PDA

View Full Version : E-Pass για μηχανές



adventure33
09/04/2010, 12:37
Νομίζω ότι πλέον η καταστάση με τα E-Pass πάει να γίνει λίγο γελοία. Δεν επιτρέπεται να έχουμε φτάσει στο 2010, και να μην μπόρουν να φτιάξουνε μια συσκευή Ε-Pass για μηχανάκια. Καλή η καρτούλα στην Αττική Όδο, αλλά μετά μας κυνηγάνε που δεν περιμένουμε στις ουρές στα άλλα εθνικά οδικά δίκτυα και τη κοπανάμε όταν σήκωνουν τη μπάρα για τα αυτοκίνητα. Ας το δούμε επιτέλους, δεν θέλει και πολύ μυαλό να φτιαξεις συστημά που να χρεώνει τη συσκευή αναλογα με το τι όχημα είναι εγγεγραμένο σε αυτή.


Με σεβασμό στους καβαλάρηδες των ασφάλτων....


:beer: :beer:

McGyver
09/04/2010, 12:39
Θα πρέπει όμως να φτιάξουν και ένα διόδιο που να μην περνάει αυτοκίνητο αλλά μόνο μηχανή γιατί αλλιώς θα βγάζουν ePass για τη μηχανή και θα χρησιμοποιούν στο αυτοκίνητο...

sniper
09/04/2010, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Θα πρέπει όμως να φτιάξουν και ένα διόδιο που να μην περνάει αυτοκίνητο αλλά μόνο μηχανή γιατί αλλιώς θα βγάζουν ePass για τη μηχανή και θα χρησιμοποιούν στο αυτοκίνητο...


Φιλαράκι....... σου έχουν ξεφύγει παράμετροι.... όπως ότι τα αυτοκίνητα μπροστά έχουν πινακίδες που διαβάζονται....

:smokin:

McGyver
09/04/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φιλαράκι....... σου έχουν ξεφύγει παράμετροι.... όπως ότι τα αυτοκίνητα μπροστά έχουν πινακίδες που διαβάζονται....

:smokin:

'νταξ' ρε θείο...

adventure33
09/04/2010, 12:50
όχι αν είναι προγραμματισμένη η συσκευή να σηκώνει την μπάρα μόνο οταν θα διαβάζει ότι είναι για μηχανή και το ανάλογο ποσό. Και αμα πας να περάσεις με το αυτοκίνητο με το Ε-Pass της μηχανής απλά δεν θα σηκώνεται η μπάρα αφού με 1.30 για παραδειγμα δε περναει αμαξι στην αττική, αφού η σένσορες κανούν scan τη συσκευή βλέπουν για τι όχημα είναι και αναλογά σηκώνεται ή όχι. Δεν είναι απλό να στηθεί αλλά είναι δοκιμασμένο στο εξωτερικό και δουλεύει μια χαρά.



:beer: :beer:

Elesun
09/04/2010, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από adventure33
όχι αν είναι προγραμματισμένη η συσκευή να σηκώνει την μπάρα μόνο οταν θα διαβάζει ότι είναι για μηχανή και το ανάλογο ποσό. Και αμα πας να περάσεις με το αυτοκίνητο με το Ε-Pass της μηχανής απλά δεν θα σηκώνεται η μπάρα αφού με 1.30 για παραδειγμα δε περναει αμαξι στην αττική, αφού η σένσορες κανούν scan τη συσκευή βλέπουν για τι όχημα είναι και αναλογά σηκώνεται ή όχι. Δεν είναι απλό να στηθεί αλλά είναι δοκιμασμένο στο εξωτερικό και δουλεύει μια χαρά.

Πρέπει με κάποιο τρόπο να σκανάρουν και τον τύπο του οχήματος για να γίνει αυτό που λες.
Το πόσο εύκολο είναι αυτό να γίνει δεν ξέρω...
Αλλίως θα πάρουν όλοι epass για μηχανές και θα τις βάζουν στο αμάξι.

CIRUS
09/04/2010, 13:01
δεν μπορούν να βάλουν μπάρες που ανοίγουν σε 2 σημεία και όταν χτυπιέται για μηχανή να ανοίγει μόνο η μισή μπάρα που είναι αρκετή για να χωρέσει οποιαδήποτε μηχανή λέω εγώ τώρα????? οπότε να μην χρειάζεται να σκανάρεται το όχημα που είναι και πιο ακριβό και δύσκολο σύστημα

edit: μάλλον καλύτερα δύο μικρές μπάρες από δεξιά και αριστερά με ένα πολύ μικρό διάκενο στη μέση

όταν χτυπιέται κάρτα μηχανής ανοίγει μόνο η αριστερή και η μηχανή περνάει άνετα αλλά αυτοκίνητο δεν χωράει

όταν χτυπιέται κάρτα για τουτου ανοίγουν και οι δύο ταυτόχρονα

:wave2:

Cpt. Haddock
09/04/2010, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elesun
Πρέπει με κάποιο τρόπο να σκανάρουν και τον τύπο του οχήματος για να γίνει αυτό που λες.
Το πόσο εύκολο είναι αυτό να γίνει δεν ξέρω...
Αλλίως θα πάρουν όλοι epass για μηχανές και θα τις βάζουν στο αμάξι.

