PDA

View Full Version : Με έγραψαν λόγω Acrapovic



Σελίδες : [1] 2

zouR1
14/04/2010, 09:07
Καλημέρα παίδες. Τελικά αυτοί μπάτσοι δεν σε αφήνουν να αγιάσεις...
Χτες το απόγευμα στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας με σταμάτησαν και μου έδωσαν κλήση για χαρτιά που δεν είχα αλλά μου έριξαν και ένα bonus λόγω του ότι "δεν είχα σιγαστήρα".
Βέβαια στο CBR είχα κανονικότατο τελικό Acrapovic που για κανένα λόγο δεν μπορεί να θεωρηθεί υπερβολικά θορυβώδες και σίγουρα δεν πιάνεται ως "έλλειψη σιγαστήρα".
Σήμερα πήγα να κάνω ένσταση στην αστυνομία στην Αλεξάνδρας και μου είπαν ο τροχονόμος είχε δικαίωμα να με γράψει βάσει του άρθρου 81 του Κ.Ο.Κ...
FYI ορίστε η σχετική παράγραφος του άρθρου 81.

12. O κινητήρας εσωτερικής καύσης, o oπoίoς χρησιμoπoιείται για την πρoώθηση oδικoύ oχήματoς, επιβάλλεται να είναι εφoδιασμένoς με απoτελεσματικό σιγαστήρα, κατάλληλo να μειώνει τo θόρυβo, o oπoίoς πρoκαλείται από την έξoδo των καυσαερίων και τέτoιας κατασκευής, ώστε να μην δύναται να τεθεί εκτός λειτoυργίας από τoν oδηγό από τη θέση τoυ.

Προσωπικά τον σιγαστήρα τον θεωρώ Super αποτελεσματικό και φαντάζομαι το ίδιο θεωρεί και η αντιπροσωπία της Acrapovic στην Ελλάδα.
Μου είπαν ότι "Κανονικά έπρεπε να σας πάρουν την άδεια και να σας στείλουν στο ΚΤΕΟ Ελληνικού για μέτρηση θορύβου. Αλλά παρόλα αυτά το πρόστιμο θα ίσχυε έτσι και αλλιώς..."
Αυτό δεν το κατάλαβα με τίποτα.. Δηλαδή ποιος θα με προστατέψει αν ο τροχονόμος έκανε λάθος ?
Και έχουν καταργηθεί και τα δικαστήρια. Αν απορριφθεί η ένσταση θα πρέπει να κινηθώ δικαστικά με δικά μου έξοδα, και τρέχα γύρευε.

SVX
14/04/2010, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1
Τελικά αυτοί μπάτσοι δεν σε αφήνουν να αγιάσεις...
Χτες το απόγευμα στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας με σταμάτησαν και μου έδωσαν κλήση για χαρτιά που δεν είχα


ναι :rolleyes:

golis
14/04/2010, 09:11
gamiseta pali kala pou den se egrapse kai gia tin pinakida. :rolleyes:

TROOPER
14/04/2010, 09:13
τωρα εγω να γραψωωωω-να μη γραψωωω...ας κρατηθω λιγο να τεσταρω μεχρι που αντεχω...

andgeo
14/04/2010, 09:17
Διαισθητικά σε έγραψε ... Πριν από καιρό είχα 2 τελικά ακράπες και με σταμάτησαν στη Νέα Σμύρνη . "τα χαρτιά σας κύριε ..." όλα καλά , για βάλε μπρος μου λέει , ακούει τους σκύλους να γαυγίζουν και μου λέει , ήταν και μεσημεράκι, " φιλαράκι αν έμενες στη γειτονιά μου θα σ έγραφα , γιατί τέτοια ώρα θα έπρεπε να κοιμάμαι και δεν μπορεί να περνάς έξω από το σπίτι μου και να μου την χαλάς ..." Προφανώς επειδή κατοικούμε σε διαφορετικές γειτονιές μου τη χάρισε !!! Στην περίπτωση σου στράβωσε !!! Πάντως δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι .

makis206
14/04/2010, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1
Με έγραψαν λόγω Acrapovic

Τώρα τελευταία παρατηρείται ότι δεν τα πάνε καλά με τους Ρώσους, δεν έβαλες κι εσύ μια Αrata ρε παιδί μου, μια Remus έστω..:lol:

Πέρα απ'την πλάκα αυτές οι μπακαλομετρήσεις που κάνουν με το αυτί είναι για νά'ναι.. τώρα αν το μηχανάκι κάνει "κρα" απ'το εξηνταμίλι είναι άλλου παπά ευαγγέλιο..:p

Cpt. Haddock
14/04/2010, 09:20
Άλφα
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση
Για άλλες χρήσεις, δείτε: Άλφα (αποσαφήνιση).
Ελληνικό αλφάβητο

Α α Άλφα Ν ν Νι
Β β ϐ Βήτα Ξ ξ Ξι
Γ γ Γάμμα Ο ο Όμικρον
Δ δ Δέλτα Π π ϖ Πι
Ε ε Έψιλον Ρ ρ ϱ Ρω
Ζ ζ Ζήτα Σ σ ς Σίγμα
Η η Ήτα Τ τ Ταυ
Θ θ ϑ Θήτα Υ υ Ύψιλον
Ι ι Ιώτα Φ φ ϕ Φι
Κ κ ϰ Κάππα Χ χ Χι
Λ λ Λάμδα Ψ ψ Ψι
Μ μ Μι Ω ω Ωμέγα
Παρωχημένα γράμματα

Δίγαμμα Σαν
Στίγμα Σω
Ἧτα (δασυνόμενο) Κόππα
Δίσιγμα
Το γράμμα άλφα (ἄλφα) είναι το πρώτο γράμμα του ελληνικού αλφαβήτου. Παρέμεινε σε αυτή τη θέση σε όλη τη διάρκεια της ιστορίας του. Κατά την επικρατέστερη θεωρία προήλθε από το φοινικικό γράμμα aleph, που στα φοινικικά σήμαινε βόδι. Στην αρχαία ελληνική γλώσσα το γράμμα Α είχε τρεις υποστάσεις ως πρώτο γράμμα του αλφαβήτου, ως το πρώτο αριθμητικό και ως πρώτη νότα στη μουσική. Στο ελληνικό σύστημα αρίθμησης έχει αριθμητική αξία α´ = 1 και ˏα = 1.000

Το γράμμα 'Α' σχετίζεται άμεσα με το γράμμα 'A','a' άλλων αλφαβήτων.

Το γράμμα Α, α ως σύμβολο το συναντούμε σε διάφορες περιπτώσεις:

α (σωμάτιο) που είναι ένας γυμνός από ηλεκτρόνια πυρήνας ηλίου (He) που παράγεται κατά την α διάσπαση των ραδιενεργών πυρήνων.
Έχει επικρατήσει διεθνώς η χρήση του για την γωνιακή επιτάχυνση.
Α συμβολίζουμε στα ελληνικά την ανατολή.
Το Α μέσα σε κύκλο είναι το διεθνές σύμβολο του πολιτικού χώρου της αναρχίας
Το Α χαρακτηρίζεται δίχρονο φωνήεν. (Δηλαδή άλλοτε μακρόχρονο και άλλοτε βραχύχρονο, χαρακτηρισμός κυρίως της αρχαίας προφοράς).

Το Α παρέμεινε επικεφαλής του αλφαβήτου, σε όλη τη διάρκεια και τις φάσεις της ιστορίας του. Προήλθε από το πρώτο σύμβολο του φοινικικού αλφαβήτου, που είχε το γραμμικό σχήμα ⊄, δηλαδή περίπου το σχήμα της κεφαλής του ταύρου και ονομαζόταν άλεφ, δηλαδή ταύρος. Μερικοί επιστήμονες δεν αποκλείουν το φοινικικό αυτό σύμβολο να ήταν τύπος παλαιότερης ελληνικής γραφής, από την οποία οι Φοίνικες διαμόρφωσαν το δικό τους αλφάβητο, για να το μεταδώσουν έπειτα, με φοινικικά πλέον σχήματα και ονόματα, στους Έλληνες των ιστορικών χρόνων, τον 9o αι. π.Χ. Είναι πάντως βέβαιο ότι από τη φοινικική αυτή παράσταση και ονομασία προήλθε το αντίστοιχο γράμμα των άλλων αλφαβήτων, όπως π.χ. το άλφα της ελληνικής, το αλίφ της αραβικής, το άλεφ της εβραϊκής (σημιτικής). Αυτό φυσικά δεν εμπόδισε να δημιουργηθεί ποικιλία σχημάτων του γράμματος, ανάλογα με τις εποχές και τις διαλέκτους. Ο ελληνικός τύπος του Α πέρασε στους Ετρούσκους και ύστερα στους Ρωμαίους, παραμένει δε και σήμερα ως κεφαλαίο Α στα περισσότερα αλφάβητα.

Η εξέλιξη του Άλφα Αιγυπτιακό Ιερογλυφικό
κεφαλή βοδιού Πρωτοσημιτικό
κεφαλή βοδιού Φοινικικό
aleph Ελληνικό
Άλφα Ετρουσκικό
A Ρωμαϊκό
A

:wave2:

andgeo
14/04/2010, 09:33
Βάλε κι ένα λινκ να μη κουράζεσαι από τα copy/paste

Nostra
14/04/2010, 09:34
αφού είχες το τελικό ελεύθερο, καλά έκαναν και σε έγραψαν...


το ότι αδυνατεί (για τους όποιους καλούς ή κακούς λόγους/αιτίες) η αστυνομία να πιάνει όλες αυτές τις παραβάσεις, δε σημαίνει ότι όταν το κάνει πρέπει να σιχτιρίζουμε...

πας και πληρώνεις και τέλος... αν δεν έχεις να πληρώσεις, ας είχες τελικό με σιγαστήρα...


φιλικά :wave2: :wave2:



trooperako... καλά τα πήγα? :D


ΥΓ: για τα χαρτιά νομίζω πως δεν είχες θέμα που σε γράψανε... και δεν ειναι αυτο το θέμα του thread

Cpt. Haddock
14/04/2010, 09:36
Εμένα μ' αρέσει που όλοι κολήσατε στην ακράπα.... :rolleyes:



Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1
[...] μου έδωσαν κλήση για χαρτιά που δεν είχα [...]

:wave2:

(να προχωρήσω στο "β" ή ακόμα; )

makis206
14/04/2010, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εμένα μ' αρέσει που όλοι κολήσατε στην ακράπα.... :rolleyes:

Εδώ σηκώνει διευκρίνηση γιατί άλλο το "δεν είχα" κι άλλο το "δεν τα είχα πάνω μου", ας απαντήσει ο φίλος και μετά αποφασίζουμε τι μέγεθος πέτρας θα του πετάξουμε στο κεφάλι...:lol:

Αστειεύομαι βέβαια :beer:

2stroker
14/04/2010, 09:45
κανονικα επρεπε να σε μετρησει με ντεσιμπελομετρο αλλα και παλι δε νομιζω να την γλυτωνες μιας και οι ακραπες κανουν τρελο θορυβο:wave2:

SVX
14/04/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εδώ σηκώνει διευκρίνηση γιατί άλλο το "δεν είχα" κι άλλο το "δεν τα είχα πάνω μου", ας απαντήσει ο φίλος και μετά αποφασίζουμε τι μέγεθος πέτρας θα του πετάξουμε στο κεφάλι...:lol:




o ΤΙΤΛΟΣ παντως δειχνει να φταιει το τελικο του Ανατολικου ΜΠΛΟΚ :look: :confused:

Cpt. Haddock
14/04/2010, 09:47
ρε σεις δε χρειάζεται και ντεσιμπελόμετρο για να καταλάβουμε εαν κανουν θορυβο οι ακραποβιτς...

Αφου όλες οι αφτερμαρκετ λενε "not for road use" ή κατι αντιστοιχο για να εχουν τα οπίσθιά τους καλυμένα...

Aek1924
14/04/2010, 09:48
Αν δεν εχει σιγαστηρα λογικο ειναι να τον γραψουνε,βεβαια κανονικα επρεπε να υπαρχει και ντεσιμπελομετρο

Cpt. Haddock
14/04/2010, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aek1924
Αν δεν εχει σιγαστηρα λογικο ειναι να τον γραψουνε,βεβαια κανονικα επρεπε να υπαρχει και ντεσιμπελομετρο

Μην παμε στο "κανονικά" γιατί με το "κανονικά" θα του έπαιρναν και την άδεια... :winka:

makis206
14/04/2010, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
o ΤΙΤΛΟΣ παντως δειχνει να φταιει το τελικο του Ανατολικου ΜΠΛΟΚ :look: :confused:

Εγώ μπορώ να υποθέσω ότι αυτός είναι και ο λόγος που τον σταμάτησαν και τα υπόλοιπα ήρθαν στην πορεία, δεν το κάνω όμως γιατί πρώτον, άλλος πλΕρώνει:lol: και δεύτερον δεν θέλω αν δεν γίνει ο φίλος πιο ξεκάθαρος στο ποστ του..:p

vrider
14/04/2010, 09:54
Don't do the crime if you can't pay the fine! :D

BELZEBOYLIS
14/04/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ρε σεις δε χρειάζεται και ντεσιμπελόμετρο για να καταλάβουμε εαν κανουν θορυβο οι ακραποβιτς...

Αφου όλες οι αφτερμαρκετ λενε "not for road use" ή κατι αντιστοιχο για να εχουν τα οπίσθιά τους καλυμένα...


Πάσχα οδήγησα το Τίγρη (ακριβός σαν το δικό σου) με ακράπα ξετάπωτη ...Να μας εκτελέσουν έπρεπε ,όχι να μας γράψουν !!! Άσε που την Κυριακή ,το έβαλε μπροστά ο ιδιοκτήτης (το χαλβάδιαζε ο Εύηνος )και παραλίγο να σηκωθεί το κατσίκι να φύγει....:lol: :wave2:

sergiosm
14/04/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aek1924
... κανονικα επρεπε να υπαρχει και ντεσιμπελομετρο



Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
κανονικα επρεπε να σε μετρησει με ντεσιμπελομετρο ....


κανονικά ΔΕΝ θα έπρεπε να κυκλοφορεί με μη νόμιμα ... αξεσουάρ...

:wave2:

nassosxlvbros
14/04/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
Don't do the crime if you can't pay the fine! :D


+1000 :)

Cpt. Haddock
14/04/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Πάσχα οδήγησα το Τίγρη (ακριβός σαν το δικό σου) με ακράπα ξετάπωτη ...Να μας εκτελέσουν έπρεπε ,όχι να μας γράψουν !!! Άσε που την Κυριακή ,το έβαλε μπροστά ο ιδιοκτήτης (το χαλβάδιαζε ο Εύηνος )και παραλίγο να σηκωθεί το κατσίκι να φύγει....:lol: :wave2:

Δε μας τα 'πες αυτά Κωστάκη :smokin:

Akatanomastos
14/04/2010, 10:00
η κληση δεν αυξανετε αναλογα με το ποσο παραπανω θορυβο κανεις?

ή υπαρχει μια ταριφα?


σ

TROOPER
14/04/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
...



trooperako... καλά τα πήγα? :D


...

φιλοτιμη προσπαθεια.:a10:

Elesun
14/04/2010, 10:05
Οι ακράπες με τα db killers φορεμένα εξακολουθούν να είναι εκτός ορίων;

thePrince
14/04/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
Don't do the crime if you can't pay the fine! :D

Έτσι είναι ρε παιδιά, άμα κυκλοφορούμε χωρίς χαρτιά θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι να πληρώσουμε ΟΤΑΝ, ΚΑΠΟΤΕ βρεθεί κάποιος να μας γράψει. Και όταν το τελικό που βάλαμε είναι track use only δεν μπορούμε να ισχυριζόμαστε ότι δεν κάνει πολύ θόρυβο.

Πληρώνεις το πρόστιμα και ευχαριστείς που δεν σου πήραν την άδεια και, προαιρετικά, γίνεσαι νόμιμος :rotflmao:

Vstrommer71
14/04/2010, 10:10
Κατ'αρχην μπερδεψαμε ολιγον τις βουρτσες με τις π@υτσες μΕ φαινεται!
Θεμα πρωτο,οτι ολες οι aftermarket εννοειται οτι δεν κανουν ολες θορυβο.
Ζητημα δευτερο και βασικο,η θορυβομετρηση ΔΕΝ ειναι κατι το οποιο για να σου κοψει κληση το οργανοΝ εξαρταται απο το αυτακι του.Εχει συγκεκριμενη και νομιμη διαδικασια(σε ειδικο χωρο και με ειδικο μηχανημα).Εξαιρουμενης βεβαια της περιπτωσης τρυπιας ή τελειως ελευθερης εξατμισης που ακουγεται απο δεκα τετραγωνα μακρια.
Επειδη λοιπον ολα τα εχουμε γ@μησει σε αυτην την χωρα δεν σημαινει οτι μπορει το καθε οργανο οποτε του καπνισει να κοβει κλησεις για οτι του κατεβει.Συνεπως εαν οντως ο φιλος εχει εξατμιση που εχει εγκριση τυπου τοτε να παει να το διεκδικησει το θεμα.Αν ομως εχει καμμια ελευθερη των 100db τοτε κακως συζηταμε.
Α,και οι Akrapovic ειναι Σλοβενικες για τους μη γνωριζοντες:beer:

makis206
14/04/2010, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Α,και οι Akrapovic ειναι Σλοβενικες για τους μη γνωριζοντες:beer:

Γνωρίζοντες γνωρίζοντες..!:winka:

:beer:

Vstrommer71
14/04/2010, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elesun
Οι ακράπες με τα db killers φορεμένα εξακολουθούν να είναι εκτός ορίων;
Στο λεει η συγκεκριμενη εξατμιση.Υπαρχουν αλλες που ειναι εντος οριων κι αλλες που τα db killers τα βαζουν για να ερχονται εντος μικροτερων-αγωνιστικων ομως-οριων θορυβου

georgis4
14/04/2010, 10:19
καθε aftermarket εξατμιση αναγραφει αν ειναι για road use η οχι.....αλλα και να ειναι γραφει επίσης τα db που βγαζει και οτι μπορει να ειναι νομιμη στην χωρα κατασκευης της αλλα ισως οχι στη χωρα του αγοραστη.... :D
τωρα αν κανει θορυβο η οχι μια εξατμιση νομιζω κανει ΜΠΑΜ απο καποιον που την ακουει ετσι?:smilea:

Ζεύκας
14/04/2010, 10:21
τσ τσ τσ τσ

αυτοί οι νέοι...ακόμα να μάθουν ότι κοντά σε μπάτσο κουμπώνουμε μια-δυο σχέσεις πάνω από τη ροπή...:rolleyes:

Elesun
14/04/2010, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Στο λεει η συγκεκριμενη εξατμιση.Υπαρχουν αλλες που ειναι εντος οριων κι αλλες που τα db killers τα βαζουν για να ερχονται εντος μικροτερων-αγωνιστικων ομως-οριων θορυβου

Γράφουν "street legal". Το ερώτημα είναι βάσει ποιών μετρήσεων είναι και κατά πόσο τα εδώ όργανα το δέχονται.

