PDA

View Full Version : Ρύθμισμα βαλβίδων & παίρνει δύσκολα



MikeG
11/04/2010, 18:05
Χθες το ΚΤΜ 400 ήταν για full service. Εγώ παρών.
Το παλικάρι φάνηκε ιδιαίτερα προσεχτικός και καλός στη δουλειά του. Ρύθμισε βαλβίδες & όπως μου είπε και μου έδειξε οι πίσω ήταν πολύ πατημένες. Έτσι τις άφησε όπως μου είπε λίγο πιο "χαλαρές". Αν δε κάνω λάθος πίσω 10 και μπροστά 12.

Το μηχανάκι μέχρι πριν έπαιρνε με τη πρώτη, άντε τη δεύτερη μανιβελιά. Ακόμα και μετά από πτώση έπαιρνε αμέσως.
Σήμερα πήγαμε βολτίτσα enduro. Το πρωί πήρε αμέσως, όπως και μετά από μερικές στάσεις. Ξαφνικά και ενώ ήταν ζεστό μουλάρωσε. Δεν έπαιρνε με τίποτα. Σα μπουκωμένο. Ποτέ δε το είχε κάνει αυτό. Μέχρι το τέλος της βόλτας μουλάρωσε άλλες 3 φορές. Οι 2 μετά από τούμπα. Όπως ξαναγράφω στο παρελθόν ακόμα και μετά από τούμπα όλα οκ. Έπαιρνε με τη μια.

Ένας φίλος μου είπε ότι φταίνε οι βαλβίδες. Έχει λογική? Δε ξέρω..
Επίσης καθάρισε carb και αυτό φάνηκε. Δούλευε στρωτά.
Άλλη μια πληροφορία είναι ότι οι βαλβίδες τώρα ακούγονται να κροταλίζουν. Πριν τίποτα.

Για πείτε...

Ευχαριστώ.

:wave2:

p@nos
11/04/2010, 18:13
μαλλον παραεκλεισε καποια βαλβιδα...ναι εχει λογικη...

SeNNinhA
11/04/2010, 18:16
Μήπως άφησε παραπάνω την εξαγωγής ανοιχτή?

Αλλιώς συνήθως αυτό συμβαίνει από πολύ κλειστές αλλά αυτό αποκλείεται μιας και με την χρήση κλείνουν συνήθως και άρα αποκλείεται να της έκλεισε πιο πολύ.

MikeG
11/04/2010, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μήπως άφησε παραπάνω την εξαγωγής ανοιχτή?

Αλλιώς συνήθως αυτό συμβαίνει από πολύ κλειστές αλλά αυτό αποκλείεται μιας και με την χρήση κλείνουν συνήθως και άρα αποκλείεται να της έκλεισε πιο πολύ.


Ναι, αυτό μου είπε ότι έκανε, την πίσω (εξαγωγή) την άφησε 10mm από 12 που λέει το manual, επειδή είχε πατηθεί πολύ, εξαιτίας του προηγούμενου μ@λ@κ@ μηχανικού.

Θα του βάλω και μπαταρία new & ελπίζω να παίρνει άνετα, γιατί όταν έχεις φάει το βρόντο στο ανηφορικό και βαράς μανιβέλα και δε παίρνει δε λέει κάστανο.. :bigcry: :bigcry:

caesarsk
11/04/2010, 18:29
Και εμενα για κατι ΠΟΛΥ κλειστο μου φαινεται....ξανακοιτα τες

MikeG
11/04/2010, 19:11
Οπότε θα πρέπει να χαλαρώσει τις 0,10 να τις κάνει 0,12mm?

& μια ερώτηση να μαθαίνω. Βαλβίδες εισαγωγής λέμε αυτές που ουσιαστικά είναι οι πίσω? Αυτές δηλαδή που είναι πιο κοντά στο πίσω τροχό, & εξαγωγής τις μπροστά? Ή ανάποδα?

Ευχαριστώ. :wave2:

p@nos
11/04/2010, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Οπότε θα πρέπει να χαλαρώσει τις 0,10 να τις κάνει 0,12mm?

& μια ερώτηση να μαθαίνω. Βαλβίδες εισαγωγής λέμε αυτές που ουσιαστικά είναι οι πίσω? Αυτές δηλαδή που είναι πιο κοντά στο πίσω τροχό, & εξαγωγής τις μπροστά? Ή ανάποδα?

Ευχαριστώ. :wave2:

aytew poy ειναι στην εξατμιση ειναι η εξαγωγης...

σε σενα οι μπροστα φανταζομαι, οπως και σχεδον σε ολα τα μηχανακια...

μετα το ρυθμισμα ηταν ησυχο το μοτερ ετσι?

camen
11/04/2010, 19:22
Εγω γτ νομιζω οτι δεν φταινε οι βαλβιδες:confused: :rolleyes:

MikeG
11/04/2010, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
aytew poy ειναι στην εξατμιση ειναι η εξαγωγης...

σε σενα οι μπροστα φανταζομαι, οπως και σχεδον σε ολα τα μηχανακια...

μετα το ρυθμισμα ηταν ησυχο το μοτερ ετσι?

Κροτάλιζε θα έλεγα. Ακουγόντουσαν κάπως.
Όταν του το είπα μόλις έκλεισε το μοτέρ και το βάλαμε μπροστά, ακουγόντουσαν λίγο και μου λέει έτσι πρέπει να ακούγονται λίγο.
Σήμερα που το έκανα βόλτα στα ανοιχτά κομμάτια μπορώ να πω ότι τις άκουγα.

Ψάχνω τώρα και στο ktmtalk και το διάκενο λένε πρέπει να είναι 0,12mm , οπότε τις ρύθμισε οκ. Εκτός από αυτές που τις άφησε 0,10mm για περισσότερες ανοχές όπως είπε, επειδή ήταν πατημένες πολύ, ώστε να μη γίνει καμιά ζημιά.

Λες να τα λέω ανάποδα? :look: :look:

MikeG
11/04/2010, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εγω γτ νομιζω οτι δεν φταινε οι βαλβιδες:confused: :rolleyes:

& τι πιστεύεις ότι φταίει?

Tpap
11/04/2010, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
μου είπε ότι έκανε, την πίσω (εξαγωγή) την άφησε 10mm από 12 που λέει το manual, :


Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
...τις 0,10 να τις κάνει 0,12mm?

Mike, θα σε δείρω... :a016:







Σημ: Έλεγχος στα εύκολα πρώτα και ΜΕΤΑ βαλβίδες.

camen
11/04/2010, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Κροτάλιζε θα έλεγα. Ακουγόντουσαν κάπως.
Όταν του το είπα μόλις έκλεισε το μοτέρ και το βάλαμε μπροστά, ακουγόντουσαν λίγο και μου λέει έτσι πρέπει να ακούγονται λίγο.
Σήμερα που το έκανα βόλτα στα ανοιχτά κομμάτια μπορώ να πω ότι τις άκουγα.

Ψάχνω τώρα και στο ktmtalk και το διάκενο λένε πρέπει να είναι 0,12mm , οπότε τις ρύθμισε οκ. Εκτός από αυτές που τις άφησε 0,10mm για περισσότερες ανοχές όπως είπε, επειδή ήταν πατημένες πολύ, ώστε να μη γίνει καμιά ζημιά.

