PDA

View Full Version : Πρόβλημα με σβήσιμο σε Ttr 600 μανιβελάτο



Voliminal
12/04/2010, 12:54
Βάζω μπροστά το μηχανάκι κανονικά με τσοκ παίρνει, και όλα κομπλέ.

Μένει αναμμένο στο ρελαντί με νεκρά όσο έχει βενζίνη.

Όσο γυρνάω το γκριπ ανεβάζει στροφές κανονικότατα και δεν παρουσιάζει κάτι.

Πάω να ξεκινήσω, και βάζω πρώτη κάνω μερικές σβούρες και.. στα χαμηλά, στην αποσύμπλεξη βασικά κάνει κάτι κομπιάσματα και σβήνει, το βάζω ξανά, με νεκρά στο κιβώτιο και όσα ξερογκαζίδια να κάνεις δεν νιώθει, όλα καλά.

Έλα που όμως όταν βάζω πρώτη και πάω να αποσυμπλέξω, σβήνει.

Άμα μου σβήσει έτσι 2 με 3 φορές μετά και να τραβάω μανιβελιές δεν παίρνει μπροστά, πρέπει να το αφήσω λίγο και μετά όταν προσπαθώ ξανά, παίρνει κανονικά και όσο έχεις νεκρά στο κιβώτιο όλα καλά.

Το πρόβλημα είναι στην σύμπλεξη.

Έχουμε καμιά ιδέα?

OldMan
12/04/2010, 13:12
Για δοκίμασε με 2η (δόξα τω θεώ, ροπή έχει το μηχανάκι...)

Voliminal
12/04/2010, 13:29
Το έχω δοκιμάσει και αυτό και δεν έγινε κάτι διαφορετικό.

Επίσης να σας πω πως άρχισε το σκηνικό.

Πήγαινα δουλειά, καθώς ξεκινάω απο φανάρι (συμπλεκτάρισμα πρώτη και ξεκινάω) κάτι κάτι κοπιάσματα περίεργα. Με το που ανεβάζω στροφές όλα κομπλέ.

Συνέχιζε να το κάνει αλλά μόνο στα χαμηλά, απο ένα εύρος στροφών και πάνω ήταν κομπλέ.

Σε κάποια φάση σβήνει. Και δεν έπαιρνε καθόλου, είδα τον διακόπτη του τεποζίτου μου στην ρεζέρβα, και νόμισα πως τελείωσε η τζίνα. Πάω μετά σε ένα βενζινάδικο εκεί δίπλα και παίρνει το μηχανάκι μέσα 3,7 λίτρα (τον διακόπτη ο βλάκας τον είχα ξεχάσει στην ρεζέρβα...).

Στον δρόμο για το σπίτι έκανε κοπιάσματα πάλι στα χαμηλά και μετά στην φρατζή όπως πάω να ξεκινίσω απο το φανάρι μου σβήνει.. Για αρκετή ώρα δεν πήρε.. Μετά πήρε μου έκανε τα κοπιάσματα στα χαμηλά και πήγα σπίτι.
Απο τότε το 'χω απο κάτω και δεν το κουνάω γιατί κάνει αυτά που ανέφερα στο πρώτο ποστ.

kaps
12/04/2010, 19:48
βελόνα καρμπυρατέρ μου δείχνει πως είναι :rolleyes:

dkirkos
13/04/2010, 00:07
δικοπτη στο σταντ εχει? εν ναι, δοκιμασε να τον βραχυκυκλωσεις και δες αν σοθ κανει τα ιδια νουμερα..:beer:

Voliminal
13/04/2010, 08:08
Η βαλβίδα αυτή του σταντ έχει αφαιρεθεί καιρό τώρα και τα καλώδια έχουν μονωθεί.


Πάντως το μηχανάκι δεν σβήνει όταν βάζω πρώτη. Αλλά όταν πάω να ξεκινήσω δηλ. αρχίζω να αποσυμπλέκω με λίγο γκαζάκι.

zeke
14/04/2010, 13:52
Φίλε μου τα κοπιάσματα θυμίζουν σκασίματα ;

p@nos
14/04/2010, 14:02
ξεκινα απο τη βιδα αποστραγγυσης του καρμπ...

κατα 99% αυτο ειναι

:wave2:



ΥΓ:αμα το μπουκωσεις(λες οτι δε παιρνει μετα μπροστα ευκολα), πρεπει να το ξεμπουκωσεις(για να παιρνει αμεσως ντε)...

ανοιγεις τερμα το γκαζι και ριχνεις μανιβελιες...με κλειστο το κλειδι δε χρειαζεται να τρως ρευμα(και το γκαζι εννοειται ανοιχτο)

μετα προσπαθεις να το βαλεις μπρος παλι(εννοειτε πως εχεις ανοιξει το κλειδι:D )θα παρει μπρος αμεσως...

Voliminal
14/04/2010, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeke
Φίλε μου τα κοπιάσματα θυμίζουν σκασίματα ;

Ναι ακριβώς! έκανε και σαν ψιλοσκάσιματα μαζί!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ξεκινα απο τη βιδα αποστραγγυσης του καρμπ...

κατα 99% αυτο ειναι

:wave2:

ΥΓ:αμα το μπουκωσεις(λες οτι δε παιρνει μετα μπροστα ευκολα), πρεπει να το ξεμπουκωσεις(για να παιρνει αμεσως ντε)...

ανοιγεις τερμα το γκαζι και ριχνεις μανιβελιες...με κλειστο το κλειδι δε χρειαζεται να τρως ρευμα(και το γκαζι εννοειται ανοιχτο)

μετα προσπαθεις να το βαλεις μπρος παλι(εννοειτε πως εχεις ανοιξει το κλειδι:D )θα παρει μπρος αμεσως...

Πια είναι η βίδα αποστράγγυσης και τι ακριβώς να της κάνω?

Για το μπούκωμα ναι το γνωρίζω οτι γίνεται και έτσι αλλά ξέρω και άλλο τρόπο :p

Ξεβιδώνεις, με κλειστό τον διακόπτη βενζίνας, τη βίδα απο το "ποτηράκι" του καρμπ, χύνεται όοολη η τζίνα και μετά μπαααπ βρουμ βρουμ βραμ πραφ προφ :D :D :D

p@nos
14/04/2010, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Voliminal
Ναι ακριβώς! έκανε και σαν ψιλοσκάσιματα μαζί!!

Ξεβιδώνεις, με κλειστό τον διακόπτη βενζίνας, τη βίδα απο το "ποτηράκι" του καρμπ, χύνεται όοολη η τζίνα και μετά μπαααπ βρουμ βρουμ βραμ πραφ προφ :D :D :D



αυτη ειναι η βιδα που σου λεω...και μετα απο αυτο δε ξεκιναει?


και κατι ακομα...ποιος σου ειπε οτι ξεμπουκωνει ετσι?:look:
για να πας να του δωσεις συγχαρητηρια:cry:

OldMan
14/04/2010, 14:15
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Εντοπίσαμε βλέπω ότι το μηχανάκι είναι μπουκωμένο...

(το οποίο, όλως περιέργως, δεν έχει πρόβλημα ούτε στο ρελαντί ουτε στις ψηλές στροφές...)

Tpap
14/04/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeke
Φίλε μου τα κοπιάσματα θυμίζουν σκασίματα ;

όπως λέμε ''για κόπιασε, το φαί είναι έτοιμο''...?

:wave2: :lol:

zeke
14/04/2010, 14:27
Εγώ ψηφίζω φλοτέρ μιας που άκουσα αυτό....

Αρχικά δημιουργήθηκε από Voliminal

είδα τον διακόπτη του τεποζίτου μου στην ρεζέρβα, και νόμισα πως τελείωσε η τζίνα. Πάω μετά σε ένα βενζινάδικο εκεί δίπλα και παίρνει το μηχανάκι μέσα 3,7 λίτρα (τον διακόπτη ο βλάκας τον είχα ξεχάσει στην ρεζέρβα...).
Το χτ μου κανε τα ίδια και το πρόβλημα είχε ξεκινήσει από τον διακόπτη της ρεζέρβας.για τον λόγο η yamaha δεν βάζει στην έξοδο της ρεζέρβας απο το ντεπόζιτο φίλτρο,μόνο στην κεντρική παροχή βενζίνης.Αποτέλεσμα?Πέρασε ότι σκουπίδι υπήρχε στο καρμπ κ τα ρούφηξε όλα. ρουφήχτρα κύριοι :p

Voliminal
14/04/2010, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
αυτη ειναι η βιδα που σου λεω...και μετα απο αυτο δε ξεκιναει?



Και τι ακριβώς παίζει να τρέχει με αυτή τη βίδα δηλαδή ώστε να κάνει τέτοια το μηχανάκι?



Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και κατι ακομα...ποιος σου ειπε οτι ξεμπουκωνει ετσι?:look:
για να πας να του δωσεις συγχαρητηρια:cry:

Εμ.. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, και μάλιστα όσες φορές έχει μπουκώσει το μηχανάκι και το έχω δοκιμάσει παίρνει αμέσως.

Τώρα μπορεί να λέω και μαλακίες αλλά τι να σου πω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Εντοπίσαμε βλέπω ότι το μηχανάκι είναι μπουκωμένο...

(το οποίο, όλως περιέργως, δεν έχει πρόβλημα ούτε στο ρελαντί ουτε στις ψηλές στροφές...)

Δεν σε πιάνω?
:hypnotize




Αρχικά δημιουργήθηκε από zeke
Εγώ ψηφίζω φλοτέρ μιας που άκουσα αυτό....

Το χτ μου κανε τα ίδια και το πρόβλημα είχε ξεκινήσει από τον διακόπτη της ρεζέρβας.για τον λόγο η yamaha δεν βάζει στην έξοδο της ρεζέρβας απο το ντεπόζιτο φίλτρο,μόνο στην κεντρική παροχή βενζίνης.Αποτέλεσμα?Πέρασε ότι σκουπίδι υπήρχε στο καρμπ κ τα ρούφηξε όλα. ρουφήχτρα κύριοι :p

Οπότε πάω για καθαρισμό carbs?

zeke
15/04/2010, 14:06
Το καλύτερο θα ήταν να συμβουλευτείς ένα μηχανικό,βέβαια εμένα όπως σου είπα έφταιγε αυτό.
Κάνε έναν καθαρισμό και "φύσα" το σωληνάκι της βενζίνης να δείς εάν ο αέρας περνάει στο φλοτέρ.Αν περνάει δύσκολα,τότε: (spray carb) και άνοιγμα να το καθαρίσεις και εσωτερικά.
Αυτά!! Καλό θα κάνεις όπως και να χει. :beer:

Voliminal
20/04/2010, 10:45
Το πήγα σε ηλεκτρολόγο μετα απο επισήμανση ενός μηχανικού και..

Ο ηλεκτρολόγος είπε οτι δεν έχει να κάνει με ρεύμα και οτι είναι το καρμπ της υποπίεσης που κάνει μακακίες.

Κάτι για μεμβράνες μου είπε οτι ίσως να είναι.