PDA

View Full Version : Επικίνδυνη η μοτοσικλέτα όσο μεγαλώνει ο αναβάτης



BELZEBOYLIS
08/04/2010, 09:54
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Αμερικανοί ερευνητές αναφέρουν ότι όσο αυξάνεται η ηλικία των μοτοσικλετιστών, τόσο περισσότερο αυξάνονται και οι πιθανότητες οι επιπτώσεις ενός τροχαίου ατυχήματος να είναι εξαιρετικά σοβαρές. Ειδικοί του Πανεπιστημίου Ρότσεστερ στη Νέα Υόρκη διαπίστωσαν ότι οι μεγαλύτερης ηλικίας μοτοσικλετιστές έχουν ιδιαίτερα αυξημένες πιθανότητες να μετέχουν σε ένα τροχαίο ατύχημα και να τραυματιστούν σοβαρά (ή ακόμη και να χάσουν τη ζωή τους) σε σχέση με τους νεότερους μοτοσικλετιστές. Οι ερευνητές κατέληξαν στα συμπεράσματά τους αφού μελέτησαν 62.000 περιπτώσεις μοτοσικλετιστών ηλικίας 17-89 ετών σε χρονικό διάστημα εννέα ετών. Διαπίστωσαν ότι όσοι εξακολουθούν να χρησιμοποιούν μηχανές μετά την ηλικία των 40 ετών τραυματίζονται με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα αλλά και πολύ πιο σοβαρά από ό,τι οι νεότεροι. Αλλο ενδιαφέρον εύρημα είναι ότι ένας μοτοσικλετιστής άνω των 40 ετών θα μείνει περισσότερο καιρό στο νοσοκομείο ή μπορεί ακόμη και να χάσει τελικά τη ζωή του από ελαφρότερα τραύματα από εκείνα που έχει υποστεί κάποιος νεότερος μοτοσικλετιστής.


πηγή : Το Βήμα online

KaTaNaS
08/04/2010, 10:00
μετα τα 40 ολοι enduro να ανθισει η veteran κατηγορια! :lol:

Cpt. Haddock
08/04/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
10 χρονια ακομα! :rolleyes:

-1 :lol:

Cpt. Haddock
08/04/2010, 10:05
ρε μλκ Σταύρο μην κανεις εντιτ στα ποστ :sick: :lol:

STOYBI
08/04/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Αμερικανοί ερευνητές αναφέρουν ότι όσο αυξάνεται η ηλικία των μοτοσικλετιστών, τόσο περισσότερο αυξάνονται και οι πιθανότητες οι επιπτώσεις ενός τροχαίου ατυχήματος να είναι εξαιρετικά σοβαρές. Ειδικοί του Πανεπιστημίου Ρότσεστερ στη Νέα Υόρκη διαπίστωσαν ότι οι μεγαλύτερης ηλικίας μοτοσικλετιστές έχουν ιδιαίτερα αυξημένες πιθανότητες να μετέχουν σε ένα τροχαίο ατύχημα και να τραυματιστούν σοβαρά (ή ακόμη και να χάσουν τη ζωή τους) σε σχέση με τους νεότερους μοτοσικλετιστές. Οι ερευνητές κατέληξαν στα συμπεράσματά τους αφού μελέτησαν 62.000 περιπτώσεις μοτοσικλετιστών ηλικίας 17-89 ετών σε χρονικό διάστημα εννέα ετών. Διαπίστωσαν ότι όσοι εξακολουθούν να χρησιμοποιούν μηχανές μετά την ηλικία των 40 ετών τραυματίζονται με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα αλλά και πολύ πιο σοβαρά από ό,τι οι νεότεροι. Αλλο ενδιαφέρον εύρημα είναι ότι ένας μοτοσικλετιστής άνω των 40 ετών θα μείνει περισσότερο καιρό στο νοσοκομείο ή μπορεί ακόμη και να χάσει τελικά τη ζωή του από ελαφρότερα τραύματα από εκείνα που έχει υποστεί κάποιος νεότερος μοτοσικλετιστής.


πηγή : Το Βήμα online


Με ποια εννοια μοτοσυκλετισμου εκαναν την ερευνα οι αμερικανοι....

Αμα την εκαναν με την εννοια που υπερισχιει εκει περα ( κοπαδια σουρομενων--τελειωμενων κοιλαραδων με HD περιφερομενων απο μπαρ σε μπαρ ) την βρισκω αρκετα φυσιολογικη...

:wave2:

JZER40
08/04/2010, 10:06
μας έκανες την καρδιά περιβόλι τώρα..........


Να μας λές καλημέρα κάθε πρωί ρε φίλε....:beer:

Akatanomastos
08/04/2010, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Με ποια εννοια μοτοσυκλετισμου εκαναν την ερευνα οι αμερικανοι....

Αμα την εκαναν με την εννοια που υπερισχιει εκει περα ( κοπαδια σουρομενων--τελειωμενων κοιλαραδων με HD περιφερομενων απο μπαρ σε μπαρ ) την βρισκω αρκετα φυσιολογικη...

:wave2:

πες μας τωρα οτι οι ελληνες ειμαστε "ασούροτα στυλάκια":lol:

p@nos
08/04/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Με ποια εννοια μοτοσυκλετισμου εκαναν την ερευνα οι αμερικανοι....

Αμα την εκαναν με την εννοια που υπερισχιει εκει περα ( κοπαδια σουρομενων--τελειωμενων κοιλαραδων με HD περιφερομενων απο μπαρ σε μπαρ ) την βρισκω αρκετα φυσιολογικη...

:wave2:


re stoubi εντελως αλλο πραγμα λεει η ερευνα...

p@nos
08/04/2010, 10:08
και αυτο που λεει φυσικα ειναι προφανεστατο και δε χρειαζεται ερευνα για να το καταλαβει κανεις...

Cpt. Haddock
08/04/2010, 10:09
Σιγά ρε σεις...

Ειδικά το:


Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
[...] Αλλο ενδιαφέρον εύρημα είναι ότι ένας μοτοσικλετιστής άνω των 40 ετών θα μείνει περισσότερο καιρό στο νοσοκομείο ή μπορεί ακόμη και να χάσει τελικά τη ζωή του από ελαφρότερα τραύματα από εκείνα που έχει υποστεί κάποιος νεότερος μοτοσικλετιστής.[...]

θέλει και έρευνα;

Δε λέει η παροιμία για το γέρο και το πέσιμο/χέσιμο :lol:

Nostra
08/04/2010, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε λέει η παροιμία για το γέρο και το πέσιμο/χέσιμο :lol:

Αμα ειναι ταυτοχρονα αυξάνονται οι πιθανότητες? :wacko:

DUKASII
08/04/2010, 10:12
ela oi ano ton 40 to poylo leme ....

astadiala pia mas xalate to onoma...trabate se kana kapi i se kana kafene na paixete kana tabli i kamia prefa py thete k moto ...

STOYBI
08/04/2010, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
πες μας τωρα οτι οι ελληνες ειμαστε "στυλάκια":lol:

Οχι το αντιθετο αλλα εκει κολλησες.....???

Εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχει τοσο ανεπτυγμενη η εννοια μοτοσυκλετα στην Αμερικη οπως την εννουμε εμεις στην Ευρωπη..

Οπως και εχω την εντυπωση οτι η ιδια ερευνα στην ελλαδα θα ηταν εντελως τουμπαλιν ( τουλαχιστον για οσους 40αρηδες δεν ανακαλυψαν την μοτοσυκλετα στα 39....)



:wave2:

Cpt. Haddock
08/04/2010, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Αμα ειναι ταυτοχρονα αυξάνονται οι πιθανότητες? :wacko:

Δε γκζερω..

Γι' αυτό εβαλα το σλας ( and/or το λεμε στη Πρεβεζα :wacko: )



Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχει τοσο ανεπτυγμενη η εννοια μοτοσυκλετα στην Αμερικη οπως την εννουμε εμεις στην Ευρωπη..

δεν εχεις μπει καθόλου στο advrider? :confused:

sober
08/04/2010, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Οπως και εχω την εντυπωση οτι η ιδια ερευνα στην ελλαδα θα ηταν εντελως τουμπαλιν ( τουλαχιστον για οσους 40αρηδες δεν ανακαλυψαν την μοτοσυκλετα στα 39....)



:wave2:

:a10:

VALES
08/04/2010, 10:15
Δηλαδή τα Αμερικανάκια χρειάστηκαν 9!! χρόνια έρευνας για να μας πούνε πως ένας 60άρης έχει περισσότερες πιθανότητες για ατύχημα από έναν 30άρη ? !!!!!!!!

9 χρόνια ? :hypnotize :eyepop: :lol:

Akatanomastos
08/04/2010, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Οχι το αντιθετο αλλα εκει κολλησες.....???

Εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχει τοσο ανεπτυγμενη η εννοια μοτοσυκλετα στην Αμερικη οπως την εννουμε εμεις στην Ευρωπη..


αφου λες το αντιθετο(ελληνες= σουρομενοι κοιλαραδες)

η εννοια μοτοσυκλετισμου ειναι η ιδια

τα μηχανακια αλλαζουν(δεν εχουμε τοσα χαρλει)



και οντως ειναι ετσι, αν το σκεφτεις η πλειοψηφια τα μηχανακια τα χει για βολτουλες μεσα στην πολη, μπαρ καφετερια κλπ κπ

STOYBI
08/04/2010, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
re stoubi εντελως αλλο πραγμα λεει η ερευνα...

Τι λεει δηλ ........ :confused: ( Τα περι νοσοκομειων αστο ...Συμφωνω απολυτα..)

Akatanomastos
08/04/2010, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Δηλαδή τα Αμερικανάκια χρειάστηκαν 9!! χρόνια έρευνας για να μας πούνε πως ένας 60άρης έχει περισσότερες πιθανότητες για ατύχημα από έναν 30άρη ? !!!!!!!!

9 χρόνια ? :hypnotize :eyepop: :lol:

καλα ρε

εδω φτιαξαν το διαστημικο στυλο

ενω μπορουσαν να γραφουν με μολυβι οπως οι ρωσσοι:bigcry: :lol:

p@nos
08/04/2010, 10:17
stoubi μαλλον δεν καταλαβες τι λεει η ερευνα

:lol: :lol: :lol:

δε λεει οτι αμα οδηγας πανω απο 40, πεφτεις πιο συχνα...


λεει οτι αμα πεσεις πανω απο 40 χτυπας πιο πολυ(εεεεεεεελα:lol: :lol: :lol: )

δηλαδη σε μια τουμπα αμα ησουν 25, θα σηκωνωσουν και θα εφευγες, στα 50 θα κονομησεις και κποιο σπασμενο χερι, κανα σπασμενο πα'ι'δι και ουτο καθεξης...

:winka:

Cpt. Haddock
08/04/2010, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
:a10:

σε ειχα για πιο νέα.... :look: :confused:

p@nos
08/04/2010, 10:19
βεβαια οι αμερικανοι θελουν και ερευνα για να μαθουν οτι τα κοκκαλα σπανε πιο ευκολα στα 50 απ'οτι στα 25



:rotflmao: :bawl: :rotflmao:

STOYBI
08/04/2010, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock



δεν εχεις μπει καθόλου στο advrider? :confused:

Δεν μιλαω για το 100% καπτεν.....

( Αλλα σαφως για αρκετα μεγαλο ποσοστο σχετικα με την ευρωπη τουλαχιστον..)

:wave2:

p@nos
08/04/2010, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
όσο αυξάνεται η ηλικία των μοτοσικλετιστών






Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS

τόσο περισσότερο αυξάνονται και οι πιθανότητες οι επιπτώσεις ενός τροχαίου ατυχήματος να είναι εξαιρετικά σοβαρές


:blush:

sober
08/04/2010, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
σε ειχα για πιο νέα.... :look: :confused:

ειμαι..αλλα εχει δικιο ο Στουμπι :winka:

εδω τα ατυχηματα και η 8νησιμοττητα ειναι περισσοτερο αυξημενη σε ηλικιες 20-35 αφου πανε οι περισσοτεροι σα χαροι ή χωρις κα8ολου εξοπλισμο..

οι μεγαλυτεροι ειναι πιο συνειδητοποιημενοι σαν οδηγοι εχουν επιζησει στα 80'ς και δεν πανε με την ταυτοτητα στο στομα..:winka: :lol:

:wave2:

p@nos
08/04/2010, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
ειμαι..αλλα εχει δικιο ο Στουμπι :winka:

εδω τα ατυχηματα και η 8νησιμοττητα ειναι περισσοτερο αυξημενη σε ηλικιες 20-35 αφου πανε οι περισσοτεροι σα χαροι ή χωρις κα8ολου εξοπλισμο..

οι μεγαλυτεροι ειναι πιο συνειδητοποιημενοι σαν οδηγοι εχουν επιζησει στα 80'ς και δεν πανε με την ταυτοτητα στο στομα..:winka: :lol:

:wave2:

see quote above

:alien:

STOYBI
08/04/2010, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
see quote above

:alien:



Ειδικοί του Πανεπιστημίου Ρότσεστερ στη Νέα Υόρκη διαπίστωσαν ότι οι μεγαλύτερης ηλικίας μοτοσικλετιστές έχουν ιδιαίτερα αυξημένες πιθανότητες να μετέχουν σε ένα τροχαίο ατύχημα και να τραυματιστούν σοβαρά (ή ακόμη και να χάσουν τη ζωή τους) σε σχέση με τους νεότερους μοτοσικλετιστές

:wave2:

p@nos
08/04/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
:wave2:


Ειδικοί του Πανεπιστημίου Ρότσεστερ στη Νέα Υόρκη διαπίστωσαν ότι οι μεγαλύτερης ηλικίας μοτοσικλετιστές έχουν ιδιαίτερα αυξημένες πιθανότητες να μετέχουν σε ένα τροχαίο ατύχημα και να τραυματιστούν σοβαρά (ή ακόμη και να χάσουν τη ζωή τους) σε σχέση με τους νεότερους μοτοσικλετιστές

iosif
08/04/2010, 10:47
moto και αμερικανοι?
ασυμβατες εννοιες

EVI
08/04/2010, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
ειμαι..αλλα εχει δικιο ο Στουμπι :winka:

εδω τα ατυχηματα και η 8νησιμοττητα ειναι περισσοτερο αυξημενη σε ηλικιες 20-35 αφου πανε οι περισσοτεροι σα χαροι ή χωρις κα8ολου εξοπλισμο..

