PDA

View Full Version : ερωτηση για σπηρωμα



psycho_xt620
09/04/2010, 10:56
καλησπερα παιδια ... εχω ενα προβλημα με το χτ600 μου μου εχει χαλασει ενα σπηρωμα και δεν βιδωνει η βιδα.... η βιδα ειναι πανω πανω στο ψευτοκαπακο και τερματιζει στην κεφαλη.... το πηγα για να μου περασει χελικοιλ κτλ και μου ειπε στο σημειο που ειναι δεν τον βολευει επειδη ειναι ο σκελετος και πρεπει να βγαλω το καπακι... και ρωταω αμα ξεβιδωσω ολες τις αλενοβιδες και βγαλω το ψευτοκαπακο....μετα απλα βαζω φλατσοκολλα και ξαναμπενει? η θα χρειαστω και τπτ αλλο ?

OldMan
09/04/2010, 11:05
Δεν βολεύει τον μάστορα να βγάλει το καπάκι αλλά τον βολεύει να βάλει helicoil...??? :confused:

psycho_xt620
09/04/2010, 11:13
δεν καταλαβες καλα ...για να βαλει χελικοιλ και να το χτενισει αυτο που κανει τελως παντων...πρεπει να του βγαλω το ψευτοκαπακο γτ δεν τον βολευει επειδη εινε και ο σκελετος εκει και δεν εχει χορο .....εγω ρωταω αν το βλαγω μετα μονο φλατσοκολλα θελει και ξανα βιδωμα η και τπτ αλλο ?

mai_tai
10/04/2010, 07:04
αν δεν παρεμβαλεται φλαντζα-σκετη φλατζοκολλα και εισαι οκ

dkirkos
11/04/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από psycho_xt620
δεν καταλαβες καλα ...για να βαλει χελικοιλ και να το χτενισει αυτο που κανει τελως παντων...πρεπει να του βγαλω το ψευτοκαπακο γτ δεν τον βολευει επειδη εινε και ο σκελετος εκει και δεν εχει χορο .....εγω ρωταω αν το βλαγω μετα μονο φλατσοκολλα θελει και ξανα βιδωμα η και τπτ αλλο ?

Ναι, μονο φλαντζοκολλα, αλλα προσεχε οταν το βιδωσεις παλι πανω, θελει σιγκεκριμενη σειρα που βιδωνουν οι βιδες (γιατι το καπακι ειναι σαν ενα μεγαλο καβαλετο για τον εκκεντροφορο) και θελει και ροποκλειδο με 1 κιλο.
:beer: