PDA

View Full Version : Γειά σας από ένα νέο μέλος + μερικές απορίες



Vaizard
11/04/2010, 19:31
Χαιρετώ την κοινότητα σας.

Είμαι πληροφορικάριος από την Ανατολική Αττική και θέλω να μπω στο κλίμα των δίτροχων.

Έχω ήδη καταθέσει τα χαρτιά μου για να ξεκινήσω για δίπλωμα μηχανής και μου επιτρέπεται λόγω ηλικίας να βγάλω για απεριόριστα κυβικά.

Σχετικά με το δίπλωμα μου εξήγησαν από την Σχολή Οδηγών ότι εάν κοπώ στη θεωρία δεν επιβαρύνομαι χρηματικά (ούτως ή άλλως δεν θα κοπώ στην θεωρία τουλάχιστον), ενώ εάν κοπώ στην παράσταση θα πρέπει να ξαναδώσω 100?. Γνωρίζει κανείς ο οποίος έδωσε πρόσφατα εάν ισχύει αυτό;
Όταν είχα ρωτήσει σχετικά με τις τιμές και επειδή έψαξα γενικότερα σε αρκετές σχολές οι περισσότεροι μου είπαν από 350-400? για τα μαθήματα και μόλις μία σχολή 300?. Φυσικά επέλεξα την τελευταία.

Στις παραπάνω τιμές ΔΕΝ συμπεριλαμβάνονται +30? παράβολο από την Εθνική Τράπεζα +10? να βγάλω φωτογραφίες διαβατηρίου (περισσεύουν δύο :P) +27? (σύμφωνα με την σχολή) για την παραλαβή του διπλώματος και ισχύουν εφόσον ο μαθητής έχει δίπλωμα αυτοκινήτου. Συνολικά 367?.

Έχω σκοπό να αγοράσω μηχανή σε 1-1,5 χρόνο και αυτή τη στιγμή έχω διαθέσιμο ένα σκουτεράκι το οποίο οδηγάω μόνο για αποστάσεις λιγότερες των 20-30km.

Σχετικά με την ασφάλεια θεωρείται νέος οδηγός κάποιος ο οποίος έχει δίπλωμα για λιγότερο από 1 χρόνο ή υπάρχει κάποια διαφορά με την ασφάλεια του αυτοκινήτου;

Η μηχανή που θα πάρω θα είναι καινούρια SuperSport (σκέφτομαι για R1 αλλά φυσικά μέσα σε 1 χρόνο μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά στον τρόπο σκέψης μου) ωστόσο λόγω του ότι είμαι αρχάριος και δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου κάτι παραπάνω από το σκουτεράκι που ανέφερα, αν και αφού πάρω το δίπλωμα θα κάνω μερικές βόλτες με μηχανές φίλων σε αλάνες, θα ήθελα κάποιες γνώμες επάνω στο θέμα της αγοράς μηχανής.

Όχι τόσο στο μοντέλο καθώς δεν είναι κάτι που θα το κάνω σύντομα όσο στα κυβικά και στο να την αγοράσω καινούρια ή μεταχειρισμένη. Να σημειωθεί ότι οικονομικά θα μείνω ταπί που λένε εάν αγοράσω SS + εξοπλισμό που θα ψάξω κλπ. :)

Τέλος έχω ακούσει ότι τα κράνη έχουν Ημερομηνία Λήξης. Ισχύει αυτό; Αν όχι αξίζει να πάρω ένα καλό κράνος από τώρα κι ας οδηγώ μόνο το σκουτεράκι (στην γειτονιά); Έχω διαθέσιμο ένα απλό κράνος των 40? αλλά αφού δεν χρησιμοποιώ συχνά το μηχανάκι δεν βλέπω τον λόγο να πάρω άλλο.

AUFGEBRACHT
11/04/2010, 19:43
Καλώς τον...συγχώρεσέ με που από όλα τα ερωτήματά σου θα επιλέξω να σε διαφωτίσω μόνο σε ένα,αυτό για τα κράνη. Ναί,είναι αλήθεια πως τα κράνη ανάλογα με το υλικό κατασκευής τους έχουν ημερομηνία λήξης. Από ένα κράνος με υλικό κατασκευής πολυκαρμπονάτο ας πούμε προτίμησε ένα καλύτερο με fiber, το οποίο μέσο όρο έχει ημερομηνία λήξης τα 10-12 χρόνια...τα απλά κράνη έχουν μέσο όρο τα 4-5 έτη ημερομηνία λήξης...τώρα για το θέμα κόστους, πληρώνεις όσο κοστολογείς το κεφάλι σου...αν το κεφάλι σου το κοστολογείς 40 ευρώ όσο ένα πλαστικό καθίκι από τα alex pak που το αποκαλούν κράνος...ε ,κυκλοφόρησε με αυτό.

Lioulios
11/04/2010, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaizard

.....Η μηχανή που θα πάρω θα είναι καινούρια SuperSport σκέφτομαι για R1 ....


...ωστόσο λόγω του ότι είμαι αρχάριος και δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου κάτι παραπάνω από το σκουτεράκι που ανέφερα, αν και αφού πάρω το δίπλωμα θα κάνω μερικές βόλτες με μηχανές φίλων σε αλάνες, ....

Αυτό να μην σχολιαστεί λες ?

DUKASII
11/04/2010, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaizard
Χαιρετώ την κοινότητα σας.

Είμαι πληροφορικάριος από την Ανατολική Αττική και θέλω να μπω στο κλίμα των δίτροχων.

Έχω ήδη καταθέσει τα χαρτιά μου για να ξεκινήσω για δίπλωμα μηχανής και μου επιτρέπεται λόγω ηλικίας να βγάλω για απεριόριστα κυβικά.

Σχετικά με το δίπλωμα μου εξήγησαν από την Σχολή Οδηγών ότι εάν κοπώ στη θεωρία δεν επιβαρύνομαι χρηματικά (ούτως ή άλλως δεν θα κοπώ στην θεωρία τουλάχιστον), ενώ εάν κοπώ στην παράσταση θα πρέπει να ξαναδώσω 100?. Γνωρίζει κανείς ο οποίος έδωσε πρόσφατα εάν ισχύει αυτό;
Όταν είχα ρωτήσει σχετικά με τις τιμές και επειδή έψαξα γενικότερα σε αρκετές σχολές οι περισσότεροι μου είπαν από 350-400? για τα μαθήματα και μόλις μία σχολή 300?. Φυσικά επέλεξα την τελευταία.

Στις παραπάνω τιμές ΔΕΝ συμπεριλαμβάνονται +30? παράβολο από την Εθνική Τράπεζα +10? να βγάλω φωτογραφίες διαβατηρίου (περισσεύουν δύο :P) +27? (σύμφωνα με την σχολή) για την παραλαβή του διπλώματος και ισχύουν εφόσον ο μαθητής έχει δίπλωμα αυτοκινήτου. Συνολικά 367?.

Έχω σκοπό να αγοράσω μηχανή σε 1-1,5 χρόνο και αυτή τη στιγμή έχω διαθέσιμο ένα σκουτεράκι το οποίο οδηγάω μόνο για αποστάσεις λιγότερες των 20-30km.

Σχετικά με την ασφάλεια θεωρείται νέος οδηγός κάποιος ο οποίος έχει δίπλωμα για λιγότερο από 1 χρόνο ή υπάρχει κάποια διαφορά με την ασφάλεια του αυτοκινήτου;

Η μηχανή που θα πάρω θα είναι καινούρια SuperSport (σκέφτομαι για R1 αλλά φυσικά μέσα σε 1 χρόνο μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά στον τρόπο σκέψης μου) ωστόσο λόγω του ότι είμαι αρχάριος και δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου κάτι παραπάνω από το σκουτεράκι που ανέφερα, αν και αφού πάρω το δίπλωμα θα κάνω μερικές βόλτες με μηχανές φίλων σε αλάνες, θα ήθελα κάποιες γνώμες επάνω στο θέμα της αγοράς μηχανής.

Όχι τόσο στο μοντέλο καθώς δεν είναι κάτι που θα το κάνω σύντομα όσο στα κυβικά και στο να την αγοράσω καινούρια ή μεταχειρισμένη. Να σημειωθεί ότι οικονομικά θα μείνω ταπί που λένε εάν αγοράσω SS + εξοπλισμό που θα ψάξω κλπ. :)

Τέλος έχω ακούσει ότι τα κράνη έχουν Ημερομηνία Λήξης. Ισχύει αυτό; Αν όχι αξίζει να πάρω ένα καλό κράνος από τώρα κι ας οδηγώ μόνο το σκουτεράκι (στην γειτονιά); Έχω διαθέσιμο ένα απλό κράνος των 40? αλλά αφού δεν χρησιμοποιώ συχνά το μηχανάκι δεν βλέπω τον λόγο να πάρω άλλο. ποσο καιρο το σκεφτεσαι το να πασ απο ενα σκουτερ στο ρ1 ρε φιλε ??
τεσπα στο θεμα μας..
ρ1 δε μπορεις να παρεις ..εισαι πληροφορικαριος απο ανατολικη αττικη κ αυτη τη χρονια δε δεχομαστε παρα μονο απο β.π μιας κ εχουμε και κατι εξοδα.
αστο ελα παλι του χρονου αν εχεις μετακομισει Η αν εχεις αλλαξη γνωμη για το τι θες να παρεις.
εκτος αν το ρ1 το θες για να κανεις γυρω γυρω ολοι σε καμια αλανα οποτες κ κατι θα κανουμε.

camen
11/04/2010, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ποσο καιρο το σκεφτεσαι το να πασ απο ενα σκουτερ στο ρ1 ρε φιλε ??
τεσπα στο θεμα μας..
ρ1 δε μπορεις να παρεις ..εισαι πληροφορικαριος απο ανατολικη αττικη κ αυτη τη χρονια δε δεχομαστε παρα μονο απο β.π μιας κ εχουμε και κατι εξοδα.
αστο ελα παλι του χρονου αν εχεις μετακομισει Η αν εχεις αλλαξη γνωμη για το τι θες να παρεις.
εκτος αν το ρ1 το θες για να κανεις γυρω γυρω ολοι σε καμια αλανα οποτες κ κατι θα κανουμε.

Ρε λακαμα ωρες ωρες με κανεις να κυλιεμαι στα πατωματα...
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

camen
11/04/2010, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
....

Αυτό να μην σχολιαστεί λες ?

Αξιζει πιστευεις:confused: :smokin:

Lioulios
11/04/2010, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αξιζει πιστευεις:confused: :smokin:
Οχι? Εγω πάντως για καφέ θα μου άρεσε να είχα το νιντζα ...Γιαααουυααα

granazi
11/04/2010, 20:19
μα με το σκουτερ δεν εισαι ηδη στον κοσμο των διτροχων? :rolleyes:
καταρχας θα ελεγα να φορεσεις ενα κρανος κανονικο και βαλε αυτο να γενανε οι κοτες. επειτα και αφου εχεις 1-1.5 χρονο μπροστα μεινε στο φορουμ και θα απαντηθουν ολα σιγα σιγα :wave2:

BLACKGAS
11/04/2010, 20:21
Επειδή πάμε να το απαυτόσουμε το θέμα:
Για διπλώματα-ασφάλειες δεν έχω τίποτα να σου πω.
Για το κράνος ο AUFGEBRACHT τα είπε όλα:) Ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις σε εξοπλισμό, πάρτο!!!
Μην πάρεις R1, δοκίμασε πρώτα κάτι πιο απλό και μετά προχωράς. Το γκάζι είναι γλυκό και η μηχανή δαγκώνει. Άμα ψάχνεις για εύκολα μηχανάκια θα βρεις πολλά thread εδώ μέσα.
ΥΓ Επειδή κάποιος έχει SS δε σημαίνει ότι είναι και doctor. Αρκετοί έχουν το R1 για να πάνε για καφέ στην πλατεία του χωριού τους, αλλά μένει από μπαταρία γιατί τους σβήνει σε κάθε φανάρι και άλλοι έχουν Bandit 600 και πάνε αέρα! Μη μασάς :D :D :D
ΥΓ Χωρίς παρεξήγηση για τους φίλους με Bandit (πολύ καλό και τίμιο μηχανάκι) και τους φίλους με R1 (πολύ θα ήθελα να είχα κι εγώ!!!):beer:

camen
11/04/2010, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Οχι? Εγω πάντως για καφέ θα μου άρεσε να είχα το νιντζα ...Γιαααουυααα

ZZR 1400 φιλε...:D :D :D Μου τρεχουν τα σαλια καθε φορα που το βλεπω...:p
Κ πας και γρηγορα για καφε...:lol:

koulis19
11/04/2010, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
ZZR 1400 φιλε. πας και γρηγορα για καφε...:lol: Εννοεις το συστημα που πινεις καφε μεσα απο το κρανος σε υψηλες ταχυτητες?:lol: :lol: Πλακα πλακα ψηνεσαι που θα κατεβω Πατρα το καλοκαιρι να φτιαξουμε την πατεντα?:beer:

trelf
11/04/2010, 22:48
φιλε μου καλωςηρθες στο κλαμπ των μηχανων...

η R1 ειναι μια μηχανη που θα πρεπει ο αναβατης να εχει αρκετη εμπειρια για να την ελεγχει,γι αυτο δε σου συνιστω να την παρεις....οχι ακομα τουλαχιστον!(η δευτερα της βγαζει κοντα 200 km/h)....

αγορασε το πολυ κατι μεχρι 600-650 κυβικα.....που ειναι λιγο πιο φιλικο για το ξεκινημα...οπως V-strom,TDM,GSR,FZ6....κτλ κτλ κτλ

και αργοτερα αλλαζεις κατηγορια και πας στα 1000αρια SS

megalexandros
11/04/2010, 23:03
Πριν συνεχισεις μαθε οτι η μοτοσυκλετα ειναι σαν το αυγο:
κυλα το αυγο, χτυπα τη πετρα, σπαει το αυγο:bigcry:
κυλα η πετρα, χτυπα το αυγο, σπαει το αυγοοοο:bigcry:
Οταν το εμπεδωσεις πραγματικα θα 'χεις κανει πολλα βηματα μπροστα.Εγω ακομα το παλευω:)

harris_x
11/04/2010, 23:09
:a014:

Lioulios
11/04/2010, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από megalexandros
Πριν συνεχισεις μαθε οτι η μοτοσυκλετα ειναι σαν το αυγο:
κυλα το αυγο, χτυπα τη πετρα, σπαει το αυγο:bigcry:
κυλα η πετρα, χτυπα το αυγο, σπαει το αυγοοοο:bigcry:
Οταν το εμπεδωσεις πραγματικα θα 'χεις κανει πολλα βηματα μπροστα.Εγω ακομα το παλευω:)
Ότι καλύτερο έχω ακούσει τελευταία.



Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf


αγορασε το πολυ κατι μεχρι 600-650 κυβικα.....που ειναι λιγο πιο φιλικο για το ξεκινημα...οπως V-strom,TDM,GSR,FZ6....κτλ κτλ κτλ



Όχι ακόμα η άποψή μου.
Κοίτα φίλε και τα καβασάκια
kawasaki er 600
kawasaki ninja 250 αν θέλεις .

ανωνυμος
12/04/2010, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Ότι καλύτερο έχω ακούσει τελευταία.




Όχι ακόμα η άποψή μου.
Κοίτα φίλε και τα καβασάκια
kawasaki er 600
kawasaki ninja 250 αν θέλεις .


i'll second that...
στις ερωτήσεις σου φίλε:
1.δεν είμαι σίγουρος αλλά δεν υπάρχει λόγος να κοπείς στα πρακτικά..η εξέταση είναι γελοία αν έχεις συμπληρώσει και τα υποχρεωτικά μαθηματα.
2.ναι στην ασφάλεια ισχύει ο 1 χρόνος του διπλώματος για επασφάλιστρο καθώς και αν είσαι κάτω των 23
3.όσον αφορά στη γνώμη μας αφού τη ζητάς θα σου πρότινα κάτι μικρότερο σε κυβικά.Και ένα 600αρι με σεβασμό είναι μια χαρά για να μάθεις να κάνεις και την κ@υλα σου,μεταχειρισμένο για να μη πληρώσεις ένα κάρο λεφτά και σιγά σιγά μπορείς να πας αργότερα σε ένα χιλιάρι.
4.για τα κράνη σου απαντήσαν και τα παιδιά πιο πάνω και άσε με να σου πω το εξής:όταν παω σουπερ μάρκετ, 5χλμ από το σπίτι μου με το σκουτεράκι φοράω και το κράνος και το μπουφάν και τα γάντια.Είχα πέσει μια φορά λόγω απότομου φρεναρίσματος του μπροστινού μου γιατί γλίστρισε το σκούτερ και το κράνος έκανε λακουβίτσα.και full face πάντα ε?τα xr1000 τσάμπα τα δίνει πια..
καλως ήρθες,καλά μυαλά και πάντα όρθιος.

α τη μηχανή γιατί χρήση τη θες?
επίσης ρε παιδιά ένα κακό στο φόρουμ.πάντα μα πάντα όταν κάποιος μπει με λάθος νοοτροπία θα υπάρξουν άτομα που θα τον ειρωνευτούν με σχόλια που αν κάποιος δεν ξέρει πραγματικά μπορεί να οδηγήσουν σε δυσάρεστες καταστάσεις..οκ κάνει λάθος.πείτε το απλά και όμορφα και απο κει και πέρα ας κάνει ότι νομίζει..ούτε αυτόν βοηθά η ειρωνία και κυριώς ούτε εσάς.

Vaizard
12/04/2010, 02:17
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Σίγουρα δεν είναι ότι πιο σωστό μπορώ να κάνω το να πάω από σκούτερ σε R1 και φυσικά όπως ανέφερα θα αγοράσω μηχανή μετά από 1-1,5 χρόνο. Για αυτό και ήρθα στο forum να μάθω κάποια πράγματα παραπάνω και ίσως να έχω αλλάξει γνώμη μετά από τόσο καιρό, κι όχι να με πάρετε από κάτω φίλε DUKASII.

Φίλε granazi, δεν έχω ιδέα από δίτροχα. Το αυτόματο σκουτερακι το χρησιμοποιώ ελάχιστα για να πηγαίνω σε mini market να πάρω ψωμί και εάν τυχόν δεν έχω διαθέσιμο άλλο μέσο να πάω σε μία κοντινή δουλειά αλλιώς θα προτιμήσω τα μέσα μαζικής μεταφοράς, φυσικά αυτά δεν τα διευκρίνισα και ίσως υπήρχε κάποια παρεξήγηση, είμαι αρχάριος στο έπακρο :)

Σχετικά με το κράνος δεν έχω πάρει κάτι διότι χρησιμοποιώ κυρίως αυτοκίνητο για μετακίνηση ακόμα και για κοντινές αποστάσεις. Αυτό που έχω στη διάθεση μου δεν το έχω αγοράσει εγώ αλλά υπήρχε διαθέσιμο στην οικογένεια (όπου παρεπιπτώντος οι γονείς είναι πολύ κατά των μηχανών). Για παράδειγμα έχω ανέβει στο σκουτεράκι 4 φορές μέσα στο 2010.

Φίλε ανώνυμε αρχικά θα την χρησιμοποιώ μόνο με καλό καιρό και για κοντινές αποστάσεις και για σπίτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι που δεν είναι τρομερή απόσταση (τουλάχιστον αυτό έχω κατα νου) και αφού εξοικοιωθώ (μετά από κανα 6μηνο-12μηνο είχα στο μυαλό μου) να την χρησιμοποιώ και για γενικότερη χρήση, μέχρι και ταξίδι π.χ.

Φυσικά η μηχανή ξέρω ότι δεν συγχωρεί λάθη, ανεξάρτητα από τις αποστάσεις και ότι είναι πολύ πιο επικύνδινα τα πράγματα σε σχέση με το αυτοκίνητο αλλά αν δεν δοκιμάσω δεν θα μάθω, έτσι πιστεύω, και μακάρι να μην πικραθώ και ποτέ αλλά έχω τρελό μυαλό για την ώρα σχετικά με την αγορά μηχανής.

Εάν αγοράσω κάτι μεγαλύτερο σε έναν χρόνο θα κυκλοφορώ λίγο παραπάνω πάνω στη μηχανή. Ελπίζω να ενημερωθώ μέσα από το forum για θέματα που με ενδιαφέρουν και να με βοηθήσετε σε όποιες ερωτήσεις θα έχω έως ότου αποφασίσω να αγοράσω κι εγώ το dreambike μου.

Καλό βράδυ :) :ZZZ:

DUKASII
12/04/2010, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaizard
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Σίγουρα δεν είναι ότι πιο σωστό μπορώ να κάνω το να πάω από σκούτερ σε R1 και φυσικά όπως ανέφερα θα αγοράσω μηχανή μετά από 1-1,5 χρόνο. Για αυτό και ήρθα στο forum να μάθω κάποια πράγματα παραπάνω και ίσως να έχω αλλάξει γνώμη μετά από τόσο καιρό, κι όχι να με πάρετε από κάτω φίλε DUKASII.

Φίλε granazi, δεν έχω ιδέα από δίτροχα. Το αυτόματο σκουτερακι το χρησιμοποιώ ελάχιστα για να πηγαίνω σε mini market να πάρω ψωμί και εάν τυχόν δεν έχω διαθέσιμο άλλο μέσο να πάω σε μία κοντινή δουλειά αλλιώς θα προτιμήσω τα μέσα μαζικής μεταφοράς, φυσικά αυτά δεν τα διευκρίνισα και ίσως υπήρχε κάποια παρεξήγηση, είμαι αρχάριος στο έπακρο :)

Σχετικά με το κράνος δεν έχω πάρει κάτι διότι χρησιμοποιώ κυρίως αυτοκίνητο για μετακίνηση ακόμα και για κοντινές αποστάσεις. Αυτό που έχω στη διάθεση μου δεν το έχω αγοράσει εγώ αλλά υπήρχε διαθέσιμο στην οικογένεια (όπου παρεπιπτώντος οι γονείς είναι πολύ κατά των μηχανών). Για παράδειγμα έχω ανέβει στο σκουτεράκι 4 φορές μέσα στο 2010.

Φίλε ανώνυμε αρχικά θα την χρησιμοποιώ μόνο με καλό καιρό και για κοντινές αποστάσεις και για σπίτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι που δεν είναι τρομερή απόσταση (τουλάχιστον αυτό έχω κατα νου) και αφού εξοικοιωθώ (μετά από κανα 6μηνο-12μηνο είχα στο μυαλό μου) να την χρησιμοποιώ και για γενικότερη χρήση, μέχρι και ταξίδι π.χ.

Φυσικά η μηχανή ξέρω ότι δεν συγχωρεί λάθη, ανεξάρτητα από τις αποστάσεις και ότι είναι πολύ πιο επικύνδινα τα πράγματα σε σχέση με το αυτοκίνητο αλλά αν δεν δοκιμάσω δεν θα μάθω, έτσι πιστεύω, και μακάρι να μην πικραθώ και ποτέ αλλά έχω τρελό μυαλό για την ώρα σχετικά με την αγορά μηχανής.

Εάν αγοράσω κάτι μεγαλύτερο σε έναν χρόνο θα κυκλοφορώ λίγο παραπάνω πάνω στη μηχανή. Ελπίζω να ενημερωθώ μέσα από το forum για θέματα που με ενδιαφέρουν και να με βοηθήσετε σε όποιες ερωτήσεις θα έχω έως ότου αποφασίσω να αγοράσω κι εγώ το dreambike μου.

Καλό βράδυ :) :ZZZ: φιλε...κ ολο το νετ απο φορουμ να διαβασεις και να δεις κ να παρεις αποψεις...
ετοιμος για ρ1 δε θα γινεις.
παρτο αλλιως..ξεκινα πρωτα απο ολα με ενα μικρο μηχανακι...και ασε τα ντριμ μπαικς για αργοτερα.
και η απαντηση μου ηταν για να αρχισεις να μπαινεις στο κλιμα οπως ζητησες..:beer:

ERRIKA
12/04/2010, 09:22
Το χρονικό διάστημα για το οποίο οι ασφαλιστικές εταιρείες χρεώνουν επασφάλιστρο νέου οδηγού, διαφέρει από εταιρεία σε εταιρεία. Από 1 έως 5 χρόνια.
Οι τιμές που σου έδωσαν για το δίπλωμα είναι μέσα σ'αυτές που παίζουν. από 350 έως 500 ευρώ. Το 300 είναι υπέρ - καλό!
Το Kawasaki er-6 (650 cc) επέλεξα κι εγώ σαν πρώτο μηχανάκι και το θεωρώ ιδανικό για εισαγωγή...

Lioulios
12/04/2010, 11:00
H μοτοσυκλέτα από μόνη της , δε θα σε προδώσει ποτέ. Καλά χιλιόμετρα,πάντα όρθιος και καλώστονε .

drspeed
12/04/2010, 11:44
1.Το R1 που λες ξέρεις τι είναι????????
2.Θα πέσεις και θα μάθεις......Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.Το θέμα είναι να ξανασηκωθείς.
3.Το κράνος δεν είναι για να μη τρώμε κλήσεις από την τροχαία.
4.Κάνε μία χάρη στον εαυτό σου και μη ξαναβάλεις ποτέ αυτό το πράγμα που αποκαλείς κράνος.Τράβα πάρε ένα καλό από τώρα για να έχεις κεφάλι να οδηγήσεις και το επόμενο μηχανάκι.
5.Αφού θες SS πάρε κανένα ninja 250 για αρχή.Το R1 μέσα στην πόλη σε χέρια αρχάριου...δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο τρομακτικό.
6.Έχεις ιδέα πόσο πάει το service στο R1?στις 40.000 ετοίμασε 1000? και θα μαζέψεις σιγά σιγά και τα υπόλοιπα μέχρι να έρθει η ώρα του.....
7.Μία πτώση από το στάντ θα σε κάνει να κλαις για αρκετές μέρες με τον λογαριασμό.
8.Ταξίδια με το R1.. :lol: :lol: :lol: από αρχάριο.......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mparmpanik
12/04/2010, 12:20
ας πουμε οτι το μονο βαρος που εχεις σηκωσει στην ζωη σου ηταν μερικες σακουλες σουπερμαρκετ.
ας πουμε και οτι βρηκες κι ενα φορουμ που σου ειπαν μερικοι πως πρεπει να σηκωνεις τα βαρη..

θα πηγαινες ποτε να σηκωσεις το βαρος που σηκωνει ενας αρσιβαριστας??

