PDA

View Full Version : Kawasaki Gtr 1400 vs Yamaha Fjr



rsp
13/04/2010, 09:11
Καλημερα, αναμεσα στα δυο , τι θα περνατε και γιατι? Αποκλειστικη χρηση τα ταξιδια. Το Kawa σαφερστατα τεχνολογικα πολυ μπροστα, το Fjr σαφεστατα πιο αξιοπιστο απο οτι ακουγετε. Δωστε την γνωμη σας!

Ευχαριστω!

Cpt. Haddock
13/04/2010, 09:13
Οπτικα και μονο το Kawa. Ασε που νομιζω οτι θα σε βολεψει καλυτερα :winka: :beer:

(αντε να ξαναπεράσουμε ενα Brennero :D )

reinmeister
13/04/2010, 09:13
αν στην συναρτηση λαμβανεται υπ οψιν και το κοστος αγορας,η λυση ειναι μονοδρομος και λεγεται fjr...

dirtbird
13/04/2010, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
, τι θα περνατε και γιατι?

Το τρένο? :confused: :confused:

dirtbird
13/04/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οπτικα και μονο το Kawa. )

+1000

Αυτό το πίσω φανάρι του fjr μου θυμίζει Toyota Tercel.....

rsp
13/04/2010, 09:23
Αν και οπτικα θα συμφωνησω οτι το KAWA ειναι πολυ καλυτερο, το Fjr δεν ειναι ασχημο! Ειδικα σε μαυρο!
Την τιμη ας μην την λαβουμε υποψην μας για να μην ειναι κριτιριο!

Τα περι τρενου, ναι δεν ειναι super-sport αλλα δεν θελω πια super-sport!

kyko
13/04/2010, 09:28
fz1 fazer

:smokin: :D :wave2:

rsp
13/04/2010, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
fz1 fazer

:smokin: :D :wave2:


ελα δεν θελω αηδιες...:smokin:


Να ταξιδευω ειπα οχι να πηγαινω μεχρι το περιπτερο! :evil:

kyko
13/04/2010, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
ελα δεν θελω αηδιες...:smokin:


Να ταξιδευω ειπα οχι να πηγαινω μεχρι το περιπτερο! :evil:

αχχαχαχχαχα
αχχαχαχαχ
αχχαχαχχα


μεχρι το κομμωτηριο????

αχχαχαχχα
αχχαχαχχαχα
αχαχχαχααχ

:bigcry: :lol: :bigcry: :lol:

rsp
13/04/2010, 09:33
Θα σου ερθω το Σαββατο...:look:


ελα να σοβαρευτουμε τωρα, ακουω σοβαρες (ή σχεδον σοβαρες) αποψεις!

reinmeister
13/04/2010, 09:34
μια και ειμαι κατοχος(του τερα ειναι) fjr να σε πω τα εξης...

πολυ καλα ζυγισμενο μηχανακι,σε βαθμο που ξεχνας το βαρος του,αφηνοντας τον συμπλεκτη παρα τα 280τοσα κιλα του...

πολυ ανετη θεση οδηγησης για το δικο μου υψος 1.76 με καλη καλυψη απο τον αερα εως τα 180...

διατηρει ανετα απο πλευρας κινητηρα και στησιματος μουαγιεν των 200-220...

οι αναρτησεις του ειναι αρκουντως ενδοτικες ετσι ωστε να ειναι αξιοπρεπες στις στροφες και παραλληλα ενδοτικο σε τυχουσες μαλακιες απο την πλευρα σου...αποτομες κινησεις δεν ειναι φιλες του...

επισης κινειται αξιοπρεπεστατα και στα κλειστα...

τα φρενα του ειναι αποδοτικα αλλα εχουν αισθηση ον-οφ...

ο κινητηρας ειναι εκπληκτικος...ροπη απο 0 στροφες με φοβερη ελαστικοτητα...δεχεται ανετα ολο το γκαζι του με 5η και 1000...και ψηλα δεν θα σε απογοητευσει μια και βγαζει 125 τροχο...

η συμπεριφορα του δεν αλλαζει ακομη και με φορτωμενο τριβαλιτσο...

η καταναλωση κυμαινεται απο 6/100 με νορμαλ χρηση και ταξιδι χωρις αποτομες επιταχυνσεις με 160-180 και φτανει και ξεπερναει ανετα τα 10/100 αν το πατησεις στον λαιμο...

για το καβα δεν εχω ιδεα...

rsp
13/04/2010, 09:37
Μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση οτι με τον ηλεκτρικο ανεμοθωρακα τερμα ψηλα ουσιαστικα ειναι σαν παρπριζ αυτοκινητου. Ειμαι 1.90 και με καλυπτε τελειως..

reinmeister
13/04/2010, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση οτι με τον ηλεκτρικο ανεμοθωρακα τερμα ψηλα ουσιαστικα ειναι σαν παρπριζ αυτοκινητου. Ειμαι 1.90 και με καλυπτε τελειως..

ναι...αλλα δημιουργει τετοια υποπιεση που εμενα προσωπικα με κουραζει...το οδηγω μονο με τερμα κατω την ζελατινα...

rsp
13/04/2010, 09:40
Η αισθηση που μου εδωσε το FJR ειναι οτι στο ταξιδι ειναι φανταστικο αλλα αν αποφασισεις να παιξεις (που δεν ειναι αυτος ο ρολος του) δεν θα καταφερεις κατι...Παραδειγμα το ΧΧ ειναι αξιοπρεπες στο ταξιδι αλλα αν στην βαραγε επαιζε πολυ ομορφα...

rsp
13/04/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ναι...αλλα δημιουργει τετοια υποπιεση που εμενα προσωπικα με κουραζει...το οδηγω μονο με τερμα κατω την ζελατινα...

Αν θελεις εξηγησε μου τι εννοεις!

Cpt. Haddock
13/04/2010, 09:43
Στο Kawa εχεις ανεβει ρε Παν;

rsp
13/04/2010, 09:47
Που να το βρω ρε Ηλια....

Η KAWA μαλ@κιζετε....

υπαρχουν πληρωμενα μηχανακια που επρεπε να εχουν παραδοθει εδω και 2 μηνες και η απαντηση ειναι δεν υπαρχει... Εχω γυρισει ολη την Αθηνα και κανεις δεν εχει!

Το μονο που ακουσα ειναι οτι ενα απο τα 5 που εχουν ερθει στην Ελλαδα εσπασε μοτερ...:bigcry:

κατι που εχει την σημασια του δε, ειναι οτι το Fjr το πουλας αμεσα Kawa το παντρευεσε...Συμφωνα παντα με τους εμπορους

Cpt. Haddock
13/04/2010, 09:50
Αυτο το παρασκήνιο δεν το ήξερα :sick:

Λεω "θα σε βολέψει" γιατι το κοβω για πιο μακρυ μηχανάκι, αρα θα καθεσαι πιο ανετα εσυ εκει (λόγω υψους). Νομίζω εχει και λιγο πιο σπορ θεση απο το fjr.

Για ζουζουρα δεν ενδιαφέρεσαι; :look:

Nik0s
13/04/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Που να το βρω ρε Ηλια....

Σε κάποια έκθεση δεν είχαμε ανέβει πάνω ? :D

rsp
13/04/2010, 10:01
Στο ζζρ είχαμε ανεβεί και ήταν το προηγούμενο μοντέλο!

Το kawa έβγαλε καινούργιο το 2010

VANDA
13/04/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Αν θελεις εξηγησε μου τι εννοεις!


Μάλλον εννοεί ότι προτιμάει να τρώει κατάμουτρα τον αέρα, από το να χτυπιέται από τα διάφορα ρεύματα που παλεύουν να γεμίσουν από κάθε πλευρά το "κενό" που δημιουργεί πίσω της η ψηλή ζελατίνα.

reinmeister
13/04/2010, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Αν θελεις εξηγησε μου τι εννοεις!

περιπου οτι σου ειπε η βαντα...

η υποπιεση ειναι τοσο μεγαλη που κυριολεκτικα σε τραβαει προς τα εμπρος...αν για παραδειγμα εχεις ανοιχτες τσεπες θα δεις το περιεχομενο τους να πεταει σε δευτερολεπτα...

στο θεμα παιχνιδιου,θα διαφωνησω...εχω παιξει με supersports στα ισια στην διαδρομη του σουνιου χωρις να προβληματιστω πουθενα...

rsp
13/04/2010, 11:01
Ναι λογικο ακουγετε αυτο που λετε...

Αν μπορει να παιξει και το θηριο τοτε γινετε πιο ελκυστικο..

DrBig
13/04/2010, 12:03
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=533623

ουτε εχω κανενα, ουτε τα εχω οδηγησει, αλλα κατι εχω ακουσει οτι τα σερβις του καβα ειναι κατα πολυ ακριβοτερα.

Sapadak
13/04/2010, 12:19
Οδηγησα το τζιτιαρ πολυ λιγο, και το fjr περισσοτερο.

Ποιο ευκολο το fjr και ποιο ελαφρια αισθηση.

Βεβαια τα ψιψιψινια και τα κοκοποψια του του gtr ειναι γαμάτα :D

Βγαζει και για το 10 νεο μοντελο οποτε παιζει να βρεις και μεταχειρο προηγουμενο σε καλυτερη τιμη

rsp
13/04/2010, 19:54
Κοιτα που εκει που ειχα καταληξει θα αλλαξω γνωμη...

Το FJR μοιαζει καλυτερο αλλα ξεπερασμενο.. Το KAWA εχει ολα τα ηλεκτρονικα μπλιμπλικια που σε ενα μεγαλο ταξιδι στη θεωρεια τα απολαμβανεις.. Το Fjr πουλιετε για πλακα οποτε θελεις ενω το kawa το ψιλο παντρευεσε...

Ξερει κανεις ποτε βγαινει το καινουργιο Fjr, μην το παρω και βγαλει αμεσως καινουργιο!

gixxerpap
13/04/2010, 20:38
ξάδερφε πάρε το gtr χωρίς δεύτερη σκέψη....
αντε και θέλω να πάω ταξιδάκι:p

rsp
13/04/2010, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ξάδερφε πάρε το gtr χωρίς δεύτερη σκέψη....
αντε και θέλω να πάω ταξιδάκι:p

Δεν ειναι τυχαιο οτι δεν ζητησα τη γνωμη σου εσενα....:winka:


Εισαι ικανος να με βαλεις να παρω hurley και να την κανω ανταλλαγη με V-Stroma....:look:

p@nos
13/04/2010, 20:43
δε ξερω κατα ποσο πρεπει να σκεφτεις τη μεταπωληση...και με τα δυο για παντρεια πας(η για σκοτωμα να θες να τα δωσεις σχετικα γρηγορα)

kavouromana
13/04/2010, 23:09
Δεν ριχνεις και μια ματια κατα χοντα ST1300 PANEUROPEAN μερια?Αξιοπρεπεστατο μηχανακι και ποιοτητα χοντα :beer:

Aek1924
14/04/2010, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Δεν ειναι τυχαιο οτι δεν ζητησα τη γνωμη σου εσενα....:winka:


Εισαι ικανος να με βαλεις να παρω hurley και να την κανω ανταλλαγη με V-Stroma....:look:

Φιλε τυχαια ρωτησα χτες για το Gtr γιατι μου αρεσει και εμενα,αλλα απο οτι μου ειπε ο τοπικος αντιπροσωπος εδω στην Πατρα μονο παραγγελια ερχεται γιατι ειναι πολυ ακριβο και το πληρωνουνε μετροιτης,τιμη του ειναι 18.300 απλα για να ξερεις το λεω,αλλα το κακο ειναι οτι δεν εχει ουτε στην Αθηνα ακομα και στην Αθηνα πρεπει να το κανεις παραγγελια για να ερθει.
Οσο για το ποσο καλο ειναι σιγουρα μονο και μονο το Traction control μετραει πολυ σε ενα μηχανακι.

kyko
14/04/2010, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aek1924
Φιλε τυχαια ρωτησα χτες για το Gtr γιατι μου αρεσει και εμενα,αλλα απο οτι μου ειπε ο τοπικος αντιπροσωπος εδω στην Πατρα μονο παραγγελια ερχεται γιατι ειναι πολυ ακριβο και το πληρωνουνε μετροιτης,τιμη του ειναι 18.300 απλα για να ξερεις το λεω,αλλα το κακο ειναι οτι δεν εχει ουτε στην Αθηνα ακομα και στην Αθηνα πρεπει να το κανεις παραγγελια για να ερθει.
Οσο για το ποσο καλο ειναι σιγουρα μονο και μονο το Traction control μετραει πολυ σε ενα μηχανακι.

παναγιωτη ο rsp εχει λεφτα....μην ανησυχεις!!! :lol: :smokin: :lol:

Shaolin Monk
14/04/2010, 10:38
Και τα δυο ειναι ΠΟΛΥ ωραια.... Αν σου περισευουν Καβα, γιατι τα ψιψιψινια και τα κοκοψαρα στο ταξιδι ειναι πολυ ευχαριστα και εχει και φοβερο κινητηρα (πιπερι στο στομα θα μου βαλω...:sad: ). Το yamaha, ειναι παλι τοσο καλο που μετα απο λιγα χλμ,νιωθεις σαν να το ειχες μια ζωη...

NikosR
14/04/2010, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
). Το yamaha, ειναι παλι τοσο καλο που μετα απο λιγα χλμ,νιωθεις σαν να το ειχες μια ζωη...


Το βαριέσαι δηλαδή στο άψε-σβήσε :D

Shaolin Monk
14/04/2010, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Το βαριέσαι δηλαδή στο άψε-σβήσε :D


Κακιουλες.... :rotflmao:

LiakosVstrom
14/04/2010, 12:20
-> :a25: (http://www.youtube.com/watch?v=jrFJQwYFJWw)



ακόμα να αποφασίσεις; :p :rotflmao:

daz
14/04/2010, 23:12
Να spamάρω λίγο? Μιας και ο τίτλος είναι σαφής καταλαβαίνω γιατί το καινούριο Honda δεν το έχετε βάλει στην συζήτηση. Όμως βλέπω πως γι αυτές τις δύο που συζητάτε ότι λείπει απ' την μία το έχει η άλλη. Τίποτε απ' όλα αυτά όμως δεν λείπει απ' το vfr. Και μπλιμπλίκια έχει και αλογάκια μπόλικα και ποιότητα κατασκευής. Αν πιστέψουμε τα λεγόμενα της Big H και οικονομικό στο καύσιμο πρέπει να είναι. Στον τομέα fan, τόσο ώστε να μην το βαριέσαι τουλάχιστον, δεν νομίζω πως υστερεί απ' τα άλλα δύο. Εξάλλου 150 είναι αυτοί. Για μεταπώληση δεν μπορούμε να ξέρουμε ακόμα αφού δεν έχουμε δει ούτε τις πωλήσεις αλλά Honda είναι. Όσον αφορά το ταξίδι δεν νομίζω να απογοητεύσει εύκολα κάποιον. Αν ήθελα ή μπορούσα να έχω ένα 1200 μόνο για ταξίδια νομίζω πως θα το σκεφτόμουν σοβαρά και αυτό.

DrBig
14/04/2010, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Να spamάρω λίγο? Μιας και ο τίτλος είναι σαφής καταλαβαίνω γιατί το καινούριο Honda δεν το έχετε βάλει στην συζήτηση. Όμως βλέπω πως γι αυτές τις δύο που συζητάτε ότι λείπει απ' την μία το έχει η άλλη. Τίποτε απ' όλα αυτά όμως δεν λείπει απ' το vfr. Και μπλιμπλίκια έχει και αλογάκια μπόλικα και ποιότητα κατασκευής. Αν πιστέψουμε τα λεγόμενα της Big H και οικονομικό στο καύσιμο πρέπει να είναι. Στον τομέα fan, τόσο ώστε να μην το βαριέσαι τουλάχιστον, δεν νομίζω πως υστερεί απ' τα άλλα δύο. Εξάλλου 150 είναι αυτοί. Για μεταπώληση δεν μπορούμε να ξέρουμε ακόμα αφού δεν έχουμε δει ούτε τις πωλήσεις αλλά Honda είναι. Όσον αφορά το ταξίδι δεν νομίζω να απογοητεύσει εύκολα κάποιον. Αν ήθελα ή μπορούσα να έχω ένα 1200 μόνο για ταξίδια νομίζω πως θα το σκεφτόμουν σοβαρά και αυτό.

Μαζι σου. Και ειναι και πιο στριφτερο κι απο τα δυο.

thalasinos
15/04/2010, 16:03
Ειχα fjr και τωρα εχω το GTR . επειτα απο εναμιση χρονο και 19000κμ. θα πω τις κυριως διαφορες που για μενα ειναι βασικες Κυβ.ταχυτητων, αναρτησεις, θεση οδηγησης!
απροβληματιστο σε ταξιδια, σταθερο σε υψηλες ταχυτητες, και διαφορικο που δεν το καταλαβαινεις.

Καλο και σεβαστο το fjr ομως χρειαζεται εξελιξη, κυριως κυβ.ταχυτητων, αναρτησεις και αξονα μεταδοσης.

thalasinos
15/04/2010, 16:15
Για αυτη τη δουλεια προοριζεται!


195448

rsp
15/04/2010, 17:50
Την τρελα μου μεσα...Δεν υπαρχει και πουθενα κανενα να οδηγησω..

Thalasine, εσυ που τα ειχες και τα δυο, αλλες διαφορες?

ευυχαριστω ολους για τις συμβουλες!

LiakosVstrom
16/04/2010, 09:16
αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=93320) το έχεις δει? :wave2: :beer:

ΥΓ. thalasinos άμα σου κάτσω θα με αφήσεις να το πάω μια βόλτα? :blush: :p :rotflmao:

TROOPER
16/04/2010, 09:39
fjr

thalasinos
16/04/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=93320) το έχεις δει? :wave2: :beer:

ΥΓ. thalasinos άμα σου κάτσω θα με αφήσεις να το πάω μια βόλτα? :blush: :p :rotflmao:


Liakos!!!! Γι΄αυτο ειναι οι φιλοι λέμε!!:blush: :D