Οπότε το σύστημα εαν ανιχνευει e-pass μηχανής και ταυτόχρονα η καμερα μπορει να διαβασει πινακιδα(=αμαξι) θα αφηνει τη μπαρα κατω :winka:

McGyver
09/04/2010, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οπότε το σύστημα εαν ανιχνευει e-pass μηχανής και ταυτόχρονα η καμερα μπορει να διαβασει πινακιδα(=αμαξι) θα αφηνει τη μπαρα κατω :winka:

Kι αν έχεις ePass αυτοκινήτου αλλά δεν μπορέσει να διαβάσει την πινακίδα (γιατί δε σταμάτησες εντελώς ή πας με +1 χ.α.ώ. από το όριο που σηκώνει το focus της κάμερας) θα πλακωθείς στα φρένα, τα καντήλια, την όπισθεν, κλπ κλπ...

Elesun
09/04/2010, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Kι αν έχεις ePass αυτοκινήτου αλλά δεν μπορέσει να διαβάσει την πινακίδα (γιατί δε σταμάτησες εντελώς ή πας με +1 χ.α.ώ. από το όριο που σηκώνει το focus της κάμερας) θα πλακωθείς στα φρένα, τα καντήλια, την όπισθεν, κλπ κλπ...

...ή εναλλακτικά αν έχεις epass μηχανής σε αυτοκίνητο και για "κάποιο" λόγο δεν μπορεί να διαβάσει την πινακίδα...

McGyver
09/04/2010, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elesun
...ή εναλλακτικά αν έχεις epass μηχανής σε αυτοκίνητο και για "κάποιο" λόγο δεν μπορεί να διαβάσει την πινακίδα...

Εγώ φιλαράκι είμαι νομότυπος άνθρωπας :winka: ...

McGyver
09/04/2010, 13:26
Και για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά, στην αρχή αρχή η Αττική Οδός είχε ΚΑΙ για τις μοτοσικλέτες ePass (και slot in κάρτες αντί για πομποδέκτες)...

Μετά από λίγο όμως τα σταμάτησε όταν οι Γερμανοί σχεδιαστές του συστήματος κατάλαβαν πως εδώ είναι Ελλάντα.

νεοσσός
14/09/2020, 20:24
Ένα από τα σημαντικά πλεονεκτήματα του e-pass της Αττικής Οδού είναι ότι κερδίζεις το χρόνο αναμονής στα διόδια, τις ώρες αιχμής. Μπορεί η "ουρά" του e-pass να έχει κανένα ή έστω ένα λεπτό αναμονή, ενώ οι κανονικές ουρές για εισπράκτορα σχεδόν 20 λεπτά. Αναφέρομαι και σε τμήματα της Ολυμπίας Οδού, ειδικά κάτι Κυριακές με επιστροφή πληθυσμού, όπου το e-pass της Αττικής Οδού γίνεται δεκτό.

Γιατί λοιπόν δίνουν στα αμάξια e-pass, ενώ στις μοτοσυκλέτες μόνο "moto card (https://www.olympiaodos.gr/operation/O-pass/)"; Σε τι βοηθάει η κάρτα μοτοσυκλέτας, τη στιγμή που:
1) Έχεις ακινητοποιηθεί πλήρως για να κάνεις συναλλαγή με εισπράκτορα.
2) Ακόμα χειρότερα, μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις σε ουρά 20 λεπτών.
3) Αντί να δίνεις τη moto card, μπορείς απλά να δίνεις τη χρεωστική/πιστωτική/προπληρωμένη κάρτα σου στον εισπράκτορα. Δεν μπαίνουν στη μέση μετρητά, ψιλά, ρέστα κλπ, έτσι κι αλλιώς.

Η απάντηση που δίνουν είναι:
"Οι μοτοσυκλέτες για λόγους ασφάλειας περνούν μόνο από τις λωρίδες με υπάλληλο χρησιμοποιώντας την ειδική κάρτα που τους προσφέρει τις ίδιες εκπτώσεις με τον πομποδέκτη. Απλά και γρήγορα, χωρίς αναζήτηση κερμάτων!"


Τα διόδια, όπως τα έχουν καταντήσει, είναι αρκετά πιο χρονοβόρα διαδικασία για ένα μοτοσυκλετιστή, σε σχέση με έναν αυτοκινητιστή.

kostasmed
14/09/2020, 21:25
Και για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά, στην αρχή αρχή η Αττική Οδός είχε ΚΑΙ για τις μοτοσικλέτες ePass (και slot in κάρτες αντί για πομποδέκτες)...

Μετά από λίγο όμως τα σταμάτησε όταν οι Γερμανοί σχεδιαστές του συστήματος κατάλαβαν πως εδώ είναι Ελλάντα.

Εγω χρησιμοποιω το epass της Αττικης οδου που εχω για το αυτοκινητο κανονικα στην Ολυμπια οδο για βολτες με την μηχανη...

