έχουν CB400SF, ER5 ή παρόμοια....

:wave2:

sniper
16/06/2005, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
.............

an kai an diavase to post tis a-mixanis den tin vlepw na xanaerxete... :uplate: :look: :lol:

:sun: :beer: :sun:


Sonic22 θα σε παρακαλέσω να προσέχεις τι γράφεις. Το γεγονός ότι υπάρχει σχετική ελευθερία εδώ μέσα δεν σημαίνει ότι ολα μπορούμε να τα γυρίζουμε στην πλάκα.

Κίτρινη κάρτα από εμένα.

OldMan
16/06/2005, 11:58
:eek: :eek: :eek:

Το CBR 125 ΔΕΝ είναι ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΧΑΝΗ !!!

Έλεος.....

(Εδώ δεν μπορεί να κινήσει αξιοπρεπώς το "σαρκίον" του)

:beer: :beer: :beer:

sniper
16/06/2005, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
kala pote pige to post ayto sta
" Moto Forum > Μοτοσυκλέτα > Μοντέλα"

einai kathara thema gia tis
"Αναζητήσεις - Σκέψεις - Προβληματισμοί"

kai oso gia tis kitrines perimene to vradu pou tha dixei tin epimaxi fasi i TV!

telika exoun dikio... "η εξουσια διαφθειρει και βγαζει τον χειροτερο εαυτο μας..."

my pressious...

aa .. stis poses kartes pernw timitiki plaketa...??

:yuck: :yuck: :yuck:

Η εξουσία όντως διαφθείρει αν δεν την διαχειρίζεσαι σωστά, όταν όμως έχεις εξουσία κι εγώ δεν έχω εδώ μέσα καμμία. Εκεί που έχω δεν έχει διαμαρτυρηθεί κανείς.

Συγκεντρώσου....

KeLeYTiS
16/06/2005, 12:27
ΑΑΑχχχχχχ :cry:

Τα ματακιαααα μουυυυυυυ :uplate:

Τι διαβασα παλι σημερααααααααααααααααααααααααααααα :dizzy:

Θα τρομαξεις με το γκαζι απο το CBR125 :bigcry: :bigcry:

Ενα παπακι ειναι με συμπλεκτη και σκυφτη θεση οδηγησης....

Πιστευω ειναι καλο για να μαθεις,αν και ενα sm μικρο θα ηταν πιο ευκολο ......

Οτι και να παρεις καλο δρομο :wave2:

gtsiros
16/06/2005, 17:24
Η εξωτερική εμφάνιση δεν θα πρέπει να παίξει ρόλο στην επιλογή μιας μοτοσυκλέτας. Η μοτοσυκλέτα "σχολείο" πρέπει να έχει γλυκιά συμπεριφορά, να μην έχει πολλά τερτίπια και μη σε εμποδίζει να μάθεις τη συμπεριφορά της. Τέλος θα πρέπει να συγχωρεί λάθη, αλλά να μην είναι λαπάς.

να είναι *καλή*. όχι *όμορφη*. Τι να το κάνεις άμα την κοιτάς και ζαχαρώνεις αλλά μόλις πας να το κουνήσεις να χέζεσαι πάνω σου; μοτοσυκλέτα παίρνεις ή μπιμπελό;

downhill
16/06/2005, 17:41
Αν θέλεις κάτι ελαφρύ και προπάντων ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ και όχι ποδήλατο πάρε το παρακάτω....

downhill
16/06/2005, 17:42
.....


17111

downhill
16/06/2005, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
[
Πειτε ΟΧΙ στα διχρονα 50αρια!!

:beer: :sun: :beer: [/B]

Γιατί;Εξήγησέ μας.

gmakris
16/06/2005, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
Γιατί;Εξήγησέ μας.

Xμμμμ.....μυριζομαι οικολογικες ανησυχιες.....:D

pissaman
16/06/2005, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
Γιατί;Εξήγησέ μας.
Έλα ντε!
:beer: :smokin: :confused:

idi
16/06/2005, 22:31
εχει βγαλει και 125 τωρα η derbi και ΜΑΜΑΕΙ!!!

τεσπα ειναι ακριβο

καλο μηχανακι το Cbr125 για αρχη




κοιτα μονο η επομενη μεγαλυτερη μοτοσυκλετα σου να ΜΗΝ ειναι Honda!!! και ΜΗΝ ακους τους μηχανικους στα συνεργεια Honda λενε μονο κακιες για τις αλλες μαρκες για να σε κρατησουν πελατη της Honda ----> αρα πελατη τους!!! ;) :beer:

downhill
16/06/2005, 23:36
Για 125cc αυτό είναι το κατάλληλο...

downhill
16/06/2005, 23:38
Γιατί δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία;Καλύτερα να ενεργοποιήσετε την HTML

Επιτέλους!!!


17135

sonic22
16/06/2005, 23:39
οικολογικεσ ανησηχιες δεν εχω... dt200r εχω και το χαιρομαι...

ΑΛΛΑ

για το 50 δεν χρειαζετε να πω και πολλα πιστευω... ειναι 50αρι...:yuck: :yuck:

για το οτι ειναι ρεπλικα (ο θεοσ να το κανει) θα πω απλα πωσ ειναι υπερβολικα ολα αυτα που εχει και υπερβαρα οσο καλα και να αποδηδει το μοτερ (που ειναι 50αρι:yuck: :yuck: )

θα δωσει η κοπελα ενα σορο λευτα για να παρει ενα 50αρι που βρομοκοπαει λαδια και για να καταλλαβεισ οτι κινητε πρεπει να το πιγενεισ τερμα γκαζι..

δεν το δεχομαι κυριοι!
να κατεβει απο το ολοκαινουργιο μηχανακι να συναντησει τον καλο της και να βρωμοκοπαει λαδιλα!!!

αυτο ειναι ανδρικη δουλια..
(να βρωμαει δηλαδη οπως θελει!!)

αντε για μας!!

:beer: :beer: :beer:

χασαμε και απο τους καφετζιδες.. :bawl:

xranna
16/06/2005, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
εχει αγωνα (derbi) αυριο!! :lol:

διχρονο δεν ειναι αυτο?

και 50αρι δεν ειναι αυτο??

Πειτε ΟΧΙ στα διχρονα 50αρια!!

:beer: :sun: :beer:

dixrono ti einai auto? R paidia den exw idea apo mixanes.oxi mono apo thema odigisis,alla genikws tipota.Oute kan exw anevei ws sinepivatis.. mono se 50ari papi kana dio fores Auth h photo pou itan se episinapsi itan 50ari? An einai eukolo na eiste pio akriveis... sti marka pou proteinete , sta posa kivika einai , kathws kai se ti timi einai, kai an iparxi kai episinapsi photografias akoma kalitera gia na mh psaxnw kai sto internet:P thanks...

downhill
16/06/2005, 23:49
Η πρώτη φωτό που ανέβασα είναι απο το DERBI 50cc.Διχρονος κινητήρας 50κ.ε.
Η DERBI είναι Ισπανική εταιρεία που διακρίνεται και στους αγώνες.Εχει βγάλει και 125 αλλά μάλλον είναι ακριβό...
Δίχρονο σημαίνει ότι εισαγωγής συμπίεσης έκρηξης και εξαγωγής του καυσίμου γίνεται σε 2 φάσεις-χρόνους.Αυτό σημαίνει και μεγάλη απόδοση.Αν κάνω λάθος διορθώστε με δεν είμαι μηχανικός.

sonic22
16/06/2005, 23:51
αγαπητη xranna (να σε λεω Χριστιανα καλυτερα??:D :D )

δεν μας λες καλυτερα εσυ ποσα χρηματα διαθετεις, τι μηχανες (απο εμφανηση εστω) σου αρεσουν και γενικα τα ονειρα σου για το μελλον...

γιατι ετσι στην τυχη ο καθενας θα λεει το κοντο και το μακρι του...


τα διχρονα παντος ειναι αυτα που καινε λαδι και βγαζουν πολυ καπνο... κυριοσ τα σκουτερακια και μερικα παπια... και κανουν και ενα υψισηχνο θοριβο..

μην το βαζεισ κατω!!!!:wave2: :beer: :wave2:

downhill
16/06/2005, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22

τα διχρονα παντος ειναι αυτα που καινε λαδι και βγαζουν πολυ καπνο... κυριοσ τα σκουτερακια και μερικα παπια... και κανουν και ενα υψισηχνο θοριβο..

μην το βαζεισ κατω!!!!:wave2: :beer: :wave2:

Επειδή το DERBI το έχει ένας γνωστός πιτσιρικάς,σε πληροφορώ ότι καθόλου καπνό δε βγάζει.Τί είναι τζάκι;Δεν το έχω οδηγήσει ακόμα αλλά είναι καλό μηχανάκι.Και βγάζει και άδεια απο την τροχαία!!!

sonic22
16/06/2005, 23:55
"Δίχρονο σημαίνει ότι εισαγωγής συμπίεσης έκρηξης και εξαγωγής του καυσίμου γίνεται σε 2 φάσεις-χρόνους.Αυτό σημαίνει και μεγάλη απόδοση.Αν κάνω λάθος διορθώστε με δεν είμαι μηχανικός."

καλα τα λες αλλα σε ποιον τα λες... (ασχετα απο φυλλο παντα)

αντε να εξηγησεις τι ειναι ολα αυτα που λες...

xranna...
απλα να ξερεις οτι τα διχρονα καινε βενζινι και λαδι ενω εχουν υψηλοτερη καταναλλωση αλλα και δυναμη απο ενα τετραχρονο.

sonic22
16/06/2005, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
Επειδή το DERBI το έχει ένας γνωστός πιτσιρικάς,σε πληροφορώ ότι καθόλου καπνό δε βγάζει.Τί είναι τζάκι;Δεν το έχω οδηγήσει ακόμα αλλά είναι καλό μηχανάκι.Και βγάζει και άδεια απο την τροχαία!!!

αν ηταν τζακια θα ηταν καλα... εδω μιλαμε για υπσικαμηνους!!!

2Τ = καπνος! αλλοτε λιγοτερος αλλοτε περισσοτερος..

adam_tsouk
16/06/2005, 23:59
Μα κάτι σκαλώματα!

Δεν θέλει ανάλυσει ρε σεις!

Γνώμες θέλει!





Από μένα +1 cbr125 και με επιφύλαξη cbf250



:wave2:

xranna
17/06/2005, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
αγαπητη xranna (να σε λεω Χριστιανα καλυτερα??:D :D )

δεν μας λες καλυτερα εσυ ποσα χρηματα διαθετεις, τι μηχανες (απο εμφανηση εστω) σου αρεσουν και γενικα τα ονειρα σου για το μελλον...

γιατι ετσι στην τυχη ο καθενας θα λεει το κοντο και το μακρι του...


τα διχρονα παντος ειναι αυτα που καινε λαδι και βγαζουν πολυ καπνο... κυριοσ τα σκουτερακια και μερικα παπια... και κανουν και ενα υψισηχνο θοριβο..

μην το βαζεισ κατω!!!!:wave2: :beer: :wave2:

Oneira gia to mellon? wrea to etheses. .Xm.. Akoy pws to skeftomai .. 6 iouliou,molis teliwsw eksetastiki, ksekinaw me to kalo ta mathimata, ..oneireuomai oti tha mathw eukola(as to elpisoume) ,oti de tha to anakalipsoun oi goneis mou(hehe..). .. kai to septevri to argotero pairnw kati to poli me 3000 euro.(vasika me doseis tha paei) .Mexri stigmis exw mazepsei ta 1000 mono. Oso gia to th mhxanh , oso kai anohto na akougete.. pio poli me noiazei h emfanisi ,para h eukolia tis odigisis. De th pairnw gia thema.. oti xreiazomai to metaforiko meso.. (mia xara voleueii to metro) ,alla aplws giati th goustarw.. (enow gia th honda cbr 125) h kati paromio. Distixws de to exw psaksei poli gia alles markes.. giati logw doulias de prolavainw.. alla apo ta liga pou exw dei.. auth pou mou arese me th prwth matia htan h cbr!! Auta..

xranna
17/06/2005, 00:07
estw oti mathw ,kai ola kala, Mporeis me th cbr na vgeis ethniki??? na kaneis taksidi P.X. athina korintho? ...

sonic22
17/06/2005, 00:07
honda ax-1 250cc ?? τιμη: μεταχειρισμενο απο μαγαζι 2.000 Ε


17138

xranna
17/06/2005, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
honda ax-1 250cc ?? τιμη: μεταχειρισμενο απο μαγαζι 2.000 Ε

Α, αυτην την ειχα δει σε ενα μαγαζι με μεταχειρισμενες ,σε αυτη τη τιμη μου ειχε πει νομιζω και εμενα.. ,αλλα μου φανηκε καπως ψηλη και καπως μεγαλη ¨:). δε με εντυπωσιασε και τρελα

sonic22
17/06/2005, 00:13
θα σε στεναχωρισω λιγο xranna...

εκτος απο τα λευτα για το μηχανακι πρεπει να παρεις και κανα καλο κρανακι ισος και ενα καλο μπουφανακι...

τετοια κοπελα κριμα να γρατζουνιστει...:D :D

διπλωμα εχεις? μεχρι ποσα κυβικα??


παντος με τα λευτα που διαθετεισ μαλλον μεταχειρισμενο...

το να βγεις εθνικη με καινουριο διπλωμα και καινουριο μηχανακι ειναι λιγακι επικινδυνο γιατι θα εχει και κινηση απο φευγατους εκδρομεις...

αλλα αμα εισε καλη ολο και καπια παρεα θα βρεις εδομεσα να πατε ομαδικα για μπανια!!

:beer: :beer:

xranna
17/06/2005, 00:19
sonic.. entaksi.. enoite kai kranos.. enoite kai mpoufanaki.. gi'auto eipa me doseis h mhxanh! eutixws kanoun kai 24 doseis!!! Oso gia to kranos ,kserw... einai to mono pragma sto opoio de prepei na lipitheis ta xrhmata!!!
Twra gia tin ethniki etsi rwtisa... de perimenw apo to prwto mina.. na vgw ethniki...!!! aplws skeftomoun ligo mellontika...!!! (oneira...!!)

sonic22
17/06/2005, 00:34
απο σπορ μηχανακια τετοιου κυβισμου και τιμης δεν ξερω και πολλα...