οι μεγαλυτεροι ειναι πιο συνειδητοποιημενοι σαν οδηγοι εχουν επιζησει στα 80'ς και δεν πανε με την ταυτοτητα στο στομα..:winka: :lol:

:wave2:


σωστα, αφου γλίτωσαν σαν νεοι μεγαλωσαν και ηρέμησαν η βαρέθηκαν αυτο δεν μας κανει καλυτερους παντως (προφανως
το ξερεις , οκ)

gollum
08/04/2010, 11:03
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ, ΙΣΧΥΕΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΟΥ ΟΙ ΑΝΩ ΤΩΝ ΣΑΡΑΝΤΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΓΚΑΖΟΝ ΣΕ SUPERBIKE...

:rotflmao:

Maira
08/04/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Δηλαδή τα Αμερικανάκια χρειάστηκαν 9!! χρόνια έρευνας για να μας πούνε πως ένας 60άρης έχει περισσότερες πιθανότητες για ατύχημα από έναν 30άρη ? !!!!!!!!

9 χρόνια ? :hypnotize :eyepop: :lol:



Πάλι καλά που δεν διάθεσαν και τρελά χρηματικά ποσά!!!!


:lol: :lol: :lol:


Τελικά αυτοί οι Αμερικάνοι είναι καμένοι! Όλοι ξέρουν ότι όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος, και το σώμα του γίνεται λιγότερο ανθεκτικό σε χτυπήματα, και η επούλωσή τουςχρειάζεται περισσότερο χρόνο και η οδήγησή ενός ανθρώπου 20 χρονών δεν είναι ίδια με ενός που είναι 60. Για το 40 δεν ξέρω αλλά έχει δίκιο ο VALES!


9 χρόνια?????




Σκέψου πόσο τους πήρε για να περπατήσουν ! :lol: :lol: :lol: :lol:

STOYBI
08/04/2010, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
σωστα, αφου γλίτωσαν σαν νεοι μεγαλωσαν και ηρέμησαν η βαρέθηκαν αυτο δεν μας κανει καλυτερους παντως (προφανως
το ξερεις , οκ)

Εχασαν πολλους φιλους......

Σηκωσαν πολλους φιλους με λιψο το μισο τους δερμα απο ηλιθιες τουμπες στην ασφαλτο..

Κοροιδευαν και επαιρναν στο ψιλο οταν εβλεπαν καποιον με το δερματινο κατακαλοκαιρο...

Προσπαθησαν να ξεπερασουν δυσαρεστες νυχτες στο Διαζωμα , στην Αυρα ....

Αισθανονται ικανοποιημενοι οσοι απο αυτους προσπαθησαν να μεταδωσουν τα επομενα χρονια το θεμα εξοπλισμος και ασφαλεια στους νεωτερους....

Δεν σημαινει οτι επειδη βαρεθηκα η κουραστικα θα ανεχτω σημερα να ανεβει ο ανηψιος μου η ο γιος μου, χωρις εξοπλισμο στην μοτο του , η δεν θα τον πιανει θλιψη βλεποντας νεους ανθρωπους στο μηχανακι τους χωρις αυτον....

Καποιοι απο εμας ( πολλοι πιστευω ) και γλιτωσαν και εγιναν καλυτεροι....

Εισαι αδικη.


:wave2:

EVI
08/04/2010, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Εχασαν πολλους φιλους......

Σηκωσαν πολλους φιλους με λιψο το μισο τους δερμα απο ηλιθιες τουμπες στην ασφαλτο..

Κοροιδευαν και επαιρναν στο ψιλο οταν εβλεπαν καποιον με το δερματινο κατακαλοκαιρο...

Προσπαθησαν να ξεπερασουν δυσαρεστες νυχτες στο Διαζωμα , στην Αυρα ....

Αισθανονται ικανοποιημενοι οσοι απο αυτους προσπαθησαν να μεταδωσουν τα επομενα χρονια το θεμα εξοπλισμος και ασφαλεια στους νεωτερους....

Δεν σημαινει οτι επειδη βαρεθηκα η κουραστικα θα ανεχτω σημερα να ανεβει ο ανηψιος μου η ο γιος μου, χωρις εξοπλισμο στην μοτο του , η δεν θα τον πιανει θλιψη βλεποντας νεους ανθρωπους στο μηχανακι τους χωρις αυτον....

Καποιοι απο εμας ( πολλοι πιστευω ) και γλιτωσαν και εγιναν καλυτεροι....

Εισαι αδικη.


:wave2:


ελα αλα μοτο.γρ να πατσισουμε

εχω χασει φιλους απο μηχανες
εχω χασει συντροφο που επι 6 χρονια ηταν μαζι μου καθε μερα και οταν τον γνωρισα μισουσε τις μηχανες ...και τις εμαθε απο μενα .....απο ......μηχανη
εχω μεινει μερες σε νοσοκομεια
εχω πεσει και εγω η ιδια
και ουτε ειχα παντα κρανος ουτε ημουν νομιμη για χρονια

και γλυτωσα και ειμαι εδω να λεω οτι λεω αυτο ομως δεν κανει το συνολο τον μοτοσυκλετιστων καλυτερους επειδη
εσυ και εγω γλυτωσαμε και γιναμε καλυτεροι

οι συντριπτικη πλειοψηφια αυτων που φυσικα ΔΕΝ ειναι εδω μεσα να γραφουν δεν γιναν καλυτεροι απλα αλλαξαν γουστα
για διαφορους λογους

αν νομιζεις οτι η πλειοψηφια των μηχανοβιων ειναι εδω μεσα ....

ΕΓΩ ΣΤΟΥΜΠΙ ΕΓΩ ΟΧΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ

αν εγω ειμαι αδικη εσυ εισαι σε εναν αλλο κοσμο δικο σου...

DUKASII
08/04/2010, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Εχασαν πολλους φιλους......

Σηκωσαν πολλους φιλους με λιψο το μισο τους δερμα απο ηλιθιες τουμπες στην ασφαλτο..

Κοροιδευαν και επαιρναν στο ψιλο οταν εβλεπαν καποιον με το δερματινο κατακαλοκαιρο...

Προσπαθησαν να ξεπερασουν δυσαρεστες νυχτες στο Διαζωμα , στην Αυρα ....

Αισθανονται ικανοποιημενοι οσοι απο αυτους προσπαθησαν να μεταδωσουν τα επομενα χρονια το θεμα εξοπλισμος και ασφαλεια στους νεωτερους....