νεοσσός
14/09/2020, 22:07
Εγω χρησιμοποιω το epass της Αττικης οδου που εχω για το αυτοκινητο κανονικα στην Ολυμπια οδο για βολτες με την μηχανη...
Κάτι τέτοιο αφενός δεν είναι σύμφωνο με τους όρους χρήσης του δρόμου και της συσκευής (§10.1.2 (https://www.olympiaodos.gr/images/user/opass-pdfs/Oroi-Xrisis-oPass.pdf)), αφετέρου πληρώνεις το αντίτιμο αυτοκινήτου αντί για δικύκλου.

Parking
14/09/2020, 23:36
Νομίζω ότι πλέον η καταστάση με τα E-Pass πάει να γίνει λίγο γελοία. Δεν επιτρέπεται να έχουμε φτάσει στο 2010, και να μην μπόρουν να φτιάξουνε μια συσκευή Ε-Pass για μηχανάκια. Καλή η καρτούλα στην Αττική Όδο, αλλά μετά μας κυνηγάνε που δεν περιμένουμε στις ουρές στα άλλα εθνικά οδικά δίκτυα και τη κοπανάμε όταν σήκωνουν τη μπάρα για τα αυτοκίνητα. Ας το δούμε επιτέλους, δεν θέλει και πολύ μυαλό να φτιαξεις συστημά που να χρεώνει τη συσκευή αναλογα με το τι όχημα είναι εγγεγραμένο σε αυτή.


Με σεβασμό στους καβαλάρηδες των ασφάλτων....


:beer: :beer:

Λοιπόν άκου τι λέει ο θείος μου που είναι πουρέιντζερ.
Στην Ελλάδα ΟΛΑ είναι μια αρπαχτή
Κανείς δεν ενδιαφέρετε να κάνει τη δουλειά για την οποία πληρώνετε.
Όλοι θέλουν απλά να τα πάρουν και να την κάνουν Λούιδες
Μακάρι και με μια πτώχευση από πίσω να μην πληρώσουν και τις υποχρεώσεις.
Χοντρικά λοιπόν αυτά τα νοσοκομεία, αυτός ο στρατός, αυτοί οι δρόμοι
δεν φτιάχτηκαν για να εξυπηρετούν εμένα κι εσένα
αλλά για να τα αρπάζουν γνωστοί και φίλοι και να τσιμπάνε και οι πολιτικοί τα ποσοστά τους
Μην ψάχνεις παραπέρα δεν έχει.

kostasagk
15/09/2020, 09:00
στην ολυμπια οδο μπορεις να περασεις απο εκει που δειχνει η πρασινη ταμπελα κερματα,αν διαθετεις την καρτα της ολυμιας οδου απως την ακουμπας και φευγεις ,μπορεις να βαλεις και visa mastercard ευκολο.......απο κει και περα υπαρχει το συστημα αμερικης που ειναι με καμερες και μολις περνας σε χρεωνει,,,αλλα εκει δεν κρυβουν τις πινακιδες γιατι πεφτει τσεκουρι,εδω το θελουμε αυτο? με χαρτακι στην ιταλια και πληρωμη στην εξοδο....κλπ κλπ

spyro
15/09/2020, 09:55
υπάρχουν εκατοντάδες χλδ διόδια στην Αμερική τα οποία δε χρησιμοποιούν διόδια για μηχανές. Αυτό είναι το σύνηθες σχεδόν στο σύνολο του δικτύου. Υπάρχουν και ελάχιστες εξαιρέσεις μετρημένες στα δάχτυλα με πιλοτικά προγράμματα για μηχανές. Αυτά

kostasmed
15/09/2020, 09:59
Κάτι τέτοιο αφενός δεν είναι σύμφωνο με τους όρους χρήσης του δρόμου και της συσκευής (§10.1.2 (https://www.olympiaodos.gr/images/user/opass-pdfs/Oroi-Xrisis-oPass.pdf)), αφετέρου πληρώνεις το αντίτιμο αυτοκινήτου αντί για δικύκλου.

οχι περναω απο τον διαδρομο οπου εχει υπαλληλο το δινω και αφαιρει μονο το αντιτιμο που ειναι για την μηχανη .Το βλεπω παντα στην οθονη που εχει διπλα το κουβουκλιο. Τσεκαρισμενο και Ολυμπια οδο και Μορεα οχι ομως στην Γεφυρα Ριο Αντιριο.

STF
15/09/2020, 11:19
οχι περναω απο τον διαδρομο οπου εχει υπαλληλο το δινω και αφαιρει μονο το αντιτιμο που ειναι για την μηχανη .Το βλεπω παντα στην οθονη που εχει διπλα το κουβουκλιο. Τσεκαρισμενο και Ολυμπια οδο και Μορεα οχι ομως στην Γεφυρα Ριο Αντιριο.

Έτσι γίνεται όπως το λες, με το e-pass των αυτοκινήτων περνάς από κισέ και σου χρεώνει το αντίτιμο μοτοσυκλέτας.

STF
15/09/2020, 11:20
Και για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά, στην αρχή αρχή η Αττική Οδός είχε ΚΑΙ για τις μοτοσικλέτες ePass (και slot in κάρτες αντί για πομποδέκτες)...

Μετά από λίγο όμως τα σταμάτησε όταν οι Γερμανοί σχεδιαστές του συστήματος κατάλαβαν πως εδώ είναι Ελλάντα.

Αυτή η πλαστική κάρτα που είχε για e-pass μοτοσυκλετών (την έχω) ήταν για χρήση μόνο σε κισέ. Δε λειτουργούσε στις αυτόματες μπάρες.

BLiTzER
15/09/2020, 11:20
Το νόημα του e-pass είναι 1. να μην περνάς από γκισέ με υπάλληλο όπου σχηματίζονται ουρές και 2. να μη σταματάς.

Panos76
15/09/2020, 13:33
Το νόημα του e-pass είναι 1. να μην περνάς από γκισέ με υπάλληλο όπου σχηματίζονται ουρές και 2. να μη σταματάς.


άσχετο:

Αν περάσεις από αυτόματη μπάρα με μηχανάκι, δεν είμαι σίγουρος πως αυτή μπορεί να αντιδράσει :lol:

Η μεταλλική μπάρα στο έδαφος, διαβάζει δύο τροχούς μπροστά. Δεν ξέρω τι θα γίνει άμα δει έναν τροχό.

Μια φορά που πέρασα με μπαγκαζιέρα (ήταν σαν να πέρασε εξάτροχο δηλ) μου έβγαλε μήνυμα ''bad'' την ώρα που πατούσαν οι τροχοί της μπαγκαζιέρας, αλλά ευτυχώς δεν έπεσε απότομα καμιά μπάρα.

Αυτό πριν χρόνια, δεν ξέρω αν το έχουν προβλέψει τώρα.

McGyver
15/09/2020, 13:46
Μιας και το ξεθάψατε, λύστε μου μια απορία όποιος ξέρει...

Έστω ότι γυρνάς από Λαμία με τη μηχανή και θέλεις να βγεις στα διόδια στο Καπανδρίτι που έχει πλευρικά.
Σε αυτά απ' ότι έχω δει πληρώνεις είτε με πομποδέκτη είτε με κέρματα στον "κουβά", δεν έχει εισπράκτορα.

Πώς πληρώνεις με τη μηχανή;

raccoon
15/09/2020, 14:30
Έχω κάρτα e- pass Αττικής οδού για την μηχανή και συσκευή e-pass για το αυτοκίνητο.
Είμαι με μηχανή και πάω προς Κόρινθο, πληρώνω Αττική οδό με κάρτα Αττικής οδού, στα διόδια Ελευσίνας κάνω πείραμα να πληρώσω με την ίδια κάρτα. Μου λέει ο υπάλληλος ότι δεν περνάει η κάρτα Αττικής οδού για μηχανές από εκεί. Πληρώνω μετρητά και ρωτάω, " του αυτοκινήτου το e.pass περνάει, η κάρτα μηχανής γιατί όχι"
- " μπορείς να χρησιμοποιήσεις το e.pass"
- " ναι αλλά θα με χρεώσει σαν αυτοκίνητο"
- " όχι , θα περάσεις από τον υπάλληλο, θα του δώσεις την συσκευή, και θα χρεώσει κατηγορία 1 , για μηχανή"

Δεν το ήξερα. Δεν το έχω δοκιμάσει.

kostasagk
15/09/2020, 14:34
Μιας και το ξεθάψατε, λύστε μου μια απορία όποιος ξέρει...

Έστω ότι γυρνάς από Λαμία με τη μηχανή και θέλεις να βγεις στα διόδια στο Καπανδρίτι που έχει πλευρικά.
Σε αυτά απ' ότι έχω δει πληρώνεις είτε με πομποδέκτη είτε με κέρματα στον "κουβά", δεν έχει εισπράκτορα.

Πώς πληρώνεις με τη μηχανή;

διαβαζει μηχανη ,σε περιπτωση λαθους ,συμβαινει,πατας το μπουτον και λες μοτοσυκλετα και το διορθωνουν.

McGyver
15/09/2020, 14:36
διαβαζει μηχανη ,σε περιπτωση λαθους ,συμβαινει,πατας το μπουτον και λες μοτοσυκλετα και το διορθωνουν.

:beer:

lykourgi
15/09/2020, 20:25
Όπως τα λέει ο kostasagk. Το ίδιο γίνεται στις εξόδους της Ολυμπίας οδού, χωρίς υπάλληλο.

katsar
16/09/2020, 09:01
Καμιά φορά σου μιλάνε κιόλας στα πλευρικά που δεν έχουν υπάλληλο, εγώ έψαχνα τα ψιλά μια μέρα και καθυστέρησα σχετικά ( δεν είχα βγάλει τα γάντια,Πόντιος :D ) και άκουσα από ένα μεγάφωνο ''Κύριε αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα;''
Στην Λαμία πρέπει να ήμουν .
big brother watching.