ειμαι περισσοτερο του eduro (σαν το αχ-1)

αλλα μπορεις να παρεις ενα περιοδικο μοτοσηκλετας και να δεις στις πισο σελιδες τι μηχανακια υπαρχουν και σε τι τιμες..

οπου βλεπεις μηχανακι σε καλη τιμη πσαχε στο ιντερνετ για φωτο και μετα ξανα ελα απο εδω να το συζητησουμε..

:beer: :beer:

sonic22
17/06/2005, 00:36
παντος να ξερεις πωσ οτι και να παρεις σε κανα χρονο θα θες να το αλλαξεις για κατι καλυτερο, αφου θα εχεις μαθει να οδηγας και καλυτερα...

downhill
17/06/2005, 07:33
xranna με τα χρήματα που διαθέτεις,ψάξε σε καταστήματα με μεταχειρησμένα για KAWASAKI ZXR 250 απο έτος 1996 και μετά.Είναι εκπληκτική μηχανή για να μάθεις.Και μπορείς να πας όπου θέλεις εκτός Αθηνών.
Αν θες να δεις πως είναι πήγαινε στην παρακάτω σελίδα.

http://www.bikepics.com/pictures/350114/

xranna
17/06/2005, 14:56
downhill,poli kali , epsaksa ligo xrisi eukairia na dw gia metaxeirismenes poso pouliountai.. kai de poyliete oute mia!! mou ekane entipwsi..! Na ipothesw oti stin odigisi exoun ton idio vathmo diskolias me th cbr,e? Oson anafora tis metaxeirismenes den einai ligo risko??

downhill
17/06/2005, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από xranna
downhill,poli kali , epsaksa ligo xrisi eukairia na dw gia metaxeirismenes poso pouliountai.. kai de poyliete oute mia!! mou ekane entipwsi..! Na ipothesw oti stin odigisi exoun ton idio vathmo diskolias me th cbr,e? Oson anafora tis metaxeirismenes den einai ligo risko??

Τα μεταχειρησμένα είναι ρίσκο.Ότι βρεις πρέπει να τη δει ένας μηχανικός.Δε φτάνει να είναι γυαλισμένη εξωτερικά.Το ZXR είναι εύκολο στην οδήγηση του.Μην ανησυχείς.Για να βρεις μια μοτοσυκλέτα θέλει και υπομονή.Μην περιμένεις να πάρεις μια εφημερίδα και να βρεις αμέσως αυτό που θέλεις.

downhill
17/06/2005, 15:50
Αυτό εισάγεται στην Ευρώπη;

downhill
17/06/2005, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
Αυτό εισάγεται στην Ευρώπη;


17232

OldMan
17/06/2005, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
...ειμαι περισσοτερο του eduro (σαν το αχ-1)...



:mad: :D :mad:

Άμα ξανακούσω κανέναν να πει ότι ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ, θα τον δαγκώσω άσχημα...!!!

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

sonic22
17/06/2005, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:mad: :D :mad:

Άμα ξανακούσω κανέναν να πει ότι ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ, θα τον δαγκώσω άσχημα...!!!

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

ti se vrike re oldy kai exases tin pisti sou kai mirologas???

sonic22
17/06/2005, 17:39
to zxr 250 ειναι εξαιρετικο μηχανημα (το ειχε ενας φιλος.. που μετα πειρε xr... λετε να σημαινει κατι αυτο????)


τεσπα...

ειναι και σχετικα γρηγορο και θα το κρατησεις για χρονια αν δεν σου χαλασει...

μονο που στην αρχη πρεπιε να δειξεις σεβασμο και αυτοσυγκρατηση φυσικα...

και κατα την γνωμη μου ειναι πολυ καλυτερο απο το cbr125 σε ολα!!

το δηπλωμα μονο το συκωνει το 250αρι??

:beer: :beer: :beer:

CHRISTINE
18/06/2005, 12:23
... το cbrιδιο ειναι ευκολοδηγητο...

..εχω ενα τετοιο και ειμαι ευχαριστημενη παρα πολυ.. ειναι το καλυτερο μηχανακι για αρχη....

..στην αρχη οτι και να παρεις θα δυσκολευτεις εφοσον δεν εχεις ξαναοδηγησει....

..για το διπλωμα.. εδωσα με παπι.. επισης ευκολο στην οδηγηση αλλα δεν το γουσταρα καθολου...

...η πιο σωστη συμβουλη ειναι να παρεις οτι γουσταρεις πιο πολυ (νταξ΄χωρις υπερβολες.. και μενα μου αρεσε παντα το R6 αλλα δεν θα μπορουσα να παρω τετοιο για πρωτο...)

...το θεμα ειναι να το θελεις πολυ και αν εχεις και καποιον να σε βοηθησει στην αρχη της μοτοσυκλετιστικης σου ζωης ακομα καλυτερα....

..σορρυ δεν εχω χρονο τωρα να σου γραψω κατι παραπανω....




(αντε παρε και μια φωτο να γουσταρεις!)


17263

tifoefs
18/06/2005, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από CHRISTINE
... το cbrιδιο ειναι ευκολοδηγητο...

..εχω ενα τετοιο και ειμαι ευχαριστημενη παρα πολυ.. ειναι το καλυτερο μηχανακι για αρχη....

..στην αρχη οτι και να παρεις θα δυσκολευτεις εφοσον δεν εχεις ξαναοδηγησει....

..για το διπλωμα.. εδωσα με παπι.. επισης ευκολο στην οδηγηση αλλα δεν το γουσταρα καθολου...

...η πιο σωστη συμβουλη ειναι να παρεις οτι γουσταρεις πιο πολυ (νταξ΄χωρις υπερβολες.. και μενα μου αρεσε παντα το R6 αλλα δεν θα μπορουσα να παρω τετοιο για πρωτο...)

...το θεμα ειναι να το θελεις πολυ και αν εχεις και καποιον να σε βοηθησει στην αρχη της μοτοσυκλετιστικης σου ζωης ακομα καλυτερα....

..σορρυ δεν εχω χρονο τωρα να σου γραψω κατι παραπανω....




(αντε παρε και μια φωτο να γουσταρεις!)

Πεισε τη κορη μου να παρει ενα τετοιο !
Εγω δε μπορω να της αλλαξω γνωμη !
Θελει το thunderbird και εχω χασει τον υπνο μου !!!

:mad: :mad:

xranna
18/06/2005, 16:12
ΛΟΙΠΟΝ ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΩΜΑ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ.. ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΗΞΕΡΑ ,ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.
ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 490?.
ΤΑ 110? ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ,
30? ΓΙΑ ΠΑΡΑΒΟΛΑ ..
. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΛΕΕΙ, ΚΑΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΕΓΩ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ Η ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ..ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ..
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 30 ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 185? , ΠΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΟΛΥ 10. ΚΑΙ 20 ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 150?.
ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΔΙΠΛΩΜΑ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕΧΡΙ 250cc... ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ.. ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ,ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΥΒΙΣΜΟΥ.
ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ, ΚΟΙΤΑΚΣΑ ΣΕ ΕΝΑ SITE ΚΑΙ ΕΚΤΩΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΛΕΝΕ 10 ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ, ΔΕ ΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΩΣ 250 cc , ΑΛΛΑ ΕΩΣ 125cc!!
ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΤΩΡΑ;;


ΥΓ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΒΑΛΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΣΕ 50ΑΡΙ ΠΑΠΙ, ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΤΑ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΩ ΚΑΙ 250 ΑΚΟΜΑ..! ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΥΒΙΣΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ,ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ CBR 500,ΚΑΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΑΘΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ..

sonic22
18/06/2005, 16:20
με τα δηπλωματα δεν εχω ιδεα τι γινετε...

