PDA

View Full Version : Ψαχνω για συμβουλες!



NinJaX
09/04/2010, 14:34
Γεια σας. Ειμαι 18 ετων και δεν ειχα ποτε σχεσεις με μηχανες. Δεν τις συμπαθουσα ιδιαιτερα.
Ειμαι εντελως ανιδεος. Πριν κανα μηνα ειδα μια μηχανη kawasaki. Επανω εγραφε Ninja 250. Αμεσως την ερωτευτηκα. Απο εκει και υστερα με επιασε το ενδιαφερον για τις μηχανες, πιο συγκεκριμενα για αυτην.

Δεν προκειτε να αποκτησω μηχανη συντομα. Θα ηθελα ομως καποια μερα να οδηγησω την συγκεκριμενη μηχανη. Ισως να ειναι νωρις που εκανα το topic αλλα θελω να μαθω καποια πραγματα!

Αν ηθελα να ασχοληθω με τις μηχανες δεν θα επρεπε να παρω κατι πιο μικρο και φθηνο?
Το συγκεκριμενο κανει 4.500 αν δεν κανω λαθος. Και ειναι 250cc!
Σιγουρα εχω στο μυαλο μου να παρω πρωτα κατι μεταχειρισμενο και πιο ευκολο στην οδηγηση για εξοικειωθω με καποια πραγματα.
Ακουω για κατι Κινεζικα, οτι ειναι φθηνα αλλα οχι τοσο αξιοπιστα. Ειναι αληθεια?
Ισως να ειναι μια σχετικα καλη επιλογη για πρωτη φορα.

Ειμαι προθυμος να ακουσω συμβουλες!!!

Να ξεκαθαρισω πως ειμαι σχετικα σοβαρο και μετρημενο ατομο. ΔΕΝ μου αρεσουν οι καγκουριες , οι σουζες , τα προσπερασματα και οι ψευτομαγκιες στο δρομο. Ιδικα με τοσους τρελους οδηγους που υπαρχουν.

Εχω στο μυαλο μου πως αμα θελω καλη μηχανη πρεπει να δωσω αρκετα λεφτα σε εξοπλισμο.
κρανος, γαντια, μπουφαν κ.α

Ηθελα να ρωτισω,
Τα διπλοματα μηχανης απο οσο ξερω πανε:
50cc , 125cc υστερα??? :D
στο διπλωμα φανταζομαι πως γινονται πρακτικα μαθηματα. Απο εκει θα μαθω τιποτα η θα ειμαι στοκος και κινδυνος για τους αλλους?
Το κοστος του διπλωματος ειναι αναλογα την σχολη ή υπαρχει σταθερη τιμη?

Κανενα περιοδικο για μηχανες ξερετε?

Αυτα μου ερχονται τωρα στο μυαλο.
θα ηθελα να με διορθωσετε αμα λεω βλακειες και να μου πειτε χρησιμες συμβουλες!

νομιζω πως εγραψα αρκετα.
περιμενω απαντησεις!!!!!!! :beer:

MikeG
11/04/2010, 16:10
Καλησπέρα φίλε μου & καλωσήρθες.
Αρχικά θα ξεκινήσουμε με το εξής : Μακριά από κινέζικα. Αν σκέφτεσαι να αγοράσεις μοτοσυκλέτα μπορείς να βρεις αρκετές μεταχειρισμένες σε καλή τιμή, οι οποίες θα είναι σαφώς καλύτερες από τα κινέζικα.

Όσον αφορά τα διπλώματα έχουμε : Μέχρι τα 18, 50cc , από τα 18 μέχρι και τα 21 25KW (μοτοσυκλέτες που αποδίδουν ονομαστική ισχύ ως και 25 KW), από τα 21 και μετά απεριόριστο. Επίσης αν βγάλεις δίπλωμα στα 18 και το έχει 2 χρόνια τότε πάει αυτόματα απεριόριστο (στα 20 δηλαδή).
Το κόστος δεν είναι σταθερό. Εξαρτάται από τη σχολή και το μέρος που θα το βγάλεις.

Για περιοδικά δες το Ebike (http://www.ebike.gr/main/index.php) , είναι Ελληνικό & δωρεάν & αρκετά καλό.

Το 250 που σκέφτεσαι είναι μια καλή επιλογή, σε καλύπτει με το πρώτο δίπλωμα & μπορείς να το βρεις σε καλή τιμή μεταχειρισμένο. Επίσης είναι αρκετά αξιόπιστο.

:wave2:

Dennis-
11/04/2010, 16:46
+1 στον mikeG

:beer:

προτείνω και εγω την ninja ! Για το διπλωμα Α1 υπολόγιζε γυρω στα 450 αν θυμαμαι καλα !

Περιοδικά υπαρχουν πολλα ! moto , 0 - 300 , power bikes (δεν ειμαι σιγουρος για το τελευταιο) αλλα πιστευω με το ιντερνετ πια δεν τα χρειάζεσαι παρα μονο για χρηση τουαλετας :lol:

Τα 25 kw που ανάφερε ο MikeG ειναι περιπου στα 33 αλογα να εχεις υποψη σου αν θελεις να κοιταξεις και σε κατι αλλο ! :wave2:

NinJaX
11/04/2010, 16:59
Να `σται καλα αλανια. ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!

Κατι ακομα. Η αλλαγη ταχυτητων στις μηχανες ειναι ευκολη δυσκολη? Στα μαθηματα για το διπλωμα ολα αυτα θα τα διδαχτω?
Παντως κατεληξα πως το πρωτο μηχανακι μου θα ειναι καποιο 50αρι.
αφου βγαλω διπλωμα φυσικα. Απο εκει και περα οταν αποκτισω αρκετη εμπειρια στους δρομους θα δοκιμασω να παρω κατι καλυτερο, και γιατι οχι την ninja. Αλλα οπως ειπα και στο προηγουμενο post στο μακρινο μελλον. Αφου ειναι και το οικονομικο.
Μεχρι τοτε θα φροντισω να μαθαινω πραγματα γυρω απο τις μηχανες. :)



:sun:

Dennis-
11/04/2010, 17:11
Αν πας για διπλωμα Α1 εχεις να επιλεξεις να δωσεις με αυτοματο η με συμπλέκτη. Δηλαδη εχε στο μυαλο σου μηχανακια οπως cbf 125,cbr 125 κτλ οποτε θα μαθεις και τις ταχυτητες. Για 50cc μηχανάκι βγαζεις στα 16 νομιζω μεσω αστυνομιας με κατι παραβολα δεν ειμαι σιγουρος ! ψαξε λιγο στο forum σιγουρα υπαρχει κατι.

kalogeros
11/04/2010, 20:20
Να προσθέσω ότι εάν έχεις ήδη δίπλωμα για αυτοκίνητο το κόστος για το Α1 θα είναι χαμηλότερο, καθως δεν θα χρειαστεί να ξαναδόσεις τα σήματα. Επομένως γλιτώνεις τα χρήματα για το παράβολο της εξέτασης και για τα μαθήματα στη σχολή.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-

Περιοδικά υπαρχουν πολλα ! moto , 0 - 300 , power bikes (δεν ειμαι σιγουρος για το τελευταιο) αλλα πιστευω με το ιντερνετ πια δεν τα χρειάζεσαι παρα μονο για χρηση τουαλετας :lol:


Ούτε καν για εκεί. Αν έχεις ασύρματο δίκτυο στο σπίτι πας με το λαπτοπ στην τουαλέτα.

drspeed
12/04/2010, 09:14
Αποφάσισες να μπεις στον κόσμο της μοτοσυκλέτας , αυτό είναι το πρώτο και βασικότερο βήμα.Σε πολλούς πήρε πάνω από 30 χρόνια ζωής για να σταματήσουν το μπουσουλάν στους 4 τροχούς!!!!!!
Το δεύτερο βήμα είναι να πάρεις σβάρνα τις σχολές οδήγησης και να πάρεις προσφορές.
3ο βήμα: περνάς τις εξετάσεις για το δίπλωμα.και ξεκινάς να μαζεύεις λεφτά για τα επόμενα βήματα.....
4ο βήμα: μπαίνεις σε ένα μαγαζί και δοκιμάζεις κράνη μέχρι να σε βαρεθούν και να σε πετάξουν έξω, μετά πάς στο επόμενο μαγαζί και κάνεις τα ίδια.Κάποια στιγμή θα βρεις το κράνος που θα σου κάτσει τέλεια.Μετά θα το πάρεις από ebay.
5ο βήμα: κάνεις τα ίδια με το βήμα 4 αλλά αυτή τη φορά δοκιμάζεις μπουφάν και γάντια, ίσως και κανένα μποτάκι.
6ο βήμα: Αφού έχεις κάνει τα παραπάνω βήματα παίρνεις σβάρνα τις μάντρες με τα μεταχειρισμένα και ξεκινάς έρευνα αγοράς.Η χρυσή ευκαιρία ευκαιρία είναι ένα καλό μέρος για να αρχίσεις το ψάξιμο.
7ο βήμα: Αφού έχεις διαλέξει τι θέλεις, παίρνεις έναν φίλο σου που κατέχει το άθλημα και πάτε και βλέπετε μία μία τις μηχανές.
8ο βήμα: Τώρα έχεις διαλέξει την μηχανή σου και πρέπει να πας σε έναν μηχανικό να την τσεκάρει.
Αν έχουν πάει όλα καλά μετά από αυτό θα έχεις την μηχανή που πάντα ονειρευόσουν.
9ο βήμα: Αρχίζεις να κάνεις μικρές διαδρομές σε δρόμους χωρίς πολύ κίνηση αλλά όχι και εντελώς ξεχασμένους για να μάθεις την μηχανή σου και να σε μάθει και αυτή.Μία καλή λύση είναι να κάνεις πάνω κάτω τον περιφερειακό του Υμηττού σε ώρες που δεν έχει κίνηση.Επίσης θα βρεις και μία αλάνα για να μάθεις τα φρένα, εδώ είναι ιδανικό το πάρκινγκ του Ολυμπιακού χωριού.Αυτό θα πρέπει να το κάνεις πρώτο!!!!!!

Τώρα μπορείς να χαρείς την μηχανή σου και δεν θα θέλεις ποτέ να την αποχωριστείς.
Οι πρώτες μακρινές βόλτες αρχίζουν να οργανώνονται στο μυαλό σου και το επόμενο ΣΚ είναι πολύ κοντά.

Well come to the bike world!!!!!!!!!!!
Τώρα είσαι ένας από εμάς......
Αυτός που είναι μπροστά σου είναι ο αρχηγός της ομάδας και τον ακούς για να μαθαίνεις, όλοι οι πίσω σου είναι εκεί για να σε βοηθήσουν......

Lovesick
13/04/2010, 12:41
yeeeeeeah welcome All.



εμπρος στο Δρομο που χαραξε ο Akashi!!!