PDA

View Full Version : μαπα βενζινη...



gakias
09/04/2010, 09:22
Λοιπονβ παλικαριαα...!!!!τοσο καιρο πηγαινα για βενζινα στο ''Κλυτερο'' υποτιθεμενα πρατηριο βενζινης δν λεω ονοματα ...στο μεσολογγι...!!!!
το μηχανακι μου (\Glx/) μου μπουκωνεται σταδιακαα...!!!οποτε θυμοταν ξεμπουκωνεται...με τον μαστορα δν ειχαμε υπολογισει αυτη την εκδοχη''νερομενης βενζινης'' γιατι πολυ απλα ο αλλος ηταν σχεδον ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ......και απο περιεργια ανοιγει την υπερχιληση απο το καρμπυρατερ και εβγαλε περιπου μισο ποτηρι νεροο...!!!!:eyepop: :eyepop:
ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΕΟΣΣ...!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:

TROOPER
09/04/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
......και απο περιεργια ανοιγει την υπερχιληση απο το καρμπυρατερ και εβγαλε περιπου μισο ποτηρι νεροο...!!!!

γεια μααααας

gakias
09/04/2010, 12:08
:rotflmao: :rotflmao: :D :D
καμια λυση???μαλλον καμια αποψη???

alex14
09/04/2010, 12:31
Φιλτρο νερου

:smilea:

Αλλαξε πρατηριο


194755

lanzaman
09/04/2010, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
:rotflmao: :rotflmao: :D :D
καμια λυση???μαλλον καμια αποψη???

βρες αλλο βενζιναδικο:smokin:

sniper
09/04/2010, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
:rotflmao: :rotflmao: :D :D
καμια λυση???μαλλον καμια αποψη???


Φτιάξε έναν κινητήρα που έχει σαν καύσιμο H2Ο.....

OldMan
09/04/2010, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
οποτε θυμοταν ξεμπουκωνεται...
Το "ξεμπουκώνεται" είναι γερούνδιο ..??? :look:

gakias
09/04/2010, 15:51
Γιατι παντα αυτος ο OLDMAN NA ΠΕΤΑΓΕΤΑΙ ΣΑΝ.......!!! ΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕ???
ΑΛΛΑΞΑΑ......ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ..!!!

VGER
09/04/2010, 15:57
:evil:








:a014:

chris_honda
09/04/2010, 18:27
Αν βγάλουμε ένα δείγμα απ το τεπόζιτο μας, μπορούμε να το πάμε για ανάλυση στο
Γενικό Χημείου του Κράτους; Με δική μας επιβάρυνση; Αν έχουμε τέτοια δυνατότητα και το κόστος είναι μηδαμινό, για μία ανάλυση της τάξεως, h2O και οκτανίων, χαζομάρα που δεν το κυνηγάμε τόσο καιρό.

vaska
09/04/2010, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
Λοιπονβ παλικαριαα...!!!!τοσο καιρο πηγαινα για βενζινα στο ''Κλυτερο'' υποτιθεμενα πρατηριο βενζινης δν λεω ονοματα ...στο μεσολογγι...!!!!
το μηχανακι μου (\Glx/) μου μπουκωνεται σταδιακαα...!!!οποτε θυμοταν ξεμπουκωνεται...με τον μαστορα δν ειχαμε υπολογισει αυτη την εκδοχη''νερομενης βενζινης'' γιατι πολυ απλα ο αλλος ηταν σχεδον ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ......και απο περιεργια ανοιγει την υπερχιληση απο το καρμπυρατερ και εβγαλε περιπου μισο ποτηρι νεροο...!!!!:eyepop: :eyepop:
ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΕΟΣΣ...!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:

Νερό και βενζίνη δεν αναμιγνύονται λόγω διαφορετικού ειδικού βάρους, κάτι σαν το λάδι με το ξύδι. Επίσης αν η δεξαμενή του βενζινά έχει κρατήσει νερα αυτά θα είναι στο κάτω μέρος και όταν πάει να βάλει βενζίνη σε πελάτη θα βάζει μόνο νερό...... οπότε ψάξε για άλλο λόγο ύπαρξης "νερού" στο ρεζερβουάρ σου.
Φιλικά :beer: :beer:

camen
09/04/2010, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Νερό και βενζίνη δεν αναμιγνύονται λόγω διαφορετικού ειδικού βάρους, κάτι σαν το λάδι με το ξύδι. Επίσης αν η δεξαμενή του βενζινά έχει κρατήσει νερα αυτά θα είναι στο κάτω μέρος και όταν πάει να βάλει βενζίνη σε πελάτη θα βάζει μόνο νερό...... οπότε ψάξε για άλλο λόγο ύπαρξης "νερού" στο ρεζερβουάρ σου.
Φιλικά :beer: :beer:

Κ αν μολις εχει ερθει το βυτιο και εχει αδειασει 10 τονους μπετζινα και η δεξαμενη εχει γινει αυγολεμονο:confused: :cry:

Γενικα το λεω,οχι για την συγκεκριμενη περιπτωση...:winka:

mikros boudas
09/04/2010, 19:51
με νερο δε νοθευουν,κατι αλλο παιζει

fantacid
09/04/2010, 20:11
με τι νοθεύουν?

vaska
09/04/2010, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κ αν μολις εχει ερθει το βυτιο και εχει αδειασει 10 τονους μπετζινα και η δεξαμενη εχει γινει αυγολεμονο:confused: :cry:

Γενικα το λεω,οχι για την συγκεκριμενη περιπτωση...:winka:

Όλες οι δεξαμενές καυσίμου, ακόμα ακόμα και τα ντεπόζιτα στα μηχανάκια μας έχουν εκ κατασκευής στο κατώτερο σημείο τους ένα κοίλωμα ή όπως αλλιώς θες πές το, όπου εκεί κατακρατούνται ιζήματα, βρωμιές κλπ. Λόγω λοιπόν του Ε.Β. του νερού (το οποίο είναι μεγαλύτερο από της βενζίνης -- που σημαίνει ότι το νερό είναι βαρύτερο από την βενζίνη), το νερό πάει και κάθεται στο κοίλωμα αυτό. Ακόμα κι αν ο βενζινάς έχει μόλις παραλάβει βενζίνη και το μείγμα στην δεξαμενή είναι αυγολέμονο και πάει ο φίλος μας να βάλει βενζίνη, το νερό που θεωρητικά θα περάσει στο ντεπόζιτο του φίλου μας μαζί με την βενζίνη που έβαλε, θα πάει να κάτσει στο κατώτερο σημείο του ντεποζίτου του από το οποίο δεν τραβάει το σωληνάκι της τροφοδοσίας, εκτός πιά αν αυτό γίνεται συνεχόμενα για πολύ καιρό και τότε αναμιχθεί το καύσιμο με το νερό και περάσει στο καρμπ. Γι' αυτό σκόπιμο είναι μιά φορά το χρόνο, να βγάζουμε το τεπόζιτο και να το αδειάζουμε - στεγνώνουμε τελείως. Υπάρχει στην αγορά και είναι φτηνή, αλοιφή η οποία όταν έρθει σε επαφή με το νερό αλλάζει χρώμα. Μπορείς λοιπόν ν' αλείψεις το κάτω μέρος μίας βέργας και να την βάλεις στο τεπόζιτό σου για να διαπιστώσεις αν έχει νερά. Ελπίζω να βοήθησα.

Υ.Γ. Εσύ camen δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό, ξεμένεις στους δρόμους γι' άλλους λόγους :rotflmao: :rotflmao:

vaska
09/04/2010, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
με τι νοθεύουν?

Με άλλα βαρύτερα κλάσματα ας πούμε παραφίνες, οι οποίες κάνουν και ζημιά ειδικά στα ψεκαστά διότι έχουν ιδιότητες λίπους και κάθονται στα τοιχώματα των σωληνώσεων με αποτέλεσμα να περιορίζουν την ροή καυσίμου. Και άλλες πολλές χημείες κάνουν και καμιά φορά σκάζουν δεξαμενές από αυτές τις μαλακίες, Καλά να είμαστε και να μη μας τύχει.
:nono: :nono:

mikros boudas
09/04/2010, 21:18
με παρανομα καυσιμα ας πουμε κακης ποιοτητας μεταξυ αλλων,με νερο οχι.

gakias
09/04/2010, 21:23
:blush: :blush: :blush: :blush:
VASKA...: βοηθησες και μαλιστα πολυυ.....ρωτησα για την αλοιφη ενα ξαδερφο που εχει μαγαζει με μηχανακια και μου το επιβεβαιωσεε....αυριο θα βγαλω το τεποζιτο....θα τ αφησω να στεγνωσει και θα αλειψω και την αλοιφη..!!! :D :D :D

camen
09/04/2010, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
:blush: :blush: :blush: :blush:
VASKA...: βοηθησες και μαλιστα πολυυ.....ρωτησα για την αλοιφη ενα ξαδερφο που εχει μαγαζει με μηχανακια και μου το επιβεβαιωσεε....αυριο θα βγαλω το τεποζιτο....θα τ αφησω να στεγνωσει και θα αλειψω και την αλοιφη..!!! :D :D :D

Ναι, αλλα μαλλον δεν καταλαβες τιποτα ή μιλας για αλλη αλοιφη...:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

fantacid
09/04/2010, 23:24
με τη αλοιφη θα περασεις το τεποζιτο ?
:confused:

Tpap
10/04/2010, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
:blush: :blush: :blush: :blush:
VASKA...: βοηθησες και μαλιστα πολυυ.....ρωτησα για την αλοιφη ενα ξαδερφο που εχει μαγαζει με μηχανακια και μου το επιβεβαιωσεε....αυριο θα βγαλω το τεποζιτο....θα τ αφησω να στεγνωσει και θα αλειψω και την αλοιφη..!!! :D :D :D

:a21:





:rotflmao: :rotflmao:

(τι έχει ο ξάδελφος είπες...? :eyepop: )

gakias
10/04/2010, 00:46
εσεις τι λετε?? να μην καταλαβαα??? ( αυτο λετε...αλλα καταλαβαα..... Εσυ ΤΡΑΡ χαζο εισαι δν καταλαβες??? εχει μαγαζι με μηχανακια στην Σπαρτη....ασχετα βεβαια με ο μαγαζι απλα μου επιβεβαιωσε την αλοιφη.!!! δν κολλαει πουθενα το μαγαζι...!! :a21: :a21: :a21: :a21: :a21: :a21: :a26: :a26: :a26: :a26:
ΚΤΕΕΕΕΕ (ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ....)

fantacid
10/04/2010, 00:55
:a014:

Tpap
10/04/2010, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
Εσυ ΤΡΑΡ χαζο εισαι δν καταλαβες???