καθε τοσο ακουω πως αλλαζουν οι κατηγοριες και ο τροπος αποκτησης του δηπλωματος...

παντος για την κατηγορια Α1 (125cc palia) με παπακι εδηνες... και ηταν και πιο ευκολα απο μηχανη με συμπλεκτη...


μην το βαζεις κατω!!!

:beer: :beer: :beer:

τελικα για μηχανη βρικες τιποτα νεο??

:sun: :sun: :sun:

downhill
18/06/2005, 16:20
Μπορείς να μάς πεις πόσων ετών είσαι;(Μη σάς πιάσουν τα φεμινιστικά τώρα!!!!)Ο αδερφός μου φέτος έμαθε να οδηγάει με ένα Suzuki Bandit 400cc και πήρε το δίπλωμα άνετα.Τα πρώτα 3 μαθήματα τα έκανε σε παπί αλλά τα άλλα 23 σε Suzuki Bandit.
(Ο αδερφός μου είναι 33 ετών και πήρε για ανεξαρτήτου κυβισμού μοτοσυκλέτες)

xranna
18/06/2005, 16:23
23,downhill

xranna
18/06/2005, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από CHRISTINE
... το cbrιδιο ειναι ευκολοδηγητο...

..εχω ενα τετοιο και ειμαι ευχαριστημενη παρα πολυ.. ειναι το καλυτερο μηχανακι για αρχη....

..στην αρχη οτι και να παρεις θα δυσκολευτεις εφοσον δεν εχεις ξαναοδηγησει....

..για το διπλωμα.. εδωσα με παπι.. επισης ευκολο στην οδηγηση αλλα δεν το γουσταρα καθολου...

...η πιο σωστη συμβουλη ειναι να παρεις οτι γουσταρεις πιο πολυ (νταξ΄χωρις υπερβολες.. και μενα μου αρεσε παντα το R6 αλλα δεν θα μπορουσα να παρω τετοιο για πρωτο...)

...το θεμα ειναι να το θελεις πολυ και αν εχεις και καποιον να σε βοηθησει στην αρχη της μοτοσυκλετιστικης σου ζωης ακομα καλυτερα....

..σορρυ δεν εχω χρονο τωρα να σου γραψω κατι παραπανω....




(αντε παρε και μια φωτο να γουσταρεις!)
Xριστινα,εσυ σε αυτο ξεκινησες;;;Σου φανηκε βαρυ μηπως;;
εχεις βγαλει και διπλωμα μεγαλου κυβισμου??

rd350lc
18/06/2005, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από xranna
23,downhill

afou eisai 23 nomizo oti bgazeis gia thn megalh kathgoria kateutheian. mhpos den katalabes kala ti sou elege?

xranna
18/06/2005, 16:51
downhill, sigouro auto pou lew... moy eipe oti tha mathw se papaki, tha dwsw se papaki, alla to diplwma mou tha isxiei gia mexri 250, afou kai egw aporisa.. rwtisa 2-3 fores.. gia na to sigoureusw!!!

downhill
18/06/2005, 16:59
Πήγενε και σε άλλη σχολή να ρωτήσεις.Ή δεν ξέρει ή σε θέλει ξανά πελάτη όταν αποφασίσεις να ανέβεις κατηγορία κυβισμού.Αφου θα πληρώσεις,να πάρεις ανεξαρτήτως κυβισμού.

xranna
18/06/2005, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από rd350lc
afou eisai 23 nomizo oti bgazeis gia thn megalh kathgoria kateutheian. mhpos den katalabes kala ti sou elege?

Δε με ρωτησε ηλικια τωρα που το σκεφτομαι , και επειδη του ειπα οτι σπουδαζω , μπορει και να με περασε για λιγοτερο απο 21... αλλα και παλι.. δε θα πρεπε να ρωτησει..

downhill
18/06/2005, 17:04
Σύμφωνα με την ιστοσελίδα του Υ.Μ.Ε μετά τα 21 βγάζεις ανεξαρτήτως ισχύος (ιπποδύναμης)δίπλωμα.
http://www.yme.gov.gr/odigospoliti/article0301.html

CHRISTINE
18/06/2005, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από xranna
Xριστινα,εσυ σε αυτο ξεκινησες;;;Σου φανηκε βαρυ μηπως;;
εχεις βγαλει και διπλωμα μεγαλου κυβισμου??


..το πρωτο μηχανακι που οδηγησα πριν πολλα χρονια ηταν ενα CRM 250 (διχρονο, εντουρο) αλλα μιλαμε τωρα για φαση με πρωτη για λιγα μετρα....

..μετα μου εκανε κανα δυο μαθηματα ενας φιλος με XT600 στην Πανεπιστημιουπολη... ψηλο αρκετα αλλα δεν με προβληματισε πολυ... το πιο δυσκολο στο μυαλο μου ηταν οι ταχυτητες.. το οποιο μολις οδηγησεις θα σου φανει αστειο...

..οταν αρχισα να ψαχνω για μηχανακι καθησα και σκεφτηκα τι στυλ μηχανης μου αρεσει σε συνδυασμο με το τι θα με βοηθησει να μαθω πιο ευκολα.... μου αρεσουν τα στρητ οποτε εψαχνα για κατι τετοιο παρολο που ολοι μου προτιναν εντουροειδη (AX250, serrow και τετοια)... οταν η honda εβγαλε το συγκεκριμενο μηχανακι δεν ειχα πολυ δωσει σημασια,..... μεχρι που πηρα εφημεριδα και κοιταξα αγγελιες και βρηκα 1 μονο μιας και ηταν καινουριο μοντελο... δεντο ειχα πολυ σκεφτει αλλα μολις το ειδα απο κοντα το γουσταρα καργα και μολις το καβαλησα ειδα οτι "κουμπωνω" ανετα στο μηχανακι.... μου εδωσε την αισθηση οτι ειναι ευκολοδηγητο.. και μιλαμε δεν ειμαι κανενα κανενας σουγκλακος (κοιτα παρομοιωση τωρα... παει το ιματζ! χαχαχαχαχαχα!!!) ειμαι σχεδον 1,70 και 50 κιλα...

.... πηρα λοιπον το cbrιδιο χωρις να εχω διπλωμα ακομα και ουσιαστικα χωρις να ξερω να οδηγω... το φυλαγε ενας κολλητος στο γκαραζ του και ερχοταν και με επαιρνε και πηγαιναμε για μαθηματα.. χωρις διπλωμα στον δρομο το οδηγησα ΜΙΑ μονο φορα και αυτο για να δω τι παιζει μεσα στην κινηση.. σημαντικο ρολο σε αυτο παιζει και οτι πριν οδηγουσα αυτοκινητο οποτε ημουν σχετικα εξοικιωμενη με το πως "φερονται" τα αυτοκινητα στους δρομους...