SnakeMJK
14/04/2010, 10:22
1) Νομοθεσία...
(από http://www.etuners.gr/index.php?s=12&t=155 )

Τα μέγιστα επιτρεπτά όρια θορύβου διάταξης εξάτμισης στην Ευρωπαική Ένωση για μηχανοκίνητα οχήματα, οπως διαμορφώθηκαν την 14η Ιουνίου 2007, περιγράφονται στην Οδηγία 2007/34/ΕΚ της Ευρωπαικής Επιτροπής.


Σχετικές Προδιαγραφές - Διεθνής Νομοθεσία

* Ευρωπαική Νομοθεσία: Οδηγία 96/20/ΕΚ της Επιτροπής, της 27ης Μαρτίου 1996, για την προσαρμογή στην τεχνική πρόοδο της οδηγίας 70/157/ΕΟΚ του Συμβουλίου σχετικά με την αποδεκτή ηχητική στάθμη και το σύστημα εξάτμισης των μηχανοκίνητων οχημάτων
(Παράρτημα ΙΙ - Έγκριση ΕΚ τύπου των συστημάτων εξάτμισης ως ιδιαιτέρων τεχνικών μονάδων)

* Οδηγία 70/156/ΕΟΚ του Συμβουλίου της 6ης Φεβρουαρίου 1970 περί προσεγγίσεως των νομοθεσιών των κρατών μελών που αφορούν στην έγκριση των οχημάτων με κινητήρα και των ρυμουλκουμένων τους
* Council Directive 70/157/EEC of 6 February 1970 on the approximation of the laws of the Member States relating to the permissible sound level and the exhaust system of motor vehicles

* Commission Directive 2007/34/EC of 14 June 2007 amending, for the purposes of its adaptation to technical progress, Council Directive 70/157/EEC concerning the permissible sound level and the exhaust system of motor vehicles


* SCADPlus Motor vehicles with trailers: Permissible sound level
*
Handbook for Implementation of EU Environmental Legislation - Noise

Ελληνική Νομοθεσία

* Υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών - Φύλλο της Κυβερνήσεως
* Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας (Κ.Ο.Κ) - Παράγραφος 12

* ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ Γ/20/81567/898/88 - Έγκριση τύπου ΕΟΚ για την αποδεκτή ηχητική στάθμη και διάταξη εξάτμισης των οχημάτων με κινητήρα και συναφείς διατάξεις (ΦΕΚ 403/Β/21-06-88)









2) Σωστός τρόπος μέτρησης στάθμης θορύβου σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία
http://www.etuners.gr/index.php?s=12&t=119








3) Συμπεράσματα
* Από όλες τις μετρήσεις πρέπει να αφαιρεθεί 1db(A), όπως προβλέπεται από την Οδηγία και ακόμα τόσο όσο είναι το μόνιμο σφάλμα της συσκευής στο φάσμα των μετρήσεων.
* Οι δοκιμές είναι αδύνατο να πραγματοποιηθούν στο δρόμο. Πολύ λιγότερο σε έναν πολυσύχναστο δρόμο.
* Οι ελεύθερες εξατμίσεις που μετρήθηκαν είχαν παραπλήσια επίπεδα θορύβου με την εργοστασιακή στη στατική δοκιμή.
* Στη δυναμική δοκιμή οι βελτιωμένες εξατμίσεις έκαναν περισσοτερο θόρυβο από ό,τι στη στατική.
* Στη δυναμική δοκιμή η εργοστασιακή εξάτμιση ήταν πολύ πιο αθόρυβη από τις βελτιωμένες
* Όταν η στάθμη θορύβου μετριέται πίσω από το αυτοκίνητο - δοκιμή που δεν προβλέπεται από καμία Ευρωπαική Οδηγία - τα αποτελέσματα ποικίλλουν ανάλογα με την σχεδίαση της εξάτμισης.
* Ο προσεκτικός σχεδιασμός μιας εξάτμισης μπορεί να την κάνει αθόρυβη στο φάσμα που δοκιμάζεται για να πάρει έγκριση τύπου.

Gi_4ce
14/04/2010, 10:22
Όταν ειχα τη gpr, την ειχα αγορασει ομολογκαρισμενη.

Ειχε ενα αποδεικτικο χαρτι που ελεγε οτι ειναι for road use.

τοσο απλα

makis206
14/04/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
τωρα αν κανει θορυβο η οχι μια εξατμιση νομιζω κανει ΜΠΑΜ απο καποιον που την ακουει ετσι?:smilea:

Tις περισσότερες φορές ναι αλλά αυτό δεν ισχύει πάντα αφού μεσολαβούν κι άλλοι παράγοντες όπως οι υπόλοιποι εξωτερικοί ήχοι, το σημείο όπου γίνεται η μέτρηση, το αυτί του ακουστή:lol: (ανάλογα και το πότε έβαλε τη μπατονέτα μέσα για τελευταία φορά..:lol: ) κλπ κλπ.

Κανένα αυτί πάντως δεν ξεχωρίζει τα 92 ντεσιμπέλ από τα 95 όταν το όριο είναι για παράδειγμα 93.. και το 92 διαφέρει πολύ απ'το 95 όσο αναφορά την τσέπη του ιδιοκτήτη.:D

georgis4
14/04/2010, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Tις περισσότερες φορές ναι αλλά αυτό δεν ισχύει πάντα αφού μεσολαβούν κι άλλοι παράγοντες όπως οι υπόλοιποι εξωτερικοί ήχοι, το σημείο όπου γίνεται η μέτρηση, το αυτί του ακουστή:lol: (ανάλογα και το πότε έβαλε τη μπατονέτα μέσα για τελευταία φορά..:lol: ) κλπ κλπ.

Κανένα αυτί πάντως δεν ξεχωρίζει τα 92 ντεσιμπέλ από τα 95 όταν το όριο είναι για παράδειγμα 93.. και το 92 διαφέρει πολύ απ'το 95 όσο αναφορά την τσέπη του ιδιοκτήτη.:D
Φυσικα δεν γινεται λογος για διαφορα db με το αυτι.......αλλα αν πηγαινεις μαλλιοκουβαρα απο μακρια και σε δουν και ΑΚΟΥΣΟΥΝ να ερχεσαι.......ε νομιζω δεν θελει και πολυ καθαρο απο *μαρμελαδα* αυτακι....:lol: :lol:

byron
14/04/2010, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αφου όλες οι αφτερμαρκετ λενε "not for road use" ή κατι αντιστοιχο για να εχουν τα οπίσθιά τους καλυμένα...

:nono: :nono:
Υπάρχουν ουκ ολίγες aftermarket που έχουν έγκριση θορύβου EC. Το ότι έχουν πάρει έγκριση τύπου σε μία χώρα αυτόματα τις κάνει νόμιμες σε όλες της ΕΕ.

Αν θεωρείς ότι το Tuono μου πχ είναι παράνομο επειδή κάνει θόρυβο, είσαι γελασμένος γιατί οι Leo Vince έχουν έγκριση θορύβου EC :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Η νόμιμη διαδικασία για την μέτρηση έχει αναφερθεί ουκ ολίγες φορές εδώ. (dbμετρο υπο γωνία 45' σε χωρο χωρίς εξωτερικούς θορύβους, σε συγκεκριμένες σ.α.λ κινητήρα)
Αν ήταν έτσι κάπταιν να μετράμε τον θόρυβο, τα BMW S1000RR, το V4 και τα harley δεν θα έπαιρναν έγκριση τύπου ούτε με τη 2α παρουσία.

ΥΓ. Δεν ξέρω αν έκανε ή δεν έκανε θόρυβο ο φίλος. Αναφέρω τον νόμιμο τρόπο μέτρησης :wave2:

Cpt. Haddock
14/04/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αν θεωρείς ότι το Tuono μου πχ είναι παράνομο επειδή κάνει θόρυβο, είσαι γελασμένος γιατί οι Leo Vince έχουν έγκριση θορύβου EC :rotflmao: :lol: :rotflmao:

πλακα κανεις :lol: :bawl: :rotflmao:

McGyver
14/04/2010, 10:42
Πρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ...

byron
14/04/2010, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
πλακα κανεις :lol: :bawl: :rotflmao:

:nono: :nono: :nono: :nono:

καθόλου πλάκα. Το ότι η αρχική έγκριση έχει δωθεί στην Ιταλία, εξηγεί κάπως τα πράγματα :rotflmao: :lol: :rotflmao:

makis206
14/04/2010, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Πρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ...

Άδεια ασφάλεια και δίπλωμα για αρχή..!:D

Cpt. Haddock
14/04/2010, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
καθόλου πλάκα. Το ότι η αρχική έγκριση έχει δωθεί στην Ιταλία, εξηγεί κάπως τα πράγματα :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Πες ετσι βρε ανθρωπε :lol:

PortisHead
14/04/2010, 10:59
Κανονικα.....εγκριση θορυβου θα επρεπε να παιρνουν απο τιποτα νεογεννητα μωρακια
που πεταγονται στον υπνο τους καθε φορα που περναει καποιος με "ανοιχτη" εξατμιση
κατω απο το σπιτι τους στις 2 τα ξημερωματα.
:smokin:

byron
14/04/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πες ετσι βρε ανθρωπε :lol:

Yop....but its the law mate :p

sapila racing
14/04/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:nono: :nono: :nono: :nono:

καθόλου πλάκα. Το ότι η αρχική έγκριση έχει δωθεί στην Ιταλία, εξηγεί κάπως τα πράγματα :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Βυρωνα η εγκριση είναι με τις τάπες, εσυ τις εχεις πάνω?

Αν ναι πάσο, αλλά ετσι κι αλλιώς τρως κλήση για την πινακίδα. :lol:

byron
14/04/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Βυρωνα η εγκριση είναι με τις τάπες, εσυ τις εχεις πάνω?

Αν ναι πάσο, αλλά ετσι κι αλλιώς τρως κλήση για την πινακίδα. :lol:

H εγκριση είναι με τις τάπες φυσικά, τις οποίες τις έχω πάνω (τώρα θα πάθει σοκ ο κάπταιν :p)

Η πινακίδα μου μια χαρά φαίνεται :smokin:

MAG/FMX
14/04/2010, 11:14
Τελικα ποσο ειναι το προστιμο για τον θορυβο..........?:wave2:

DeusEx
14/04/2010, 11:25
Εγω ενα θα πω :

LOUD PIPES SAVE LIVES

:sun:

McGyver
14/04/2010, 11:31
Να ρωτήσω κάτι για το παρακάτω;


Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1
12. O κινητήρας εσωτερικής καύσης, o oπoίoς χρησιμoπoιείται για την πρoώθηση oδικoύ oχήματoς, επιβάλλεται να είναι εφoδιασμένoς με απoτελεσματικό σιγαστήρα, κατάλληλo να μειώνει τo θόρυβo, o oπoίoς πρoκαλείται από την έξoδo των καυσαερίων και τέτoιας κατασκευής, ώστε να μην δύναται να τεθεί εκτός λειτoυργίας από τoν oδηγό από τη θέση τoυ.

Τη θέση του οδηγού ή του σιγαστήρα;;;

Sephiroth5
14/04/2010, 11:36
Εγω πιστευω οτι καλα καναν κ σε γραψαν οπως καλα θα κανουν κ σε μενα αν με πετυχουν στις σπανιες φορες που κυκλοφορω χωρις ταπες.
Εμενα δεν κοβουν κ πολυ οι ταπες κ καθε φορα που περναω μπροστα τους εχω νεκρα ή 2.000 στροφες.

Εχετλαίος
14/04/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
aleph Ελληνικό

:nono:

Σημιτικότατο!

Cpt. Haddock
14/04/2010, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
:nono:

Σημιτικότατο!

το ελληνικό ειναι (δες την εικόνα στη γουικιπηδια)

σπαμερ :lol:

tadi
14/04/2010, 11:50
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Εγω ενα θα πω :

LOUD PIPES SAVE LIVES

:sun: [/QUOTE

+1000
Δεν μας βλεπουν που δεν μας βλεπουν.
Ας μας ακουνε τουλαχιστον μπας και γλυτωσουμε κανα κοκαλο.
Δεν φορανε ολοι θορυβωδες εξατμισεις για μουρη και για να ενοχλουνε.

:beer:

thePrince
14/04/2010, 11:54
Νομίζω πως όποιος χρειάζεται τις θορυβώδεις εξατμίσεις για να είναι ασφαλής, δεν οδηγάει σωστά.

tadi
14/04/2010, 11:57
Αν το σωστα για σενα ειναι να κινουμαστε σαν αυτοκινητο τοτε ισως και να εχεις δικιο.

:nono:

Cpt. Haddock
14/04/2010, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από tadi
Δεν φορανε ολοι θορυβωδες εξατμισεις για μουρη και για να ενοχλουνε.
:beer:

Μαζί σου...

Πώς θα το ξεχωρίσει ο κοκ αυτό; :wave2: :winka:

Sephiroth5
14/04/2010, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Νομίζω πως όποιος χρειάζεται τις θορυβώδεις εξατμίσεις για να είναι ασφαλής, δεν οδηγάει σωστά.

Εχεις αδικο φιλε,
απο τοτε που τις αλλαξα σταματησαν να πεφτουν πανω μου, να αλαζουν λωριδα χωρις να βλεπουν καθρεφτη , να στριβουν χωρις φλας η να περνανε στοπ κ να λενε δεν σε ειδα.
Εγω δεν τις αλλαξα για να με ακουν τα αλλα οχηματα αλλα σιγουρα εχει διαφορα στην οδηγιση των αλλων.

Εχετλαίος
14/04/2010, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
το ελληνικό ειναι (δες την εικόνα στη γουικιπηδια)

σπαμερ :lol:

Spammer? Moi?

Δεν υπάχει Ελληνικό "άλεφ" που να assχτυπιέσαι κάτω!
Ούτε προ-γραμμικών γραφών-Ελληνικό
Ούτε πρώτο-Ελληνικό
Ούτε ύστερο-Ελληνικό
Ούτε σύγχρονο-Ελληνικό.



Γουικιπίνδια και πέη κυανά...

Tpap
14/04/2010, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1
Δηλαδή ποιος θα με προστατέψει αν ο τροχονόμος έκανε λάθος ?

Ζητάς από τους άλλους να σε προστατέψουν, όταν εσύ δεν κάνεις τίποτε για τον εαυτό σου...?

Ψιλο-οξύμωρον μΕ φαίνεται...εσύ τι λές..?

Εχετλαίος
14/04/2010, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πώς θα το ξεχωρίσει ο κοκ αυτό; :wave2: :winka:

Αν ο ΚΟΚ εφαρμοζόταν από όλους και κατά γράμμα δεν θα υπήρχε ανάγκη για "ξεχωρισμό"
Νο?

:wave2:

tadi
14/04/2010, 12:06
Δυστυχως δεν μπορει. Ειναι στη κριση του καθε τροχονομου. Αλλα τουλαχιστον να γινεται μια σωστη μετρηση γιατι ειναι πολλοι αυτοι που πιστευουν οτι ειναι μεσα στα νομιμα ορια.
Στην ουσια με το να παρανομει η να αυθαιρετει αυτος που εφαρμοζει το νομο προκαλει.
Οσο για τους νομους εκτος του οτι εφαρμοζονται το πρωτο μηνα η οποτε χρειαζεται το κρατος λεφτα,αυτος που τους εγραψε δεν νομιζω οτι εχει και μεγαλη σχεση με το αντικειμενο.

:sad:

Cpt. Haddock
14/04/2010, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Αν ο ΚΟΚ εφαρμοζόταν από όλους και κατά γράμμα δεν θα υπήρχε ανάγκη για "ξεχωρισμό"
Νο?

:wave2:

αν αποφασιστεί να εφαρμοστεί ο κοκ στην Ελλαδα κατα γραμμα θα πέσει πολύ κλαμα... :wave2:

Εχετλαίος
14/04/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
αν αποφασιστεί να εφαρμοστεί ο κοκ στην Ελλαδα κατα γραμμα θα πέσει πολύ κλαμα... :wave2:

Περισσότερο απ όσο πέφτει στις κηδείες και στα νοσοκομεία με τη μη εφαρμογή του τότε και τώρα;

georgio
14/04/2010, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Περισσότερο απ όσο πέφτει στις κηδείες και στα νοσοκομεία με τη μη εφαρμογή του τότε και τώρα;

+1

thePrince
14/04/2010, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sephiroth5
Εχεις αδικο φιλε,
απο τοτε που τις αλλαξα σταματησαν να πεφτουν πανω μου, να αλαζουν λωριδα χωρις να βλεπουν καθρεφτη , να στριβουν χωρις φλας η να περνανε στοπ κ να λενε δεν σε ειδα.
Εγω δεν τις αλλαξα για να με ακουν τα αλλα οχηματα αλλα σιγουρα εχει διαφορα στην οδηγιση των αλλων.
Εγώ πάλι, από τότε που κάποια με ξάπλωσε λέγοντας -δεν σε είδα, βελτιώθηκα σαν οδηγός και δεν χρειάστηκε να αλλάξω εξατμίσεις.

