PDA

View Full Version : Ακριβότερα τα ασφάλιστρα για τους παραβάτες του ΚΟΚ



Ichigo
15/04/2010, 22:17
Είχε ακουστεί και παλιότερα και μάλλον ήρθε η ώρα να γίνει πράξη! :dizzy:

"Με υψηλότερα ασφάλιστρα θα χρεώνονται, εκτός από τους βαθμούς που αφαιρούνται στο πόϊντ σύστεμ, όποιοι οδηγούν υπό την επήρεια αλκοόλ, παραβιάζουν προτεραιότητα, στοπ, ή ερυθρό σηματοδότη, όσοι οδηγούν επικίνδυνα και παραβιάζουν σιδηροδρομικές διαβάσεις. Η σύνδεση των ασφαλίστρων με την παραβατική συμπεριφορά, θα τεθεί σε εφαρμογή από το Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, το πρώτο εξάμηνο του 2010. "

Πηγή ΕΡΤ

http://news.ert.gr/el/oikonomia/eidiseis/31431-akribotera-ta-asfalistra-gia-tous-parabates-tou-kok

Και ρωτάω τώρα εγώ. :rolleyes:

α) Μία απλή κλήση από τροχαία για παράνομο παρκάρισμα σε πεζόδρομο πχ θα επιβάλει μια τέτοια αύξηση; :eek:

β) Τα έσοδα αυτά θα αποδοθούν στο κράτος ή θα φαγωθούν από τον ήδη προβληματικό κλάδο των ασφαλιστικών; :mad:

Ichigo
15/04/2010, 22:22
Δείτε και σχετικό ρεπορταζ.

http://www.youtube.com/watch?v=zo9YxO6XQmU&feature=player_embedded

epp1640
15/04/2010, 22:31
για το α) το ρεπορτάζ νομίζω απαντάει.. (ελπίζω) και το βρίσκω σωστότατο

όποιοι οδηγούν υπό την επήρεια αλκοόλ, παραβιάζουν προτεραιότητα, στοπ, ή ερυθρό σηματοδότη, όσοι οδηγούν επικίνδυνα και παραβιάζουν σιδηροδρομικές διαβάσεις

για το β).. δεν θέλω να μαντέψω.. :rolleyes:

SVX
15/04/2010, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius


Και ρωτάω τώρα εγώ. :rolleyes:

α) Μία απλή κλήση από τροχαία για παράνομο παρκάρισμα σε πεζόδρομο πχ θα επιβάλει μια τέτοια αύξηση; :eek:

β) Τα έσοδα αυτά θα αποδοθούν στο κράτος ή θα φαγωθούν από τον ήδη προβληματικό κλάδο των ασφαλιστικών; :mad:

Στο εξωτερικο αυτο γινεται για καθε κληση που παιρνεις και συμβαλλει να χαρακτηριστεις επικινδυνος (για τον εαυτο σου ΚΑΙ τους αλλους) οδηγος... ή και επιρρεπης σε ατυχηματα...

manos*gsxr
16/04/2010, 00:05
Εμενα μου φενεται πως ετσι θα κυκλοφορουν ακομα περισσοτερα ανασφαλιστα οχηματα στους δρομους απο οδηγους-παραβατες οι οποιοι δεν θα μπορουν να ανταπεξελθουν οικονομικα.....
Αρα μεγαλυτερος κινδυνος για τους υπολοιπους.Οταν παρθουν μετρα που δε θα ειναι ΜΟΝΟ εισπρακτικου χαρακτηρα αλλα θα στοχευουν στο προβλημα , θα δουμε αποτελεσματα στους δρομους.

georgio
16/04/2010, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos*gsxr
Εμενα μου φενεται πως ετσι θα κυκλοφορουν ακομα περισσοτερα ανασφαλιστα οχηματα στους δρομους απο οδηγους-παραβατες οι οποιοι δεν θα μπορουν να ανταπεξελθουν οικονομικα.....
Αρα μεγαλυτερος κινδυνος για τους υπολοιπους.Οταν παρθουν μετρα που δε θα ειναι ΜΟΝΟ εισπρακτικου χαρακτηρα αλλα θα στοχευουν στο προβλημα , θα δουμε αποτελεσματα στους δρομους.

+1

Όσο στους ελέγχους που κάνουν δεν ζητάνε και ασφάλεια θα κυκλοφορούν ανασφάλιστα οχήματα.
Με έχουν πάει στο τμήμα για εξακρίβωση στοιχείων επειδή τους την είπα, ασφάλεια δεν κοιτάξανε αν είχα :eek: και ενώ τους το πρότεινα δίνοντας την άδεια, ασφάλεια λέω θέλετε; όχι λέει...
τι να πεις μετά;

Τώρα και για τη ζώνη που είπανε... προσωπικά δεν συμφωνώ. Αν ο άλλος θέλει να ρισκάρει τη ζωή του (και μόνο τη δική του) πρέπει να είναι ελέυθερος να το κάνει. Γνώμη μου.

manos*gsxr
16/04/2010, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio

Τώρα και για τη ζώνη που είπανε... προσωπικά δεν συμφωνώ. Αν ο άλλος θέλει να ρισκάρει τη ζωή του (και μόνο τη δική του) πρέπει να είναι ελέυθερος να το κάνει. Γνώμη μου.
Κι εγω αυτη τη γνωμη ειχα καποτε για ζωνη και κρανος.Αλλα υπαρχει μια πολυ σημαντικη διαφορα και εξηγω αμεσως.Αν εγω θελησω να μη βαλω ζωνη/κρανος και καρφωθω σε καμια κολωνα τοτε με γεια μου με χαρα μου και δε τρεχει μια.ΑΛΛΑ οταν ερθω και πεσω πανω σου και σκοτωθω απο χτυπημα στο κεφαλι ή επειδη δε φορουσα ζωνη ΕΣΥ δε μου φταις σε τιποτα να τρεχεις στα δικαστηρια για θανατηφορο.....ή να τρεχεις στα δικαστηρια για ανθρωποκτονια απο αμελεια στην περιπτωση που εισαι ο υπαιτιος του ατυχηματος...και μετα οι δικοι σου να πρεπει να πουλησουν σπιτια χωραφια αυτοκινητα για να αποζημιωσουν την δικια μου που θα ειχε κανει αγωγη.......
Ελπιζω νε αυτα τα λογια να σου αλλαξα την αποψη!!!!Και ξαναλεω οτι ειχα κι εγω την ιδια καποτε....αλλα χωρις να το ειχα σκεφτει και τοσο καλα τελικα!:wave2:

georgio
16/04/2010, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos*gsxr
Κι εγω αυτη τη γνωμη ειχα καποτε για ζωνη και κρανος.Αλλα υπαρχει μια πολυ σημαντικη διαφορα και εξηγω αμεσως.Αν εγω θελησω να μη βαλω ζωνη/κρανος και καρφωθω σε καμια κολωνα τοτε με γεια μου με χαρα μου και δε τρεχει μια.ΑΛΛΑ οταν ερθω και πεσω πανω σου και σκοτωθω απο χτυπημα στο κεφαλι ή επειδη δε φορουσα ζωνη ΕΣΥ δε μου φταις σε τιποτα να τρεχεις στα δικαστηρια για θανατηφορο.....ή να τρεχεις στα δικαστηρια για ανθρωποκτονια απο αμελεια στην περιπτωση που εισαι ο υπαιτιος του ατυχηματος...και μετα οι δικοι σου να πρεπει να πουλησουν σπιτια χωραφια αυτοκινητα για να αποζημιωσουν την δικια μου που θα ειχε κανει αγωγη.......
Ελπιζω νε αυτα τα λογια να σου αλλαξα την αποψη!!!!Και ξαναλεω οτι ειχα κι εγω την ιδια καποτε....αλλα χωρις να το ειχα σκεφτει και τοσο καλα τελικα!:wave2:

Ναι, αυτά που λες έχουν βάση στην πράξη. Κανονικά όμως στο δικαστήριο θα πρέπει να ελεγθεί στην ουσία της η κάθε περίπτωση. Αν εγώ δεν φταίω για το τροχαίο τότε φταίει ο άλλος και είναι δικιά του η ευθύνη για ό,τι έγινε, είτε γδάρθηκε είτε σκοτώθηκε (sorry αν τα λέω λίγο ωμά, απλά για να γίνω κατανοητός, μην κρυβόμαστε με τις λέξεις ;) ).
Αν από την άλλη φταίω εγώ για το τροχαίο πρέπει μετά να διακρίνουμε αν το κράνος θα έσωζε ή όχι. Αν πχ βγω από stop σκάσει στο φτερό μου και με το κεφάλι στο κράσπεδο τότε ναι μεν εγώ φταίω 100% για το τροχαίο αλλά είναι δική του ευθύνη που σκοτώθηκε, γιατί μπορούμε εύκολα να συμπαιράνουμε, βάσει της εμπειρίας, ότι αν φόραγε κράνος θα σωζόταν. Αν από την άλλη όμως κάνω αναστροφή με την νταλίκα μου στην Πειραιώς και σκάσει επάνω και τον πάρουν οι ρόδες τότε δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι το κράνος θα τον έσωζε γιατί η σφοδρότητα της σύγκρουσης δείχνει το αντίθετο, δηλαδή δεν θα υπήρχε διαφορά για το τελικό αποτέλεσμα οπότε εδώ φταίω για ανθρωποκτονία.
Δεν ξέρω με ποιον τρόπο εκδικάζονται τέτοιες υποθέσεις στα δικαστήρια αλλά στα θεωρητικά της νομικής αυτός είναι ο τρόπος, αίτιο και αιτιατό ξεχωριστά για κάθε τι που συνέβη. Αλλιώς φταίω που βγήκα σήμερα από το σπίτι, που πήρα δίπλωμα, που με γέννησε η μάνα μου...
Κατηγορία για ανθροπωκτονία θα υπάρξει αλλά από μόνο του δεν λέει τίποτα, στο δικαστήριο θα φανεί αν είσαι ένοχος ή όχι.

Για το ηθικό της υπόθεσης, ότι δηλαδή θα έχω τύψεις ότι σκότωσα έναν άνθρωπο, κι ας ήταν βλάκας αυτός, και πάλι δεν πιστεύω ότι πρέπει να περιοριστεί η ελευθερία του καθενός για να μην έχει ενδεχομένως τύψεις κάποιος άλλος (ίσως φταίει ότι είμαι μικρός ακόμα για αυτό είμαι τόσο ευαίσθητος με τα της ελευθερίας :D ).

Αν από την άλλη το δίλημμα είναι να συζητάω το απόγευμα με τους δικούς μου για έναν που σκότωσα αν και δεν έφταιγα ή αν θα είναι τρελαμένοι οι δικοί μου στο νοσοκομείο επειδή κάποιος πέρασε αεροπορία κόκκινο ή stop, ε για μένα δεν υπάρχει κανένα δίλημμα. :wave2:

georgio
16/04/2010, 12:08
Επίσης υπάρχει και το αμιγώς οικονομικό της υπόθεσης. Τα χρήματα "λογικά" θα πάνε στις ασφαλιστικές μιας και αυτές είναι που χάνουν από τα πολλά τροχαία.
Είχαν ζητήσει παλιότερα οι ασφαλιστικές να μην αποζημιώνουν κάποιον που δεν φορούσε κράνος στην περίπτωση που χτυπούσε στο κεφάλι με το σκεπτικό ότι αφού δεν είχε κάνει το ελάχιστο να προστατέψει τον εαυτό του πώς αξιώνει αποζημίωση; (σύμφωνος σε αυτό εγώ)

Στην περίπτωση που ισχύει το παραπάνω υπάρχει το εξής παράδοξο: μετά από κλήση της αστυνομίας για κράνος/ζώνη θα αυξηθεί η ασφάλεια μου, χρήματα όμως τα οποία δεν θα εισπράξω σε περίπτωση που τρακάρω και δεν φορούσα κράνος/ζώνη...

Θα πληρώνω δηλαδή αυξημένη ασφάλεια για μια παροχή την οποία δεν θα έχω ποτέ. :confused:

manos*gsxr
16/04/2010, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ναι, αυτά που λες έχουν βάση στην πράξη. Κανονικά όμως στο δικαστήριο θα πρέπει να ελεγθεί στην ουσία της η κάθε περίπτωση. Αν εγώ δεν φταίω για το τροχαίο τότε φταίει ο άλλος και είναι δικιά του η ευθύνη για ό,τι έγινε, είτε γδάρθηκε είτε σκοτώθηκε (sorry αν τα λέω λίγο ωμά, απλά για να γίνω κατανοητός, μην κρυβόμαστε με τις λέξεις ;) ).
Αν από την άλλη φταίω εγώ για το τροχαίο πρέπει μετά να διακρίνουμε αν το κράνος θα έσωζε ή όχι. Αν πχ βγω από stop σκάσει στο φτερό μου και με το κεφάλι στο κράσπεδο τότε ναι μεν εγώ φταίω 100% για το τροχαίο αλλά είναι δική του ευθύνη που σκοτώθηκε, γιατί μπορούμε εύκολα να συμπαιράνουμε, βάσει της εμπειρίας, ότι αν φόραγε κράνος θα σωζόταν. Αν από την άλλη όμως κάνω αναστροφή με την νταλίκα μου στην Πειραιώς και σκάσει επάνω και τον πάρουν οι ρόδες τότε δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι το κράνος θα τον έσωζε γιατί η σφοδρότητα της σύγκρουσης δείχνει το αντίθετο, δηλαδή δεν θα υπήρχε διαφορά για το τελικό αποτέλεσμα οπότε εδώ φταίω για ανθρωποκτονία.
Δεν ξέρω με ποιον τρόπο εκδικάζονται τέτοιες υποθέσεις στα δικαστήρια αλλά στα θεωρητικά της νομικής αυτός είναι ο τρόπος, αίτιο και αιτιατό ξεχωριστά για κάθε τι που συνέβη. Αλλιώς φταίω που βγήκα σήμερα από το σπίτι, που πήρα δίπλωμα, που με γέννησε η μάνα μου...
Κατηγορία για ανθροπωκτονία θα υπάρξει αλλά από μόνο του δεν λέει τίποτα, στο δικαστήριο θα φανεί αν είσαι ένοχος ή όχι.

Για το ηθικό της υπόθεσης, ότι δηλαδή θα έχω τύψεις ότι σκότωσα έναν άνθρωπο, κι ας ήταν βλάκας αυτός, και πάλι δεν πιστεύω ότι πρέπει να περιοριστεί η ελευθερία του καθενός για να μην έχει ενδεχομένως τύψεις κάποιος άλλος (ίσως φταίει ότι είμαι μικρός ακόμα για αυτό είμαι τόσο ευαίσθητος με τα της ελευθερίας :D ).

Αν από την άλλη το δίλημμα είναι να συζητάω το απόγευμα με τους δικούς μου για έναν που σκότωσα αν και δεν έφταιγα ή αν θα είναι τρελαμένοι οι δικοί μου στο νοσοκομείο επειδή κάποιος πέρασε αεροπορία κόκκινο ή stop, ε για μένα δεν υπάρχει κανένα δίλημμα. :wave2: σε αυτα που γραφεις μπορει να εχεις δικιο.Απλα γιατι να υποστεις ολη αυτη την ταλαιπωρια?Δε θα ηταν ψυχοφθορο??Αυτο προσπαθω να σου εξηγησω...

georgio
16/04/2010, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos*gsxr
σε αυτα που γραφεις μπορει να εχεις δικιο.Απλα γιατι να υποστεις ολη αυτη την ταλαιπωρια?Δε θα ηταν ψυχοφθορο??Αυτο προσπαθω να σου εξηγησω...

Ναι, σίγουρα θα ήταν ψυχοφθόρο βάσει του τρόπου με τον οποίο απονέμετε δικαιοσύνη, η καλύτερα του χρόνου που παίρνει για να αποδοθεί.

Άρα πρέπει να βελτιώσουμε το σύστημα της δικαιοσύνης ή να περιορίσω την ελευθερία κάποιου άλλου να ορίζει μόνος του την τύχη του για να μην ταλαιπωρηθώ εγώ; Αυτό είναι που θέλω να σου πω εγώ, και καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και έχεις δίκιο με τις ισχύσουσες καταστάσεις. Εγώ σκέφτομαι λίγο πιο ιδανικά τον κόσμο.

Τραβηγμένο παράδειγμα για να κάνω πιο ξεκάθαρο τι εννοώ:
και την αστυνομία σήμερα θα την βόλευε να μπουκάρει σε σπίτια αβέρτα για να βρει στοιχεία για την τρομοκρατεία αλλά προφανώς δεν πρέπει να γίνονται έτσι τα πράγματα. Πολύ τραβηγμένο απλά για να δείξω τι εννοώ.