PDA

View Full Version : Αλυσιδογράναζα



zvailakis
08/04/2010, 15:52
Μετά από 18.000κμ και με "κακης ποιότητας" λάδι μάλλον (ο μηχανικός μου έτσι μου είπε), ήρθε η ώρα για αλλαγή αλυσίδας/γρανάζια κτλ.

Έχουν γίνει ήδη 2 τεντώματα, και δεν έχει άλλο όριο οπότε πρέπει να αλλαχτούν.

1ον: αν δεν βάλω τα "μαμά" τι άλλο να βάλω?
2ον: αν δεν βάλω τα μαμα, έχω πρόβλημα με εγγύηση?


για πείτε...!

:beer: :beer:

peter86
08/04/2010, 19:13
μα καλά,τόσο νωρίς αλλαγή???
εγώ κοντεύω 30.000χλμ. και ειναι οκ ακόμα...
Την καθάριζες καθόλου ανά διαστήματα???

kyko
08/04/2010, 19:28
εχε το νου σου κ εδω --> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=91140&highlight=%E3%F1%E1%ED%E1%E6%E9%E1

:wave2:

amyroukai
08/04/2010, 20:30
Φίλε Kyko εμείς φοράμε 530 αλυσίδα ;) Και αλουμίνιο γρανάζι στα κιλά του Bandit θα χαιρετήσει πολύ πολύ γρήγορα...


Ζαχαρία ΜΟΝΟ δύο τεντώματα στις 18,000 χιλιόμετρα; Την ψιλοχοντρομάμησες την κακόμοιρη! Από την άλλη, και εγώ που την τεντώνω "τακτικά" δεν βγάζει και πολλά παραπάνω, στις 22-24000 θέλει πέταμα. Τέλος πάντων, με το καλό την επόμενη :) Εγγύηση στην αλυσίδα δεν παίζει γιατί είναι αναλώσιμο. Ο pektis προτείνει DID με μαμά μπροστινό γρανάζι εμένα μου αρέσει και η Regina αλλά έχει ένα "ζουζούνισμα" όπως γυρίζει, ίσως φταίει και το ότι έχει Xrings και όχι Orings. Γρανάζια έχω βάλει AFAM, JT και τελευταία κάτι άσχετα ιταλικά, δεν έχω δει διαφορά σε ζωή αλυσίδας... Μιά φορά το χρόνο την αλλάζω.


Πέτρο μα το Θεό δεν μπορώ να καταλάβω πως βγάζετε τόσα και περισσότερα χιλιόμετρα μερικοί. Κάτι κάνω πολύ λάθος...

kyko
09/04/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Φίλε Kyko εμείς φοράμε 530 αλυσίδα ;) Και αλουμίνιο γρανάζι στα κιλά του Bandit θα χαιρετήσει πολύ πολύ γρήγορα...



παντως στο fz1 (που ειναι καμμια 10αρια κιλα ελαφρυτερο απ'το bandit) που φοραω τα ιδια γραναζια αλλα σε αλλη διασταση μου εχουν βγαλει μεχρι στιγμης 21k χλμ κ οπως μου ειπε ο μηχανικος μου με πανε μεχρι 30k αααανετα...αλλα μαλλον εσυ ξερεις καλυτερα :wave2:

amyroukai
09/04/2010, 09:38
εγώ δεν ξέρω τίποτα, η Suzuki έβαλε 530 αλυσίδα...

kyko
09/04/2010, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
εγώ δεν ξέρω τίποτα, η Suzuki έβαλε 530 αλυσίδα...

