PDA

View Full Version : αναβάθμιση φρένων για 1000 Κ6



ποπαϋ
13/04/2010, 22:00
το βάζω έδω το ποστάκι και περιμένω γνώμες...
Η ιδέα είναι να γίνει σταδιακή αναβάθμιση για το μόνο λόγο ότι θέλω να βλέπω την κάθε αλλαγή που γίνεται στη μηχανή πωσ δουλεύει (και αν δουλεύει).
Ξέρω ότι η σταδιακή αναβάθμιση θα κοστίσει πολύ παραπάνω απο ένα έτοιμο κιτ.
Λέω να ξεκινήσω απο σωλήνακια, υγρά και τακάκια.
Λοιπόν, ακούω γνώμες...

T.R.E
13/04/2010, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ
το βάζω έδω το ποστάκι και περιμένω γνώμες...
Η ιδέα είναι να γίνει σταδιακή αναβάθμιση για το μόνο λόγο ότι θέλω να βλέπω την κάθε αλλαγή που γίνεται στη μηχανή πωσ δουλεύει (και αν δουλεύει).
Ξέρω ότι η σταδιακή αναβάθμιση θα κοστίσει πολύ παραπάνω απο ένα έτοιμο κιτ.
Λέω να ξεκινήσω απο σωλήνακια, υγρά και τακάκια.
Λοιπόν, ακούω γνώμες...

Υπάρχουν κάποια πράγματα που δουλεύουν μόνα τους,και άλλα χρειάζονται συνδυασμό για να αποδώσουν όπως πρέπει...

Για τα φρένα θα ακούσεις διάφορα,κατ'αρχάς ο καθένας θα σου προτείνει το δικό του τακάκι... :lol: Για τα σωληνάκια τι να πω,απορώ γιατί οι κατασκευαστές χρησιμοποιούν ακόμα λαστιχένια... :(
Με τακάκια ( Vesrah SRJL ή Performance friction ),υψηλής,υγρό του κιλού και Brembo 19 RCS τρόμπα,έχεις όσο φρένο χρειάζεσαι και λίγο παραπάνω ( ίσως και αρκετά περισσότερο,)...
Τις δισκόπλακες τις άφησα στο τέλος,απλά να ξέρεις ότι αν πας σε μαντεμένιες ( ductile iron :rolleyes: ), θα έχεις πολύ περιορισμένες επιλογές σε τακάκια,και επίσης σκουριάζουν σχετικά εύκολα... ( εγώ τέτοιες πήρα παρ'όλα αυτά :rotflmao: )

SeNNinhA
13/04/2010, 23:20
1- Σωληνάκια θα βάλεις ούτως ή άλλως.

2- Τακάκια δοκιμάζεις (υπάρχουν αρκετές καλές επιλογές). Premier και carbon lorraine (τα μεταλλικά πάντα) είναι και αυτές καλές επιλογές.

3- Υγρά φρένων βάλε τα Motul RBF 600 Factory Line. Είναι DOT4 αλλά με πολύ υψηλό σημείο βρασμού και θέλουν όμως πιο συχνή αλλαγή.

4- Πέτα τις δαγκάνες της Suzuki και βάλε οτιδήποτε άλλο. Με 100 ευρώ βάζεις του R1/R6 που είναι καλύτερες και με 200-250 βάζεις του ΖΧ10 '08+, CBR1000RR '08+ ή του 675 (σαφώς καλύτερες επιλογές)

5- Εαν πας για δίσκους τότε οι μαντεμένιοι (ductile iron) έχουν μεγάλη διαφορά σε απόδοση. Μην σε νοιάζει που σκουριάζουν. Οπτικό μόνο είναι το θέμα εαν σε πειράζει ή όχι. Ρίξε μια μια ματιά στην PFM είτε για κλασικούς είτε για μαντεμένιους (http://www.pfmbrakes.com/products.php)

6- Η Brembo 19 RCS τρόμπα είναι εγγύηση αλλά και ακριβή επίσης.

Εγώ θα τα έκανα με την παραπάνω σειρά προτεραιότητας.



:wave2: :wave2: :wave2:

ποπαϋ
14/04/2010, 07:46
τακάκια - σωληνάκια - υγρά, είναι σύγουρο ότι θα αλλαχτούν
αν και για τα μαμά τακάκια μου έχει πει μηχανικός πως είναι αρκετά καλά και μου λέει να ξαναβάλω τα ίδια,
το βάλω δαγκάνες απο μοντέλο αλλής μάρκας πρώτη φορά το ακούω, θα ταιριάζουν να μπούν στο πιρούνι; Με αυτό το σκεπτικό γιατί να μη πάρω oλόκληρο το σύστημα φρένων απο κάποιο τρακαρισμένο πχ Ducati, honda, kawasaki, και να το βάλω όπως είναι;

SeNNinhA
14/04/2010, 08:39
Μιλώντας για ακτινικες δαγκανες:

α) όλα τα Japan έχουν την ίδια απόσταση στις βάσεις τους και όλα τα ευρωπαϊκά την ίδια (διαφορετική από τα japan). Οπότε χρησιμοποιείς οποίες δαγκανες θέλεις από japan μηχανη. Το μόνο που θα χρειαστείς είναι αποστάτες που είναι πανευκολο να φτιαχτούν. Μόνο οι εξαπιστονες του R1 δεν μπαίνουν.

β) μπορείς να χρησιμοποιήσεις και όλο το συστημα φρενων από άλλη μηχανή ή οποίο κομμάτι σου κάνει. Τα σωληνακια όμως (εάν είναι μεταλλικά αλλιώς δεν έχει νόημα) μπορει να μην σου κάνουν σαν μήκος (κοντά ή μακρια). Δεν βλέπω τον λόγο βέβαια να χρησιμοποιήσεις κάτι άλλο εκτός από δαγκανες. Οι τρομπες δεν έχουν ουσιαστική διάφορα εκτός από ελάχιστες αλλά ακριβές και δυσευρετες σαν μεταχειρισμενες.

γ) δεν εβαλα τυχαία τις δαγκανες που σου πρότεινα. Οι καλύτερες και σε λογική τιμή σαν μεταχειρισμενες είναι οι R1 οι εξαπιστονες αλλά δεν μπαίνουν. Και μετά του ΖΧ10 '08+, του 675 ΄09+ οι μονομπλοκ, του cbr1000rr ΄08+ οι μονομπλοκ και εξίσου καλες οι του 675 '06+

ποπαϋ
14/04/2010, 08:47
δηλαδή μου λές aftermarket τρόμπα 19αρα πχ brembo και δαγκάνες kawa.

SeNNinhA
14/04/2010, 09:04
Σωστά, αλλά βάλε οποία από τις παραπάνω δαγκανες βρεις αναλόγως και την τιμή. Μιλάμε πάντα για λογικές τιμές. Καλή επιλογή αναβάθμισης για τα λεφτά της είναι και οι δαγκανες του r1/r6 οι τετραπιστονες με 100 ευρώ σίγουρα καλύτερες από τις δικές σου. Όχι στο επίπεδο των άλλων αλλά καλύτερες όμως.

ποπαϋ
14/04/2010, 09:22
ok. τώρα αρχίζει ψάξιμο στο ebay...
ευχαριστώ

ποπαϋ
14/04/2010, 09:38
και κάτι άλλο,
η συνδεσμολογία στα μαμά σωληνάκια είναι να φεύγει ένα σωληνάκι απο τη τρόμπα,
ενώ όταν ρώτησα για μεταλλικά μου είπαν ότι θα συνδεθεί κάθε δαγκάνα απ' ευθείας με τη τρόμπα και δε θα κάνει το βρόγχο πάνω απ' το τροχό που κάνει το μαμά.
Παίζει ρόλο τελικά η συνδεσμολογία στα σωληνάκια φρένων;

reinmeister
14/04/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ

Παίζει ρόλο τελικά η συνδεσμολογία στα σωληνάκια φρένων;

ωχ...

ποπαϋ
14/04/2010, 10:13
τι ωχ;
παίζει ή δε παιζει;

SeNNinhA
14/04/2010, 11:10
Αγωνιζόμενοι που το έχω συζητήσει δεν έχουν καταλάβει διαφορά. Μπορεί να υπάρχει αλλά εάν είναι τέτοια που πρέπει να είσαι εξαιρετικά έμπειρος για να την καταλάβεις τότε δεν έχει σημασία για εσένα.