PDA

View Full Version : ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΛΒΙΔΩΝ ΣΕ ΧΤ600Ε.....



lefteris_25
13/04/2010, 21:22
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΛΒΙΔΩΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ?? ΕΙΜΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΑΝΤΙΚΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ...
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΤΡΙΤΗ ΔΙΑΚΕΝΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ??
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

faraway
13/04/2010, 21:25
ακούς τις βαλβίδες και θες να το ανοίξεις ή προληπτικά ??

ρωτάω γιατί το δικό μου το άνοιξα προληπτικά στα 62000 χλμ και

ήταν comple!!!! δεν ήθελε το παραμικρό!!!:wave2:

lefteris_25
13/04/2010, 21:35
ΦΙΛΕ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ 8000-10000 ΧΙΛ. ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ... ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΟ,ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΟΥΣ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ...

notakos600
13/04/2010, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από lefteris_25
ΦΙΛΕ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ 8000-10000 ΧΙΛ. ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ... ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΟ,ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΟΥΣ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ...


Καλώς ήρθες στον κόσμο των αερόψυκτων μονοκύλινδρων 600 .... :wave2:

faraway
13/04/2010, 21:43
οκ !!!

απλά στο λέω γιατί και από άλλους που έχουν ανοίξει xt600 για βαλβίδες τελικά τζάμπα τα άνοιξαν.

Αν δεν έχεις τσεκάρει , δες τα λάδια αν είναι οκ!!

είχα πολύ κραδασμό στο xt πριν το δώσω και δε μου πήγαινε το μυαλό στο λάδι.

μέχρι που τα κοίταξα και τελικά συμπλήρωσα σχεδόν μισό λίτρο .

:eyepop: :eyepop:

sapila racing
14/04/2010, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
ακούς τις βαλβίδες και θες να το ανοίξεις ή προληπτικά ??

ρωτάω γιατί το δικό μου το άνοιξα προληπτικά στα 62000 χλμ και

ήταν comple!!!! δεν ήθελε το παραμικρό!!!:wave2:

Εννοείς οτι έκανες 62000 χλμ με ΧΤ600Ε και δεν χρειάστηκε ποτέ ρύθμιση βαλβίδων?
Κατι δεν μας λες σωστά, δεν παίζει αυτό το σενάριο.

Επίσης δεν αυξάνονται οι κραδασμοί λόγω χαμηλής στάθμης λαδιού, εκτός κι αν μείνει τελειως οπότε θα την ακούσει.

Για τον φίλο lefteris_25 που θέλει να ρυθμίσει βαλβίδες μόνος του, κατέβασε το service manual απο εδω
http://www.dtr125.com/xt600e.co.uk/manual/YamXT600Man.pdf

Αν εχεις τις απαιτούμενες γνώσεις και εργαλεία, δεν θα έχεις πρόβλημα, ειναι απο τα απλούστερα μηχανάκια για να ρυθμίσεις βαλβίδες.

:wave2:

Pardalotzatziki
14/04/2010, 09:57
62000????? Χωρις??

Εεεεεεε.....

faraway
14/04/2010, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
62000????? Χωρις??

Εεεεεεε.....

62000 ΧΛΜ χωρίς !!!!

όποιος δε πιστευει ας πάει στη salonica που το άφησα ( σας στέλνω με πμ που) να το δει.

και άμα μείνει από λάδι και οι κραδασμοί γίνονται πιο έντονοι και ο θόρυβος ,

αλλιώς μάλλον ήταν ματιασμένο και μόλις συμπλήρωσα λάδι φύγαν τα δαιμόνια....:lol: :lol:

sapila racing
14/04/2010, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
62000 ΧΛΜ χωρίς !!!!
όποιος δε πιστευει ας πάει στη salonica που το άφησα ( σας στέλνω με πμ που) να το δει.


Μπα ασε καλύτερα, που να τρεχουμε τωρα στη χωματερή. :rolleyes:

faraway
14/04/2010, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μπα ασε καλύτερα, που να τρεχουμε τωρα στη χωματερή. :rolleyes:

χωματερή η salonica :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

oooooooooooooooooooo..................

sapila racing
14/04/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
χωματερή η salonica :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

oooooooooooooooooooo..................

Δεν τόπιασες. :rolleyes:
Να στο κάνω λιανά λοιπόν...
Αν εκανες πραγματικά 62000 χλμ με το XT χωρίς να ρυθμίσεις βαλβίδες ποτέ, το μηχανάκι ειναι πλέον για τα σκουπίδια.

Απο αυτα που λες πάντως υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην τα εκανες εσυ και τα 62000, αλλά μονο κάποια απ αυτα.

p@nos
14/04/2010, 13:46
υποθεση 10 λεπτων απο τη στιγμη που θα πλησιασεις το μηχανακι μεχρι να εισαι ετοιμος να το βαλεις μπρος, αν ξερεις τι κανεις...


ξεκινα και οπου συναντησεις δυσκολια γραψε και θα λαβεις βοηθεια...

σημ.αν δεν εχεις ξαναρυθμισει, καλο θα ηταν να μην ασχοληθεις...
η αν θες ντε και καλα να ασχοληθεις, μαλλον θα σε ταλαιπορισει μεχρι να μαθεις τι και πως...


τεσπα εδω ειμαστε και περιμενουμε...

:wave2:

p@nos
14/04/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από lefteris_25
ΦΙΛΕ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ 8000-10000 ΧΙΛ. ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ... ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΟ,ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΟΥΣ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ...


κραδασμους εχει στο ρελαντι δεν ειναι και 4κιλυνδρο...και το ΧΤ μπορω να πως πως δεν εχει και τρελους κραδασμους κιολας...


και οσο για τον θορυβο, το μοτερ του χτ δεν ειανι και το πιο ηρεμο μοτερ στην ιστορια της μοτοσυκλετας...

γενικα ακουγεται θορυβος απο το μοτερ...


για αρχη μην πειραξεις τιποτα, ανοιξε τα καπακια και μετρα διακενα


ΥΓ:δεν υπαρχει εργαλειο μετρησης διακενων...απλα φιλερακια με διαφορα παχη, που με αυτα υπολογιζεις το ηδη υπαρχον διακενο....

lefteris_25
14/04/2010, 15:45
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και ειδικα τον sapila racing gia to manual, ειναι αρκετα χρησιμο!!

Το εχω το εργαλειο με τα λαμακια που μετρας το διακενο οποτε αρχικα θα το ανοιξω να κανω μια μετρηση..
Ενταξει μου αρεσει να ασχολουμε με εργασιες στην μηχανη μου,εχω κανει καποιες αρκετα εξειδικευμενες εργασιες και θα το καταφερω...
Οσον αφορα τα λαδια τα εχω αλλαξει προσφατα και δεν νομιζω να θελει συμπληρωμα,(αν και κεει λαδακι το ατιμο) εχω παρατηρησει παντως οτι οταν τα αλλαζω μετα το νιωθω ποιο στρωμενο...

Για τους κραδασμους μου ειχε πει ενας μαστορας οτι σε καποια σερβις και γενικα οταν ρυθμιζεις βαλβιδες ρυθμιζουν ( σφιγγουν) ενα αντιβαρο καπου στο μοτερ.. ξερετε κατι για αυτο??:wave2:

sapila racing
14/04/2010, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από lefteris_25
Για τους κραδασμους μου ειχε πει ενας μαστορας οτι σε καποια σερβις και γενικα οταν ρυθμιζεις βαλβιδες ρυθμιζουν ( σφιγγουν) ενα αντιβαρο καπου στο μοτερ.. ξερετε κατι για αυτο??:wave2:

Η διαδικασία περιγράφεται στο manual, αλλά θα σου ελεγα να μην το πειράξεις καλύτερα.
Αν ρυθμιστεί λάθος το αντίβαρο το μοτερ διαλύεται.
Κανε τις βαλβίδες και θα είσαι ΟΚ. :wave2:
Αν εχεις καποιον φίλο που να το εχει ξανακάνει φωναξέ τον να σε βοηθήσει.

Xrated
16/04/2010, 18:10
Να ρωτησω και εγω μηπως γνωριζει κανεις μιας και αφορα το ιδιο θεμα.To xt500Ε με το xt600E εχουν διαφορετικο αντιβαρο?Εγω το αγορασα ως 500 που εγινε 600 αλλα νιωθω πλεον περιεργα σκορτσαρισματα και μου ειχαν πει οτι μπορει να οφειλεται σε αυτο.Γνωριζει κανεις?

dkirkos
17/04/2010, 02:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Αν ρυθμιστεί λάθος το αντίβαρο το μοτερ διαλύεται.


αν θυμαμαι καλα το αντιβαρο εχει συγκεκριμενη θεση με σφηνα, δεν μπορεις να το βαλεις σε διαφορετικη (εκτος αν δεν βαλεις την σφηνα). Παντως μου εχει τυχει μοτερ που ειχε κοπει η σφινα του αντιβαρου και ακουγοταν λες και βαρουσε μπιελα..


Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Να ρωτησω και εγω μηπως γνωριζει κανεις μιας και αφορα το ιδιο θεμα.To xt500Ε με το xt600E εχουν διαφορετικο αντιβαρο?Εγω το αγορασα ως 500 που εγινε 600 αλλα νιωθω πλεον περιεργα σκορτσαρισματα και μου ειχαν πει οτι μπορει να οφειλεται σε αυτο.Γνωριζει κανεις?

ειναι το ιδιο(αν θυμαμαι) θα το τσεκαρο αυριο με τα parts numbers και θα σου πω..

:beer:

xenos
22/04/2010, 19:42
Ρύθμιση βαλβιδων κάθε πόσα χλμ θέλει? :confused: