PDA

View Full Version : Φρένα



mizz
09/04/2010, 18:37
Γεια σας!

αντιμετωπίζω ένα θεματάκι με το μπροστινό φρένο της μηχανής
άλλαξα πρόσφατα υγρά φρένων (rbf 600 motul) έκανα και εξαέρωση...

όμως ενώ παλιά φρέναρα άριστα με ένα δάχτυλο τώρα αν είναι και το οδόστρωμα καλό προκειμένου να εξαντλήσω τα φρένα θα χρειαστώ 2 δάχτυλα...

δε πιάνει κατευθείαν με το καλημέρα όπως δάγκωνε παλιά. τι φταίει; τακάκια καινούργια έχω ferodo

πρόσφατα είχα πάει σε λαστιχά για να μου μπαλώσει το μπροστινό λάστιχο γιατί είχα πατήσει μια βίδα... λέτε να χει παιχτεί τίποτα με τα τακάκια;

ευχαριστώ

camen
09/04/2010, 19:15
Αφου τα τακακια ειναι καινουργια τοτε θελουν καμια 500αρια χλμ εως να πατησουν καλα και να πιανουν...:winka:

Πριν φορουσες τα ιδια τακακια?:rolleyes:

mizz
09/04/2010, 19:44
πάνω από 1000 κμ έχω κάνει με τα τακάκια!
νεά εννοώ ότι δεν είναι φθαρμένα

Lio
09/04/2010, 19:47
Ποτε παρουσιαστηκε το προβλημα?
Μετα την αλλαγη των υγρων?
Μετα την αλλαγη των τακακιων?
Η μετα την επισκεψη στο λαστιχα?

Τα καινουργια τακακια χρειαζονται λιγο χρονο να αποδωσουν πληρως (οπως ειπε και ο προδοτης απο πανω).
Αν ειναι διαφορετικα απο αυτα που ειχες, μπορει να εχουν διαφορετικη αποδοση και συμπεριφορα....

camen
09/04/2010, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
οπως ειπε και ο προδοτης απο πανω


:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

mizz
09/04/2010, 20:06
το πρόβλημα δε παρουσιάστηκε από μέρα σε μέρα
πριν την αλλαγή των υγρών πάντως (γιαυτό είπα και να τα αλλάξω μπας και φτιάξει γιατί είχε σκουρύνει και το χρώμα των παλιών υγρών από τη χρήση)
πριν πάω στο λαστιχά
τα τακάκια υποτίθεται είναι καλύτερα κλπ σε σχέση με τα μαμά που φόραγα πριν και όντως στην αρχή ήταν τζι τζι αλλά σιγά σιγά η μανέτα έχασε την αμεσότητα που είχε. 2-3 εκατοστά πατήματος δηλαδή είναι σα να μη κάνει τίποτα ενώ παλιά έπιανε
προσοχή: δε λέω ότι δεν φρενάρει, μια χαρά φρενάρει και δυνατά και απ'όλα. απλά θέλω να δαγκώνει με το καλημέρα όπως έκανε μια εποχή και όχι να χρειάζεται να πατάω τη μανέτα με τα 2 δάχτυλα
ευχαριστώ και πάλι !

camen
09/04/2010, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
το πρόβλημα δε παρουσιάστηκε από μέρα σε μέρα
πριν την αλλαγή των υγρών πάντως (γιαυτό είπα και να τα αλλάξω μπας και φτιάξει γιατί είχε σκουρύνει και το χρώμα των παλιών υγρών από τη χρήση)
πριν πάω στο λαστιχά
τα τακάκια υποτίθεται είναι καλύτερα κλπ σε σχέση με τα μαμά που φόραγα πριν και όντως στην αρχή ήταν τζι τζι αλλά σιγά σιγά η μανέτα έχασε την αμεσότητα που είχε. 2-3 εκατοστά πατήματος δηλαδή είναι σα να μη κάνει τίποτα ενώ παλιά έπιανε
προσοχή: δε λέω ότι δεν φρενάρει, μια χαρά φρενάρει και δυνατά και απ'όλα. απλά θέλω να δαγκώνει με το καλημέρα όπως έκανε μια εποχή και όχι να χρειάζεται να πατάω τη μανέτα με τα 2 δάχτυλα
ευχαριστώ και πάλι !

Ποσο παλιο ειναι το μηχανακι?
Αυτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι ηρθε η ωρα να κανεις ενα καλο καθαρισμο και σερβις στις δαγκανες σου...Παιζει τα o-rings που υπαρχουν γυρω απο τα εμβολακια να εχουν ξεραθει και πλεον να κολλανε (τα εμβολακια)...


Εννοειται οτι εχεις σιγουρεψει τα ενδεχομενα να ειναι υγρα ή τακακια ή καποια αλλη λαλακια...:D

mizz
09/04/2010, 21:06
2-3 ετών
θα λύσω τη δαγκάνα να τσεκάρω και θα ενημερώσω

camen
09/04/2010, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
2-3 ετών
θα λύσω τη δαγκάνα να τσεκάρω και θα ενημερώσω


Σιγουρα κανατε καλη εξαερωση?Δεν ξεκινας με αυτο?

p@nos
09/04/2010, 21:19
το πιθανοτερο ειναι οντως να ειναι η ποιοτητα τετοια, και να μην αποδιδουν τοσο καλα οσο τα προηγουμενα(το οτι εβαλες αφτερμαρκετ, δε παει να πει πως ειναι καλυτερα απο αυτα που ειχε πανω)

μετα, ολα τα τακακια, θελουν ενα στρωσιμο...καμια 200ρια χλμ το πολυ...ειναι πολυ πιθανο βεβαια απο την ανυπομονισια σου να τα ζορισες με το καλημερα και να τα ''καψες''(θελουν μαλακη χρηση στην αρχη και οχι πολλα ζορια)

κατα 90% βεβαια ισχυει το πρωτο που σου πα...απλα δεν δουλευουν το ιδιο καλα με τα προηγουμενα

:wave2:

mizz
09/04/2010, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Σιγουρα κανατε καλη εξαερωση?Δεν ξεκινας με αυτο?

το σκέφτηκα και γω και ξαναέκανα. ούτε 1 φυσαλίδα αέρα δεν υπάρχει στο κύκλωμα.

τα τακάκια δε τα ζόρισα στην αρχή ειδικά για αυτό το λόγο. άλλοι με τα ίδια δεν έχουν κανένα παράπονο, όπως και γω εξάλλου στις αρχές.

απλά μου κακοφαίνεται τώρα, τόσο καιρό να μουν κομπλέ με 1 δάχτυλο και τώρα τελευταία 2. δηλαδή άμα πάω μέγαρα θα θέλει συνέχεια 2...

McTalas
09/04/2010, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
το σκέφτηκα και γω και ξαναέκανα. ούτε 1 φυσαλίδα αέρα δεν υπάρχει στο κύκλωμα.

τα τακάκια δε τα ζόρισα στην αρχή ειδικά για αυτό το λόγο. άλλοι με τα ίδια δεν έχουν κανένα παράπονο, όπως και γω εξάλλου στις αρχές.

απλά μου κακοφαίνεται τώρα, τόσο καιρό να μουν κομπλέ με 1 δάχτυλο και τώρα τελευταία 2. δηλαδή άμα πάω μέγαρα θα θέλει συνέχεια 2...
να ρωτησω κατι,
εχεις μπει μεγαρα και παταγες φρενο μονο με το ενα δαχτυλο και τωρα θες 2 ή στον δρομο φρεναρες με το ενα δαχτυλο και τωρα θες 2.
Παντως εμενα τα 2 δαχτυλα μου ακουγεται λογικο.

mizz
09/04/2010, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
στον δρομο φρεναρες με το ενα δαχτυλο και τωρα θες 2.

αυτό εννοώ
έχεις δίκιο δε το γραψα σωστά 2+ εννοούσα πριν για τη πίστα

GIXXERAKIAS
09/04/2010, 22:47
Κοιταξε ξανα την εξαερωση,σιγουρεψου οτι ειναι πολυ καλη και καντην με βοηθεια φιλου οχι μονος.Αν ταυτοχρονα (επειδη ειπες οτι με το περασμα του χρονου εγινε αυτο) εχεις και απωλεια στην μανετα (πεφτει πιο πολυ απο πριν) και φρεναρει πιο κατω απο οτι συνηθως μαλλον θες σερβις στην τρομπα φρενου η ευκαιρια για αλλαγη της με καλυτερη.:winka:

Ξεκινα απο εκει και μετα κοιτα το θεμα δαγκανες.:wave2:

Lio
10/04/2010, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

Ελα τωρα, αφου προδοσες την πιστη, χαριτωμενη γιαπωνεζουλα για την διμετρη αυστριακια..
(και με αφησες μονο μου με serow στο φορουμ...)

