PDA

View Full Version : Απορια για λαδια w0/30 και 5-40w



libali10
11/04/2010, 11:35
Aν βαλω σε R1 του 2007 ψιλα λαδια
για ευστροφια (για μερικα περασματα και μετα τα αλλαξω) θα ειναι ενταξει η θα παρω τιποτα στροφαλοπιστονια παραμασχαλα
Το μηχανακι εχει κανει 35,000χλμ.

camen
11/04/2010, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
ευτροφια


Να το παχυνεις θελεις:confused: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

catmaster
11/04/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Aν βαλω σε R1 του 2007 ψιλα λαδια
για ευτροφια (για μερικα περασματα και μετα τα αλλαξω) θα ειναι ενταξει η θα παρω τιποτα στροφαλοπιστονια παραμασχαλα
Το μιχανακι εχει κανει 35,000χλμ.

Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο του να παίξεις με τέτοιο ιξώδες αντί για ένα 10-40 ... εκτός και αν κυνηγάς δεκατάκια να κατεβάσεις που και πάλι δεν θα τα πάρεις εύκολα ....


Για ένα track day δεν θα έχεις πρόβλημα , αρκεί μετά να το πετάξεις μαζί με το φίλτρο λαδιού ... πολλά λ7 για πέταμα κατά τη γνώμη μου ...

libali10
11/04/2010, 13:15
Οχι για dD.Για τα δεκατακια θελω.Δεκατακια στα 250χλμ ειναι μιαμησι και κολωνα.
Το μονο που με ενδιαφερει αν θα εχω προβλημα φθορας του κινητηρα. Αν ειναι ετσι ,δεν παιζω.
Γιατι εχω τυν εντυπωση οτι το ψιλο λαδι θα το πεταει πισω ζωντανο.
Στο site της Μοτουλ λενε οτι το ψιλο λαδι ειναι καλο για μονο μικρες διαδρομες.
Εγω για μερικα περασματα το θελω οπου και θα ελεχγω την σταθμη.
Η απορια μου ειναι ειναι μελετημενο για τις ανοχες του κινητηρα μου η θα παθω καμια ζημια.

SeNNinhA
11/04/2010, 14:36
Δεν πρόκειται να κερδίσει ΤΙΠΟΤΕ στην πράξη από αυτή την κίνηση.

Οι εσωτερικές τριβές και η διαφορά τους είναι τόσο ελάχιστη που δεν μπορείς να κερδίσεις δεκατάκια από αυτό. Μακάρι να ήταν έτσι εύκολα τα δεκατάκια. Μια κακή ή κακολαδωμένη αλυσίδα όμως μπορεί να σου κόψει και 2-3 άλογα χαλαρά. 2-3 κιλά δίαιτα και θα κερδίσεις πολύ περισσότερα.

Η επιλογή ιξώδους λαδιού γίνεται ανάλογα με τις θερμοκρασίες περιβάλλοντος. 0W-30 θα σε πάει το χειμώνα και το 5W-40 θα σε πάει χειμώνα-καλοκαίρι. Κανένα από τα παραπάνω δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα εκτός κι αν χρειάζεσαι την περίοδο εκείνη 50άρι λάδι λόγω εξαιρετικά υψηλών θερμοκρασιών. Βέβαια θα καταστραφεί και θα καεί πιο εύκολα αλλά αυτό δεν σε ενδιαφέρει. Το αλλάζεις πιο συχνά. Άλλωστε όλα τα racing λάδια όταν δουλευτούν θέλουν αλλαγή άμεση κανονικά.

Αυτό που ουσιαστικά θέλεις είναι ενα FULL SYNTHETIC λάδι το οποίο θα το αλλάζεις στα 1000-1500χλμ και δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο.


Διάβασε και αυτό και θα σε βοηθήσει:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=14087


Ααααα, και ξέχνα το Motul. Βάλε TORCO 4TSR



:wave2: :wave2: :wave2:

p@nos
11/04/2010, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA


Αυτό που ουσιαστικά θέλεις είναι ενα FULL SYNTHETIC λάδι το οποίο θα το αλλάζεις στα 1000-1500χλμ και δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο.




full synthetic και μαλιστα αλλαγη καθε 1000χλμ?

:eek: :eek: :eek:

SeNNinhA
11/04/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
full synthetic και μαλιστα αλλαγη καθε 1000χλμ?

:eek: :eek: :eek:

Μιλάει για 0W-30, 5W-40 και για ταχύτητες 250+ χλμ/ω και κόντρες. Άρα σκίσημο και άγριο δούλεμα με πολύ λεπτά λάδια.

Στην πίστα αντίστοιχα βάζεις πάντα full synthetic και αλλάζεις λάδια κάθε φορά ή τουλάχιστον κάθε 2 φορές. Το ίδιο είναι.

Μπορείς να τα διατηρήσεις και να τα αλλάξεις αρκετά αργότερα αλλά θα έχουν χάσει μετά τα 1500χλμ το 35% περίπου της ικανότητάς τους και άρα δεν θα είναι αποτελεσματικά για αυτό που τα θέλει.

:smokin: :smokin:

SeNNinhA
11/04/2010, 14:54
Δες εδώ πχ πόσο χάνεται μειώνεται η ρευστότητα των λαδιών με την χρήση (χλμ).


194996

libali10
11/04/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν πρόκειται να κερδίσει ΤΙΠΟΤΕ στην πράξη από αυτή την κίνηση.

Οι εσωτερικές τριβές και η διαφορά τους είναι τόσο ελάχιστη που δεν μπορείς να κερδίσεις δεκατάκια από αυτό. Μακάρι να ήταν έτσι εύκολα τα δεκατάκια. Μια κακή ή κακολαδωμένη αλυσίδα όμως μπορεί να σου κόψει και 2-3 άλογα χαλαρά. 2-3 κιλά δίαιτα και θα κερδίσεις πολύ περισσότερα.

Η επιλογή ιξώδους λαδιού γίνεται ανάλογα με τις θερμοκρασίες περιβάλλοντος. 0W-30 θα σε πάει το χειμώνα και το 5W-40 θα σε πάει χειμώνα-καλοκαίρι. Κανένα από τα παραπάνω δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα εκτός κι αν χρειάζεσαι την περίοδο εκείνη 50άρι λάδι λόγω εξαιρετικά υψηλών θερμοκρασιών. Βέβαια θα καταστραφεί και θα καεί πιο εύκολα αλλά αυτό δεν σε ενδιαφέρει. Το αλλάζεις πιο συχνά. Άλλωστε όλα τα racing λάδια όταν δουλευτούν θέλουν αλλαγή άμεση κανονικά.

Αυτό που ουσιαστικά θέλεις είναι ενα FULL SYNTHETIC λάδι το οποίο θα το αλλάζεις στα 1000-1500χλμ και δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο.


Διάβασε και αυτό και θα σε βοηθήσει:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=14087


Ααααα, και ξέχνα το Motul. Βάλε TORCO 4TSR



:wave2: :wave2: :wave2:


FULL SYNTHETIC εισαι συγουρος?Εσυ το δουλευεις με φουλ συνθετικα?Εχω ακουσει πολλες ζημιες με τετοια λαδια.
Τ ο 5-40 νομιζω οτι θα εχουν καποια διαφορα ευστροφιας εστω και ελαχιστη (αλλα δεν επιμενω διοτι δεν εχω ασχολιθει με το θεμα) παντα σε σχεση με τα 15-40 η 50(δεν θυμαμε...δουλευω τα compedition tiς Motul για Suzuki).
Tα TORCO 4TSR τι παραπανω εχουν?
Και που τα βρισκω?Τιμη?

SeNNinhA
11/04/2010, 15:10
Όποιος έχει απαιτήσεις απόδοσης δουλεύει Full Synthetic είτε σε δρόμο είτε σε χώμα. Σε πιεσμένους κινητήρες είναι μονόδρομος σχεδόν.

Τα Torco τα έχει ο Λαμπριανίδης στην Καλλιρόης με 13,5 ευρώ/lt τα 4TSR 10W-40

http://www.trade-wind.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=37&Itemid=57&lang=el

libali10
11/04/2010, 16:09
θα τα δοκιμασω αν και δεν συνηθιζω τνα κανω πειραματα.

Ελπιζω να ειναι καλα σε σχεση τα Μotul V300

SeNNinhA
11/04/2010, 17:53
Δεν είναι απαραίτητο να αλλάξεις μάρκα αν και δεν μπορείς να καταλάβεις τίποτε εαν δεν ανοίξεις κινητήρες και συγκρίνεις φθορές.

Δοκίμασε και RED LINE εναλλακτικά

Πάντως θέλει καλό ζέσταμα οπωσδήποτε μιας και ακόμη και η ιδια η Motul κάπου διάβασα ότι λεει πως στους 70 και κατω βαθμους τα V300 εχουν ανεπαρκη λιπανση (δεν παίρνω και όρκο γι αυτό).

libali10
11/04/2010, 20:27
΅Εκανα την συγκρηση με τα V 300 μηπως ξερεις κατι.

Pantos eisai tis gnomiς gia Full Synthetic?

Kai kathe pote allagi? 1000-1500? Giati τοσα λιγα?

Tα R1 δεν παιφτουν κατω απο 70 C ουτε στο Εβερεστ.

TOLISTOLAROS
11/04/2010, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Όποιος έχει απαιτήσεις απόδοσης δουλεύει Full Synthetic είτε σε δρόμο είτε σε χώμα. Σε πιεσμένους κινητήρες είναι μονόδρομος σχεδόν.

Τα Torco τα έχει ο Λαμπριανίδης στην Καλλιρόης με 13,5 ευρώ/lt τα 4TSR 10W-40

http://www.trade-wind.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=37&Itemid=57&lang=el
Τοrco πάρα πολύ καλά.Για παραγγελίες πιστεύω ότι ο Δημήτρης(SVX) έχει ακόμα καλύτερες τιμές

SeNNinhA
11/04/2010, 21:53
1) τα full synthetic ούτως η άλλως είναι καλυτερα.

2) τα motul 300V και ακόμη περισσότερο τα 0w-30 & 5w-40 είναι ούτως η άλλως full synthetic.

3) δες τον πίνακα πιο πάνω πως μειώνεται η ρευστότητα των λαδιων μετά από 800 μίλια και θα δεις ότι εάν τα αφήσεις παραπάνω θα χάσεις τα πλεονεκτήματα του λεπτού λαδιού μετά από αυτά τα χιλιόμετρα. Εάν δεν σε πειράζει αυτό τότε άφησε τα και παραπάνω. Τα συνθετικά μάλιστα κρατάνε περισσότερο αλλά εσυ τα θέλεις πολύ ψιλά οπότε πάλι θέλουν γρήγορα αλλαγμα για να παραμένουν τόσο ψιλά.

4) εάν το ζοριζεις το μοτορι τότε μην τα αφήσεις πάνω από 2000 χλμ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Για παραγγελίες πιστεύω ότι ο Δημήτρης(SVX) έχει ακόμα καλύτερες τιμές

Δεν ήξερα ότι τα φέρνει. Κάνε μια ερώτηση τότε.

:beer: :beer:

libali10
12/04/2010, 10:44
Να σου πω οτι φοβαμε τα 0-30 εστω και για ενα τεστ γιατι πιστευω για να βαλει καποιος 0-30 θα πρεπει οτο επιτρεπουν οι προδιαγραφες ( ανοχες -κυλινδρος-πιστονιων) να ειναι μελετημενες πχ τα Wiseco πιστονια εχουν την ιδιοτεροτητα να εχουν μεγαλες ανοχες.
Στη συνεχεια στροφαλα τι γινετε?
Σασμαν σιγουρα θα βαραει τις ταχυτητες...

Οποτε το ερωτημα μου ειναι
οτι αν βαλω 0-30 εστω για 500 χλμ με συχνο ελεγχο για την ποσοτητα
θα εχω προβλημα με το μοτερ η οχι?


Στον πινακα αναφερει συνθετικα λαδια ?

OldMan
12/04/2010, 11:28
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μπορούμε να σου πούμε ότι το μοτέρ δεν θα πάθει τίποτε με το 40άρι ιξώδες..


Υ.Γ.
Μην σε ενδιαφέρει το 1ο νούμερο (αυτό πριν το W) αν θέλεις το λάδι για κανονικές συνθήκες περιβάλλοντος...

libali10
12/04/2010, 12:47
to Υ.σ δεν το καταλαβα.
Γιατι να μην το λαβουμε υποψην πριν το W?

Mπορεις να απαντησης στο ερωτηματα του παραπανω μυνηματος μου ?

Παντως W0-30 & W5-40 ακουω οχι καλα λογια στροφαλα( μεταλα) λογω μειωμενου
φιλμ λιπανσης

OldMan
12/04/2010, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Γιατι να μην το λαβουμε υποψην πριν το W?
Γιατί δηλώνει το πως συμπεριφέρεται το λάδι (από πλευράς ιξώδους) στο πολύ κρύο ...

Ένα 40άρι λάδι (σε κανονικές συνθήκες) είναι 40άρι είτε 5W40 είναι είτε 15W40 ...
(αλλά νομίζω ότι τα έχουμε ξαναπεί αυτά αρκετές φορές...)

Το φιλμ λίπανσης δεν έχει (τόσο πολύ) σχέση με το ιξώδες του λαδιού όσο με τον σχεδιασμό (και τις "ανοχές") των κινούμενων μερών στα οποία καλείται να παρεμβληθεί...
(και σίγουρα δεν έχει σχέση με το αν το λάδι είναι πολύτυπο...)

libali10
12/04/2010, 13:20
Πηγα στι site της Motul της αντιπροσωπιας της Ελλαδος και ενω ξερω οτι το R1 του 2007 -2008 ειναι ακριβως το ιδιο μοτερ
προτεινει ως καλυτερο τα παρακατω διαφορετικα ως το W.

Τι σημαινει το 4C88 & 4C81 αφου μιλαμε για ιδιο μηχανακι.
Gατι προτεινει διαφορετικα λαδια 5w-40 kai 10w-40 αφου δεν παιζει και τοσο σημαντικο ρολο.


YZF-R1 1000 (4C88) 2008-2008 εχει το 300V 4T FACTORY LINE 5W-40

YZF-R1 1000 (4C81) 2007 εχει το 300V 4T FACTORY LINE 10W-40

dirtbird
12/04/2010, 13:25
Επίσης η Silkolene έχει κάποιο λάδι 20άρι (νομίζω 5-20) για track days κτλ.
Πριν 3-4 χρόνια -αν θυμάμαι καλά- το Performance bikes είχε κάνει συγκριτική δυναμομέτρηση (νομίζω σε R1) και όντως υπήρχε διαφορά στην μέγιστη ιπποδύναμη (3 με 4 άλο γα, πάλι εάν θυμάμαι καλά). Για αυτό που ψάχνεις , νομίζω ότι κάνει, για τυπική χρήση νομίζω πως όχι.

Εσύ αποφασίζεις.....

ego_o_idios
12/04/2010, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
θα τα δοκιμασω αν και δεν συνηθιζω τνα κανω πειραματα.

Ελπιζω να ειναι καλα σε σχεση τα Μotul V300

ke to tiganolado ine kalitero apo motul :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
12/04/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Πηγα στι site της Motul της αντιπροσωπιας της Ελλαδος και ενω ξερω οτι το R1 του 2007 -2008 ειναι ακριβως το ιδιο μοτερ
προτεινει ως καλυτερο τα παρακατω διαφορετικα ως το W.

Τι σημαινει το 4C88 & 4C81 αφου μιλαμε για ιδιο μηχανακι.
Gατι προτεινει διαφορετικα λαδια 5w-40 kai 10w-40 αφου δεν παιζει και τοσο σημαντικο ρολο.


YZF-R1 1000 (4C88) 2008-2008 εχει το 300V 4T FACTORY LINE 5W-40

YZF-R1 1000 (4C81) 2007 εχει το 300V 4T FACTORY LINE 10W-40

Μάλλον έχει 2 sites, χειμερινό και θερινό......:o

ego_o_idios
12/04/2010, 13:48
den katalava an foras wiseco pliroforiaka ta wiseco ine ntenekedes parola afta an ta zestanis kala ke prodeftika 8a apodosoun pantos min ta empistevese poli

ladia
iparxoun ladia pou anevazoun tin simpiesi ke ladia pou tin katevazoun
ego sto gixxer forao mono belray pou anevazoun tin simpiesi apodedigmena
gia na ma8is pia ladia ektos tou belray anevazoun tin simpiesi ksekina na mpenis se ksena agonistika foroum

to motul sigoura rixni tin simpiesi pantos


meta an 8elis na valis psilo ladi gia mia sigkekrimeni periptosi
den fantazome na 8es na kikloforas tora tous zestous mines to mixanaki me psila ladia?:eyepop:

o sindiasmos wiseco ke psilo ladi gia ka8e mera ine o kaliteros na vgoun ta wiseco sto ipe8ro..
:rotflmao: :rotflmao:


ego pantos 8a sou protina na valis motor cote (pos dialo grafete) gia na exis to kefali sou isixo pola akougonte gia afto ke i kasandres lene ta diafora ego pou to dokimasa den ida kamia diafora os pros to xirotero pou anaferoun merikoi


den patinari an valis tin sosti posotita
ke sigoura voi8ai an ipologiso oti 8a eprepe na exo pari to sasman agkalia mexri tora ke akoma den exi pa8i tipota


isos ine to mono pou mpori na sou prosferi afto to prostateftiko film pou zitas enantia stin trivi ke mono afto kani ke to kani kala


pistevo lipon oti i sosti posotita apo afto to antitriviko iliko me ena kalo apodedigmena kalo sto perasma ton dekation ladi pou sou anevazi tin simpiesi 8a se voi8isi poli


ke ksekina afto to sistima lipansis apo 10-40 ke kateva se psilotero meta tin alagi ladion

ala ke pali den nomizo oti 8a epiviosis aftous tous zestous mines me psila ladia


skepsou oti se ena mixanaki pistas pirazonte ola oxi mono ta ladia
akoma ke o 8ermostatis tou psigiou nerou pirazete na perni mprosta grigorotera apo oti prepi

ke gia afto pou zitas 8eli psaksimo min kanis veviasmenes kinisis

stis kafeteries legonte ola orea stin praksi xalai ligo to prama

reinmeister
12/04/2010, 13:56
εχεις φτασει σε τετοιο εκπληκτικο σημειο βελτιωσης,εχοντας εκμεταλευτει καθε παριφερειακη δυνατοτητα αναβαθμισης ,ετσι ωστε να χρειαστεις την εξτρα ευστοφια λεπτορευστου λαδιου?

camen
12/04/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εχεις φτασει σε τετοιο εκπληκτικο σημειο βελτιωσης,εχοντας εκμεταλευτει καθε παριφερειακη δυνατοτητα αναβαθμισης ,ετσι ωστε να χρειαστεις την εξτρα ευστοφια λεπτορευστου λαδιου?

Κ σε εψαχνα και δε σε εβρισκα και αρχισα να ανησυχω.......:smokin:

McTalas
12/04/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κ σε εψαχνα και δε σε εβρισκα και αρχισα να ανησυχω.......:smokin:
εχει και δουλειες ο ανθρωπος, δεν ειναι σαν και εμας... :smokin: (δις)

libali10
12/04/2010, 14:18
Δεν φοραω wisekο..gia paradeigma το εγραψα.Αν βαλεις 30W λαδι σε μοτερ με wiseko κιτ και πας Αθηνα-
κορινθο με χουφτομενο γκαζι δεν τι βγαζεις ...θα τα παρεις το μοτερ παραμασχαλα.

Οσο για τα υπολοιπα συζητηση να γινετε.