Λες να τα λέω ανάποδα? :look: :look:

Το "πατημενες πολυ" δεν το καταλαβαινω...Αλλα αν σε βοηθαει και στο δικο μου lc4 τις ρυθμιζουμε με μικροτερο διακενο για να μην υπαρχει ο κινδυνος να δουλευει με ξερυθμιστες εως το επομενο σερβις...
Μου το ειπε ο μηχανικος μου και επειδη μου φανηκε παραξενο ρωτησα και τον εξουσιοδοτημενο και μου ειπε οτι κανει το ιδιο...Για 0.02mm μιλαμε λιγοτερο...Κ δεν ειχα ποτε προβλημα εκκινησης...:winka:


Δεν ξερω αν ειναι τεχνικα αποδεκτο αυτο,αλλα ετσι κανουν ετσι λεω...:blush:

camen
11/04/2010, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
& τι πιστεύεις ότι φταίει?

Κανενα carb ισως...:rolleyes: Ριξε και καμια ματια στις φυσες αν ειναι ολες οκ...:winka:

MikeG
11/04/2010, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Mike, θα σε δείρω... :a016:







Σημ: Έλεγχος στα εύκολα πρώτα και ΜΕΤΑ βαλβίδες.

Ίσως σε αυτό που παραθέτεις να τα λέω λάθος.
Από όσο έχω ψάξει και οι εισαγωγής και οι εξαγωγής πρέπει να έχουν διάκενο 0,12mm. Τώρα αυτές που ήταν πατημένες πολύ τις άφησε πιο χαλαρές... Αλλά θυμάμαι να μου λέει για 0,10 τις μεν (έχω μπερδευτεί ποιες) και 0,12 τις δε.. :look:

Οι μόνες εργασίες που έγιναν στο μηχανάκι ήταν αλλαγή ψυκτικού, βλαβίδες, λάδια, μπουζί και καθάρισμα carb. Μέχρι και τη προηγούμενη έπαιρνε μπρος με μανιβέλα για πλάκα, ειδικά ζεστό.
Οπότε μάλλον από τις βαλβίδες είναι.. Αν πατήσουν, λογικά δε θα στρώσει..?

MikeG
11/04/2010, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Το "πατημενες πολυ" δεν το καταλαβαινω...Αλλα αν σε βοηθαει και στο δικο μου lc4 τις ρυθμιζουμε με μικροτερο διακενο για να μην υπαρχει ο κινδυνος να δουλευει με ξερυθμιστες εως το επομενο σερβις...
Μου το ειπε ο μηχανικος μου και επειδη μου φανηκε παραξενο ρωτησα και τον εξουσιοδοτημενο και μου ειπε οτι κανει το ιδιο...Για 0.02mm μιλαμε λιγοτερο...Κ δεν ειχα ποτε προβλημα εκκινησης...:winka:


Δεν ξερω αν ειναι τεχνικα αποδεκτο αυτο,αλλα ετσι κανουν ετσι λεω...:blush:

Το πατημένες πολύ μάλλον εννοεί ότι το διάκενο ήταν πολύ κάτω από το αποδεκτό όριο.
Κάτι αντίστοιχο μου είπε και αυτός. Ότι βάζουμε μια "μέση τιμή", ώστε να είμαστε οκ.
Το carb το καθάρισε, αλλά δεν άλλαξε από όσο είδα ρυθμίσεις.

Επίσης με ανησυχεί ότι σήμερα τις άκουγα θα έλεγα να κροταλίζουν κάπως. Πριν δεν ακουγόταν τίποτα. Αλλά ήταν ξερύθμιστες.

camen
11/04/2010, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG


Επίσης με ανησυχεί ότι σήμερα τις άκουγα θα έλεγα να κροταλίζουν κάπως. Πριν δεν ακουγόταν τίποτα. Αλλά ήταν ξερύθμιστες.