Sephiroth5
14/04/2010, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Εγώ πάλι, από τότε που κάποια με ξάπλωσε λέγοντας -δεν σε είδα, βελτιώθηκα σαν οδηγός και δεν χρειάστηκε να αλλάξω εξατμίσεις.

Εγω παλι εχω παρει οση βελτιωση ειναι να παρω κ δεν μπορω να σταματησω τον αλλον απο το να περναει στοπ ουτε να τον κανω να κοιταει καθρευτες κ επισης καμια ορεξη να πηγαινω με 20κμ/ωρα κ το βελντιλατερ να δουλευει υπερωριες.
Παω οπως πρεπει κ οταν με πεταξουν με πληρωνουν.
Απλα σου λεω οτι απο τοτε που τις εβαλα δεν με εχουν ξαναριξει.

McGyver
14/04/2010, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sephiroth5
Εγω παλι εχω παρει οση βελτιωση ειναι να παρω κ δεν μπορω να σταματησω τον αλλον απο το να περναει στοπ ουτε να τον κανω να κοιταει καθρευτες κ επισης καμια ορεξη να πηγαινω με 20κμ/ωρα κ το βελντιλατερ να δουλευει υπερωριες.
Παω οπως πρεπει κ οταν με πεταξουν με πληρωνουν.
Απλα σου λεω οτι απο τοτε που τις εβαλα δεν με εχουν ξαναριξει.

Είσαι foul σε αυτό που λες και κοίτα να αναθεωρήσεις λίγο το "εχω παρει οση βελτιωση ειναι να παρω"...

Εχετλαίος
14/04/2010, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sephiroth5
Παω οπως πρεπει κ οταν με πεταξουν με πληρωνουν.

Κάνε κράτει! Υπάρχουν και στιγμές κακές πού όσο και να σε πλερώνουνε μετά...(χτύπα και ξαναχτύπα ξύλο)


Αρχικά δημιουργήθηκε από Sephiroth5
κ επισης καμια ορεξη να πηγαινω με 20κμ/ωρα κ το βελντιλατερ να δουλευει υπερωριες.

Πράμα δεν παθαίνει το βεντιλατέρ, γι αυτό το σιάξανε!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Sephiroth5
κ επισης καμια ορεξη να πηγαινω με 20κμ/ωρα

Α, και τρώγωντας έρχεται η όρεξη. Όταν περνάς ανάμεσα από στοίχους σταματημένων αυτοκινήτων, φορές τις φορές και το 20 χλμ είναι πολλά.

:wave2:

thePrince
14/04/2010, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sephiroth5
Εγω παλι εχω παρει οση βελτιωση ειναι να παρω κ δεν μπορω να σταματησω τον αλλον απο το να περναει στοπ ουτε να τον κανω να κοιταει καθρευτες κ επισης καμια ορεξη να πηγαινω με 20κμ/ωρα κ το βελντιλατερ να δουλευει υπερωριες.
Παω οπως πρεπει κ οταν με πεταξουν με πληρωνουν.
Απλα σου λεω οτι απο τοτε που τις εβαλα δεν με εχουν ξαναριξει.
Κοιτάς το θέμα από λάθος μεριά. Δεν χρειάζεται «να σταματησω τον αλλον απο το να περναει στοπ ουτε να τον κανω να κοιταει καθρευτες», χρειάζεται να έχεις προβλέψει πως θα περάσει το στοπ ή το ότι δεν θα κοιτάξει καθρέπτες. Στο κάτω-κάτω μπορεί να έχει δυνατό ηχοσύστημα και αμέσως-αμέσως ακυρώνεται το μοναδικό σου «πλεονέκτημα».
Τέλος, θα πηγαίνεις με όσα χιλιόμετρα προβλέπεται να πηγαίνεις και η μηχανή θα λειτουργήσει όπως είναι φτιαγμένη να λειτουργήσει, αν χαλάσει το βεντιλατέρ θα πάρεις άλλο!

Sephiroth5
14/04/2010, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Κάνε κράτει! Υπάρχουν και στιγμές κακές πού όσο και να σε πλερώνουνε μετά...(χτύπα και ξαναχτύπα ξύλο)

Πράμα δεν παθαίνει το βεντιλατέρ, γι αυτό το σιάξανε!

Α, και τρώγωντας έρχεται η όρεξη. Όταν περνάς ανάμεσα από στοίχους σταματημένων αυτοκινήτων, φορές τις φορές και το 20 χλμ είναι πολλά.

:wave2:


Παθαινει παθαινει! το manual λεει αν εχει ανεβασει τερμα θερμοκρασια ή μια παυλα πριν το τερμα σταματηστε την μηχανη κ ή αφηστε την να δουλευει ή κλειστε την.
Δεν θελω να παθει τπτ το μωρο μου κ ετσι δεν την λειτουργω τοσο ζεστή.
Ενοειτε ανάμεσα από στοίχους σταματημένων αυτοκινήτων κ αλλες περιπτωσεις πας με την ταχυτητα που πρεπει.
Δεν οδηγω 1-2 χρονια...
Το θεμα εδω δεν ειναι η οδηγιση μου ή αν θα καεί η μηχανη αλλα η διαφορετικη συμπεριφορα οδηγων οταν ακουν το τερας να τους πλησιαζει! :cool:


thePrince



Κοιτάς το θέμα από λάθος μεριά. Δεν χρειάζεται «να σταματησω τον αλλον απο το να περναει στοπ ουτε να τον κανω να κοιταει καθρευτες», χρειάζεται να έχεις προβλέψει πως θα περάσει το στοπ ή το ότι δεν θα κοιτάξει καθρέπτες. Στο κάτω-κάτω μπορεί να έχει δυνατό ηχοσύστημα και αμέσως-αμέσως ακυρώνεται το μοναδικό σου «πλεονέκτημα».
Τέλος, θα πηγαίνεις με όσα χιλιόμετρα προβλέπεται να πηγαίνεις και η μηχανή θα λειτουργήσει όπως είναι φτιαγμένη να λειτουργήσει, αν χαλάσει το βεντιλατέρ θα πάρεις άλλο!

Το να προβλεπεις τις κινησεις του αλλου ειναι βασικο κ αν δεν το εκανε καποιος που οδηγει (μηχανη) θα ηταν νεκρος τωρα . Νομιζω δεν χρειαζεται να λεμε τα βασικα.
Με όσα χιλιόμετρα προβλέπεται παω πηγαινω.
Αν χαλάσει το βεντιλατέρ θα μου πάρεις εσυ άλλο γιατι εγω δεν εχω λεφτα για πεταμα.
:)

Εχετλαίος
14/04/2010, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sephiroth5
Το θεμα εδω δεν ειναι η οδηγιση μου ή αν θα καεί η μηχανη αλλα η διαφορετικη συμπεριφορα οδηγων οταν ακουν το τερας να τους πλησιαζει! :cool:

Κοίτα, κάποιοι ακούνε το "τέρας" και κάνουν στην άκρη, κάποιοι το ακούνε τελευταία στιγμή, κάνουν απότομα κάτι και προκαλούν άλλες καταστάσεις. Μπροστά μου κάποτε (αν θυμάμαι καλά το 2001, φανάρι Γαλατσίου και Βείκου) τραβάει ένα Χάγια με ξετάπωτες ξερογκαζιά σε γυναίκα που ψιλοκοιμότανε στο φανάρι, αυτή κόβει άτσαλα και απότομα αριστερά και ρίχνει έναν με ένα παπάκι κάτω...

:wave2:

ego_o_idios
14/04/2010, 14:09
se ka8e periptosi gia na fas klisi gia 8orivo prepi na exi ntesimpelometro ke na anagrafete stin klisi oti 8orivis ta tade ntesimpel
kanonika prepi na se stili na perasis apo kteo gia metrisi 8orivou
pou simeni pas me ta selansie den sou vriskoun tipota fevgis pas spiti sou ta vgazis ke teliose i istoria
ke oute klisi oute tipota
ala dipsane gia ema stin mpatsaria...
:rotflmao: :rotflmao:

vaska
14/04/2010, 14:46
Προς τους Μπαμπινιώτες του μηχανοκίνητου forum μας: Το Α είναι δίχρονο τελικά κι αν ναι τι καύσιμο του βάζουμε, έχει ξεχωριστό δοχείο λαδιού ή κάνουμε μόνοι μας τη μίξη? Αν λέω τώρα εγώ, αν βάζω αυτό το Motul το άκαπνο είμαι εντός προδιαγραφών ή όχι?

:bigcry: :bigcry:

Τελικά έχω γίνει σοφότερος από τότε που παρακολουθώ το moto.gr. Και τι δεν έχω μάθει εδώ μέσα..

Να είστε πάντα καλά ρε παλικάρια, μου φτιάξατε τη διάθεση μεσημεριάτικα.