:beer: :beer:

Lio
10/04/2010, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
το πρόβλημα δε παρουσιάστηκε από μέρα σε μέρα
πριν την αλλαγή των υγρών πάντως (γιαυτό είπα και να τα αλλάξω μπας και φτιάξει γιατί είχε σκουρύνει και το χρώμα των παλιών υγρών από τη χρήση)
πριν πάω στο λαστιχά
τα τακάκια υποτίθεται είναι καλύτερα κλπ σε σχέση με τα μαμά που φόραγα πριν και όντως στην αρχή ήταν τζι τζι αλλά σιγά σιγά η μανέτα έχασε την αμεσότητα που είχε. 2-3 εκατοστά πατήματος δηλαδή είναι σα να μη κάνει τίποτα ενώ παλιά έπιανε
προσοχή: δε λέω ότι δεν φρενάρει, μια χαρά φρενάρει και δυνατά και απ'όλα. απλά θέλω να δαγκώνει με το καλημέρα όπως έκανε μια εποχή και όχι να χρειάζεται να πατάω τη μανέτα με τα 2 δάχτυλα
ευχαριστώ και πάλι !

Αρα δεν φταινε τα υγρα, ουτε ο λαστιχας...
Μπορει τα τακακια να εχουν γυαλισει απο καμια ψιλουπερθερμανση (οχι απαραιτητα στην αρχη). Μπορει ακομη να ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα για τα συγκεκριμενα τακακια.
Κατι παρομοιο ειχα και εγω με τα EBC που ειχα μεχρι προσφατως. Στην αρχη ηταν μια χαρα, αλλα οταν εφτασαν στη μεση, ηθελαν περισσοτερη δυναμη στη μανετα και η αισθηση ειχε παει περιπατο. Τι τα ετριψα, ξαναετριψα, τιποτε. Μολις τα αλλαξα, το φρενο δαγκωνει οπως στα νιατα του...

DeusEx
10/04/2010, 10:15
και γω το ιδιο προβλημα εχω κ το ψαχνω ...

και εγω τα μοτουλ ειχα βαλει , και τακακια HH premier, υποτηθεται οτι εχουν καλυτερο συντελεστη τριβης.

εξαερωση ξανα κ ξανα , αλλα βελτιωση δεν ειδα ...

Λες να φταινε τα υγρα τελικα ?

p@nos
10/04/2010, 10:29
ρε παιδια δε φταινε τα υγρα, και δε παιζουν και κανενα ρολο...και νερο να βαλετε το ιδιο θα δουλευει...



τα τακακια ''φταινε''...το οτι βαλατε αλλα, δε σημαινει πως ειναι καλυτερα ντε και καλα απο τα ΟΕΜ...

πολλες εταιριες τα ΟΕΜ τακακια που χρησιμοποιουν ειναι αρκετα καλα

τωρα που τα πληρωσατε, ζηστε με αυτα

:wave2:

KaTaNaS
10/04/2010, 11:09
ξανακανε εξαερωση και κοιτα αν βελτιωθει!

stefanos
10/04/2010, 12:48
Πράγματι τα καινούργια τακάκια μέχρι να στρώσουν έχουν πολύ απότομο δάγκωμα.
Δεν είναι απαραίτητα καλό, όσο πιό προοδευτικό είναι το φρενάρισμα τόσο πιό καλός έλεγχος υπάρχει.

AUFGEBRACHT
10/04/2010, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αφου τα τακακια ειναι καινουργια τοτε θελουν καμια 500αρια χλμ εως να πατησουν καλα και να πιανουν...:winka:

Πριν φορουσες τα ιδια τακακια?:rolleyes:

500χλμ μου φαίνονται αρκετά για να στρώσουν τα καινούρια τακάκια,νόμιζα 200-250χλμ ήταν πιο λογικό. Πάντως πρόσφατα χρειάστηκε να αλλάξω τακάκια μπρος πίσω (F650 GS) και για λόγους οικονομίας ο μάστορας μου έβαλε τακάκια της Braking αντί για τα brembo που φοράει κανονικά,λέγοντάς μου ότι έχουν την ίδια απόδοση αλλά είναι σχεδόν μισή τιμή...έχω κάνει καμιά 200ρια χιλιόμετρα περίπου αλλά ομολογώ πως δεν είμαι ευχαριστημένος.Εκτός του ότι το μπροστινό όχι απλά ΤΡΙΖΕΙ αλλά εκτελεί χρέη δεύτερης κόρνας,νομίζω πως τα μαμίσια είχαν καλύτερη απόδοση και επιβράδυναν τη μοτοσυκλέτα πολύ αποδοτικότερα και επειδή φρένα=ασφάλεια προσανατολίζομαι μέσα σε ένα μήνα από την τοποθέτησή τους να τα αλλάξω αν και καινούρια...κάποιοι μου λένε ότι είναι περιττή κίνηση και σίγουρα αντιοικονομική.Κάποια γνώμη;