βρε κ σε μενα 530 εβαλε η μαμα yamaha...
απλα σου λεω οτι κ η 520 μια χαρα την κανει τη δουλιτσα της

amyroukai
09/04/2010, 10:11
Τι να σε πω παλικάρι μ', όσες φορές το είπα σε μάστορα μου είπε ότι οι 520/525 είναι ακριβότερες, δεν κερδίζεις κάτι σε απόδοση, ότι θέλει "conversion kit" που είναι δυσεύρετο και βγάζει λιγότερα χιλιόμετρα με λιγότερη αξιοπιστία. Βαρέθηκα να το ψάξω περισσότερο...

kyko
09/04/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Τι να σε πω παλικάρι μ', όσες φορές το είπα σε μάστορα μου είπε ότι οι 520/525 είναι ακριβότερες, δεν κερδίζεις κάτι σε απόδοση, ότι θέλει "conversion kit" που είναι δυσεύρετο και βγάζει λιγότερα χιλιόμετρα με λιγότερη αξιοπιστία. Βαρέθηκα να το ψάξω περισσότερο...

τι να σου πω κ γω βρε....κιτ αλυσογραναζα που πηρα απο e-bay αμερικα μου βγηκε 140?..κομπλε...αν τωρα ο μαστορας σου βρισκει πιο φθηνα εδω ελλαδα κ στο πουλαει πιο κατω απο 140? παω πασο...

pektis
09/04/2010, 11:22
Setaki αλυσιδογραναζα ειχα βαλει με 190ευρω...
Αλυσιδα did(530 χρυση), γραναζι μπροστινο αντιπροσωπειας και πισω αν θυμαμαι καλα jt...
Aπο 47 πισω μαμα που φοραει το δικο μου (04 μοντ.) εβαλα 46 για να ειναι λιγο πιο ανετο στα ταξιδια...(30.000χλμ.δοκιμασμενα)

amyroukai
09/04/2010, 11:24
170 περασμένη. και η αντιπροσωπεία τόσα παίρνει. απλά δεν ξέρω για το αν τα γρανάζια είναι universal και μπαίνουν σε όλες τις ζάντες και σε όλα τα μπροστινά. Αν είναι όντως έτσι, ίσως αξίζει να το ψάξω, αλλά οικονομία από ότι βλέπω δεν γίνεται, απλά ότι κερδίσει κανείς από την ελαφρύτερη αλυσίδα.

SeNNinhA
09/04/2010, 11:31
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να αλλάξεις από 530 σε 525/520 από το να γλυτώσεις βάρος το οποίο σε ενδιαφέρει μόνο εαν μετράς δεκατάκια στην πίστα. Το ίδιο ισχύει και για τα αλουμινένια γρανάζια αλλά σε αυτά κυρίως βλέπεις την διαφορά σε ζωή στα χωμάτινα που πιο συχνά θέλει αλλαγή το γρανάζι παρά η αλυσίδα (O-ring, Xring και όχι οι απλές).

Στα γρανάζια δεν θα δείτε μεγάλες διαφορές σε ποιότητα εκτός κι αν παίξετε σε γρανάζια όπως τα Stealth & κάποια Renthal που είναι αλουμινίου το κέντρο (άρα ελαφριά) και ατσάλινα τα δόντια (άρα αντοχής).

Οι 520/525 σαφώς και έχουν κάποια μικρότερη διάρκεια ζωής από τις 530 μιας και ζορίζονται περισσότερο (ως πιο στενές).

Οι X-ring αλυσίδες θεωρητικά αντέχουν παραπάνω από τις O-Ring (και κοστίζουν παραπάνω όμως οπότε μια από τα ίδια) λόγω διπλής στεγάνωσης του X-ring και άρα μικρότερη απώλεια λιπαντικού. Το καλό λάδωμα της αλυσίδας έχει επιρροή λιγότερο από το 30% στην ζωή της μιας και οι ουσιαστικές τριβές της αλυσίδας είναι εσωτερικές εκεί που βρίσκεται το ενσωματωμένο λιπαντικό. Η εξωτερική λίπανση απλά δεν επιτρέπει το σκούριασμα και γλυτώνει 2-3 άλογα από τις τριβές με τα γρανάζια.

Γρανάζια κομπλέ και Ο-ring αλυσίδα βρίσκεις από έξω και με λιγότερα από 120 ευρώ με μεταφορικά (ανάλογα). Τα περαστικά είναι συνήθως 20 ευρώ.

Τα γρανάζια δεν είναι universal. Συνήθως το μπροστινό είναι σχεδόν universal και ταιριάζει σε πολλά μοντελα αλλά το πίσω εξαρτάται από την ζάντα (αν και εκεί το ίδιο γρανάζι μπαίνει σε πολλά μοντέλα). Η τιμή από το σετάκι δεν αλλάζει από μοντέλο σε μοντέλο ούτως η άλλως.

pektis
09/04/2010, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
170 περασμένη. και η αντιπροσωπεία τόσα παίρνει. απλά δεν ξέρω για το αν τα γρανάζια είναι universal και μπαίνουν σε όλες τις ζάντες και σε όλα τα μπροστινά. Αν είναι όντως έτσι, ίσως αξίζει να το ψάξω, αλλά οικονομία από ότι βλέπω δεν γίνεται, απλά ότι κερδίσει κανείς από την ελαφρύτερη αλυσίδα.

Περασμενη σου λεω και εγω!
Η αντιπροσωπεια δινει την RK αλλα δεν κραταει πολλα χιλιομετρα...

alex14
09/04/2010, 12:12
Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει μονο καινουργια αλυσιδα χωρις καινουργια γραναζια ?

Ενας φιλος εχει αλλαξει δυο φορες σετ (αλυσιδα-γραναζια) σε ενα Bandit 600 και ειδε οτι
το παλιο γραναζι δεν ειχε καμια διαφορα με το καινουργιο απο θεμα φθορας.

Ξερω, οτι το σωστο ειναι να αλλαζονται σετ , αλλα λεω να δοκιμασω να αλλαξω αλυσιδα μονο ετσι για να δω ποσα χιλιομετρα θα βγαλει. Εχω την εντυπωση οτι ισως γινεται να αλλαζονται τα γραναζια καθε δευτερη αλλαγη αλυσιδας.

Για να μην παρω κανενα στο λαιμο μου αυτο σκεφτομαι εγω και δεν παροτρυνω κανεναν να το κανει.

:wave2:

SeNNinhA
09/04/2010, 12:21
Εγώ είμαι υπέρ αυτού που λες. Τα γρανάζια τα ατσάλινα σε μηχανές δρόμου έχουν ελάχιστη φθορά. Άνετα μπορείς να αλλάξεις 2 αλυσίδες και μετά τα γρανάζια. Σίγουρα η πατούρα που έχουν κάνει τα λίγο φθαρμένα γρανάζια θα σου φθείρει λίγο πιο γρήγορα (εως ενα σημείο) την καινούργια αλυσίδα αλλά όχι και τίποτε τρομερό. Εαν σου κρατήσει 10% λιγότερο από το εαν άλλαζες και γρανάζια μαζί, το έχεις κάνει οικομομία και με το παραπάνω από τα γρανάζια που δεν πλήρωσες.

amyroukai
09/04/2010, 12:47
Αυτό με το μόνο αλυσίδα το σκεφτόμουν, εκτός από μία φορά που έβλεπα με το μάτι το πίσω γρανάζι ότι ήταν φθαρμένο και είχε κάνει μεγάλο "λακουβάκι" ανάμεσα στα δόντια και τα είχε φάει λίγο λοξά, τα άλλα τρία που έχουν βγει ήταν -με το μάτι πάντα- χωρίς αισθητές φθορές. Είναι ένα 50άρικο τα γρανάζια, δεν είναι αμελητέο ποσό.

SeNNinhA
09/04/2010, 13:09
50 ευρώ = μισή αλυσίδα

-10% να φθαρεί γρηγορότερα η αλυσίδα σου λόγω παλιών γραναζιών ----> 30-40 ευρώ κέρδος.

Καθόλου αμελητέα.

SeNNinhA
09/04/2010, 13:37
Να τσεκάρετε μηπως θέλουν αλλαγή και τα σινεμπλόκ της γραναζιέρας και να υπόλογίσετε και αυτό το κόστος. Σε πολλά μαμά σετάκια αλυδισογράναζα τα σινεμπλόκ περιλαμβάνονται στο σετάκι και στην τιμή.

:wave2: :wave2: :wave2:

alex14
09/04/2010, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA


σινεμπλόκ της γραναζιέρας

:wave2: :wave2: :wave2:

Γιαννηηηηηη (amyroukai) τι ειναι τα σινεμπλοκ ?

:rotflmao: :rotflmao:

PortisHead
09/04/2010, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Γιαννηηηηηη (amyroukai) τι ειναι τα σινεμπλοκ ?

:rotflmao: :rotflmao:

Ειναι το blog που γραφουνε οι σινεφιλ.

:lol:

SeNNinhA
09/04/2010, 13:55
Το πίσω γρανάζι δένει πάνω στην γραναζιέρα και αυτή μετά πάνω στην πίσω ζάντα.

Εαν ξεβιδώσεις την γραναζιέρα σου θα δεις από πίσω γύρω στα 6 λαστιχάκια σε τριγωνικό σχήμα.

Αυτά παίζουν τον ρόλο αμορτισέρ που φιλτράρει την απότομη μετάδοση της αλυσίδας στον πίσω τροχό.

Ε, αυτά όπως και όλα τα άλλα θέλουν σε κάποια στιγμή άλλαγμα. Οπότε τσεκάρετε ενα θέλουν ή όχι.

Δες και το σχέδιο.


194760

alex14
09/04/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το πίσω γρανάζι δένει πάνω στην γραναζιέρα και αυτή μετά πάνω στην πίσω ζάντα.

Εαν ξεβιδώσεις την γραναζιέρα σου θα δεις από πίσω γύρω στα 6 λαστιχάκια σε τριγωνικό σχήμα.

Αυτά παίζουν τον ρόλο αμορτισέρ που φιλτράρει την απότομη μετάδοση της αλυσίδας στον πίσω τροχό.

Ε, αυτά όπως και όλα τα άλλα θέλουν σε κάποια στιγμή άλλαγμα. Οπότε τσεκάρετε ενα θέλουν ή όχι.

Δες και το σχέδιο.

Απλως πειραζω τον Γιαννη που βλεπει "σινεμπλοκ" και φρικαρει. Θελει να βλεπει "silent block"

:wave2:

amyroukai
09/04/2010, 14:10
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
το κορυφαίο Άλεξ ήταν το εξής: Πάω να αλλάξω ρουλεμάν πίσω τροχού, τα οποία ψάχνοντας κάτι άλλο βρήκαμε ότι είχαν όντως αρκετό τζόγο. Και βγάζουμε όλο τον πίσω τροχό, βγάζουμε τα ρουλεμάν του τροχού και βάζουμε άλλα κλειστού τύπου (τα μαμά είναι ημίκλειστα) και βγάζουμε και το ρουλεμάν της γραναζιέρας και ρωτάω... ΤΟΥΣ ΑΠΟΣΒΕΣΤΗΡΕΣ ΚΡΑΔΑΣΜΩΝ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙΣ; Και τρώω μιά μούτζα, ένα μπινελίκι, πεθαίνω στα γέλια και ακολουθεί ατάκα "ΣΙΝΕΜΠΛΟΚ μαλακισμένο, άκου εκεί αποσβεστήρες" και εγώ δεν μπορώ να συνέλθω από το γέλιο με τίποτα... :rotflmao: :beer:


Regina πάντως στα KIT που έχει έτοιμα, δεν έχει τέτοια λαστιχάκια μέσα. Και DID που έχω δει, επίσης. Δεν φθείρονται και τόσο πιά που να θέλουν αλλαγή... Και είμαι και κάφρος γενικά και κλείνει και 60,000 το μηχανάκι και είναι καλά ακόμα.