Εντάξει ρε φίλε, δεν είμαι και χαζός, αλλά την μία λές:

Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
ενα ξαδερφο που εχει μαγαζει με μηχανακια



και την άλλη μΕ λές:

Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
... εχει μαγαζι με μηχανακια στην Σπαρτη....


ε, που να καταλάβω ο άθρωπος...:sick:



@γάκιας: συγνώμη, που δεν κατάλαβα ρε...:wave2:

vaska
10/04/2010, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
:blush: :blush: :blush: :blush:
VASKA...: βοηθησες και μαλιστα πολυυ.....ρωτησα για την αλοιφη ενα ξαδερφο που εχει μαγαζει με μηχανακια και μου το επιβεβαιωσεε....αυριο θα βγαλω το τεποζιτο....θα τ αφησω να στεγνωσει και θα αλειψω και την αλοιφη..!!! :D :D :D

Τα παιδιά έχουν δίκιο, πιθανά δεν κατάλαβες. Η αλοιφή που σου είπα εγώ είναι για να επιβεβαιώσει την ύπαρξη ή όχι νερού στην δεξαμενή καυσίμου ή στο ντεπόζιτο. Αν στεγνώσεις το τεπόζιτο και το αλείψεις με αλοιφή που σου είπε ο ξάδερφος, πιθανά μιλάει για πλαστικοποιητή που μπαίνει στο εσωτερικό του ντεπόζιτου για να αποφύγεις τυχόν διαβρώσεις.

reinmeister
10/04/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
:blush: :blush: :blush: :blush:
VASKA...: βοηθησες και μαλιστα πολυυ.....ρωτησα για την αλοιφη ενα ξαδερφο που εχει μαγαζει με μηχανακια και μου το επιβεβαιωσεε....αυριο θα βγαλω το τεποζιτο....θα τ αφησω να στεγνωσει και θα αλειψω και την αλοιφη..!!! :D :D :D

αυτο που θες εσυ λεγεται βαζελινη...

gakias
10/04/2010, 12:05
TPAP : σιγα ρε....κανενα προβλημα...!!! σωστα...δν το εξακριβωσα και πολυ καλαα... :rotflmao:
επειταα VASKA ...οχι δν ελεγε γιa 'υτη την αλοιφη πλαστοικοποιησης που ειπες./....!!απλα ανεφερα πως εχει μαγαζι με μηχανακια στην σπαρτη και ετειχε να μιλησω χθεες μαζι του..!! και του ειπα τι επαθα και μου ανεφερε και αυτος την αλοιφη για να καταλαβω την υπαρξη νερου ή οχι
....!!!!

KaTaNaS
10/04/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
Γιατι παντα αυτος ο OLDMAN ...

αμα θες πες σαν τι! :evil:

gakias
10/04/2010, 13:30
ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ..!!!:evil: :evil: :evil:

jimmy10
10/04/2010, 18:25
:a014:

Γιώργο οπως ερχεσαι φερε μια coca-cola παγωμενη ρε...

gakias
11/04/2010, 13:31
χαχαχααχαχαχχαχαχαχα....οκ!!! θα περασω απο μαρινοπουλο ...θες κανονικες οι μαρινοπουλου κοκα κολα??? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :D :D :D :D :sun:

jimmy10
11/04/2010, 17:54
κανονικη ρε!!!!

gakias
11/04/2010, 18:56
ααα
οκ
!!! τιποτε αλλο?

jimmy10
11/04/2010, 19:14
εεε... για να δω..
οχι

α! και κανενα σχολιακι για τον γερανθρωπο...

παντως για να σου πω μπας και σε βοηθησω, η αλοιφη που σε ελεγε o vaska ειναι μια αλοιφη την οποια την βαζεις π.χ. σε ενα μακρυ ξυλο το οποιο το βυθιζεις σε μια δεξαμενη. Η αλοιφη αυτη εχει την ιδιοτητα να αλλαζει χρωμα παρουσια νερου. Αν η δεξαμενη εχει πανω πετρελαιο και κατω νερο, το ξυλο απο το σημειο που εχει νερο και κατω θα αλλαξει χρωμα... Δεν την βαζεις στο ντεποζιτο και αφαιρει δια μαγειας το νερο... αυτο ΔΕΝ υπαρχει...

αυτη εδω (http://www.channelsupplies.com/paste.htm) ειναι η αλοιφη που ελεγε ο φιλος vaska...

gakias
11/04/2010, 19:18
ναι ρε...το καταλααβα...!!:D :D :D :D