PDA

View Full Version : Κλειδαριά δισκόφρενου για CBF-250



Alexander
16/06/2005, 20:40
Έχω ένα πρόβλημα.

Έχω πάρει μία αλυσίδα και μια U-lock της ABUS για να δένω τη μηχανή το βράδυ.
Κανένα όμως από αυτά τα δύο δεν είναι εύκολα φορητό ώστε να το παίρνω μαζί μου όταν πηγαίνω κάπου.

Όταν παίρνω σακίδιο πλάτης μπορώ να κουβαλάω το U-lock, όταν όμως δεν το παίρνω, παίρνω τον μπούλο ή στην καλύτερη (χειρότερη) περίπτωση βάζω το U-lock μέσα από το μπουφάν στο στήθος μου, κάτι που δεν προτείνεται ιδιαίτερα ούτε από θέμα ασφάλειας, αλλά ούτε και άνεσης.

Έτσι, ψάχνω να βρω μια μικρή αλλά και αξιόπιστη κλειδαριά δισκόφρενου για το CBFάκι μας.

Οι κλειδαριές για δισκόφρενα με το στρογγυλό κλειδάκι αποκλείονται, το ίδιο και οι "χειροβομβίδες στυλ" της ABUS.

Οι κλειδαριές ΧΕΝΑ με το συναγερμό δοκιμάστηκαν και δεν μπορούν να πιάσουν λόγω μικρής τρύπας και μεγάλου φάρδους της δισκόπλακας. Μόνο οι πολύ μικρές μπορούν να περάσουν από τις τρύπες αλλά αυτές είναι για παπιά και scooter. Από την άλλη δεν χρειάζομαι επιπλέον συναγερμό μιας και ήδη έχει η μηχανή.

Έχετε βρει ρε παιδιά κάτι που να ανταποκρίνεται στις παραπάνω απαιτήσεις μου;

Και αν ναι, πώς το κουβαλάτε; το στηρίζετε κάπου στη μηχανή (πχ στο μικρό πλαίσιο πίσω από το μασπιέ του συνεπιβάτη) ή το βάζετε σε τσέπη;

Τι να κάνω; Μήπως είναι πιο εύκολο να αλλάξω δισκόπλακα; :lol:

bonepeeler
16/06/2005, 20:44
http://www.abus.de/us/main.asp?ScreenLang=us&sid=16238039819472716062005213518151&select=0105b05&artikel=4003318009037m

Αυτό έχω εγώ.

65 ευρώ.



:beer:

Alexander
16/06/2005, 20:49
Ταχύτατος !!!

Τα είδα και αυτά τα λουκέτα και ήταν τα μόνα που ταίριαζαν στην πλάκα του 250, αλλά είναι πολύ βαριά...

Πώς το μεταφέρεις; σε τσέπη ή το βάζεις κάτω από τη σέλα; :sick:

Αν βρω έναν τρόπο μεταφοράς το έχω αγοράσει ήδη...

bonepeeler
16/06/2005, 21:00
Μέσα στο σελάκι.

Έχει και θηκούλα.

Πάντως για να την κουβαλάς πάνω σου δεν το συνιστώ.Είναι βαριά.

Δες μήπως βρεις θήκη με σχρατς για να τη βάζεις πάνω στο τιμόνι.:winka:



:beer:

keyman
16/06/2005, 21:25
Υπαρχει βαση που μπαινει επανω στην μηχανη και εχει 20ευρα.:wave2:

tifoefs
16/06/2005, 21:30
XENA SECURITY (http://www.xenasecurity.com/product/motorbikes/page1/)

Κλειδαρια για δισκοφρενο με ενσωματωμενο συναγερμο !

ΧΝ18-Nightmare

Εχει διαφορετικους τυπους και για μικρες τρυπες κοιτα το λινκ παραπανω !



Dimitropoulos Bros S.A.
66-70 Korinthias str.
GR 115 27
Athens

Tel: +30210 77 55 870
Fax: +30210 77 55 307
Email: dimitropoulosbros@dimitropoulosbros.gr
Web: www.dimitropoulosbros.gr


17127

gmakris
16/06/2005, 21:32
Πιστος στο Xena - το ειχα παρει 60 ευρα τοτε.......

το βαζω κατω απο το σελακι του R1 - το Xena βγαινει σε 2 μεγεθη - δοκιμασες και το μικρο??

pissaman
16/06/2005, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από keyman
Υπαρχει βαση που μπαινει επανω στην μηχανη και εχει 20ευρα.:wave2:
Και βάζεις το u lock και καθάρισες! ;)
:beer: :smokin:

Alchimistis
17/06/2005, 00:33
xena ή abus????????????????????

oulas
17/06/2005, 01:14
Βρε παιδια τη κλειδαρια δισκοφρενου και παπαριες μου λετε. Θα βγαινετε εξω με την μηχανη και θα βαζετε μονο λουκετο δισκοφρενου;:nono: :nono: :nono:

Θα σας την σηκωσουνε και τοτε τον πουλο! Εχω εχω παρει μια αλυσιδα της abus, Granit power chain 37, 170cm, 11mm παχος, 5 kg βαρος!