πηγαινοντας απο το σκουτερ στο SS, βαζεις σοβαροτατη υποψηφιοτητα για τα στραβα κι αναποδα.

aris_n
12/04/2010, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik

πηγαινοντας απο το σκουτερ στο SS, βαζεις σοβαροτατη υποψηφιοτητα για τα στραβα κι αναποδα.

Και κατόπιν αυτού το πόστ απο τα "Στραβά και ανάποδα" θα γίνει sticky με τον τίτλο "Τι δεν πρέπει να κάνετε αν θέλετε να είστε σώοι και αβλαβείς".

nio1981
12/04/2010, 13:00
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=137

afto gia na deis poso efkola thn trws (asxeta me thn empiria)


http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=13

edw na psakseis kai metra ptwseis kai posous exoume xerethsei distixws


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96428&perpage=15&pagenumber=1

allos enas apo emas pou mas vlepei apo pshla (disthxws)


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=62961

edw tha deis posoi malakes kikloforoun(kati san to zoun anamesa mas...nefelim)


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57457

diavasma kai enhmerwsh


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=79043

kai pali diavasma kai enhmerwsh


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=99597

edw gelame....


http://www.moto-choice.com/gr/index.php?

rikse mia matia...einai polu kalh h douleia pou exei ginei


me liga logia prwta pairnoume eksoplismo kai meta mhxanh...

telos mhn ta exeis ola gia efkola...me 20 mathimata den mathaineis na odhgas alla na stekesai orthios.o xeiroteros exthros olwn edw mesa einai to deksi mas xeri ( :a31: metaforika ) an exeis thn idea oti esy tha eisai h ekseresh kai den tha kaneis afto i to allo sorry alla alakse gnwmh.einai narkwtiko to gkazi kai malista apo ta sklhra kai fisika skotwnei....exeis polla xronia mprosta sou na matheis kai na allakseis mhxanes....me regoulo.........

:lol:


h apofash dikia sou....na sai kala... panta orthios me opoio mhxanaki kai na eisai...

:beer: :beer: :beer:

road spirit
12/04/2010, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
φιλε...κ ολο το νετ απο φορουμ να διαβασεις και να δεις κ να παρεις αποψεις...
ετοιμος για ρ1 δε θα γινεις.
παρτο αλλιως..ξεκινα πρωτα απο ολα με ενα μικρο μηχανακι...και ασε τα ντριμ μπαικς για αργοτερα

+ άπειρα


Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaizard
....αλλά φυσικά μέσα σε 1 χρόνο μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά στον τρόπο σκέψης μου ας το ελπίσουμε


Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaizard
.Τέλος έχω ακούσει ότι τα κράνη έχουν Ημερομηνία Λήξης. Ισχύει αυτό; Αν όχι αξίζει να πάρω ένα καλό κράνος από τώρα κι ας οδηγώ μόνο το σκουτεράκι (στην γειτονιά); Έχω διαθέσιμο ένα απλό κράνος των 40? αλλά αφού δεν χρησιμοποιώ συχνά το μηχανάκι δεν βλέπω τον λόγο να πάρω άλλο πάρε ένα κράνος που να καλύπτει τις ελάχιστες απαιτούμενες προδιαγραφές : ΕCE22-05 και να είναι επώνυμο. Κυκλοφορούν και κάτι μάρκες "μεκαψες" που έχουν πάνω στάμπα για ECE22-05 αλλά πιο πολύ με τσόφλι αυγού μοιάζουν παρά με κράνος...

υπάρχει πληθώρα απο καλές μάρκες και χωρίς απαραίτητα να δώσεις μια περιουσία : nolan, kbc, hjc, shark, και άλλες ....

για το "κι ας οδηγώ μόνο το σκουτεράκι (στην γειτονιά)", θα σου έλεγα να κάνεις ένα κλικ εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=78781 , να δεις τα στατιστικά και τις ταχύτητες των 50 χαω και τα ξαναλέμε...