Α! να μην το ξεχάσω.. κάποτε (η αλήθεια είναι πρίν από αρκετά χρόνια, με σταμάτησαν δύο ένστολοι (ό ένας κράταγε το μπλοκάκι και ο άλλος έκανε διερευνητικούς κύκλους γύρω από τη μηχανή μου - είχα τότε τον ζούζουρα 1100 και λαστιχάκι σεμι - σλικ και τελικά) κ αφού μου ζήτησαν τα χαρτιά μου (ήταν όλα οκ κι εγώ και η συν επιβάτιδα προβλεπόμενοι), με έγραψαν για θόρυβο και για φθαρμένα ελαστικά επίσωτρα. Δεν πλήρωσα την κλίση, πήγα δικαστήριο με φοτο από τα λάστιχα. Αφού άκουσα τις κατηγορίες πλησίασα στην έδρα και είπα ότι δεν έγινε καμία μέτρηση στο όχημά μου με κανενός είδους όργανο και ότι αυθαίρετα μ' έγραψαν. Είχα μάρτυρα και την κοπελιά που ήταν μαζί μου. Έδειξα τις φοτο από λάστιχα και είπα ότι αυτού του τύπου τα λάστιχα έτσι κατασκευάζονται και μετρούμε το πάχος του πέλματος με ειδικό εργαλείο μέτρησης το οποίο και τους έδειξα. Τώρα για τον ήχο δεν χρειάστηκε να πω πολλά, αρκούσε το ότι οι τροχαίοι δεν είχαν όργανο μέτρησης. Το δικαστήριο δέχτηκε τα επιχειρήματά μου και αθωώθηκα.
Αυτά. (παλιές καλές εποχές που παίζαμε κυνηγητό με τους τροχαίους).

camen
14/04/2010, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska

Αυτά. (παλιές καλές εποχές που παίζαμε κυνηγητό με τους τροχαίους).

Ωπα ρε Γαρδελη......:bigcry: :bigcry: :bigcry:
Οταν σε επιαναν τους εσκαγες και μια γροθια για να μαθουν οι αλητες...:confused: :smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
κοντά σε μπάτσο κουμπώνουμε μια-δυο σχέσεις πάνω από τη ροπή...:rolleyes:

Πεστα ρε μανουλαμ':beer:




Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Εγω ενα θα πω :

LOUD PIPES SAVE LIVES

:sun:


Πεστα και εσυ ρε μανουλαμ':beer:

Και για να ειμαι ξεκαθαρος...:D
Το ΚΤΜ με τις 2 Ακραπες μου εντελως racing, αν το ανοιξεις γκρεμιζει τον τοπο.Κ επειδη το ξερω, οταν κινουμε μεσα στην πολη πηγαινω πολυ ηρεμα.Κοβω ακομη και αν δω μαμα με μωρο στο καροτσι,ωστε να μην το τρομαξω...:winka:
Ομως,ο θορυβος του ξερογκαζου με εχει σωσει αρκετες φορες ειναι η αληθεια...:winka:


:beer: :wave2:

tools
14/04/2010, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Ομως,ο θορυβος του ξερογκαζου με εχει σωσει αρκετες φορες ειναι η αληθεια...:winka:


απο τι?

DeusEx
14/04/2010, 16:04
Θα το θεσω αλλιως ...


Απο την μια εχουμε τα ευαισθητουλια αυτακια των αλλων οδηγων (κ ζωων)

Απο την αλλη εχουμε την σωματικη μου ακαιρεοτητα


Μαντεψε προς τα που κλεινει η ζυγαρια μου ...


ΥΣ: Οπως ειπε κ καποιος πριν, απο τοτε που εβαλα τις leo, σταματησαν να με κλεινουνε , να μου πεταγοναι απο στοπ, σκυλια γατια με ακουνε κ κρυβωνται (εκτος απο μερικα που με κυνηγανε)

:lol:

Nostra
14/04/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
oμως,ο θορυβος του ξερογκαζου με εχει σωσει αρκετες φορες ειναι η αληθεια...:winka:

Αρχικά δημιουργήθηκε από tools
απο τι?

διώχνει τις δεκαοχτούρες και δε φτιάχνουν φωλιές....

camen
14/04/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tools
απο τι?

Aπο αφηρημενους κουτακηδες που με κλεινουν οταν κινουμε αναμεσα απο 2 λωριδες αυτοκινητων γτ ξεχαστηκαν και το κουτι τους τραβα αριστερα/δεξια...
Απο πεζους που δεν μπορουν να περπατησουν 10 μετρα για να πανε στο φαναρι/διαβαση να περασουν και πεταγονται οπου γουσταρουν...
Απο παππουδες/γιαγιαδες που τους εχει παρει ο υπνος στην μεση του δρομου ενω εγω ερχομαι...
Απο κατι γαμωσκυλα που θελουν παιχνιδια...
Απο τα γυφτακια στα φαναρια,που νομιζουν οτι εχω προχειρα ψιλα ενω ειμαι με κρανος,μπουφαν και γαντια...

Κ απο διαφορα αλλα τετοια κωμικοτραγικα που συναντας στους δρομους...:winka:
Κ ξαναλεω δεν ειμαι κανενας καγκουρας να τρομαζω τον κοσμο και να σπερνω πανικο...Στο αλλο ακρο βρισκομαι...:DΑλλα στην πραξη και ο θορυβος καλος ειναι οταν χρειαζεται...:winka:

vaska
14/04/2010, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ωπα ρε Γαρδελη......:bigcry: :bigcry: :bigcry:
Οταν σε επιαναν τους εσκαγες και μια γροθια για να μαθουν οι αλητες...:confused: :smokin:



Πεστα ρε μανουλαμ':beer:



:beer: :wave2:

Ρε παπάρα δεν είμαι γαρδέλης, καναρίνης είμαι αλλά εσύ ούτε να με πλησιάσεις μπορείς, πόσο μάλλον να με ακούσεις.
:rotflmao: :rotflmao:

Shaolin Monk
14/04/2010, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Aπο αφηρημενους κουτακηδες που με κλεινουν οταν κινουμε αναμεσα απο 2 λωριδες αυτοκινητων γτ ξεχαστηκαν και το κουτι τους τραβα αριστερα/δεξια...
Απο πεζους που δεν μπορουν να περπατησουν 10 μετρα για να πανε στο φαναρι/διαβαση να περασουν και πεταγονται οπου γουσταρουν...
Απο παππουδες/γιαγιαδες που τους εχει παρει ο υπνος στην μεση του δρομου ενω εγω ερχομαι...
Απο κατι γαμωσκυλα που θελουν παιχνιδια...
Απο τα γυφτακια στα φαναρια,που νομιζουν οτι εχω προχειρα ψιλα ενω ειμαι με κρανος,μπουφαν και γαντια...

Κ απο διαφορα αλλα τετοια κωμικοτραγικα που συναντας στους δρομους...:winka:
Κ ξαναλεω δεν ειμαι κανενας καγκουρας να τρομαζω τον κοσμο και να σπερνω πανικο...Στο αλλο ακρο βρισκομαι...:DΑλλα στην πραξη και ο θορυβος καλος ειναι οταν χρειαζεται...:winka:



+1000

camen
14/04/2010, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
πόσο μάλλον να με ακούσεις.
:rotflmao: :rotflmao:


Aμα με ακουσεις εσυ,σε κοβω για τριπλο by-pass παντως:lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

Gandalf dr685sm
14/04/2010, 18:23
ΧΤΧ660...

Ξετάπωτες εξατμίσεις Akrapovic με ήχο στα 102db όπως αναφέρει στο site. Αν με πιάσουν εις γνώσιν μου θα πληρώσω 350 για θόρυβο (175 στις 10 μέρες) και θα χάσω πινακίδα και άδεια για 10 μέρες.

ΕΙΣ ΓΝΩΣΙΝ ΜΟΥ...

για αυτό και θα πάρω τις τάπες εντός λίγου χρονικού διαστήματος για να πέσει στα 95db ο ήχος , πάντα σύμφωνα με το akrapovic.co (Slip-on series) ενώ οι κανονικές βγάζουν 92db... (είναι κάπου στην αποθήκη).

Γιατί έβαλα after market.

1. Πολύ ελαφρύτερες ( -8 κιλά παιδιά.. οχι αστεία)
2. Δεν καίνε αν κατά λάθος ακουμπήσεις πάνω - Τιτάνιο/Ατσάλι..(δεν είναι και λίγες φορές που την έχουμε πατήσει όλοι... ακόμα και το μπούτι της συνεπιβάτιδος καλοκαίρι σε νησί προς παραλία).
3. Θόρυβος... ότι λέει ο Camen... έχει τύχει περίπτωση που κάποιος είχε το κινητό στο αυτί και δεν έκανε στην άκρη , κλείνοντας χωρίς λόγο την άτυπη και ανεπίσημη λωρίδα διύθησης παρόλο που με είχε δεί ( :evil: ) ενα ξερόγκαζο μέσα στο αυτί του απο την ξετάπωτη φρόντισε οχι να ανοίξει αλλά να μείνει και στο κέντρο της λωρίδας.

Δυστυχώς ο θόρυβος (και το εννοώ το δυστυχώς) είναι ενα μέσο να μας δούν χωρίς όμως αυτό να είναι και προτεινόμενο ώς λύση.

Όπως είπα και είπαν και άλλοι προ εμού... το έχεις εκεί εις γνώση και αν σε πιάσουν απλά πληρώνεις και δεν γκρινιάζεις.

Για αυτό και θα βάλω τις τάπες μέσα στην πόλη , και όταν είναι να βγώ εκτός για καμιά εκδρομή θα τις βγάλω να τρομάζω τα τρυγόνια... και τα κατσίκια... αρκεί με τα σκασίματα να μην μου ανάψουν καμία περνώντας με για λαθροθήρα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Gandalf

tadi
14/04/2010, 18:51
Αν ομως βαλεις τις ταπες και παλι σε γραψουν γιατι η ακουστικη του τροχονομου του λεει οτι κανεις θορυβο?
Και αυτος που ξεκινησε το ποστ ειπε οτι φοραγε τις ταπες.
Σε ολα τα αλλα συμφωνουμε.

:beer:

kiloMeater
14/04/2010, 19:02
Καλά τα λέτε παιδιάκια.... συνεχίστε ετσι...
ο καθένας οτι του κ@υλσ...ει αρκει να κάνει το κομμάτι του...

να σας δώ μετά απο 10 χρονάκια, 01.00 το βράδυ, οταν σας εχει πάρει μια ώρα να κοιμήσετε το αγγελούδι σας καθώς περναει απο κατω ο πιτσιρικος με το πραπρά του να χαλαει τον κοσμο με την εξατμα, αν θα νοσταλγήσετε τη νιώτη σας μολις σπασει στα κλάματα ο πιτσιρίκος και θα εχετε καμια ωρα νανουρισματα ακομα εμπρος σας με το ματι να κλεινει και τα χερια σας να μην κρατάνε άλλο...

tadi
14/04/2010, 19:21
Και ο πιτσιρικος με το πραπρα εχει πατερα που τον περιμενει να γυρισει σπιτι κι αν ο θορυβος που κανει τον σωσει εστω και μια φορα χαλαλι του.
Επισης οι περισοτεροι που εχουν εξατμιση που κανει θορυβο δεν εχουν τη μηχανη για να γυρνανε στις 1 το βραδυ και να ξυπνανε το κοσμο.
Σιγουρα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις αλλα μη τους βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι.
Υπαρχουν χιλιαδες μηχανακια αλλα μετα τις 12 το βραδυ (εκτος Σαββατου) δεν βλεπεις και τοσα πολλα ε?

:smilea:

Cpt. Haddock
14/04/2010, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tadi
Υπαρχουν χιλιαδες μηχανακια αλλα μετα τις 12 το βραδυ (εκτος Σαββατου) δεν βλεπεις και τοσα πολλα ε?
:smilea:

γινονται κολοκύθες; :confused: :confused: :confused:

tadi
14/04/2010, 19:26
Τα ΚΤΜ ναι. Τα αλλα δεν ξερω.

:rotflmao: :lol: :beer:

Pardalotzatziki
14/04/2010, 19:37
Μια σταση εδω....για να καταλαβω....

Για να νιωθουμε ασφαλεις πρεπει να διατυμπανιζουμε οτι περναμε απο ενα δρομο???

Με τις ξεταπωτες????

Αν ειναι ετσι γιατι να μην εχουμε και το χερι στην κορνα σε ολη τη διαδρομη? Ακομη καλυτερα...σωστα?

Δηλαδη ακραιες καταστασεις που επιβαρυνουν τους αλλους. Μηπως οσοι εχουν ξεταπωτες και αλλες 102db που κανουν θορυβο γουσταρουν το αγρια πραπρα και παιζουν συνεχεια με το γκαζι?
Ή μηπως οταν περνατε π.χ. απο γειτονιες, νοσοκομεια, κλινικες κλπ κλπ το πατε παναγιτσα?

Νομιζω το πιο ασφαλες για να νιωθεις ασφαλης ειναι να εισαι 100% στην οδηγηση, τιποτα αλλο.

Με τα ποδηλατα τι γινεται που δεν ακουγονται? Να παρουνε ντουντουκα με κασετα οπως οι γυφτοι και να λεει "Περναει ποδηλατης, περναει ποδηλατης".

Οσο για τον θορυβο οι κατασκευαστες οχηματων πριν χρονια τα εφοδιασαν με ενα ηχητικο οργανο, την κορνα, ετσι γινομαστε αντιληπτοι. Προσφατα με εκλεισε καποιος ενω κορναρα για ενα τετραγωνο. Στα τετοια του. Αποφασισα και ψαχνω για πιο δυνατη κορνα. Σιγουρα θα βοηθησει. Και για να μην βιαστει καποιος και πει για ηχορυπανση, η κορνα κραταει καποια δευτερολεπτα σε λογικη χρηση. Η εξατμιση οσο γραφει το χιλιομετρητη σας.

Αγιος δεν ειμαι και εχω 102db, αλλα το 500 δεν ακουγεται καθολου. Η μανισια ξεταπωτη εκανε περισσοτερο θορυβο. Αν ειχα 600 θα ημουνα σε αλλο επιπεδο θορυβου.
Σιγουρα ομως δεν ειμαι ολη την ωρα πραπρα και πραπρα...you know πραπρα...

:wave2: :wave2:

DeusEx
14/04/2010, 20:50
καλυτερα να κανει ΒΡΡΡΡΡΟΟΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥΥΜΜΜΜ

παρα να κανει μπιπ-μπιπ οπως κανει η κορνα ... γιαυτο σε εγραψε στα @@ του!

Ενα με το σκληρο βαθυ δυνατο μπασο ηχο τρομαζει ...

Ειναι ζωικο ενστικτο επιβιωσης ... απο τα αρχαια χρονια ... ακουγε βρηχησμο λιονταριο κ τοβαζε στα ποδια ... ακουγε το κουνουπι να κανει μπζιιιιιιιιιιιιι και το εγραφε στα @@ ...

mizz
14/04/2010, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
.

Ειναι ζωικο ενστικτο επιβιωσης ... απο τα αρχαια χρονια ... ακουγε βρηχησμο λιονταριο κ τοβαζε στα ποδια ... ακουγε το κουνουπι να κανει μπζιιιιιιιιιιιιι και το εγραφε στα @@ ...

:lol: :lol: :lol: :beer:

Ichigo
14/04/2010, 21:17
Έχω ένα bandit στο οποίο ο ήχος του με την εργοστασιακή εξάτμιση μοιάζει σχεδόν με ηλεκτρικό μοτέρ. Πολύ λίγος θόρυβος σε σχέση με τον κάθε κάγκουρα.

Αναλυτικότερα:

Στάθμη θορύβου εν στάσει [>dB(A)] 86.0
Στάθμη θορύβου εν κινήσει (όταν περνά) [db(A)] 78.0

Δεν κινδυνεψα μέχρι σήμερα γιατί:

α) Σταματάω ΣΕ ΚΑΘΕ στοπ και ελλατώνω ταχύτητα ή ακινητοποιούμαι σε σταυροδρόμι αν αυτό απαιτείται άσχετα αν έχω προτεραιότητα ή όχι ελέγχοντας πάντα τι έρχεται από δεξία και αριστερά.

β) Στην κίνηση δεν αλλάζω κατεύθυνση απροειδοποίητα χωρίς φλας και δε χώνομαι σα σφην@π00τσ@ στα ποιο απρόβλεπτα μέρη για έναν οδηγό ΙΧ.

γ) Όταν απαιτείται να κάνω διήθηση αυτό γίνεται με λογική ταχύτητα χωρίς να ξαφνιάζω τα προπορευόμενα οχήματα.

δ) Δεν προσπερνάω άλλο όχημα αν δε βεβαιωθώ ότι ο οδηγός του με έχει δει και είναι απόλυτα ασφαλές.


Αν χρειαστεί να προειδοποιήσω για την παρουσία μου τότε το κάνω πατώντας ελαφρά την κόρνα ή παίζοντας στιγμιαία με τη μεγάλη σκάλα των προβολέων μου. Όλα τα άλλα για θορύβους, περί
"situation awareness" και καμμένα μπούτια τ ακούω βερεσέ. Ας μάθουμε να οδηγούμε σωστά καλύτερα!
:mad: :mad: :mad:

Hiro
14/04/2010, 21:24
το μπιπ μπιπ μια χαρά τη γλυτώνει τόσα χρόνια απ' το κογιότ και δεν έχει αστράποβιτς και τέτοιες σαχλαμάρες ωστέ να μην τρομάζει τα παιδάκια και τα κάθε είδους ζωντανά που κοιμούνται στο σπίτι τους ή πάνω στο βολάν.:o

zisisx
14/04/2010, 21:27
κανονικα επρεπε να υπαρχει μετρητης θορυβου για να σε γραψει για ηχορυπανση...αλλα απο την αλλαη υπαρχει ενα παραθυρακι το οποιο δινει το δικαιωμα να μας γραψουν για μεταποιηση οχηματος η κατι τετοιο.....το θεμα ειναι να μην ειναι η ωρα που θα βγουν να γραψουν εξατμισεις,,,αμα σου κατσει τρεχα γυρευε....εμενα καθε φορα που πεφτω σε μπλοκο το μονο που σκεφτομαι ειναι οι ακραπες κ μιας κ ειναι πανω σε tdm κανουν σα τρακτερ...το θεμα ειναι οτι ειναι παλιες κ δεν εχουν σιγαστηρες,ουτε καν την τρυπα για να βαλω καποια στιγμη αν θελησω!!!!!:sick:

camen
14/04/2010, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Μηπως οσοι εχουν ξεταπωτες και αλλες 102db που κανουν θορυβο γουσταρουν το αγρια πραπρα και παιζουν συνεχεια με το γκαζι?
Ή μηπως οταν περνατε π.χ. απο γειτονιες, νοσοκομεια, κλινικες κλπ κλπ το πατε παναγιτσα?


Δεν ξερω τι κανεις εσυ αλλα εγω ΟΣΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ αν σου φαινεται πηγαινω Παναγιτσα...:winka:
ΑΝ διαβασεις τι εγραψα θα καταλαβεις...:wave2:

Pardalotzatziki
14/04/2010, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν ξερω τι κανεις εσυ αλλα εγω ΟΣΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ αν σου φαινεται πηγαινω Παναγιτσα...:winka:
ΑΝ διαβασεις τι εγραψα θα καταλαβεις...:wave2:

:a18:

camen
14/04/2010, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από tadi
Τα ΚΤΜ ναι. Τα αλλα δεν ξερω.

:rotflmao: :lol: :beer:

Ψιτ φιλαρακι,δεν θα τα παμε καθολου καλα...:a28: :a28: :evil: :evil:

Operater
14/04/2010, 23:17
Με/χωρίς τάπες (που την πλήρωσα κι εγώ την κλησούλα μου...)
τον ίδιο θόρυβο κάνω... :confused: :confused:

Άχρηστη πληροφορία: ο άνθρωπος αντέχει μέχρι 120 dΒ... :D

Sephiroth5
14/04/2010, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Έχω ένα bandit στο οποίο ο ήχος του με την εργοστασιακή εξάτμιση μοιάζει σχεδόν με ηλεκτρικό μοτέρ. Πολύ λίγος θόρυβος σε σχέση με τον κάθε κάγκουρα.

Αναλυτικότερα:

Στάθμη θορύβου εν στάσει [>dB(A)] 86.0
Στάθμη θορύβου εν κινήσει (όταν περνά) [db(A)] 78.0

Δεν κινδυνεψα μέχρι σήμερα γιατί:

α) Σταματάω ΣΕ ΚΑΘΕ στοπ και ελλατώνω ταχύτητα ή ακινητοποιούμαι σε σταυροδρόμι αν αυτό απαιτείται άσχετα αν έχω προτεραιότητα ή όχι ελέγχοντας πάντα τι έρχεται από δεξία και αριστερά.

β) Στην κίνηση δεν αλλάζω κατεύθυνση απροειδοποίητα χωρίς φλας και δε χώνομαι σα σφην@π00τσ@ στα ποιο απρόβλεπτα μέρη για έναν οδηγό ΙΧ.

γ) Όταν απαιτείται να κάνω διήθηση αυτό γίνεται με λογική ταχύτητα χωρίς να ξαφνιάζω τα προπορευόμενα οχήματα.

δ) Δεν προσπερνάω άλλο όχημα αν δε βεβαιωθώ ότι ο οδηγός του με έχει δει και είναι απόλυτα ασφαλές.


Αν χρειαστεί να προειδοποιήσω για την παρουσία μου τότε το κάνω πατώντας ελαφρά την κόρνα ή παίζοντας στιγμιαία με τη μεγάλη σκάλα των προβολέων μου. Όλα τα άλλα για θορύβους, περί
"situation awareness" και καμμένα μπούτια τ ακούω βερεσέ. Ας μάθουμε να οδηγούμε σωστά καλύτερα!
:mad: :mad: :mad:


Αν ειναι να κανω μιση ωρα παραπανω να παω στην δουλεια μου κανοντας αυτα που λες προτιμω την κληση. Πιο φθηνα θα μου ερθει. Ασε την ατελειωτη ευχαρίστηση που θα προσφέρω στους περαστικούς όταν θα ακούν το ωραίο μπάσο της εξάτμισης.

sniper
15/04/2010, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1
Καλημέρα παίδες. Τελικά αυτοί μπάτσοι δεν σε αφήνουν να αγιάσεις...

Εδώ και χρόνια... δεν υπάρχει σωτηρία που λεέι και το άσμα...

Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1

Χτες το απόγευμα στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας με σταμάτησαν και μου έδωσαν κλήση για χαρτιά που δεν είχα

Λάθος σου...

Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1
αλλά μου έριξαν και ένα bonus λόγω του ότι "δεν είχα σιγαστήρα".

Τι είδους όπλο έχεις;

Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1

Βέβαια στο CBR είχα κανονικότατο τελικό Acrapovic

Υπάχουν και τα αντικανονικά;

Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1
που για κανένα λόγο δεν μπορεί να θεωρηθεί υπερβολικά θορυβώδες

Ποιο θεώρημα το λέει αυτό;

Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1
και σίγουρα δεν πιάνεται ως "έλλειψη σιγαστήρα".

By far...

Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1

Σήμερα πήγα να κάνω ένσταση στην αστυνομία στην Αλεξάνδρας και μου είπαν ο τροχονόμος είχε δικαίωμα να με γράψει βάσει του άρθρου 81 του Κ.Ο.Κ...

Με άλλα λόγια, την γ@μησες....

Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1

FYI ορίστε η σχετική παράγραφος του άρθρου 81.

12. O κινητήρας εσωτερικής καύσης, o oπoίoς χρησιμoπoιείται για την πρoώθηση oδικoύ oχήματoς, επιβάλλεται να είναι εφoδιασμένoς με απoτελεσματικό σιγαστήρα, κατάλληλo να μειώνει τo θόρυβo, o oπoίoς πρoκαλείται από την έξoδo των καυσαερίων και τέτoιας κατασκευής, ώστε να μην δύναται να τεθεί εκτός λειτoυργίας από τoν oδηγό από τη θέση τoυ.

Ευχαριστούμε

Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1

Προσωπικά τον σιγαστήρα τον θεωρώ Super αποτελεσματικό

Α, εσύ είσαι ο θεωρητικός....

Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1
και φαντάζομαι το ίδιο θεωρεί και η αντιπροσωπία της Acrapovic στην Ελλάδα.

Η φαντασία είναι καλή.. ειδικά στο σεξ, δες ποιο πάνω...

Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1

Μου είπαν ότι "Κανονικά έπρεπε να σας πάρουν την άδεια και να σας στείλουν στο ΚΤΕΟ Ελληνικού για μέτρηση θορύβου. Αλλά παρόλα αυτά το πρόστιμο θα ίσχυε έτσι και αλλιώς..."

Χάρη σου κάνανε δηλαδή...

Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1

Αυτό δεν το κατάλαβα με τίποτα..

Αμα τους ζήταγες να στο ξαναπούν ίσως γινόταν πιο κατανοητό;

Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1
Δηλαδή ποιος θα με προστατέψει αν ο τροχονόμος έκανε λάθος ?

ο Μπατμαν;

Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1

Και έχουν καταργηθεί και τα δικαστήρια.

Αμήν.... με τόσους δικηγόρους δεν εβρισκες κι άκρη...

Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1
Αν απορριφθεί η ένσταση θα πρέπει να κινηθώ δικαστικά με δικά μου έξοδα, και τρέχα γύρευε.
Αφοιυ καταργήθηκαν, τζάμπα θα σου έρθει....

Μια χαρά, case closed.

DeusEx
15/04/2010, 00:24
δεν ειμαι καγκουρας παιδια ,

μην παρεξηγηθουμε κιολας ...

Δεν υπαρχει μονο ασπρο (μαμακιδες με χαμηλα ντεσιμπελ) ή μαυρπ (καγκουρες με πολλα ντεσιμπελ)

Υπαρχει και η γκριζα ζωνη !!!! Ελατε σε εμας ...

Η γκριζα ζωνη ειναι αυτη που εχει βαλει εξατμες, οχι για να ξεσηκωνει την γειτονια ή να ανασταινει νεκρους ...

αλλα, αυτη που θελει να χασει βαρος (περιπου 5kg), αυτη που θελει το κατιτις παραπανω σε αποδοση και τελος αυτη που θελει ΑΣΦΑΛΕΙΑ , στην οποια ανηκω κ εγω ...

τα βραδυα κ τα μεσημερια το πηγαινουμε χαλαρα ωστε να μην ακουγεται πολυ, σεβομαστε καποια πραγματα ... ουτε τρομαζουμε κανεναν ... χαμηλες στροφες και μεγαλη σχεση στο κιβωτιο κ ολα οκ ...