..παραλληλα με τα μαθηματα που μου εκανε ο φιλος με το δικο μου μηχανακι εκανα και μαθηματα με παπι με τον δασκαλο για να δοσω για διπλωμα... εδωσα για μικρο μονο και μονο γιατι εκεινη την περιοδο δεν ειχα χρηματα για να δωσω για κανονικο διπλωμα συν του οτι μου ειπαν (το ιδιο που ειπαν και σε σενα) οτι σε 2 χρονια θα γινει αυτοματως απεριοριστων κυβικων... αυτο δεν ξερω αν ισχυει αλλα προς το παρον δεν με απασχολει κιολας μιας και το cbrιδιο σιγουρα θα κλεισει 2 χρονια στα χερια μου (εχει περασει σχεδον 1 χρονος απο οταν το πηρα.... Αυγουστος 2004)...

...παντως πριν αρχισω να οδηγω ειχα ανεβει σε πολλα μηχανακια για να δοκιμασω την θεση οδηγησης.. απο εντουρο μεχρι μεγαλα στρητ... μου φαινοταν πολυ δυσκολο και πολυ βαρια τα μηχανακια....

..οταν πηγα να δω το cbrιδιο μου αρεσε παρα πολυ... να σου πω την αληθεια οτι και αυτο παρολο που ηταν μικρο μου φαινοταν λιγο βαρυ αλλα αυτο εχει να κανει με το οτι δεν ηξερα γενικοτερα να "χειριστω" το βαρος της μηχανης....

...οπως σου ειπα και στο αρχικο ποστ ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη... το θεωρω ιδανικη αρχη αυτο το μηχανακι... δεν στο λεω αυτο επειδη εχω ενα τετοιο γιατι ετσι κι αλλιως θελω να το αλλαξω με μεγαλυτερο αλλα ειναι φαντασου το σαν μια μικρη μοτοσυκλετα... οχι παπι.. εχει διαφορα... με παπι μπορεις να το παρομοιασεις στις ταχυτητες που κινειται για παραδειγμα αλλα τεχνικα και στο θεμα οδηγησης μαθαινεις να οδηγεις μοτοσυκλετα....




αυταααα.. αν χρειαστεις κατι αλλο μην διστασεις να ρωτησεις...

xranna
18/06/2005, 17:07
αρα βλακιες μου ελεγε ο αλλος... Θα παω και αλλου να δω τι θα μου πουν. Ευχαριστω Downhill

CHRISTINE
18/06/2005, 17:08
....να συμπληρωσω οτι αν τα λεφτα που σου λεει ειναι για μικρο διπλωμα ειναι πολλα!!!!


..για μεγαλο δεν ξερω τιμες.... αλλα ρωτα και αλλου ή ακομα καλυτερα ρωτα γνωστους να σε στειλουν σε καποιον συγκεκριμενο.... αν πας απο μονη σου και δουν οτι δεν ξερεις σιγουρα θα προσπαθησουν να βγαλουν οσα πιο πολλα μπορουν...

xranna
18/06/2005, 17:13
δυστυχως δεν εχω κανενα γνωστο που να οδηγαει μηχανη... αρα θα παω σε 5-6 ατομα.. να παρω προσφορες και βλεπουμε..

CHRISTINE
18/06/2005, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από xranna
δυστυχως δεν εχω κανενα γνωστο που να οδηγαει μηχανη... αρα θα παω σε 5-6 ατομα.. να παρω προσφορες και βλεπουμε..

σε ποια περιοχη εισαι??? (δεν ξερω αν το εχεις γραψει πριν.. ειναι πολλα τα ποστ και δεν τα εχω διαβασει ολα... σορρυ)

..αν εισαι προς Βορεια προαστεια να σου δωσω το τηλ. του δασκαλου που πηγα εγω.... θα τον παρω και ενα τηλ. πρωτα να του πω αν ειναι οτι θα πας...

xranna
18/06/2005, 17:23
Christine, σχεδον με επεισες με τη cbr, Εχουμε σχεδον το ιδιο σωματοτυπο απο οτι λες, απλως ειμαι λιγο πιο κοντη, στα 1.65. Δε θα μου φανει παρολ'αυτα ψηλη,ε;
Αυτο που με αγχωνει τωρα πιο πολυ ειναι οτι δε εχω καποιον να μου δειξει, εχτως απο το δασκαλο.. ο οποιος αν μου δειξει σε 50αρι παπι,αυτο δε θα εχει καμια σχεση με τη cbr..! Τελωσπαντων..
Δυστυχως μενω αθηνα κεντρο, γηπεδο του Παο κοντα.

CHRISTINE
18/06/2005, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από xranna
Christine, σχεδον με επεισες με τη cbr, Εχουμε σχεδον το ιδιο σωματοτυπο απο οτι λες, απλως ειμαι λιγο πιο κοντη, στα 1.65. Δε θα μου φανει παρολ'αυτα ψηλη,ε;
Αυτο που με αγχωνει τωρα πιο πολυ ειναι οτι δε εχω καποιον να μου δειξει, εχτως απο το δασκαλο.. ο οποιος αν μου δειξει σε 50αρι παπι,αυτο δε θα εχει καμια σχεση με τη cbr..! Τελωσπαντων..
Δυστυχως μενω αθηνα κεντρο, γηπεδο του Παο κοντα.


κοιτα τα μαθηματα γινονται στον Χολαργο στο υπουργειο... εαν σε βολευει μου λες και σου δινω το τηλ. του δασκαλου...

...εχεις δικιο οτι το παπι δεν εχει σχεση.... πρεπει οντως να βρεις καποιον να σου δειξει 5 βασικα πραγματα... αυτο βεβαια για να γινει χρειαζεται υπομονη και η αποπειρα φυσικα να γινει σε φυλασσομενο χωρο (σε καποιο παρκινγκ ή κατι τέτοιο για παραδειγμα...)... αλλα κανε και την κινηση για διπλωμα.. τουλαχιστον να ξεμπερδευεις με τα διαδικαστικα... και να σου πω κατι? μπορει να ακουγεται τρελλο αλλα αν το εχεις παρει ζεστα παρε το μηχανακι και ας μην ξερεις να οδηγεις (οπως εκανα εγω!! χιχιχιχι!!! crazy enough???).... και μετα βαλε καποιον να σου δειξει με το δικο σου πλεον μηχανακι!!! ετσι δεν θα εχει και αγχος αυτος που θα σου δειχνει οτι μπορει κατι να παθει το μηχανακι.... αν και εγω δεν αντιμετωπισα προβλημα με τον κολλητο που με μαθαινε (σου ειπα οτι προσπαθουσε να με μαθει με το δικο του ΧΤ στην αρχη) αλλα μετα που ειχα το δικο μου δεν ειχα αγχος μην ριξω ξενο μηχανακι....

Κανένας
18/06/2005, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από xranna
αρα βλακιες μου ελεγε ο αλλος... Θα παω και αλλου να δω τι θα μου πουν. Ευχαριστω Downhill Αυτό είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις

ο τύπος δείχνει για απατεώνας και εκμεταλλευτής άσχετων προς το θέμα κορασίδων :D


ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 30 ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 185? , ΠΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΟΛΥ 10. ΚΑΙ 20 ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 150?. Επίσης σε οποιονδήποτε δάσκαλο και αν πας και εφόσον πληρώνεις όλα τα υποχρεωτικά μαθήματα, γνώμη μου είναι, να τα κανείς όλα, κακό δεν θα σου κάνει και εκείνος δεν θα βγάλει και άλλα μαύρα λεφτά

Πρόσεχε γιατί πολλοί δάσκαλοι είναι σε κύκλωμα με τους εξεταστές και αν σε δουν λίγο αδύναμη, μπορεί να σε εκβιάσουν έμμεσα, για δήθεν λάδωμα


Το cbr είναι μια από τις καλύτερες επιλογές που θα μπορούσες να κάνεις
:wave2:

xranna
18/06/2005, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Αυτό είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις

ο τύπος δείχνει για απατεώνας και εκμεταλλευτής άσχετων προς το θέμα κορασίδων :D

Επίσης σε οποιονδήποτε δάσκαλο και αν πας και εφόσον πληρώνεις όλα τα υποχρεωτικά μαθήματα, γνώμη μου είναι, να τα κανείς όλα, κακό δεν θα σου κάνει και εκείνος δεν θα βγάλει και άλλα μαύρα λεφτά

Πρόσεχε γιατί πολλοί δάσκαλοι είναι σε κύκλωμα με τους εξεταστές και αν σε δουν λίγο αδύναμη, μπορεί να σε εκβιάσουν έμμεσα, για δήθεν λάδωμα


Το cbr είναι μια από τις καλύτερες επιλογές που θα μπορούσες να κάνεις
:wave2:

Μονος του μου εκανε καλυτερη τιμη στα θεωρητικα επειδη δε θα τα κανουμε!!! Οσον για τον εκβιασμο, για λαδωμα εχω ακουσει πολλα τετοια, θα τα ρωτησω αυτα οπουδηποτε και αν παω απο πριν.. Και αν παρ'ολαυτα παει να μου κανει εκβιασμο για λαδωμα.. ,ε... δε προκειτε να το αφησω ετσι.. :D

downhill
18/06/2005, 20:44
Αν σε "κόψουν" και πιστεύεις ότι έγεινε με δόλο ζήτα να εξεταστείς απο δευτεροβάθμια επιτροπή.Αν όμως σε κόψουν και εκεί ξαναδίνεις μετά απο 6 μηνες-αν δεν εχουν αλλάξει το χρόνο.

xranna
18/06/2005, 20:53
Δεν εχω σκοπο να κανω τα μαθηματα, απλως για να παρω το διπλωμα ,εχω σκοπο να κανω οσα μαθηματα χρειαζετε για να αισθανομαι σιγουρη ,οτι θα ξερω τι μου γινετε στο δρομο μολις παρω τη μηχανη. Με αυτη τη λογικη δε προκειτε να με κοψουν με τιποτα επειδη δε θα ξερω.
Αν με κοψουν τωρα απο δολο, λογικα θα εχει προηγηθει.. να μου εχουν ζητησει λεφτα απο πριν για λαδωμα.. και εγω δε θα εχω δεχτει, ας ελπισουμε και για των δυο μας το καλο να μη συμβει κατι τετοιο!! :)
Με λιγα λογια δε θα το αφησω ετσι..!!

Κανένας
18/06/2005, 20:54
Την τρίτη που θα είναι ξανά οι περισσότεροι on line, φέρε το θέμα στο προσκήνιο για να σου δώσουν περισσότεροι , κάποιες απαντήσεις γύρω από το θέμα σχολής οδήγησης
Και ακόμα χειρότερα να πας στην εβδομαδιαία συνάντηση, που κάνουν τα παιδιά :smokin:

Γενικώς, προτίμησε καποιον δασκαλο, που τον ξέρει και κάποιος άλλος, όπως πχ η Χριστίνα και ας μην σε βολεύει τόσο πολύ

:)

xranna
18/06/2005, 21:07
Εχω ρωτησει χιλιους δυο, ολοι οι γνωστοι μου (οχι απο internet) ,μου λενε μη πας στο δικο μου, δε ηταν καλος!!! Ουτε εναν δεν εχω βρει να ειναι ευχαριστημενος... Θα ηθελα πολυ να παω σε αυτον που μου ειπε η χριστινα,σιγουρα θα ηταν καλο.. αλλα που να τρεχω βορεια προαστια ...ειναι μακρια!!! Μια ωρα δρομος δε λεει! ασε που δουλευω, και εχω πολυ λιγες ελευθερες ωρες...

Κανένας
18/06/2005, 21:16
Λογικό είναι να μην είναι ευχαριστημένοι γιατί το κύκλωμα είναι ένα και οι εξαιρέσεις ελάχιστες
Μην απελπίζεσαι όμως, εδώ όλο και κάποιος αλήτης μηχανόβιος (α) θα σε βοηθήσει
(εγώ μένω επαρχία, άσε που πήρα το δίπλωμα πριν γεννηθείς ):p

xranna
18/06/2005, 21:21
μακαρι!! Ασχετο : που ειναι το δελεαρ; και καθε ποτε γινετε meeting..?

Κανένας
18/06/2005, 21:29
το δέλεαρ είναι εδώ http://www.delearcafe.gr/pages/index.php?lan=gr και πολύ κοντα σου, αλλά σχεδόν και σε κάθε ποστ

συναντιούνται το βραδάκι της Δευτέρας με το που πέφτει ο ήλιος γιατί τα καλά κουτσομπολιά γίνονται βραδάκι με την δροσιά
:smokin:
:beer: :beer: :beer:

sonic22
18/06/2005, 21:53
το βραδακι αρχιζουν να βγαινουν τα κολυμπρι,τα κουνουπια και οι βρικολακες...

αχχχχ βρε xranna τοσες φορες διαβασες το post της α-μηχανης... τιποτα δεν εμαθες???:nono:

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

:beer: :beer: :beer:

xranna
18/06/2005, 21:55
gia na to diavasw olo thelw wres... diavasa ligo arxi.. kai ligo telos pou den evgale kai poli noima!!

sonic22
18/06/2005, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από xranna
gia na to diavasw olo thelw wres... diavasa ligo arxi.. kai ligo telos pou den evgale kai poli noima!!

α ενταξει... για αυτο δεν καταλαβαινεις...
αμα διαβασεις και την μεση θα τα καταλαβεις ολα σιγουρα...

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

καλο κουραγιο...:beer: :beer: :beer: :uplate:

johnpagr
18/06/2005, 22:23
Kalws hr8es

Kalh arxh me ta ma8hmata moto..
Kai kalh agora ..

+1 sto cbr 125r kai apo emena..
To epsaksa ligo to motori gia thn gynaika mou .. kai einai, pi8anologw, toso egw, oso kai ekeinh, oti prepei gia arxh ...

H apofash dikh sou ..

Na pernas kalytera kai oti 8eleis, edw eimaste ...

:beer: :beer:

:wave2:

Ghostwalker
21/06/2005, 19:11
Sorry pou argisa ligaki na apantisw alla oi apodraseis mas kratane makria apo to forum. Heh heh.

Ontas kai egw enas katoxos cbr 125 kai exwntas arketa xiliometra eptrepse mou na sou pw pws einai ontws h kaluterh epilogi gia prwth mhxanh. An den s'aresoun kai ta papia h ta enduro akomi pio kraugalea epilogi.


- H suntirisi tou einai mhdaminh se sugrisi me antistoixa 125 kai episis den parousiazei provlimata. Sugxwrei odigous pou den gnwrizoun tpt apo mhxaniki kai ta sunafi. Pragma polu sumantiko gia neo odhgo pou den exei asxoli8ei pote me mhxanh.

- Timi logiki gia auta pou sou prosferei kai episis einai kataplhktiko sxoleio gia odigisi street. Den lew kai emena 8a mou arese ena derbi 125 alla ta konta 5000 eurw pou kanei einai polla. Poso mallon gia prwth mhxanh.

- To upsos sou einai para polu kalo gia authn thn mhxanh kai episis efoson eipes oti se endiaferei h emfanisi 8a fainetai oti sou tairiazei. (egw eimai 1,90 kai 75 kila kai pali mou tairiazei ganti).

-Einai sxetika elafria mhxanh kai 8a se provlimatisei an vgeis e8niki giati polu apla 8a se pairnei o anemos. Dld 8a xreiasteis arketh empeiria prin vgeis e8niki giati alliws kai 8a kindineueis alla kai den 8a euxaristi8eis thn volta sou epeidh 8a eisai sunexws agxomenh apo thn elenxeis swsta. Pera apo auto to cbr vgainei ANETA e8niki kai isa isa pou euxaristietai na kanei taksidia pollwn xiliometrwn xwris to paramikro provlima h parapono apo ton kinitira.

-Oson afora thn taxuthta auth 8a 8umizei oikogeneiako autokinito mikrou kuvismou. Megisth alla aneth taxuthta twn 120. (oti prepei gia taksidaki).Den einai episis neuriko kai h epitaxunsh tou den 8a se tromaksei. :smokin: Ah. Kai otan ftasei ta 120 den sou pairnei ta autia me thn diaperastiki ekneuristiki tsirida ths eksatmishs twn 2xronwn kinitirwn. Mias kai einai 4-xrono einai kai sxetika a8oruvo pera apo ta upoloipa kala pou exoun oi 4-xronoi kinitires.

Gia ma8hmata/daskalous den borw na voi8isw giati den eimai apo A8hna. Alla akomi kai na mhn exeis kapoion filo na se voi8isei h na sou deiksei kapoia pragmata panta uparxei ena adeio parking h alana na dextei tis prospa8eies sou.

Ante ante na bei ena akomi cbr 125 sthn parea :beer: :beer: :D

Kai meta apo kana xrono na boume kai oloi mazi sthn megaluterh parea ton cbr's (vlepe 600 kai 1000) :) :) :) :D :D

KeLeYTiS
21/06/2005, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ghostwalker
-Oson afora thn taxuthta auth 8a 8umizei oikogeneiako autokinito mikrou kuvismou. Megisth alla aneth taxuthta twn 120. (oti prepei gia taksidaki).Den einai episis neuriko kai h epitaxunsh tou den 8a se tromaksei. :smokin: Ah. Kai otan ftasei ta 120 den sou pairnei ta autia me thn diaperastiki ekneuristiki tsirida ths eksatmishs twn 2xronwn kinitirwn. Mias kai einai 4-xrono einai kai sxetika a8oruvo pera apo ta upoloipa kala pou exoun oi 4-xronoi kinitires.

[/B]

Nαι οταν θα ακουσεις τον σπαστικο θορυβο του διχρονου θα σε εχει ηδη περασει απο πανω :rotflmao: :rotflmao:

rd350lc
21/06/2005, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Nαι οταν θα ακουσεις τον σπαστικο θορυβο του διχρονου θα σε εχει ηδη περασει απο πανω :rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :bawl: :rotflmao:

xranna
21/06/2005, 22:34
Αργκ... :evil:
Μολις γυρισα απο βολτιτσα με παρεα, ξεκινησα η χαζη το θεμα περι αγορας μηχανης, και το κηρυγμα που ακουσα ...
δε θελω καν να το σκεφτομαι..!! το κυρηγμα ηταν του στυλ:
" τιι; τρελη εισαι; θα παρεις μηχανη; παρε αμαξι που ειναι ασφαλες, με τη μηχανη το λιγοτερο που μπορεις να παθεις ειναι να σπασεις κανα ποδι... , μη σου πουμε ,οτι μπορεις να μεινεις παραλυτη η να σου κοπει κανα ποδι.. χερι κ.τλ. Αρχισε και ο καθενας να θυμαται τα αυτοκινητιστικα ατυχηματα του, που αν λεει δεν ηταν με αμαξι και ηταν με μηχανη, θα ειχαν πεθανει τωρα!!" και επισης τα σχετικα "δες τον ταδε τι επαθε με τη μηχανη,...κ.τλ."
ουφ....!! ε, Στο τελος τους ειπα παρατηστε με, θα κανω οτι γουσταρω ,και εληξε το θεμα. Ε ρ γαμωτο σκεφτομαι ,οτι αν ειναι να σου τυχει κατι, ετυχε...!! αμα ειναι οτι κανεις να σκεφτεσε ,μη παθω κατι .. καηκες..!! Τουλαχιστον ετσι λεω στον εαυτο μου,οτι πρεπει να σκεφτετε!!
Εμψυχωστε μεεεεε!!!!!!!! θελω να παρω τη μηχανη,αλλα ολο αυτος ο ψυχολογικος πολεμος που μου κανουν... , εχει αρχισει να επιδρα στις σκεψεις μου. και αυτο με ξενερωνει!!!!!:bigcry:
Αυτα :)

arxaios
21/06/2005, 22:54
Κοίτα αν πραγματικά θέλεις μηχανή, τότε σίγουρα θα την αγοράσεις αργά ή γρήγορα.!!!!!!!
Το ότι θα πέσεις είναι σχεδόν σίγουρο, όμως με σωστά ρούχα και κρανάκι και εάν το μυαλό σου και η προσοχή σου είναι εκεί που πρέπει, τότε οι συνέπειες συνήθως είναι μικρές..........
Πάντως αν αποκτήσεις μηχανή μπαίνεις σε ένα κόσμο πολύ ωραίο από τον οποίο δύσκολα θα θελήσεις να βγείς. Ο πατέρας ενός κολλητού μου οδηγεί GSXR 1000 στά 71 χρόνια του !!!!!!!!!!!!!
Όσο για μηχανή πάρε το Χοντάκι το 125 που σου αρέσει καθώς είναι πολύ ευκολοδήγητο για να μάθεις να οδηγείς.
Ο φίλος ο downhill και συγγνώμη που το λέω έτσι, μάλλον ληγμένα πήρε όταν σου προτείνει άκρως νευρικά μηχανάκια για πρώτη μηχανή ............
Καλώς να ορίσεις σου εύχομαι στον κόσμο των 2 τροχών και αυτός να σου ανταποδόσει τα πάντα...:beer: :beer: :beer:

tifoefs
22/06/2005, 00:07
Με ΨΠ ολα γινονται.

Καν οτι γουσταρεις !

Θες μπρα-μπρα παρε το ! Θες του-του παρε το !

Αν εχεις οβολους παρε και τα δυο και αμολα τα στο δρομο εναλλαξ.