Εχω επενδυση την μπακαζιερα μου με ενα αφρωδες υλικο γιια να μην κοπαναει, και την κουβαλαω παντα.

Αλυσιδα λοιπον, και βαλτε και ενα διακοσμτικο λουκετο δισκοφρενου, για εχετε ενα ++ ακομα.

Ειστε σοβαροι που κλειδωνεται μηχανες με συναγερμο ,που κανεις δεν δινει σημασια αν χτυπαει, και με λουκετα δισκοφρενου;:nono: :nono:

Alexander
17/06/2005, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από keyman
Υπαρχει βαση που μπαινει επανω στην μηχανη και εχει 20ευρα.:wave2:
Υπάρχει κάποιο link γι'αυτή τη βάση; Κάποιο μαγαζί κοντά στο κέντρο για να ψάξω;


Όσον αφορά τα ΧΕΝΑ 3 είδη είχε ο Δημητρόπουλος, αυτά με 14mm και 15mm πείρο δεν έμπαιναν. Έμπαινε μόνο το πολύ μικρό (που είναι για παπιά κλπ) αλλά είναι της πλακός και δεν θέλω να το βάλω... :sick:

oulas
17/06/2005, 14:27
Εχει ο Keyman, μαγαζι, και λογικα τα 20 ευρα ειναι η τιμη που εχει στο μαγαζι του. Στειλε του πμ. Επισης εχει να σου προτεινει πολυ καλα disklock

Alchimistis
17/06/2005, 17:13
Βρε παιδια τη κλειδαρια δισκοφρενου και παπαριες μου λετε. Θα βγαινετε εξω με την μηχανη και θα βαζετε μονο λουκετο δισκοφρενου;

Θα σας την σηκωσουνε και τοτε τον πουλο! Εχω εχω παρει μια αλυσιδα της abus, Granit power chain 37, 170cm, 11mm παχος, 5 kg βαρος!

Εχω επενδυση την μπακαζιερα μου με ενα αφρωδες υλικο γιια να μην κοπαναει, και την κουβαλαω παντα.

Αλυσιδα λοιπον, και βαλτε και ενα διακοσμτικο λουκετο δισκοφρενου, για εχετε ενα ++ ακομα.

Ειστε σοβαροι που κλειδωνεται μηχανες με συναγερμο ,που κανεις δεν δινει σημασια αν χτυπαει, και με λουκετα δισκοφρενου
ρε ουλα χαλαρωσε....αν αυριο μεθαυριο παρεις καμια r1 τι θα κανεις?Θα παρεις σεκιουριτα να σου φυλαει τη μηχανη :lol:
Ευτυχως το μηχανακι μας δεν εχει τοσο μεγαλη ζητηση σ'αυτον τον τομέα...Εξαλου μαγκαζιερα στο cbf ειναι Mπλιαχ:nono: :hypnotize
ενα disklock οταν πας για καφε ειναι οκ:sun:

oulas
18/06/2005, 00:30
ενα disklock οταν πας για καφε ειναι οκ


Καθολου οκ δεν ειναι. Στην σηκωνουν, την φορτωνουν και αντε γεια. Αν νομιζεις οτι με το disklock εισαι οκ, κανε ενα search, και δες με τι ητανε κλειδωμενα, τα μηχανακια, των παιδιων που κλεψανε εδω μεσα!

Μπορει να χαλαει την εμφανιση του CBF η μπακαζιερα, για εμενα ομως ειναι τελειως απαραιτητη.

1) Αποθηκευω το κρανος και δεν το κουβαλαω συνεχεια στο χερι
2)Αποθηκευω την αλυσιδα μου
3) Κουβαλαω εξαρτηματα απαραιτητα για την δουλεια μου (pc Hardware)
4) Γενικως την μηχανη δεν την χρεισιμοποιω μονο για βολτα και για καφε, αλλα για μετακινηση και κουβαλημα!
5) Μερικες φορες κουβαλαω και PC!

Γενικα κανω καπου 25000 χιλιαδες το χρονο, και μηχανακι χωρις μπαγκαζιερα μου φενετασι αδιανοητο

Γιαυτο ποτε δεν προκειτε να παρω ποτε R1, εκτος εαν καποτε εχω την δυνατοτητα να εχω μια μηχανη για μετακινηση και μια για βολτα.

Εχεις ιδωτικο χωρο τουλαχιστον για φυλαξη, ή την κλειδωνεις εξω με disk lock μονο;

keyman
19/06/2005, 01:48
Αυτή ειναι η βαση.


17297

artech
21/06/2005, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Οι κλειδαριές για δισκόφρενα με το στρογγυλό κλειδάκι αποκλείονται

Γιατί αυτό; :confused:

Alexander
21/06/2005, 12:32
Μετά από όσα έχω δει και διαβάσει για το πόσο εύκολα παραβιάζονται δεν μπορώ να τις εμπιστευτώ...

keyman
21/06/2005, 16:22
Ετσι ειναι τα στρογγυλα κλειδακια που ανοιγουν λουκετα ειναι παρελθον ποιά,ολες οι εταιριες τα σταματανε σιγα σιγα.