PDA

View Full Version : ilektroniki i kleidi?



Akatanomastos
18/06/2005, 18:02
kalispera se olous tous kavalarides..


paidia exo mia aporia i opoia fantazei apli alla akouo diafora..
exei na kanei me to pos einai kalitero na svineis tin mixani.. ap tin ilektroniki i girnontas to kleidi? rotao giati kathigitis sxolis odigisis mou eixe pei panta apo kleidi, mixanikoi !MONO apo ilektroniki!
ti sto diaolo ginetai.. kai an kserei opoios apantisei, an mporei na parathesei kapoious ap tous kirioterous logous gia afto pou proteinei , na mathoume kai 5 pramata


thanks, ta leme paidia:cool:
otan odigate :nono: sto kapnisma !:smokin:

:rotflmao:

SeNNinhA
18/06/2005, 18:25
Έχει ξαναγίνει η ερώτηση και δεν έχει βγεί άκρη. Έχουν ακουστεί όλες οι απόψεις.

Προσωπικά, έχοντας διαβάσει και το εγχειρίδιο της BMW αλλά και της APRILIA δεν αναφέρουν κάτι συγκεκριμένο. Στην Aprilia μάλιστα στο σβήσιμο της μηχανής (όπου αναφέρεται) δείχνουν και τα δύο σήματα από τους διακόπτες. Άρα δεν δίνουν σημασία και σου αφήνουν την επιλογή.

AFTER
18/06/2005, 18:55
Ειναι το ιδιο!

Οπως σε βολευει!

Εγω τα τελευταια 4 μηχανακια που ειχα τα εσβηνα και συνεχιζω να τα σβηνω απο την ηλεκτρονικη

Akatanomastos
18/06/2005, 18:58
as poume oti ena apta dio exei asximes sinepeies gia to mixanaki, aftes ti epipedou einai? mporei na pathei xontri zimia i ola ok?



p.s. tis stravis psolis tis ftaine oi trixes

AFTER
18/06/2005, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
as poume oti ena apta dio exei asximes sinepeies gia to mixanaki, aftes ti epipedou einai? mporei na pathei xontri zimia i ola ok?



p.s. tis stravis psolis tis ftaine oi trixes

Δεν νομιζω να εχει παθει κανενα μηχανακι κατι απο σβησιμο απο την ηλεκτρονικη ή τον διακοπτη...,οποτε ακυρο το θεμα!

Αν θες μπορεις να την αφηνεις και μονιμα αναμενη αλλα ετσι θα πρεπει να την επισκεφτεσε συχνα για ανεφοσιασμο,ομως δεν θα σου καει ποτε η ηλεκτρονικη απο σβησιμο :smokin:

Akatanomastos
18/06/2005, 19:28
..kai to aftokinito apo porche egine 2cheveaux..
kai gamo ta distiximata!!!
kala na pathei o asxetos re..
to petromeno figein adinato..


den genithike akoma o antropos pou tha perasei ton billie ton king of the road..

to pame..
afou eimai odigara o poustis..
skepsou dike mou na xa kai diploma!!!

kratisou mori xamouraaaaaaaaa:smokin:

AFTER
18/06/2005, 19:35
Που πππας ρε μεγαλε να μπεις,του λεω!
Δεν χωρας,ειναι σσσπορ το αυτοκινητο!!!!

:lol:

sonic22
21/06/2005, 14:22
το να σβηνεις τον κινητηρα απο το kill switch ειναι το σωστο..
και απο το κλειδι κλεινει αλλα...

ειναι σαν αν θες να σβησεις ενα φως και να κατεβαζεις τον γενικο του σπιτιου μονομιας...

πολυ πιθανο να μην σου δξμιουργιθει προβλημα ποτε... αλλα καποια αλλλα σε καποια εξεληγμενα ηλεκτρονικα μπορει κατι να λαλισει (αποπρογραματιστει...)

αλλα και αυτο το εχουν ψαξει οι μηχανικοι και εχουν βαλει δικλειδες ασφαλειας...

οπωτε οπωσ και να το σβησεις... το ιδιο ειναι... (ειναι??) :look: :confused: :look:

:beer: :beer: :beer: :beer:

alex14
21/06/2005, 14:37
Εγω παλι διαφωνω με το κλεισιμο απο το Kill switch και θα σου πω και εγω ενα παραδειγμα.

Οταν πηδας απο το αεροπλανο τραβας κατευθειαν το εφεδρικο ?

:lol:


:beer:

oulas
24/06/2005, 02:32
Παιδια ειμαι ασχετος, εχω ενα CBF 250, μολις 15 μερες και το κλεινω απο το κλειδι. Η ηλεκτρονικη ειναι εκεινος ο Κοκκινος διακοπτης, διπλα απο το γκαζι; Μπορω να το σβηνω και απο εκει;
Μια φορα τον πατησα οταν το πρωτοπηρα, και εσβησε μες τον δρομο, σαν μαμακας:lol: :lol: :lol:

Για αυτο δεν μιλατε ως εναλακτικη λυση;

xtzanos
24/06/2005, 10:26
Μιλαμε για ενα κουμπακι που ειναι διπλα απο την γκαζιερα εχει 2 θεσεις on & off (εκτος απο τα καθαρα που ειναι μονο 1 κουμπακι, το πατας και σβηνει το μηχανακι). Οταν ειναι στο on ο κινητηρας εχει ρευμα η μιζα γυρναει και το μηχανακι δουλευει. Οταν ειναι στο off η μιζα δεν γυρναει και ο κινητηρας δεν δουλευει. Καλοριζικος

OldMan
24/06/2005, 11:09
:confused: :eek: :hypnotize

Gentlemen, εκτος του ότι ΔΕΝ μπαίνετε τον κόπο να διαβάσετε κανένα παλιότερο thread, κάνετε ολόκληρη συζήτηση επί θέματος στηριζόμενου σε (τερατολογική) ανακρίβεια !!!

ΚΑΝΕΝΑ μηχανάκι ΔΕΝ σβύνει από την ηλεκτρονική.

Το ανωτέρο μαύρο μαγικό κουτάκι βρίσκεται στην μηχανή για να διαχειρίζεται ανά πάσα στιγμή την τροφοδοσία (από πλευράς ρεύματος και χρονισμού) σύμφωνα με τις πληροφορίες που (πιθανόν να) παίρνει από υπόλοιπα συνεργαζόμενα μέρη, όπως θέση γκαζιού, σχέση κιβωτίου κ.λ.π.

Ο κεντρικός διακόπτης (κλειδί) "κόβει" την παροχή του ρεύματος (ανοίγει το κύκλωμα) με αποτέλεσμα να σταματούν ολες οι ηλεκτρικές λειτουργίες της μηχανής.

Το kill-switch βραχυκυκλώνει (γειώνει) την παροχή του ρεύματος στο πρωτεύον του πολλαπλασιαστή, με αποτέλεσμα να μην τροφοδοτείται ο κινητήρας με ρεύμα (no bougie - no cry).

:beer: :beer: :beer:

ΓΚΕΚΕ ???

:lol: :wave2: :lol:

isid
26/06/2005, 19:51
Εγώ που τη σβήνω κατεβάζοντας το στάντ πειράζει; :look:

rd350lc
27/06/2005, 04:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από isid
Εγώ που τη σβήνω κατεβάζοντας το στάντ πειράζει; :look:

o kaluteros.....
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

sniper
27/06/2005, 12:43
Εγώ έχω ακούσει ότι αν αναβοσβήνεις κάτι χαλάει, γι αυτό δεν την σβήνω ποτέ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Ρε θα μας τρελλάνεται; EMERGENCY kill switch λέγεται. Emergency στην αγγλικήν σημαίνει Επείγουσα που σημαίνει ότι χρησιμοποιείται μόνο σε περίπτωση ανάγκης και έχει κόκκινο χρώμα (χρώμα κουμπιού πανικού). Τα υπόλοιπα κυκλώματα πέρνουν κανονικά ρεύμα.

Από το κλειδάκι λοιπόν....
:smokin:

idi
27/06/2005, 13:09
+ ψαξτε το μαμημενο το φορουμ το εχουμε κανει 2-3 ποστ!!!!

"εύρεση"---->"kill switch"