SeNNinhA
09/04/2010, 14:14
Κι όμως εαν δεις τα parts manual στα αγγλικά, ABSORVERS τα γράφουν. Εαν τα ζητήσεις σαν σινεμπλόκ δεν θα καταλάβουν.


:smokin: :smokin: :smokin:

PortisHead
09/04/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
ΤΟΥΣ ΑΠΟΣΒΕΣΤΗΡΕΣ ΚΡΑΔΑΣΜΩΝ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙΣ;

Μαστορας : Τι να σου πω ? Σαν σινεμπλοκ εχουνε γινει.
:rotflmao:

amyroukai
09/04/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Κι όμως εαν δεις τα parts manual στα αγγλικά, ABSORVERS τα γράφουν. Εαν τα ζητήσεις σαν σινεμπλόκ δεν θα καταλάβουν. Για αυτό είπα και εγώ αποσβεστήρες... :)

alex14
09/04/2010, 14:30
Το απολυτο το ειχα δει με εναν τυπο με κινεζικο παπι.
Βασει μπροστα, πρωτη ταχυτητα, ανοιγει γκαζι να φυγει, τιποτα. Βαζει δευτερα , τιποτα.
Ανοιγει πιο πολυ γκαζι, παλι τιποτα.
Η αλυσιδα εφερνε γυρω κανονικα αλλα φαινεται το σινεμπλοκ:D ηταν τοσο χαλια που το μηχανακι δεν εκανε βημα.

:wave2:

SeNNinhA
09/04/2010, 14:30
Είμαστε της παλιάς καλής Γαλλικής σχολής γι αυτό .... :smokin: :smokin: :smokin:

zvailakis
09/04/2010, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Φίλε Kyko εμείς φοράμε 530 αλυσίδα ;) Και αλουμίνιο γρανάζι στα κιλά του Bandit θα χαιρετήσει πολύ πολύ γρήγορα...


Ζαχαρία ΜΟΝΟ δύο τεντώματα στις 18,000 χιλιόμετρα; Την ψιλοχοντρομάμησες την κακόμοιρη! Από την άλλη, και εγώ που την τεντώνω "τακτικά" δεν βγάζει και πολλά παραπάνω, στις 22-24000 θέλει πέταμα. Τέλος πάντων, με το καλό την επόμενη :) Εγγύηση στην αλυσίδα δεν παίζει γιατί είναι αναλώσιμο. Ο pektis προτείνει DID με μαμά μπροστινό γρανάζι εμένα μου αρέσει και η Regina αλλά έχει ένα "ζουζούνισμα" όπως γυρίζει, ίσως φταίει και το ότι έχει Xrings και όχι Orings. Γρανάζια έχω βάλει AFAM, JT και τελευταία κάτι άσχετα ιταλικά, δεν έχω δει διαφορά σε ζωή αλυσίδας... Μιά φορά το χρόνο την αλλάζω.


Πέτρο μα το Θεό δεν μπορώ να καταλάβω πως βγάζετε τόσα και περισσότερα χιλιόμετρα μερικοί. Κάτι κάνω πολύ λάθος...


Ο μηχανικός μου είπε ότι χρησιμοποίησα εντελώς μάπα σπρέι για αυτό και χάλασε. Βασικά μου είπε για πολλές σκουριές κτλ κτλ. Στο Cb500s πάντως η DID μου έβγαλε 32.000κμ με 2 φορές πίστα!!!

amyroukai
09/04/2010, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
Ο μηχανικός μου είπε ότι χρησιμοποίησα εντελώς μάπα σπρέι για αυτό και χάλασε. Βασικά μου είπε για πολλές σκουριές κτλ κτλ. Στο Cb500s πάντως η DID μου έβγαλε 32.000κμ με 2 φορές πίστα!!!
Το 500άρι έχει τα μισά άλογα, δεν ταλαιπωρεί την αλυσίδα ιδιαίτερα. Το "μάπα" σπρέι παίζει, αλλά πιο πιθανό είναι ότι κυκλοφορούσες συνέχεια με ιδιαίτερα χαλαρή αλυσίδα και για αυτό την ρήμαξες τελικά. Θεωρητικά, κάθε 1000-1500 χιλιόμετρα θέλει έναν έλεγχο, ανάλογα τη χρήση και τις συνθήκες.



Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Η αλυσιδα εφερνε γυρω κανονικα αλλα φαινεται το σινεμπλοκ:D ηταν τοσο χαλια που το μηχανακι δεν εκανε βημα. Ή το πίσω γρανάζι ήταν κουρεμένο...

SeNNinhA
09/04/2010, 21:36
Τι σχέση έχει το σινεμπλόκ με το ότι δεν πήγαινε βήμα. Το πολύ πολύ λόγω φθαρμένων σινεμπλόκ να είχε πολύ τζόγο.

alex14
10/04/2010, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Τι σχέση έχει το σινεμπλόκ με το ότι δεν πήγαινε βήμα. Το πολύ πολύ λόγω φθαρμένων σινεμπλόκ να είχε πολύ τζόγο.

Απλως τα σινεμπλοκ ειχαν λιωσει εντελως. Ειχε πολυ πλακα παντως. Και εμενα μου εκανε εντυπωση.

:wave2:

amyroukai
10/04/2010, 10:20
Είναι αλήθεια ότι η κίνηση μεταφέρεται από τη γραναζιέρα στο "σινεμπλόκ" και από εκεί στον τροχό, αν δεν έχεις τα "σινεμπλόκ" στη θέση τους ή είναι τελειωμένα, δεν πατάει πουθενά η γραναζιέρα οπότε γυρνάει τρελά. Υποθέτω το θέμα είναι να έχει τζόγο σε αποδεκτό επίπεδο και πουθενά δεν λέει στο manual πόσο είναι αυτό και πότε θεωρούνται φαγωμένα.

SeNNinhA
10/04/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Είναι αλήθεια ότι η κίνηση μεταφέρεται από τη γραναζιέρα στο "σινεμπλόκ" και από εκεί στον τροχό, αν δεν έχεις τα "σινεμπλόκ" στη θέση τους ή είναι τελειωμένα, δεν πατάει πουθενά η γραναζιέρα οπότε γυρνάει τρελά.

Δεν ισχύει αυτό που λες. :nono: :nono:

Τα σινεμπλόκ (Νο8 στο σχήμα) μπαίνουν μέσα στην γραναζιέρα (Νο12 στο σχήμα) και αυτά όλα μαζί μπαίνουν μέσα στην ζάντα.

Ουσιαστικά και η γραναζιέρα έχει μεταλλικά τμήματα μέσα στην ζάντα που ακόμη και ζωρίς συνεμπλόκ δίνουν κίνηση. Τα συνεμπλόκ απλά παρεμβάλονται μεταξύ των 2 μεταλλικών τμημάτων (γραναζιέρας και ζάντας) σαν αποσβεστήρας ομαλοποίησης της μετάδοσης.

Εαν ανοίξεις την γραναζιέρα σου θα το δείς ότι και χωρίς καθόλου συνεμπλόκ μπορείς να προχωρήσεις. Δεν αντέχουν τα συνεμπλόκ από μόνα τους να μεταφέρουν κίνηση από ενα τμήμα σε ενα άλλο. Λάστιχα είναι και μόνο σε συμπίεση λειτουργούν και όχι σε έλξη ή διάτμηση.

Η μόνη περίπτωση να έπαιξε το προηγούμενο σκηνικό είναι να είχε τοποθετήσει πατέντα συνεμπλόκ πιο παχιά σε πλάτος τα οποία και έκαναν την γραναζιέρα να εξέχει από την θέση της και αυτά με την σειρά τους κόπηκαν μιας και δεν αντέχουν.

:wave2: :wave2: :wave2:

amyroukai
10/04/2010, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Λάστιχα είναι και μόνο σε συμπίεση λειτουργούν και όχι σε έλξη ή διάτμηση.
Αν ανοίξεις τη ζάντα και βγάλεις τη γραναζιέρα θα δεις ότι είναι σε σχήμα V τα "σινεμπλόκ" οπότε στην επιτάχυνση συμπιέζεται ο ένας κλάδος, στην επιβράδυνση ο άλλος και πάντα λειτουργούν συμπιεζόμενα. Έλξη δεν είναι δυνατόν να υφίσταται δεδομένου ότι δεν υπάρχει σταθερή σύνδεση ανάμεσα στο "σινεμπλόκ", τη γραναζιέρα και τη ζάντα. Διάτμηση πιθανόν να υπάρξει στο κάτω τμήμα του V αν φαγωθεί τόσο πολύ το "σινεμπλόκ" ώστε οι μετακινήσεις του μέσα στην θήκη του να γίνουν μεγάλες, αλλά το κάτω κομμάτι που ενώνει τα δύο σκέλη του V δεν συμμετέχει στην απόσβεση έτσι και αλλιώς. Και έχοντας δει τα διάκενα ανάμεσα στην ζάντα και την γραναζιέρα, πιθανολογώ ότι χωρίς "σινεμπλόκ" θα φέρει μερικά εκατοστά στροφή η γραναζιέρα, μετά θα κουρέψει τα μεταλλικά ελάσματα τα δικά της ή της ζάντας, ότι είναι πιο μαλακό, και μετά θα μείνεις εκεί να χαζεύεις το τοπίο...

SeNNinhA
10/04/2010, 11:30
Δεν υπάρχει περίπτωση να κουρέψει τίποτε ακόμη κι αν βγάλεις τα συνεμπλόκ τελείως η μετάδοση θα παίζει κανονικά. Σαν λατέρνα μεν, αλλά θα εξακολουθείς να έχεις μετάδοση.

sapila racing
10/04/2010, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν υπάρχει περίπτωση να κουρέψει τίποτε ακόμη κι αν βγάλεις τα συνεμπλόκ τελείως η μετάδοση θα παίζει κανονικά. Σαν λατέρνα μεν, αλλά θα εξακολουθείς να έχεις μετάδοση.

Για πολύ λίγο, μέχρι να γίνουν όλα κομμάτια. :smokin:

kyko
10/04/2010, 11:34
απο thread περι του τι αλυσογραναζα να βαλει ο φιλος στο bandit του
θα καταληξη σε διαμαχη για σινεμπλοκ

amyroukai
10/04/2010, 12:40
Μπα ΛΟΛ το θέμα είναι πως ότι και να βάλει, το ίδιο είναι... :) Ότι βρει σε φτηνότερη λύση. Διαφορά από αλυσίδα δεν θα καταλάβει, εκτός από την τσέπη. Αν και -χωρίς να βάζω και το χέρι στη φωτιά- το υδρόψυκτο 650 έχει 525 αλυσίδα πλέον.


Είδα και αυτό... http://www.banditmaniashop.co.uk/gsf650-07--on-53-c.asp

K5_N
10/04/2010, 15:12
εμενα τα μαμα κρατυσαν 37000 χλμ
εβαλα ξανα τα ιδια.:wave2:

alex14
10/04/2010, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Για πολύ λίγο, μέχρι να γίνουν όλα κομμάτια. :smokin:

Μαλλον αυτο επεξε στην περιπτωση που ανεφερα. Το οτι ηταν και κινεζικη παπια αλλος
ενας λογος να ειχε κουρεψει και τα μεταλλα πανευκολα και εγινε οτι εγινε.

:wave2:

peter86
10/04/2010, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Φίλε Kyko εμείς φοράμε 530 αλυσίδα ;) Και αλουμίνιο γρανάζι στα κιλά του Bandit θα χαιρετήσει πολύ πολύ γρήγορα...