Bowleno
16/09/2020, 12:10
Καμιά φορά σου μιλάνε κιόλας στα πλευρικά που δεν έχουν υπάλληλο, εγώ έψαχνα τα ψιλά μια μέρα και καθυστέρησα σχετικά ( δεν είχα βγάλει τα γάντια,Πόντιος :D ) και άκουσα από ένα μεγάφωνο ''Κύριε αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα;''
Στην Λαμία πρέπει να ήμουν .
big brother watching.

Κι εγώ σε τέτοια πλευρικά διόδια στα Μέγαρα έψαχνα να βρω ψιλά (ήταν 50 λεπτά) αργούσα, έρχεται ένας και μου λέει.... "Το μηχάνημα σου μιλάει τόση ώρα γιατί δεν απαντάς;" :D
:bawl:

Tallyban
19/09/2020, 08:36
Άθλιες,ελλεεινες εταιρίες.Μοιραζουν χορηγίες δεξιά και αριστερά,και δε βάζουν 50 ταμίες να εξυπηρετούν το κόσμο...

bros400pgm
06/01/2021, 10:19
Δεν ηξερα που ακριβως να το βαλω, οποτε το αφηνω εδω.
Συμφωνα με την Ολυμπια οδο, υπαρχει επιστροφη χρηματων εαν χρησιμοποιησεις τμημα του δρομου και οχι ολοκληρο μεχρι τον επομενο σταθμο διοδιων, αρκει φυσικα να εχεις τον σενσορα μονιμα στο παρμπριζ. Ωραιο και θεμιτο.
https://www.olympiaodos.gr/operation/Hybrid-Xiliometriki-Xreosi/



Και ερωτω: ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ρατσιστικοτητα για τις μηχανες; :cry:

telegonos
06/01/2021, 10:46
Δεν ηξερα που ακριβως να το βαλω, οποτε το αφηνω εδω.
Συμφωνα με την Ολυμπια οδο, υπαρχει επιστροφη χρηματων εαν χρησιμοποιησεις τμημα του δρομου και οχι ολοκληρο μεχρι τον επομενο σταθμο διοδιων, αρκει φυσικα να εχεις τον σενσορα μονιμα στο παρμπριζ. Ωραιο και θεμιτο.
https://www.olympiaodos.gr/operation/Hybrid-Xiliometriki-Xreosi/



Και ερωτω: ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ρατσιστικοτητα για τις μηχανες; :cry:

Γιατί είναι τόσο μικρή αγορά, τόσο λίγοι και μικροί πελάτες, που δεν υπάρχει λόγος, δεν συμφέρει καν, να γίνει επιχειρηματική δραστηριότητα για αυτήν.

Να στο πω αλλοιώς, είσαι διευθυντής της εταιρίας, και ερευνάς αν αξίζει τον κόπο, να μπεις στον κόπο να φτιάξεις-παραγγείλεις-φέρεις πομποδέκτες για μηχανές. Ταξιδεύουν σε αριθμούς το 1% των αυτοκινήτων και αφήνουν τα 2/3 του αντίτιμου του ΙΧ, ενώ είναι και μεγάλος μπελάς αν γίνει ατύχημα, δεν ταιριάζουν στο δρόμο με τις ταχύτητες οδήγησης των ΙΧ, και κατά κανόνα προτιμούν να πάνε από επαρχιακούς. Οι δε πομποδέκτες θα κοστίζουν περισσότερο, γιατί πρέπει να αντέχουν καιρικές συνθήκες, νερό, να μην κλέβονται κ.ο.κ. Θα έβαζες την εταιρία στον κόπο;

νεοσσός
06/01/2021, 11:09
Γιατί είναι τόσο μικρή αγορά, τόσο λίγοι και μικροί πελάτες, που δεν υπάρχει λόγος, δεν συμφέρει καν, να γίνει επιχειρηματική δραστηριότητα για αυτήν.

...Ταξιδεύουν σε αριθμούς το 1% των αυτοκινήτων ...
Αν το δει αυτό ο panavour, πάει τελειώσαμε. :p

zannisvel
06/01/2021, 11:17
Στην Ολυμπία οδό, αν έχεις τη μοτο κάρτα υπάρχει ένα πρόγραμμα που σου δίνει έκπτωση 20% σε κάθε διέλευση.
To πρόγραμμα που έχω και εγώ είναι το Moto Value
https://www.olympiaodos.gr/hybrid/h/moto/

Ενώ για το αυτοκίνητο έχω άλλο λογαριασμό με τη χιλιομετρική έκπτωση

Απλά δε μπορείς να έχεις 1 λογαριασμό με διαφορετικό πρόγραμμα και για αυτό έχω 2 λογαριασμούς.

bros400pgm
06/01/2021, 11:37
Ερώτηση: ένας πομποδέκτης δεν δουλεύει μέσα από το μπουφάν; Πρέπει να έχει οπτική επαφή με το σενσορα στα διόδια;

zannisvel
06/01/2021, 11:54
Οι μηχανές δεν μπορούν να έχουν πομποδέκτη αλλά κάρτα την οποία την περνάς σαν να είναι πιστωτική, δηλαδή πρέπει να περάσεις από σταθμό με υπάλληλο η με αυτόματο "πωλητή", δεν περνάς από εκεί που περνάνε τα αυτοκίνητα ελεύθερα αν έχουν πομποδέκτη.
'Οταν έχω τον πομποδέκτη στο ντουλαπάκι του αυτοκίνητου δεν τον αναγνωρίζει, αν τον έχω στο κάθισμα του συνοδηγού καμιά φορά μπορεί και να με κόψει.

Γενικά από τότε που μπορείς να πληρώνεις τα διόδια με κάρτα η μοτο κάρτα είναι λίγο άχρηστη αφού κάνεις την ίδια διαδικασία. Την κρατάω για το ψυχολογικό της έκπτωσης που μου δίνει.

Λευκάδιος
06/01/2021, 12:58
Ερώτηση: ένας πομποδέκτης δεν δουλεύει μέσα από το μπουφάν; Πρέπει να έχει οπτική επαφή με το σενσορα στα διόδια;
Ναι πρέπει να έχει οπτική επαφή με τον σένσορα.
Κάποιοι κολλάνε τον πομποδέκτη στην μέσα μεριά της ζελατίνας* αυτό όμως 1.ειναι παράνομο 2.έχει χρέωση διέλευσης αυτοκινήτου 3*.δεν ξέρω αν ο πομποδέκτης αντέχει σε βροχή.
*Αν η ζελατίνα είναι φιμέ τον κολλάνε στο μπροστινό μέρος της ζελατίνας..
*Αν δεν κάνω λάθος η αντικατάσταση πομποδέκτη σε περίπτωση απώλειας ή βλάβης του είναι δωρεάν.

SoR
07/01/2021, 20:41
λογικα αν τον εχεις στο μπουφάν μάλλον θα το δεχτεί. εδώ αρκετες φορές τον διαβάζει απο το κάθισμα ή απο κάνα ντουλαπάκι (μου εχει συμβεί 3-4 φορές σε διαδρομές που χρησιμοποιούσα διαφορετικά μηχανήματα πχ Αττικής οδού και της Γέφυρας Ρίου Αντιρρίου. Πλέον τα βάζω σε ενα σακουλάκι ειδικό αυτό που δεν θέλω να διαβάσει.
Δεδομένου οτι η μοτοκάρτα είναι σαν κάρτα χρεωστική, προσωπικά εχω πάρει μια βλακεία απο το τζάμπο σαν βραχιόλι και βάζω μέσα την κάρτα και την περάνω απο πάνω απο το μηχάνημα.
Επίσης, πλέον με την καραντίνα, σε πολλές διελέυσες διοδίων δεν έχουν καν υπάλληλο, έχουν το αυτόματο μηχάνημα που πληρώνεις.Οπότε δεν έχει κ πολύ κίνηση

McGyver
08/01/2021, 11:45
Γιατί είναι τόσο μικρή αγορά, τόσο λίγοι και μικροί πελάτες, που δεν υπάρχει λόγος, δεν συμφέρει καν, να γίνει επιχειρηματική δραστηριότητα για αυτήν.

Να στο πω αλλοιώς, είσαι διευθυντής της εταιρίας, και ερευνάς αν αξίζει τον κόπο, να μπεις στον κόπο να φτιάξεις-παραγγείλεις-φέρεις πομποδέκτες για μηχανές. Ταξιδεύουν σε αριθμούς το 1% των αυτοκινήτων και αφήνουν τα 2/3 του αντίτιμου του ΙΧ, ενώ είναι και μεγάλος μπελάς αν γίνει ατύχημα, δεν ταιριάζουν στο δρόμο με τις ταχύτητες οδήγησης των ΙΧ, και κατά κανόνα προτιμούν να πάνε από επαρχιακούς. Οι δε πομποδέκτες θα κοστίζουν περισσότερο, γιατί πρέπει να αντέχουν καιρικές συνθήκες, νερό, να μην κλέβονται κ.ο.κ. Θα έβαζες την εταιρία στον κόπο;

Μαλάκες Ιταλοί... (https://www.givi.it/givi-products/motorbike-accessories/supports-for-mobile-devices-and-power-supply-kits/s604)

:bawl:

panavour
08/01/2021, 12:11
Γιατί είναι τόσο μικρή αγορά, τόσο λίγοι και μικροί πελάτες, που δεν υπάρχει λόγος, δεν συμφέρει καν, να γίνει επιχειρηματική δραστηριότητα για αυτήν.

Ταξιδεύουν σε αριθμούς το 1% των αυτοκινήτων και αφήνουν τα 2/3 του αντίτιμου του ΙΧ, ενώ είναι και μεγάλος μπελάς αν γίνει ατύχημα, δεν ταιριάζουν στο δρόμο με τις ταχύτητες οδήγησης των ΙΧ, και κατά κανόνα προτιμούν να πάνε από επαρχιακούς. Οι δε πομποδέκτες θα κοστίζουν περισσότερο, γιατί πρέπει να αντέχουν καιρικές συνθήκες, νερό, να μην κλέβονται κ.ο.κ. Θα έβαζες την εταιρία στον κόπο;


Αν το δει αυτό ο panavour, πάει τελειώσαμε. :p

Το ειδα ,και το νουμερο εναι 0,4% των αυτοκινητων και οχι 1%.,συμφωνα με επανειλημμενες μετρησεις μου.:a024:

harris_x
08/01/2021, 12:35
Φιλαράκι....... σου έχουν ξεφύγει παράμετροι.... όπως ότι τα αυτοκίνητα μπροστά έχουν πινακίδες που διαβάζονται....

:smokin:

είσαι σίγουρος ότι το e-pass διαβάζει πινακίδα;

εγω τόσα χρόνια πώς περνάω με e-pass που είναι καταχωρημένο στο πρώτο εταιρικό που είχα;

Parking
08/01/2021, 15:36
είσαι σίγουρος ότι το e-pass διαβάζει πινακίδα;

εγω τόσα χρόνια πώς περνάω με e-pass που είναι καταχωρημένο στο πρώτο εταιρικό που είχα;

Τα πάντα διαβάζουν και τα πάντα καταγράφουν με πολλούς τρόπους

leftos
08/01/2021, 17:16
Πινακίδα διαβάζει αλλά δεν την χρησιμοποιεί σε κάτι.
Η τροχαία έχει δικές της κάμερες στα διόδια ( ίσως δικές τους αλλά αναφέρονται ώς δικές της ) και όταν περάσει όχημα χωρίς να πληρώσει σημειώνεται στο καταγραφικό και μετά τα κοιτάνε στην τροχαία και στέλνουνε τις κλήσεις.

Dr.Monty
08/01/2021, 21:29
Εγω χρησιμοποιώ το eway epass ktl tkl σε παραπάνω απο ενα αυτοκίνητα. Δεν τα εχω καρφωμενα στο τζάμι και τα μεταφέρω

Κατα την διέλευση δεν νομίζω να διαβάζει πινακίδα. Δεν εχει και καποιο νόημα. Αλλο η επικοινωνια πομπου - δεκτη και αλλη η αναγνώριση εικονας (πινακίδας).

Σημερα θα μπορούσε να γίνεται με μεγάλη αξιοπιστία αλλα πριν 5-10 χρόνια δεν ήταν σε αυτα τα επίπεδα.

motojojo
09/01/2021, 18:49
Δεν ξέρω αν έχει νόημα να διαβάζει πινακίδα. Η διέλευση έχει σημασία.

raccoon
11/01/2021, 00:08
Έχω κάρτα e- pass Αττικής οδού για την μηχανή και συσκευή e-pass για το αυτοκίνητο.
Είμαι με μηχανή και πάω προς Κόρινθο, πληρώνω Αττική οδό με κάρτα Αττικής οδού, στα διόδια Ελευσίνας κάνω πείραμα να πληρώσω με την ίδια κάρτα. Μου λέει ο υπάλληλος ότι δεν περνάει η κάρτα Αττικής οδού για μηχανές από εκεί. Πληρώνω μετρητά και ρωτάω, " του αυτοκινήτου το e.pass περνάει, η κάρτα μηχανής γιατί όχι"
- " μπορείς να χρησιμοποιήσεις το e.pass"
- " ναι αλλά θα με χρεώσει σαν αυτοκίνητο"
- " όχι , θα περάσεις από τον υπάλληλο, θα του δώσεις την συσκευή, και θα χρεώσει κατηγορία 1 , για μηχανή"

Δεν το ήξερα. Δεν το έχω δοκιμάσει.

Dr.Monty
11/01/2021, 06:59
Έχω κάρτα e- pass Αττικής οδού για την μηχανή και συσκευή e-pass για το αυτοκίνητο.
Είμαι με μηχανή και πάω προς Κόρινθο, πληρώνω Αττική οδό με κάρτα Αττικής οδού, στα διόδια Ελευσίνας κάνω πείραμα να πληρώσω με την ίδια κάρτα. Μου λέει ο υπάλληλος ότι δεν περνάει η κάρτα Αττικής οδού για μηχανές από εκεί. Πληρώνω μετρητά και ρωτάω, " του αυτοκινήτου το e.pass περνάει, η κάρτα μηχανής γιατί όχι"
- " μπορείς να χρησιμοποιήσεις το e.pass"
- " ναι αλλά θα με χρεώσει σαν αυτοκίνητο"
- " όχι , θα περάσεις από τον υπάλληλο, θα του δώσεις την συσκευή, και θα χρεώσει κατηγορία 1 , για μηχανή"

Δεν το ήξερα. Δεν το έχω δοκιμάσει.

Αρα θα αναγκαστεις να σταματίσεις. Αρα ποιο ειναι το κέρδος;

Πολυ συχνα κανω το Αθήνα - Θεσσαλονίκη. Με χρήση eway και fastpass η μέση ωριαία μου ανέβηκε απο τα 100χαω στα 120χαω. Ουσιατικά κερδίζω μια ωρα στο ταξίδι. Το θέμα ειναι να μη σταματας.

afasias
11/01/2021, 13:25
Αρα θα αναγκαστεις να σταματίσεις. Αρα ποιο ειναι το κέρδος;

Πολυ συχνα κανω το Αθήνα - Θεσσαλονίκη. Με χρήση eway και fastpass η μέση ωριαία μου ανέβηκε απο τα 100χαω στα 120χαω. Ουσιατικά κερδίζω μια ωρα στο ταξίδι. Το θέμα ειναι να μη σταματας.

με το eway και fastpass περνάς και από την αττική οδό;

PaNick67
11/01/2021, 13:49
Αρα θα αναγκαστεις να σταματίσεις. Αρα ποιο ειναι το κέρδος;

Πολυ συχνα κανω το Αθήνα - Θεσσαλονίκη. Με χρήση eway και fastpass η μέση ωριαία μου ανέβηκε απο τα 100χαω στα 120χαω. Ουσιατικά κερδίζω μια ωρα στο ταξίδι. Το θέμα ειναι να μη σταματας.
Δεν θα χρειαστεί να βγάλεις γάντια για να βρεις ψιλά, να παρεις ρεστα, απόδειξη και να τα ξαναβαλεις.
Δεν το λες λίγο στους γεμάτους διόδια δρόμους μας.

BLiTzER
11/01/2021, 13:50
με το eway και fastpass περνάς και από την αττική οδό;

Πλέον με όλα περνάς απ'όλα.

zannisvel
11/01/2021, 14:05
Πλέον με όλα περνάς απ'όλα.

Όντως με όλα τα "e-pass" περνάς απ' όλα, αλλά αυτό δεν ισχύει για την μοτο-κάρτα. Αν έχεις της Αττικής Οδού περνάς μόνο από την Αττική Οδό, το ίδιο και για Ολυμπία Οδό κτλ.

Dr.Monty
11/01/2021, 15:41
με το eway και fastpass περνάς και από την αττική οδό;

Καποτε με eway και fastpass (μαζί) κάλυπτες ολη την Ελλάδα, πλην Εγνατιας οδου.

Τωρα (νομίζω απο Νοέμβριο) αρκει να εχεις ένα απο όλα και περνάς απο παντου. Και εγνατία οδο.

Λογω καραντίνας δεν εχω ταξιδέψει απο τοτε

raccoon
27/01/2021, 00:07
Παιδιά, αν ισχύει αυτό που έγραψα πιο πάνω, ότι μπορείς με την μηχανή να περάσεις από τα διόδια, από το πόστο που έχει υπάλληλο,
να δώσεις το e-pass του αυτοκινήτου, και να σε χρεώσει το κόστος διέλευσης μηχανής. Μπορεί να σταματάς στα διόδια, αλλά δεν βγάζεις γάντια,
δεν ψάχνεις χρήματα, δεν έχεις ρέστα. Μακάρι να γίνει ακόμα πιο γρήγορο και ακόμα πιο εύκολο.

Volpad
27/01/2021, 00:22
Παιδιά, αν ισχύει αυτό που έγραψα πιο πάνω, ότι μπορείς με την μηχανή να περάσεις από τα διόδια, από το πόστο που έχει υπάλληλο,
να δώσεις το e-pass του αυτοκινήτου, και να σε χρεώσει το κόστος διέλευσης μηχανής. Μπορεί να σταματάς στα διόδια, αλλά δεν βγάζεις γάντια,
δεν ψάχνεις χρήματα, δεν έχεις ρέστα. Μακάρι να γίνει ακόμα πιο γρήγορο και ακόμα πιο εύκολο.

Εγώ κάνω ακριβώς το ίδιο πληρώνοντας με κάρτα.
Δεν βγάζω γάντια, δεν ψάχνω χρήματα και δεν έχω ρέστα.
Έχω απλά την κάρτα στην αριστερή τσέπη του μπουφάν.

Panos76
27/01/2021, 15:47
Παιδιά, αν ισχύει αυτό που έγραψα πιο πάνω, ότι μπορείς με την μηχανή να περάσεις από τα διόδια, από το πόστο που έχει υπάλληλο,
να δώσεις το e-pass του αυτοκινήτου, και να σε χρεώσει το κόστος διέλευσης μηχανής. Μπορεί να σταματάς στα διόδια, αλλά δεν βγάζεις γάντια,
δεν ψάχνεις χρήματα, δεν έχεις ρέστα. Μακάρι να γίνει ακόμα πιο γρήγορο και ακόμα πιο εύκολο.


Εγώ κάνω ακριβώς το ίδιο πληρώνοντας με κάρτα.
Δεν βγάζω γάντια, δεν ψάχνω χρήματα και δεν έχω ρέστα.
Έχω απλά την κάρτα στην αριστερή τσέπη του μπουφάν.

Εγώ κάνω και τα δύο, τα έχω πάντα μαζί μου και ανάλογα που έχουν ξεμείνει χρήματα, δίνω ή την κάρτα ή το e-pass :tooth: