PDA

View Full Version : Honda hornet 2005



foumo
17/06/2005, 20:37
Παιδια ειμαι κατοχος ενος Hornet 600 2002, με την αποψη οτι ειναι και το καλυτερο μοντελο μεχρι τωρα. Εχω παθει τη πλακα μου ομως με το νεο σε πορτοκαλι χρωμα αν και πιστευω οτι δεν ειναι ισαξιο. Καμια προσωπικη γνωμη εεχει κανεις, η εχει δοκιμασει κανεις το καινουργιο? :beer: :beer: :beer: :beer:

:smokin:

m1ke
18/06/2005, 13:09
Το καινούργιο βγάζει δύο αλογάκια παραπάνω, αλλά η ουσία είναι ότι είναι πιο όμορφο λόγω USD και μάσκας ενω έχουν βελτιωθεί σημαντικά οι αναρτήσεις και δίνουν μία πιο δεμένη αίσθηση σε σχέση με το παλιό. Τώρα εάν αξίζει να σκοτώσεις το hornet σου για να πάρεις το καινούργιο αυτό το ξέρει η τσέπη σου. :wave2:

foumo
18/06/2005, 15:32
Σωστα τα ειπες και εχω μελετησει πολυ προσεκτικα το καινουργιο. Τωρα στο δρομο, στη πραξη, ψαχνω να βρω καμια γνωμη. Στην Κυπρο μολις ηρθε, οποταν δεν το εχει αγορασει κανεις ακομη. Η μαλακια ειναι οτι δεν σ αφηνουν να το κανεις test drive ..!!!!

spec
21/06/2005, 10:27
foumo, το πορτοκαλί hornetaki το είχα "κλείσει" μόλις ήρθε Κύπρο... αλλά οι τράπεζες με @@@@σαν :( Δεν έχω οδήγήσει κανένα.. ούτε παλιό ούτε νέο... δεν μπορώ να πω αν αξίζει να πάρεις το νέο ή όχι σε σχέση με το παλιό... εγώ όμως το ερωτεύτηκα. Εγώ μάλον θα το άλλαζα ( μετράει η γνώμη ενός ερωτευμένου; :p )

StarSailor
21/06/2005, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από foumo
Εχω παθει τη πλακα μου ομως με το νεο σε πορτοκαλι χρωμα αν και πιστευω οτι δεν ειναι ισαξιο.

Γιατί να μην είναι ισάξιο δεν το κατάλαβα αυτό ρε man τι εννοείς.

Απ ότι φαίνεται έχει καλύτερο μπροστινό (το μεγαλύτερο μειονέκτημα για εμένα της μηχανής μου αλλά αυτή την εβδομάδα βάζω ohlins ελατήρια χοχο) το πίσω ίδιο, πλαίσιο ίδιο, βάρος δεν έχει πάρει και κινητήρας ο ίδιος (άντε και λίιιιγο καλύτερος). Οπότε?

foumo
22/06/2005, 12:48
spec, οτι επαθες εσυ φιλε εχω παθει και γω. Τωρα αλλο να το κοιτας στο showroom kai αλλο να το δοκιμασεις. παντως ειναι λιγο ακριβο εδω στη Κυπρο κανει 6000 λιρες Κυπρου περιπου 10500 ευρω !!!!! οποταν ειναι και θεμα τσεπης και αντε να βρεις να πουλησεις το παλιο γιατι η αντιποσωπεια θα στο φαει τσαμπα .....:nono: :nono:

spec
23/06/2005, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από foumo
spec, οτι επαθες εσυ φιλε εχω παθει και γω. Τωρα αλλο να το κοιτας στο showroom kai αλλο να το δοκιμασεις. παντως ειναι λιγο ακριβο εδω στη Κυπρο κανει 6000 λιρες Κυπρου περιπου 10500 ευρω !!!!! οποταν ειναι και θεμα τσεπης και αντε να βρεις να πουλησεις το παλιο γιατι η αντιποσωπεια θα στο φαει τσαμπα .....:nono: :nono:

Δεν έχεις άδικο.. Test drive δοκίμασες να ζητήσεις απο αντιπροσωπεία; (ίσως μασίσουν) :p
Πάντως αν μιλούσαμε πριν 10 ημέρες ίσως να έπερνα το δικό σου hornetaki.... τώρα είναι αργά, παραλαμβάνω το cbraki :)

rand
18/08/2005, 10:48
Πριν μερικες μερες επιτελους το αποκτησα σε θαλασσι (σιελ) που εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο ομορφο απο το πορτοκαλι...

Οσο αφορα την συγκριση, ενας κολλητος εχει το 2002 μοντελο και
γυρνωντας απο Μαραθωνα καναμε την τραμπα να δουμε τι λενε...

Το καινουργιο ακουει καλυτερα στις μεσες, εχει πιο φαρδια σελα πραγμα που το κανει πιο ανετο.

Για τις αναρτησεις ειναι γνωστο οποτε δεν θα αναφερθω περαιτερω.

Στο 2002 μου φανηκε οτι ειχε πιο γρηγορη γεωμετρια ενω στο νεο ειναι καπως πιο "βαρυ" (Δεν παιρνω κ ορκο γιατι το αλλο δεν ειχε κ λαστιχα κ δεν ειμαι κ ο πιο εμπειρος αναβατης .....)

Η καταναλωση του νεου ειναι λιγο μεγαλυτερη αλλα και η αυτονομια, που φτανει τα 230 περιπου χλμ με αλλα 30~ για την ρεζερβα....


Και τελος για τις επιδοσεις ηταν μικρη η διαφορα στο τερμα ανοιγμα του γκαζιου εως αμελητετες.

Μετα η ενδειξη σταθμης καυσιμων και τα ψηφιακα οργανα δινουν κατι τις παραπανω ;)

YΓ. Και τα 2 μηχανακια ειναι 100% νορμαλ, χωρις το παραμικρο εξτρα και απο προσφατο service/πληρη ελεγχο (πλην των ελαστικων του 2002)

Innersense
18/08/2005, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από foumo
spec, οτι επαθες εσυ φιλε εχω παθει και γω. Τωρα αλλο να το κοιτας στο showroom kai αλλο να το δοκιμασεις. παντως ειναι λιγο ακριβο εδω στη Κυπρο κανει 6000 λιρες Κυπρου περιπου 10500 ευρω !!!!! οποταν ειναι και θεμα τσεπης και αντε να βρεις να πουλησεις το παλιο γιατι η αντιποσωπεια θα στο φαει τσαμπα .....:nono: :nono:

Λιγο offtopic το σχολιο μου φιλε foumo και συγνωμη γι αυτο, αλλα οταν ημουνα στην Κυπρο φανταρος μου δημιουργηθηκε η εντυπωση οτι αναλογικα στο συνολο των μηχανων που κυκλοφορουν κυριαρχουν εντυποσιακα τα Ducati.

Ηταν απλα η εντυπωση μου;

spec
19/08/2005, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Λιγο offtopic το σχολιο μου φιλε foumo και συγνωμη γι αυτο, αλλα οταν ημουνα στην Κυπρο φανταρος μου δημιουργηθηκε η εντυπωση οτι αναλογικα στο συνολο των μηχανων που κυκλοφορουν κυριαρχουν εντυποσιακα τα Ducati.

Ηταν απλα η εντυπωση μου;

Κυριαρχούν τα Busa, GSXR k4/k5, R1 και μετά τα Ducati, CBR (Βγάζω απ'εξω τις τσοπεριες (μπλιαχ :nono: ). Τουλάχιστον αυτό βλέπω καθημερινά εγώ :p

b_bong12
03/11/2005, 15:36
To Rand

μπορεις να δωσεις info για στρωσιμο και αλλαγη λαδιων(ποσες στροφες,πότε η αλλαγή)???

Σφήγκας600
03/11/2005, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
To Rand

μπορεις να δωσεις info για στρωσιμο και αλλαγη λαδιων(ποσες στροφες,πότε η αλλαγή)??? αν κατάλαβα καλά και αναφέρεσαι στο hornet 05-μέχρι τα πρώτα 1.000 χλμ μέχρι 3.000 κοντά 80-85 τελική και μετά την πρώτη αλλαγή λαδιών & φίλτρου (στα 1.000) η επόμενη είναι στα 6.000. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ ΄στο δικό μου και με υπόδειξη του dealer στην Αθήνα που την αγόρασα το καλοκαίρι.

b_bong12
04/11/2005, 08:48
thanx σφιγγας

επειδη ακούω διάφορα όρια στροφων και επισης για το φαινομενο της προοδευτικης αυξησης στροφων μετα απο καποια χλμ και μεχρι να φτασουν στα κοκκινα, γι'άυτο και ρωτάω καποιον που το εχει

πρεπει να ειναι και γ@μω τις moto ομως

και γι'αυτό θελω το στρωσιμο να γινει οσο καλυτερα γινεται και να ανοιξει ο κινητητρας οσο καλυτερα γινεται

Σφήγκας600
04/11/2005, 14:59
Μήν σε αγχώνει κάτι τέτοιο, όσο δεν ανεβάζει γρήγορα στροφές ο κινητήρας (τέρμα άνοιγμα γκαζι) στα πρώτα του χιλιόμετρα είσαι οκ.Με 2000-(3000 rpm max) στις αλλαγές σου θα είσαι μέσα στα πλαίσια ενος καλού στρωσίματος.Μετά τα 1000 klm ανεβαίνεις άφοβα αλλά πάντα όχι απότομο γκάζι-Χαλαρά Για λίγο ακόμα τουλάχιστον.Το Hornet μεταξύ 5000-9000 rpm την "ακούει" τρελά.Άντε μπρέ! καλά χιλιόμετρα!!!