Ο φιλος πως εξηγει το φαινομενο οτι με τη μια μαρκα ΜΕΙΩΝΕΤΕ η ΣΥΜΠΙΕΣΗ και με αλλη μαρκα αυξανετε?

ΤΑ ΛAΔIA ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΑΡΚΩΝ DEN EXOYN KAΠOIΕΣ ΣΤΑΝΤΑΡ ΠΟΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ?

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΟΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΟΤΙ ΤΟ BELΕRAY ΟΤΙ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ?
ειναι παντετα τηςς εταιρειας?

dirtbird
12/04/2010, 14:27
mallon prepei na apantisi aytos o idios......:D :D

ego_o_idios
12/04/2010, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Δεν φοραω wisekο..gia paradeigma το εγραψα.Αν βαλεις 30W λαδι σε μοτερ με wiseko κιτ και πας Αθηνα-
κορινθο με χουφτομενο γκαζι δεν τι βγαζεις ...θα τα παρεις το μοτερ παραμασχαλα.

Οσο για τα υπολοιπα συζητηση να γινετε.

Ο φιλος πως εξηγει το φαινομενο οτι με τη μια μαρκα ΜΕΙΩΝΕΤΕ η ΣΥΜΠΙΕΣΗ και με αλλη μαρκα αυξανετε?

ΤΑ ΛAΔIA ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΑΡΚΩΝ DEN EXOYN KAPOIΕΣ ΣΤΑΝΤΑΡ ΠΟΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ?

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΟΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΟΤΙ ΤΟ BELΕRAY ΟΤΙ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ?
ειναι παντετα τηςς εταιρειας?

min pistevis oti sou leme kane mia erevna internet exis
afta pou sou leo ta lene mixanikoi agonizomenoi
ala psakse ligo ke esi..

libali10
12/04/2010, 17:24
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΝΑΣ-ΔΥΟ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ.
ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΨΑΧΝΟΜΑΙ
ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.

reinmeister
13/04/2010, 09:23
...και ξαναρωτω για δευτερη και τελευταια φορα...εισαι απολυτως σιγουρος οτι εχεις παρει τα μεγιστα απο το σετ απ ετσι ωστε να ρισκαρεις την αξιοπιστια του μοτερ σου με λεπτο λαδι?

SeNNinhA
13/04/2010, 09:33
Δεν νομίζω να έχει κάνει κάτι στο μοτέρ του.

Απλά μάλλον σκέφτηκε ότι εαν αλλάξει τα λάδια σε πιο λεπτά θα κερδίσει 2-3 ίππους με μηδενικό σχεδόν κόστος και ρωτάει εαν αντέξει το μοτέρ για μερικές κόντρες ή θα το πάρει στο χέρι.

Σωστά?

reinmeister
13/04/2010, 12:54
κοιτα...σε ενα κοντραδικο μηχανακι,χωρις να λυθει μοτερ, πρεπει να γινονται καποια standards...καποια απο αυτα ειναι τα εξης...

αλυσιδογραναζα 520 χωρις o rings για μικροτερη αδρανεια...

ζαντες carbon η magnesium για τον παραπανω λογο...

ceramic δισκοπλακες η μονη ceramic δισκοπλακα και καθολου πισω...

χρονισμος εκκεντροφορων με τελειως διαφορετικα κεντρα λοβων για αποδοση ψηλα...

μειωση διακενων σε οριακο σημειο για μεγιστοποιηση βυθισματος και διαρκειας...

καυσιμο συγκεκριμενου τυπου ετσι ωστε να εκμεταλευτουμε τις καιρικες συνθηκες συγκριτικα με τον αντιπαλο...

χαρτογραφηση με καυσιμο και αναφλεξη ανα σχεση ετσι ωστε συνδυαζοντας afr με σχεση να παρουμε τα μεγιστα καθε ταχυτητας...

εξατμιση με συγκεκριμενο collector και τελικο με βαση τις απαιτησεις μας...

χαμηλωμα τερμα...

αυτα ειναι τα απολυτως βασικα...

υπαρχουν και αρκετα ακομη τα οποια δεν λεγονται...

εφ οσον εχουν γινει ολα αυτα τοτε ναι ,παιρνουμε και ρισκα με το μοτερ μας...

και οχι με 30αρια και 40αρια λαδια που ειναι για scania και δινουν το τιποτα, αλλα με μονοτυπα 2.5 η 5 sae...

υπαρχουν νορμαλ και "νορμαλ" μηχανακια...:cool:

OldMan
13/04/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
με μονοτυπα 2.5 η 5 sae...
Σε λίγο θα μας πεις ρε κύριος να βάλουμε 5αράκι λάδι στο μοτέρ και 30άρι στα πηρούνια ... :winka:

reinmeister
13/04/2010, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σε λίγο θα μας πεις ρε κύριος να βάλουμε 5αράκι λάδι στο μοτέρ και 30άρι στα πηρούνια ... :winka:

στα πηρουνια straps ραμολι...ξερεις...σαν τις τιραντες που κρατανε τα παντελονια σου...:p :lol: :lol:

OldMan
13/04/2010, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
στα πηρουνια straps ραμολι...ξερεις...σαν τις τιραντες που κρατανε τα παντελονια σου...:p :lol: :lol:
Ρε εμείς καλά λαλακιζόμαστε, αλλά βλέπω το παλικάρι να παίρνει το μοτέρ στα χέρια...:(

reinmeister
13/04/2010, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε εμείς καλά λαλακιζόμαστε, αλλά βλέπω το παλικάρι να παίρνει το μοτέρ στα χέρια...:(

επιλογες...

sapila racing
13/04/2010, 13:23
Εγω που θέλω απλά να ανεβάσω λίγο την συμπίεση του κινητήρα τι λάδι να βαλω ρε παιδιά? :confused:

sniper
13/04/2010, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εγω που θέλω απλά να ανεβάσω λίγο την συμπίεση του κινητήρα τι λάδι να βαλω ρε παιδιά? :confused:


Ρίξε 20ml νερό μέσα....

sapila racing
13/04/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρίξε 20ml νερό μέσα....

Σιγύρο αυτό το κόλπο? Ελπίζω να μην μου κάνεις πλάκα φιλαράκι και με πάρεις στο λαιμό σου!

Να σου πω, απο την βρύση κάνει? Η πρέπει να βαλω απο την κανάτα που εχει και φίλτρο?

sniper
13/04/2010, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Σιγύρο αυτό το κόλπο? Ελπίζω να μην μου κάνεις πλάκα φιλαράκι και με πάρεις στο λαιμό σου!

Να σου πω, απο την βρύση κάνει? Η πρέπει να βαλω απο την κανάτα που εχει και φίλτρο?


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sapila racing
13/04/2010, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Γιατι γελάς ρε φίλε? :mad:































:lol:

libali10
13/04/2010, 13:45
εχουν γινει μερικα απο αυτα που αναφερεις ( reinmeister) οπως και καποια αλλα που δεν αναφερεις.

Οσο αφορα κεραμικα,carbon ζαντες κτλ ειναι υπερβολικα διοτι αν ριξω το χρημα τους σε μοτερ αντε.
Ασε που για να κανω κοκκαλο το μιχανακι πρωτα επρεπε εγω να εγω γεννηθει εφταμηνιτικος..δηλαδη να εχω ξεκινησει με βαση τα ελαχιστα δικα μου κιλα αλλα δυστηχως-ευτηχως ειμαι 1.86. Για κοντρες μαλλον δυστηχως.
Οσο για χαρτογραφηση ανα σχεση το μηχανακι ειναι R1 2007
οποτε εχω PCIII kai οχι PCV.(εσενα σε βλεπω ψαγμενο απο χαρτογραφησης :smilea:
Οσο για τα υπολοιπα ο λογος που ρωταω ειναι διοτι δεν θελω να ρισκαρω και να τα παρω στο χερι.



ΞΕΡΕΙΣ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΓΝΩΜΕΣ
ΑΣΧΕΤΩΣ ΕΣΥ ΤΗ ΘΑ ΠΡΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ MΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ OldMan ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΜΙΔΕΝΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ...ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ αφου υπαρχουν καποιες γνωσεις.

OldMan "Απλά μάλλον σκέφτηκε ότι εαν αλλάξει τα λάδια σε πιο λεπτά θα κερδίσει 2-3 ίππους με μηδενικό σχεδόν κόστος και ρωτάει εαν αντέξει το μοτέρ για μερικές κόντρες ή θα το πάρει στο χέρι"

OldMan
13/04/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
OldMan "Απλά μάλλον σκέφτηκε ότι εαν αλλάξει τα λάδια σε πιο λεπτά θα κερδίσει 2-3 ίππους με μηδενικό σχεδόν κόστος και ρωτάει εαν αντέξει το μοτέρ για μερικές κόντρες ή θα το πάρει στο χέρι"
Ο Γιάννης στο είπε αυτό, αλλά anyway ...



Conclusion: Δεν θα κερδίσεις πρακτικά τίποτε ενώ θα ρισκάρεις αρκετά ... :wave2:
(καλύτερα να ψαχτείς - σ'αυτό το επίπεδο - με ένα πιο "αξιοπρεπές" καύσιμο..)

libali10
13/04/2010, 14:37
sosta o Giannis....
Simfono meta thn koybenta poy egine...
pao na διαβασω εκει που γραφεις για ta μονοτυπα 2.5 η 5 sae giati exo μπερδευτει με τους τυπους μετρησης ρευστοτητας...

OldMan
13/04/2010, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
pao na διαβασω εκει που γραφεις για ta μονοτυπα 2.5 η 5 sae giati exo μπερδευτει με τους τυπους μετρησης ρευστοτητας...
Και το είδα το όνειρο (Παπάς τηγάνιζε παγωτό και δεν καβουρτιζόταν..) :(

libali10
13/04/2010, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και το είδα το όνειρο (Παπάς τηγάνιζε παγωτό και δεν καβουρτιζόταν..) :(

Κοιμηθηκα πολυ το μεσημερι και δεν εχω υπνο...
Λοιπον για ασε τα τηγανια και τα κατσαρολια και πες μας τι να βαλω μεσα στο R1.

Να διαβασω για τα μονοτυπα εννουσα στο αλλο κατεβατο( με αφορμη αυτο που αναφερε ο Γιαννης 2,5, 5 sae... τα οποια επι την ευκαιρια προκειται για λαδια με ιξωδες κατω απο τα αντιστοιχα 0W-30?
Tα μονοτυπα για τι κινητηρες προοριζονται και για τι σκοπο?(μαλλον για κασκαντερ)

OldMan
14/04/2010, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Tα μονοτυπα για τι κινητηρες προοριζονται και για τι σκοπο?
Δεν διάβασες και μας τρέχεις τώρα..

Τα μονότυπα (ή μονόβαθμα) λάδια έχουν αμετάβλητο ιξώδες σε οποιαδήποτε θερμοκρασία περιβάλλοντος...

Τα πολύτυπα μεταβάλλουν το ιξώδες τους αντιστρόφως ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία...
(κάνει κρύο - λεπταίνει το λάδι και vice versa)


Πια απλά δεν γίνεται.. :wave2:

reinmeister
14/04/2010, 10:11
το vice εμενα μου αρεσει πολυ...:blush:

OldMan
14/04/2010, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
το vice εμενα μου αρεσει πολυ...:blush:
Bad to the bone σε κόβω.... :blush:

ego_o_idios
14/04/2010, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Δεν φοραω wisekο..gia paradeigma το εγραψα.Αν βαλεις 30W λαδι σε μοτερ με wiseko κιτ και πας Αθηνα-
κορινθο με χουφτομενο γκαζι δεν τι βγαζεις ...θα τα παρεις το μοτερ παραμασχαλα.

Οσο για τα υπολοιπα συζητηση να γινετε.

Ο φιλος πως εξηγει το φαινομενο οτι με τη μια μαρκα ΜΕΙΩΝΕΤΕ η ΣΥΜΠΙΕΣΗ και με αλλη μαρκα αυξανετε?

ΤΑ ΛAΔIA ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΑΡΚΩΝ DEN EXOYN KAΠOIΕΣ ΣΤΑΝΤΑΡ ΠΟΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ?

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΟΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΟΤΙ ΤΟ BELΕRAY ΟΤΙ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ?
ειναι παντετα τηςς εταιρειας?

vale simpiesometro ke alaze ladia na dis ke monos sou..

to bel ray ine ladi polon dekaetion ine apodedigmena aristo den xriazete ipodiksis
ke i iparxi ke i periptosi opou agonizomenoi forane bel ray ke diafimizoun torco as poume..:lol:

otan oloi i ameriki gia peripou 40 xronia xrisimopioi se mixanokinita agonistika ke oxi mono bel ray ke exi ke ena terastio tmima erevnas pou sxedon kamia ali eteria den exi pou exi toses asfalistikes diklides pou den mpori na no8efti


opos kati motorex pou ixa pari apo gnosto katastima ta opia itan mavra eno to motorex ine san par8eno meli as poume...

ke epidi ime palios ligo emis ta motul ta ixame gia kati fititakia pou den ixa lefta gia ladia:lol:

tora tin exoune pesi stous emporous ke tous dinoun perisotero kerdos ke ta proo8oune os kala ke ine efamila tou venzinadikou san na pernis ladia BP...:lol:


ala min akous emena kane dokimes

ola etsi ekselisonte ke ma8enonte dokimes ke dokimes ke dokimes....
masimeni trofi den iparxi

libali10
14/04/2010, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν διάβασες και μας τρέχεις τώρα..

Τα μονότυπα (ή μονόβαθμα) λάδια έχουν αμετάβλητο ιξώδες σε οποιαδήποτε θερμοκρασία περιβάλλοντος...

Τα πολύτυπα μεταβάλλουν το ιξώδες τους αντιστρόφως ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία...
(κάνει κρύο - λεπταίνει το λάδι και vice versa)


Πια απλά δεν γίνεται.. :wave2:

Εχω μαθει αρκετα...και αυτα ειναι κατανοητα
αλλα σε τρεχω γιατι δεν μου απαντας για τα 2,5 και 5 sea...λαδι ειναι για μπουκαλες η οχι :lol: ?
Ειναι λεπτοτερο απο το 30αρι οπως γραφει το νουμερο η αυτο μετριετε διαφορετικα?
Ο φιλος παραπανω μας ειπε οτι παιρνει ρισκο ...ενω εγω λεω οτι ξερω το αποτελεσμα...θα γεμισει της μασχαλες στροφαλοπιελα διοτι ο ρισκος ειναι πολυ μεγαλος .
Αν διαφωνει να μας το πει ...ειναι τρομερη εξελιξη αν εχει τεκμιριωμενη αποψη πανω στο θεμα οτι δηλαδη το μοτερ δουλευει εστω και "φτιαγμενο" στα μετρα που θελει...

