PDA

View Full Version : γνωμες για αγορα ktm sxc 625



sotiris68
16/04/2010, 18:11
σκεφτομαι να χτυπησω το παραπανω μηχανακι,αλλα δε ξερω κ πολλα για αυτο....χρηση θα ειναι ερασιτεχνικο εντουρο κ 2-3 βολτες το χρονο 100-150 χιλιομετρα.μου αρεσει επισης κ το ktm 400,αλλα ο μαστορας μου μ αποθαρρυνε,λεγοντας μου οτι ολοι οσοι πουλανε 400,τα εχουν σκισει κ ειναι πονοκεφαλος απο ζημιες..,τεσπα..
σταμπαρα ενα 625 2003,να το χτυπαγα?για βοηθατε εναν μπαμπα,που ενω τα παιδια κλαινε για βολτα,αυτος γραφει το πονο του στο moto,kai epistrefei se λιγο...:bigcry:

KaTaNaS
17/04/2010, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
για βοηθατε εναν μπαμπα,που ενω τα παιδια κλαινε για βολτα,αυτος γραφει το πονο του στο moto,kai epistrefei se λιγο...:bigcry:

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




ΚΤΜ sxc 625 εννοεις!


για τις βολτες των 150 χλμ τι εννοεις ακριβως; 150 χλμ χωμα; εκδρομικο εντουρο δηλαδη; διασχισεις βουνων; αν ναι, παρε το 625 επειδη ειναι πιο ανετο και βγαινει και στην ασφαλτο αβιαστα!

αν θελεις να κανεις και κατι σε πιο γνησιο εντουρο ασυζητητί exc400 (το οποιο δεν σπαει δεν χαλαει και σαφως ειναι πιο αξιοπιστο απο το 625... ) , πιο σκληρο αβολο μηχανακι που θα σε μαγεψει ομως με την γραμμικοτητα και φιλικοτητα του!

noe13
17/04/2010, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




ΚΤΜ sxc 625 εννοεις!


για τις βολτες των 150 χλμ τι εννοεις ακριβως; 150 χλμ χωμα; εκδρομικο εντουρο δηλαδη; διασχισεις βουνων; αν ναι, παρε το 625 επειδη ειναι πιο ανετο και βγαινει και στην ασφαλτο αβιαστα!

αν θελεις να κανεις και κατι σε πιο γνησιο εντουρο ασυζητητί exc400 (το οποιο δεν σπαει δεν χαλαει και σαφως ειναι πιο αξιοπιστο απο το 625... ) , πιο σκληρο αβολο μηχανακι που θα σε μαγεψει ομως με την γραμμικοτητα και φιλικοτητα του! + 800!Gia εντουρο το 400αρι ειναι η χρυση τομη!Το 525 ειναι υπερβολη!Εκτος αν μιλαμε για 100 κμ σερι σε απλο χωματοδρομο!

sotiris68
17/04/2010, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




ΚΤΜ sxc 625 εννοεις! ναι ο μλκας!σορυ,δν μπορουσα να τ αλλαξω...


για τις βολτες των 150 χλμ τι εννοεις ακριβως; 150 χλμ χωμα; β :
για ασφαλτο ελεγα με τα φιλαρακια...:dizzy: αλλα μαλλον δε παιζει,:sick: ,παρολο που ειμαι σιδεροκωλος....
νομιζα οτι ανακαλυψα το μηχανακι που τα κανει ολα ,πολυ εντουρο,λιγες βολτες,τουμπανο απο στησιμο και δυναμη ....τα χω παιξει μαλλον!εχω βαλει αγγελια το fazerακι μου,γιατι δεν παει κανενας απο τη παρεα βολτα πλεον(2-3 το χρονο! απο 20 βολτες):eyepop: ,εχω βαρεθει την ασφαλτο τελειως:yuck: και δεν παω πουθενα..:mad: εχει συμπιεσει και το χρονο η οικογενεια..γι αυτο ελεγα ενα εντουρο,οχι on-off,βασικο προσανατολισμο το χωμα.

KaTaNaS
17/04/2010, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
γι αυτο ελεγα ενα εντουρο,οχι on-off,βασικο προσανατολισμο το χωμα.

pas gia 400 :wave2:

sotiris68
17/04/2010, 18:32
επειδη φαινεσαι καλο παλλικαρι ρε katana,θα σου σκοτισω λιγο ακομα τα ουμπαλα...δεν παθαινει τπτ το 400 αρι να κανει 100-150 χιλιομετρα ασφαλτο,(μεταβαλλομενα γκαζια κ τα λοιπα,στασεις ανα 50-60 χιλιομετρα)γιατι εγω δεν θα χω προβλημα σ αυτο,οπως ουτε να βαλω δευτερο,τπτ απ αυτα.απλα οταν θα πανε βολτα οι υπολοιποι ν ακολουθησω κι εγω?::wave2:

SeNNinhA
17/04/2010, 20:15
Κατ΄αρχην μιλάτε για το 525 SΧC. Δεν υπήρχε 625. Έβγαινε σε απλή έκδοση και σε έκδοση Desert με μεγαλυτερο τεποζιτο.

Το μηχανάκι είναι πολύ καλό χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Ότι περιμένεις και από κάθε άλλο ΚΤΜ.

Γενικά είναι περισσότερο για εντουρο αποστάσεων και όχι για κλειστά κομμάτια και μονοπάτια. Όχι ότι δεν θα κάνει εντουραδες. Απλά λόγω βαρους θα σε δυσκολέψει λίγο περισσότερο. Από την άλλη είναι πιο ξεκουραστο εάν κανείς πιο εύκολες και πιο μεγάλες διαδρομές σε χώμα με σχεσεις κιβωτιου που βοηθάνε σε αυτό. Το ίδιο φυσικά ισχύει και στο δρόμο που σαφώς είναι πιο άνετο και με μεγαλύτερη αυτονομία.

Εάν πάλι θέλεις να κανείς κλασικό εντουρο τότε το 400αρι είναι ιδανικό για τον ερασιτέχνη. Μην το φοβάσαι. Ούτε σπάει ούτε χαλάει περισοτερο από τα αλλά εντουρο. Μάλλον αντέχει και περισσότερο. Απλά μην πάρεις κάτι που το είχαν σαν μοταρντ. Αυτά είναι όντως σκισμενα.

Επίσης να ξέρεις ότι ούτως ή άλλως σε κάποια στιγμή θα χρειαστείς να κανείς ένα rebuild το οποίο θα σου κοστίσει 1000-1500 ευρώ. Οπότε καλό είναι να ξέρεις πριν πόσες ώρες λειτουργίας έγινε το τελευταίο.

KaTaNaS
18/04/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Κατ΄αρχην μιλάτε για το 525 SΧC. Δεν υπήρχε 625. Έβγαινε σε απλή έκδοση και σε έκδοση Desert με μεγαλυτερο τεποζιτο.

συνεννοηση μπουζουκι... :lol:

κι εγω ετσι νομισα Γιαννη αρχικα.. αλλα το googlαρα και βγαινει το 625 με αρχικα sxc ειναι το 640 με FCR και υποπλαίσιο αλουμινιου.

το 525 desert που λες εσυ ειχε αρχικα MXC, κι εδω που τα λεμε για τον φιλο μας ισως ειναι το ιδανικότερο! :beer: :beer: :beer:

DUKASII
18/04/2010, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Κατ΄αρχην μιλάτε για το 525 SΧC. Δεν υπήρχε 625. Έβγαινε σε απλή έκδοση και σε έκδοση Desert με μεγαλυτερο τεποζιτο.

Το μηχανάκι είναι πολύ καλό χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Ότι περιμένεις και από κάθε άλλο ΚΤΜ.

yparxei to 625 sxc me mikrotero ntepozito apo ota 640 lc k me fcr +podia an thimame k exatmisi exc kaliteri apo to kazani toy lc.

DUKASII
18/04/2010, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
yparxei to 625 sxc me mikrotero ntepozito apo ota 640 lc k me fcr +podia an thimame k exatmisi exc kaliteri apo to kazani toy lc. episis ayto apo mama eixe stop sti gaziera nomizo gia kapoio logo (nomothesia kapoy tora de thimame)

SeNNinhA
18/04/2010, 10:46
Σωστά το 525 MXC είναι αυτό που λέω.

Όντως είναι μια πολύ καλή επιλογή εάν το βρει γι αυτό που θέλει. Αλλιώς το 400.

daz
18/04/2010, 11:12
Το Lc4 640 ήταν 625κιβικά. Το sxc625 είναι σχεδόν ίδιο με το lc4 αλλά αντί για micuni υποπιέσεως είχε fcr (έβγαζε και κάτι ίππους παραπάνω) και διαφορετικές διαδρομές στις αναρτήσεις και ήταν λίγο πιο ελαφρύ. Και τα δύο θεωρούνται on-off με το sxc πιο πολεμικό. Το sxc αντικατέστησε την super competition σειρά των lc4. Ήταν στην κατηγορία που βρίσκεται σήμερα το 690 enduro (το οποίο είναι 650cc).

Τα 400 και 525 exc ήταν καθαρόαιμα enduro. Λόγο της αξιοπιστίας τους, του χαμηλότερου βάρους και του φοβερού κινητήρα τους πολλοί τα τα χρησιμοποιούσαν και τα χρησιμοποιούν για εκδρομικό enduro (ειδικά τα τελευταία μοντέλα) με το 525 desert να είναι ακόμα καλύτερο γι' αυτό το σκοπό λόγο του μεγάλου ρεζερουάρ. Εξάλλου για τους ερασιτέχνες και τους χομπίστες συνέχισε να βγάζει η ktm το 400 μετά την παρουσίαση του 450. Το έχω δει μέχρι και με τελάρο να κάνει χρέη παπιού.

Για καθημερινές μετακινήσεις, εκδρομικό εντούρο και μικρά ταξιδάκια το 625 sxc δεν θα σε απογοητεύσει. Αν θέλεις κάτι πιο "enduro" τα πιο αξιόπιστα είναι τα 400 exc και τα wr 450. Ειδικά το τελευταίο μέχρι το 2009 χαρακτηρίζεται για τον "άφθαρτο" κινητήρα του.

daz
18/04/2010, 11:20
Ναι σωστά και διαφορετική εξάτμιση είχε και στοπ στο γκάζι για κάποιους λόγους. Γι' αυτό δεις σε τεχνικά χαρακτηριστικά το είχαν ότι έβγαζε κάπου στους 33 ίππους. Με την κατάργηση του στοπ έβγαζε παραπάνω από το Lc4 και με πιο εκρηκτική απόδοση. Καλά δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις κάποιο που να μην του έχουν βγάλει το στοπ. Αν βρεις πάρτο ή πες μου να το πάρω εγώ.


195733

Zid
18/04/2010, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
pas gia 400 :wave2:

Συμφωνω με το Κατανα

Σίγουρα πάς για EXC 400 και πάνω.... (450 525 )εφόσον θες να πας και καμια κοντινη εκδρομουλα σε χαλαρο ρυθμο.... 2-3 φορες το χρονο.

Μή παρεις πιο βαρύ μηχανάκι θα βασανιστεις τσάμπα... καθε πτώση και καημος... :wave2:




Υ.Γ Οσο πιο καινουργιο μηχανάκι τοσο το καλύτερο πάντως ;)

daz
18/04/2010, 12:21
http://www.youtube.com/watch?v=3YsWAhxRLsw&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=JEU4_NiSlq0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=XxHDoyL__Yw&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=YoDfy4lBDiI&feature=related

Πάντως συμφωνώ όσο πιο καινούριο τόσο καλύτερα.

SeNNinhA
18/04/2010, 12:25
Ή παιρνεις εντουρο (400-450-525) ή αν είναι να πάρεις on-off τότε αντί του 625 θα έπαιρνα το adventure που σαφώς είναι καλύτερο και κάνει περισσότερα πράγματα πιο άνετα

DrBig
18/04/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
επειδη φαινεσαι καλο παλλικαρι ρε katana,θα σου σκοτισω λιγο ακομα τα ουμπαλα...δεν παθαινει τπτ το 400 αρι να κανει 100-150 χιλιομετρα ασφαλτο,(μεταβαλλομενα γκαζια κ τα λοιπα,στασεις ανα 50-60 χιλιομετρα)γιατι εγω δεν θα χω προβλημα σ αυτο,οπως ουτε να βαλω δευτερο,τπτ απ αυτα.απλα οταν θα πανε βολτα οι υπολοιποι ν ακολουθησω κι εγω?::wave2:

Εχε υπ'οψιν οτι μηχανες χωρις καποιο τροπο απορροφησης ροπης απο τον κινητηρα (σινεμπλοκ κλπ) εχουν αργα η γρηγορα προβλημα στα ασφαλτινα χιλιομετρα. Σπανε αφαλους τροχου, ακτινες και στην χειροτερη κιβωτια.

sotiris68
18/04/2010, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Ή παιρνεις εντουρο (400-450-525) ή αν είναι να πάρεις on-off τότε αντί του 625 θα έπαιρνα το adventure που σαφώς είναι καλύτερο και κάνει περισσότερα πράγματα πιο άνετα
SeNNinhA,μιλας για 640 adventure σωστα?...αν ναι,ωραιο μηχανακι,το χω οδηγησει πολλες φορες,αστερι πραγματικα...αλλα δε μ αρεσει εμφανισιακα,με χαλαει σ αυτο...τεσπα!
μαλλον το 400 ειναι η καλυτερη επιλογη για μενα,ετσι κι αλλοιως κυριακη σημερα κ κανενας μα κανενας απο τοθς φιλους μου που εχουν μηχανες δε παει πουθενα

:uplate: οποτε εγω σημερα αν ειχα το 400 θα πηγαινα μια βολτουλα χωματινη να ξεφυγω λιγο:smilea:
Υ.Γ Οσο πιο καινουργιο μηχανάκι τοσο το καλύτερο πάντως
σωστα,αλλα θα κοιταξω πρωτα να πουλησω το fz6 μου,και να παιξω με +500e εως max +1000 e(γιατι εχω και ζορια απο δοσεις,οικογενειακο αυτοκινητο γαρ):rolleyes: :rolleyes:
σκεφτομουν πριν λιγο καιρο για adventure 950,που γουσταρω τρελλα,αλλα αμφιβαλλω για τη χρηση που θα του κανω,ειπα κανεις δε παει βολτα πριν+οικογενεια+παραπανω φραγκα που θα με ζορισουν χωρις να μαι σιγουρος οτι το 950 δε θα το βλεπω να καθεται σα το fazer:( ...
οποτε 400,η καλυτερη λυση:smilea:

sotiris68
18/04/2010, 12:51
θα έπαιρνα το adventure που σαφώς είναι καλύτερο και κάνει περισσότερα πράγματα πιο άνετα σιγουρα πιο ορθολογκη επιλογη ειναι το 640 adventure(χωμα,ασφαλτος,μεγαλη αυτονομια,δοκιμασμενο).αλλα γουσταρω πιο πολυ το 400
:sun:

SeNNinhA
18/04/2010, 13:22
Πρέπει να ξεριες ότι όλα τα 4Τ εντουρο χρειάζονται σε κάποια στιγμή ένα rebuild το οποίο κοστίζει 1000-1500 ευρώ. Υπολόγισε ότι θα το κανείς γύρω στις 170-200 ώρες λειτουργίας περίπου (ανάλογα και με την χρήση). Το ποτέ έχει γίνει το τελευταίο πρέπει να το ελεγξεις. Το πως και που θα ξοδεψεις αυτές τις ώρες είναι δικό σου θέμα. Αλλά επειδή κάθε ώρα λειτουργίας όπως καταλαβαίνεις κοστίζει, είναι κρίμα να ξοδεύονται σε διαδρομές ασφαλτινες. Εάν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα τότε κανε ότι θέλεις. Εάν πάλι έχεις όπως όλοι μας τότε το εντουρο το κρατάς για χώμα και μόνο και προσπαθείς να χρησιμοποιείς ακόμη και τρέιλερ (αξίζει σαν αγορά) για να μηδενισεις τα ασφαλτινα αχρείαστα χιλιόμετρα.

Τα SXC, adventure και το απλό 640 δεν θέλουν τίποτε παραπάνω από την τυπική συντηρηση ενός on-off. Γι αυτό η επιλογή σου εξαρτάται απόλυτα από την χρήση που θέλεις να κανείς.

daz
18/04/2010, 14:51
Αν θέλεις να συνδυάσεις τις βρωμοδουλειές στην πόλη, κοντινά ταξιδάκια και εκδρομικό εντούρο σε ένα μηχανάκι χρειάζεσαι On-off χωρίς σταθερό φαίρινγ. Το sxc είναι ιδανικό για την πόλη και απολαυστικό στο χώμα. Στο ταξίδι ο μόνος περιορισμός στα χιλιόμετρα είναι το κοπάνημα που θα φας απ' τον αέρα λόγο έλλειψης ζελατίνας. Τελική έχει τελική 170-180. Αν θέλεις περισσότερα, πιο μακρινά και πιο ξεκούραστα ταξιδάκια με καλύτερη αυτονομία παίρνεις On-off με σταθερό φαιρινγκ. Μέσα στην πόλη είναι εξίσου καλό με το sxc ενώ στο χώμα θα χρειαστεί να συμβιβαστείς μόνο με το έξτρα βάρος (15 στεγνά κιλά + την διαφορά από το περισσότερο καύσιμο). Αν πάρεις καθαρόαιμο εντούρο θα το λυπάσαι και μόνος σου να το καις καθημερινά μέσα στην πόλη (ούτε βεντιλατέρ δεν έχει), ενώ ταξιδάκια 100 και 150χλμ δεν θα πηγαίνεις ούτε μία στο τόσο που πηγαίνουν οι φίλοι σου. Οι λόγοι πολλοί. Δες τι έγραψε ο DrBig και ο SeNNinhA όσον αφορά την συντήρηση και της βλάβες που μπορεί να πάθει με τέτοια χρήση. Επιπλέον ο περιορισμός στα χλμ εδώ δεν έρχεται απ' τον αέρα αλλά από την κλιμάκωση του κιβωτίου και την αστεία αυτονομία (δυσανάλογα μικρότερη απ' την διαφορά στην χωρητικότητα των ρεζερβουαρ με ένα on-off). Όσον αφορά το χώμα αυτό το μηχανάκι έχει φτιαχτεί για να ανταπεξέρχεται σε όσο το δυνατόν πιο δύσκολες καταστάσεις ενάντια στα χρονόμετρα. Σε δύσκολες ειδικές, λασπωμένες ανηφόρες, κατηφόρες με σαθρή κροκάλα κτλ. Στα δύσκολα λοιπόν υπερέχει ξεκάθαρα από ένα On-off λόγο χαμηλότερου βάρους, μικρότερου κινητήρα κτλ. Ο χομπίστας όμως δεν έχει κανένα χρονόμετρο να τον κυνηγά και επιπλέον όλα αυτά δρουν αρνητικά στην σταθερότητα που έχει στα ανοιχτά κομμάτια και στις φλαταδούλες. Εκεί η ροπή και η σταθερότητα του sxc δεν παίζεται. (πίστεψέ με το έχω οδηγήσει). Φουλ λοκ ανάποδα και σούζες ισχύος θα γίνουν ψωμοτύρι.

Pilgrimage
18/04/2010, 15:26
Σόρρυ δεν ξέρω πολλά.Τι ενοείς με On-off χωρίς σταθερό φαίρινγ.Πες κάποια μοντέλα.

daz
18/04/2010, 15:51
husqvarna te610ie
klx250, ktm
lc4690 enduro
yamaha wr 250r
xt 660r
Όλα αυτά θεωρούνται on-off. Κάποια είναι πιο πολεμικά και άλλα λιγότερο. Για παράδειγμα το te610 και το 690 enduro είναι καλύτερα στο χώμα απ' το xt660 το οποίο υπερέχει αλλού.
Δεν είναι όμως αγωνιστικά εντούρο. Είναι για μικτή χρήση.

Το sxc είναι (ήταν) το πιο πολεμικό απ' τα on-off κατά την γνώμη μου. Έχει τις καταβολές του στα παλιότερα αγωνιστικά (πλαίσιο και κινητήρα), φοβερές αναρτήσεις κτλ.

Greg_950 S
18/04/2010, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Αν θέλεις να συνδυάσεις τις βρωμοδουλειές στην πόλη, κοντινά ταξιδάκια και εκδρομικό εντούρο σε ένα μηχανάκι χρειάζεσαι On-off χωρίς σταθερό φαίρινγ. Το sxc είναι ιδανικό για την πόλη και απολαυστικό στο χώμα. Στο ταξίδι ο μόνος περιορισμός στα χιλιόμετρα είναι το κοπάνημα που θα φας απ' τον αέρα λόγο έλλειψης ζελατίνας. Τελική έχει τελική 170-180. Αν θέλεις περισσότερα, πιο μακρινά και πιο ξεκούραστα ταξιδάκια με καλύτερη αυτονομία παίρνεις On-off με σταθερό φαιρινγκ. Μέσα στην πόλη είναι εξίσου καλό με το sxc ενώ στο χώμα θα χρειαστεί να συμβιβαστείς μόνο με το έξτρα βάρος (15 στεγνά κιλά + την διαφορά από το περισσότερο καύσιμο). Αν πάρεις καθαρόαιμο εντούρο θα το λυπάσαι και μόνος σου να το καις καθημερινά μέσα στην πόλη (ούτε βεντιλατέρ δεν έχει), ενώ ταξιδάκια 100 και 150χλμ δεν θα πηγαίνεις ούτε μία στο τόσο που πηγαίνουν οι φίλοι σου. Οι λόγοι πολλοί. Δες τι έγραψε ο DrBig και ο SeNNinhA όσον αφορά την συντήρηση και της βλάβες που μπορεί να πάθει με τέτοια χρήση. Επιπλέον ο περιορισμός στα χλμ εδώ δεν έρχεται απ' τον αέρα αλλά από την κλιμάκωση του κιβωτίου και την αστεία αυτονομία (δυσανάλογα μικρότερη απ' την διαφορά στην χωρητικότητα των ρεζερβουαρ με ένα on-off). Όσον αφορά το χώμα αυτό το μηχανάκι έχει φτιαχτεί για να ανταπεξέρχεται σε όσο το δυνατόν πιο δύσκολες καταστάσεις ενάντια στα χρονόμετρα. Σε δύσκολες ειδικές, λασπωμένες ανηφόρες, κατηφόρες με σαθρή κροκάλα κτλ. Στα δύσκολα λοιπόν υπερέχει ξεκάθαρα από ένα On-off λόγο χαμηλότερου βάρους, μικρότερου κινητήρα κτλ. Ο χομπίστας όμως δεν έχει κανένα χρονόμετρο να τον κυνηγά και επιπλέον όλα αυτά δρουν αρνητικά στην σταθερότητα που έχει στα ανοιχτά κομμάτια και στις φλαταδούλες. Εκεί η ροπή και η σταθερότητα του sxc δεν παίζεται. (πίστεψέ με το έχω οδηγήσει). Φουλ λοκ ανάποδα και σούζες ισχύος θα γίνουν ψωμοτύρι.

Είχα το LC4 640 Six Days και το 640 ADV και στην παρέα μας υπήρχε και 625 SXC.
Οι κραδασμοί όλων λόγω του ίδιου (σχεδόν) κινητήρα, ειδικά σε ταξίδια πάνω από 100 Km μονοκοπανιά, είναι ιδιαίτερα αισθητοί. Σκληρές σέλες με καλύτερη του ADV, ενώ στο ένα εμφανίσθηκε καμμένη φλάντζα κεφαλής, στο άλλο ραγισμένη κεφαλή κινητήρα και διαρροή λαδιού. Το SXC έχει 9λιτρο ντεπόζιτο με μικρότερη αυτονομία, 43 mm USD μπροστινό με διαδρομή 30 cm και αρκετή αστάθεια μετά τα 120 Km/h ( και λόγω τακουνιών), μπροστινό δίσκο με διαμ. 260 mm αντί 300 mm.
Για enduro-μονοπατάδες όλα τους (το 625 κάπως λιγότερο) έχουν περισσότερα κιλά και μεγαλύτερες διαστάσεις από ότι θα έπρεπε, συν την αρκετά βαριά αίσθηση του στροφάλου, οπότε αν δεν είσαι "μασίστας", τεντώνεις γρήγορα.
Το MXC 525 είναι σπάνιο αλλά λόγω του μεγάλου ντεπόζιτου, βεντιλατέρ και (αν θυμάμαι σωστά) μακρύτερων σχέσεων από τα αντίστοιχα EXC, είναι πιο all around με έμφαση στο εκδρομικό OFF.

To 400 με προσθήκη βεντιλατέρ, χούφτες, κάνει τα περισσότερα εκτός από ταξίδια ασφάλτινα.
Αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις μειωμένων κιλών για ανηφορικά σαθρά μονοπάτια, είναι καλύτερο το 450/525, αρκεί να μπορείς να κουμαντάρεις τα παραπάνω 6-12 HP (αναλόγως έτους κατασκευής), αλλά στα κοντινά ταξίδια θα ζορίζονται λιγότερο από το 400.
Φυσικά η συντήρηση είναι ευλαβική, με τις ώρες / Km του manual, αναλόγως χρήσης.:cool:

Pilgrimage
18/04/2010, 16:04
Δεν θα πιαστεί ο κ@λος σου απο την λεπτή σέλα?
Και κάτι άλλο κάπου είχα δει ότι τα ΚΤΜ 625/660 λόγω "πνιγμένου" κινητήρα είναι κατάλληλα για Α1.
Ισχύει?Μπορούμε να κάνουμε κάτι ώστε να τα καλύπτει η Α1?Και είναι για χώμα?


:beer:

daz
18/04/2010, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg_950 S
Είχα το LC4 640 Six Days και το 640 ADV και στην παρέα μας υπήρχε και 625 SXC.
Οι κραδασμοί όλων λόγω του ίδιου (σχεδόν) κινητήρα, ειδικά σε ταξίδια πάνω από 100 Km μονοκοπανιά, είναι ιδιαίτερα αισθητοί. Σκληρές σέλες με καλύτερη του ADV, ενώ στο ένα εμφανίσθηκε καμμένη φλάντζα κεφαλής, στο άλλο ραγισμένη κεφαλή κινητήρα και διαρροή λαδιού. Το SXC έχει 9λιτρο ντεπόζιτο με μικρότερη αυτονομία, 43 mm USD μπροστινό με διαδρομή 30 cm και αρκετή αστάθεια μετά τα 120 Km/h ( και λόγω τακουνιών), μπροστινό δίσκο με διαμ. 260 mm αντί 300 mm.
Για enduro-μονοπατάδες όλα τους (το 625 κάπως λιγότερο) έχουν περισσότερα κιλά και μεγαλύτερες διαστάσεις από ότι θα έπρεπε, συν την αρκετά βαριά αίσθηση του στροφάλου, οπότε αν δεν είσαι "μασίστας", τεντώνεις γρήγορα.
Το MXC 525 είναι σπάνιο αλλά λόγω του μεγάλου ντεπόζιτου, βεντιλατέρ και (αν θυμάμαι σωστά) μακρύτερων σχέσεων από τα αντίστοιχα EXC, είναι πιο all around με έμφαση στο εκδρομικό OFF.

To 400 με προσθήκη βεντιλατέρ, χούφτες, κάνει τα περισσότερα εκτός από ταξίδια ασφάλτινα.
Αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις μειωμένων κιλών για ανηφορικά σαθρά μονοπάτια, είναι καλύτερο το 450/525, αρκεί να μπορείς να κουμαντάρεις τα παραπάνω 6-12 HP (αναλόγως έτους κατασκευής), αλλά στα κοντινά ταξίδια θα ζορίζονται λιγότερο από το 400.
Φυσικά η συντήρηση είναι ευλαβική, με τις ώρες / Km του manual, αναλόγως χρήσης.:cool:



Δεν διαφωνούμε και σε πολλά.
Κανένα από τα τρία δεν φτιάχτηκε για μεγάλα ταξίδια. Εξάλλου όσο καλύτερο είναι ένα μηχανάκι στο χώμα τόσο χειρότερο είναι στο ταξίδι. Με έχει χτυπήσει πλάγιος άνεμος στην εθνική με ένα εντούρο και μέχρι να προλάβω να ανοίξω γκάζι είχα αλλάξει 3 λωρίδες. Στο χώμα ο μεγάλος αντίπαλος είναι το βάρος και ο βαρύς στρόφαλος αλλά αυτά αντισταθμίζονται με τα μεγαλύτερα διαστήματα σέρβις και γενικά με τον πιο «on» χαρακτήρα. Αν βγάλουμε απ’ έξω την ανάγκη για μικρά ταξιδάκια το mxc 525 desert έχει τα πιο κατάλληλα χαρακτηριστικά για την δουλειά που το θέλει αφού και μεγάλο ρεζερβουάρ έχει και βεντιλατέρ και πιο αραιά κλιμάκωση. Κάθε 1000 ώρες λειτουργίας όμως θα ανοίγει τον κινητήρα για να μετρήσει ανοχές κτλ. Και μη ξεχνάς και αυτό που είπε ο DrBig (εγώ δεν το ήξερα) Από το 400exc όμως εγώ θα προτιμούσα το wr 250r.

daz
18/04/2010, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pilgrimage
Δεν θα πιαστεί ο κ@λος σου απο την λεπτή σέλα?
Και κάτι άλλο κάπου είχα δει ότι τα ΚΤΜ 625/660 λόγω "πνιγμένου" κινητήρα είναι κατάλληλα για Α1.
Ισχύει?Μπορούμε να κάνουμε κάτι ώστε να τα καλύπτει η Α1?Και είναι για χώμα?


:beer:

Χαχα το δήλωσε ότι είναι σιδερόκωλος.
ktm 660? Μήπως εννοούσες το xt ή το 640?
Με το 625 ίσως κάτι μπορεί να γίνει με την Α1 γιατί δηλώνει ότι έχει 26,7 ίππους. (49,8 έχει να ξέρεις)
Για ψάχτο λίγο, δεν ξέρω πόσο είναι η αναλογία κιλά/ίππο για την Α1

Pilgrimage
18/04/2010, 17:36
0,16 KW/Kg
αλλά δεν βρίσκω κάτι σίγουρο.τρόπος να περιορίσεις τα άλογα δεν υπάρχει?

SeNNinhA
18/04/2010, 18:15
Πάρε το 525 να σε βολέψει σε όλα. Είναι καθαρόαιμο εντουρο ελάχιστα πιο βαρύ αλλά τα 100-150 χλμ ταξίδι τα έχει μιας και είναι σεταρισμενο για κάτι τέτοιο με τεποζιτο 13 λίτρα και με μακρυτερες σχέσεις.

Να ένα σε καλή τιμή:

http://forum.enduro-republic.gr/forum/viewtopic.php?f=16&p=44644

Τα 250 θα σε βολεψουν σε μονοπάτι καλύτερα αλλά όχι σε ταξιδακι. Θέλουν και περισσότερο προσοχή στην αγορά μιας και αναγκαστικά είναι πιο πολύ δουλεμενα.

daz
18/04/2010, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pilgrimage
0,16 KW/Kg
αλλά δεν βρίσκω κάτι σίγουρο.τρόπος να περιορίσεις τα άλογα δεν υπάρχει?

Μα γιατί? Συμφωνά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του το sxc 2005πχ είναι 26,8hp και 132kgr στεγνό. Άρα έχει 0,203hp/kgr

Αν 1kw= 1,341hp τότε 0,16kw= 0.2156hp.

Αν το όριο λοιπόν είναι αυτό που λες και δεν υπάρχει άλλος περιορισμός τότε είσαι καλυμμένος.

daz
18/04/2010, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Μα γιατί? Συμφωνά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του το sxc 2005πχ είναι 26,8hp και 132kgr στεγνό. Άρα έχει 0,203hp/kgr
ή αν θέλεις 0,15Kw/kg

Pilgrimage
18/04/2010, 19:48
κάτσε γιατί μπερδεύτικα.γιά ποιά μηχανή μιλάμε?

http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_625_sxc_2005.php

σωστά?

Επειδής είχα στο μυαλό μου κάτι τέτοιο όταν έλεγα για 660.

http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_660_lc4_rally_factory_replica_2003.php

:blush:

Zid
18/04/2010, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Γι αυτό η επιλογή σου εξαρτάται απόλυτα από την χρήση που θέλεις να κανείς.


αυτό μονο...

daz
18/04/2010, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pilgrimage
κάτσε γιατί μπερδεύτικα.γιά ποιά μηχανή μιλάμε?

http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_625_sxc_2005.php

σωστά?

Επειδής είχα στο μυαλό μου κάτι τέτοιο όταν έλεγα για 660.

http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_660_lc4_rally_factory_replica_2003.php

:blush:


Επειδή είμαστε Off topic.. έχεις πμ. Αν θέλεις κάτι άλλο στείλε μου μνμ γιατί το θέμα είναι άσχετο.

sotiris68
18/04/2010, 21:49
δεν εχω λογια για τη βοηθεια σας παντως:beer: :beer:
παμε για 525 λοιπον,forza!
καλυπτει αναγκες κ γουστα μαζι!!
εστω ομως τωρα οτι φτανει η ωρα της πολυποθητης αγορας....
:a54: ..πως θα το τσεκαρω αν ειναι οκ,κ ο πωλητης ειναι π,χ, στη ναουσα?:confused: εκει προβληματιζομαι λιγο...:a42:

SeNNinhA
18/04/2010, 22:26
Πας αναγκαστικά στην Νάουσα ή εναλλακτικά προτείνεις να βρεθείτε στην Θεσσαλονίκη που είναι και πιο εύκολο. Πας σε ενα συνεργείο (δεν είναι δύσκολο να βρεις ενα), δίνεις στον μάστορα ενα 20άρικο και του ζητάς να το τσεκάρει όσο είναι δυνατόν. Δυστυχώς είναι αδύνατο να τσεκάρεις την κατάσταση του κινητήρα εσωτερικά (πιστόνι, ρουλεμάν, κίλυνδρος κλπ) αλλά αυτό ισχύει γενικά.

sotiris68
22/04/2010, 21:45
το πηρα λοιπον κι εγω το ktm ακι μου!! :sun: :a08:
ευχαριστω απαντες τους συμφορουμιτες για την βοηθεια αλλα χρειαζομαι ακομα...
:rolleyes:
χρειαζεται επειγοντως λαστιχα...εχετε καμμια προταση που να ταιριαζει στη χρηση που εχω περιγραψει?:wave2: :beer:

SeNNinhA
22/04/2010, 22:30
Bridgestone M403/404 (εμπρός-πίσω)

Είναι άψογο λάστιχο για όλες τις συνθήκες

Για λάσπη βάζεις το ίδιο σε Μ402 και για πέτρα το Μ406

:wave2: :wave2:

MikeG
22/04/2010, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Dunlop M403/404 (εμπρός-πίσω)

Είναι άψογο λάστιχο για όλες τις συνθήκες

Για λάσπη βάζεις το ίδιο σε Μ402 και για πέτρα το Μ406

:wave2: :wave2:


Bridgestone είναι τα μοντέλα που λες & όχι Dunlop:winka:

SeNNinhA
22/04/2010, 22:36
Δίκιο έχεις. Ένα μυαλό χειμώνα-καλοκαίρι άρχισε να ρεταρει...

SeNNinhA
22/04/2010, 22:40
Το MXC 525 που λέγαμε πήρες τελικά; Και πόσο; Καλη η κατάσταση; Το είδε μάστορας;

sotiris68
22/04/2010, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το MXC 525 που λέγαμε πήρες τελικά; Και πόσο; Καλη η κατάσταση; Το είδε μάστορας;

ναι,αυτο πηρα φιλε μου..το ειδε μαστορας,(service carb κ ρυθμιση καδενας μου ειπε,μια χαρα ολα ο.κ.,θελει ενα τσεκαρισμα το carb,δε κραταει ρελαντι καλα,μπερδευει,κολλαει...)το εστειλα με μεταφορικη στο μαστορα μου(ktm)αυριο θα το παραλαβει και θα το δει κι αυτος και θα αναλαβει να φτιαξει τα πρεποντα:wave2:
λαστιχα θελει στανταρ-τα πλαστικα ψιλοχαλια εως χαλια,στη πορεια θα το μονταρω,σιγα-σιγα....αυριο θα μιλησω παλι με το μαστορακο μου και θα μου πει τι ευρα χρειαζεται ακομα για να συνελθει,κ το βλεπω να το παιρνω την αλλη εβδομαδα.
το παλλικαρι μου κανε καλη εξηγηση στην τιμη και οτι χαλασα ως τωρα για το μοτο,δεν ειναι πανω απο 3000:beer: :beer:

SeNNinhA
22/04/2010, 22:58
Αναμενόμενο αυτό με 3 χρόνια σε κατάσταση αποθήκευσης.

Πες τον μαστορα να κάνει service τουλάχιστον την μπροστινή ανάρτηση (εγώ θα έκανα και την πίσω αν είχα χρήματα - 100 ευρώ) να αλλάξει λαδια, υγρά ψυγειου, τσεκαρισμα και καλή φόρτιση μπαταρίας, αλλαγή υγρά φρενων και έλεγχο σε όλα τα λαστιχακια και τις τσιμουχες γιατί πιθανά καποια να έχουν ξεραθει. Καλό είναι να βγουν και οι δαγκανες και να τσεκαριστουν.

3000 το πήρες ή σου έκοψε τίποτε;

Καλοριζικο

SeNNinhA
22/04/2010, 23:14
Ξεχασα. Εάν θέλεις λάστιχο για πολλά χιλιόμετρα και με καλό κρατημα (όχι σαν το 404 όμως) τότε βάλε το Dunlop D908

sotiris68
22/04/2010, 23:14
κατι εκοψε...!μια 200αρα...μια χαρα!
ετσι θα κοψω κι εγω για το fazer μου,αν το θελησει καποιος απο το φορουμ ειδικοτερα....:cool:

Εάν θέλεις λάστιχο για πολλά χιλιόμετρα και με καλό κρατημα (όχι σαν το 404 όμως) τότε βάλε το Dunlop D908 :beer:

SeNNinhA
22/04/2010, 23:21
Θελουμε και φωτό από την πρώτη εντουροβολτα

daz
23/04/2010, 08:51
Καλές ενουρόβολτες φίλε. Καλορίζικο. Περιμένουμε φωτό.

OldMan
23/04/2010, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
το πηρα λοιπον κι εγω το ktm ακι μου!!
Αν πήρες το 525 (όπως κατάλαβα), άσε αυτό το "ακι" κατά μέρος...

(για να μπορούμε να τα λέμε για αρκετό καιρό ακόμη...) :wave2:

SeNNinhA
23/04/2010, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν πήρες το 525 (όπως κατάλαβα), άσε αυτό το "ακι" κατά μέρος...

(για να μπορούμε να τα λέμε για αρκετό καιρό ακόμη...) :wave2:

χα χα χα ... ΣΩΣΤΌΣ

:beer:

Έχει πολύ δύναμη το 525 (αν και δεν είναι απότομο)

sotiris68
23/04/2010, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Καλές ενουρόβολτες φίλε. Καλορίζικο. Περιμένουμε φωτό.
να σαι καλα φιλε μου... thanks for the great help!:wave2:

sotiris68
23/04/2010, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν πήρες το 525 (όπως κατάλαβα), άσε αυτό το "ακι" κατά μέρος...

(για να μπορούμε να τα λέμε για αρκετό καιρό ακόμη...) :wave2:
εχεις δικιο παλιογερε,σου συμβαινει καμμια φορα κι αυτο.!!??..::lol: :lol: :rotflmao: :beer: :beer:
την ,,,,,.....




ΚΑΤΕΜΑΡΑ






εννουσα...:smilea: :smilea: :beer:
αλλα λεω κι αλλα εννοω καμμια φορα...(με κολλησε ρεταρισμα ο senninha):lol:

sotiris68
23/04/2010, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Καλές ενουρόβολτες φίλε. Καλορίζικο. Περιμένουμε φωτό.



κατσε ρε daz να βγει απ το μαστορα....:D
σκεφτομαι κ να τον παντρεψω....:sick:
κουμπαρακια κ ετσι μωρε:wacko:
χρονια το σκεφτομουν,αλλα απο χτες το σκεφτηκα πιο ηρεμα κ καθαρα:smokin:

sotiris68
23/04/2010, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Καλές ενουρόβολτες φίλε. Καλορίζικο. Περιμένουμε φωτό.



σοβαρα τωρα...!αν βρω παρεα θ ανεβασω οπωσδηποτε φωτο...με κοβω μονο μου να γυρναω...κινδυνος το ξερω,αλλα ολη η ζωη ειναι κινδυνος,anyway..:wave2:

Greg_950 S
23/04/2010, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν πήρες το 525 (όπως κατάλαβα), άσε αυτό το "ακι" κατά μέρος...

(για να μπορούμε να τα λέμε για αρκετό καιρό ακόμη...) :wave2:


+ 525 !!!

:beer:

Zid
23/04/2010, 19:08
καλες βολτες :beer:

OldMan
26/04/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Έχει πολύ δύναμη το 525 (αν και δεν είναι απότομο)
Είναι σαφώς πιο "ομαλό" από το 520, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάνει και για παιδικό παιχνίδι ... :winka:

SeNNinhA
26/04/2010, 11:18
Το 520 ήταν σαφώς πιο απότομο. Και φυσικά και το 525 έχει πολύ δύναμη. Στην καλύτερη περίπτωση εάν το παρακανεις με το γκαζι θα σκαψεις το χώμα αντί να σκαρφαλωσεις. Είναι ωραίο μηχανάκι για all around ειδικά.

sotiris68
30/04/2010, 18:56
επιτελους το ktm ηρθε κ σπιτι!...πριν καμμια ωρα το πηρα απο το μαστορη,με λαστιχα pirelli mt 21,και γενικο σερβις(μπουκαλες,καρμπ,λαδια ξυδια κ ολα τα σχετικα).345 το συνολο,καλα ειναι πιστευω.το μονο προβλημα ειναι με το καρμπ,που ενω καθαριστηκε,δεν δουλευει σωστα..ψιλομπερδευει,κ οταν κλεισω το γκαζι τελειως αυτο σηκωνει στροφες....θα το δει παλι ο μαστορης την αλλη εβδομαδα,κι αν δε στρωσει θα του αλλαξει ενα σετ εντοσθια(ελπιζω να μη τσουζουν-fcr γαρ)δεν το τσεκαραμε λογω του προχωρημενου της ωρας κ εγω λυσσαγα να το παω στο νεο του σταυλο για νανι:D κ ν παω κ σαββατοκυριακο καμμια μικρη βολτα,απο την περασμενη πεμπτη περιμενα να το χαιδεψω λιγο:D :wave2: :ZZZ:

daz
30/04/2010, 18:58
Περιμένουμε φωτό. Καλές βόλτες.

sotiris68
16/05/2010, 14:33
φωτο απο τη πρωτη <<εντουροβολτα>>...
φραπεδια στο σεικερ,κρανος fullface...σιγα-σιγα θα οργανωθω:D


197934

daz
16/05/2010, 14:34
Σούπερ.. Να το χαίρεσαι και καλές βόλτες.

sotiris68
16/05/2010, 14:41
<<εντουροβολτα>> νο 2,..πιο hardcore:D .κρανος εντουρο,μασκα,κατι μαζευω...ειχα κι ενα θωρακα στην αποθηκη.τον ξεσκονισα κι αυτον,και γενικοτερα μαζευω σιγα σιγα εξοπλισμο:cool:
και οι 2 φωτο ειναι απο το δασος καλογριας.


197935

STOYBI
16/05/2010, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
σκεφτομαι να χτυπησω το παραπανω μηχανακι,αλλα δε ξερω κ πολλα για αυτο....χρηση θα ειναι ερασιτεχνικο εντουρο κ 2-3 βολτες το χρονο 100-150 χιλιομετρα.μου αρεσει επισης κ το ktm 400,αλλα ο μαστορας μου μ αποθαρρυνε,λεγοντας μου οτι ολοι οσοι πουλανε 400,τα εχουν σκισει κ ειναι πονοκεφαλος απο ζημιες..,τεσπα..
σταμπαρα ενα 625 2003,να το χτυπαγα?για βοηθατε εναν μπαμπα,που ενω τα παιδια κλαινε για βολτα,αυτος γραφει το πονο του στο moto,kai epistrefei se λιγο...:bigcry:


Εκτος οτι τα 400σαρια ειναι απο τα ποιο αξιοπιστα μηχανακια που εχει βγαλει η ΚΤΜ στην ιστορια της ....

Για ρωτα τον μαστορα γιατι τα 625 να αποτελουν εξαιρεση απο τα σπασιματα...???

Παντως για να ξεκαθαρισουμε.....

Αμα μιλας για εντουρο τιποτα παραπανω απο 400-450- 525-530

Αμα μιλας για χωματινες βολτες κοιτα για 640...!!

Για το 625 δεν εχουν κυκλοφορησει και τα καλλυτερα...






:wave2:

daz
16/05/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Εκτος οτι τα 400σαρια ειναι απο τα ποιο αξιοπιστα μηχανακια που εχει βγαλει η ΚΤΜ στην ιστορια της ....

Για ρωτα τον μαστορα γιατι τα 625 να αποτελουν εξαιρεση απο τα σπασιματα...???

Παντως για να ξεκαθαρισουμε.....

Αμα μιλας για εντουρο τιποτα παραπανω απο 400-450- 525-530

Αμα μιλας για χωματινες βολτες κοιτα για 640...!!

Για το 625 δεν εχουν κυκλοφορησει και τα καλλυτερα...






:wave2:

Άργησες. Το πήρε είδη! Μέσα έπεσες πάντως. :)

STOYBI
16/05/2010, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Άργησες. Το πήρε είδη! Μέσα έπεσες πάντως. :)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Στραβωθηκα και το πηρα για νεο θρεντ...... :sick:






Πολυ καλη αγορα φιλε sotiris68.... Κοιταξε να το ευχαριστηθεις..... :beer: :beer:

:wave2:

sotiris68
16/05/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Σούπερ.. Να το χαίρεσαι και καλές βόλτες.
να σαι καλα πατριωτη:beer: (πατρα?σωστα?)

το ευχαριστιεμαι παντως
,λες και ανακαλυψα παλι τη χαρα της μοτο:p
εχω ενα θεματακι βεβαια που μου σπαει τα ουμπαλα με το carb(για να υπαρχει κατι ν ασχολουμαι:D ),δεν κραταει καλο ρελαντι,οταν εχω οδηγησει κανα 20λεπτο-μισαωρο και σταματαω, ξαφνικα αυτο σηκωνει στροφες(4000-5000,καπου εκει πιστευω),και μολις ξεκινησω πεφτουν παλι οι στροφες:confused: ,εχω πολλα σκασιματα αποτην εξατμιση:bigcry: ,αλλα παρολα αυτα:cool: :cool: :cool: :cool:

daz
16/05/2010, 14:58
Θεσσαλονίκη. Το 98-99-00 ήμουν στην Πάτρα αλλά έρχομαι πολύ συχνά.

Το θεματάκι μοιάζει να είναι τροφοδοσία. Είναι σωστά ρυθμισμένο το καρμπ? Το καθάρισε ο μάστορας?


edit. Από Πελοπόννησο είμαι όμως.

KaTaNaS
16/05/2010, 15:01
mpotes παρε το συντομοτερο, μη βγαινεις ετσι! :wave2:

sotiris68
16/05/2010, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Θεσσαλονίκη. Το 98-99-00 ήμουν στην Πάτρα αλλά έρχομαι πολύ συχνά.

Το θεματάκι μοιάζει να είναι τροφοδοσία. Είναι σωστά ρυθμισμένο το καρμπ? Το καθάρισε ο μάστορας?


edit. Από Πελοπόννησο είμαι όμως.
το καθαρισε ο μαστορης και το ρυθμισε,αλλα μου το πε κ μονος του πως δεν ειναι τελειο...οτι δουλευει στο 95%...την επομενη εβδομαδα θα του ξαναπαω το μηχανακι να δοκιμασουμε αλλο carb απο exc 400...αν δουλεψει καλα με αυτο,τοτε μαλλον θα θελω αλλαγη carb!!:cry: :cry: :confused: e\ελπιζω να μην ειναι ετσι!:mad:
αν συνεχισει τα ιδια (με το carb του 400)παιζει λεει να ειναι προβλημα χρονισμου:confused:
εχω σκασει μ αυτο το θεμα αλλα περιμενω να δω τι θα γινει....:beer:

STOUBI:να σαι καλα φιλαρακι:beer:
KaTaNaS:περιμενω να μου φερει καποιος φιλος alpinestars μεταχειρισμενες με 100 ευρω,κι αν μ αρεσουν τις χτυπησα αμεσως..να προσεξω τιποτα,καλη η τιμουλα?..thanks for the advice anyway:beer:

daz
16/05/2010, 16:53
Επί του θέματος ας επιληφθούν οι εμπειρότεροι του φόρουμ αφού οι δικές μου γνώσεις δεν πάνε και πολύ μακριά. Να φανταστείς εγώ μόνο προβλήματα στην τροφοδοσία βλέπω. χαχα. Πάντως νομίζω πως το καρμπ δεν είναι κάτι που, ότι και να έχει, δεν επισκευάζεται. Και το πιθανότερο μετά από 3 χρόνια αποθήκευσης είναι να φταίει αυτό.

sotiris68
17/05/2010, 12:11
:D
πηρα και το πρωτο παρασημο σημερα:rotflmao:
με 5 χιλιομετρα ευτυχως...:rolleyes:
φταιω για τη τουμπα,αλλα βοηθησε και η γνωστη ιστορια με το καρμπυρατερ(εσβησε κ βροντηξα)...
τεσπα,ωραια βολτα,βουνο,αλλα μονος μου:a31:
δεν πρεπει να ξαναπαω μονος,θα μπορουσα να χα παθει διαφορα κ να μη γελαω καθολου..:sick: :wave2:


198066

sotiris68
17/05/2010, 12:17
..και μια απο τη θεα...


198069

Zid
17/05/2010, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68

δεν πρεπει να ξαναπαω μονος,θα μπορουσα να χα παθει διαφορα κ να μη γελαω καθολου..:sick: :wave2: Αυτό οντως ξαναπέστο.... μόνος ποτέ!!