Δεν σημαινει οτι επειδη βαρεθηκα η κουραστικα θα ανεχτω σημερα να ανεβει ο ανηψιος μου η ο γιος μου, χωρις εξοπλισμο στην μοτο του , η δεν θα τον πιανει θλιψη βλεποντας νεους ανθρωπους στο μηχανακι τους χωρις αυτον....

Καποιοι απο εμας ( πολλοι πιστευω ) και γλιτωσαν και εγιναν καλυτεροι....

Εισαι αδικη.


:wave2: +1

reinmeister
08/04/2010, 11:36
μια χαρα...αρα στην προσεχη διετια πρεπει να φτιαξω το πιο τουμπανο του πλανητη να αφησω κληρονομια...:sad:

STOYBI
08/04/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI

αν νομιζεις οτι η πλειοψηφια των μηχανοβιων ειναι εδω μεσα ....

Οχι ... Και δεν περιμενω το ΜΟΤΟ να μου φτιαξει αποψη....


Η οποια ειναι οτι η σημερινη γενια μοτοσυκλετιστων ειναι στην συντριπτικη πλειοψηφια ποιο συνηδητοποιημενη και καλλυτερη σε ολα , απο τουλαχιστον την περασμενη 25τια ( ειδικα 80s - 95s ) που τον εζησα εγω..

Τελος !! Η διαφορα μας ειναι οτι η γενια μου ουτε κουραστηκε ουτε βαρεθηκε....

Απλα επαθε σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο.


:wave2:

VANDA
08/04/2010, 11:41
Καλά, σε δέκα χρονάκια θα βγουν τα αποτελέσματα νέας έρευνας που θα αμφισβητούν την τωρινή.

Maira
08/04/2010, 11:48
Μια ερώτηση τώρα έτσι ρητορική......




Το ίδιο δεν ισχύει και για έναν οδηγό αυτοκινήτου???


Νομίζω ότι οι αμερικάνοι πήραν μηχανόβιους σαν δείγμα γιατί είναι λίγο πιο αποτελεσματικά τα ατυχήματα πάνω τους! (λόγω περιμετρικού μετάλλου στα αυτοκίνητα δεν μπορούσαν να έχουν συχνούς σοβαρούς τραυματισμούς)


Κατά τα άλλα ό,τι πιθανότητες έχει να σπάσει χέρι ένας μηχανόβιος στοα 40 τόσες έχει και ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος!


Νομίζω?????

:confused:

EVI
08/04/2010, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Οχι ... Και δεν περιμενω το ΜΟΤΟ να μου φτιαξει αποψη....


Η οποια ειναι οτι η σημερινη γενια μοτοσυκλετιστων ειναι στην συντριπτικη πλειοψηφια ποιο συνηδητοποιημενη και καλλυτερη σε ολα , απο τουλαχιστον την περασμενη 25τια ( ειδικα 80s - 95s ) που τον εζησα εγω..

Τελος !! Η διαφορα μας ειναι οτι η γενια μου ουτε κουραστηκε ουτε βαρεθηκε....

Απλα επαθε σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο.


:wave2:

ρε στουμπι.....δεν ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΙ μαζι αν και εσυ το αρχισες αλλα...
μιλας για την γενια σου λες και ησασταν οι ηρωες του μοτοσυκλετισμου..ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ
ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ

και εσυ εισαι ενας απο αυτους


αλλα ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΛΗ ΤΗ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΓΑΡΔΕΛΗ
ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ..,,ΜΗ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ

Πρεπει να κατσω να αναλυσω οτι η μηχανη ηταν μαγκια κλανια?πρεπει να το πω οτι και τωρα συμβαινει?οκ σε μικροτερο ποσοστο συμφωνουμε σε αυτο, αλλα συμβαινει και ειναι ακομα η πλειοψηφια !πρεπει να σου γραψω και αλλο βιογραφικο?οτι ξερω πολλους ανθρωπους απο τοτε?κανω παρεα μαζι τους η εχω συνεργαστει για διαφορες δουλειες , πρεπει να σου πω οτι ξερω τυπους
που σκαγαν με τα χτ550 για τσαμπουκα και ξυλο και πρεπει να σε φερω σε επαφη μαζι τους (οχι 1-2 ανα δεκαδες) να μιλησετε για ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΜΟ?:lol:


Τες πα προφανως ΔΕΝ ΘΕΣ να καταλαβεις τι λεω γιατι εξυπνος εισαι ...τελος απο μενα και αλλη φορα κρατα μια πισινη σε ποιον αναφερεσε οταν τον χαρακτηριζεις

STOYBI
08/04/2010, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ρε στουμπι.....δεν ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΙ μαζι αν και εσυ το αρχισες αλλα...
μιλας για την γενια σου λες και ησασταν οι ηρωες του μοτοσυκλετισμου..ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ
ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ

και εσυ εισαι ενας απο αυτους


αλλα ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΛΗ ΤΗ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΓΑΡΔΕΛΗ
ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ..,,ΜΗ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ

Πρεπει να κατσω να αναλυσω οτι η μηχανη ηταν μαγκια κλανια?πρεπει να το πω οτι και τωρα συμβαινει?οκ σε μικροτερο ποσοστο συμφωνουμε σε αυτο, αλλα συμβαινει και ειναι ακομα η πλειοψηφια !πρεπει να σου γραψω και αλλο βιογραφικο?οτι ξερω πολλους ανθρωπους απο τοτε?κανω παρεα μαζι τους η εχω συνεργαστει για διαφορες δουλειες , πρεπει να σου πω οτι ξερω τυπους
που σκαγαν με τα χτ550 για τσαμπουκα και ξυλο και πρεπει να σε φερω σε επαφη μαζι τους (οχι 1-2 ανα δεκαδες) να μιλησετε για ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΜΟ?:lol:


Τες πα προφανως ΔΕΝ ΘΕΣ να καταλαβεις τι λεω γιατι εξυπνος εισαι ...τελος απο μενα και αλλη φορα κρατα μια πισινη σε ποιον αναφερεσε οταν τον χαρακτηριζεις


Παλι διαφωνουμε σε καποια πραγματα αλλα Tεσπα..... Ο καθενας με τις αποψεις του...

Αν θες μου απαντας ( να μου λυθει και η απορια......)

Ποτε τσακωθηκαμε στο παρων θρεντ...???

Και ποιον και σαν τι τον χαρακτηρισα...???

OldMan
08/04/2010, 12:27
Just watching ...



(άμα 'νοχλάω να μΕ το πείτε, 'νταξ' ..??) :smokin:

zephyr1
08/04/2010, 12:33
Κολογεροι ,τοπο στα νιατα.:a08:

Maira
08/04/2010, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Just watching ...