OldMan
15/04/2010, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Εχω μαθει αρκετα...και αυτα ειναι κατανοητα
αλλα σε τρεχω γιατι δεν μου απαντας για τα 2,5 και 5 sea...λαδι ειναι για μπουκαλες η οχι :lol: ?
Ειναι λεπτοτερο απο το 30αρι οπως γραφει το νουμερο η αυτο μετριετε διαφορετικα?
Εμμ δεν έχεις μάθει αρκετά ... :winka:

Κατά SAE υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος μέτρησης του ιξώδους (τον έχουμε αναφέρει αρκετές φορές) ο οποίος αφήνει αρκετά "μπόσικα" στο να χαρακτηριστούν ίδια 2 λάδια ίδιου ιξώδους ...

Ο αμέσως αποδεκτός (η Παναγιά να το κάνει...) τρόπος μέτρησης του ιξώδους είναι τα centistokes (ειδικά για "υδραυλικά" λάδια) και αν έχεις όρεξη για κάτι πιο special :blush: πάς στα Κινηματικά ιξώδη και Dynamic viscosities με ιστογράμματα σε διάφορες θερμοκρασίες... :winka:

reinmeister
15/04/2010, 13:14
κοιτα να δεις που αυτος θα τα χρησιμοποιησει τελικα...:eyepop:

για να μην παραπαιδευτεις,οι σοβαρες εταιρειες,στα μανιουαλ τους,κανουν αναφορα της ρευστοτητας στους 40 κι 100 c...:wave2:

OldMan
15/04/2010, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κοιτα να δεις που αυτος θα τα χρησιμοποιησει τελικα...:eyepop:
Θέλω να πιστεύω πως δεν θα το κάνει ... :eyepop:

Tpap
15/04/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κοιτα να δεις που αυτος θα τα χρησιμοποιησει τελικα...:eyepop:



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θέλω να πιστεύω πως δεν θα το κάνει ... :eyepop:

Δεν σας καταλαβαίνω...Γιατί να μην τα χρησιμοποιήσει...? :confused:

Δεν θέτε να μάθετε τι θα γίνει...?



Εγώ πάντως θέλω. :look:

libali10
15/04/2010, 14:18
Τα χρησιμοποιησα...παιχνιδακι ηταν π...

Λοιπον,
πωλειται R1 του 2007 με χαρτια κυκλοφοριας ...



διχως μοτερ...

sapila racing
15/04/2010, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Τα χρησιμοποιησα...παιχνιδακι ηταν π...

Λοιπον,
πωλειται R1 του 2007 με χαρτια κυκλοφοριας ...



διχως μοτερ...

Tους πάτησες πρώτα τουλάχιστον?
:wacko:

ego_o_idios
15/04/2010, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Tους πάτησες πρώτα τουλάχιστον?
:wacko:

oxi tous travmatise
fagane mpistoni sto kefali pou pige sinefo....:rotflmao: :rotflmao:

libali10
15/04/2010, 14:35
Διστηχως test to ekana..
το προωριζα για κινητη βιμβα για το Td με τους Ducatisti
(ξερετε το πριβε Td που δεν δεχονται Ιαπωνικες συμμετοχες)
αλλα ολα πηγαν στραφη

McGyver
15/04/2010, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Διστηχως test to ekana..

Είπα κι εγώ, 4 πεφτάστερα μαζεμένα χθες το βράδυ;
Τα πιστόνια σου πρέπει να ήταν...

byron
15/04/2010, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Διστηχως test to ekana..
το προωριζα για κινητη βιμβα για το Td με τους Ducatisti
(ξερετε το πριβε Td που δεν δεχονται Ιαπωνικες συμμετοχες)
αλλα ολα πηγαν στραφη

Στα @@ σου.
Κατέβα στο TD και πήγαινε τους κόντρα στο πόσο μακριά θα πετάξουν τα πιστόνια.

p@nos
15/04/2010, 14:46
τι ακριβως χρησιμοποιησες?


:look:

Tpap
15/04/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τι ακριβως χρησιμοποιησες?:look:


195438

camen
15/04/2010, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap


Μην το πεταξεις το πυλινο,το θελω να φτιαχνω Μπουγιουρντι:smokin:

Cpt. Haddock
15/04/2010, 15:07
:wacko:


195439

libali10
15/04/2010, 16:52
Μουστο...
μου ειπαν οτι ειναι καλος για τους δισκους
λενε....κανεις καλες εκκινησης.

OldMan
16/04/2010, 10:05
Τώρα πρέπει να βρούμε ποιος δουλεύει ποιον, αλλά Παρασκευιάτικα ... :wave2:

libali10
16/04/2010, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τώρα πρέπει να βρούμε ποιος δουλεύει ποιον, αλλά Παρασκευιάτικα ... :wave2:

και για ολα φταις εσυ ....τοσο καιρο στυλιαρι απελεκιτο
ημουν μια χαρα


μολις στραβοθηκα :eyepop: διαβασα το ποστ σου και εγινα επιστημονας
το εκανα ρυζι.
:rotflmao: