PDA

View Full Version : Tiger



tbaris
14/04/2010, 19:37
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι αυτές τις μέρες να παω να κλείσω τον Τιγρη και θα ήθελα την βοήθεια σας,

Με ABS ή όχι??? έχει μεγάλη διαφορά στον Τίγρη? Αξίζει τον κόπο και τα χρήματα?

Ευχαριστώ!

Konti
14/04/2010, 20:13
Το ABS πάντα αξίζει! Εφόσων υπάρχει η δυνατότητα του ABS δεν υπάρχει λόγος να το πάρεις χωρίς:) Είναι σωτήριο:winka: να το θυμάσαι!!!!

Cpt. Haddock
14/04/2010, 20:22
ΜΕ !

:wave2: :beer: :wave2:

gixxerpap
14/04/2010, 20:24
εννοείται με ABS! μου κάνει εντύπωση που τόσος κόσμος ακόμα έχει το αυτό το δίλημμα ...

αυτοκίνητο χωρίς ζώνες ή ABS, θα αγόραζε κανείς άραγε?

tbaris
15/04/2010, 10:09
Ξέρω οτι το ABS είναι καλό..Αυτο που πραγματικά ρωτάω είναι αν τα φρένα του είναι τόσο καλά για να μπορούν να σταματούν και χωρίς το ABS. Σε γενικές γραμμές πιστέυω πως οι Ελληνικοί δρόμοι δεν είναι για ABS αν και στις προηγούμενες μηχανές ήταν στάνταρ...

Τώρα που είναι προαιρετικό τι κάνουμε...

NikosR
15/04/2010, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Ξέρω οτι το ABS είναι καλό..Αυτο που πραγματικά ρωτάω είναι αν τα φρένα του είναι τόσο καλά για να μπορούν να σταματούν και χωρίς το ABS. Σε γενικές γραμμές πιστέυω πως οι Ελληνικοί δρόμοι δεν είναι για ABS .



:eek: :eek: :eek: :confused: :confused: :confused:

Εμ βέβαια, το ABS ειναι για τα κακά φρένα και για δρόμους γιαλόχαρτο :rotflmao: Στους ελληνικούς αν πέσεις από μπλοκαρισμένο μπροστινο δε τρέχει τίποτα γιατι είναι μαλακοί και γλυστράνε :lol:

Cpt. Haddock
15/04/2010, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Ξέρω οτι το ABS είναι καλό..Αυτο που πραγματικά ρωτάω είναι αν τα φρένα του είναι τόσο καλά για να μπορούν να σταματούν και χωρίς το ABS. Σε γενικές γραμμές πιστέυω πως οι Ελληνικοί δρόμοι δεν είναι για ABS αν και στις προηγούμενες μηχανές ήταν στάνταρ...

Τώρα που είναι προαιρετικό τι κάνουμε...

Μα υπάρχει περίπτωση, όσο και καλά φρενα να εχεις να σταματήσεις ΠΡΙΝ το abs?

ρε τι λετε; :confused:

spyro
15/04/2010, 11:40
φίλε μου εγώ το πήρα χωρίς ABS και δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα αν και πάντα μέσα στο μυαλό μου υπάρχει η σκέψη οτι αν είχα ABS θα φρέναρα πιο βαθιά στη στροφή χωρίς φόβο.

Εγώ πάντως δεν θεωρώ σωστό τον παραλληλισμό "αφού στα αυτοκίνητα έχουμε όλοι ABS γιατι να μην ισχύει το ίδιο στις μηχανές".

Είδαμε όλοι τις αντιδράσεις του κόσμου στο "τέλειο" C-ABS του CBR :rolleyes:

NikosR
15/04/2010, 11:52
Ρε παιδιά πότε επιτέλους θα σταματήσει αυτή η συζήτηση?

1. Μη μπερδεύετε τις πίστες με τους δρόμους (βλέπε CBR C-ABS κλπ κλπ)

2. Μια φορά θα σας γλιτώσει από τη χαζοχύμα το ABS και τα λεφτά του θα τα βγάλει στο πολλαπλάσιο (για μένα είναι 2 φορές στα 30.000χλμ που εχω το μηχανάκι, και με 30 χρόνια εμπειρία σε μηχανάκια χωρίς ABS δε μπορείτε να πείτε πώς δε ξέρω στοιχειωδώς να φρενάρω)

3. Οι συζητήσεις του τύπου ό τάδε χεράς κατάφερε στη τάδε δοκιμή στον τέλειο στεγνο δρόμο σε προετοιμασμένο φρενάρισμα να σταματήσει 1 μέτρο πρίν από το ΤΣΑΡΟΥΧΩΜΕΝΟ φρενάρισμα με ABS δεν έχει καμμιά σχέση με την πραγματική ζωή γιατί

α. δεν ειναι ολα τα φρεναρίσματα προετοιμασμένα

β. το ότι έχεις ABS δε σημαίνει πώς τσαρουχώνεις τα φρένα κι αφήνεις τη ζωή σου στο ABS

γ. Δε μας λέει τι θα γινόταν αν τσαρούχωνε τα φρένα χωρίς ABS (δηλαδή πόσα μέτρα θα είχε σουρθεί και που θα είχε σταματήσει)

4. Παρε εσύ ABS αλλα ταυτόχρονα μάθε να φρενάρεις σχεδόν σα να μην υπάρχει. Νομίζω πώς ειναι η καλύτερη συμβουλή.

Αυτά (που τα 'χουμε πεί χιλιάδες φορές)....

sapila racing
15/04/2010, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μα υπάρχει περίπτωση, όσο και καλά φρενα να εχεις να σταματήσεις ΠΡΙΝ το abs?

ρε τι λετε; :confused:

Φυσικά και υπάρχει καπετάνιε.
Και δεν μιλάω μόνο για κατι ABS της ΒΜW που πραγματικά ηταν επικίνδυνα σε δρόμους γυαλί της Αθήνας, αφού δεν φρεναρανε σχεδόν ακαθόλου και πολλοί κατέληξαν στους προφυλακτήρες των σταματημένων αυτοκίνήτων.

Εχουν βελτιωθεί πολύ από τότε.

@ tbaris
Εφ οσον εχεις δίλημμα παρε με ABS.

Cpt. Haddock
15/04/2010, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Φυσικά και υπάρχει καπετάνιε.

μιλωντας για το μέσο οδηγό; :confused:

δε νομιζω

NikosR
15/04/2010, 12:13
Σα να μην έγραψα το πόστ μου παραπάνω.... :(

spyro
15/04/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Σα να μην έγραψα το πόστ μου παραπάνω.... :(

σταμάτα να γκρινιάζεις ρε .....

forum ειναι άσε να πει και κανας άλλος τίποτα :rotflmao:

αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχε το forum και θα σου στέλναμε όλοι PM για τις ερωτήσεις μας όπως κάνω εγώ

:rotflmao:

byron
15/04/2010, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μιλωντας για το μέσο οδηγό; :confused:

δε νομιζω

Καβάλα κανένα R1100/R1150 και ξαναπές το :wave2:

Cpt. Haddock
15/04/2010, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καβάλα κανένα R1100/R1150 και ξαναπές το :wave2:

Νομίζω το ζήτημα που μας απασχολεί αφορά καινουρια μηχανάκια και όχι αυτά που δεν κυκλοφορούν εδω και 10 χρονια...

Καποιες βελτιώσεις θα έχουν γίνει απο τότε (ακομα και στη bmw :lol: )

filipp0s
15/04/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καβάλα κανένα R1100/R1150 και ξαναπές το :wave2:

To abs παντως, στο 1100 που αναφερεις, ενεργοποιείται δυσκολα και μετα απο καλο τσαρουχωμα δηλ. λειτουργει σχετικα καλα.

Παντως εγω στην Αθηνα ενεργοποιω το abs μονο όταν εχει ψιλοβροχο. Κι αυτο γιατι 2-3 φορες που βρεθηκα σε φρεναρισμα πανικου, αν ειχα abs θα κολλαγα στον μπροστινο μου λογω μεγαλυτερης αποστασης φρεναρισματος. (ασε που χωρις τραβας ωραια κολιδια:lol: )

NikosR
15/04/2010, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από filipp0s
To abs παντως, στο 1100 που αναφερεις, ενεργοποιείται δυσκολα και μετα απο καλο τσαρουχωμα δηλ. λειτουργει σχετικα καλα.

Παντως εγω στην Αθηνα ενεργοποιω το abs μονο όταν εχει ψιλοβροχο. Κι αυτο γιατι 2-3 φορες που βρεθηκα σε φρεναρισμα πανικου, αν ειχα abs θα κολλαγα στον μπροστινο μου λογω μεγαλυτερης αποστασης φρεναρισματος. (ασε που χωρις τραβας ωραια κολιδια:lol: )


Αυτοαναιρείσαι :D

filipp0s
15/04/2010, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Αυτοαναιρείσαι :D

καθολου... Απλα λεω οτι εγω το προτιμω χωρις (και καποιες φορες με εχει σωσει κιολας) και οτι δεν ειναι αξιωμα το οτι "το αβs σωζει" ετσι γενικα κι αοριστα:wave2:

DrBig
15/04/2010, 12:43
Για να μην ταλαιπωρειται ο αναγνωστης, προτεινω η συζητηση να χωρισει σε δυο σκελη,
1) abs ναι η οχι και
2) η ταδε μηχανη εχει καλο abs?

Eγω προσωπικα, μεταξυ οχι abs και μαπα abs θα επελεγα οχι abs.
Μεταξυ καλου abs και οχι abs θα επελεγα καλο abs.

Τα παλια bmw abs = μαπα abs, αλλα βγαζω το καπελο στους μαγκες που προτιμουν να οδηγουν τα τελελεβερ μαστοδοντα στην αθηνα χωρις abs. Για τα καινουργια δεν ξερω, αν και το F800 που οδηγησα σε σαμαρακια με abs ειχε προβλημα.
Τα χοντα απ'οσο ξερω εχουν πολυ καλα abs και εν γενει τα γιαπωνεζικα. Για το tiger δεν ξερω δεν απαντω.

nio1981
15/04/2010, 13:45
egw file to strwma mou to phra xwris...den to exw metaniwsei ws twra...as elpisoume kai pote...o logos oti to fovomoun...ematha xwris kai eipa na sinexisw etsi(kserw xazo epixeirhma tha vrizei k o troop alla den variesai...)

:D :D

faraway
15/04/2010, 14:00
....πάντως γεγονός είναι πως το abs αν και υπάρχει μια 10ετία τώρα ακόμα παραμένει στον προαιρετικό εξοπλίσμο από της εταιρείες και δεν έχει περάσει στο στανταρ όπως στα αυτοκίνητα!!!

νομίζω και αυτό από μόνο του κάτι σήμαίνει !!!:winka:

Cpt. Haddock
15/04/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
....νομίζω και αυτό από μόνο του κάτι σήμαίνει !!!:winka:

αμα διαβασεις μερικά ποστ παραπάνω θα καταλάβεις τί σημαίνει :lol:

(εδώ καποιοι ακομα προτιμουν καρμπυρατερ απο ψεκασμό στις μηχανές... :look: )

nio1981
15/04/2010, 14:06
kakioules....:evil: :evil: :evil:


:a27:

spyro
15/04/2010, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
αμα διαβασεις μερικά ποστ παραπάνω θα καταλάβεις τί σημαίνει :lol:

(εδώ καποιοι ακομα προτιμουν καρμπυρατερ απο ψεκασμό στις μηχανές... :look: )

ο δικός μας πάντως στον Τίγρη δεν είναι και οτι καλύτερο :p

Cpt. Haddock
15/04/2010, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
ο δικός μας πάντως στον Τίγρη δεν είναι και οτι καλύτερο :p

πφφφφ.. εσυ εχεις το παλιο μοντελο :p

nio1981
15/04/2010, 14:16
:a014:

sapila racing
15/04/2010, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
ο δικός μας πάντως στον Τίγρη δεν είναι και οτι καλύτερο :p

Lucas είναι? :lol:

Cpt. Haddock
15/04/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Lucas είναι? :lol:

όχι ρε φίλε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

πού τη θυμήθηκες αυτή :bawl: :lol:

Υπάρχει και σχετικό ανεκδοτο:

- Why do the English drink warm beer?
- Because their refrigerators are made by Lucas


:rotflmao:

spyro
15/04/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
όχι ρε φίλε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

πού τη θυμήθηκες αυτή :bawl: :lol:

Υπάρχει και σχετικό ανεκδοτο:

- Why do the English drink warm beer?
- Because their refrigerators are made by Lucas


:rotflmao:

:lol: :lol:

sapila racing
15/04/2010, 14:25
Εγω ξερω το αλλο.

Lucas, the Prince of Darkness. :lol:

NikosR
15/04/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
ο δικός μας πάντως στον Τίγρη δεν είναι και οτι καλύτερο :p

Από προσωπική πείρα το λές αυτό έ? :D

McGyver
15/04/2010, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
....πάντως γεγονός είναι πως το abs αν και υπάρχει μια 10ετία τώρα ακόμα παραμένει στον προαιρετικό εξοπλίσμο από της εταιρείες και δεν έχει περάσει στο στανταρ όπως στα αυτοκίνητα!!!

νομίζω και αυτό από μόνο του κάτι σήμαίνει !!!:winka:

Καλομελέτα κι έρχεται υποχρεωτικό ABS στις μοτοσικλέτες για να ομολογκαριστούν :winka: ...

tbaris
15/04/2010, 20:36
Με το V-strom που είχα (με ABS) χτύπησα λίγο βέβαια, στην ουσία το ακούμπησα, ενα κοριτσάκι που πετάχτηκε ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα και εκείνο γιατι το ABS έκανε σαν να μην είχα φρένα. 10 μέτρα ήθελε να σταματήσει.

Αυτο ήταν και ο λόγος που έδωσα το V-strom την επόμενη μέρα και πήρα το VFR, το οποίο είχε και αυτό ABS αλλά παιδιά καμμία απολύτως σχέση. Απο τα καλύτερα φρένα που είδα σε μηχανή. Καμμία σχέση..

Αν του Τίγρη το ABS είναι σαν το V-strom δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρω...

Για αυτο έχει σημασία τι ABS είναι..ABS με ABS έχει διαφορά.

Cpt. Haddock
15/04/2010, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Με το V-strom που είχα (με ABS) χτύπησα λίγο βέβαια, στην ουσία το ακούμπησα, ενα κοριτσάκι που πετάχτηκε ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα και εκείνο γιατι το ABS έκανε σαν να μην είχα φρένα. 10 μέτρα ήθελε να σταματήσει.

Αυτο ήταν και ο λόγος που έδωσα το V-strom την επόμενη μέρα και πήρα το VFR, το οποίο είχε και αυτό ABS αλλά παιδιά καμμία απολύτως σχέση. Απο τα καλύτερα φρένα που είδα σε μηχανή. Καμμία σχέση..

Αν του Τίγρη το ABS είναι σαν το V-strom δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρω...

Για αυτο έχει σημασία τι ABS είναι..ABS με ABS έχει διαφορά.

Το abs του vfr ετυχε να το δοκιμάσεις στις ίδιες συνθήκες και ξέρεις οτι ειναι καλύτερο; :winka:

tbaris
15/04/2010, 20:39
Ναί φίλε μου πολλές φορες...καμiα σχέση ειλικρινά!

Πιστέυω οτι ήταν 10 φορές καλύτερα.

Cpt. Haddock
15/04/2010, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Ναί φίλε μου πολλές φορες...καμiα σχέση ειλικρινά!

Πιστέυω οτι ήταν 10 φορές καλύτερα.

Τότε κανε κι ενα τεστραιντ τον τιγρη για να κρίνεις μονος σου. Οτι και να πούμε εμείς... :wave2: :beer: :wave2:

tbaris
15/04/2010, 20:45
Έχεις δίκιο. Απλά κάποιος απο τους ιδιοκτήτες σίγουρα κάτι θα έχει να πεί.

nio1981
15/04/2010, 20:58
re paidia edw den exei na kanei me to pianou exei kalutera h oxi.(ta frena re)....san thn klassikh diamaxh poios exei kaluterh mhxanh klp pou pera apo thn plaka einai anousia kai xazh...shmasia exei ti aisthish sou dinei kai pws niwthei o kathenas mas megalyterh asfaleia.egw gia ton pio panw logo(apostash frenarismatos) kwlosa kai den phra me abs.mporei na mou vgei se lathos(ftou ftou ftou)...nomizw oti h kaliterh pou mporei na kanei to paidi einai test drive....me merika apotoma tsimpimata...na dei pws simperiferetai h mhxanh.tha mou peis <siga mhn thn mathei se 500 metra re leventh> dekto kai afto.toulaxiston tha exei mia apopsh....:smilea: :smilea:

spyro
16/04/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Από προσωπική πείρα το λές αυτό έ? :D

άλλοι συμφωνούν μαζί μου άλλοι δεν συμφωνούν το πρόβλημα (αν και μικρό και όχι σοβαρό) παραμένει όμως για πολλούς. Αυτό που με έκανε να γελάσω όμως είναι το ακόλουθο:

"I know this is true as the loaner 2008 Sprint ST I had for a couple of days did not have the low gear oomph that the Tiger has. Hardly any snatch at all."

http://www.tiger1050.com/index.php?option=com_smf&Itemid=26&topic=10587.0

:D

Η πλάκα με σενα είναι οτι οι εμπειρίες σου προέρχονται απο το Sprint αλλά θεωρείς αυτομάτως οτι οι συμπεριφορές και όλα τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των 2 είναι ίδια. :wacko:

NikosR
16/04/2010, 22:04
Τι δουλειά έχει το low gear oomph με το ABS???? (που btw έχει να κάνει κυρίως με το γρανάζωμα)

Δυό είχα συναντήσει που είχαν 'πρόβλημα' με το ABS στον Τίγρη, και οι δύο περιέργως άλλαζαν πίσω τακάκια κάθε 5000χλμ (αν σου λέει κάτι αυτό γιατί εμένα μου λέει...). Επίσης δε μπορώ να πιστεύσω πώς η ίδια εταιρεία σε ίδιας γενιάς μηχανάκια έχει βάλει τόσο διαφορετικά ρυθμσμένα ABS που στο Σπριντ ειναι απλά τέλειο ενώ στο Τiger προβληματικό...

Αλλά δε μου απάντησες στην ερώτησή μου....

spyro
17/04/2010, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Τι δουλειά έχει το low gear oomph με το ABS???? (που btw έχει να κάνει κυρίως με το γρανάζωμα)

Δυό είχα συναντήσει που είχαν 'πρόβλημα' με το ABS στον Τίγρη, και οι δύο περιέργως άλλαζαν πίσω τακάκια κάθε 5000χλμ (αν σου λέει κάτι αυτό γιατί εμένα μου λέει...). Επίσης δε μπορώ να πιστεύσω πώς η ίδια εταιρεία σε ίδιας γενιάς μηχανάκια έχει βάλει τόσο διαφορετικά ρυθμσμένα ABS που στο Σπριντ ειναι απλά τέλειο ενώ στο Τiger προβληματικό...

Αλλά δε μου απάντησες στην ερώτησή μου....

ποιος μίλησε για ABS ρε συ............. εγω τις απόψεις του tiger1050.com σου παρέθεσα για τον κακό ψεκασμό

αν μου λες εσυ όμως οτι φταιει το γρανάζωμα ......... τότε πάσο :wave2:

NikosR
17/04/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
ποιος μίλησε για ABS ρε συ............. εγω τις απόψεις του tiger1050.com σου παρέθεσα για τον κακό ψεκασμό

αν μου λες εσυ όμως οτι φταιει το γρανάζωμα ......... τότε πάσο :wave2:


Ρε φίλε, σιγά μη γραφτώ στο φορουμ για να διαβάσω το λινκ σου... Εγώ σχολιάζω αυτό που παρέθεσες. Πώς και νόμιζα πώς μιλάμε σ' αυτό το θρεντ για ABS? Που κολάνε οι ψεκασμοί? :confused: :confused:

tbaris
17/04/2010, 16:35
Νομίζω πως ένα ABS που δουλέυει συνέχεια πάυει να είναι αποτελεσματικό...Χθές οδήγησα ένα Tiger με ABS και δούλευε συνέχεια...και αυτο οφείλεται βέβαια οχι στην μηχανή αλλα στους άθλιους δρόμους μας..

Εδω στην Θεσσαλονίκη οι δρόμοι είναι χειρότερει και απο το Ιραν.

Το καλό με το ABS είναι οτι θα το χρειαστείς μια φορά στα 2 χρόνια και τότε θα τα βγάλει τα λεφτα του..

Tpap
17/04/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(εδώ καποιοι ακομα προτιμουν καρμπυρατερ απο ψεκασμό στις μηχανές... :look: )

Ναί...δυστυχώς υπάρχουν ακόμη οριμένοι τέτοιοι μαλάκες...

και που δεν γουστάρουν μέ τίποτε το έιμπιες. :mad: :smokin:

Ζεύκας
17/04/2010, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ναί...δυστυχώς υπάρχουν ακόμη οριμένοι τέτοιοι μαλάκες...

και που δεν γουστάρουν μέ τίποτε το έιμπιες. :mad: :smokin:

θα σε γούσταρα ρε Τασούλη



































κρίμα που είσαι κρυφοχοντάκιας....:lol:

Tpap
17/04/2010, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
κρίμα που είσαι κρυφοχοντάκιας....:lol:

:blush: :look:

Cpt. Haddock
17/04/2010, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Νομίζω πως ένα ABS που δουλέυει συνέχεια πάυει να είναι αποτελεσματικό...Χθές οδήγησα ένα Tiger με ABS και δούλευε συνέχεια...και αυτο οφείλεται βέβαια οχι στην μηχανή αλλα στους άθλιους δρόμους μας...

το μπροστινο; γιατί εμενα μια φορά έχει μπει (στην Αθηνα αυτό)

Το πίσω μπαινει αρκετά συχνα και λογικο γιατι με το που φρεναρεις σηκώνεται η μηχανη και χανει πρόσφυση πίσω


Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ναί...δυστυχώς υπάρχουν ακόμη οριμένοι τέτοιοι μαλάκες...

αρχαιολάγνε :lol:

Ζεύκας
17/04/2010, 17:02
μιλάει και ο Λιάς που θέλει bonneville.

στείλε βρε e-mail στο Hinckley να στη φέρουν με abs :lol:

Υ.Γ την ειδα σήμερα Μικρολίμανο σε άσπρο-μπλέ. μαλακία ήταν :sick:

Cpt. Haddock
17/04/2010, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
μιλάει και ο Λιάς που θέλει bonneville.

στείλε βρε e-mail στο Hinckley να στη φέρουν με abs :lol:

Υ.Γ την ειδα σήμερα Μικρολίμανο σε άσπρο-μπλέ. μαλακία ήταν :sick:

Η μπονι εχει ψεκασμό (πλεον) :D

Tpap
17/04/2010, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Η μπονι εχει ψεκασμό (πλεον) :D


...εκεί μας έφτασαν κάτι χαρτογιακάδες σαν και του λόγου σου...και ποΥστε ακόμη.:smokin:

:lol: :rotflmao:

Ζεύκας
17/04/2010, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Η μπονι εχει ψεκασμό (πλεον) :D

δεν μίλησα για ψεκασμό εγώ:wave2:

NikosR
17/04/2010, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
το μπροστινο; γιατί εμενα μια φορά έχει μπει (στην Αθηνα αυτό)

Το πίσω μπαινει αρκετά συχνα και λογικο γιατι με το που φρεναρεις σηκώνεται η μηχανη και χανει πρόσφυση πίσω



αρχαιολάγνε :lol:


Τι είπα παραπάνω για τα πίσω τακάκια? :cool:

Οσοι έχω ακούσει που τους δουλευε το ABS συνέχεια στον Τίγρη, μάλλον θέλαν μάθημα φρεναρίσματος (προερχόμενοι από άλλου τύπου μηχανάκια ή παπιά) παρά μηχανή χωρίς ABS. Οπως είπα, οι ίδιοι διαμαρτύρονταν για το πόσο γρήγορα τρώει τα πίσω τακάκια...

tbaris
17/04/2010, 19:26
Φίλε νομίζω πως δεν έχει να κάνει με τον τρόπο φρανρισμάτος..

To ABS πρέπει να είναι κατασκευασμένο να πιάνει όταν ο άλλος το χρειάζεται..Δηλαδη δυναμόμετρο στο πετάλ να βάλουμε??

:D

NikosR
17/04/2010, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Φίλε νομίζω πως δεν έχει να κάνει με τον τρόπο φρανρισμάτος..

To ABS πρέπει να είναι κατασκευασμένο να πιάνει όταν ο άλλος το χρειάζεται..Δηλαδη δυναμόμετρο στο πετάλ να βάλουμε??

:D


Δε κατάλαβες τι λέμε. Αστο:wave2: Θα λεγα νά πάρεις κάτι με linked brakes αλα Χόντα.

Cpt. Haddock
17/04/2010, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Φίλε νομίζω πως δεν έχει να κάνει με τον τρόπο φρανρισμάτος..

To ABS πρέπει να είναι κατασκευασμένο να πιάνει όταν ο άλλος το χρειάζεται..Δηλαδη δυναμόμετρο στο πετάλ να βάλουμε??

:D

Εχω την εντύπωση οτι δε ξέρεις και πολλά απο abs... :look:

tbaris
18/04/2010, 17:32
Για εξηγησε μου φίλε μου για να μαθω..

Θα το ήθελα πολυ! Άλλωστε σε φόρουμ είμαστε η γνώση πρέπει να μοιράζεται.

mixalakis
19/04/2010, 12:15
Εγώ πάντως προχτές το χρειάστηκα πάλι το ABS!

Χάζευα μία διαφημιστική πινακίδα, ενώ πήγαινα σιγά με 30χλμ περίπου και ξαφνικά ο μπροστινός μου κοκαλώνει!
Ο δρόμος ο κλασικός γυαλί με άσφαλτο 20αετίας!
Φουλ ABS μπροστά και πίσω. Ευτυχώς σταμάτησα 1 μέτρο πριν το κουτί, αλλά χωρίς ABS, απλά θα ήμουν ξάπλα...

tbaris
19/04/2010, 16:51
Νομίζω οτι χωρίς ABS θα σταματούσες 2 μέτρα πιο πριν σε δρόμο γυαλί!

Cpt. Haddock
19/04/2010, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Νομίζω οτι χωρίς ABS θα σταματούσες 2 μέτρα πιο πριν σε δρόμο γυαλί!

Το πιο πιθανο ειναι να είχε μπλοκάρει το μπροστινο και να σερνόταν πιο μακριά η και να διπλωνε το τιμόνι, οποτε θα ήταν ξαπλα :wave2:

NikosR
19/04/2010, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το πιο πιθανο ειναι να είχε μπλοκάρει το μπροστινο και να σερνόταν πιο μακριά η και να διπλωνε το τιμόνι, οποτε θα ήταν ξαπλα :wave2:


+1050 (με την διόρθωση: αν μπλοκάρει μπροστινό είσαι ξάπλα 99.9999% πρίν καταλάβεις καν να καταλάβεις τι έγινε, εκτός αν πάς με 3 ή είσαι ο δάσκαλος του Rossi)

Νομίζω πώς από κάποιους λείπουν οι εμπειρίες... Χωρίς παρεξήγηση δηλαδή :wave2:

tbaris
19/04/2010, 17:52
Απλά πιστέυω οτι σε δρόμους γυαλί το ABS δεν βοηθάει στο φρενάρισμα..

DrBig
19/04/2010, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Απλά πιστέυω οτι σε δρόμους γυαλί το ABS δεν βοηθάει στο φρενάρισμα..

Και που βοηθαει κατα την γνωμη σου? Σε δρομους υαλοχαρτο?

NikosR
19/04/2010, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Απλά πιστέυω οτι σε δρόμους γυαλί το ABS δεν βοηθάει στο φρενάρισμα..


Βεβαια, στους δρόμους γιαλόχαρτο βοηθάει..... :a018:

Επαναλαμβανόμαστε..


Edit: με πρόλαβαν!

spyro
19/04/2010, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Απλά πιστέυω οτι σε δρόμους γυαλί το ABS δεν βοηθάει στο φρενάρισμα..


αφου ξέρεις τι θέλεις και τι σου τεριάζει καλύτερα τότε τι ρωτάς τους άλλους?

tbaris
19/04/2010, 18:12
Συζήτηση κάνουμε...με ABS θα το πάρω.