:D :D :D

Ghostwalker
22/06/2005, 02:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Nαι οταν θα ακουσεις τον σπαστικο θορυβο του διχρονου θα σε εχει ηδη περασει απο πανω :rotflmao: :rotflmao:

Kai?:rolleyes: Meta apo kati xlm pou 8a tous deis se stasi gia na mhn liwsei h mhxanh 8a xairetas :wave2: ka8ws ta 120 ta exeis kratisei gia 260 xlm sunexomena kai oxi gia 3 lepta.

Kai entaksei ase paramera ton psuxologiko polemo apo thn parea. Apla zhleuoun. Zhleuoun pou 8a zhseis voltes se adeious dromous katw apo to fws tou feggariou kai tou probolea ths mhxanhs. Pou den 8a skeftesai pou 8a parkareis.Poso kinisi 8a vreis. Pou den to skeftesai 2h fora otan 8a 8eleis na fugeis. Na ksefugeis me mia volta h ena taksidi.

Entaksei oloi peftoume. An den peseis den 8a ma8eis. Oloi dexomaste ton polemo tous. Alla sunexizoume. Se osous den tous aresei auth h epilogi boroun na kalista na meinoun pisw. Emeis eimaste auto pou eimaste kai to kanoume giati mas ekfrazei. O dromos mas den einai aparaitito na tous exei kai autous an den 8eloun.

downhill
22/06/2005, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios

Ο φίλος ο downhill και συγγνώμη που το λέω έτσι, μάλλον ληγμένα πήρε όταν σου προτείνει άκρως νευρικά μηχανάκια για πρώτη μηχανή ............


Ποιό είναι νευρικό μηχανάκι;Και πώς ορίζεις το νευρικό;Αν εννοείς το DERBI 50 σε πληροφορώ ότι είναι μια χαρά για να μάθεις κάποιος να οδηγεί μηχανή.Για το ZXR 250 πάλι,μόνο ότι είναι KAWASAKI τα λέει όλα...

sonic22
22/06/2005, 10:12
αγαπητη xranna...

τα πραγματα δεν ειναι οσο ροδηνα στα παρουσιαζουν...
το να μαθεις να οδηγας το μηχανακι και να μην πεφτεις απο δηκα σου λαθη ειναι σχετικα ευκολο...(θελει πολυ εξασκηση παντος)
το βασικο προβλημα ειναι η συμπεριφορα των αλλων οδηγων και κυριος των αυτοκινηταδων...

σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι τι θα σου τιχει...
βεβαια και με τα ποδια να πηγαινεις μπορει να πεσει κανα μπαλκονι ή να σε χτυπησει κανενα αυτοκινητο
απλα με την μηχανη αυξανονται οι κινδυνοι...

ωριμη κοπελα εισαι πιστευω θα τα βαλεις κατω και θα δεις αν εισαι διατεθειμενη να παρεις τα ρισκα σου...

παντος το μονο συγουρο ειναι πως με την μηχανη θα εχεις πολλους νεους φιλους για να πηγαινεις βολτες...

η ισχυς εν τη ενωση


:beer: :beer: :beer:

xranna
22/06/2005, 10:36
Ρε γαμωτο γιατι πρεπει με το ζορι να πεσεις εστω και μια φορα?Δεν υπαρχει πιθανοτητα να μη πεσει ποτε καποιος? Εστω οτι προσεχω απιστευτα, και ειμαι και τυχερη και δε μου τυχει στο δρομο μου κανεις μαλακας οδηγος με αμαξι, τοτε γιατι να πεσω?? ... :dizzy:

downhill
22/06/2005, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από xranna
Ρε γαμωτο γιατι πρεπει με το ζορι να πεσεις εστω και μια φορα?Δεν υπαρχει πιθανοτητα να μη πεσει ποτε καποιος? Εστω οτι προσεχω απιστευτα, και ειμαι και τυχερη και δε μου τυχει στο δρομο μου κανεις μαλακας οδηγος με αμαξι, τοτε γιατι να πεσω?? ... :dizzy:

Στην αρχή δε θα πέσεις.Θα πηγαίνεις αργά θα κάνεις ελεγχώμενες κινήσεις.Κάποια στιγμή όμως θα αρχίσεις να πειραματίζεσαι.Εκεί είναι το επικίνδυνο.Επίσης μην ξεχνάς τον παράγοντα άσαφαλτος.Είναι πολύ εύκολο και συνηθησμένο να σου μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός κατά το φρενάρισμα και να πέσεις.Σιγά σιγά όμως μαθαίνεις και δεν κάνεις τα ίδια λάθη.Αν υπήρχαν πίστες και σχολεία ασφαλούς οδήγησης οι πτώσεις δε θα γίνονταν στο δρόμο αλλά σε ασφαλή χώρο.Δυστυχώς όμως στην Ελλάδα ζούμε...

SaraMaritis
22/06/2005, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από xranna
...Δεν υπαρχει πιθανοτητα να μη πεσει ποτε καποιος? Εστω οτι προσεχω απιστευτα,...
Yep...Υπαρχει κι αυτη η πιθανοτητα !!! :cool:

(Βεβαια εγω αυτον το συγκεκριμενο δεν τον ξερω... :rotflmao: )

Συνηθως δεν υπαρχει φοβος τον πρωτο καιρο (γιατι "προσεχεις απιστευτα"),
και ειναι λιγο πιο επικινδυνα κατα τη διαρκεια του "ξεψαρωματος" :sick:
(χμμμ...αυτο το τελευταιο κανει ριμα με το "ζευγαρωματος", αλλα μαλλον ειναι ασχετο :rolleyes: :rotflmao: )

Τεσπα...δεν νομιζω οτι αξιζει να το σκεφτεσαι απο τωρα...
Χαλαει ολη την πλακα !!! :cool: :smokin:
:beer:

KeLeYTiS
22/06/2005, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ghostwalker
Kai?:rolleyes: Meta apo kati xlm pou 8a tous deis se stasi gia na mhn liwsei h mhxanh 8a xairetas :wave2: ka8ws ta 120 ta exeis kratisei gia 260 xlm sunexomena kai oxi gia 3 lepta.

.

Kαλα ρε φιλαρακο που ζεις?
Στην εποχη των Gareli? :rotflmao:

Δεν ισχυει αυτο που λες αλλα δεν θα κατσω να το αναλυσω σε αυτο το τοπικ....Ετσι και αλλιως ακομα και να ηταν αληθεια εκει που θα εχει φτασει το διχρονο μεχρι να ερθεις με το πραπρα σου οχι μονο εχει χρονο να κρυωσει αλλα και να φτιαξεις φραπε.....

Κοπελα μου 2 πραγματα θα σου πω

Διαλεξε οποιο μηχανακι σου αρεσει εμφανισιακα αλλα και σαν θεση οδηγησης, αν σου αρεσει στο ματι και σε βολευει σαν μηχανακι παρτο και ασε εμας να λεμε....ξερεις ποσα μηχανακια θα ακουσεις για να παρεις????

Και ακου και το 2ο

Δεν ξερω αν θα φας τουμπα η οχι αλλα το καλυτερο ειναι να εισαι συνεχεια προετοιμασμενη για αυτη, ψυχολογικα αλλα και με τον καταλληλο εξοπλισμο (κρανος,μπουφανακι κτλ κτλ)