(άμα 'νοχλάω να μΕ το πείτε, 'νταξ' ..??) :smokin:


Να σε κάνω παρέα??? :a014:

Πάρε ένα :a014:

Ktm.Prestige
08/04/2010, 12:36
Τρομερά ενδιαφέρον έρευνα αυτοι οι Αμερικανοί ρε παιδί μου....
:a014:

Maira
08/04/2010, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Τρομερά ενδιαφέρον έρευνα αυτοι οι Αμερικανοί ρε παιδί μου....
:a014:


Σκέφτονται να το γυρίσουν και ταινία!

"Τι 30, τι 40, τι 50....."


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

iosif
08/04/2010, 12:40
αυτες οι απιστευτες ερευνες παραγγελια ασφαλιστικων που τις βγαζουν περα μεταπτυχιακοι/ή/και προπτυχιακοι και τις γραφουν στο cv τους για ερευνητικο εργο κατι καθηγηταδες....


και μεις ασχολουμαστε..

OldMan
08/04/2010, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Να σε κάνω παρέα??? :a014:
Πάρε ένα :a014:
Μου πέφτεις μεγάλη ρε Ιωάννα ....!!! :smokin:


:beer: :wave2:

Maira
08/04/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μου πέφτεις μεγάλη ρε Ιωάννα ....!!! :smokin:


:beer: :wave2:



Όχι ρε γμτ...... :a35:


Παίρνω τα :a014: και πάω να κάνω δοκιμές αντοχής!!!!

Έχω 10 χρονάκια ακόμα!!!! :uplate:


:lol: :lol: :lol: :lol:

DUKASII
08/04/2010, 12:58
re seis???KAI EDO TSAKONOMASTE?????:rotflmao: :lol: :bawl:

sober
08/04/2010, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Κολογεροι ,τοπο στα νιατα.:a08:


:lol: :lol: :lol: εγραψες!!! :wave2::beer: :beer:

Akatanomastos
08/04/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
re seis???KAI EDO TSAKONOMASTE?????:rotflmao: :lol: :bawl:

καλα σημερα δεν μας προλαβαινεις

πολλα μετωπα:rotflmao:

DUKASII
08/04/2010, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
καλα σημερα δεν μας προλαβαινεις

πολλα μετωπα:rotflmao: elega na meino edo giati ne k polla ta gerontia..mexri na grapsoyne..prolaveno k xono...:bawl: :lol: :rotflmao: :lol:

Akatanomastos
08/04/2010, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
elega na meino edo giati ne k polla ta gerontia..mexri na grapsoyne..prolaveno k xono...:bawl: :lol: :rotflmao: :lol:

κατσε

αλλα μεχρι να μπει ο τερενς στο αθλητικο


θα πιασουμε εκει δουλεια μετα:bigcry: :lol:

vaska
08/04/2010, 13:16
Τελικά ναι είμαι 42. Μη με ξαναπάρετε μαζί σας σε εκδρομές γιατί μπορεί να πάω από πέσιμο ή από χέσιμο.
Τώρα ομολογουμένως όταν πάτησα τα 40 (για την εν λόγω έρευνα δεν ήξερα τίποτα) αλλά κάτι είχα αρχίσει να ψυλλιάζομαι, μία τ' αρθριτικά, μία το τρέμουλο της φωνής και η αστάθεια στο περπάτημα, βρήκα τρόπο να κάνω προπόνηση για να μεγαλώσω τις αντοχές μου στα πεσίματα.
α) έβαλα την κυραΧρύσα (τη γυναίκα που με συντροφεύει ντε) να με κοπανάει με το ξύλινο το τσόκαρο αλλά με πρόγραμμα. Δλδ σε μια εβδομάδα έχουμε περάσει απ' όλα τα κόκαλα που είναι ευάλωτα στις τούμπες (πόδια, χέρια, κεφάλι, λεκάνη). Έτσι πετυχαίνουμε ανθεκτικά οστά, καλύτερο και ομοιόμορφο μαύρισμα, αντοχή στον πόνο.
β) Συμφωνήσαμε να μην κάνουμε τα χλμ που κάναμε παλιότερα, γιατί όσο λιγότερα χλμ κάνεις τόσο μειώνεις τις πιθανότητες έκθεσης σε ατύχημα. Για το λόγο αυτό φέτος το καλοκαίρι αν τα καταφέρουμε λόγω υποχρεώσεων θα φτάσουμε μέχρι Πορτογαλία οδικώς.
γ) Υποσχέθηκα να μην ξαναχέσω σε εκδρομή, μη τυχόν μου συμβεί το 2ο ενδεχόμενο.

Άντε ρε με τους μαλάκες τους ξενέρωτους τους Αμερικάνους, που θέλουν κι έρευνες για να αποδείξουν τα αυταπόδεικτα. Βλέπω την κόρη μου (5,5 χρονών) τι τούμπες τρώει με το ποδήλατο και την ευκολία που ξανασηκώνεται και καταλαβαίνω ότι δεν είμαστε το ίδιο. Πρέπει να μου το πουν οι έρευνες.

Τέλος. Κουράστηκα ο υπερήλικος, πάω για φασκόμηλο.
:beer: :beer:

granazi
08/04/2010, 13:27
μωρε τα διαβασα οσα γραψατε........
......................και ειχα να προσθεσω και κατι............





αλλα


























το ξεχασα! τι θεμα ειχαμε? :mad:
























ατιμα γηρατια :blush:

Vagelis Gar
08/04/2010, 13:36
Αν μπορέσουν οι ινδιάνοι να μου αποδείξουν (έστω και με 15ετή έρευνα) πως στέκει το γεγονός ο Έλληνας με
--------> 800-900 ευρά μισθό,21% εφορία,1,50-1,60 βενζίνη/λίτρο,4 ευρά τη φραπεδιά, 4 ώρες για να πιείς τη φραπεδιά,4,20 το πακέτο των τσιγάρων,1,30 το γάλα/λίτρο για να βάλεις στη φραπεδιά,80 λεπτά το μισόκιλο ψωμί (που τελικά είναι 330γρ)<----------
και όλα τα άλλα καλούδια που συμβαίνουν σε τούτη εδώ την υπέροχη γωνιά του κόσμου,
να έχει ακόμα διάθεση να πάρει τη μηχανή και να κάνει την Κυριακάτικη βόλτα όπου τα διάφορα ανα την Ελλάδα κλιμάκια μπεκροπίνουν και σαβουριάζουν τα πάντα,
τότε θα αρχίσω να παίρνω σοβαρά τις έρευνές αυτές.

Ένας εκκολαπτόμενος 40άρης.:smokin:

Elesun
08/04/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
[B...όπου τα διάφορα ανα την Ελλάδα κλιμάκια μπεκροπίνουν και σαβουριάζουν τα πάντα,
τότε θα αρχίσω να παίρνω σοβαρά τις έρευνές αυτές.
[/B]


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

faraway
08/04/2010, 16:01
δλδ τι μας είπαν οι χαζοαμερικάνοι πάλι ??

ότι ο οργανισμός ενός νέου αναρρώνει πιο γρήγορα από ένα μεγαλύτερης ηλικίας !!!

σιγά το πολυέλαιο ρε γιάνκηδες ....

και σκουληκοειδήτη να έκανε ένας 20αρης και ένας 50άρης ,

ο 20αρης θα στεκόταν πιο γρήγορα στα πόδια του!!!

Μα καλά ντοκυμαντέρ δε βλέπουν εκεί???:lol: :lol: :rotflmao:

DAYMAN
08/04/2010, 16:05
Πάω για εντουρο και τίποτε αλλο!!!:rotflmao:

BELZEBOYLIS
08/04/2010, 16:06
κοίτα τσαντίλα τα παπούδια .....:smokin:

jps
08/04/2010, 17:24
Εχω μια κόρη 24 χρονών και ένα γιο 20.
Εγώ είμαι 52.
Ομως ..... καμμιά κουφ@λα έρευνα δεν θα με πείσει να μην καβαλάω το Versys μου και παρέα με την κυρά (συνομήλικη), να μην φεύγουμε για τις εκδρομές μας.

nio1981
08/04/2010, 17:39
oxi re trelos eisai?kai fisika na sinexiseis.....apla na valeis mpagkaziera na kouvalas ta xapia sou....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:









se peirazw vevaiws vevaiws....

mchris
08/04/2010, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
καλα ρε

εδω φτιαξαν το διαστημικο στυλο

ενω μπορουσαν να γραφουν με μολυβι οπως οι ρωσσοι:bigcry: :lol:
Και να παίρνουν φωτιά τα διαστημόπλοια λόγω βραχυκυκλωμάτων που προκαλούσε η αιωρούμενη σε μηδενική βαρύτητα σκόνη γραφίτη σε ατμόσφαιρα με 60% οξυγόνο. Αθάνατη κομουνιστική ευρηματικότητα!

vaska
08/04/2010, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
κοίτα τσαντίλα τα παπούδια .....:smokin:

Κοίτα προσεκτικά στο www.syrgamis.com τι μπορούν να κάνουν τα παππούδια χα χα χα
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

billanti
08/04/2010, 18:17
Από τι ηλικία ρε παιδιά ονομαζόμαστε παππούδια;
Έχω αρχίσει να ανησυχώ!
42 είμαι.Τη βγάζω η μαζεύω υπογραφές;













Ε,δεν είμαι και σαν την Πελοπόννησο!:D

tai
08/04/2010, 18:22
ρε μια δευτερα ταχω τα αμερικανακια:evil:




που θα μας πουν να μην καβαλάμε.....:mad:







ρε αντε γ@μηθητε ρε:mad:














(γιατι εγω δεν σας μπορώ ολους πια):lol: :lol:

granazi
08/04/2010, 18:28
αντε........................αντε...........................γιατι αντε :smokin:

μικροι μεγαλοι στο καφενειο γιναμε

ducpilot
08/04/2010, 18:35
Αφου την εχω γλυτωσει με τα 1000αρια τις δεκαετια του 1980 δεν νομιζω, θα 100σταρισω:D Βεβαια μακρια απο πεσιμο γιατι τα σπασμενα του 80 αν ξανασπασουν απαπαπα ξουτττ.Παντα ορθιοι ολοι παιδες.:beer:

the who
08/04/2010, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
ρε μια δευτερα ταχω τα αμερικανακια:evil:




που θα μας πουν να μην καβαλάμε.....:mad:







ρε αντε γ@μηθητε ρε:mad:














(γιατι εγω δεν σας μπορώ ολους πια):lol: :lol:

Ρε μαν εσυ γιατι αρπαζεσαι?Για μεγαλους μιλαει η ερευνα









































οχι για τον Highlander.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

VALES
08/04/2010, 19:11
Σεβασμός ρε ζουμπουρλούδια...:smokin: που θεωρούμαστε γέροι στα δεύτερα ...άντα!!!!
Μην ξεχνάμε πως ο μέσος όρος ζωής του ανθρώπου συνεχώς αυξάνεται. :lol:

DAYMAN
08/04/2010, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από jps
Εχω μια κόρη 24 χρονών και ένα γιο 20.
Εγώ είμαι 52.
Ομως ..... καμμιά κουφ@λα έρευνα δεν θα με πείσει να μην καβαλάω το Versys μου και παρέα με την κυρά (συνομήλικη), να μην φεύγουμε για τις εκδρομές μας.

:beer: Σε πάω για οτι λες αλλα και γιατί έχεις Versys!

ego_o_idios
08/04/2010, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Αμερικανοί ερευνητές αναφέρουν ότι όσο αυξάνεται η ηλικία των μοτοσικλετιστών, τόσο περισσότερο αυξάνονται και οι πιθανότητες οι επιπτώσεις ενός τροχαίου ατυχήματος να είναι εξαιρετικά σοβαρές. Ειδικοί του Πανεπιστημίου Ρότσεστερ στη Νέα Υόρκη διαπίστωσαν ότι οι μεγαλύτερης ηλικίας μοτοσικλετιστές έχουν ιδιαίτερα αυξημένες πιθανότητες να μετέχουν σε ένα τροχαίο ατύχημα και να τραυματιστούν σοβαρά (ή ακόμη και να χάσουν τη ζωή τους) σε σχέση με τους νεότερους μοτοσικλετιστές. Οι ερευνητές κατέληξαν στα συμπεράσματά τους αφού μελέτησαν 62.000 περιπτώσεις μοτοσικλετιστών ηλικίας 17-89 ετών σε χρονικό διάστημα εννέα ετών. Διαπίστωσαν ότι όσοι εξακολουθούν να χρησιμοποιούν μηχανές μετά την ηλικία των 40 ετών τραυματίζονται με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα αλλά και πολύ πιο σοβαρά από ό,τι οι νεότεροι. Αλλο ενδιαφέρον εύρημα είναι ότι ένας μοτοσικλετιστής άνω των 40 ετών θα μείνει περισσότερο καιρό στο νοσοκομείο ή μπορεί ακόμη και να χάσει τελικά τη ζωή του από ελαφρότερα τραύματα από εκείνα που έχει υποστεί κάποιος νεότερος μοτοσικλετιστής.


πηγή : Το Βήμα online


pes stous amerikanous na pane na mami8oune
afti an ixan pio poli mialo 8a tous epiane ponokefalos...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ego_o_idios
08/04/2010, 19:26
to rekor taxititas gia kato apo 1000 kivika pankosmios to exi ena geronti 70 xronon apo tin afstralia me 321 xilimotera

ama to spasi kans pitsirikas ta ksanaleme:lol:

p@nos
08/04/2010, 19:44
καλα ρε ηθελα να ξερα κανεις δε καταλαβε τι λεει η ερευνα?



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tai
08/04/2010, 19:56
οι μισοί ρε πανο
αυτοι που κάνουν πλάκα
οι αλλοι μαλλον δεν....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
08/04/2010, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
καλα ρε ηθελα να ξερα κανεις δε καταλαβε τι λεει η ερευνα?