Ζαχαρία ΜΟΝΟ δύο τεντώματα στις 18,000 χιλιόμετρα; Την ψιλοχοντρομάμησες την κακόμοιρη! Από την άλλη, και εγώ που την τεντώνω "τακτικά" δεν βγάζει και πολλά παραπάνω, στις 22-24000 θέλει πέταμα. Τέλος πάντων, με το καλό την επόμενη :) Εγγύηση στην αλυσίδα δεν παίζει γιατί είναι αναλώσιμο. Ο pektis προτείνει DID με μαμά μπροστινό γρανάζι εμένα μου αρέσει και η Regina αλλά έχει ένα "ζουζούνισμα" όπως γυρίζει, ίσως φταίει και το ότι έχει Xrings και όχι Orings. Γρανάζια έχω βάλει AFAM, JT και τελευταία κάτι άσχετα ιταλικά, δεν έχω δει διαφορά σε ζωή αλυσίδας... Μιά φορά το χρόνο την αλλάζω.


Πέτρο μα το Θεό δεν μπορώ να καταλάβω πως βγάζετε τόσα και περισσότερα χιλιόμετρα μερικοί. Κάτι κάνω πολύ λάθος...

Καλησπέρα πάιδες!!!Συγνωμή για την καθυστέρηση στην απάντηση μου.Η μαμά πατρίδα βλέπεται με ταλαιπωρεί....
Όσον αφορά τη συντήρηση της αλυσίδας, κάνω το εξής: μία φορά το μήνα την καθαρίζω με παραφηνέλαιο ( από φαρμακείο, αυτό που χρησιμοποιούν οι φυσικοθεραπευτές, 4 ευρώ το λίτρο...) με αποτέλεσμα να φεύγον όλα τα άχρηστα πλέον λαδια τα οποία εχουν ξεραθεί πάνω στην αλυσίδα και εμποδίζουν την σωστή λιπανσή της.
Επίσης προσπαθώ να τη λαδώνω όσες περισσότερες φορές είναι δυνατόν , με βαλβολίνη 80-90, ξέρετε πινελάκι και τα λοιπα.... αλλά αξίζει από ότι φαίνεται!!
εγώ στα 29.000χλμ. έχω τεντώσει 3 φορές την αλύσιδα!!!
Μήπως το συχνό τεντωμα την φθείρει περισσότερο???δηλαδή κάθε φορα amyroukai χρειαζόταν όντως τέντωμα???

amyroukai
10/04/2010, 20:54
Κοίτα μην φανταστείς ότι είμαι ο τακτικότερος λιπαντής και καθαριστής αλυσίδας. Καθαρίζω κάθε... Όποτε γεμίζει μπίχλα και δεν βαριέμαι. Παραφινέλαιο έχω δοκιμάσει αλλά δεν μου φάνηκε να καθαρίζει ιδιαίτερα καλά, σαφώς λιγότερα από το Motul.

Τέντωμα της κάνω όποτε την ακούω να κοπανιέται στο ψαλίδι, πάλι δηλαδή όχι όποτε "πρέπει" αλλά το χρειάζεται σίγουρα... Γενικά αν εξαιρέσεις καίρια αναλώσιμα (λάστιχα-τακάκια) και το μοτέρ που το συντηρώ ευλαβικά, με τα υπόλοιπα "τακτικά" είμαι χύμας.

zvailakis
12/04/2010, 16:55
Όντως 525 φοράει το υγρόψυκτο!!!!

Άντε να δούμε τι θα βάλω τελικά!

alex14
19/08/2010, 12:21
Το επαναφερω το θεμα και αρωταω :D

Ξερει κανεις καμια καλη πηγη (εξωτερικο) για αλυσιδα/γραναζια ?

:wave2:

fotodimis
25/08/2010, 13:27
καιρός να αλλάξω και εγώ αλυσίδα και γρανάζια
και έβαλα με κωδικό
την ΕΚ 530 srx 118
15 μπροστά
και
46 πίσω
στην τιμή τον 170e +30 περαστικά =200e

:sad: :sad: :uplate: :hypnotize :hypnotize