PDA

View Full Version : Φιλτροχοάνες (αίτηση βοηθείας)



Man7
16/04/2010, 11:04
Ψάχνω να βρω μια διπλή σφουγγαρένια φιλτροχοάνη. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να την περιγράψω και δεν ξέρω και ποιός είναι ο σωστός της όρος.

Την έχω δει επανειλλημένως να χρησιμοποιείται σε παλιά σπορ αυτοκίνητα με διπλά καρμπυρατέρ. Μία φιλτροχοάνη εξυπηρετεί δύο εισαγωγές. Είναι δηλαδή ένα φίλτρο σε ένα σκελετό/σώμα με δυό απολήξεις που τροφοδοτούν τις δύο εισαγωγές.

Είναι κάτι σαν αυτά:
http://images01.olx.com.ph/ui/4/63/99/1267498837_76895499_2-MIKUNI-SOLEX-WEBER-CARBURETORS-Makati-1267498837.jpg
αλλά με σφουγγαρένιο φίλτρο.

Να το πω αλλιώς, ψάχνω κάτι σαν αυτό:
http://www.racetep.com/weber/M086Uni.jpg
αλλά αντί για δύο ξεχωριστές φιλτρο χοάνες, να υπάρχει μία διπλή.

Έχω την εντύπωση ότι το παραπάνω μάλλον αφορά περισσότερο φίλους των αυτοκινήτων και ειδικότερα των παλιών (εγώ πάντως το θέλω για μια κατασκευή που σχεδιάζω για μηχανάκι).

Τώρα που (τρομάρα μου...) ξεκαθάρισα τί ψάχνω, θα ήθελα τα φώτα σας:
- Πώς τη λένε, πώς θα τη ζητήσω;
- Ποιός/πού τα πουλάει;
- Τί μάρκες γνωρίζετε; Καλές, κακές κλπ απόψεις
- Υπάρχει κανένας που να φτιάχνει τέτοια πράγματα κατά παραγγελία;
- Αν έχετε και καμμιά φωτογραφία από εναλλακτικά σχέδια ακόμα καλύτερα
- Αν σκεφτείτε κάτι παραπάνω, έχετε σχόλια, ιδέες κλπ πείτε τα. Ό,τι παραπάνω μαθαίνουμε τόσο το καλύτερο...

Ευχαριστώ προκαταβολικώς για κάθε βοήθεια.

Μ.

sapila racing
16/04/2010, 11:20
Δεν αναφέρεις που θέλεις να τις βάλεις, ούτε διαστάσεις.

Εγω ειχα προβλήματα με μονές ΚΝ στο Bimota SB6 (GSXR1100W μοτερ) και τελικά πήρα κι εβαλα διπλές της PiperCross και δούλεψε ρολόι.
Ειναι αυτές
http://www.pipercross.net/motorcycle/applications.asp?m1=12&m2=90

και ξέρω οτι φτιάχνουν σε διάφορα σχήματα και μεγέθη.

Υπ οψιν οτι ο Σπηλιώτης που ειναι ο αντιπρόσωπος, μου εφαγε 1μιση μηνα σε καθυστερήσεις και τελικά δεν τις έφερε ποτέ. Επικοινώνησα μεσω του παραπάνω site με τους ανθρώπους, μου είπαν οτι θα τις εχουν ετοιμες σε 15 μέρες το πολύ και οντως σε λιγότερο από 20 μέρες ειχαν ερθει σπίτι μου.
Σου συνιστώ την ίδια οδό. :wave2:

DrBig
16/04/2010, 11:59
Αν μετρησεις τις διαστασεις που χρειαζεσαι, θα βρεις στη σελιδα της ΚΝ πληρεις καταλογους. Στην παραλληλο της συγγρου (δεν θυμαμαι πως λεγεται) υπαρχει μαγαζι της ΚΝ με μεγαλο στοκ.

nikos1400
16/04/2010, 19:45
Κανονικα, εδω πρεπει να βρεις οτι θες...
http://www.knfilters.com/search/universal.aspx


αλλα απο που θα το παρεις, και ΠΟΣΟ...
αυτο ειναι αλλο θεμα....
:sick:

sapila racing
16/04/2010, 19:55
Σίγουρα σε ΚΝ βρίσκεις μεγάλη ποικιλία, αλλά ο άνθρωπος ζητάει σφουγγαρένια φίλτρα. :winka:

DrBig
16/04/2010, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Σίγουρα σε ΚΝ βρίσκεις μεγάλη ποικιλία, αλλά ο άνθρωπος ζητάει σφουγγαρένια φίλτρα. :winka:

OOps, my bad!! :wave2:

Man7
19/04/2010, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Σίγουρα σε ΚΝ βρίσκεις μεγάλη ποικιλία, αλλά ο άνθρωπος ζητάει σφουγγαρένια φίλτρα. :winka:

Κατ’αρχάς ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Δεν είμαι απολύτως σίγουρος για το αν όντως θέλω (= “χρειάζομαι”) σφουγγαρένιες φίλτροχοάνες ή χάρτινες. Υποθέτω ότι οι σφουγγαρένιες θα φιλτράρουν καλύτερα, καθώς (επίσης υποθέτω) ότι μπορείς να τις λαδώνεις, όπως περίπου στα κανονικά φίλτρα αέρος. Αν δεν ισχύει αυτό, τότε είναι περισσότερο θέμα εμφάνισης παρά οτιδήποτε άλλο...

Τί λέτε;

Σε κάθε περίπτωση, χρειάζομαι (χωρίς εισαγωγικά) την όσο πιο ανεμπόδιστη και μέγιστη ροή αέρος, γι’αυτό και θα πρέπει νομίζω να ψάξω στα αυτοκινητάδικα.

Μ.

sapila racing
19/04/2010, 09:48
Και οι σφουγγαρένιες και τα KN καθαρίζονται και λαδώνονται με ειδικό λάδι. Και οι δύο τύποι φιλτράρουν ικανοποιητικά ενω παρέχουν περισσότερη ροή αέρα απο ενα μαμα φίλτρο.
Αν μας έλεγες και που θα την βάλεις θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε καλύτερα.

:wave2:

Man7
19/04/2010, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Και οι σφουγγαρένιες και τα KN καθαρίζονται και λαδώνονται με ειδικό λάδι. Και οι δύο τύποι φιλτράρουν ικανοποιητικά ενω παρέχουν περισσότερη ροή αέρα απο ενα μαμα φίλτρο.
Αν μας έλεγες και που θα την βάλεις θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε καλύτερα.

:wave2:

Σωστό κι αυτό, επί της αρχής τουλάχιστον, και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Σχεδιάζω έναν ισορροπιστή πίεσης (έτσι λέγεται το plenum?) να τον βάλω στην εισαγωγή των διπλών καρμπυρατέρ του πρότζεκτ μου. Εφ’όσον έχω μια σχετική ελευθερία κινήσεων στο σχέδιο (δικό μου είναι ό,τι θέλω το κάνω...!) λέω να βάλω ό,τι μεγαλύτερο χωράει κάτω από τη σέλα.
Ευχαριστώ μεν, αλλά δε νομίζω ότι μπορείς/μπορείτε να βοηθήσετε – πέραν του θεωρητικού – αν δεν δείτε τί έχω κάνει και πού θα μπει η χοάνη και τα υπόλοιπα.
Ό,τι σχόλιο υπάρχει, βέβαια, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτο

Μ.

Tpap
19/04/2010, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
Ευχαριστώ μεν, αλλά δε νομίζω ότι μπορείς/μπορείτε να βοηθήσετε – πέραν του θεωρητικού – αν δεν δείτε τί έχω κάνει και πού θα μπει η χοάνη και τα υπόλοιπα.
Ό,τι σχόλιο υπάρχει, βέβαια, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτο Μ.

Ε, ας δούμε τότε ρε μαν. :look:

Man7
19/04/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ε, ας δούμε τότε ρε μαν. :look:

Κι αυτό σωστό...
:a39:

Μ.

nikos1400
19/04/2010, 21:32
Περιμενουμε λοιπον να δουμε...
:a014:

:a41: WITHOUT PICS !!!!

Zpower
20/04/2010, 08:51
φιλος ψαξε στο www.rallydesign.co.uk ,,,www.burtonpower.com .......www.demon-tweeks.co.uk εαν χρειαστεις κατι μιας και υπαρχει επαφη και μπορω να βοηθησω .ευχαριστως

Man7
20/04/2010, 10:35
Κατ’αρχάς ευχαριστώ.

Ο rallydesign.co.uk φαίνεται να έχει πάρα πολύ καλές τιμές. Δεν βρήκα φιλτροχοάνη σαν κι αυτή που (φαντάζομαι ότι) θέλω, βρήκα όμως ένα ωραιότατο ψυγειάκι λαδιού. Αυτό:
07 Row Oil Cooler, 235mm Wide[7/235] £32.50
http://www.rallydesign.co.uk/product_info.php?cPath=340_367&products_id=2256
Αν δεν είναι τρελλά τα μεταφορικά, νομίζω θα το πάρω. Πώς μπορείς να βοηθήσεις; Να μην του στείλω μήνυμα; (Άσε που δεν έχω και το εμαηλ τους, το έχεις εσύ; )

Σχετικά με τις φιλτροχοάνες, νομίζω το καλύτερο θα είναι να κάνω μια βόλτα τα μαγαζιά και να δώ με το μάτι τί υπάρχει. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Υπάρχουν καλές και κακές; Ή όλες κάνουν την ίδια δουλειά;


Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1400
Περιμενουμε λοιπον να δουμε...
:a014:

:a41: WITHOUT PICS !!!!

Όλα εν καιρώ. Αν δείξω φωτογραφίες τώρα, δεν θα δείτε πολλά πέραν από ένα ζευγάρι καρμπυρατέρ σε ένα πλαίσιο. Δεν θα είναι καλύτερα να πιάσω όλο το θέμα από την αρχή να έχει και μια συνέχεια;

Πάλι ευχαριστώ,
Μ.

Man7
26/04/2010, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
φιλος ψαξε στο www.rallydesign.co.uk ,,,www.burtonpower.com .......www.demon-tweeks.co.uk εαν χρειαστεις κατι μιας και υπαρχει επαφη και μπορω να βοηθησω .ευχαριστως

Πρέπει να αδειάσεις κάπως το φάκελλο εισερχομένων ΠΜ σου...

Μ.

dirtbird
26/04/2010, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
......
Όλα εν καιρώ. Αν δείξω φωτογραφίες τώρα, δεν θα δείτε πολλά πέραν από ένα ζευγάρι καρμπυρατέρ σε ένα πλαίσιο. Δεν θα είναι καλύτερα να πιάσω όλο το θέμα από την αρχή να έχει και μια συνέχεια;

Πάλι ευχαριστώ,
Μ.

Ρε Μάνο, τουλάχιστον μπορείς να ανφέρεις τα καρμπς που σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις (μάρκα, τύπος, διάμετρος κτλ.). Σίγουρα θα λάβεις περισσότερη βοήθεια έτσι.

Πάαααααντως θα σου σύστηνα -αφού έχεις ελευθερία κινήσεων- να σκεφτείς ΠΟΛΥ σοβαρά την κατασκευή δικού σου αλουμινένιου π.χ. φιλτρόκουτου. Μη ξεχνάς ότι έναι φιλτρόκουτο είναι παράλληλα reservoir φρέσκου αέρα και ανάλογα με την ειδική απόδοση που στοχεύεις το φτιάχνεις να έχει τον ανάλογο όγκο. Περισσότερα στα βιβλία του John Robinson.... :winka:

Man7
26/04/2010, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ρε Μάνο, τουλάχιστον μπορείς να ανφέρεις τα καρμπς που σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις (μάρκα, τύπος, διάμετρος κτλ.). Σίγουρα θα λάβεις περισσότερη βοήθεια έτσι.

Πάαααααντως θα σου σύστηνα -αφού έχεις ελευθερία κινήσεων- να σκεφτείς ΠΟΛΥ σοβαρά την κατασκευή δικού σου αλουμινένιου π.χ. φιλτρόκουτου. Μη ξεχνάς ότι έναι φιλτρόκουτο είναι παράλληλα reservoir φρέσκου αέρα και ανάλογα με την ειδική απόδοση που στοχεύεις το φτιάχνεις να έχει τον ανάλογο όγκο. Περισσότερα στα βιβλία του John Robinson.... :winka:

Τα καρμπυρατέρ είναι τα διπλά 28άρια Keihin που φοράγανε τα XR500/600 των ετών 1984-87.
Υπάρχει και ένα ζευγάρι μηχανικά Mikuni 34mm από RGV 250 τα οποία προς το παρόν δεν ξέρω αν, πώς και πού θα ταιριάξουν καθώς είναι τεράστια (ούτε πώς θα τα ρυθμίσω, ούτε τίποτε – αυτό είναι ένα πρότζεκτ από μόνο του...)

Το πώςτολένε “plenum” το θέλω διότι το δεξί από τα μαμά Keihin, που είναι και αλλοίθωρα λόγω RFVC (αποκλίνων στραβισμός) σχεδόν βρίσκει στο πλαίσιο και δεν χωράει να μπει φιλτροχοάνη. Μετά σκέφτηκα να επέμβω στο πλαίσιο ώστε να μην εμποδίζεται η προβολή της εισαγωγής του καρμπυρατέρ και μετά σκέφτηκα ότι ακόμα κι αν, πλέον, μπορώ να βάλω φιλτροχοάνες, θα ήταν καλύτερο να βάλω μία μεγάλη σε ένα plenum ή “’κούτι” (= φιλτροκούτι χωρίς το... φίλτρο!) έτσι ώστε ο αέρας που φτάνει μέχρι τα καρμπυρατέρ να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο τυρβώδης.

Γνωρίζω ότι η ορθότερη οδός είναι το παραδοσιακό φιλτροκούτι αλλά δεν το θέλω με κανέναν τρόπο.

(Βασικά εφαρμόζω μια υβριδική μορφή ανωτάτης μπακαλικής και επιστημονικής θεωρίας διανθισμένης με εικαστικές παρεμβάσεις)

Μ.