Πανο δεν κατάλαβες πως αυτοι που νομιζεις οτι δεν το καταλαβανε το πηγαν ενα βημα παραπερα και σκεφτονται πως εμμεσως πλην σαφως η ερευνα λεει πως πανω απο τα 40 η μοτο γιοκ

το γιατι γιόκ (στην συγκεκριμενη περιπτωση επειδη δεν κολλας τοσο γρηγορα) δεν εχει τοση σημασια τελιακ για κανεναν... το γιοκ ποναει! :wave2:

takis-kk
08/04/2010, 20:39
Βελζεβούλη...
Πολύ ενδιαφέρουσα η αμερικάνικη έρευνα , την εμπέδωσα...
Αναμένω την επόμενη, σχετικά με το πως πρέπει (αν πρέπει) να πηδάμε τις γυναίκες μας.
Α ! και πες τους να βιαστούν λίγο γιατι αν κάνουν 9 χρόνια πάλι να βγάλουν συμπέρασμα...

Τάκης. 50+

spyro
08/04/2010, 20:42
το σίγουρο είναι πάντως ότι όσο μεγαλώνουμε τα αντανακλαστικά και η όραση μας πέφτουν,......... 2 πολυ σημαντικοί παράγοντες για την οδήγηση με τα δικυκλα μας.





:p

Operater
08/04/2010, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Βελζεβούλη...
Πολύ ενδιαφέρουσα η αμερικάνικη έρευνα , την εμπέδωσα...
Αναμένω την επόμενη, σχετικά με το πως πρέπει (αν πρέπει) να πηδάμε τις γυναίκες μας.
Α ! και πες τους να βιαστούν λίγο γιατι αν κάνουν 9 χρόνια πάλι να βγάλουν συμπέρασμα...

Τάκης. 50+

Εξοργισμένος ο takis-kk !!! :eyepop: :eyepop: :eyepop:

tai
08/04/2010, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
το σίγουρο είναι πάντως ότι όσο μεγαλώνουμε τα αντανακλαστικά και η όραση μας πέφτουν,.........
:p

πάντως εξαρτάτε απο αρχίζει το "πέσιμο"
αν αρχίζει απο πάνω (μαλλί όραση δόντια και κατεβαίνει,)
ή αν αρχίζει απο κάτω (φλεβίτιδες πόνος στα γόνατα .......και ανεβαίνει.)
:D

:lol: :lol:

mparmpanik
08/04/2010, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira


Τελικά αυτοί οι Αμερικάνοι είναι καμένοι! Όλοι ξέρουν ότι όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος, και το σώμα του γίνεται λιγότερο ανθεκτικό σε χτυπήματα, και η επούλωσή τουςχρειάζεται περισσότερο χρόνο

φθηνες προβοκατσιες!

ο ραμπο στην τελευταια ταινια, χουφταλο περιοπης, περναγε τρενο απο πανω του και δεν του χαλουσε ουτε η χωριστρα..

VALES
08/04/2010, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
το σίγουρο είναι πάντως ότι όσο μεγαλώνουμε τα αντανακλαστικά και η όραση μας πέφτουν,......... 2 πολυ σημαντικοί παράγοντες για την οδήγηση με τα δικυκλα μας.





:p







Εσύ από τι είδους έρευνα έχεις καταλήξει σ΄αυτό το συμπέρασμα ? Γιατί τα Αμερικανάκια δεν μας είπαν τα αίτια. Δεν το έχουν ερευνήσει ακόμη.Προφανώς γιατί θα χρειαστούν καμιά 15ετία ακόμα.

takis-kk
08/04/2010, 21:52
πάντως εξαρτάτε απο αρχίζει το "πέσιμο"
αν αρχίζει απο πάνω (μαλλί όραση δόντια και κατεβαίνει,)
ή αν αρχίζει απο κάτω (φλεβίτιδες πόνος στα γόνατα .......και ανεβαίνει.)

_______________________________________________________________

Το χειρότερο είναι ν'αρχίζει κι απο πάνω κι απο κάτω και να μένει κάπου στη μέση....

Ρε δε πέφτω που να σκάσετε...

Ρώτησαν κάποτε μιά γριά πουτάνα ποιοι είναι οι καλοι εραστές.. Οι νέοι με το σφρίγος τους ή οι ώριμοι με την εμπειρία...

Κι αυτή απάντησε... Οι ξεκούραστοι...

BELZEBOYLIS
09/04/2010, 09:22
καλά μην τρελαίνεστε ,μια έρευνα είναι ! Δεν είναι και το Ευαγγέλιο ....:lol: :wave2:

takis-kk
09/04/2010, 10:03
καλά μην τρελαίνεστε ,μια έρευνα είναι ! Δεν είναι και το Ευαγγέλιο ....
----------------------------------------------------------------------------------------


Σιγα μη τρελαθούμε..:rotflmao:

Τον tai υποστηρίζουμε μη πάθει καμιά κατάθλιψη...

Εγώ είμαι πολύ μικρός ακόμα ... (στα μισά του Μητσοτάκη + μερικές δεκάδες μήνες...) άρα έχω πολλά μηχανάκια να λιώσω ακόμα ...:beer:

sapila racing
09/04/2010, 10:18
Η έρευνα των αμερικλάνων δεν αντικατοπτρίζει την Ελληνικη πραγματικότητα.
Τα ατυχήματα των ανω των 40 οφείλονται στο φαινόμενο των Born-again bikers, οι οποίοι ειναι πολλοί πλέον.
Εχοντας καβαλήσει μοτο στο περαλθόν τις αφησαν οταν έκαναν οικογένεια, και τωρα ξανακαβαλάνε μοτοσυκλέτες που εχουν αλλες επιδόσεις και χαρακτηριστικά, μετα απο 20+ χρόνια.
Εδω περισσότερα
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/uk/scotland/article6493580.ece

Στην Ελλάδα τα πράγματα ειναι μαλλον αντίθετα. :winka:

Βέβαια εμεις έχουμε τους neo bikers που επηξαν στο αυτοκίνητο και εχουν πάρει τα mega scooter, Vstrom και τα ρέστα. :dizzy:

DUKASII
09/04/2010, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing


Στην Ελλάδα τα πράγματα ειναι μαλλον αντίθετα. :winka:

Βέβαια εμεις έχουμε τους neo bikers που επηξαν στο αυτοκίνητο και εχουν πάρει τα mega scooter, Vstrom και τα ρέστα. :dizzy: +1 ..Οι τυποι αυτοι..δεν εχουνε ιδεα απο μοτο..και οδηγηση..και ειδικα μεσα στη πολη..και καθε μερα μας κανουν καρδιακους λεμε..
ποσες φορες εχω ανατριχιασει με τις παπαριες που εχω δει να κανουν κ να γλιτωνουν ασχημες πτωσεις κτλ...δεν θυμαμαι καν.

