PDA

View Full Version : Κλώτσημα στον κινητήρα



Nefos
15/04/2010, 07:37
Καλημέρα,

Την περασμένη Κυριακή πήγα Μέγαρα και στο γύρνα έβαλα βενζίνη από ένα βενζινάδικο του εθνικού μας οδικού δικτύου. Το μηχανάκι είναι 250 cc οπότε οι ταχύτητες ήταν μικρές.
Τη Δευτέρα που ξεκίνησα για τη δουλειά παρατήρησα ότι το μηχανάκι σε κάποιες στροφές και κυρίως στην 1η και 2η ταχύτητα, έκανε κάποια κλωτσήματα, σαν να πηδούσε δόντι η αλυσίδα. Το πήγα στον μηχανικό μου, αλλά έλειπε και ένας άλλος μηχανικός που ήταν εκεί μου είπε ότι πιθανότατα να είναι η βενζίνη. Εχθές έκανα νέο γέμισμα αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει.

Καμμιά ιδέα;

Ευχαριστώ

Ν.

SeNNinhA
15/04/2010, 09:22
Δες το φίλτρο μήπως βούλωσε.

Gandalf dr685sm
15/04/2010, 09:47
χαχαχαχα... συγνώμη βρε αδερφέ αλλά έτσι όπως το διάβασα , μου φάνηκε σαν να ρώταγες πως να κλωτσήσεις τον κινητήρα σου...:lol: :rotflmao: :rotflmao:

Στο μήνυμα σου τώρα..

Φίλτρο όπως είπε και ο SeNNinhA ή καρμπυρατέρ βρώμικο (δεν ξέρω τι μηχανάκι έχεις οπότε μπορεί να είναι και αυτό).

Gandalf

Nefos
15/04/2010, 13:30
Πήρα το μηχανικό τηλέφωνο και μου είπε ότι πιθανόν να είναι κομπλερ, φουρκέτα , γρανάζι....(άσχετος εγώ)....θα το πάω από εκεί αύριο να το πάει βόλτα να το τσεκάρει....

OldMan
15/04/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefos
Πήρα το μηχανικό τηλέφωνο και μου είπε ότι πιθανόν να είναι κομπλερ, φουρκέτα , γρανάζι....
Την βενζίνη την έβαλες στο σασμάν ...??? :look:

Nefos
15/04/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Την βενζίνη την έβαλες στο σασμάν ...??? :look:


Όχι βρε παιδάκι μου......λέμε ότι παίζει η περίπτωση να μην φταίει η βενζίνη και να είναι κάτι από τα παραπάνω...

Εσύ βρε Oldman που το κατέχεις το άθλημα, πως το κόβεις;

OldMan
16/04/2010, 09:58
Τι να κόψω ρε συ ..??

Αν είναι θέμα μετάδοσης, ξεκινάς από την αλυσίδα (μπορεί όντως να πηδάει δόντι) και μπαίνεις προς τα μέσα (και όπου σε βγάλει ο καλός θεούλης...)

Δεν ξέρω με ποιο τρόπο ασφαλίζει στον άξονα το μπροστινό σου γρανάζι, αλλά αν είναι με βίδες παίζει να έχουν λασκάρει ... :winka:

Nefos
16/04/2010, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι να κόψω ρε συ ..??

Αν είναι θέμα μετάδοσης, ξεκινάς από την αλυσίδα (μπορεί όντως να πηδάει δόντι) και μπαίνεις προς τα μέσα (και όπου σε βγάλει ο καλός θεούλης...)

Δεν ξέρω με ποιο τρόπο ασφαλίζει στον άξονα το μπροστινό σου γρανάζι, αλλά αν είναι με βίδες παίζει να έχουν λασκάρει ... :winka:

Τελικά είναι αλυσογράναζα.....γέμισε κόμπους η αλυσίδα...πότε πρόλαβε; πριν 1000 χλμ το είχα πάει για σέρβις και μου είπε ότι είναι μια χαρά....
Το κουλό είναι ότι μου έσπασε μια βάση βίδας πάνω στο κάρτερ, όπου βιδώνει το μπροστινό καπάκι της αλυσίδας....

:cry:

DeusEx
16/04/2010, 10:21
ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε

ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ

μαστορα ...

απο το 2003 μεχρι σημερα που καβαλαω μηχανες, εχω δει τα απεριγραπτα ...

:evil:

ΥΣ: Ποτε μην εμπιστευεσαι μαστορα ...

Nefos
16/04/2010, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε

ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ

μαστορα ...

απο το 2003 μεχρι σημερα που καβαλαω μηχανες, εχω δει τα απεριγραπτα ...

:evil:

ΥΣ: Ποτε μην εμπιστευεσαι μαστορα ...

Και ποιον να εμπιστευθώ; Το παλληκάρι που πάω το μηχανάκι φαίνεται υπεύθυνο και δείχνει να νοιάζεται.....
Μακάρι να είχα τις απαραίτητες γνώσεις ώστε να μπορώ να κάνω τις τεχνικές δουλειές μόνος μου....

DeusEx
16/04/2010, 10:49
και εγω με μηδεν γνωσεις ξεκινησα ...

παρε ενα service manual ή ξεκινα σιγα σιγα με τα βασικα ...

πχ η αλυσιδα ειναι κατι απλο. Την τσεκαρεις που κ που να εχει 2-3 cm τζογο, την λαδωνεις συχνα πυκνα, και καταλαβαινεις αν εχει ξεχειλωσει σε καποια σημεια ...