Βρες μπας και τις ρυθμισε οτι να 'ναι...:confused:
Δεν μπορω να βοηθησω περισσοτερο γτ απο βαλβιδες δεν κατεχω και πολλα.Μην σε παρω στο λαιμο μου...Σου ειπα τι κανουν στο δικο μου...Τωρα,σωστο-λαθος δεν ξερω...Παντως μια χαρα παιρνει μπροστα και δεν κροταλιζει:D


Αμα τις ακους να κροταλιζουν τοτε ξεκινα απο βαλβιδες.:winka:

p@nos
11/04/2010, 20:13
αμα τις ακους να κροταλιζουν...μαλλον αφησε καπου μεγαλυτερα διακενα απ'οτι επρεπε:D

τεσπα, δε χανετε να ξανατσεκαρετε...ετσι κι αλλιως για ΜΧ μηχανακι μιλαμε και το να τσεκαρεις/αλλαξεις διακενα ειανι υποθεση 10λεπτου το πολυ...

tzrypvs
11/04/2010, 21:26
αν σου έβαλε 10 αντί 12 σημαίνει ότι τώρα είναι πιο κλειστή..

Tpap
11/04/2010, 22:05
Αφήστε τα διάκενα στις βαλβίδες για λίγο και πιάστε τα διάκενα στα μπουζί.

Και λίγο ματζάλεμα στο καρμπ γιατί κάπου ανάμεσα εκεί υπάρχει θέμα...

camen
11/04/2010, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Αφήστε τα διάκενα στις βαλβίδες για λίγο και πιάστε τα διάκενα στα μπουζί.

Και λίγο ματζάλεμα στο καρμπ γιατί κάπου ανάμεσα εκεί υπάρχει θέμα...

Συμφωνω απολυτα...:winka: :winka: :winka:
Αν και με προβληματιζει λιγακι το κροταλισμα που ακουει ο Μικε...:rolleyes:

dirtbird
12/04/2010, 05:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Συμφωνω απολυτα...:winka: :winka: :winka:
Αν και με προβληματιζει λιγακι το κροταλισμα που ακουει ο Μικε...:rolleyes:

Eμένα το μόνο που με προβλΗματίζει είναι η υγεία του Γεράνθρωπα...... :lol: :lol: :lol:

p@nos
12/04/2010, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Αφήστε τα διάκενα στις βαλβίδες για λίγο και πιάστε τα διάκενα στα μπουζί.

Και λίγο ματζάλεμα στο καρμπ γιατί κάπου ανάμεσα εκεί υπάρχει θέμα...


+1



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Eμένα το μόνο που με προβλΗματίζει είναι η υγεία του Γεράνθρωπα...... :lol: :lol: :lol:


ο γερανθρωπας τα εχει φαει τα ψωμια του και δε τον υπολογιζουμε

:D :smokin:

drspeed
12/04/2010, 09:30
Το πρόβλημα είναι στα πλαστικά της μηχανής.Εκεί έχει 3 γράμματα ΚΤΜ.... Εκεί είναι το βασικό πρόβλημα!!!!!!!

KaTaNaS
12/04/2010, 09:34
na ζησουνε τα διχρονα! :lol:

OldMan
12/04/2010, 11:18
Ρε Μιχάλη ...

Μήπως ταυτόχρονα καθάρισες και τα αυτιά σου ?? :winka:

Cpt. Haddock
12/04/2010, 11:21
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MikeG
12/04/2010, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε Μιχάλη ...

Μήπως ταυτόχρονα καθάρισες και τα αυτιά σου ?? :winka:


Άρα πρέπει να ακούγονται λίγο. Είχα να το καβαλήσω το μηχανάκι 2 μήνες, που έλειπα Αθήνα, ίσως είχα ξεχάσει τον ήχο του.
Ευχαριστώ. :winka:

Δεν ανησυχώ λοιπόν που ακούγονται λίγο :wave2:

dirtbird
12/04/2010, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Αν και με προβληματιζει λιγακι το κροταλισμα που ακουει ο Μικε...:rolleyes:

Α, αυτό δεν είναι βαλβίδες.

Ο τεντωτήρας της καδένας εκκεντροφόρου είναι που έχει κλάσει αλλά δεν έχει πρόβλημα μέχρι να πηδήσει δόντι, χάσει το χρονισμό και καρφώσει καμμιά βαλβίδα.

Μεσοπρόθεσμα βέβαια μπορεί να φάει και τις γλύστρες αλλά το ακούς μωρέ και το προλαβαίνεις....


:D :D :D

OldMan
12/04/2010, 11:42
Μπορεί βέβαια να βαράει και η μπιέλα τον πείρο του πιστονιού για να τον τιμωρήσει (αν και δεν συμφωνώ προσωπικά με τέτοιες μεθόδους νουθεσίας..) για τις τάσεις απόσχισης που παρουσιάζει ... :winka:

MikeG
12/04/2010, 11:46
Τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει. Μέχρι προχθές, πριν ρυθμίσει βαλβίδες δεν ακουγόταν τίποτα τέτοιο.
Πάτε να με τρομοκρατήσετε... :evil:



:wave2:

dirtbird
12/04/2010, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει. Μέχρι προχθές, πριν ρυθμίσει βαλβίδες δεν ακουγόταν τίποτα τέτοιο.
Πάτε να με τρομοκρατήσετε... :evil:



:wave2:

όχι ρε, τρελλός είσαι?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

road spirit
12/04/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει. Μέχρι προχθές, πριν ρυθμίσει βαλβίδες δεν ακουγόταν τίποτα τέτοιο.
Πάτε να με τρομοκρατήσετε... :evil:



:wave2:


τσόπα τσόπα μωρε... θα το τρομοκρατήσουμε λέει :lol: :bigcry: :lol: :bigcry:


δεν είναι τίποτα ρε... απλά χθες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1722616#post1722616) ήταν η μέρα των ευρωπαϊκών

MikeG
12/04/2010, 13:08
Όλα κομπλέ. :D

Κουφαλίτσες....

OldMan
12/04/2010, 13:09
Δίσκους άλλαξες ..?? :winka:

camen
12/04/2010, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Όλα κομπλέ. :D

Κουφαλίτσες....

Το βρηκες τελικα?!:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

MikeG
12/04/2010, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Το βρηκες τελικα?!:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


3 λεπτά ήταν. Είχα πλούσιο μείγμα..:wave2:

camen
12/04/2010, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
3 λεπτά ήταν. Είχα πλούσιο μείγμα..:wave2:


:winka: :winka: :winka:


:beer: :beer: :beer:

OldMan
12/04/2010, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Είχα πλούσιο μείγμα..:wave2:
Γιατί ρε Μιχαλιό ..???

Άλλαξες ζιγκλέρ στο service ??

MikeG
12/04/2010, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί ρε Μιχαλιό ..???

Άλλαξες ζιγκλέρ στο service ??


Είχε ρυθμίσει τη βίδα του μείγματος 2 στροφές περισσότερο, στα 4/5 μου είπε. Οπότε όταν ζεσταινόταν δεν έπαιρνε με τίποτα το γαμήδι.
Συν ότι το καθάρισε από τη μούργα που είχε μαζέψει οπότε κατέβαζε πολύ πιο εύκολα μπετζίνα.

:wave2:

dirtbird
12/04/2010, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Είχε ρυθμίσει τη βίδα του μείγματος 2 στροφές περισσότερο, στα 4/5 μου είπε. Οπότε όταν ζεσταινόταν δεν έπαιρνε με τίποτα το γαμήδι.
Συν ότι το καθάρισε από τη μούργα που είχε μαζέψει οπότε κατέβαζε πολύ πιο εύκολα μπετζίνα.

:wave2:

Εάν +2 στροφές = 4/5, τότε οι -2 στροφές πόσο είναι? :confused: :confused:


Ο μόνος σταθερός στην εξίσωση είναι το μίγμα που στα 4/5(?) είναι πλούσιο, δηλαδή ας πούμε, πχ, μάλλον.... 12 προς 1.

:confused: