PDA

View Full Version : BMW θέμα #2.1 (νέα μοντέλα)



NLS
26/01/2004, 11:20
όποιος θέλει να διαβάσει κάτι που εχμ... έγραψε ένας φίλος περί της 1200GS:

Σχόλιο... (http://nls.artion.net/files/Σχόλιο BMW R1200 GS.pdf)

(σχόλια δεκτά... αν όμως δεν σας αρέσει ρούφα ένα αυγό (http://nls.artion.net/public/egg.bmp))

:D

skor-billys
26/01/2004, 14:34
Kalhspera se olous. Eimai neo melos tou forum.

Polu kalo to 1200. Afou skeftomoun oti an agoraza kai pali mhxanh na perimena prota na kukloforisei kai to 1200. Den leo polu kalo to multistrada pou exo kai den to exo metaniosei ka8olou pou to phra. Kai ka8e fora pou to kabalao kai feugo gia ta3idakia nio8o pos ekana thn sosth epilogh.

NLS les kapou sto PDF oti ta periodika den sumap8oun ta BMW. 8a elega oti den sumap8oun genikotera ta Europaika mhxanakia. Eite einai BMW eite Ducati eite Aprilia klp

NLS
26/01/2004, 15:09
den exeis adiko...

sas
26/01/2004, 18:02
Γνωρίζει κανείς (προφανώς από φήμες) στα πόσα μπικικίνια θα παίζει?:confused:

NLS
26/01/2004, 20:17
γνωρίζω και δεν είναι ακριβώς φήμες

θα έρθει πάνω κάτω στα ίδια με το τωρινό απλό - ίσως λίγο πάνω

το 1150 GS Adventure θα συνεχίσει για όλο το έτος (προφανώς μέχρι να το ξεπουλήσουν και να κουρδίσουν την 1200 GS Adventure έκδοση)

τους πρώτους μήνες θα διατίθεται υποχρεωτικά με ABS και με βάσεις για τις βαλίτσες - οι ακτίνες είναι ΕΠΙΠΛΕΟΝ λεφτά (!)

μετά που θα κουλάρουν, θα μπορούν να κάνουν πιο customisation

αναμένεται ΜΑΡΤΙΟ για όλη την Ευρώπη, αλλά ως γνωστό εμείς είμαστε Καζακστάν οπότε μην το δένετε

alex14
27/01/2004, 13:08
Φιλε skor-billy, θα μου επιτρέψεις να μην συμφωνήσω μαζι σου στο θέμα οτι τα περιοδικά δεν συμπαθούν τα ευρωπαικά μηχανάκια.
Επειδη ασχολούμε πολλά χρονια με την μοτοσυκλέτα εχω να πω οτι ο ελληνικός περιοδικός τύπος συμπαθεί υπέρ του δέοντος τα ευρωπαικά μηχανάκια και είδικά Ducati και ΚΤΜ και πολλες φορές τα τεστ ειναι εκτός πραγματικότητας.

sas
27/01/2004, 13:58
Μόλις διάβασα από το site της ΒΜW ότι η τιμή θα είναι 11.500 ευρώπουλα αλλά έγραφε και κάτι για 16%....μπορεί κάποιος να το μεταφράσει?????

"Fahrzeugpreis: 11.500 EUR*
* Ausstattung gemδί Serienumfang, unverbindliche Preisempfehlung ab Werk ohne άberfόhrungskosten inkl. 16% MwSt. "

Ααααα και σε κατάσταση λειτουργίας (δηλαδή με τα υγρά της full) θα είναι 225 kgr

NLS
27/01/2004, 14:17
σε ποιάς χώρας site ήταν - μοιάζει για Φαπα

sas
27/01/2004, 14:34
http://www.burning-out.de/news/2004/01/20040113134408.shtml

και εδώ (http://www.bmw-motorrad.de/de/de/index_frameset.html?content=http://www.bmw-motorrad.de/de/de/products/enduro/r1200gs/r1200gs_main.html)

NLS
27/01/2004, 14:41
ε ότι σου είπα λέει

"συμπεριλαμβάνει ΦΠΑ 16%"

sas
27/01/2004, 15:03
Δηλαδή 11500 ευρώπουλα και τέρμα????

Εδώ γύρω στα 13500 μάλλον

Δεν είναι άσχημα...καθόλου άσχημα.

NLS
27/01/2004, 15:07
εγώ πάντως όταν είναι να πάω στον dealer μου (ήδη έχω αργήσει για άλλους λόγους) θα του συζητήσω τι τράμπα μπορεί να γίνει (ΧΩΡΙΣ να επιρεάσει τα οικονομικά μου)

sas
27/01/2004, 15:12
Εσύ που έχεις ήδη μπέμπα και την ξεχρεώνεις σε βολεύει...εγώ θα πρέπει να βρω dealer να πάρει την africana και να πληρώσω διαφορά.

Ισχύει ότι η BMW έχει συνεργασία με την Interamerican για ασφάλεια μηχανής από κλοπή (που είναι 25000χιλ μηνιαίως...αλλά λόγω συνεργασίας είναι 12500χιλ)????

NLS
27/01/2004, 15:30
δεν μπορώ να πω ότι θυμάμαι

το μόνο που θυμάμαι είναι ότι έχω 4 χρόνια οδική δική τους free

skor-billys
27/01/2004, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Φιλε skor-billy, θα μου επιτρέψεις να μην συμφωνήσω μαζι σου στο θέμα οτι τα περιοδικά δεν συμπαθούν τα ευρωπαικά μηχανάκια.
Επειδη ασχολούμε πολλά χρονια με την μοτοσυκλέτα εχω να πω οτι ο ελληνικός περιοδικός τύπος συμπαθεί υπέρ του δέοντος τα ευρωπαικά μηχανάκια και είδικά Ducati και ΚΤΜ και πολλες φορές τα τεστ ειναι εκτός πραγματικότητας.

alex14, to kalokairi pou mas perase pou h megaluterh merida periodikon ekane sugkitika test sta on-off (varadero-tdm-vstrom-bmw-multistrada-ktm klp) ekane sunexeia logo gia ta 3 giaponezika. Stis stules mono pou anaferotan 3exorista gia to ka8e mhxanaki diabazes kala logia gia ola. Alla pos ginete sto teleutaio filo ton sugritikon na grafoun mono gia ta giaponezika?

kai deuteron ton septemrh-oktombrh (den 8umamai sugekrimena) to moto trith ekane ena sugritiko test meta3u TDM-Multistrada. Den 3ero an to eixes diabasei, alla polla shmeia diapistosa oti to e8abe to multistrada. Den leo oti to tdm einai mapa mhxanaki, alla oute kai to multistrada einai super korifaio. Exei kai auto kapoia moinektimata. Epidh omos to exo kai to 3ero pleon kala to mhxanakh apo proto xeri kapoia pragmata pou egrafe to periodiko den stekane.
To sugritiko auto test einai sthn parakato dieu8unsh. Diabaste to kai ego auto to sumperasma ebagala. Tora an kapoios allos exei diaforetikh gnomh dexton kai sebaston.

TDM vs Multistradahttp://homepages.pathfinder.gr/_panagiotis/files/Tdm_Multistrada.pdf
einai peripou sta 550 Kb.

skor-billys
27/01/2004, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Εσύ που έχεις ήδη μπέμπα και την ξεχρεώνεις σε βολεύει...εγώ θα πρέπει να βρω dealer να πάρει την africana και να πληρώσω διαφορά.

Ισχύει ότι η BMW έχει συνεργασία με την Interamerican για ασφάλεια μηχανής από κλοπή (που είναι 25000χιλ μηνιαίως...αλλά λόγω συνεργασίας είναι 12500χιλ)????

File SAS,
Gia tis BMW den 3ero na sou po ti ginete. Gia to Multistrada ekana ego auth thn asfalia ths interamerican. Prepei na omologiso oti einai polla ta lefta alla kai apo thn allh exo to kefali mou hsuxo. H Interamerican exei sunergasia me kapious dealers kai gia kapoies mhxanes. Sigoura gia Ducati kai gia KTM. H asfalia pou ekana ego pera apo odikh boh8eia kai asfaleia gia atuxima perilambanei epishs: Olikh kloph, zimia apo fusika aitia, pirkagia (otidipote px kai apo emprismo akoma), nomikh prostasia. Den 8umamai tora kati allo. Se periptosh klophs h interamerican 8a psa3ei gia 2 mhnes peripou gia na brei thn mhxanh. an den thn brei sou dinoun metrita ta lefta pou exei h mhxanh (gia ton proto xrono) kai gia ton epomeno xrono to poso pou 8a kostize san metaxirismenh, duladu -30% apo thn arxikh timh ths mhxanhs.

se periptosh pirkagias ta lefta ta perneis kateu8ian. Pali omos to poso pou anefera kai sthn periptosh klophs.
tora gia perisoteres leptomeries rota thn interamerican na sou pei.

Gia ola auta pantos plurono 600 euro to xrono. Einai polla ta lefta alla apo tou xronou sugoura 8a kopso kati na plurono ligotera asfalistra.

aa na sou epishmano epishs oti an h mhxanh exei sunargiarmo h filazete se idiotiko parking h garage klp sou kanoun kapoia ekptosh. apo thn arxikh timh ths asfalishs.

phsteuo na boh8isa ligo.

sas
27/01/2004, 17:39
Ευχαριστώ για την ενημέρωση γιατί δεν ήμουν σίγουρος (απλά φήμες άκουγα)...αλλά αν έχεις δώσει 12-13-14 χιλιάδες ευρώ για μια μηχανή (τα οποία και δεν σου περισσεύουνε...άλλη περίπτωση αν τα έχεις μπόλικα) τα 600 το χρόνο τα δίνεις χαλαράαααααα.
Αν και νόμιζα ότι ήταν 900..ακόμα καλύτερα επομένως.

NLS
28/01/2004, 09:09
νέα ενημέρωση του PDF, με "καθάρισμα" και τεχνικά χαρακτηριστικά πια

sas
06/02/2004, 09:43
Πέρασα από δύο αντιπροσωπείες BMW και μου είπαν ότι ανεπίσημα η τιμή του θα είναι γύρω στα 15500!!!!! ευρώ.
Τόσα πολλά???:( :( :(
Γιατί ρε γαμώτο?:mad: :mad:

NLS
06/02/2004, 09:49
εγώ έμαθα διάφορα

1) έχω αργήσει ενώ νόμιζα ότι είμαι και μπροστά

2) ΗΔΗ έχουν παραγγελθεί τουλάχιστον 15 κομάτια μόνο από τον Βαγιανέλη (δεν πάω εγώ σε αυτόν - πέρασε φίλος)!!! με βλέπω αν αργώ να παίρνω την 2η γενιά (καλά δεν είναι υποχρεωτικά κακό αυτό)

3) εγώ έμαθα ότι έρχεται λίγο πιο φτηνή από την τωρινή 1150 (!!!)

4) επιβεβαίωσα ότι μπορεί να γίνει τράμπα με τη δικιά μου (και μετακυλίσεις δόσεων κλπ.) γιουχου!!! (τώρα μένει να ψήσω το έταιρο μισό)

5) για όποιον θέλει 1150 είναι Η ΠΙΟ ΓΑΜΩ εποχή... υπάρχουν μποξεράδες που πουλάνε ΤΕΛΕΙΕΣ μηχανές γιατί θέλουν την 1200! πχ. ο φίλος είδε μια ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ στην ουσία 1150Adventure με 6000 χλμ. ( = 0 για BMW) τελειώς τζιτζί στη βιτρίνα για αυτό το λόγο!

6) το απόγευμα θα περάσω από BMW να μάθω λεπτομέρειες γενικά

7) το PDF είναι στην έκδοση 2.7 ε;

sas
06/02/2004, 09:56
Για μάθε και πες....γιατί με αυτά που άκουσα εκνευρίστηκα, λυπήθηκα γκρρρρρ κλαψ λιγμ.

Εμένα την Africana κομματάκι δύσκολο να την πάρουν.

Αλλά αν ισχύσει αυτό που σου είπαν για την τιμή......:) :D :cool: ;) :)

NLS
06/02/2004, 09:58
πες μου από ποιούς πέρασες

πάντως ΝΟΜΙΖΩ ότι πρέπει να το κάνω εγώ αν:

- πάρουν το dakar μου (ΕΙΔΙΚΑ αν το πάρουν ΟΤΑΝ έρθει το άλλο)
- δώσω κάτι ψιλά για συμπλήρωμα
- κανονίσουν και έχω ίδιες δόσεις απλά κάνα χρόνο επιπλέον

εσύ θα το έκανες;

sas
06/02/2004, 10:12
NLS εννοείται και θα το έκανα....το συζητάς?????(και το καλό είναι ότι ψήνεται ή καλύτερα με προτρέπει και το έτερον ήμιση :confused::confused: αν και δεν είναι αυτό που λέμε μηχανόβια)
Αφού έχεις καταλήξει ότι θα πας για μεγαλύτερο και δεδομένου ότι οι επιλογές που σου δίνονται πλέον είναι κάτι παραπάνω από απολαυστικές (ΚΤΜ-1200GS), η απάντηση είναι θετικότατη.
Το μόνο που μένει είναι να τα βάλουμε κάτω και να αποφασίσουμε ποιό από τα δύο.

Πέρασα από έναν στην Εθνικής Αντιστάσεως (Χαλάνδρι) και από έναν στο Γέρακα.

Αν δεν σου είναι κόπος, σε αυτούς που θα πας για πληροφορίες ρώτα και αν δέχονται ανταλλαγές με Africa 95.

NLS
06/02/2004, 10:24
οκ

το θέμα είναι ότι με το LC8 δεν έχω τις ίδιες επιλογές

το trade γίνεται μόνο αν έχω BMW και πάρω BMW (το κάνουν δηλαδή οι μεταπωλητές BMW)

όταν είχα πάρει το Dakar, ο Δουνάκης (motogenesis) δεν μου είχε κάνει βέβαια κάτι τέτοιο με το ΑΧ-1 μου, απλά επειδή έχει ΚΑΙ μαγαζί non-BMW, το έβαλε εκεί μπας και πουληθεί (προσοχή ΔΕΝ το δέχτηκε σαν ανταλλαγή - ΕΓΩ το πούλαγα, όχι αυτός)

αντίστοιχα και τώρα αν πάω πχ. στο MAC δεν σημαίνει ότι θα μου τα κάνει αυτά που είπα για να πάρω το LC8...

οπότε το 1200GS έρχεται πιο κοντά για αυτό το λόγο

πάντως δεν παίζει τίποτα άλλο πέρα αυτών των δυο

sas
06/02/2004, 10:34
Από τη στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα της επιλογής (εκ των δύο..κάτι είναι και αυτό, αφού μέχρι πρότινος υπηρχε μόνο το LC8).

Από αυτά που λες πάντως χλωμή η ανταλλαγή για μένα...θα πρέπει να βγω στη ν αγορά να τη σκοτώσω.

Όσο για ποιό από τα δύο...σκέψου ότι στη μία περίπτωση παίρνεις μια πολεμική μηχανή (για την κατηγορία της) και στη δεύτερη μια μηχανή (εξίσου καλή, με άλλο χαρακτήρα) για πολλάααααα χρόνια.

NLS
06/02/2004, 11:04
ε το δεύτερο είναι βασικό μια και όταν ξεκινάς οικογένεια σταματάνε τα "α γαμώ η νέα τάδε γιατί βάλαν νέες... βίδες και βγήκε σε νέα χρώματα, πάω να την πάρω"

επίσης η... "μη" πολεμική μηχανή 1200GS έχει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στην ροπή από την LC8 (βασικά από όλα), ΙΔΙΑ κιλά και ίδιους ίππους... επίσης για του λόγου το αληθες, ακόμα και με το BMWάδικο γρανάζωμα της, η 1200GS έχει 0-100 σε 3.4 ενώ στα τεατ βρήκα την LC8 γύρω στο 3.7 μέσο όρο (όχι ότι θα φανεί πουθενά μια τέτοια διαφορά μισού παλμού καρδιάς και όχι ότι δεν θα έχει σχέση με το αν ο οδηγός είχε ένα χιλιοστό τραβηγμένο γκάζι πριν ή όχι, αλλά λέμε)... απλά αυτό το αναφέρω για να μην την βγάλουμε και ψόφια την 1200... άσε που ΑΝ κάποιοι κατσαβιδάκιδες αποφασίσουν να αρχίσουν να παίζουν με την 1200 φαντάζεσαι ότι θα έχουν μεγαλύτερο περιθώριο παιχνιδιού από έναν 950 ε;

DUKASII
06/02/2004, 11:18
PROSFATA AGORASE ENAS FILOS MOY TO 1150 -AD.
PRIN KANA MHNA KAI ENO DEN EIXE PROLABEI..NA BALEI KAGELA KAI PROSTATEYTIKA..EIXE ENA ATYXHMA!
TOY PETAXTHKE ENA AMAXI KAI TON PETAXE KATO ME 30-40 XILIOMETRA!
APOTELESMA;;
TORA TO PALIKARI PHGE KAI AGORASE ENA TDM 850 TOY 99 MIAS KAI TO BMW EINAI SE GARAZ AXRHSTO!EKTOS..KAI AN APOFASISEI NA ALAXEI MOTER...KATI POY GIA NA GINEI..PREPEI NA POYLHSEI TO TDM KAI TA LEFTA NA TA DOSEI STOYS GERMANOYS!
AYTO STO LEO GIA NA KATALABEIS [AN THES BEBAIA] OTI O BOXER EXEI POLLA MEIONEKTHMATA SE PERIPTOSH STRABHS!


TORA KATI ALO ETSI ENHMEROTIKA MIAS KAI TO EZHSA!
TO 950 POY LES...GIA KATSABIDIASMA EXEI POLLY PERISOTERO OREXH GIA BELTIOSH!
ENA PALIKARI APLA TOY ALAXE TA CARB!KAI EBALE AKRA KAI FILTROKOUTI!
ME AYTA KAI MONO AYTA TO LC ....SKOTONEI!!OTAN LEO SKOTONEI..TO ENNOO!
KAI ENO EXEI IDI KAMPOSA ALOGA PARAPANISIA...AYTOS PSAXNETAI TORA NA PARAGHLEI EKENTROFOROYS...

TA PERISOTERA KYBIKA DE SHMENEI OTI SOY DINOUNE PERISOTERA PERITHORIA STH BELTIOSH!

sas
06/02/2004, 11:22
Για τα περί οικογένειας που είπες συμφωνώ (αυτός είναι ο τρόπος σκέψης).

Όσο για τους κατσαβιδάκηδες που λες, δε νομίζω να επιδέχεται κατσαβίδι, αφού όλα είναι ηλεκτρονικά (επομένως σχετικά εύκολα θα μπορεί να ανέβει και άλλο η απόδοσή της, ηλεκτρονικό πείραγμα-και το οποίο σίγουρα θα μπορεί να δώσει 5-10 αλόγατα παραπάνω).

Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

NLS
25/02/2004, 23:07
λοιπόν κύριοι τώρα που τα νέα είναι φουλ πια, δυο (ξεκινάν το ίδιο αλλά το καθένα έχει ανεξάρτητη εξέλιξη) thread που άνοιξα στα ADVrider και UKGS'er forum με αφορμή και την αχανή συλλογή μου από φώτο της νέας κυρίας και το νέο (παλιό πια; ), moto με το review της 1200GS

μάλλον θέλω να το πάρω τελικά ;)

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=35403

http://www.ukgser.com/forums/showthread.php?s=&threadid=17412

:alien:

ilias24
26/02/2004, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Εσύ που έχεις ήδη μπέμπα και την ξεχρεώνεις σε βολεύει...εγώ θα πρέπει να βρω dealer να πάρει την africana και να πληρώσω διαφορά.

Ισχύει ότι η BMW έχει συνεργασία με την Interamerican για ασφάλεια μηχανής από κλοπή (που είναι 25000χιλ μηνιαίως...αλλά λόγω συνεργασίας είναι 12500χιλ)????



Η interamerican ειναι η μονη η' σχεδον μονη που εχει ασφαλεια κλοπης για μηχανες αλλα κοστιζει ο κουκος αηδονι, το λεω επιδη τα σκαω καθε εξαμηνο. Η ασφαλεια για την κλοπη και μονο αξιζει περιπου τα μισα λεφτα απ' οτι ολο το ασφαλιστηριο μαζι

NLS
27/02/2004, 08:42
btw όποιος θέλει ΟΤΙ ΦΩΤΟ ΕΧΕΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ περί 1200GS ας μπει εδώ:

http://nls.artion.net/bmw-r1200gs

δεν έχει διευκολύνσεις όπως thumbnails κλπ. αλλά έχει ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ και με προσπάθεια να μην υπάρχουν διπλές (ειδικά αν έχω βρει την ίδια σε άλλο μέγεθος, έχει φύγει η μικρή) εκτός αν έχουν κάποια διαφορά που να θες και τις δυο

θέλει χώρο και bandwidth ;-) (για να μη μετράτε, το folder είναι 523MB)

ενώ ετοιμάζω για τους γκαζιάρηδες και zip που να τις έχει όλες μέσα (απλά σκέφτομαι αν θα το βάλω, γιατί θα μας καταπιεί το bandwidth αν πάνε 10 μαζί να το σηκώσουν πχ)

bsari
27/02/2004, 18:32
ΤΟ NAVIGATOR ΤΟ ΞΑΝΑΚΟΥΣΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΝΩ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΑΝΩΘΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΛΕΝΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΕΡΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ...

pk
27/02/2004, 23:48
εγω διαβασα τις παρουσιασεις στο μοτο και στο 0-300. Ειμαι για να παρω Tdm900 και η αληθεια το σκευτηκα για λιγο...
Μετα λοιπον (οταν το προσγηωσα) σκευτηκα το υψος μου 170φευγα, το κυκλοφοριακο το βαρος (παρα την βελτιωση της)...
Μιλωντας προσωπικα καθαρα, τελικα, τα καλυτερα αυτης της μηχανης ειναι τα νεα ΠΕΡΙ την μηχανη: Το ετοιμο gps, το εξυπνο κολπο για την μπαγκαζιερα στην θεση του συνοδηγου, το πανω κατω της σελας, τετοια πραγματα...
Θα την ηθελα σαν τρελος για μια μεγαααλη βολτα αλλα τελικα οχι για τα επομενα χρονια.

p.s. περιμενω σχολια απο τους bmwακιδες απο test rides για να βγαλω γνωμη (σιγα μην διαμορφωνα απο τα κωλοπεριοδικα...)

stefanos
28/02/2004, 00:41
To navigator πράγματι είναι πολύ ωραιό μηχανάκι ακριβώς στην κατηγορεία αλλά άτυχο γιατί δεν το συμπαθεί ο Ελληνικός τύπος.
Και δεν είναι και ακριβώς Ευρωπαικό μια και ο κινητήρας είναι απο Suzuki TL 1000 ημερομένος στα 95 άλογα οπότε για πολύ αξιόπιστο το βλέπω.

Αντίθετα η BMW προκειμένου να βγάλει άλογα, ανέβασε συμπίεση 11:1 στον αερόψυκτο Boxer και αγρίεψε εκκεντροφόρους Πράγμα που δεν ευννοεί καθόλου την μακροζωία του μοτέρ.

NLS
29/02/2004, 15:47
δεν είναι ο ίδιος boxer στέφανε, παρά ότι μοιάζει πολύ

μέχρι και μικρόφωνο για τα πυράκια (!!!) έχει και ανεξάρτητους αισθητήρες οξυγόνοι και ανεξάρτητο έλεγχο ανά κύλινδρο

γενικά λέγεται (και όχι από το moto που το διαβάσαμε - αλλά από πριν) ότι ο νέος boxer πάει άνετα στους 120 αλόγατους και μάλιστα σε όχι-GS εκδόσεις θα το δούμε το νούμερο αυτό φέτος

stefanos
03/03/2004, 09:48
Μόλις έσβησα ολόκληρο κατεβατό γιατί πρέπει να γράψω άλλο τόσο για να το εξηγήσω .
Και η Ducati βγάζει απο 2 κυλίνδρους τόσα άλογα.
Δεν είναι τίποτα και δεν μου λέει τίποτα.
Αντίθετα εκτιμούσα την εμμονή των Γερμανών στην υπηρεσία του ταξιδιού.
Το χτήσιμο του καθαρόαιμου τουριστάδικου που είχαν ως τώρα.
Τα εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα που γράφαν.
Η αντοχή τους στο χρόνο.
Το Knock sensor είναι απολύτως απαραίτητο γιατί οταν θα κατεβαίνεις Πανεπιστημίου καλοκαίρι με 40 βαθμούς και 11:1 σε αερόψυκτο θα ακούγανε τα πειράκια στην Ομόνεια.
Βέβαια εκεί δεν θα έχεις και 100 άλογα.
Και τι χρειάζονται άλωστε.
Δεν καταλαβαίνω πως πέσαν στην λούμπα αυτή οι Γερμανοί.

NLS
03/03/2004, 15:28
θα φανεί - πάντως πουλάει πριν καν βγει, σαν ζεστό ψωμί

χτες στη Motogenesis (όπου τελικά διαπίστωσα ότι δεν αλλάζω μηχανή ακόμα :cry:) μου είπαν ότι έχουν 8 preorder ήδη, ενώ στον Βαγιανέλη πριν 1 μήνα (!) είχαν ήδη 15...

---

και μια και είπα ότι δεν αλλάζω ακόμα, ας πω τον πόνο μου...

είχα χρηματοδοτικό από ABN που τα πήρε η Λαϊκή - με την Λαϊκή δεν συνεργάζονται αυτοί πια - οπότε η "μετακύλιση δόσεων" που φανταζόμουν (και σε άλλες περιπτώσεις γίνεται) πάει περίπατο... αν πάρω άλλη μηχανή, θα πρέπει να πληρώνω και τις δυο δόσεις

ΠΑΝΤΩΣ δεν έχω παρακράτηση κυριότητας οπότε μπορώ άνετα να πουλήσω (σαν ιδιώτης) και με αυτά που θα πάρω, είτε να πληρώσω τις υπόλοιπες δόσεις, είτε να το πάρει πιο φτηνά ο αγοραστής και να αναλάβει τις υπόλοιπες (καμιά 10αριά μένουν) δόσεις αυτός (αυτό ακούγεται ενδιαφέρον - αν ήμουν αγοραστής... χμμμμ... ενδιαφέρεται κανείς; )

ο Motogenesis μου τα μασάει να το πάρει πίσω, συν μου εννοεί ότι θα το έπαιρνε σκοτωμένα (σε χειρότερη κατάσταση είναι αυτοί με τα 1150GS που θα βρωμίσει ο τόπος μεταχειρισμένα - ήδη ξεκίνησε) λόγω ότι το 1200GS πουλάει καθαρά μόνο του (δεν έχει ανάγκη να ψάχνει άτομα για ανταλλαγές)

επίσης είναι φλου ακόμα οι τιμές για τα έξτρα και τι και πως, ενώ το πιο συμαντικό έξτρα που θέλω (οι ζάντες με ακτίνες) λόγω τρομερής ζήτησης της μηχανής ΔΕΝ θα μπορεί να παραγγελθεί ακόμα και μετά από 6 μήνες λογικά θα μπορώ να το παραγγείλω με τέτοιες...

οπότε το όλο θέμα ΜΑΛΛΟΝ μπαίνει στον πάγο (θα το συζητήσω και με την BMW στην έκθεση το Μάρτη) - το μόνο καλό στην υπόθεση είναι ότι θα δω live τι γίνεται και αν και πόσο καλή είναι, ενώ μέσα σε 2-3 μήνες θα δούμε και ψιλοαντικοιμενικά review πια (και συγκριτικά)

μπουχουχου...