μιλαμε ωρες ωρες νομιζω πως μερικοι θελουν να αυτοκτονησουν..τελειως στη τυχη πανε.:uplate:

el patron
09/04/2010, 11:04
εχω εναν φιλο που ειναι 53 χρονων ,οδηγουσε πριν χρονια street και τωρα εδω και 1 χρονο
τον εχω ξεκινηση εντουρο και απο μια στιγμη στην αλλη αγορασε και 450 και 990 adv
τα πηγαινη πολυ καλα ,ακολουθαει την παρεα βεβαια με ποιο αργο ρυθμο,και το θεμα
ειναι να το προσπαθεις και ολα γινονται, ξερω πολλους 50 και 60 που τους
τους βλεπω να οδηγανε και μαλιστα πολυ γρηγορα και τους θαυμαζω.
ΣΙΓΟΥΡΑ οποιος εχει τα χρονακια του ,εχει κατι πολυ σπουδαιο και αυτο ειναι η ΠΕΙΡΑ,
και κατι στο τελος , ο φιλος μου επεσε σε εντουρο πριν μια εβδομαδα και εσπασε το ποδι του
ειναι 53 ,δεν το βαζει κατω ομως.
:wave2:

Greg_950 S
09/04/2010, 11:34
Πρόσφατα, στο βουνό συνάντησα 3 Husaberg (400-450) που enduro-βόλταραν σε πολύ καλό ρυθμό στα τοπικά μονοπάτια.
Πιάνοντας κουβέντα για τα endurάκια τους, φτάσαμε και στο κρίσιμο θέμα απόδοσης-φυσικής κατάστασης-ηλικίας. Ο "μικρότερος" ήταν 49 ετών .... :confused:
:D

DUKASII
09/04/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg_950 S
Πρόσφατα, στο βουνό συνάντησα 3 Husaberg (400-450) που enduro-βόλταραν σε πολύ καλό ρυθμό στα τοπικά μονοπάτια.
Πιάνοντας κουβέντα για τα endurάκια τους, φτάσαμε και στο κρίσιμο θέμα απόδοσης-φυσικής κατάστασης-ηλικίας. Ο "μικρότερος" ήταν 49 ετών .... :confused:
:D ama kaneis 90 xronia eduro..sigoyra xereis pos tha kratiseis rythmo xoris na xerxabaloseis ti fysiki soy diynami k fysiki katastasi..
an eisai 25 k toympanos na se apo mys ktl..an de to xeis ...de kaneis tipota..se misi ora tha xeis pristei k de tha mporeis na kratiseis oyte to timoni.

DAYMAN
09/04/2010, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η έρευνα των αμερικλάνων δεν αντικατοπτρίζει την Ελληνικη πραγματικότητα.
Τα ατυχήματα των ανω των 40 οφείλονται στο φαινόμενο των Born-again bikers, οι οποίοι ειναι πολλοί πλέον.
Εχοντας καβαλήσει μοτο στο περαλθόν τις αφησαν οταν έκαναν οικογένεια, και τωρα ξανακαβαλάνε μοτοσυκλέτες που εχουν αλλες επιδόσεις και χαρακτηριστικά, μετα απο 20+ χρόνια.
Εδω περισσότερα
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/uk/scotland/article6493580.ece

Στην Ελλάδα τα πράγματα ειναι μαλλον αντίθετα. :winka:

Βέβαια εμεις έχουμε τους neo bikers που επηξαν στο αυτοκίνητο και εχουν πάρει τα mega scooter, Vstrom και τα ρέστα. :dizzy:

+1000 συμφωνώ με τα αποτελέσματα της ερευνας συν του οτι οσοι εγκατέλειψαν για καποιο χρονικο διάστημα εχουν υπόψιν τους αλλο περιβάλλον και κανονες κίνησης απο εκείνο που άφησαν.:beer:

ERRIKA
09/04/2010, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
εχω εναν φιλο που ειναι 53 χρονων ,οδηγουσε πριν χρονια street και τωρα εδω και 1 χρονο
τον εχω ξεκινηση εντουρο και απο μια στιγμη στην αλλη αγορασε και 450 και 990 adv
τα πηγαινη πολυ καλα ,ακολουθαει την παρεα βεβαια με ποιο αργο ρυθμο,και το θεμα
ειναι να το προσπαθεις και ολα γινονται, ξερω πολλους 50 και 60 που τους
τους βλεπω να οδηγανε και μαλιστα πολυ γρηγορα και τους θαυμαζω.
ΣΙΓΟΥΡΑ οποιος εχει τα χρονακια του ,εχει κατι πολυ σπουδαιο και αυτο ειναι η ΠΕΙΡΑ,
και κατι στο τελος , ο φιλος μου επεσε σε εντουρο πριν μια εβδομαδα και εσπασε το ποδι του
ειναι 53 ,δεν το βαζει κατω ομως.
:wave2:
Από την περιγραφή νομίζω τον ξέρω κι εγώ το φίλο σου. Έχει και μία AGUSTA και ποδήλατο??? Οι φήμες λένε ότι πέφτει και με το ποδήλατο.... Σωστός όμως, δεν εγκαταλείπει...

Στο θέμα μας: Να'χουμε την υγειά μας να οδηγούμε τα μηχανάκια μας μέχρι όσο γουστάρουμε (και όποιος αντέξει). Οι αμερικανοί και οι έρευνές τους προσωπικά με αφήνουν παγερά αδιάφορη.

el patron
09/04/2010, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Από την περιγραφή νομίζω τον ξέρω κι εγώ το φίλο σου. Έχει και μία AGUSTA και ποδήλατο??? Οι φήμες λένε ότι πέφτει και με το ποδήλατο.... Σωστός όμως, δεν εγκαταλείπει...

Στο θέμα μας: Να'χουμε την υγειά μας να οδηγούμε τα μηχανάκια μας μέχρι όσο γουστάρουμε (και όποιος αντέξει). Οι αμερικανοί και οι έρευνές τους προσωπικά με αφήνουν παγερά αδιάφορη.

σωστη εισαι τον βρηκες εχει και μια mv agusta f4:wave2:

ERRIKA
09/04/2010, 21:10
Oύτε η Μις Marple να ήμουν, έτσϊ?

Greg_950 S
09/04/2010, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ama kaneis 90 xronia eduro..sigoyra xereis pos tha kratiseis rythmo xoris na xerxabaloseis ti fysiki soy diynami k fysiki katastasi..
an eisai 25 k toympanos na se apo mys ktl..an de to xeis ...de kaneis tipota..se misi ora tha xeis pristei k de tha mporeis na kratiseis oyte to timoni.

Οι 2 αναβάτες (ο τρίτος είχε το παλιότερο 400) , προσπαθούσαν να με πείσουν ότι πήγαιναν γ@μι@ντας τα (καινούρια) 450, μόνο και μόνο επειδή εχουν ελαφριά αίσθηση στροφάλου και λόγω τής γεωμετρίας τους.
Έχοντας τεστάρει το συγκεκριμένο HUSA, πράγματι είναι πιο ευκολοδήγητο από, π.χ. το 450 EXC, αλλά η ψυχή του αναβάτη μετράει περισσότερο, ειδικά σε τέτοιες ηλικίες.
Πιστεύω και εγώ ότι είναι κυρίως, θέμα εμπειρίας, εξάσκησης και σωστής διαχείρισης δυνάμεων.