PDA

View Full Version : καρμπιλατέρ ή ψεκασμός στα 600 cc??



craven21gr
11/04/2010, 13:17
παίδες καλημέρα ψάχνοντας τεχνικά χαρακτιριστικά διαφόρων μηχανών είδα ότι πολλα ωραία και προσιτά μοτόρια ( cbf 600 '04, cb400 κτλ ) φοράν καρμπιλατέρ ενώ τα καινούργια τους είναι με ψεκασμό και ήθελα να ρωτήσω

αξίζει να δώσει κάποιος τη διαφορά για να πάρει μοντέλο με ψεκασμό??
είναι αρκετα μεγάλη η διαφορά στη κατανάλωση ???

ευχαριστώ προκαταβολικά

MG
11/04/2010, 13:24
εγω σαν καρμπυρατερατος cbf600s 04 θα σου πω οτι απο καταναλωση ειμαι στα 5,5-6λιτρα/100χλμ..

επισης ειμαι της παλιας σχολης και προτιμω τα καρμπυρατερ γιατι τα θεωρω πιο αξιοπιστα...

δεν ειναι λιγα τα ψεκαστα που παρουσιαζουν καποιες μικρο-βλαβες στον ψεκασμο και δημιουργουν προβληματα.. που στο καρμπυρατερατο δε θα τα ειχες

το ξερω ειμαι λιγο παλιομοδιτης και θα ηθελα βεβαια να ακουσω τη γνωμη και των ψεκαστων... :beer:

SeNNinhA
11/04/2010, 14:11
Μου αρέσει ο ψεκασμός αλλά εαν ήταν μεγάλη η διαφορά τιμής δεν θα έδινα τα παραπάνω χρήματα μόνο και μόνο για να έχω ψεκασμό. Ένα καλά ρυθμισμένο καρμπυρατέρ είναι το ίδιο ή και καλύτερο σαν απόδοση.

Βέβαια ο ψεκασμός ρυθμίζεται πια ηλεκτρονικά και δεν εξαρτάσαι από τον μάστορα και αυτό είναι ενα μεγάλο συν. Τα μπέκ εξαιρετικά σπάνια βουλώνουν και καθαρίζονται πανεύκολα με υπέρηχους, και η αντλία καυσίμου σπάνια θα βγάλει πρόβλημα.

Εαν κάνεις πολλά χιλιόμετρα και σε ενδιαφέρει η οικονομία τότε το ψεκαστό παίζει άνετα να σου εξοικονομήσει και 2lt/100χλμ.

craven21gr
11/04/2010, 15:25
αν μιλάμε για μία διαφορά στη τιμή της τάξης των 2000? για το ίδιο μοντέλο : cbf 600 abs 05 με cbf 600 abs 2007 για πρώτο μηχανάκι και χρηση καθημερινή αξίζει ο κόπος???

SeNNinhA
11/04/2010, 17:31
Για εμένα ΟΧΙ.

Δεν αξίζει μόνο για αυτό. Δεν ξέρω αν έχουν κι άλλες διαφορές όμως.